Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Perioada din istorie preferata
Anime-Club Forum > Japonia > Istorie
trust_no_more
Care este perioada din istorie care va fascineaza cel mai mult.. Pe mine Epoca Medievala shi Perioada interbelica...
Datastorm
deffinitly '39-'44..adica WWII
m-a super impresionat ce-am citit...filme despre...so i guess it's my fav perioada...
trust_no_more
Adevarul este, k la cat de obsedata am fost cu Nazismul shi Hitler shi la cate filme legate de aceasta perioada cred.. ca incepe sa`mi shi placa.. rolleyes.gif
taikomonk
daca te referi la perioadele din istoria Japoniei......ok se afla printre pasiunile mele... tongue.gif ...Perioada Edo in care au guvernat shogunii Tokugawa pot spune ca este una din perioadele din istoria Japoniei care m-a fascinat ...din punct de vedere istoric shi literar...iar daca te referi la perioade din istorie in general ...sincer nu ma pasionat istoria shi nu pot spune ca prefer vreo perioada in mod deosebit rolleyes.gif
Duncan
Perioada Edo all the way... Cel putin pana pe la inceputu anilor 1800 cand a inceput sa se mai deschida Japonia , implicit sa imbratiseze lucrurile occidentale , fie ele benefice sau nu.
transe
...hmm...mi-ar fi placut sa traiesc pe la 1800 in Anglia; mi se pare cea mai frumoasa perioada din istorie. Sau macar in secolul 3, dupa cuceririle romane (desigur) tongue.gif
IceJack
Evul Mediu (Europa Medievala) desi nu totul e ceea ce pare pt ca biserica inca era puternica si controla cenuzura

Al 2-lea razboi mondial si nu in ultimul rand Razboiul rece si ascuns timpul spionilor adevarati (nu James Bond) timpul razboiului de informatie cand lumea inca se afla la pragul distrugerii (acum suntem pe pres) biggrin.gif
bogdan
ehh in mod sigur epoca veche antica egiptul, grecia, imperiul persan, cartagina ... si personalitate preferata Hanibal
dece tocmai aceasta perioada poate pt ca e veche sit totusi asa de complexa nu pot sa nu fac o comaratie intre epoca aceasta si evul mediu care e ..dupa mine ce-a mai intunecata era din istoria omeniri sigurul lucru nice si fascinant prin el imperiul mongol al lui Ghengis Kahan
Duncan
inca mai vorbim despre istoria japoniei?
Astarteea
Da, sa zicem ca se vorbeste despre Japonia, sau cel putin asa ar trebui.

Perioada cea mai buna si preferata mea din istoria Japoniei ramane Era Meiji, nume luat de imparatul Mutsu-Hito (meiji - "imparat luminat"), a carui domnie va ramane in istorie sub numele de "Era Meiji" - "Era Luminii" (1867-1912). Pentru ca se confrunta cu tehnologia superioara a europenilor si a americanilor, Japonia a ales sa se occidentalizeze ea insasi, ca sa scape de Occident. Imparatul a tinut sa isi modernizeze pana si infatisarea. Purta uniforma is barbison si semana mai mult cu un reformator din Europa, decat cu samuraii japonezi. In aceasta perioada s-a abolit sistemul feudal, s-a adoptat o constitutie (1889), s-a creat o industrie moderna, s-a introdus serviciul militar obligatoriu si s-a creat reteaua de invatamant obligatoriu. In timpul Erei Meiji, se infiinteaza primul serviciu postal; se construieste prima cale ferata, Tokyo-Yokohama; ministrii japoneiz viziteaza Statele Unite si Europa; samuraii pierd dreptul de a purta sabia - lucru care mi se pare normal; se infiinteaza Banca Japoniei si se infiinteaza primul parlament. Cred ca aceast aperioada a fost extrem de buna pentru Japonia, devenind o tara puternica si moderna, capabila sa concureze cu statele occidentale.
axi
da astarteea, se poate spune ca e cea mai dinamica perioada din istoria japoniei. viteza schimbarilor si modernizarii societatii este uimitoare, chiar mai rapida ca la americani sau englezi cunoscuti ptr perioadele de inflorire si dezvoltare economica care avusesera loc deja la ei.
mie personal imi place mai mult perioada medievala. parca samuraii, sabiile si razboaiele erau altfel. poate sunt doar eu un romantic tongue.gif
Duncan
Dinamica , da. Si asta in mare parte pentru ca in timpul erei Meiji , a fost redata suprematia imparatilor. Inainte , cel putin timp de vreo 300 de ani pana la Hito(care, avand o ideologie pro-occidentala a deschis japonia si a facilitat oarecum revolutia industriala si culturala despre care se vorbeste mai sus), imparatii erau niste pioni ai shogun-ilor , ba mai mult , unii dintre imparati erau tinuti in cocioabe de paie si erau nevoiti sa stranga semnaturi de la populatie pentru bani. Cu alte cuvinte , erau un fel de bibelouri tinute de ochii lumii.
Astarteea
Ăăă?... Cum au facut mai multe victime comunistii, decat nazistii? Adica Hitler cu ideea lui tampita de rasa pura nu a omorat extrem de multi evrei si nu numai? Ziceai ca ai revazut Pianistul.... Lagarele alea de concentrare erau ale nazistilor, oamenii aia mureau din ordinul lui Hitler...

