Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Studio Ghibli
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Pages: 1, 2
yuki
Topicul asta trebuia sa-l faca altcineva, dar fac eu primul pas. Am intrat pe un site sa vad filmele facute de Studio Ghibli si recunosc nu am vazut multe. Mononoke Hime, Sen to Chihiro no Kamikakushi ( Spirited Away ) si Hotaru no Haka (Grave of the Fireflies ).
Grave of the Fireflies m-a impresionat pana la lacrimi si am fost foarte uimita sa aflu ca e din '88. Mononoke Hime a fost si el foarte bun, mi-a placut mai ales atmosfera, dar Spirited Away nu mi-a placut deloc, prea copilaros, cu prea multi monstrii, poate doar ideea a fost interesanta.
Un link folositor, daca vreti sa vedeti ce filme au fost realizate de Studio Ghibli : http://www.nausicaa.net/miyazaki/films/
Sidonix
yuki o sa fii uimita si impresionata de foarte multe lucruri care se faceau prin 88 ...
Topicul acesta care te-ai grabit sa-l faci va cam ignorat pt ca majoritatea nu au vazut multe din animeurile realizate de Studio Ghibli .... sad.gif ....
yuki
stiu , pentru ca multi se uita la anime mai recente. Si de fapt eu ma asteptam sa vii tu sa vorbesti, de exemplu despre Nausica. In plus tu ai spus ca unii ar fi interesati despre un astfel de subiect. Dar se pare ca preferi sa critici sa si ridiculizezi alte anime pe care tu le consideri imitatii , etc.
ed
sunt super interesante Grave of the Fireflies si Kiki's Delivery Service ale lui Hayao Miazaki
Sidonix
yuki ... ca sa nu incep o disputa fara rost te las pe tine sa impui tu standardele......bye
bogdragon
Pentru mine Ghibi face filme superbe dar tot ma intreb daca sunt anime in sensul direct al cuvantului.
Adica sunt mai apropriate de Disney ca poveste si realizare decat de stereotipul, roboti uriasi si fete cu sanii mari.
Eu unul ma gandesc separat la filmele Ghibi (si de acelasi tip venite de la alte studiouri) si la fimele "clasice"(stereotipice) anime. Sunt o clasa aparte.
yuki
Doar pentru ca au un stil aparte nu inseamna ca nu sunt anime. E adevarat ca unele sunt pentru copii dar Disney nu ar putea realiza nici in 100 de ani un anime ca Grave of the Fireflies sau Mononoke Hime. La cele americane e un pattern urmat si nu stiu cand vor avea curajul sa-l schimbe : cantecele chiar si in cele mai serioase filme, neaparat cel mai fericit happy end, etc
bogdragon
OK, sa compari anime cu Disney este mai mult o injuratura si o retrag.
Dar acest stil aparte este chiar ciudat pentru un anime. Adica pot sa iti numesc sute sau poate chiar mii (daca ma uit pe un site) de titluri anime dar din categoria Ghibi exista doar cateva (nu cred ca mai mult de 30).
Nu stiu daca acest lucru arata o mai slaba popularitate in Japonia a acestui gen sau este explicat de munca suplimentara ce este nevoie pentru aceste filme. (si astfel nu apar pe banda rulanta).
Fate
Intr-adevar , omul de geniu se detaseaza ..... raman omul comun si Studio Gibli . Hi-hi , adika vreau sa zik ca majoritatea personajelor din filmele de la Studio Gibli sunt firi absolut obisnuite fara caractere de exceptie , surprinse in situatii critice care induc metamorfoze .
bogdragon
Fate, you got a point.
Imi aduc aminte de Totoro, unde se prezinta credintele si traditiile din perspectiva unui copil. Viata de zi cu zi, la sat, in perioada in care japonia nu avea inca autostrade si orase suprapopulate.
Tzur
Am vazut majoritatea filmelor Ghibli shi totusi imi este destul de greu sa fac un comentariu relevant despre ele .... pur shi simplu 3 sa le vezi ca sa realizezi cat de complexe si deosebite sunt. Cand nu mai am ce animeuri noi vedea ma mai uit din cand in cand la aceste "clasice" si nu ma plictisesc niciodata ... de fiecare data mi se pare ca percep altfel filmul si ori de cate ori m-ash uita tot fascinant mi se pare.

