Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O posibila continuare
Anime-Club Forum > Detaliat > Rurouni Kenshin
Pages: 1, 2
Bawmwolle
Nu v-ati dori sa existe o noua serie care sa-l aiba drept protagonist pe fiul lui Kenshin?Ar fi ideal!
bogdragon
Daca pe vreme lui Kenshin mai se accepta folosirea sabiei, deja cu inaintarea in timp aceasta devine ridicola.
Si in serial, Kenshin se lupta mai mult cu tipi ce dintr-un motiv sau altul nu au renuntat la katana si se incearca cat mai mult evitarea armelor mecanica. Aduti aminte de episodul in care se foloseste o mitraliera, si de cati au fost nevoie ca sa o opreasca.
Fiul lui Kenshin s-ar situa istoric cam prin anii 1900. Japonia incepe expansiune militara, lumea se pregateste pentru primul razboi mondial iar samuraii nu mai sunt decat simpli aristocrati fara nici o legatura cu ilustrul lor trecut razboinic. Chiar daca el ar fi bun cu sabia, nu ar mai avea cu cine sa lupte. Cred ca pe atunci pana si yakuza a trecut la arme de foc, ce sa mai vorbim de aceia "super bad".

Deci raspunsul scurt ar fi: NU!
Fate
Nici eu . Am vazut deja destul . Chiar nu mai au ce a adaoge .... sa arate ca fiul lui face aceleasi greseli ca el ? Ce ? Si Bogdragon are dreptate .
Stii ca sabiile erau interzise .... iti inchipui dupa vreo 30 de ani cumar fi fost . Ar fi fost un Kenshin fara sabie , eventual echipat cu un revolver european .... so not cool ! Si daca ar fdi facut asa ceva , clar ar i facut-o pentru castiguri .
Bawmwolle
De ce sunteti pesimisti?Cine a spus ca filmul trebuie sa se bazeze pe perioada istorica?De ce nu ar degenera intr-un fantasy?Ceva de genul "kenshin jr. ajunge in trecut , in timpul apogeului samurailor din evul mediu..".Mie mi-ar placea...
Scorpio
Da ar fi interesant...Kenshin in carucior cu rotile biggrin.gif biggrin.gif . Ce sa mai continue ma? E deajuns ca l-au facut...chiar prea mult
Bawmwolle
Scorpio, zici ca e prea lung, cu 95 de episoade.Dar de DBZ ce spui, cu 291?Macar daca ai avea rabdare sa-l vezi pe tot!
Scorpio
Sethi..macar are poveste si actiune si este mull mai marfa decat Kenshin. Si daca vrei exemplu : GT-ul 64 ep. este de 5x min mai marfa
Fate
Mai , nu stiu de ce , dar daca ar face un fel de fantasy Kenshin , cred ca mi-ar lasa o senzatie similara cu cea pe care mi-a lasat-o Vandread ...
Doh !
Bawmwolle
Hmmm..Nu am vazut inca Vandread...Si nici nu am spus ca viitorul Kenshin sa fie fantasy, ci doar sa aiba un "iz"....
Scorpio
Fate....asa ceva ar fi cel mai rau biggrin.gif
Bawmwolle
De ce?Ce vrei sa spui? :?:
CS-LAND
lol.. sorry, sunt cam incepator la ruroni.. tot ce pot sa zik e ca din cat am vazut imi place :shock:
Bawmwolle
Sa-l vezi pe tot, o sa-ti placa! biggrin.gif
Fate
Wow , Sethi , ce postari telegrafice...scurte si la obiect laugh.gif
Hmmm...la ce se referea Scorpio .... vezi si tu secvente din Vandread si mai vb dup-aia laugh.gif
Scorpio
Sethi...chiar ar trebui sa mai dezvolti ideile...nu de alta, dar tu in mare parte ai facut spam. N-ai scris mai mult de 2-3 prop.
APoKLips
pai.., deja in ultimele episoade e cam fantasy.. ce continuarea lui papura mai vreti?.. si asa l-au lungit deageaba cu episoadele alea ... dar totusi respect ideile din serie, si imi place... l-am savurat in 3 zile pe tot.. cel mai mult am vazut 46 de ipisoade la rand( cu skip peste intro si outro biggrin.gif )
Bawmwolle
In sfarsit, a mai postat cineva pe aici.....Orice argumente ati aduce, asa cum seria Dragon Ball a fost lungita si raslungita si Kenshin ar mai putea fi.
Floppy
Nu neaparat 8) .
Nu tote animele care au continouari deastea sunt reusite .
Asa ca mai bine ramane asa cum e
The End
Bawmwolle
Am zis si eu ceva si mi-ati sarit cu totii in cap!Halal otaci:)smile.gif!Vroiam sa fac si eu ceva conversatie...
fangorn
lolo sethi. buna gluma, aia cu conversatia.

