Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: "Casa pacatelor" by Demona
Anime-Club Forum > Fan Area > Fan Fiction
Pages: 1, 2
Demona
Daca axi mi-a inchis topica, care putea, by the way, sa fie una singura cu toate "fictionele" mele acuma deschid alta topica, da` noah. Nu o sa fie cu useri ca votu` a fost aiurea... in fine... Deshi e cam scurt de cum v-am obishnuit eu pana acum... Fiecare inceput e mai greu... wink.gif Here's the first episode from the new fic...



Casa pacatelor



Episodul I ? Nimic bizar



Statea intinsa pe cearsaful negru, ce ii acoperea un pat imens cu apa. Deasupra ei treceau stele, planete, galaxii si universuri florescente, pe un fundal tuciuriu, patat cu diferite alte culori, care iti hipnotizau privirile. Nu se putea misca. Simtea durerea din stomac pulsandu-i in tot corpul. Auzea in jurul ei diferite voci. Apoi soapte si rasete. Nu stia de unde veneau, dar o faceau sa se infurie ori de cate ori le auzea. Apoi incerca sa le uite, asemenea amintirilor dureroase ce vesnic ii frangeau gandurile sau visele, trasformand totul intr-un cosmar? pana si viata ei. Auzi de undeva din departare vocea surorii ei mai mici. Dar ea nu era departe. Era chiar langa ea, acolo, pe podea, proptindu-si barbia in salteau lichida. Si ii vorbea in acele momente, dar ea nu auzea. I se facuse rau de cata durere simtea. De la durere psihica si sufleteasca, se trasformase in durere fizica, care o facea sa vomite. O simtea ca un bol greu, varat in stomacul ei cu forta si fara mila, de o creatura hidoasa si rea. Uneori ii venea sa renunte la tot si se imagina pierduta pe un munte, gasindu-si sfarsitul sunt zapada alba ce se presara din cer. Dar totdeauna o raza de soare calda topea totul si o readucea la viata. Si intodeauna acea raza era insotita de o voce copilaroasa ce ii spunea atatea si o intreba atatea si vesnic ii cerea parerea? Isi intoarse privirile catre fata ce statea pe podea si ii zambi duios, ciufulind-i parul care ea pana atunci si-l periase foarte minutios. Cea mica se impotrivi, dar vazandu-i privirea, nu mai zise nimic. Se ridica de jos si o imbratisa, apoi zise:

- ? Te iubesc Nyla?

Nyla zambi si ii raspunse:

- ? Si eu pe tine Nime?? Si eu pe tine, adauga aceasta in soapta?





Statea intins pe iarba verde. Deasupra lui treceau norii albi, pe un fundal albastru, placut pentru ochi. Nu se putea misca. Simtea durerea din stomac pulsandu-i in tot corpul. Auzea in jurul lui diferite voci. Apoi soapte si rasete. Stia ca radeau si vorbeau de el. Era fraierul liceului. El era victima celor mai crude si mai frecvente farse ale ?celebritatilor? din scoala. Iar de data aceasta nu fusese altfel. O alta zi din viata lui se scurgea pe langa el si simtea cum se afunda tot mai tare intr-o tristete, pe care nici cel mai mare poet al timpurilor nu ar fi putut-o descrie in versuri. Sau rusinea... Mai ramanea frustarea, care se trasforma treptat in ura. Fata de ei, cei din jurul lui, fata de el? Pentru ca nu era in stare sa le tina piept lor. Dar EI erau mai multi, iar EL era unul singur. Totdeuna a fost singur? Chiar daca parintii lui ii spuneau ca il iubesc si stia asta, il lasasera singur, pentru ca era asa? destept si reusea sa se descurce singur. Dar uneori nu putea. Iar acum, parintii lui chiar daca doreau sa ii fie alaturi, nu mai dorea el sa ii vada. Acum dorea sa fie singur. Sa nu mai auda rasetele si soaptele uracioase. Dorea sa dispara toti si sa ramana el singur? El cu durerea lui. Dar o voce il facu sa tresara. Era ?salvatorul?, Raoul.

- Gordon? Esti bine? se auzi vocea tanarului.

Gordon dadu aprobator din cap si incerca sa se ridice, apoi zise:

- ? Da? cred?



Statea intinsa pe podeau insangerata. Deasupra ei treceau umbre pe un fundal negru, deranjator pentru ochi. Simtea durerea din stomac pulsandu-i in tot corpul. Auzea in jurul ei diferite voci. Apoi soapte si rasete. Se ridica speriata de jos si o lua la fuga pe coridorul lung. Deschise o usa, repezindu-se la manerul auriu, patat pe alocuri cu rugina... sau era sange? Il invarti si pasi in incaperea care i se deschidea in fata, dar talpa ii aluneca in clipa cand pasi pe parchetul in putrefactie. Se prabusi pe spate, inaclaindu-se intr-o materia vascoasa ce acoperea podeaua. Se ridica de jos scarbita si privi in jur, dar nu deslusi prea multe. Isi privi palmele in lumina palida a lunii ce ajungea in incapere de undeva de afara. Deslusi pete de sange ce ii acopereau mainile si vesmintele. Nu reusi sa tipe, iar privirea ii fugi la cateva umbre care parca atarnau de undeva de sus. Respira sacadat si greoi, incercand sa nu se inece. Privi iar umbrele, apoi intelese. Erau niste cadavre ce atarnau spanzurate pe perete. Cine stie de cand erau acolo, dar nu mai avea mare importanta pentru ea in acele momente. Auzi in spatele ei un huruit. Bataile inimii incepura sa se inteteasca. Se ridica de jos, incercand sa isi mentina echilibrul. Dar cand in sfarsit reusi sa se stea in picioare, se simti smucita in spate de ceva. Scanci speriata. Vazu o umbra ce ii prinse trupul intr-o stransoare insuportabila, doi ochi haini si un ranjet? si vocea? Era cea a mamei ei care ii canta un cantec de leagan? Dar mama ei murise cu cinci ani in urma? Amuti. Era imposibil? Dar acum cantecul se stingea, precum viata ei?