Favoritele mele sunt Totoro, Nausicaa, Whisper of the Heart si Kiki; Grave of Fireflies pot spune ca m-a shocat cel mai tare si cred ca este cel mai bolnav anime facut vreodata (dati-mi voi alte exemple). Insa merita vazute macar o data de catre ori ce persoana care are pretentia ca-i plac animeurile si: Princess Mononoke, Spirited away (Sen to Chihiro no kamikakushi (parca)), Laputa, Porco Rosso, Only Yesterday; ar mai fi de vazut PomPoko poate nu la fel de genial ca cele enumerate mai inainte insa avand fragmente deosebite (parada varcolacilor d'ex).

Cat despre The Cat's Return (Neko no Ongaeshi) iesit de curand pot spune ca m-a dezamagit un pic. Inca este un film anime bun insa se apropie mult prea periculos de conformismul si banalitatea scenariului american. Pentru prima oara un film Ghibli nu mi s-a mai parut genial .... pacat(Se pare ca Studio Ghibli nu mai e ce-a fost(daca nu ma insel au fost cumparati de americani sau ceva de genul)).
^Dash^
Bai eu consider ca fiecare face lucrul iubit cum stie, si nu cum vor altii..respectiv masele..Ghibli vor ramane in istoria anime ca zei sau ca tradatori, depinde de alegerea pe care o vor face..caci daca vor fi preluati de o companie americana, isi vor pierde cel putzin jumatate din admiratori....si atunci ce au facut a fost in zadar...nu credeti? :cry:
kaeru
O sa incep prin a ma da mare cum ca am vazut majoritatea filmelor acestui studio. Inca n-am vazut "I can hear the ocean" si "The cat
returns".
Intr-adevar, toate filmele lor sunt atipice raportate la genul manga in general. Comparate intre ele,insa, se observa ca sunt cam
toate la fel(suna a critica?!?). Adica toate au aceasi atmosfera, abordeaza cam acelasi tip de subiecte. Natura, de ex., e prezenta
mereu, nu exista personaje negative (in marea parte a cazurilor), intalnim referiri bogate la mitologia orientala etc. Numai motivul
lui Alice in tara minunilor e inserat in nenumarate situatii. Multe sunt povestiri ce nici macar nu au un fir epic.
Si atunci totusi, de ce ne plac? Pt. ca nu am gasit inca un film de Ghibli care sa-mi displaca. Singurul pe care nu l-am prea agreat
a fost Pom Poko.
In primul rand, Miyazaki e un deosebit psiholog. Personajele lui se aseamana la exterior prin cum sunt desenate, insa
la interior sunt diferite. Fiecare gest e bine studiat si abunda de veridicitate. Sunt momente in care te intrebi daca vezi un film
artistic, sau un anime.
Simplitatea e un alt plus. E greu sa-ti alegi teme atat de simple (vezi "Wisper of the heart") din care sa iasa totusi ceva de
calitate.
Caldura. Din toate filmele, mai putin "Grave of the fireflies", care nici nu e al lui Miyazaki, se degaja o mare caldura. Nu se poate
ca dupa ce ai vazut un film al lui Hayao sa nu te simti mai bine, sa nu-ti dea o stare de optimism total. Probabil ca in "Grave of the
fireflies", au vrut sa vada daca sunt in stare de contrariu...
Copilaria. Ne regasim in multe personaje, pt. ca sunt copii, au trasaturile oricaruia dintre noi la varsta pe care am lasat-o in
urma nu demult si la care o sa visam toata viata. Cu toate ca sunt povesti cu si despre copii, ele nu sunt numai pt. cei mici. Sunt mult
mai profunde, si cei mai maturi ii descopera sensurile. Ciudat e ca Miyazaki nu isi propune niciodata ca filmele lui sa transmita un
anumit mesaj...si totusi asta se intampla.
Pt. toate astea Studio Ghibli, cu anime-urile lui, e undeva in topul preferintelor mele. Favoritele mele sunt "Laputa, castle in
the sky" pt. spiritul de aventura si "Only yesterday" pt. sensibilitate si felul in care se intercaleaza cele 2 planuri (trecut-prezent).
That's it!
zeri
N-aveti idee cat pot sa ma enervez cand i se atribuie lui Spirited Away (Sen to Chihiro no Kamikakushi...asha suna mai bine smile.gif ) label-ul de Walt Disney Pictures, ca de exemplu:

http://movieweb.com/movie/spiritedaway/
http://dvd-shop.yellowpages.pl/1R0P430_q-s...rited-Away.html

