Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lasul cel mai mare
Anime-Club Forum > Detaliat > Inuyasha
Eclair
Sper cu adevarat ca nimeni nu s-a atins de subiectu acesta :wink:

Am o intrebare:



Cine credeti ca e mai mare las?



Myoga sau Totosai biggrin.gif



Pentru ca, sa racunoastem, amandoi sunt mari Lasi! /happy.gif
Ranma-kun
Cel mai mare las e fara nici o indoiala NARAKU

Ii pacaleshte pe Inuyasha si Kikyo in a se ucide unii pe altii pentru ca era prea slab pe atunci sa ii confrunte (si pentru a polua Shikonotama-ul)

dar luand in considerare ca trimite intotdeauna tot felul de papushi sau slugi pentru a se lupta cu ei, si o mai pacaleshte si pe Sango, el nu lupta mai niciodata, e un mare lash care stie doar sa-i puna pe altii sa munceasca.



Myoga si Totosai nu sunt lasi propriuzis ci doar personaje reprezentative pentru tipul batranelului prezent in multe din manga/anime-urile lui Rumiko Takahashi.
Trix
Sunt si nu sunt de acord cu Ranma. Intr-adevar Naraku este un LAS pentru toate trucurile pe care le foloseste in a scapa de InuYasha sau alti dusmani, fara a se implica sau a-si risca viata.

Dar oricat de reprezentativi ar fi Totosai sau Myoga pentru tipul batranului, sunt duse la extrem precautiile pe care si le iau cei doi pentru a-si apara viata. Nu sunt muritori de rand si deci ar avea totusi o cat de mica posibilitate de a se apara.
Lumiere
Daca privim lasitatea dintr-un anumit punct de vedere, naraku se incadreaza perfect.



Dar in ceea ce ii priveste pe Myoga si Totosai, cred ca "lasitatea" este doar una din trasaturile care provoaca rasul, cum e la Miroku pasiunea lui pt posteriorul lui Sango. Daca ar fi pusi intr-o situatie f. f. grea, de care depind vieti, de exemplu, nu cred ca ar mai fugi. Chestia asta se bazeaza pe seriozitatea situatiei...
Kagome-chan
Total de acord cu Ranma ! :? Naraku este un LAS cu "L" mare . Am mai discutat in trecere despre Naraku si faptele sale de lasitate pe un alt forum dar cei de acolo nu prea au fost de acord cu mine . :?

Myouga ...Totosai ...? Hmm...din punctul meu de vedere sunt amandoi lasi ! :twisted: Insa Naraku este si mai si prin faptul ca actioneaza din umbra fara sa-si arate fata si sa infrunte realitatea . :evil:
Kisa
Nu prea cred ca Naraku ar fi las... poate mai degraba inteligent si abil. Adica realizeaza ca inca nu este destul de puternic asa ca nu risca inutil, aratandu-se ca sa se lupte cu InuYasha numai pt ca il uraste. El asteapta momentul in care va fi destul de puternic sa se arate "live", ca sa zic asa.

Cat despre ce le-a facut lui Kikyo si lui InuYasha... d c lasitate? Adica era constient ca daca s-ar fi luptat cu ei ar fi pierdut, asa ca a aplicat "divide et impera" (parca asa era citatul /happy.gif ). A fost destul de abil incat sa-i intoarca unul impotriva celuilalt (lucru care dovedeste si cata incredere aveau cei doi unul in celalalt).

Anyway, mie imi place Naraku :twisted: ... si personajele negative in general (care mai arata si cat de cat bine 8) ).

Cat despre Myoga, el este un las intr-un sens simpatic al cuvantului. Iar Totosai (parca asa era), nu-mi amintesc in momentul de fata cine era el, asa ca nu pot aprecia daca e las sau nu. /happy.gif
Kagome-chan
Totosai este fierarul cel lunatic care a creat Tessaiga si Tutssaiga . La fel ca si Myouga este un batran las cu un ciudat simt al umorului si care il enerveaza foarte tare pe Inuyasha .
Immortality
Cel mai mare las?Pai Myoga,puricele.Mereu fuge cand apare Sesshoumaru sau alt demon mai puternic.
blackinque
tongue.gif naraku e unul dintre personajele mele favorite tongue.gif , dar trebuie sa recunosc ca e un pic las. desi s-ar putea spune ca e foarte precaut, insa e deranjant ca de multe ori fuge cand e gata sa moara



totusi, nu e chiar atat de las precum myoga.
Inuyasha
Cred ca Cel mai las e Shippo Fox.