bah, ar fi marfa daca ar face inca cateva episoade. poate s-ar gasi unu care vrea razbunare pt moartea lu taicasu......poate fiu lu Aoshi si al lui Misao.... nar fi misto? eh? eh??? .... :roll:
Bawmwolle
Aici nu ar fi deloc vorba de razbunare, pt. ca Kenshin nu a fost ucis.A murit de nu stiu ce boala incurabila(desi inclin sa cred ca e lepra).
Floppy
/anon off
Aha eji sigur ca era lepra .. totusi in 18++ nu mai era o bala incurabila parca 8)
Bawmwolle
Mie asa mi s-a parut, dat fiind faptul ca aveau petele alea pe piele.
Fate
Tu iti dai seama ca un bolnav de lepra nu are cum sa se plimbe pe strada si sa mearga cu vaporul de la Shangai pana la Tokyo fara sa in inbolnaveasca pe nimeni wink.gif Leprosii sunt izolati ca sa nu se raspandeasca boala. Lepra este o boala care se raspandeste fantastic de repede. Sunt unii cu imunitati totusi , nu cunosc motivele. Eu as zice mai curand leucemie. Mi se pare ca de la leucemie corpul devine foarte vulnerabil , si ranile nu se refac , sangele nu se coaguleaza. Hmmm...tu esti cu biologia , zii : lipsa de leucocite si de trombocite , parca trombocitele erau alea cu rol in coagulare :arrow:
bogdragon
Din cate am inteles eu, lepra nu se raspandeste asa de repede, ba chiar este nevoie de contact prelungit pentru a te molipsi. Tinand cont ca este vorba de o boala a nervilor, Kenshin ar fi putut sa o favorizeze datorita tehnicilor speciale pe care le foloseste. Plus ca asa se explica de ce sa molipsit si sotia lui (contact prelungit). Nu stiu daca este cu adevarat aceasta boala dar cred ca autori s-au inspirat din ea.
Oricum un sfarsit destul de banal pentru un erou ca el. Desi mult mai pe placul lui.
Cei ce isi doresc o continuare...lasti mortii in pace.
Bawmwolle
De la leucemie nu iti apar pete rosii pe piele.
Eu cand am zis ca as vrea o continuare, nu am zis ca as vrea sa fie si cu Kenshin, poate cu Yahiko sau cu fiul sau.Sau cu Seijuro Hiko batran.
APoKLips
Deci ca sa va lamuriti... ca probabil eu am vazut cel mai mult din tot ce tine de Kenshin :oops: duhhh mai am doar Act 1-4 biggrin.gif
Kenshin suferea de o boala intr-adevar incurabila... iar Kaoru a luat-opt ca a facut dragoste cu el.. dupa ce boala lui a devenit foarte foarte crunta... ASTA este magia cuplului lor.. chiar daca suna morbid... ea vroia sa imparta totul cu el... Lucru ce ma impresionat superb de tare a fost disparitia crucii de pe fata cand a murit in bratele lui Kaoru dupa ce ajunge cu ajutorul lui Sanosuke din China inapoi in Japonia... el era ca un zombi... nu mai avea puterea sa-si aminteasca... nu mai avea puterea lui formidabila de dinainte deloc... dar absolut deloc... poate doar dorinta de a duce la bun sfarsit cautarea lui in viata...
Credeti-ma pe cuvan... vedeti prima data seria.. si apoi Ova Movie etc. Pt. ca asa are intr-adevar inteles:
QUOTE
Please follow the script whit an open and pure hart !!!

Cam asa spune inainte de inceputul celor 2 parti Rurouni Kenshin Seishonen (Gomen nasai , mina... Daca nu e chiar asa... i'm stupid and short memory me have!)
[font=18]Doamne ce plin de feeling este!!![/size]
bogdragon
APoKLips> Am vazut tot ce inseamna Samurai X - Rurouni Kenshin, film, serial ,OAV.
Ce am inteles de la tine, este ca tu nu ai vazut OAV 1-4, cele in care se explica de ce Kenshin are acea cruce pe fata. Daca ar fi sa aleg doar o bucata din Kenshin aceasta ar fi OAV 1-4. Este poate cea mai buna reprezentare a erei premergatoare celei Meiji, dintr-un anime. Luptele sunt reale, nu atacuri fantastice ce se propaga "magic" prin aer. Sangele este sange iar moartea este moarte.
Daca cea ce am inteles de la tine este corec, atunci iti lipseste partea cea mai importanta din tot acest anime. Remediaza cat mai curand posibil acest neajuns si spune-mi ce parere ai despre ea.