Ahh...imi vine sa ma duc sa-i iau la bataie :evil: :evil: :evil:

Dar revenind la subiect, mai am de vazut doar doua filme de la studio ghibli (Only Yesterday si The Yamadas) si pot spune ca din ce am vazut pana acuma nu exista un film care sa nu imi fi placut. Daca continua la fel si cu Howl's Moving Castle eu zic ca mai iau un oscar.
APoKLips
Eu vazusi Spirited Away, Mononoke Hime, Nausicaa , si Grave of the Fireflies... si .. si... mi-au placut la fel de mult....
Cat despre Spirited Away.. pai e plin de subintelesuri... si are o atmosfera aparte... la fel daca te gandesti ca si toate.. si ma bucur.. ca sunt asa... de alfel... animeul e mai variat ca si cartoon-ul ( ma reefr strict la ce e SUA+
Europa si ce e din Japonia )...
Adevarata arta s'a vazut in GotF unde ... s'a prezentat cel mai bine din cate animeuri am vazut eu realitatea trecuta si prezenta.. si a fost primul si momentan singurul anime... care a prezentat ceva cat mai aproape de real.... nu am vazut nimica exagerat in el(poate doar licuricii) dar... e superb... si pentru mine momentan ramane ca si cea mai buna scenografie anime probabil ca mult de acuma incolo.. tocmai pentru ca e ATAT ed real!!!
zeri
Un alt film de la Ghibli care nu are vreo legatura cu fantasticul este Ocean Waves (Umi ga Kikoeru), unul din cele care nu sunt in regia lui Hayao Miyazaki.
Ai dreptate in legatura cu Hotaru no Haka...e un film care "te atinge" daca pot sa spun asha. Sta pe un loc foarte inalt impreuna cu alte filme anti razboi. Dupa ce l-am vazut am stat cateva minute si m-am uitat in gol gandind... sad.gif
victor
Sunt destul de dezamagit..cand la alte anim?-uri jenante(nu dau nume, se stiu ele) se strang gramezi de pagini, la Ghibli se posteaza pe 2 pagini, si aia cu greu..

In ideea ca Ghibli nu prea scoate anim? e posibil sa fie adevarat..sincer sa fiu eu am cam trait cu impresia ca e ceva ma mult, ca a trecut prin anim? si a iesit pe partea cealalta..daca ar fi dupa mine at trebui sa fie un gen de sine statator "miyazaki"-ul.

De spus ar fi prea multe, cred ca ar trebui pentru comentarii facute topicuri separate(cel putin pt Spirited Away sau Grave of the Fireflies) asa ca o sa ma rezum la a spune ca nu numai amatorii de anim? ci cam toata lumea il considera pe Miyazaki un geniu :

http://www.rottentomatoes.com/p/HayaoMiyazaki-1045409/

In alta ordine de idei, poate nu m-am uitat eu bine(am dat si search, degeaba) nu prea vad ca se discuta mare lucru de un alt mare meserias, si anume Mamoru Oshii(de Gits n-am nimic de spus, dar Jin-Roh si Avalon imi par suspect de subapreciate). Asa ca sa ma ajute cineva si sa-mi arate unde n-am vazut eu ca se discuta despre Oshii, ca prea ma mananca palmele sa deschid un topic pe tema asta, mai ales cand vad cu cata infocare se discuta despre tot felul de seriale imbecile ba cu grafica frumoasa, ba cu sentimente pseudo-romantice ieftine..hmm..

"Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship." wink.gif
zeri
Poate ai dreptate...unele anime mai importante nu sunt discutate, ar trebui sa faci cate un topic pt fiecare si sa vedem daca sare lumea cu reply-urile biggrin.gif . Am mai intrat si eu pe rottentomatoes mai demult si am fost surprins placut sa vad ca multe filme anime (si mai ales de la Ghibli) au rating-uri de 100%...ceea ce este cam rar pt un film.