by InuYasha :twisted:
Kagome-chan
Inuyasha , poti sa ne si spui de crezi lucrul acesta ? Intr-adevar , e putin las dar este asa pentru ca are numai 6 ani , spre deosebire de Myouga care este destul de batran .
RVR_Inu
Si eu raman la ideea cu Naraku...dar daca ar fi sa aleg intre cei doi as zice Myouga. Ii mic, frumusel, si fricos in acelas timp biggrin.gif
Inuyasha
DA dar el iese cel mai des in evidenta .

Myouga e personaj episodic si nu l-am remarcat prea mult, chiar daca-i frica sa se insoare.





InuYasha :twisted:
erikson
mie mi se pare ca fara lasitatea lui myoga seria Inuyasha n-ar fi acelasi lucru. si trebuie sa recunoasteti ca stie destule chiar daca abia asteapta ocazia sa o tuleasca ^^

cat despre totosai... batran senil (parca asa zicea sango). mi-a placut in ep cand Inu invata Kaze no Kizu. pleaca, dar imediat e inapoi cu un nor de praf in urma lui. de ce? sesshy comes^^'

cat despre naraku... la ala i-ar trebui o mama de bataie, desi nu cred ca i-ar fi prea mult de ajutor.
Mitsuki Chan
Naraku........nu are curaj sa lupte doar inseala mad.gif
Shi f lasi mai sunt Myoga shi Shippo laugh.gif laugh.gif
rei21
intr-adevar naraku e las dar dintre cei doi myoga e mai las
angel_of_night
QUOTE(Ranma-kun @ May 23 2005, 08:52 PM)
Cel mai mare las e fara nici o indoiala NARAKU
Ii pacaleshte pe Inuyasha si Kikyo in a se ucide unii pe altii pentru ca era prea slab pe atunci sa ii confrunte (si pentru a polua Shikonotama-ul)
dar luand in considerare ca trimite intotdeauna tot felul de papushi sau slugi pentru a se lupta cu ei, si o mai pacaleshte si pe Sango, el nu lupta mai niciodata, e un mare lash care stie doar sa-i puna pe altii sa munceasca.
Myoga si Totosai nu sunt lasi propriuzis ci doar personaje reprezentative pentru tipul batranelului prezent in multe din manga/anime-urile lui Rumiko Takahashi.
*




>>>> de acord cu Ranma-kun
Iusty
Eu cred că Totosay şi Myoga nu s?nt laşi, ci au un dezvoltat simţ al conservării, uşor de ?nţeles dacă trăieşti ?n timpurile alea, ,,Era Războaielor" parcă ?i zice Kagome, mai ales că s?nt vulnerabili (Myoga e şi mic, şi bătr?n).
Naraku, pe de altă parte, nu se apără, ci atacă, ceea ce face ciudată laşitatea lui. Oricine care atacă ar trebui să fie pregătit de luptă corp-la-corp, dar Naraku reuşeşte să evite chiar această inevitabilitate a atacatorului. Poate vine şi din faptul că e, la urma urmei, om, şi se teme, chiar dacă nu vrea să-şi recunoască latura umană şi distruge de fiecare dată c?nd are ocazia cicatricea păianjenului ce-i aminteşte de această parte a sa.
kitty-ana
Myoga shi Totosay nu sunt lashi,cand ajungi la o anumita varsta incepe sa tzi se faca frica pentru viatza ta shi incerci sa scapi de anumite pericole.
Adevaratul lash ar trebui numit Naraku care niciodata nu lupta ci trimite mereu pe altcineva sa lupte in locul lui.

