Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Poate Hayao Miyazaki Sa Salveze Studiourile Disney
Anime-Club Forum > Arhiva > Arhiva > Cafenea
Kataracta
Articolul care este postat mai jos mi-a fost dat de catre Chibi. El din pacate nu are acces de la servici (asta ca sa nu zica lumea ca s-a dat la fund tongue.gif)

--------------------------
IronicGrin writes "Even hard-core House of Mouse apologists have to admit that Disney's Feature Animation division has lost its way. After a half decade of pathetic failures (Atlantis) and epic disasters (Treasure Planet), the company shut its fabled Orlando 2D animation studios last year and announced that it was jumping on the computer animation bandwagon.
A big motivation for the move to CGI was, of course, the Magic Kingdom's tenuous relationship with Pixar--the source of all of Disney's recent animated hits.
But Disney is overlooking a better example of just what its toon team has been doing wrong...right under its nose. Howl's Moving Castle, which opened this weekend to rapturous critical acclaim, is the third masterpiece from Japan's Studio Ghibli that Disney has released theatrically.
Today's New York Times has a feature by A.O. Scott [reg required, blah blah] calling Miyazaki the "world's greatest living animated-filmmaker"; meanwhile, last Thursday, I wrote a column for SFGate.com on why Disney animation, 3D rendered or not, is doomed to irrelevance if it fails to (re)learn some basic lessons from Miyazaki and his cohorts at Ghibli.

What do you think? Is Disney destined to fade to black, or can a little Ghibli flavor (mmm....Ghibli) get it back on track?"
--------------------------

Pentru cei interesati, articolul provine de aici:
http://slashdot.org/article.pl?sid=05/06/1...98&tid=97&tid=1
LordMethos
nu nu si nu ...
sper sa nu "se alieze" niciodata
disney was once good but that time has passed
ghibli sa stea la ei in banca si sa faca opere de arta si sa lase disney in pace

GHIBILI FOREVER :-)) disney hell muahahahahahahha
Probably me
Există o diferenţă de atitudine faţă de spectator ?ntre producătorii americani (Disney) şi companiile similare japoneze, care cred că e cel puţin la fel de importantă precum calitatea filmelor. Disney şi-a pierdut de mult respectul faţă de spectator şi ?l tratează exclusiv ca pe un consumator, la un mod deseori agresiv şi exploatator. Sigur că orice companie de oriunde are ca scop profitul, dar la japonezi există respect faţă de public, sau măcar politeţe.

Iată un exemplu. Este vorba de comunicatul companiei Key, afectată de plagiatul unei piese din coloana sonoră a serialului Air (ale cărui drepturi le deţine) de către albumul unui muzician sub producţie Sony BMG. Key este aşadar victima, dar urmăriţi cu atenţie formularea şi modul ?n care ?şi scuze faţă de fani pentru că i-au "?ngrijorat" cu toată afacerea asta.
Sidonix
disney nu ma intereseaza...poa sa dea faliment...basmele au murit demult...viitorul apartine anime-ului...

ps: chibi s-a dat la fund de cind il stiu eu...acuma e mort din ce vad eu smile.gif
Immortality
Hmmm....ce as putea spune?E o diferenta intre anime si desen animat Disney.Pe vremea cand traia Walt Disney totul era percfect.Pentru el conta mai mult fericirea copiilor decat banii.Acum e altfel.Tot ce face Disney este comercial.Nici macar nu-si dau silinta.Referitor acum la anime:nu toate animeurile sunt bune.majoritatea sunt comerciale,care nu se ridica la nivelul animeurilor de calitate precum Candy,Saber Rider si altele.Poate gresesc,dar Wedding Peach este o copie a lui Sailor Moon si asta din multe puncte de vedere.Alt exemplu ar fi Dendoh,o copie mecha nefericita dupa seriale precum Gundam (care sunt N serii).Si altele de acest fel.
Revenind la subiect,nu cred ca ar merge o colaborare intre Ghibli si Disney.
Si asta nu pentru ca vremea Disney s-a dus,ci pentru ca Disney de acum=comercial,iar Ghibli=calitate.Se bat cap in cap.
Probably me
Oricum Miyazaki am ?nţeles că vrea să se retragă, abia l-au convins să mai lucreze la Howl. Răm?ne oricum Takahata şi mai au ei oameni pe acolo, nu toate filmele Ghibli au fost regizate de ei doi. Aşa că ?ntrebarea ar trebui să fie "poate studio Ghibli să..."

Sper ca Miyazaki să mai lucreze totuşi ?n branşă, chiar dacă numai ?n televiziune. Probabil că aţi văzut serialul Heidi, parcă a fost şi la noi, dovadă că el şi Takahata se pricep şi la TV.

Revenind la Disney, şi acum mai dau semne că s-ar putea dacă ar vrea. Animaţie de calitate (chiar dacă nu anime) s?nt ?n stare să facă. Totul e să se uite ?nt?i la calitatea scenariilor, nu la c?te ?ncasări de box-office vor să aibă.
Sidonix
heh...calitatea scenariilor disney e data de publicul caruia i se adreseaza...eu vad in pixar viitorul animatiei americane...
Masatoshi
QUOTE(LordMethos @ Sep 27 2005, 12:23 PM)
nu nu si nu ...
sper sa nu "se alieze" niciodata
disney was once good but that time has passed
ghibli sa stea la ei in banca si sa faca opere de arta si sa lase disney in pace

GHIBILI FOREVER :-)) disney hell muahahahahahahha
*




exact LordMethos! ce sa se mandreasca dupa aia ce buni sunt ei(de fapt dl miyazaki). sa-si vada de treaba si sa nu mai importe talente ca sa-si ingroase veniturile.. the hell with the new disney. ( feel sorry for walt...)
ghibli ruuulllz! laugh.gif
Vebby
Ok.. chiar as incerca sa`mi imaginez pe tipii din Treasure planet l un loc cu personajele din Spirited Away sau Kiki`s Delivery Service. Aaaa... acum sunt in cautarea farmecului pierdut. dry.gif
In primul rand, ma intreb ce vor sa ia Disney de la Ghibli. Povestea... grafica... ideile?Se lasa Ghibli vanduti?
Pe mine dintre toate animele,filmele Ghibli m`au fascinat cel mai mult. smile.gif Si Disney la vremea lui...
Cum s`a spus, Disney a fost si n va mai fi.. that`s it.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.