Spune si tu ce film ti-a placut cel mai mult de la Ghibli si ce te-a impresionat la el. Eu sincer, de cate ori incepeam sa ma uit, ma pregateam sa traiesc cat mai mult farmecul specific studio Ghibli.
morebla
Animeurile produse de Studiourile Ghibli nu m-au dezamagin niciodata biggrin.gif . Nausicaa, Mononoche Hime , Tonar no Totoro , Grave of the Fireflies ( ultimul pe care l-am vazut si care m-a impresionat si pe mine pana la lacrimi , un lucru extrem de neobisnuit ) si Whisper of te Heart pe care o sa-l vad curand.
Ar merita facut un thread aparte pentru Studio Chibli , dar nu cred ca este posibil asa ceva sad.gif :? :cry: ( exemplu cazul Romantic Anime ).
zeri
Daca vezi Whisper Of The Heart sa vezi si The Cat Returns...au o mica legatura, poate nu ca actiune dar apare Baronul din nou. Se pare ca studio Ghibli dupa Spirited Away s-a reintors la vechile obiceiuri...facand un film pentru fanii Ghibli si nu in special pentru marile ecrane -> Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
Il_Palatzzo
De Ghibli nu am vazut decat Porco Rosso (sau Crimson Pig), Laputa Castle In The SKy, Nausicaa, Grave of the fireflies, Spirited Away, Tonari No Totoro si cam atat..cred...oricum...toate au fost super...
jory
Primul anime pe care l-am vazut de la Ghibli a fost "Whisper of the heart" si mi-a placut ca se mai fac si filme despre viata de zi cu zi, nu numai despre roboti, tehnologie, calatorii in timp si alte teme fantastice.

Mi se pare extraordinar cum se intampla cateodata ca lucrurile cele mai simple reusesc sa te emotioneze mai mult decat orice metafora ( nu ca filmul n-ar avea si el parte de metaforele lui). (Iar pisoiul ala gras si ingamfat e genial! tongue.gif ). Si chestia asta se poate aplica si la "Grave of the fireflies" - mi s-a parut o idee foarte interesanta+ muzica foarte potrivita mai ales spre final.
Sidonix
Studio Ghibli inca mai pastreaza din esentza originala...si in Spirited away...am regasit ceva din Naussica,Laputa,Porcco.....Zborul....este o tema esentiala in majoritatea operelor Ghibli...e cel mai frumos sentiment pe care il poate trai o fiinta umana....liberate toatala...eliberare de orice te mai leaga de pamint...nu am vazut Grave of the Fireflys....insa o sa fac rost de el...
zeri
Ai dreptate...nu ma gandisem la lucrul asta. Aproape in toate filmele de la Ghibli apare zborul...si in Kiki's Delivery Service, Whisper Of the heart, pana si in videoclipul On Your Mark.
zeri
Si poate va intrebati ca mine...cum vine Howls Moving Castle. Uitati trailerul asta...pacat ca are doar 20 sec.



http://zeri.dap.ro/howlsmovingcastle_preview.avi



are picioare biggrin.gif
Masatoshi
am facut rost de 2 dvd din japonia d la ghibli studio..kiki's delivery si my neighbour totoro..

cine are p aici un dvd wr? biggrin.gif
toranaga
Salut!