Dar daca e sa raspund la intrebare,intre Myoga shi Totosay ash alege Myoga.
Konoko
Mi se pare interesanta ideea lui ranma...nu m-am mai gandit pana acum. Dar totusi nu cred...sunt mai degraba de acord cu Kisa...cred ca e viclean...are viclenia aceea caracteristica hotului...si in acelasi timp este lipsit de onoare...deci nu ii pasa daca apare curajos sau nu....pe de alta parte, cred ca este si anume facut asa...ca sa-i sporeasca misterul...este o chestie care sporeste tensiunea faptul ca dispare mereu din lupta cand e pe punctul de a pati ceva...si modul in care a aparut ...mereu ascuns...apoi a fost descoperit incetul cu incetul...nu stiu...obscuritatea asta pare sa fie legata de ceea ce poate fi interpretat ca lasitate...dar cred ca e mai mult de atat.

cat despre myoga si totosai....mie mi se pare ca lasitatea lor e cumva exagerata in vederea comicului, intr-adevar, si nu prea e o lasitate adevarata...daca stam sa ne gandim myoga petrece mult timp cu inuyasha...desi acesta e mereu in pericol...myoga se tot expune...si daca ar fi cu adevarat precaut s-ar gandi ca daca sta pe langa inuyasha s-ar putea sa nu reuseasca mereu sa se salveze...sau poate cu faza asta am exagerat...dar e o lupta in care myoga a ramas langa inuyasha intr-un punct critic...chiar daca nu la toata lupta...iar totosai a avut curajul sa-i traga clapa lu sesshomaru...si sa fuga fara sa-i faca sabia...deci lasitatea lor mi se pare mai mult de fatada si in orice caz discutabila

nu inteleg de ce spuneti ca shippo este las. Nu mi se pare deloc las. Ba chiar in multe lupte a incercat sa se bata cu dusmanii si a cam patit-o.
kagome167
Fara indoiala, Naraku e CELMAI MARE LAS icon_twisted.gif. "Mai mici" sunt Myoga si Totosai, dar macar ei mai ajuta la cate ceva.....
Inu-Yasha
Myoga e mai las barem Totosay are curajul sa il enerveze pe Inuyasha
biggrin.gif
Odeena
Well... parerea mea e ca Naraku nu e neaparat las, ci inteligent. Are abilitatea de a-i folosi pe ceilalti si prefera sa nu se implice atata timp cat altii o pot face in locul lui. Dar cand a fost vorba de lupta propriu-zisa, a castigat destul de usor in fata lui Abi-hime si a mamei ei, de exemplu.

In schimb, Myouga e intr-adevar las... El dispare de fiecare data cand lucrurile devin cu adevarat periculoase. In schimb, Toutousai nu e *chiar* atat de las... ajuta si el cum poate, daca poate... (in movie 3, de exemplu, nu a stat pe margine, ci a ajutat si el in lupta impotriva acelor zombi).
Anzai
QUOTE(Ranma-kun @ May 23 2005, 12:52 PM)
Cel mai mare las e fara nici o indoiala NARAKU
Ii pacaleshte pe Inuyasha si Kikyo in a se ucide unii pe altii pentru ca era prea slab pe atunci sa ii confrunte (si pentru a polua Shikonotama-ul)
dar luand in considerare ca trimite intotdeauna tot felul de papushi sau slugi pentru a se lupta cu ei, si o mai pacaleshte si pe Sango, el nu lupta mai niciodata, e un mare lash care stie doar sa-i puna pe altii sa munceasca.
Myoga si Totosai nu sunt lasi propriuzis ci doar personaje reprezentative pentru tipul batranelului prezent in multe din manga/anime-urile lui Rumiko Takahashi.
*


