Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce Inseamna Fanart
Anime-Club Forum > Fan Area > Fan Art
Tenshi
Fan art sau fanart este un tip de lucrare de arta care reprezinta un personaj sau un lucru care nu a fost creat de artist. Termenul este folosit pentru a denumi orice lucrare de arta creata in aceasta maniera, desi, mai exact, fanart inseamna arta derivata dintr-un mediu vizual cum ar fi benzi desenate sau filme, si care "imita" lucrarile artistului original.

Totusi, o lucrare care reprezinta personaje din Sailor Moon sau Yu-Gi-Oh este un fanart chiar daca personajele au fost desenate intr-o alta ipostaza decat au fost desenate de creator. Deci, orice desen bazat pe lucrari existente, anime, manga, filme etc., se numeste fanart.

NOTA: In fond, fanart-urile sunt o violare a drepturilor de autor, insa dat fiind faptul ca sunt destinate a fi un omagiu, artistii creatori tind sa le tolereze atat timp cat fanul nu urmareste sa castige bani de pe urma acestora.


[Surse ~ Wikipedia.org si deviantart.com]
Tenshi
Ok. Pentru ca am mai vazut cateva neintelegeri pe-aici pe la Fan Art, as vrea sa mai adaug cate ceva. :)

Daca in postul anterior am explicat ce inseamna un fanart, as vrea sa ma ocup un pic si de asa-zisele desene "originale". Aici e sectiunea de Fan Art, insa vad ca lucrarile originale sunt foarte, foarte apreciate. Si eu le apreciez si imi place sa privesc un asemenea desen.

Noh, ce e un desen "original"? Normal, nu e un fanart. Ce vreau eu sa spun este ca, chiar si un desen realizat dupa un model, e un desen original. Daca ai in fata un mar si-l desenezi nu se cheama plagiat, nu? :) La fel se intampla si cand desenezi oameni. E foarte bine daca ai un model in fata, fie el chiar fotografie. Deci, daca desenezi cu model in fata e ok, daca desenezi dupa un alt desen, nu. E ok atata timp cat recunosti ca nu e creatia ta. Simplu. :)

Daca pui pe forum un asemenea desen, este bine (dar nu necesar) sa specifici ca l-ai facut dupa un model, fie el fotografie, obiect sau personaj real.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.