Ma intereseaza foarte tare DVD-urile pe care le ai. Da-mi un PM ca sa vedem cum putem face sa le copiem. Mai ai si alte anime pe DVD?
yuki
Am vazut si eu Only Yesterday ( Omoide poro poro ) . Desi am avut impresia ca nu-i pe gustuk meu s-a dovedit a fi un anime foarte bun. pur si simplu degajeaza energie pozitiva. Mi-a placut foarte mult. BTW, a observat cineva muzica ce apre in acest anime....sa juri ca e romanesca. Oricum e de prin partea asta. Se face referire la muzica maghiara, dar aceea e alt gen. Plus ca si ending-ul e un fel de balada japoneza - un cantec traditional.
Sidonix
Aseara am vazut Grave of the Fireflies...parca urmaream documentar pe discovery depre w.w.2...o pictograma despre viata locuitorilor Japoniei in momentul capitularii...imi aminteste de Berlinul sub asediul aliatilor...mizeria umana se releiefeaza perfect in astfel de momente de criza in civilizatia umana...e trist dar adevarat...lupta pt existenta e principalul aspect pe care se pune accentu prin cele 2 pers. frate si sora...un lucru mai arata filmul...faptul ca Japonia dupa capitulare era redusa la ruina, insa prin munca si sacrificiul natiei nipone au ajuns la un nivel incredbil al civilizatiei...oare noi vom ajunge vreodata sa punem binele natiei inainte de interesu' personal !?...jeesh...greu credibil...daca nu imposibil..natie de latini aroganti :roll:
shuin
to bogdragon: anime nu inseamna numai roboti uriasi si fete cu sanii mari sau caractere cu okii mari si freze tzepoase. anime e un un stil japonez de animatie, care poate fi tradtitionala, sau cell-shaded, si incorporeaza cam toate elementele de mai sus, desi in unele anime nu vei gasi de de ex caractere cu okii mari. sunt anime serioase, si anime copilarejti. ghibli are un stil propriu. putem sa spunem anime in stil ghibli biggrin.gif



tot de studio ghibli dar mai recente ar fi the cat returns (sau cat returns a favour) si howl's moving castle (aparut anul asta si regizat de.. the man himself: miyazaki). despre howl's moving castle am citit cateva review-uri pe net si ziceau k e mai bun decat mononoke hime si spirited away... k ar fi ghibli's best work. l-a vazut cineva? si daca da ce parere aveti de el?



mononoke hime e anime-ul meu favorit, detronand orice altceva am vazut (dap, mi-a palcut mai mult decat gits, k multi se pare k il au pe asta favorit). ma ajteptam la un film slab cand l-am vazut prima oara, nejtiind nimic despre el, pt k dupa prima vizionare sa devina my no.1

n-am vazut anime-urile mai veki de la ghibli dar o sa incerc sa fac rost de ele.
Sidonix
shuin ...nu inteleg de ce il contrazici pe bogdragon si ii dai dreptate in acelasi timp !? jeesh... :roll:
shuin
uffff, ai inteles gresti sid. nu il contrazic si ii dau dreptate in acelaji timp.

din postul lui, io am dedus k pt el anime inseamna roboti uriasi si fete cu sanii mari, un stereotip destul de des intalnit (pt altii anime inseamna doar oki mari, par tzepos etc... sunt multe stereotipuri). io am zis doar k anime nu inseamna NUMAI ce a zis el. that's all.



acum revenind on-topic a vazut cineva howl's moving castle?

despre the cat returns, am vazut doar k pe tzur l-a dezamagit un pik. nuj de ce dar presimt k tenshi will love it wink.gif anyway l-a mai vazut cineva?



off-topic (again...): fate am vazut si io de-abia acum ur signature... cumva din xenogears? wink.gif
zeri
Nu a vazut nimeni Howl's moving castle pentru ca va fi lansat in Japonia dabia pe 20 noiembrie, si noi vom pune mana pe el (versiune dvdrip ca altfel nici nu ma gandesc) peste cateva luni cred. Oricum, pana atunci uitati un trailer mai lung aici.
shuin
seen the trailer... what can i say... impressive!

filmul intr-adevar nu a aparut inca, insa a fost aratat full length in niste prezentari speciale in japonia. exista si 1 review pe net.

din cate am inteles e despre o gajica ce a fost transformata in batranik de 1 evil wizard or smth.

se pare k e ACOLO, la acelasi nivel cu spirited away si princess mononoke.

acum, numai de ar aparea mai rpd... nu mai e mult; 5 days pana la premiera in jap.

cu siguranta unul din cele mai asteptate anime-uri ale anului, alaturi de innocence!
ibarbar
Am vazut Spirited de 4 sau 5 ori cred si inca m-as mai uita. Genial.



Superbe si Mononoke, Totoro, Nausicaa, Laputa (desi imi pare rau ca se distruge orasul sad.gif ), Porco Rosso plus Pom Poko (trist sad.gif ).



Pacat ca oamenii de pe aici nu dezbat si simbolurile si ideile din filmele Ghibli, realizarea lor (de ex mie mi se pare ca nausicaa, porco rosso si poate filmele lui Miyazaki in general au finaluri grabite, dupa punctul culminant baga prea repede finalul).



