Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Acony [OneShot]
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
Demiurgus
Acony

Mangaka: T?MEI Kei
Gen: fantastic
Marime: ~1.1MB

Un one-shot de doar 4 pagini (color) despre o fetita pe nume Acony. Sta in apartamentul de alaturi. Si are un cutit in mana dreapta. Si o acadea. Si o cicatrice la ochiul stang. Si cam atat, deoarece este mult prea scurt pentru a ii face o descriere :).

Fiind mic il pot trimite prin mail doritorilor (desi am impresia ca numarul acestora se apropie de zero).
transe
ME!! MEEE!! MEEE!!! (transe wants some) laugh.gif Ce se da gratuit shi nu vrea nimeni??
PS: Demi, poate ar trebui sa postezi shi niste imagini ^ ^
Demiurgus
E pe drum smile.gif

Cam greu sa pun imagini la un oneshot asa de scurt, deja ai afla prea multe dintr-o singura poza biggrin.gif
liantasse
Imi place f. mult "Acony", dar: uite, adineaori am mai citit-o o data, si acum am inteles total altceva decit prima data!! huh.gif
Ayumi
Demi eu nici acuma nu am apucat sa il citesc ....trebuie sa il mai trimiti o data sau trimite-mi foaie cu foaie tongue.gif poate asa reusesc sa il citesc si eu
liantasse
Ayumi, in caz ca mai e nevoie, smile.gif si oricine mai doreste sa take a look, am pus paginile aici:

Acony

Looking forward to your thoughts!!
Ayumi
Ms mult....pana la urma am apucat sa il vad.. biggrin.gif
liantasse
Pai si cum ti s-a parut?! smile.gif Tu cum ai interpretat povestea?
jory
Wow, mi-a placut super tare: scurt, la obiect si creepy ...nu prea am timp sa citesc manga si cand am numai asta n-am chef sa fac sad.gif dar one-shoturile astea sunt just what i need biggrin.gif ...ma gandeam sa-mi zic si eu parerea despre "final" dc poate fi numit asa...tongue.gif...dar nu mai gasesc butonul pt spoiler....damn...anyway...


SPOILER COMMING!!!


Parerea mea: pustoaica cu cutitul, care btw e super cute, pare asa inocenta tongue.gif...asa, pustoaica l-a omorat pe vecin si acum bantuie impreuna pe coridoarele blocului/casei whatever, ca sa il lase pe tatal care probabil era criminal in serie noaptea sa-si vada de treaba...sau asta era just too obvious si pierd eu ceva din vedere...... unsure.gif ...voi ce parere aveti?
liantasse
Spoilers continued smile.gif

Ano... care vecin?! huh.gif Sorry daca pare o intrebare total stupida smile.gif

Am mai citit-o, yet one more time smile.gif si iata ce-am inteles:

Naratoarea e o fetitza, care povesteste despre alta fetitza, pe nume Acony. Finalul cu twist e ca fetitza naratoare e de fapt moarta/fantoma, iar Acony, de parca nu era destul de ciudata, mai are si aceasta ciudatzenie ca vede/converseaza cu persoane moarte/fantome!

Nu mai stiu care era cealalta varianta de interpretare... am uitat-o!! unsure.gif laugh.gif

Asa ati inteles si voi?
jory
A, ups, my mistake, am presupus ca povestitorul e de genul masculin si asa a aparut "vecinul"... laugh.gif unsure.gif plus ca sarisem peste faza cu "the same age as me", asta a schimbat putin lucrurile...interpretarea ta e tare faina, Shyamalan style, seen "THE OTHERS" lately? biggrin.gif ya, we should see beyond the obvious...tongue.gif
Uje
Ok, fiecare cu a lui.

Persoana care povesteste poate fi si un baiat, nu cred ca se mentioneaza acest lucru in manga.
" I don't sleep, I don't eat, I don't get older because I'm already dead.....Is what she told me" Deci daca cineva e mort pe aici, e Acony si nu naratorul/area. Asta daca n-am pierdut eu ceva pe drum >.>;

Buuun, interpretarea mea acum (beware of stoopidness):
"In the room next door to my ancient apartment.." De la fraza asta si dupa felul in care Acony e imbracata as zice ca e moarta de ceva timp. Asta inseamna ca "tatal" ei este de fapt doar o victima care a avut nenorocul de a cumpara/inchiria apartamentul pe care Acony il bantuia iar vecinul/a doar a presupus ca este inrudit cu ea. Zic victima pt ca are o privire rece, trecuta de faza "OMG, zombie girl!!1!11 one". Plus cicatricea aia de pe fata si obiceiul lui Acony de a se "juca" cu obiecte contondente (a se observa evitarea cacofoniei :)))
Acum scriitorul, care probabil se ocupa cu romane erotice inainte de a se muta, a devenit prizonierul pana la moarte (and beyond...*insert evil laughter here*) a lui Acony, si trebuie sa scrie povesti horror inspirate de fetita cu chibri..eerrrr, cutit adica, pt ca, stim toti, fantomele sunt narcisiste si vor ca toata lumea sa auda despre ele (plus ca ar fi iesit niste romane erotice mult prea ciudate cu o astfel de muza).
Morala povestirii: nu cumparati apartamente la un pret suspect de mic o/

Un mic search pe google:
user posted image
http://prisis.co.kr/ez2000/ezboard.cgi?db=...on=list&page=12 Hmmm, se pare ca nu e tocmai un one-shot. Traduce cineva? :D
liantasse
Da, da, da, Uje!!! smile.gif

Asta era cealalta interpretare care-mi venise in minte si de care uitasem! smile.gif

"I don't sleep, I don't eat, I don't get older because I'm already dead" <<< asta in niste ghilimele care nu apar in text, apoi "Is what she told me", adica asta i-a spus Acony naratorului/naratoarei despre ea, Acony.