***



TO BE CONTINUED...
mya
Oau girl u realy are good at writing,mam apucat de curand sa citesc si celalat fan fiction al tau si din cam citit e foarte bun,imi place stilu tau de scris mai ales cum descrii imprejurariile,astep si continuarea /happy.gif
axi
sarumina, nu mai fac tongue.gif ... nu a fost cu rea intentie, vroiam doar ca sa fie puse in evidentza fiecare opera a ta tongue.gif.

la sfarsit daca vrei o sa fac si o culegere de opere alese. wink.gif

nice start ... sa vedem continuarea.
angel_of_night
super tongue.gif :wink: imi place foarte mult te descurci la scriere abia astept sa vad si cealalta parte
bogdan
ummm nice very nice indeed ..da i have a litle thiny miny request ...daca se poate mai multe amanunte ... you know ceva care sa ne apropie si mai mult de personaje nu doar ce fac cum arata ci mai mult despre ce gandesc ce simt stuff like that
rogueman999
Oook, intr-adevar D. ne-ai invatat rau cu episoade mai lungi smile.gif Tre' sa te revansezi la urmatorul... So far it's great... i loved the first part the most.





O sa incerc niste critica constructiva dar e prea devreme ca sa am de ce sa ma agat. Poate faptul ca inceputurile paragrafelor seamana prea mult, l-ai fi putut face ceva mai subtil dar adevarul e ca merge si gata. Damn. smile.gif Atunci o sa ma agat de exprimare, care ma roade de ceva vreme.

Am pus mana pe vreo 3 carti in romana si m-am jucat de-a statisticianul: f. rar gasesc o fraza cu un singur verb in ea, sau cu o singura bucatica de idee. Uite, la tine:



Acum dorea sa fie singur. Sa nu mai auda rasetele si soaptele uracioase. Dorea sa dispara toti si sa ramana el singur? El cu durerea lui. Dar o voce il facu sa tresara. Era ?salvatorul?, Raoul.



N-o sa incerc sa rescriu, ca rad toti de mine, dar aici sint 2 idei si 6 propozitii...



A, si trecutul asta mi se pare un pic aiurea. N-ar suna mai bine: Brusc o voce l-a facut sa tresara. ?



No sper ca nu m-am facut de rusine aici intre artisti /sweat tu ai cerut sa te critic....





Bogdan, tu ai glumit nu? Cu apropierea de personaje si cum gandesc?....
Tenshi
Inca nu imi dau seama ce e acolo...



...but it's your unmistakable style and I like the way it sounds! :pachi: tongue.gifu:
jory
Imi place la nebunie structura! partea care se repeta creeaza o super legatura intre personaje....abia astept urmatorul episod, sunt curioasa cum evolueaza lucrurile.... :wink:
APoKLips
Se simte persoana ta in scriere. Scriere pe gustul meu... cu multe planuri ce relativ nu par sa aiba vreo legatura. Montagne Russe of feelings !
bogdan
rogueman999 daca e sa fie o povestire horror atuncea cred ca mai important e cum reactioneaza personajele la fapte si intamplari neobisnuite ..sa nu zic altfel cum afecteaza trecutul lor reactia la prezent decat o descriere a unui peisaj sau mai stiu eu ce ..asta e parerea mea adik daca vrei un exemplu ..nu te uiti al frankenstein ca sa vezi cat de bine or fost realizate efectele speciale ci ca sa intelegi drama creatorului si a creatiei sale ...stuff like that[/u]
rogueman999
bogdan, I totally agree smile.gif De asta imi si plac la nebunie de exemplu filmele dupa Stephen King... personajele. Eu ma gandeam doar ca in cam o pagina D. a inghesuit mai mult decat destule amanunte despre personaje, adica nici n-a inceput bine fictionul si deja incepi sa afli chestii despre cum gandesc & stuff... Context si descrieri nici nu tin minte sa fi fost, fiecare scena pare oarecum rupta de realitate, izolata. Nu despre asta vorbeai?
shuin
Nu jtiu de ce dar am impresia k o sa fie nijte personaje foarte 'twisted' in fanficul asta.

Pana sa-mi fac o parere despre el tre' sa mai citesc cateva ep... primul e prea scurt pt a putea sa-mi formez o parere.



Legat de story so far, pot face doar presupuneri: personajele ori aud voci (genul prieteni/dusmani imaginari) ori si-au dezvoltat o alta personalitate (ceva gen ce am incercat io sa fac in Conversatia din Oglinda). Anyway it is, they sure seem twisted.



Structura, pe mai multe planuri kre probabil se vor intrepatrunde imi place.



ca o nota personala: sincer sper sa nu fie gen Stephen King... ecranizarile dupa S. King sunt toate aceleasi.... ai vazut 2 filme, le-ai vazut pe toate... aceleasi ideii, aceeasi atmosfera... n-a mai scos nimic original de f muuulti ani
bogdan
hmm dap ai ceva dreptate scenele sunt rupte complet una de alta deocamdata dar cea dea treia scena e un pic diferita parca ... any way cum au spus si alti sa mai asteptam episoade dupa mai dam o runda de pareri tongue.gif
Demona
OKeeeeey, this was a nice surprise. Didn't think I was "watched" so closly. Oh well, a new episode as soon as I can! Multzumesc de critici, pareri, laude shi incurajari.