Mai am de vazut jumate din Future Boy Conan. Interesant. Si trebe sa fac rost si de celelalte. Ghibli rules oricum, si ESTE anime at its finest cum s-ar zice.



Anime inseamna multe, nu numai ce e comercial si popular (sper sa nu puna mana americanii pe Ghibli si mai ales gunoaiele de la Disney care spala creierul la copii - prefer ca viitorii mei copii sa se uite la anime mai cu batai si sange, ex Kenshin sau Trigun, sau chiar Now and then, here and there decat Disney care te fac prost in caz ca nu te-ai nascut asa :evil: - daca, copii americani ar putea fi mai prosti decat sunt, sigur e datorita Disney - GUNOI).



Can't wait for Howl's Moving Castle :shock: .
shuin
dupa cum majoritatea jtiti, howl a fost lansat acum aproape o luna in jap.

Some facts:

- Japan Times i-a acordat nota 4.5/5 (spirited away a primit 5/5)

- a spart recodrul de incasari in jap, in weekendul in kre a fost lansat, detronand Titanicul (k o comparatie filmul cu cele mai multe incasari prin anii 80-90 a fost E.T., apoi a fost detronat de Mononoke Hime, care la randul lui a fost detronat de Titanic. Acum un alt film Ghibli detine recordul)

- de curand a castigat premiul publicului la a 37-a editie a Sitges Film Festival, tinut in Spania

- printre comentariile unora care l-au vazut, a fost nemultumirea k finalul e grabit si nu reuseste sa explice anumite lucruri care trebuiau clarificate (nota: cam toate filmele ghibli au final grabit asa k era de ajteptat)
Masatoshi
Grave of the fireflies aka. Hotaru no haka este poate cel mai cutremurator anime creat de Ghibli vreodata...
Cel putin ending-ul este unul care iti da lacrimile..
Din cate stiu este pe primul loc la"most sad anime ever",desi unii spun ca ar fi Saikano..(poate doar ultimul episod)
SHUZ
Am vazut toate filmele de la studio ghibli (aproape toate inafara de hotaru no haka). Vreu sa spun ca toate au fost foarte reusite...
UN mic top facut de mine al filmelor facute de Studio ghibli smile.gif tongue.gif...
1.Spirited Away
2.Whisper of the Heart
3.Only Yesterday
4.Howl's Moving Castle
5.Mononoke-hime
6.Tonari no totoro
7.Castle in the Sky
8.Nausicaa
9.Porco Rosso
10.Ocean Waves
Primile 7 10/10... Ultimele 3 8.5/10 biggrin.gif


IN fine, cred ca nu am pus toate filmele... tongue.gif









Chihiro: You don't remember your name?
Haku: No, but for some reason I remember yours.



ibarbar
La mine ordinea e cam asa:

1.Spirited Away
2.Tonari no totoro
3.Howl's Moving Castle
4.Porco Rosso
5.Whisper of the Heart
6.Mononoke-hime
7.Castle in the Sky
8.Nausicaa
9.Kiki's Delivery service
10.Grave of the fireflies

She and her cat e OK dar eu zic ca nu se poate include intre celelalte capodopere Ghibli, in primul rand ca nu e regizat nici de Miyazaki nici de Takahata. E f bun pt un debut dar nu e in aceeasi liga cu greii Ghibli.

N-am vazut inca Ocean Waves si Only Yesterday. Iar din Future boy Conan nu am vazut decat 15 episoade. Uite daca stau acum sa ma gandesc Conan aduce un pic cu Now and then Here and there dar evident nu are aceeasi nota dramatica, ce e fain la Ghibli optimismul debordant - exceptand filmele lui Takahata care sunt triste. Grave este cutremurator si nu cred ca ma voi mai uita la el vreodata. Too sad.