gee mi-ai luat vorba din gura!nu numai ca e las dar e si&)!(&$&(!$&(!&#!&$*(&$*@&@)(@)(_ ahahaha....mam linistit...un pic... dry.gif macar odata sa-l vad pe naraku intr-o lupta fara sa fuga ma arunc de pe etajul 3! mad.gif (i hate those kind of guys,and belive me i know plenty of them!)
Mimi
parerea mea e ca Mioga este cel mai las ! Tot timpul il paraseste pe Inuyasha la nevoie ! mad.gif
Anzai
da e adevarat ca si myoga e las dar nu inteleg la ce va asteptati de la un purice din ala? huh.gif tongue.gif
koneko
Nici mie nu mi se pare Naraku las in sensul complet al cuvantului. Daca el s-ar infrunta de fiecare data cu Inuyasha si Sesshoumaru, fara sa foloseasca vreo alta papusa de-a lui sau sa ii faca pe altii sa lupte in locul lui, povestea ori s-ar termina mult prea repede, ori ar deveni un cliseu (sa se lupte si sa castige de fiecare data... thus ar deveni relativ imposibil, sau cel putin greu de crezut, ca Inu si fluffy-sama sa il invinga vreodata). Naraku este foarte atent la detalii, calculeaza fiece batalie inainte sa actioneze... este viclean. Nici Shippou nu este las. Este doar un "copil" care desi incearca uneori sa se lupte, pierde sau are nevoie de ajutor. Myouga mi se pare destul de las, dar nu il urasc pentru asta, dimpotriva. LAsitatea lui este fabricata pentru a starni rasul (oricum nu ar putea sa fie de prea mult ajutor). Toutousai a luptat cel putin o data (atunci cand Inu se transforma in demon dar este in mijlocul unei batalii cu Sesshoumaru)... nu este tocmai las. Doar ca alege calea cea mai usoara - sa fuga.
Dintre toate personajele, lasitatea este conturata cel mai bine la Myouga, parerea mea.
layla_kagome
eu cred ca myoga
L@dy D@rkness
Myoga, totosai dar si bursucul ala prieten cu Miroku mi se par lasi, Naraku nu e asa las doar ca stie cand sa fuga,e pan la urma e prins si el,nu? smile.gif
ice hunter
Myoga fara indoiala e cel mai mare las.Cum simte miros de pericol fuge mancand pamantul.
waste
Naraku e cel mai mare las. mad.gif Dar daca vrei sa afli care din cei 2 e cel mai las, dry.gif cred ca Myouga. biggrin.gif tongue.gif
caroline
Pe Naraku nu il vad neaparat ca pe un las. Doar ca stie cand sa se retraga daca vrea sa supravietuiasca. Nu il consider las pentru ca se foloseste de altii care sa lupte in locul lui, ci doar viclean si inteligent. Oricum, daca nu ar fi fugit din bataliile cu Sesshomaru si InuYasha, seria s-ar fi terminat prea repede si in nici un caz nu ar fi avut peste 100 de episoade...
Myouga nu mi se pare neaparat las, ci doar stie cand sa se retraga. Oricum, nu cred ca el ar putea face prea multe intr-o batalie. Il poate ajuta pe InuYasha cu sfaturi privind sabia lui si puterea pe care acesta o poate castiga. Si sa nu uitam de fazele atat de comice cu Myouga! laugh.gif
Nici pe Totousai nu il consider las, ci doar ca sunt neaparat luptele lui. Intr-adevar, atunci cand a venit Sesshomaru dupa el ca a refuzat sa ii faca sabia, s-a ascuns dupa InuYasha. Dar si asta mi s-a parut o lupta mai mult intre Sesshomaru si InuYasha, parca ei aveau ceva de lamurit, din moment ce Sesshomaru oricum vroia sabia lui InuYasha. Totousai a fost doar un motiv bun pentru a incepe lupta.
Parerea mea! tongue.gif
Adela
probabil naraku pentru ca nu are curajul sa il infrunte direct pe inuyasha si apeleaza la alti demoni...
pretty_sango
loll laugh.gif .....voi chiar aveti ceva cu naraku...era park vorba sa alegem intre myoga si celalt(cum ii mai zice tongue.gif ) .....desi,sunt oricum de acord cu majoritatea:naraku e un adevarat las,actionand din umbra,folosindu-se de trucuri si punandu-i pe altii sa faca treaba in locul lui mad.gif mad.gif ....deci,sa revin,dintre cei 2 care erau mentionati......cred ca...umm.... unsure.gif ...e cam greu de ales......amandoi sunt lasi,fug imediat cand simt pericolul,pt ei nu prea conteaza onoarea,prietenia si toate celelalte..... patetic dry.gif
Autumn Shadow
Cred ca Naraku este cel mai mare las...