Chiar daca e off-topic, I gotta say this to:



jory, nice damn avatar and damn agressive signature. Is so freakin` true... Nice goin` girl!!!



bogdan, another change. Nice avatar, dar semnatura... dude is... I am a WORM, before I'm the man, I was a creature, before I can stand, I will remember, before I forget... No offence dude... :roll: R.E.S.P.E.C.T. Slipknot!!!
jory
Stiu ca in literatura ca si in multe alte cazuri gusturile nu se discuta, dar....structura episodului mi-a placut la nebunie, mi se pare foarte bine gandita......niste personaje care simt absolut la fel doar ca traiesc in lumi diferite si sunt cauze diferite pt ceea ce simt...asta ii leaga intr-un fel, they're bound toghether....faptul ca sunt asa bucati scurte de povestire pt fiecare personaj da o senzatie de sincronicitate, ca si cum toate cele trei povesti se intampla in acelasi timp...they all have the same feeling in the same time......si descrierile lungi devin plictisitoare la un moment dat ca nu mai suntem pe vremea lui Balzac cand toti se plictiseau de moarte la mosia lor si atunci citeau un roman nesfarsit asa ca un pic de actiune rapida prinde bine, plus ca e mai palpitant asa, te face sa te transpui in poveste mult mai usor dc e si ritmul mai alert....si alta chestie: dupa parearea mea e mai usor sa intelegi un pers stiind ce gandeste si ce simte...sau poate sunt eu prea lenesa si imi place sa mi se spuna mura in gura "uite cum e personajul asta".....



Anyway, cel mai mult mi-a placut secventa a treia, e breath-taking, parca si simteam ce simtea personajul...that was cool...
Demona
Oh, freakin` wow! :shock: Didn't expecte this comin`... Thx jory. Seems I gotta wrote another one... soon... :roll: Tha again! /!
Lillith
I love it...de fapt mie imi plac toate cele trei parti dar in specila ultima...because it has blood in it... :wink: ,si faptul ca u don know what's gonna happen next.Good work,and keep it up...
Alexander
Oki... Eu am sa fiu acid...
Se repeta ideea, totzi stau intinsi pe spate, detaliile sunt mai putin importante, nu are subiect(e ca si cum tu mi descrii cum o vaza se sparge, si desi dai atentie tuturor factorilor - caderea, unghiul,etc - uiti scopul real, acela de a face trosc pe podea).
Te lungesti si folosesti cuvintele neeconom.
Toate pers. din povestea ta(care apropo mi se pare dragutza dar statica) sunt, parca, intr o transa, parca au fumat iarba si acum asteapta ca sa se termine efectul. Singurul pesonaj care nu par ca ar fi intr o stare ciudata este Nemee.
Fa mi o favoare si citeste textele invers, ia o de la cap la coada.Pt daca faci asta ai sa te prinzi dc am zis ce am zis.
Chestia care imi place la tine e ca stii sa imbraci ideile in cuvinte potrivite.
PS: Nu mai incepe cu aceeasi bucata("statea intins...") deoarece la un moment dat o sa creeze confuzie atat cititorului cat si tie.

[edit] Despre Vanatorul de suflete:
Imi place, povestea e intortocheata.Personajele sunt construite binishor si au lucruri care ii individualizeaza.Dar exista cateva lucruri pe care le au toate(sau majoritatea)ohmy.gif frica sau repulsie comuna de Lord, si chestia cu pocnitul oaselor(s ar putea sa ma inshel, dar s a intamplat deja la 3 personaje sa si pocneasca gatul - banuiesc ca ti place anatomia) iar chestia cu folositul puterilor a lui Kaoru e... n as putea sa ma explic prea bine decat asa: ne la locul ei.
Chestia din capitolul X:
"Sunt STAPANUL FLACARILOR? EU MARELE? KAORU!!! Ai auzit Dorloth?? Eu? " mi se pare plagiata din Naufragiatul - dar nu fi dezamagita, cautatul greselilor la tine e la fel cu cautatul de oameni albi in Africa - am dat peste putine.
Te ai concentrat mult pe poveste si, cred eu, prea putin pe personaje, singurile detalii despre acestea fiind descoperite doar printr o cauta amanuntita a textului.
Imi place atentia pe care o acorzi detaliilor, dar cate o data mai si exagerezi mergand spre balzacianism - not good...
Sunt dezamagit de raritatea replicilor intre personaje.
Sufletele despre care vorbesti sunt foarte vag concepute - n ai dezvaluit nimic despre provenientza lor. Ca si God pur si simplu erau?(am ajuns pana la episodul XI).
Acest Zagga... interesant si totusi nu prea. Ceea ce incerc sa zic e ca chestia ca a fost om... etc... e cam... wack.N o sa ma iau la bataie cu tine dar nu mi se pare corect sa introduci personaje "ajutatoare". Zagga - personaj cheie pentru Axi si MuadDib, dar oare voi mai auzi ceva de el in urmatoarele capitole?In prezent ma cam indoiesc.Oki, mai citesc niste capitole si revin - fac spam dar asta e.

Daca te deranjeaza ca iti judec lucrarile zi mi ca sa n o mai fac a doua oara - nu mi place sa vb precum profa de romana daca nu sunt luat in seama.



Episodul XIV
Scena aici devine obositoare, totul e confuz, asa e intr o lupta ce i drept, dar e greu de digerat. Ceea ce nu trebuia sa faci,cred, e sa dai nume dragonilor.Puteai boteza cativa dar nu pe totzi deoarece se creaza confuzie intre ei si astfel intre nivelele pe care se dadea batalia(dar recunosc ca numele reginei e foarte bun, nice going).
NUsh daca e bine sau rau ce ai facut atunci cand ai inventat creaturi. Cred ca era mai bine daca te inspirai din mitologie(mie, cititorului, imi e f. greu sa mi imaginez "... o fiinta jumatate om-jumatate animal. Trasaturi de om, doar fata lunguiata si nas coroiat, ca un cioc, gata sa loveasca, ochi adanciti in orbite si rosii" deoarece mai totzii au cate una sau doua din aceste "calitati" ca sa nu mai vb de mantii - maybe its just me).
Am vazut ca mai precizezi din cand in cand numele personajlor, o faci ca sa i ajuti pe ceilalti sau si pe tine?
NU inteleg dc l ai omorat pe Fangorn(episodul XVI).
Episodul XVII - te lungesti cu evadarea asta!
Oki mai bag un post. Ca e prea mult scris intr unul singur, asa ca va rog sa ma scuzati dar sunt prins de cartea asta acum si vreau s o analizez. Multam'.