Din cauza ca acele ghilimele lipseau, sau nu era indicat in vreun fel ca asta e un citat, eu am inteles prima data ca Acony a lamurit-o pe fetitza (sau pe baietzel, sigur ca poa' sa fie si baietzel) ce e cu ea/el. Adica fantomitza asta bintuia si ea pe-acolo fara sa stie ce-i cu ea, si Acony vine si-i spune: Stii ce, esti moarta, esti o fantoma! laugh.gif

A doua oara, am inteles asa ca Uje, ca Acony era de fapt moarta. Dar bineinteles ca, neavind imaginatia lui Uje, nu m-am mai gindit si la restul... Felicitari, mi se pare o interpretare foarte reusita!! smile.gif

Iata ce-am mai aflat, tot de pe un Google search:

Dovrebbe essere un prologo ad una storia pi? lunga, ma non so se ? stata pubblicata.
de aici.

Cit despre genul naratorului, probabil ca in original e usor sa-ti dai seama, din pricina pronumelor/verbelor japoneze care se folosesc diferit daca cel care vorbeste e baiat sau fata. (Adica, dupa cite am inteles eu pina acum despre limba japoneza... rolleyes.gif )

jory
Pai si eu votasem tot pt Acony=very dead girl, dar din pacate am uitat sa mai si precizez in primul post, uffa, nu stiu de ce am avut impresia ca se intelege de la sine din ce scrisesem biggrin.gif blink.gif ...so to make it clear my idea was, Acony the little ghost, kills the other person, naratorul, and they haunted together everafter....
shuin
ummm, pai io am inteles din one-shotul asta k toti sunt morti: naratorul/naratoarea (k nuj exact c e), fetita si tatal ei... acu' nuj e posibil sa gresesc da' nici autorul nu se kinuie se explice prea multe.. .de'asta e asa d bun one-shotul k lasa totul la interepretarea cititorului biggrin.gif
liantasse
Lol!!! laugh.gif Ce super-dragutz!

Dar Jory, ce te-a facut sa crezi ca Acony l-a omorit/a omorit-o pe narato(a)r(e)? ( rolleyes.gif Aoleu, how confusing, sa ne hotarim totusi la un gen? Stie cineva japoneza sa ne lamureasca?) smile.gif
jory
Pai din cauza fazei cu "we became friends"......i mean they could be better friends if both characters are dead laugh.gif ....jeez, cat ma pot abera....practic sunt de acord cu ce a zis Shuin, nu sunt f multe info asa ca fiecare poate specula dupa placul inimii atat cat il tine imaginatia...imi place la nebunie genul asta de povesti...e fain sa vezi cu ce varianta vine fiecare....e un fel de a vedea cum gandeste fiecare tongue.gif
Uje
Iscariote se ocupa de proiect. Dati fuga sa luati primul capitol ^.~ Cu ocazia asta ne lamurim si de ce gen este naratorul ;)
liantasse
Wow, thanks for telling us, Uje! smile.gif Deci acum totul e clar smile.gif Adica, vreau sa spun, e clar cine era naratorul si cine era moarta tongue.gif Cit despre restul... multe mistere cool.gif Pare super manga asta!!
CyBeR
I hate you people...
Si eu care am zis ca n-am sa citesc un manga nici daca depinde viata mea de asta...uite ca treaba asta mi-a captat atentia. Acum incerc sa iau si eu primele capitole...
Ma intorc cu un edit dupa ce le citesc...*grrrr, damn manga lovers, now they got me too*
Prima directiva: dictionar francez-roman
A doua directiva: stie careva de ce nu merge downloadat Chapter 1?
Uje
Mwuahahaha, you will be assimilated Cyber!!! ^______^
Cat despre cap. 1, l-am luat azi din nou ca sa verific si n-am avut probleme. Nu stiu de ce nu merge si la tine. Ai mai incercat sa-l iei dupa ce ai postat?
CyBeR
Da, am reusit si eu sa-l iau cu Opera...cu Firefox nu reuseam sa fac nimic.
Oricum, deja imi pare interesant dar cu franceza mea care scartaie din toate incheieturile...I'm gonna have a hard time understanding this. Cum am spus, trebuie sa-mi cumpar un dictionar.
liantasse
Iscariote au ajuns la capitolul 5, dar vad ca de o vreme n-au mai updatat... I really hope they will, ca devine din ce in ce mai interesant!

SPOILERS following

Doamna... editor tongue.gif is very intriguing. Si oare pt cine a vrut Acony sa lege acolo acea cīrpitza? Pt mama ei?
Uje
Au scos capitolul 6 de ceva timp. Unde-i faza cu carpita? Eu n-am vazut-o nicaieri o.O
Vad ca incep sa apara cat mai multe detalii in legatura cu situatia lui Acony. Sper totusi ca autorul o sa mai lase ceva mister pana la sfarsit :)))

A mai observat cineva ca papusa din capitolul 3 seamana mult cu fata din Fugurumakan Raihōki (Iscariote s-a ocupat si de acest proiect)?
liantasse
Uje, io gasesc mesajele noi de pe threadurile care ma intereseaza din forumul asta cu viteza melcului turbat!! biggrin.gif Sorry ca abia acu' ma prind.

Faza era atunci cind Acony il face pe baiat sa se catzere sa lege ceva pe casa, ca un semn.

Intre timp, Iscariote au scos si cap 7! Si, se pare, ultimul din acest volum, care e singurul aparut deocamdata... Hmmm....

Abia astept sa vad cit/ce din mister s-a rezolvat!
Vom reveni cu amanunte smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.