Myouga si Toutousai sunt si ei lasi, dar macar nu sunt rai, ceea ce face lasitatea lor mai usor de ignorat sau acceptat... unsure.gif
Mir_San 4ever love
De acord cu toti....
1.Naraku-la fiecare lupta cu Inuyasha&co,trebuie sa plece,man,tipul asta imi face greata!
2.Myoka-un purice stupid si las.Spune si nu face nimic.Pana si de nevastasa fuge.
3.Totosai-normal,prieten cu Myoka.Pe mine chiar ma enerveaza mosul asta!
Ookami46
erm... voi aveti o problema cu astia 3 (mioga/naraku/totosai/)...mai ales cu naraku,care sincer nu prea cred ca da dovada de lasitate (prea multa) pur si simplu foloseste o metoda mai "comoda" pentru el,fara pericole,nu risca tot de-odata ci se retrege pentru a ataca mai bine data viitoare,se intoarce mereu,ceea ce inseamna ca nu ii este frica,deci nu este nici lasi,insa faptul ca se ascunde in intuneric,pregatind planuri si marindu-si puterea,si ii lasa pe altii sa faca treaba muradara da acesta impresie.cat despre mioga,voi cat curaj a-ti avea daca a-ti fi un purice,mic,fara putere,pe care la o adica il sufla si vantul fara sa vrea,el este decat un mesager,atat,nu un luptator,deoarece, daca stam s-o luam asa, si Kagome se ascunde desi este intr-o masura perfecta pentru a lupta (cine e lasa acum,ei?),insa prefera sa fie protejata,sa stea ascunsa si sa priveasca.iar de la totosai la fel,e patran si nu este facut/nici na fost vreodata pentru lupta si razboi,voi cate a-ti putea sa faceti la varsta lui?in schimb el ii ajuta cu diferite informatii,si reparatii de arme.
lutzuu
Lasul cel m-ai mare mi se pare naraku doarece incearca sa obtina cristalul prin sirecticluri, nu se lupta cu nici unul din eroii,el trimite demonii creatii de el,papusi,deci e cel m-ai mare las smile.gif
andreea_vcl
NARAKU
Akimoto Kumiko
Pai lasul cel mai mare e Myoga, care mereu fuge si la cel mai mic semn de pericol, iar pe locul 2 cred ca e Naraku, el nu se lupta niciodata cu Inuyasha ci trimite pe altii sa ii faca treaba murdara.
Foreman
Pai Naraku nu este deloc las ci foarte inteligent,credeti ca ar fi corecta o lupta 4 vs 1 (Inuyashs,Miroku,Sango si Kagome vs Naraku) ? nu prea cred.El are ceva in plus fata de Inuyasha,calmul,ar semana mai mult cu Sesshomaru decat cu Myoga...el isi foloseste mintea,nu forta wink.gif

Si cel mai las personaj e cu siguranta Kagura,fuge de fiecare data cand e aproape sa manance bataie,se lupta doar cu cei inferiori ei (ex Koga) ba chiar vroia sa-l mituiasca pe Sesshomaru sa se lupte cu Naraku (dandui 2 bucati de giuvaier,luate de la Koga) .
angelboy
Myoga desigur purecele ala este o adevarata belea.Niciodata nul informeaza pe inuyasha in totalitate si pe deasupra e un las, sa fim seriosi ati vazut ca nu poate muri zici ca e un balon si oricum cine lar baga in seama laugh.gif
Furorina_Yakushi
Laşul cel mai mare normal că este Moiga dry.gif eu una nu l-aş pune ca jandarm eventual purice de pază... laugh.gif Aş prefera să-mi folosesc capulşi pumnii tongue.gif ...
super
A refuza sa lupti nu este un act de lasitate asa cum a te arunca in mijcolul luptei nu este un act de curaj.Pentru a supravietui trebuie sa iti cunosti capacitatile si posibilitatile si trebuie sa iti folosesti si mintea pentru a-ti impiedica adversarul.Forta bruta nu te face un luptator mai puternic , ci capacitatea de a o folosi eficace.Da Naraku este abil si viclean , trece prin momente grele si nu risca sa se confrunte direct nu Inuyasha tocmai pentru ca stie ca nu are multe sanse (desi la indrazneala lui Inu acst fapt este discutabil) de aceea isi masoara cu atentie pasii.
yozz
Myoga e las.
Totosai e.. prudent,
iar Naraku e viclean.
Acestea ar putea fi definitii ale lasitatii. Sau nu.
Depinde din ce unghi privesti problema biggrin.gif
livia_c12
myoga.... cel mai mare las...iar naraku este viclean, dupa cum zicea yozz,...planifica totul de la cap la coada.....myoga atunci cand vede primejdie fuge...dak a fugit si de la nunta lui laugh.gif laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.