Lord... Se vorbeste atat despre acesta incat devine "sacaitor" pt mine, nu zici mai nimic concret drespre el - sorry ca sunt piperat in replici dar e 4:33 si am baut deja echivalentul a 3 cafele in cola.
Episodul 18 mai nimic de comentat, imi place intorsatura pe care o iau lucrurile cu acest Majin, dar nu e tocmai normal sa fuga.Erau trei vileni si 2 eroi... In fine, mai caut .
Uau, deodata ai inceput sa dai nume padurilor si locurilor(episodul 19), e un lucru bun.
Fraza asta e incredibila:
"Se spunea ca cu multi ani in urma, padurea fusese inghetata de suflul glaciar al unui dragon. Toate plantele si animalele inghetara, dar dupa ce dragonul a fost rapus, totul a revenit la normal, doar ca totul ramase alb, ca zapada care acoperise acel tinut cu mult timp in urma."
Episodul XXI, frumoase comentarii despre durere, scris-mult, facut-putin.
Episodul XXII, o cam tragi de coada pe aici, dar e oki.Nu mi a placut chestia cu "pactul tacerii" e crapy.
Tot aici iti zic ca nu trebuia sa incurci atat de mult actiunea incat, eu care citesc din cand in cand, sa ma pierd. Sa vedem acum daca ai talentul necesar sa o dezcalcesti pana la sfarsit.
Episodul XXIII NU NU NU NU! Nu sunt de acord cu nimic de aici.Ne ai ametit, te ai ametit, ce i cu bucata inutila cu Assan???In episodul asta tot ce ai facut care a contat a fost sa o descrii.Damn...Aici trebuie revenit neaparat.
XXIV:Nimic de comentat.
Oki...L am citi si pe XXV, ma bucur ca se aduna totul, dar ma tem ca acum e dimineatza si eu nu mai pot tine pasul.Asa ca o sa comentez alta data, presupunand ca are un sfarsit.
Demona
Bey Alexander, mult ai scris nene. Ma mir ca nu te-ai obosit. Singurele chestii care le zic sunt: nu mai scrie la fic-ul nou despre ala vechi, e aiurea, iar faza cu "stapanul flacarilor" nu e din Castaway... e din Ice Age... :twisted: As for the rest, your opinion, can't argue with that. I'm not Tolkien, Jules Verne or some kind of genious. I write for fun, who does not like it, does not... Whatever anyway...
Alexander
Oki, dar sa stii ca nici Tolkien nu a fost geniu, iar stilul tau poate fi comparat cu al lui.

Scrisul la tine ar trebui sa fie mai mult decat o simpla joaca. Think about it...I mean just look at J.K.Rowling, si ea s a jucat intr o cafenea, si uite cea iesit.

As posta astea in alta partea numa' ca nu prea vad unde...
axi
bre alexander ... interesante comentariile ... dar acu pe bune nu puteai sa faci si tu un singur post? in caz ca nu stii exista buton de edit daca vrei sa mai adaugi ceva la postul anterior. pe moment iti editez eu, nu stiu cum o sa iasa, daca nu-ti convine poti intra si sa-ti rearajezi ideile singur.

cat despre ultimele doua posturi ele fac parte din categoria celor inutile demona si alexander.

o parte din criticile lui alexander mi se par indreptatite, dar nu obisnuiesc sa critic ptr ca fiecare isi vede "opera" in felul lui pe care noi nu putem decat sa-l presupunem dar nu-l vom sti niciodata 100%.
Alexander
Imi cer scuze pt felul in care am postat.
axi
nu-i nimic, nu e nici o problema ... oricum ma bucur ca e si cineva care critica pe aici tongue.gif

eu am zis motivele ptr care nu o fac.

so ... ai apucat sa citesti tot? ... daca vrei sa-ti exprimi parerea asteptam cu nerabdare.
Alexander
XXVI:"Tenshi il iubeste pe Balthasar, Balthasar pe Tenshi, Miko pe Balthasar… sunt legati prin iubire, doar ca iubirea lui Miko nu este impartasita… Niciodata nu va fi… Nu de Balthasar…, zise Shuin mahnit. De aceea Miko simte asa multe acum. Pentru ca e cumva legata de Balthasar…" Ne am cam apucat sa scriem telenovele. Avand in vedere ca Miko nu l stia de prea mult timp o dragoste atat de intensa pe cat o descrii tu aici ar fi fost imposibila.

In orice caz capitolul asta imi place, mai ales pt replica aceea cu"Oamenii simt totul fizic..."etc.Dar dupa ce ai pus o idee atat de misto complici actiunea inventand, din nou, creaturi precum oameni-dragon - not very wise.

Ai chestii care se repeta cand descrii batalii("in lovi cu manierul sabiei in frunte").

XXVII:"Mai mult ca sigur ca cei doi aveau sa isi piarda vietile in lupta ce avea sa se iste, asa ca daca acea “vorba multa” ii ajuta in vreun fel, fie ca ultima lor dorinta nerostita sa se consume." E excelent!

Episodul asta ma uimeste din ce in ce mai tare.Congrats!

XXVIII :shock:

Oki, e foarte buna, desi ai unele greseli.Ai stilul apropiat de Tolkien, numai ca el avea frazele lungi si prea intortochiate, el era plictisitor.

Sunt un fan. Public o!

Si apropo... Kei unde a murit?Poate mi a scapat mie...dar...in fine.