Legat de Japonia in al doilea razboi mondial... Tara asta a inceput prost din prima, asta pentru ca nu prea era multumita de hotararile luate la sfarsitul primului razboi. Si a ajuns sa se alieze cu Germania, printre altele. Pacat ca s-a pus cu SUA. Nu numai ca nu si-a ales cel mai placut adversar, dar a mai fost si extrem de incapatanata... Cu nu vrei sa capitulezi, decat dupa primirea a doua bombe atomice? Cata minte poti sa ai?

Oricum nu vad ce ar fi atat de placut in perioadele de razboi. Oriunde in luma ar fi, numai bine nu aduc...
axi
ptr cei care nu au inteles ca asta e un topic despre perioade din istoria japoniei, nu despre Hitler si comunisti, reiterez ideea si sterg posturile offtopic. din pacate nu am ce sa adaug on topic, mi-am marturisit preferintele deja.
Kagami
Edo all the way.de fapt mie imi place in general perioada 1600-1800, fie in Japonia, fie in Europa.Nu zic ca perioada Meiji n-ar fi fost benefica pentru dezvoltarea Japoniei dar nu ma atrage atat de mult ca Edo..samurai, kabuki, ceremonia ceaiului..(daydreaming)
Pico
toate perioadele istorice au ceva interesant dar...cred k cel mai mult imi place antichitatea si evul mediu ....cand se foloseau arme onorabile...japonia medievala e probabil cea mai interesanta pt k arta razboiului devineintr-un fel....sfanta...
FreePC321
Mie mi-a placut foarte mult perioada Tokugawa, deoarece, atunci, Japonia cunostea mai diferit erei de acum. In acel moment exista clasa samurailor, shogunatul si multe alte lucruri ce in prezent nu existau.
Makutta
Evul mediu (Europa) si toata perioada razboaielor mondiale ( nu ca mi-au placut razboaiele, ci ca parte a istoriei este o parte super, cu multa actiune laugh.gif )
FARA SUPARARE, DAR CEL MAI MULT IMI PLACE SECOLUL 21 DATORITA TEHNOLOGIEI!! E FRUMOS SI TRECUTUL, DAR MA PREOCUPA PREZENTU'
rocky
perioada edo sau tokugawa - de-aici au inceput marile schimbari in japonia pe aproape toate planurile ceea ce a generat un capitol de istorie foarte interesant
nek-o
imperiul roman all the way tongue.gif
lumina
Perioada postbelica...
IceJack
Dupa o interesare mai amanuntita in istoria japoniei as zice ca sunt inca indecis intre perioada Sengoku (din cauza codului bushido si manevrelor strategicie si politice) si invazia Coreei de catre Japonia in anii dupa Sengoku (1592 to 1598), un razboi in care japonezi au dominat(in primul razboi) luptele terestre impotriva trupelor coreene si chineze si au suferit infrangeri extraordinare pe mare contra unei floote coreene 'moderna' (cu corabii destul de interesante comparate cu cele europene), bine organizata si excelent condusa(chiar daca in inferioriate numerica de multe ori).
Kratozz
Future and beyound biggrin.gif tongue.gif

