Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Este posibil sa facem o revista manga de succes ?
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
Mitsuki Chan
Credeti ca se poate face o revista manga care sa aiba succes in Romania si sa se vanda bine pe piata ???
Cu un subiect super interesant ?
Shi personaje k lumea???ce zicetzi ?????? cool.gif wink.gif unsure.gif smile.gif biggrin.gif tongue.gif
Masatoshi
trebuie sa fie aiba o grafica buna, un storyline destul de credibila si sa coste putin... smile.gif
axi
revista manga in romania? se poate face, se fac unele fanzinuri cum ar fi cel scos de manga.ro ... si care e f reusit.
daca vrei poti!



[zeri: eh, lasa ca nu seamana asa mult cu celelalte si poate se dezvolta o discutie mai ampla]
Ranma-kun
In economia moderna succesul este direct proportional cu reclama, conteaza si calitatea produsului, insa in primul rand reclama facuta. Tinand cont de faptul ca esista un public foarte redus, si extrem de imprashtiat prin tzara, mai trebuie si campanii de promovare a fenomenului manga, plus reclame pentru revista. Este destul de greu in momentul actual sa aiba succes o astfel de revista.
zeri
Trebuie totul luat incetul cu incetul. In romania nu prea exista reviste de benzi desenate non-manga, deci nu se pune problema uneia de manga independente.

Revista Carusel se bucura de un oarecare succes, iar un capitol manga acolo ar fi un inceput.

Acum nu stiu ce succes a avut fanzine-ul manga.ro, in functie de cate numere s-au vandut acolo iti poti da seama cat de cautat este fenomenul in romania...cat de cat.
Mitsuki Chan
Da E destul de greu .....am mai facut o revista manga (pt distractie) si mi a ieshit bine .....i like it
Are o poveste f f interesanta la care a contribuit si colega mea Sango.
Se numeste Shadow of the Light biggrin.gif tongue.gif
APoKLips
Mutat la Cafenea din motive evidente!

Eh... revista manga cu manga propriuzis : poveste+desene e ceva mai greu sa o faci de succes in romania. Manga inc e fanzine ... mai are mult de mancat pana sa ajunga unde trebuie, dar macar a inceput drumul. Legat tot de Manga Inc. multe dintre cele aparute in numarul doi ar trebui lucrate mult mai bine, pentru ca sunt mult prea experimentale pt o revista manga.
eneea
in primul rand am avea nevoie de desenatori. de experimentul de manga.ro cu revista mecha rev nu am cuvinte chiar de lauda, sunt doar cateva desene interesante
DMonk
Ce au facut manga.ro e defapt dojinshi.
In legatura cu un manga.. pai in Japonia muuulte manga-uri sunt la inceput serializate in reviste, si abia apoi apar in volum.
*Hint: EMail la redactiile revistelor de tineret din ro. smile.gif
Emanuel
mai dragilor, nu vreau sa va stric cheful, dar romanii nu pot face manga, dintr-un motiv simplu : manga = benzi desenate japoneze
In momentul cand un roman/italian/sudafrican se apuca sa faca benzi desenate, alea nu pot fi manga, pt simplul motiv ca nu sunt japonezi.
De ex coreenii au si ei benzi desenate - se numesc manwa.
So, faptul ca se copie stilul unor manga, se pun niste povesti complexe sau mai mature nu e suficient pt a se numi manga.
In cel mai bun caz s-ar putea publica manga - sa se traduca, cu licenta si sa fie distribuita in Romania - asta ar fi extraordinar, dar ma indoiesc ca se va intampla.
L@dy D@rkness
Ceva in genul ala ar fi klumea,super,mi-ar placea cui nu?Dar cine sa inceapa?
yume_antikku
yo cred k da...
numai ca ar trebuii sa fei ieftina sa aiba o poveste credibila dar si fictiva in acelasi timp , ai aiba articole despre trupe , animeuri , sa fie super desenata , sa nu fie greu de gasit si sa se munceasca mult la eeaa....sa nu se fol cuvinte prea grele
{dak ar fi {Pin japoneza }} k ala kre se uita la ea sa stea blink.gif huh.gif k nu intelege...... si sa aiba un viitor......................................




nuj..nu ma prea pricep la sfaturi...dak e sa se faka....sper k vam ajutat kt de kt.....



CITITI PLSS SEMNATURA MEA....4 U MINNA
MoonAngel
Cu multa, multa, multa rabdare, cu talent si cu oamenii potriviti si un ajutor din partea japoneza, ar fi ok si posibil, zic eu...
Makutta
QUOTE(Ranma-kun @ Aug 15 2005, 07:50 PM)
In economia moderna succesul este direct proportional cu reclama, conteaza si calitatea produsului, insa in primul rand reclama facuta. Tinand cont de faptul ca esista un public foarte redus, si extrem de imprashtiat prin tzara, mai trebuie si campanii de promovare a fenomenului manga, plus reclame pentru revista. Este destul de greu in momentul actual sa aiba succes o astfel de revista.
*


Exact ceea ce am vrut eu sa adaug.
kaoru
Nu.
kuk3
DA cred ca s-ar poate face insa cum a spus Zeri tb luat totul cu incetul.
Ar fi super o revista manga in romania si cred ca cu timpul va avea mare succes.
Ar fi super tare daca s-ar face o revista manga
malina1985
cred ca o revista manga va avea succes in romania ,ar fi ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.