Imi pare rau de Miko, era un personaj dragutz.





Aici despre ce e vb, ai mai scris ceva in afara de carte si de pagina aia?

"Anuntz:



So, here's a story-confession: mi s-a cerut un nou fic. S-a luat decizia ca voi scrie inca unul. Apoi veni faza ca multzi au cerut sa fie personaje, dar ficu` vechi e over, asha ca cel nou o sa fie tot cu useri. Problema era daca tot cu useri fac ficu` sau bag whatever characters. Am dat cu banu` de 3 ori shi dupa ce alesesem "stama" ca fiind Pro Useri, a cazut stema de 2 ori. Dupa un mic chat cu catziva useri, ei shi-au dat cu parerea sa fie tot cu useri. So pana acum cu useri o sa fie. Dar mai vreau pareri, pentru ca DILEMA e, s-a plictisit lumea o` ba? Daca se vrea fic nou, cu useri sau fara useri, lasatzi PM sau post aici. In caz ca iese "Pro Users Mode" shi "Non User Mode", cei doritori sunt rugatzi sa-shi lase nicku` shi acceptu` pe PM. PAREREA TA CONTEAZA... By the way, the new fic will be HORROR. Or I will try to make it readable... Shi sa nu uit, foshtii "useri" din ex-fiction, daca vor they can join the new one, in cazul unui fic la Pro User Mode..."



Ca sa ti raspund la ce intrebai acolo, nu cred ca s a plictisit lumea.BTW ce ar fi sa scrii un Vanatorul de suflete II? - Eu l as citi /happy.gif .
Tenshi
Alexander wrote:

QUOTE
Ne am cam apucat sa scriem telenovele. Avand in vedere ca Miko nu l stia de prea mult timp o dragoste atat de intensa pe cat o descrii tu aici ar fi fost imposibila.


Come on!! >.< Imposibil? In foarte multe anime-uri gasesti astfel de iubiri. Nu e potrivit sa compari cu o telenovela doar pentru ca acolo Demona a pus accentul pe iubire... Remember, e fiction. Nu fan fiction, but still a fiction.



Revin la prima idee. Nu e imposibil ca Miko sa il iubeasca atat de mult pe Balthasar, chiar daca il cunoaste doar de cateva saptamani. Si tine cont de faptul ca Miko e total diferita de sora sa, Redleaf, care e realista, calculata, rece...

Miko traieste din si prin sentimentele ei. Sa nu-mi zici ca n-ai iubit niciodata in asa fel incat sa simti ca inima iti sare din piept, te doare stomacul si ti-e rau, dar in acelasi timp ti-e bine... te simti in extaz, esti coplesit si ai impresia ca zbori...

O astfel de iubire, puternica, la fel ca aceea pe care Miko a simtit-o pentru Balthasar, exista... /happy.gif
Alexander
Mdea... Poate e posibil, in fine. Eu merg pe a mea, dar poate ai dreptate.

Dar ce mai conteaza oricum a dat ortu'.
axi
eu zic sa o intrebam pe Miko personal :twisted: ... hahahaha
shuin
Subscriu la ce a zis axi smile.gif)



acu revenind la subiect knd postezi urm capitol din fan fic demona?
Demona
Cand o sa am timp... Probably next week or somethin`... Donno...

[edit] Nah, hai ca pana la urma am reushit sa scriu un episod nou. Not much interestin` thou... Anyway... :roll: Here goes nothin`...

Episodul II - Interactiune

*INTERACTIUNE, interactiuni, s.f. : 1. Formă de legătură a obiectelor, a fenomenelor etc., manifestată printr-o influenţare, condiţionare sau acţiune cauzală reciprocă. 2. (Fiz.) Acţiune reciprocă ?ntre două sau mai multe corpuri, sisteme fizice, fenomene etc. Formă de legătură ?ntre corpuri, realizată fie direct, fie prin intermediul c?mpurilor fizice. [Pr.: -ţi-u-] - Din fr. interaction.
*Legea interactiunii senzorilor: perceptie amplificata prin combinarea stimulilor.
*Legea atractiei universale a lui Isaac Newton: Intre oricare doua corpuri cu masele m1 si m2 considerate punctiforme fata de distanta dintre ele situate la distanta r unul de altul, se exercita o forta gravitationala de atractie care actioneaza de-a lungul unei drepte ce uneste corpurile si care are marimea proportionala cu masele celor doua corpuri si invers proportionala cu patratul distantei dintre ele.