Later edit: uitasem sa scriu de Kiki smile.gif
Vebby
Hey...de cand nu mai imi arunc ochii p`aci...in sf ceva interesant si frumos de discutat..Ghibli...mmm..prea frumos sa am cuvinte...primul care l`am vazut a fost Laputa castle in the sky si a fost super, mult mai interesant si decat animele noi..sau chiar unele destul de vechi..s`a mai zis p`aci si sunt total de acord ca sunt anime foarte complexe si pur si simplu le ador. Preferatul meu este Kiki`s delivery service, mi`a placut ideea la nebunie.
De fapt, toate cate le`am vazut mi`au placut la nebunie....cum le zic eu"sunt dulci" wub.gif wub.gif wub.gif

din pacate si din motive stupide, nu le`am vazut pe toate produse de stdiourile Ghibli ..dar am sa o fac... biggrin.gif

si nu consider Spirited Away un anime pt copii...nush ce cred altii, dar eu chiar am vazut o esentza in el dry.gif
ibarbar
Acum am vazut si Only Yesterday. Superb. Dar nu as putea spune de ce, doar ca simt asta. Pt ca te face sa te intrebi daca esti fericit, si iti dau lacrimile chiar daca raspunsul e pozitiv sau nu...

Isao Takahata are in sfarsit si el un film care emana pozitivism..

Mai am doar Ocean Waves si AMVul (plus de terminat Conan biggrin.gif) si am vazut toate Ghibli. smile.gif
Alinna
Eu nu am vazut multe filme facute de Studiourile Ghibli - mai concret am vazut doar 3, dar hai sa-mi spun parearea despre ele .
Din nefericire primul film vazut a fost Porco Rosso si sincer mi-a placut Gina si gradina ei. Marco...un porc biggrin.gif si atat. Dupa ce am vazut filmul acesta m-am simtit ca si cum am vazut un episod dintr-o serie...din care am ratat primele episoade...Nu am sa insit prea mult si va rog sa nu incercati sa-mi schimbati parerea sau sa-mi spuneti ca e belea - fiecare cu opiniile proprii, iar asta este a mea wink.gif nu mi-a placut, motiv pentru care am vrut sa sterg tot ce aveam de la Studiourile Gibli ...(am sters doar Grave of the fireflyes- acum o sa trebuiasca sa-l downloadez iar ...))
Dupa o vreme mi-am facut curaj si am zis...hai, sa mai incerc unul...si am vazut Whisper of the Heart un anime care mi-a placut cu adevarat. Am inceput sa-l urmaresc cu reticienta :personajele nu mi se pareau cine stie ce si ...modul in care erau desentate imi aminteau de Heidi, fetita muntilor...Incet -incet nu a mai contat cum aratau personajele si am fost prinsa de desfasurarea evenimentelor, mi-a placut intorsatura de situatie legata de baiatul care citea ca sa se faca remarcat. Una peste alta un anime simplu, dar placut - care desi nu te lasa fara respiratie si nu are o actiune intensa -te tine totusi pironit in fata monitorului/ecranului tv..aproape 2 ore...
A urmat Ocean Waves care iarasi mi-a placut desi nu are nimic spectaculos, dar poate izbitoare este tocmai simplitatea, faptul ca firescul si normalul capata un farmec aparte, care de obicei trece neobservat...Un triunghi amoros ..am mai vazut anime-uri cu asa ceva, doar ca asta este mai firesc...doi prieteni care plac aceeasi fata si unul care nu recunoaste -nici fata de el insusi- tocamai pentru a nu strica aceasta prietenie,,dap sounds real enough for me...

Am downloadat deja si ramane sa vad cand am timp:Kiki's Delivery Service si Howl's Moving Castle, restul incet - incet...
Cascabel
Salut oameni! Dap, trebuie sa recunosc ca din punctul meu de vedere Studio Ghibli face treaba buna... adica... CHIAR FACE TREABA BUNA wink.gif N-as considera nici eu Spirited Away un desen pentru copii, desi, daca s-ar cunoaste mai mult din mitologia (si, ma rog, cultura la urma urmei) Japoniei, nu s-ar mai spune chestiuni de genul asta. Anime-ul ala este plin de referiri la mitologia lor...si in momentul in care nu se vede asta, e categorisit drept "desen pentru copii". Bah... ce pot sa zic... merita mai mult decat categorisirea asta, if u ask me wink.gif
Alinna
So, la lista mea de animeuri realizate de Studiourile Ghibli am adaugat Howl's moving castle si nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-a placut. Una din povestile care ma captivau in copilarie s-a desfasurat sub ochii mei - putin modernizata si condimentata cu umor [grrr faca cu vopseaua de par m-a amuzat teribil], dar totusi o poveste cu printi si vrajitoare smile.gif
[dap, inca nu am vazut Kiki's delivery service...tongue.gif]
liantasse
Maybe this is old news for everyone, dar eu abia am descoperit stirea, asa ca am venit repede aici sa ma bucur cu lumea avizata!! smile.gif

Howl's Moving Castle are premiera in Romania programata pe 6 octombrie!!!


