Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jisatsu Circle and other mangas
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
Lucifiel
One of the latest mangas I read was Jiatsu Circle by Usumaru Furuya (in traducere inseamna Suicide Club). Asta deoarece both JC and GANTZ have a somewhat similar begining. JC's begining frame is a subway station where a lot of girls from different high-schools descend, hold hands near the edge of the platform and start giggling and laughing... nothing really out of the ordinary with that, it's just that all the people were also wondering wether there was a show to be performed or smtn.... dupa un timp, the expres comes...... and......... suddenly... all 50 something girls jump in front of the bullet train. Blood, members are covering the tracks and only one girl survives. Poveastea este destul de ciudata si dezvolta multe subiecte precum probleme ale adolescentilor, lupta psihologica, stereotipuri si prejudecati si multe altele. Stilul grafic este de asemenea similar lui GANTZ... intr-o oarecare masura desigur....



O alta manga demna de luat in considerare este Drifting Classroom de Umezu Kazuo. (Ca o paranteza... este recomandat sa NU cititi aceasta manga daca in prealabil ati citit Angel Sanctuary sau altceva complicat, ati baut vreo 2 litri jumate de cola si... desigur... ora de citire este 2-3 dimineata) This is one of the freakyest mangas I have ever read! Este vorba despre elevii si profesorii unei scoli elementare care, printr-un fenomen ciudat, este transportata in viitor.. un viitor sterp in care de jur- imprejurul scolii nu se vede decat un desert vast...... Tipical plot you might say.. NOT!!!!!! Si ca sa demonstrez voi povesti cateva scene in fata carora pur si simplu am ramas socata... In momentul in care isi dau seama unde sunt, elevii se duc pe acoperis. O fetita, disperata, isi striga intruna mama... si.. incercand sa ajunga la ea, cade de pe acoperis. O alta scena demna de luat in considerare este cand toti elevii din claesele mai mici fug panicati spre portile scolii, calcandu-se in picioare... la propriu!!!!.... Un profesor, incercand sa-i opreasca, prinde un elev (pe propiul lui fiu), isi ia ochelarii de la ochi, ii sparge si infige ramele cu cioburi in umarul copilului zicand ca cei care nu se vor opri vor suferi la fel..... mai departe ce pot sa spun.... it deals with panic and its effects, madness and a whole lot of other things... stilul grafic este foarte ciudat... asemanator cu cel al comics-urilor, cu forarte multe detalii....



Un alt autor, Tsutomu Takahashi, care, printre altele, e autorul unor mangas ca Alive, Blue Heaven, Skyhigh, Skyhigh Karma..... Nu voi vorbi decat de penultima in care este vorba de locul unde ajung sufletele persoanelor care au fost ucise, the Gate of Grudges si alegerile acre oamenii trebuie sa le faca: forget everything and go to heaven, wonder forever on the Earth, haunting and possesing and killing a person (of course, the penalty is going to hell)



AAAAhhhhh.... cam astea sunt unele dintre manga-urile care voiam sa le prezint. Daca le-a citit cineva sa-mi spuna ce parere au avut despre ele si daca ati mai dat si peste altele asemanatoare.......
shuin
n-am citit manga suicide club, dar am vazut filmul....

si tot c pot sa spun e: ciudat

nu e horror, nu e nici comedie, nici thriller... nuj e un fel d manifest al tinerei generatii d japonezi... and btw filmul incepe k si manga-ul: 50 de eleve japoneze se arunk in fata metroului... e destul de marfa inceputul
Lucifiel
Manga-ul a fost facut dupa film la cererea producatorilor... sau ceva de genul asta.... si doar secventa de la inceput seamana cu cea din film. Sincer, nu am vazut filmul dar manga iti da de gandit... Oricum... mi-au placut mai mult cele de Tsutomu Takahashi... They're a lot deeper.. more meaning.....
^Dash^
Am vazut filmul acum cateva zile dupa ce am citit postul cu 50 de eleve macelarite de un tren... :twisted: , prima oara am luat filmul numai pt faza asta, dar dupa ce l-am terminat m-a facut sa mah gandesc sa il mai vad odata, sa inteleg si io macar jumatate din idee, si mai apoi sa citesc poate manga-ul :roll: ... sa vad daca dau de cap povestii din film, the manga is next. :wink:
Moonsparkle
Jisatsu Circle a fost interesanta ... au adolescentii japonezi niste probleme rolleyes.gif laugh.gif Desfasurarea actiunii mi-a adus aminte de filmele horror. In special finalul e tipic pentru un film horror.

Alive ... another dark manga ... and as for Skyhigh and Skyhigh Karma didn't read them yet, desi vegeteaza de ceva vreme la mine in comp. O sa ma intorc peste un an cu un nou reply. laugh.gif


Kreatur
Jisatsu Circle e interesanta , dar nu mi-a placut grafica deloc...pacat .
Alive nu e doar interesanta , e superba , am citit-o de vreo 3 ori .
Skyhigh putea fi mai buna , nu stiu de ce nu ma impresioneaza.
As aprecia o idee de unde sa scot Drifting Classroom , se pare ca e licentiata
Lucifiel
Pacat ca e licentiata... Daca vrei o sa o caut prin rafturile de CDuri si DVDuri, o uploadez si iti dau link-ul. Din pacate cred ca a fost licentiata inainte sa pot downloada pe toata sad.gif Dar daca o vrei, asa incompleta cum e, nici o problema (provided my CDs are still in good shape)

Cat despre Skyhigh si Skyhigh Karma, mi-au placurt mult reactiile pe care diversele personaje le aveau si alegerile pe care le faceau (la unele nu ma asteptam sa faca alegerile respective)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.