Inca o zi insorita. Si inca o dimineata in care mama ei intra in camera fara sa bata la usa si o deranja tragand draperiile groase ce acopereau ferestrele. Lumina invada intreaga camera, sfasiind intunericul linistitor cu razele-i calde. De sub o patura tuciurie se auzi un motait enervat. Femeia ce intrase in camera fetei, se apropie de pat, isi inclesta degetele mainii strans pe patura si trase cu putere, apoi striga:
- Trezirea! Uite ce frumos e afara? Si micul-dejun e gata? Iat tu domnisoara? Trebuie sa mergi la scoala. Ridica-te din pat? ACUM!
Aratarea din pat se incovriga intr-un colt si isi tranti perina peste cap, facand gesturi agitate cu mainile in toate directile, incercand sa indeparteze din jurul ei orice fel de prezenta straina. De sub perina rasuna o voce natanga:
- ? Uhmmm? Inca cinci minuteeeee?
- Nici un fel de cinci minute. Sor`ta e deja imbracata si asteapta frumos in hol? Tu nici macar iesita din pat nu esti. De ce nu poti fi si tu un pic ca ea?
Tanara din pat ridica mana in aer, inchise pumnul, ridica degetul mijlociu si zise rastit:
- Pentru ca nu sunt ea! De aia?
Femeia arunca patura din maini pe jos si iesi din camera. Se opri in usa si zise:
- Asculta-ma bine Nyla. Inca un gest din asta si zbori naibii din casa asta. Eu iti zic sa te gandesti bine ce ai de gand cu viata ta, nu de alta, dar la 18 ani oricum zbori de aici?
- La 18 ani oricum plec la colegiu?
- Si tine crezi ca o sa te tina in scoala aia?
- Cred ca nu ai auzit de bursa, se enerva Nyla.
Femeia izbunci intr-un ras fortat si ii ranji, apoi zise:
- Chiar te crezi asa desteapta Nyla, sa poti sa ai o bursa?
Nyla arunca perna de pe fata si se ridica in capul oaselor. Isi privi mama cu dispret, apoi se dadu jos din pat, fara sa scoata vreun cuvant. De undeva de sub pat smuci o pereche de jeasi murdari si sifonari, ii imbraca repezita si de pe un scaun lua un tricou negru la fel de sifonat. Il imbraca la fel de repede, trecu in fuga pe langa mama ei, iesi din camera si cobora scarile. Se incalta, dar isi dadu seama ca isi uita ruxacul in camera. Injura infundat si porni inapoi incaltata prin casa. Vocea mamei razbatu din capul scarilor:
- TRECI INAPOI! NU AI VOIE INCALTATA!
Nyla ignora complet strigatele mamei si intra in camera. Incepu sa scotoceasca in locurile unde ar fi putut sa isi arunce geanta, gasind-o in cele din urma agatata intr-un cui ce nu fusese batut bine in usa dulapului. Cobora iar in hol, unde sora ei mai mica, Nime?, o astepta zambitoare. Nyla o prinse de mana si o smuci spre usa de la intrare. In timp ce iesea afara, vocea mamei razbatu pana la urechile ei:
? - Si nu uita sa o iei pe Nime? de la scoala!?
Nyla tranti usa in urma ei si se opri in prag. Inchise ochii si rasufla greu. Nime? o trase de maneca. Nyla deschise ochii si privi spre ea, apoi zambi fortat:
- Da? Ce este?
- ? Esti suparata pe mine cumva?
Nyla isi dadu ochii peste cap si rasufla greu, apoi spuse:
- ? Nu? , privi in jur apoi pasi in fata, tragand-o pe Nime? dupa ea. Hai? Trebuie sa ajungi odata la scoala?

Coridoarele cladirii liceului rasunau de zgomotul pe care vocile si pasii elevilor il faceau. Un zumzet continuu, care de la un moment dat devenea de-a dreptul sacaitor. Intr-un colt, langa o coloana ce sustinea tavanul, inghesuit intre perete si sirul de dulapuri metalice, se ascundea o persoana. Un tanar subtirel, cu parul tuns scurt, dar totusi destul de lung pentru a lasa la iveala niste bucle castanii, privea cu ochi mari, de un albastru hipnotic, la vanzoleala din jurul lui. In jurul ochiului drept incepuse sa se formeze o urma vinetie. Respira greu strangand la piept o geanta mare maronie de umar. Fermoarul deschis lasa la iveala cateva caiete si carti cu coperte multicolore. Degetele raschirate erau inclestate pe geanta. Mai statu asa cateva secunde, apoi schita un gest absent. Isi intinse capul inainte si il intoarse in toate directiile, parca asigurandu-se ca drumul era liber. Iesi din colt, dar se lovi violent de o persoana in trecere. Cel lovit il impinse de langa el cu scarba si il injura, apoi pleca mai departe. Tanarul scapa din maini geanta, iar continutul ei se rasturna pe pavajul cenusiu de marmura. Privi mahnit la caietele de pe jos si se aseza in genunchi. Incepu sa le stranga pe rand. Se opri. In fata lui se ridica o umbra. Tanarul privi in sus si zambi fortat. Persoana din fata lui zise:
- Gordon? In ce rahat te-ai mai bagat?
Tanarul ezita cateva secunde apoi zise:
- ? Uhmmm? Nici unul mai special decat de obicei. Mario si gasca lui s-au luat iar de mine. Atata tot... Oricum multumesc de interes Raoul?
Raoul ii zambi si se apleca, ajuntandu-l sa isi stranga lucrurile. Pentru cateva secunde mainile celor doi se atinsera. Gordon isi retrase parca electrocutat mana si il privi speriat pe Raoul. Acesta il privi serios, ii zambi fugar, apoi isi inclina capul si zise:
- Imi pare rau?
Gordon isi scutura capul si ii smulse din maini cateva foi:
- ? Da? Stii tu? Ne vedem p-aici?Da? Pa?
Gordon se indeparta de Raoul cat putu de repede, pierzandu-se in multimea de elevi de pe coridor.