- a little bit of trolling from my part tongue.gif

dar da sec.IX si XX - pana in WW1 - atunci oamenii mai credeau in idealuri, revolutii, idei, libertate etc etc cuvantul era cuvant iar onoarea mai presus decat orice. Secolul romanticilior si iluministilor. Secolul trasurilor, balurilor din palate, plimbarilor prin parcuri, luptelor cu scrima, domnitelor elegante... mdea acuma asta am enumerat numai ce era frumos (am omis taranimea legata de pamant si saraca in timp ce aristocratii bagau in ei cele mai fine vinuri si mancaruri parfumate biggrin.gif)

in prezent avem prea mult fum in aer seamana mult cu sfaristu lumii (2012 ?? - kidding ).
Intr-o cartulie am citit azi o metafora nihilista dintre omenire si drojdii - care mananca zahar din chestii si elimina excremente-alcool, ca sa moara innecate in acesta.
noh too much pe seara asta tongue.gif
rogueman999
Uhh... no offence, da' acum 100 ani era muuult mai fum in cam toata europa. Iar revolutiile lor omorau oameni pe banda rulanta. Ocazional la propiriu.

Istoria japoniei? Mmm. Inceputurile erei Tokugawa ar fi raspunsul clasic, cu atatea conflicte ajunse la un varf si incheiate cu 250 ani de pace. Si totusi... sunt doua momente mai interesante. Meiji, care a scos japonia din evul mediu este evident. Dar de departe cel mai interesant mi se pare unul mult mai recent: imediat dupa al doilea razboi mondial. Atunci a fost momentul in care japonezii au reusit sa treaca, sub ochii parintilor nostri, de la o dictatura militara cu economia distrusa la statutul de a doua putere mondiala. Din pacate stim surprinzator de putin despre ce s-a intamplat atunci...
radet92
Numai in numele viitorului avem dreptul sa fim nemulțumiți cu timpul în care trăim. Cu acest vis musculatura încrederii devine mai vânjoasă și conștiința se oțelește. Istoria este un ideal care nici măcar din punct de vedere literar nu mai poate fi al nostru, cu atât mai puțin ca orientare sociala. wink.gif


I think that's about it on what periods of times i like(although i kind of deviated from the subject biggrin.gif). happy.gif
BotoseL
Cea mai misto perioada din istoria Japoniei mi`a placut Era Glaciara.
Ce vremuri, liniste... pace. Nimeni nu se certa cu nimeni, toata lumea cand se vedea se saluta"uite uite, ceva misca, HI!". Tot timpu sucurile stateau la rece. In timpul noptii cerul era limpede, crystal clear.
"If I could turn, turn back the hands of time,
I would go when, the Ice Age was fun."
Kratozz
QUOTE(rogueman999 @ Sep 9 2009, 12:11 AM)
Uhh... no offence, da' acum 100 ani era muuult mai fum in cam toata europa. Iar revolutiile lor omorau oameni pe banda rulanta. Ocazional la propiriu.


bine bine recunosc a trebuit sa adaog pe langa fum toate denumirile deseurilor din aer, apa si pamant, si oricum consider aerul din prezent mult mai poluat de fum decat acum 100 de ani (chiar daca ardeau aia carbuni din greu), si am zis doar ca am enumerat numai lucruri frumoase tongue.gif a trebuit sa transformi perioada aia intr-o macelarie istorica. i now strike back si o sa-ti reamintesc ca japonia (ca si in exemplul germaniei ) a fost recladita si transformata "surprinzator" - me being a little evil here icon_twisted.gif - in totalitate cu bani americani. Si exact ca in germania postbelica, democratia a fost plantata acolo tot de americani. Deci nu cred ca a fost vreun miracol economic, doar o strategie economica foarte desteapta. tongue.gif
Sei Ryuun
perioada mea preferata din istoria japoniei trebuie sa fie Tokugawa, doar e cu clasa bushi si cu codul bushido. in perioada asta, se intensifica relatiile cu occidentalii, se trece foarte greu de la regimul sakoku la gaikoku, sunt conflictele intre societate si samurai, din pricina multor restrictii guvenmanetale cu privire la drepturile lor militare... foarte frumoasa perioada, foarte tumultuoasa.
Shinkasen
Bakumatsu, ultimele zile ale shogunatului Tokugawa, si una din perioadele care a inspirat probabil cele mai multe povesti cu samurai, multe din personajele fictionale care apar in diverse creati din zilele noastre, sunt inspirate de cei din Shinsengumi si Cei Patru Hitokiri. Ma fascineaza la nesfarsit aceasta perioada, din ce am mai citit in alte topic-uri, vad ca unora li s-a predat ceva la scoala din istoria Japoniei, din pacate eu nu prea am avut multa parte de Istorie a Japoniei, cand eram la scoala sau cel putin nu imi aduc aminte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.