Cat priveste ordinea de vizionare. Sunt cam trei variante.
1. Vizionatile in functie de ce faceti rost.
2. OAV 1-4, seria, Seishonen (aceasta este ordinea cronologica a povestii).
3. Seria, OAV 1-4, Seishonen (ordinea in care au fost lansate pe piata).

Pentru cei care vor sa isi faca o parere, pot sa vada doar OAV 1-4 si Seishonen. Cele doua seturi de OAV ar trebui sa contina toata povestea lui Kenshin.
Bawmwolle
Trebuie sa vezi si seria, Bogdragon.Chiar daca te uiti sa iti faci macar o parere, tot trebuie sa vezi seria."Betrayal" nu cred ca este de ajuns ca sa-ti faci o parere, pentru ca este cam trista actiunea.
bogdragon
Tinand cont ca seria este facuta in alt stil decat OAV-urile (mai bine spus, invers) cred ca poate fi omisa de un om grabit ce nu are timp sa vada 95 de episoade. Eu am vazut seria cam in acelasi timp cu Seishonen si pot sa spun ca nu mi-a dat informati suplimentare (relevante) fata de OAV.
Daca privesti OAV 1-4 si apoi Seishonen (in total nu iti ia mai mult de 4 ore), cred ca intelegi suficient de bine poveste si fara serie. Parerea astfel obtinuta poate sa fie putin diferita decat, daca vezi si seria. Cu toatea aceste cred ca nu ai mai obtine acel gust usor amar datorata unor episoade mai putin inspirate.
Bawmwolle
Nu, nu, nu...Nu te poti bate cu pumnii in piept si urla ca "am vazut RK" daca nu ai vazut macar cateva episopade din serie.Acum, asta e parerea mea, tu ai zis-o pe a ta...Ce ziceti, facem un vot pe tema asta?
Ai dreptate, nu toata lumea are timpul necesar pentru a urmari 95 de episoade, dar macar cateva acolo...
APoKLips
bogdragon.. nu nu nu... m-ai inteles gresit... am vazuth OVA-urile... nu am vazut ACT 1-4... eu asa stiu ca sunt diferite... le am si pe alea... dar nu am reusit sa vad ce si cum e cu ele.
Deci believe me ca ... ca.. of.. nu mai am cuvinte pentru o asemenea capodopera
bogdragon
APoKLips>I'm lost.
Adica ai vazut OAV Seishonen, ce este format din doua parti si este cel in care moare.
Dar nu ai vazut OAV format din cel 4 acte in care se explica relatia lui cu Tomoe si modul in care a capatat semnul cruci (ACT 1-4, este tot OAV, altul, dar tot OAV).
Altfel nu inteleg la ce te referi cand spui ACT 1-4 (banuiesc ca nu episoadele 1-4 din serie).

Daca intradevar este vorba de OAV 1-4 atunci repet, este partea ce mai buna din tot "Samurai X - Rurouni Kenshin" (pe ansamblu) si este un must see pentru orice fan RK, ba chiar mai mult, pentru orice fan anime .
vik
Pai bine mai Apokalips tu spui ca ai vazut mai tot ce era de vazut din Kenshin dar nu ai vazut 1-4. Pai e cel mai reusit si cel in care intelegi motivatia lui Kenshin de a nu mai ucide. Trebuie vazut.

Eu am vazut Toate filmele toata seria toate Oav-urile si am citit toate revistele si inca mai am de vazut episoadele speciale si niste reportaje despre cum au fost facut dar nu prea se gasesc. Deci stai linisti ca mai e de facut. Si ca raspuns la intrebare se zvoneste ca se va face o continuare insa din manga. Se va dezvolta conflictul cu Enishi din Jinchu-arc
APoKLips
Oi minaaaa... gomen nassai!!!
Nu am zis cum trebuia... bleah de mine:

LIST :
???????????????????1.Samuray X - The Series

???????????????????2.Samuray X - The Movie


???????????????????3.Samuray X - OVA ( am sa scriu axact titlurile sa le stiti - sunt 10 OVA-uri ce am eu, dintre care sunt 4 cu Act 1-4(care nu le-am vazut) si 4 cu OVA alea de care ziceam ca le-am vazut(sunt de fapt unul si acelasi impartit in 4 de cate o ora si ceva si e cu Betrayal and the rest related to it) +2 parti Seishounen...promit sa reeditez si sa zic titlurile dar era vorba de ceea ce ziceati voi, si nu am putut de nici o culoare sa vad Act-urile dar nu cred sa fie aceleasi cu cele vazute de mine ... short memorry missa has!!!)