Suvite si bucle blonde. Gene prea rimelate, decoltee adanci, topuri stramte, fuste scurte, picioare lungi pe tocuri inalte. Panglici roz si albe... Era ziua de roz si alb. Parca maine avea sa fie portocaliu si verde. Un adevarat razboi de nuante, ce aveau sa intepe privirile multora, mai ales a lui. Acela da chin pentru ochii... Phycer privea plictisit adunatura de eleve din curtea liceului. Desi pentru multi privelistea era incantatoare, Phycer ar fi preferat altceva. Probabil pentru inceput, sa termine liceul. Repeta a doua oara ultimul an. Si ar fi preferat niste suspensii noi pentru motocicleta lui, poate si un lant nou si un filtru. Si mai vroia bani, mai multi daca se putea, ca sa reuseasca sa-mi plateasca datoriile. Si in clipa aceea, o bere ar fi fost o binecuvantare, dar? Isi intoarse privirile spre motocicleta de care se sprijinea si ii mangaie sezutul de piele neagra, rupt in cinci locuri dinferite. Pufai inca o data din tigara si scuipa mucul dintre buze. Expira fumul si zise doar pentru el:
- Sa vedem frumoaso cat mai poti duce?
Ridica piciorul si dadu sa urce pe motocileta, dar o voce ce ii striga numele il facu sa se intoarca. Profesoara de istorie se indrepta spre el grabita, agitandu-si mainile in aer. Se stramba si zambi fortat, apoi se intoarse spre directia de unde venea femeia. Profesoara de istorie era o femeie marunta, cu o frizura vesnic parca electrizata si unghii lacuite intr-un rosu aprins. Femeia se opri in fata lui, respira greu sa isi revina dupa alergatura, apoi isi ridica privirile spre Phycer si zise rastit:
- Unde crezi ca vei pleca tinere? Nici unde! Acolo o sa pleci? Nici unde! Aici stai! Notele tale la istorie sunt groaznice si daca crezi ca o sa pleci de la testul asta te inseli amarnic! Acum te intorci in clasa si stai acolo pana la sfarsitul orelor?
Profesoara vorbea atat de repede, incat lui Phycer ii fu greu sa o urmareasca. Nu incerca nici sa o contrazica, asa ca ridica mainile in aer, parca predandu-se si tacu malc. Femeia in sfarsit isi termina pledoaria si ii facu semn sa treaca in fata ei si sa se miste. Fara sa scanceasca, Phycer o lua inainte, indreptandu-se spre intrarea in cladire. Chiar nu avea chef de alte discutii in contradictoriu cu profesoara, care era pe jumatate din inaltimea lui. Ajunsera in holul scolii. Phycer privi in urma lui, dar intalnii privirea taioasa a femeii si degetul aratator indreptat inainte. Dadu sa intre intr-o sala, dar in usa aparu brusc o eleva. Nemaiputand sa o evite, cei doi se ciocnira violent unul de altul. Tanara scoase un strigat, parca de dezgust in clipa impactului. Phycer o calca pe unul dintre picioare neintentionat. Fata striga din nou enervata vizibil. Se intoarse catre baiat si il privi nervoasa. Il lovi cu caitele ce le tinea in mana si isi privi pantoful calcat. Nuanta de roz, avea acum imprimata o urma murdara de bocanc. Phycer stramba din nas stiind ca avea sa urmeze un alt urlet sau multa vorbarie aiurea. Si asa se intampla. Tanara incepu sa il insulte cum stia mai bine, dar Phycer prefera sa o ignore in continuare... Asta pana in clipa cand tanara il smuci si impinse de cateva ori. Phycer o prinse de mana si o indeparta de el, apoi zise enervat:
- OK, asculta pupuza roz, inca o data iti pui mainile pe mine ti le rup. Ai inteles?!
Profesoara incerca sa intervina intre cei doi:
- Domnule Zeke... domnisoara Kyla, va rog sa incetati...
Dar rugamintea ei nu fusese auzita de nici unul dintre ei. Kyla isi mijii ochii si zise pe un ton taios:
- Pupaza e maica-ta, nu eu, ai auzit naspalatule?!
- Mirosimi-ai jegu` Barbie! veni raspunsul lui Phycer.
Kyla se stramba, o privi pe profesoara cu un aer speriat si se grabi sa plece. Phycer scuipa in urma ei, dar se trezi pocnit de profesoara. Aceasta se incrunta si zise:
- Intra in clasa badaranule...
Phycer intra in clasa, injurand infundat. Se aseza intr-o banca si isi sprijini picioarele pe o banca. Profesoara de istorie se apropie de el si ii arunca pe masa niste foi, apoi zise:
- Nu sta asa confortabil... Dai test...
Phycer facu o mutra lunga:
- ... Dar...
- Nici un dar... Apuca-te de treaba sau pici si anul asta...

***

TO BE CONTINUED...
Lillith
The croud screams...WE WANT MORE,WE WANT MOOOORE...hope u have the time :wink:
shuin
n'am citit ink, but all i can say is: it was about time... i know u have other projects dar era pacat sa uiti d acest fanfic... sper k il vei termina si p acesta pt k ar fi pacat sa fie doar un fanfic inceput si neterminat k multe altele d p forum
Demona
Geezus guys! O sa il termin... Da` unde fras is restule topicelor de pe forum? huh.gif unsure.gif Ma pun sa scriu inseara asta... O sa avetzi curand iar de citit daca vretzi. Geesh, iar tre` sa car hardu` dupa mine shi "ghici-ghicitoarea-mea" cum se pun jumperele dupa, ca data trecuta... laugh.gif I'm so stupid!!! mellow.gif
shuin
am obs si io k lispesc restul fanficurilor... c'est la vie (ce bilingv sunt azi.. si de'abia am incepu)
in fine, ideea e k citisem episodul ala... io credea mk e ep3.. si k veni vb knd ziceai k vine ep3? sper k n'ai renuntat la fanficul asta




[zeri: Topicurile nu au disparut, selectati in dreapta jos sa afiseze toate topicurile, nu numai cele la care s-a postat in ultimile 30 de zile]
Tenshi
Ziua de roz si alb imi place, relatia dintre Nyla si sora ei imi place... Nu-mi place cum vorbesc personajele si nu-mi place lipsa de respect fata de mama... smile.gif Dar, nah, e doar parerea mea...
Si imi place de Raoul... laugh.gif Si bineinteles: text made by Demona, adica bine realizat. rolleyes.gif
Demona
QUOTE(Tenshi @ Jul 27 2005, 01:08 AM)
Ziua de roz si alb imi place, relatia dintre Nyla si sora ei imi place... Nu-mi place cum vorbesc personajele si nu-mi place lipsa de respect fata de mama... smile.gif Dar, nah, e doar parerea mea...
Si imi place de Raoul... laugh.gif Si bineinteles: text made by Demona, adica bine realizat. rolleyes.gif
*



