Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Emma!
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
liantasse
Emma, noua mea /love, se gaseste la stoptazmo, pina la capitolul 32. In Japonia a ajuns pare-mi-se pe la 43 si e ongoing, cu alte cuvinte ongoing sursa de frustrare asteptind sa apara si sa se scanleze... :? Dar merita! biggrin.gif



Este vorba despre Emma (ce surpriza! biggrin.gif), care e frumoasa si serioasa servitoare a unei guvernante "la pensie", Kelly Stowner. Intr-o buna zi, pe acolo trece tinarul, dragutzul si foarte bogatul Mr William Jounes, fost elev al guvernantei si... bineinteles ca se intimpla o dragoste la prima vedere! :ase: O dragoste imposibila, desigur, pt ca barierele dintre clasele sociale sint practic insurmontabile... :naki: A, am uitat cumva sa mentionez ca asta e epoca victoriana?! tongue.gifu:



Well, in continuare apar:

- un exotic si minunat print indian, pe nume Hakim (I love, love, love Hakim! :tere: ) cu tot cu elefantii si dansatoarele lui!

- un tata neindurator (logic!)

- frati si surori draguti, si prietene girlish rau de tot!!

- rivala

- o doamna senzuala si eleganta si una finutza si green-thumbed

- un servitor smouldering cu sideburns .... he-he-he :hiku:

- si multe alte personaje si situatii!



Ce este foarte frumos la manga asta, e ca pe linga ca are un story-line super marfa si o grafica faina de tot (si deosebita de tot ce-am vazut pina acum), este si educativa, pt ca afli tot felul de chestii despre Anglia acelor timpuri, mai ales ca una din editoare, Whisper, God bless her soul, a adaugat si niste pagini in care explica unele din chestiile alea victoriene, f. fain, concis si interesant.

A, iar traducerea este top-notch!



Deci, o calda recomandare pt Emma! Fugiti, luati-o, devorati-o, si veniti incoace sa o discutam!

Si daca sint si ceva suflete milostive care m?nuiesc cu usurinta torentele, exista la site-ul original, IIChan Translation Group, 12 episoade din anime-ul omonim! Luati si faceti parte si celor mai neinzestrati biggrin.gif



Astept reactii!
Tenshi
Aha, ai descoperit-o si tu. Eu am descoperit prima data anime-ul si l-am si trecut in Anime DB!! ^_^ (acum e in curs de download)



Well, ce pot sa spun... mi-a ajuns la inima de cum l-am vazut. Emma e adorabila, inocenta si... mioapa. :)) Mi-a venit sa plang atunci cand a avut curajul sa-i ceara lui William sa-i cumpere batista din dantela.... (dap, sorry pentru spoiler).



Intr-adevar, grafica excelenta, povestea este interesanta, chiar daca "curge" ca un rau intr-o zi senina...



O sa incerc sa fac rost de manga, desi prefer sa tin o carte adevarata in mana in locul formatului digital. :(
liantasse
Tenshi, ma bucur mult de raspuns!! biggrin.gif



Ai mare dreptate ca povestea nu se desfasoara prea rapid, si, cu referire la manga, o data ce ai citit tot ce era available e foarte greu de asteptat smile.gif dar mie totusi mi-a placut stilul asta "slice of life".



Si eu am avut lacrimile in ochi la mai multe faze... Chestia cu batista e absolut adorabila biggrin.gif, imi place mult de Emma ca e ea serioasa si la locul ei, dar nu e o fraiera care sa renunte la visul ei asa pur si simplu, din cauza unor stupide de conventii 8)



Cit despre miopie, mama cit de bine o inteleg la capitolul asta!! sad.gif Eu cred ca stau un pic mai bine decit ea, dar am avut o surpriza atit de oribila cind am observat de curind ca ochiul meu sting nu mai vede clar nici la 30 de cm!!! :cry: Nici eu n-am purtat ochelari in copilarie, mi i-am pus de-abia cind deja nu mai recunosteam lumea pe strada... Treceau prietenii pe linga mine si se gindeau cit de nesimtita sint, ca nu dau buna-ziua... :cry:



Mi se pare o idee f. faina chestia cu ochelarii si imi place modul in care e inclusa in plot si exploatata biggrin.gif (Vezi faza cu... balul de logodna - am incercat sa ascund spoilerul! biggrin.gif)



Iti recomand manga cu multa caldura, se gaseste pe stoptazmo, am linkul in primul mesaj. Te cred la capitolul carte vs. citit pe ecran, dar pe bune ca merita! Si este si cam diferita de anime, dupa cite am inteles.



Eu nu am avut in viata mea o manga sub forma de carte, asa ca sint super-fericita cu astea pe care le pot gasi pe net! smile.gif
Ranma-kun
Hm.. suna puternic a manga Shoujo... imi pare rau, chiar daca ash vrea sa-l citesc mi-e greu, am mai citit manga-uri shoujo, insa prefer shounen-urile, cred ca e evident.

In fine am vazut un anime asemanator care dupa poveste cam seamana cu Emma acuma ceva timp pe rtl2...

Daca va plac manga-urile de genul asta try Hanna Yori Dango aka Boys Over Flowers, unul dintre cele mai indragite manga/anime shoujo ever.
liantasse
Ranma-kun, multumesc foarte mult pt recomandare! Dar de unde as putea face rost de "Boys Over Flowers"?! Ai cumva un link?

Tenshi, cumva ai inceput sa citesti manga? IIChan au mai scos doua capitole intre timp, they are up at StopTazmo.

Nu l-am citit pe cel mai nou, desi l-am luat azi, pt ca acum in loc sa scriu mesaje pe forum ar trebui sa muncesc rolleyes.gif si de-aia mi-am zis ca n-o sa mai citesc nimic pina nu termin proiectul asta! sad.gif

Sper mult de tot ca pina la urma sa fie citeva persoane aici cu care sa putem discuta! Mi se pare trist sa trebuiasca sa vb numai pe forumuri in engleza despre manga-urile astea frumoase...
Tenshi
Liantasee, inca nu am inceput sa citesc dar mersi ca ai pus acolo linkul. O sa fac download cat de curand voi putea. tongue.gif
liantasse
Ok, abia astept, Tenshi!! smile.gif Am citit si cap. 34, foarte frumos, sint asa de scumpi William si Emma!!! wub.gif
liantasse
Iichan au ajuns cu scanlarea la capitolul 49 inclusiv, dar: terrible news!!! ohmy.gif The manga was licensed! sad.gif Asa ca s-au oprit... bu-huuu... Au mai publicat doar un rezumat al capitolului 50 (poate vor continua cu rezumatele?! huh.gif ).

Daca afla cineva ca se continua scanlarea de catre alt grup, sau macar de unde se pot gasi niste raws, pls let me know!!! I'll wub.gif you forever.
liantasse
Din fericire, am facut rost de raws pentru capitolele 50-52, ca doar astea mai erau pina la sfirsitul seriei (imagine!! ohmy.gif ), iar Iichan au scos traduceri si pt restul smile.gif If anyone out there a urmarit seria, si nu are sfirsitul, pls let me know and I'll oblige smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.