PS::arrow: ???????? 4.Samuray X - Manga... Missa wish it !!! wink.gif

PSS: oricum revin cu un post sau cu reeditare... cose it's its so late now!!!
Bawmwolle
Samurai X manga nu cred ca are cineva de pe forum.Si nici nu prea cred ca se gaseste pe undeva, altfel ar fi anuntat cineva.
vik
Eu am doar cateva scanari dar le-am vazut pe toate si pot sa spun ca unele diferenta sunt mari de tot.
APoKLips
laugh.gif Se gaseste... se gaseste manga-ul... dar e greu de gasit si din pacate am pierdut site-ul de unde am luat... pls daca stiti spuneti-mi!!!
Bawmwolle
Vik, vreau si eu manga-urile alea pls.Chiar asa de mari sa fie diferentele?Ai putea sa ne dai niste exemple?
vik
Pai in primul rand finalul. Kenshin nu moare in manga. Traieste fericit cu Kaoru si Kenji. Seisouhen nu este scris de Watsuki creatorul ci de cei de la televiziune. Conflictul cu Aoshi este diferit, cu Jinei si multe altele. Sa nu mai vorbesc de conflictul cu Enishi fratele lui Tomoe care apare doar putin in Seisouhen. Cat despre manga am doar cateva scanari razlete gasite pe net. Ce am in ordine sunt primele 8 dar gandeste-te ca sunt 24. Ironia e ca site-ul de unde le-am luat nu mai are bandwith asa ca nu poti download-da. Ce-ti recomand este sa intri pe Google scrie "Rurouni Kenshin manga downloads" si cauta bine. Despre cele 8 capitole nu stiu ce sa-ti spun. Eu nu am intenet acasa asa ca nu stiu cum sa ti le trimit.
Urfe
Samurai X - manga, full: sunt 110% sigur ca are z-kun, am si eu.... se intinde pe mai multe CD-uri.
Bawmwolle
Urfe, vreau si eu neaparat!Cum sa facem?Poate vii tu vreodata pe la Bucuresti, la vreo intalnire.Sau ppate mi le trimiti prin posta.I must have those!
Urfe
Okey.. sure. Hai ca fac zilele astea niste calcule.. si iti spun exact cati MB are. Cred ca pe 2 CD-uri intra, sigur. Mai vorbim pe urma.
Bawmwolle
Cu cat mai repede, cu atat mai bine, my man! biggrin.gif
Masatoshi
a aparut cumva continuarea la samurai x reflection?
zeri
Din cate stiu eu nu a mai aparut nimic dupa Seisou Hen (aka Reflection)...poate manga...dar nu anime.
APoKLips
Seishou Hen sau cum se scrie ( sumimasen.. sorry.. i pledge for pity ) este finalul pentru aceasta serie orice ar fi...
E putina trasa de par seria.. filmele in schimb au fost ultra super bine venite... nu as vrea sa'mi schimb parerea despre producatori si despre scenaristi !!!


PS: nu m'am tinut de cuvant... astept noul host.. noul domeniu.. si mai ales noile moduri de comportament.. PUNCT !!! :?
Bawmwolle
Huh?De ce e trasa de par?Argumente, vrem argumente!
APoKLips
Heheheheeee~ ! Pai si asa asta vroiam sa o fac intr'un post la The movie... o voi face aici.



Deci.. sa incep cu seria. Ultimele episoade nu au deloc legatura cu partea de istoric asa cum se vrea intraga saga Samuray X . Apoi... se vede clar cum apar cel putin 5 idei diferite ca stil de abordare al povesti in cele 5 parti ale seriei ( am numarat bine nu ?! ) Apoi... caracterele ce compun Oniwa Banshu... Cam prea speciale ...

Deci... nu zic ca nu se putea mai bine... dar se vede clar ca a fost greu pentru producatori sa o aduca la 95 de episoade.



Am impresia ca s'ar fi dorit la inceput doar stimularea pentru aparitia OVA'urilor , dar pentru ca a fost indragit au aparut episoade noi . "Daca nu e cu mot... ii facem noi" , adica orice poveste se poate continua... indiferent cum s'a terminat ultima parte vazuta. Ai fi vrut ca o astfel de poveste... care unge sufletul sa ajunga gen "The Young and The Restless" ?



Credeti'ma cand critic ceva o fac pentru ca imi place... voi mai argumenta intr'o postare viitoroare... doar nu vreti sa se inchida topicul laugh.gif
Diana
Pot sa garantez ca de la eps 65 incolo tot ce s-a facut in serie a fost de umplutura datorita succesului de care s-a bucurat. Prima parte are o actiune bunicica, mult umor ... adika mi-a placut multisor.. dupa aia am urmarit ca sa nu las seria in parasire, dar fara prea multa placere...chiar cu ceva iritare.

OVA-urile au aparut datorita popularitatii .. au dat o explicatie hotararii lui Kenshin de a nu ucide ..si au facut-o dramatic. Cred ca in serie a fost introdus acest aspect mai mult pentru efect ..un samurai care nu ucide... din fericire pentru noi OVA-urile au ajuns aproape opere de arta happy.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.