Yay!!! Howl pe marele ecran!!! Trebuie sa-mi string de-acum bani pt cele zece vizionari pe care le am in plan! tongue.gif

Acum ramine doar intrebarea: cum sa reusim sa prevenim gafa din traducerea titlului???!!! Se zice Castelul Calator, nu "Castelul Umblator", for goodness' sake!! rolleyes.gif Are cineva vreo cit de mica idee la ce usi ar trebui sa bat ca sa nu se intimple aceasta nenorocire?

Cross-posted la "Howl's Moving Castle - succes in Jap Box Office".
Vebby
21 Iunie 2006 sau e gresita data de pe forum? biggrin.gif Hope not, ca in felul asta liantasse , vestile pentru cei nestiutori sunt grozave ^___^

In schimb, nu stiu cati stiti despre noul film Ghibli Gedo Senki. Multumita lui Morrigan, am vazut cele 2 trailere existente si m`am indragostit pe loc. Atat pers, care par asa kawaii^_^, si subiectul si melodia wub.gif. Va aparea in iulie , cred.
Trailere gasiti pe situl oficial sau chiar pe youtube.
Vebby
Cum ziceam, i so hate posting after myself sleep.gif
Cu toate acestea, browsand anidbul am gasit un film de la studio Ghibli de care, daca nu ma insel, nu am auzit pomenindu`se. Cica era programat in prima luna a acestui an.. stie cineva altceva despre el? biggrin.gif I`m really curious, u know... biggrin.gif

Hoshi wo Katta Hi (The day i cropped a star)
Probably me
Dacă n-a apărut pe fansub, asta e. Aminteşte-ţi cīt a durat pīnă au apărut variante decente pentru Howl. Probabil pīnă va apărea pe DVD, prima ţintă sīnt cinematografele.
chibimox
Tot rascolesc prin forum de ceva vreme si nu gasesc decat referiri vagi la Gedo Senki aka Tales of EarthSea. Daca este pe undeva tratat serios subiectu va rog sa ma directionati.

S-a lansat la sfarsitu lunii iulie si a primit note foarte proaste din partea criticilor online japanezi - a fost surclasat si de nushce Pokemon blink.gif . In schimb a ajuns in topul Box Office la vanzari chiar daca a rulat pe mai putine ecrane decat urmaritorii (Dead man's chest)

Regizat de Goro Miyazaki (fiul) dar cu echipa de la Ghibli, cica taica-su ar fi impotriva intrarii lui in lumea asta, a tinut si un blog de prin decembrie anu trecut (cautati pe nausicaa.net), facut dupa o carte de Ursula K. Le Guin, ... ar fi multe de spus.

Sunt foarte curios de cum a fost primit filmul. Goro a fost foarte impresionat de cartile EarthSea pe care le-a citit prin liceu (o perioada foarte impresionabila) si se pare ca vrea sa trateze cateva idei destul de serios : magie = cunoastere - deci poate fi invatzata si destinul te alege pe tine, in functie de ce cunosti, nu invers.

PS: Luni seara la 20:45 pe Antena1 se da prima parte din miniseria SciFi Legend of EarthSea - e facuta dupa aceleasi carti, tot Gen e personajul principal si sunt curios ce inseamna un film de buget mic VS un anime facut de cei de la Ghibli
Pico
de ghibli am urmatoarele
grave of the fireflies
howl's moving castle
kiki's delivery service
my neighbour totoro
my neighbours the yamadas
ocean waves
the cat returns
whisper of the heart
princess mononoke
nausicaa and the valley of the winds
porco rosso

...si acuma downlodez pom poko tongue.gif

dak mai puteti recomanda ceva misto de ghibli....i'm listening

tales of earthsea e dupa cartile lui Ursula K. Le Guin nu? ...astept sa vad cum o sa fie ...da am auzit k cik n-o sa fie asa tare ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.