Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Syberia 1 Sau Syberia 2
Anime-Club Forum > Non-Anime > Games > Adventure Games
Abel Nightroad
care credeti ca a fost mai bun ? 1 sau 2 ...
Syberia 1 - poveste frumoasa, grafica f buna, atmosfera un pic noir si puzzle-uri logice (95% din ele cel putin smile.gif )
Syberia 2 - poveste la fel de fumoasa, grafica f buna , poate chiar un pic mai buna decat 1, atmosfera nu tocmai trista dar nici vesela, dar puzzle-urile au fost f tampite, fara pic de logica ... trebuia mai mult sa le iei la nimereala (sa-mi spuna si mie cineva cum a reusit sa faca ultimul puzzle - cel pt chemarea mamutilor - fara sa citeasa un walkthrough, pt ca n-a avut nici cel mai mic sens blink.gif )
zeri
Nu am jucat decat Syberia 2 si pot sa spun ca mi-a placut jocul dar m-a enervat faptul ca trebuia sa fii atent la fiecare particica a ecranului dupa obiecte, daca ratai ceva stateai ca bou' fara sa stii ce sa mai faci. Bineinteles ca nu am putut sa-l termin fara walkthrough. dry.gif
hunter
Syberia 1 l-am facut cu walkthrough pt k nu stiam despre ce era vorba .... dar a mai trecut timpul shi cand am pus mana p Syberia 2 l-am facut fara walkthrough !!! tongue.gif
Majin
eu am jucat prima data syberia2...si nu de multe ori am stat si m-am uitat la montor cate 2 ore ca vitzelu la poarta noua. asa ca am pus mana pe un Wt. si am reusit sa trec din situatiile alea...am fol wt de vreo 5 ori in joc. cat depsre syberia 1 , l-am term fara wt. superbe ambele jocuri!
Masatoshi
syberia 1 a fost mult mai tare si mai complicat ca 2..
mie mi-a placut mai mult. e mult mai misterios ca urmarea si asta il face un "must-have&must-play"
shuin
zeri: syberia 2 nu e joc kre sa sufere de pixel hunting.. dekt f rar

hunter: syberia 1 in nici un kz nu e joc d walkthrough (s2 nici atat), dekt poate la ultimul puzzle.. then again, i played many quests in my life, si poate deja m'am obisnuit cu puzzleurile.
s2 poate fi rezolvat si prin trial and error dak ejti ruda cu zeul rabdarii, si cu toate k unele puzzleuri sunt aparent ilogice, dak ejti atent te prinzi de toate. e o logik in spatele fiekrui puzzle.

per total faina seria, desi s2 k si poveste mi s'a parut in plus.. era mai fain dak se termina seria cu finalul din 1. pareea me!

well then, ja ne!
Majin
nici eu nu ma dau in vant dupa finalul din S2..dar na...per total mere!! cat despre puzzle-uri..come on...ori sunt retard eu, ori unele P chair nu au nimik lojic in ele!
hunter
QUOTE(shuin @ Feb 24 2006, 02:34 PM)
hunter: syberia 1 in nici un kz nu e joc d walkthrough (s2 nici atat), dekt poate la ultimul puzzle.. then again, i played many quests in my life, si poate deja m'am obisnuit cu puzzleurile.



ok am inteles ! , dar pt prima data cand am jucat Syberia n-am avut incotro , asta e l-am facut cu walkthrough ohmy.gif , oricum dupa un timp cand am facut rost d S2 stiam la c sa mai astept, si n-am mai avut probleme , l-am inteles smile.gif
shuin
Syberia 1 si 2, the white chamber, scratches.. astea nu's joace d WT. Sunt joace in kre puzzlurile sunt decente si dak ej' kt d kt familiar cu genul (quest/adventure) nu vei avea probleme. Toata jmekeria e sa persijti si sa incerci orice.. si knd crezi k ceva e ilogic aplik trial&error biggrin.gif In S2 au fo' vreo 2 puzzleuri kre le'am facut cu trial&error desi aveau solutii logice (unul a fo ala cu ceasul din amintire.. dar iti spunea Ana dak erai atent la ce ora trebuie pus ceasul.. a fo' mea culpa pt neatenite:D )

The bottom line is: joacele enumerate mai sus sunt un fel de rara avis in gen, in sensul k nu sufera d puzzluri ilogice si enevrnate. Adik pana si The Longest Journey avea nijte puzzleuri stupide (ala cu cristalele imi vine in minte; desi avea o logik in spate era pur si simplu enervant.. si ala cu 'sistemul d comuniktie' d p insula k sa trezejti gigantul... can u spell STRES? tongue.gif )

Acum revenind ontopic, despre seria Syberia sunt zvonuri k ar putea iesi un al 3'lea joc... that would very much suck! IMO ar trebui sa scoata un joc nou... nu sa profite d p urma do'nsoarei plimbarete.. SI'asa ar fi trebuit sa se opreask la S1, kre a avut un final excelent. Well, then again it's just my opinion.. Voi c ziceti? tongue.gif
Daianara
Syberia 1 e cred preferatul meu in materie de adventure, alaturi de Broken Sword 3. 2-ul a fost o prostie, nici nu merita sa fie numit continuare e mai degraba un fel de filling pt a mai stoarce niste bani de la jucator. Am fost profund dezamagita de el si asta vine de la un fan al jocului. Despre o posibila parte a 3-a nu stiu ce sa zic...as vrea sa stiu ca nu va fi o dezamagire si mai mare, menita pentru casual gamers si nu pentru fani. As vrea...
AlraM
eu am jucat syberia 1... e indeed f frumos, mi-a placut.. si totusi, si totusi... prea gol. atat de multe scene goale (f frumoase ce-i drept), dar care nu adaugau nimic, nici povestii, nici gameplayului... cam eye candy degeaba...
si personajul principal.... nu era unul in pielea caruia am intrat prea usor... sad.gif cam aceleasi sentimente fata de dreamfall si zoe. chestia asta ma deranjeaza destul de mult in general, clar... :/
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.