Tenshi, hai sa itzi spun. 1). Nemee e sora vitrega a Nylei. Adica mama aceea e vitrega shi pentru Nyla. Dupa cum ai observat mama nu prea are nici era respect pentru fiica ei... 2). Raoul e gay shi il place pe Gordon, mai mult de aia il ajuta. 3). Personajele vorbesc asha cum se comporta cam orice teen-agerer din ziua de azi, care e sictirit de viatza etc... 4). multzumesc de aprecieri. 5). nu trebuia sa spun nimic ca asta e SPOILER, shi treptat totul reieshea din poveste... 6). Personajele sunt asha facute, pentru ca o sa vezi mai tarziu, fiecare reprezinta ceva... icon_twisted.gif ph34r.gif mellow.gif rolleyes.gif
Kisa
Uhm... nu sunt un critic literar bun, dar as vrea sa stiu cand mai postezi urmatorul eps pt ca m-au prins personajele... si imi place ce citesc... unsure.gif
Tenshi
He he... ai dreptate, Demona, imi dadeam seama despre ce e vorba citind si continuarea... laugh.gif Oricum, mersi de explicatii. tongue.gif

Looking forward for the next episode.
Vebby
hm..interesting area..regret ca nu am dat mai devreme p`aci...demona..am ce face si nu ma mai pliktisesc...povestea e inca proaspata deci nu poti sa zici ca se poate forma o pare solida despre personaje sau actiune....dar imi place la nebunie cum redai stilul teen-agerilor de azi..vocabularul...it`s just perfect..si ma refer la moduk in care este realizat nu ce exprima huh.gif ...ep 1 e de fapt inceputul sfarsitului...care daca nu ma insel introduce personajele principale..iar ep doi reprezinta , cum zici tu, interactiunea dintre ele...hope i`m not wrong..cam asta am inteles eu ...afar de actiune si ce o sa urmeze wink.gif
finally..i like it
Demona
Noah, ca nu m-a uitat lumea... I should go back to write... mellow.gif Uhmm... huh.gif Hang in there... you... fans! icon_twisted.gif

Episod nou people... pentru cine mai e interesat...

Episodul III - Scrisoare

Statea cu privirea pierduta in gol. Auzea de undeva de departe, palavragelile profesorului de matematica si din cand in cand auzea un ?epsilon? sau o ?suma? incurcate in gandurile ei. Privirile ei treceau prin sticla si lemn, frunza si iarba si poposeau undeva intr-un neant? La fel ca si gandurile ei. Scapase pe jos creionul, dar nici nu bagase de seama. Apoi auzi o voce de undeva de departe spunandu-i: ?Poftim Nyla?? Clipi repetat si se intoarse cu un aer absent. Gordon statea aplecat spre banca ei cu creionul in mana, incercand sa schiteze un zambet. Obrajii i se imbujorasera si privirea lui o evita pe a ei, cautand inca ceva pe jos? poate tatuajul ?spinos? de pe glezna ei si care iesea la iveala de sub tivul jeansilor. Nyla ramase consternata cateva secunde, apoi lua din mana baiatului creionul si zise un ?multumesc? soptit. Gordon facu ochi mari la auzul cuvantului, apoi ii zambi incurcat si se retrase imediat in banca lui agitand intre degete instumentul lui de scris. Nyla se simti privita si se intoarse spre directia ochilor ce o priveau. Il gasi pe Raoul privind-o cu o oarecare unda de dispret, apoi il observa pe acesta indreptandu-si atentia spre Gordon cu un aer protectiv? sau poate? Dadu din cap dezaprobator si se intoarse spre tabla in clipa cand profesorul isi intoarse ochii spre ea. Adopta imediat o postura atenta si dadu din cap aprobator, prefacandu-se ca scrie ceva in caiet. Apoi auzi un pasait si se intoarse. Gordon iar. Acesta se intinse incet spre ea si zise in soapta:
?- Ti creionul invers??
Nyla rosii instantaneu si lasa creionul din mana. Il auzi pe Gordon cum isi ineaca rasul si privi in continuare spre tabla. Profesorul era gata sa o ridice in picioare, dar soneria urla in difuzoare, vestind pauza. Numele fetei ramase nerostit pe buzele profesorului, care se incrunta si isi inchise cartea din maini, strigand la elevii ce se ridicau din banci, ca ora urmatoare ii asteapta un test rapid. Gordon se ridica rapid din banca si o tuli spre usa, dar fu oprit de catre Raoul. Nyla privea din banca ei scena. Atentia ii fu atrasa insa de catre Mario si Kyla care incepusera sa fluiere si sa ii ia peste picior pe cei doi. Gordon isi lasa privirile in pamant, nu inainte sa o priveasca cu ochi rugatori pe Nyla, de parca in mainile ei se afla salvarea lui. Raoul ii detecta iar privirea si se stramba. Kyla si Mario iesira din sala e clasa cu trupa de acoliti dupa ei. De undeva dintr-o ultima banca, Phycer se ridica si el plictisit. Isi scoase din buzunarul gecii un pachet de tigari, sustrase rapid o tigara din el si o vara in gura. Apoi disperat incepu sa caute brigheta, pe care aparent nu o gasea. Isi intoarse privirile spre Nyla. Cu voce scazuta zise:
- Ai un foc?
Nyla isi scutura capul in semn dezaprobator si isi strans restul foilor de pe banca. Isi intoarse capul spre usa, dar Gordon cu Raoul disparusera deja. Il mai privi o data pe Phycer, dar cu mai multa atentie. La cum arata se intreba daca si duhnea la fel de rau. Dar nu poposi prea mult asupra gandului. Nu ii statea in fire sa judece o persoana dupa aparente. Cine stie ce fire se ascundea in spatele ?look?-lui de baiat rau. Iar daca statea bine sa se gandeasca, Phycer nu arata rau deloc. Avea el ceva? Zambi scurt. Tanarul inca isi cauta bricheta. Apoi Nyla isi ridica geanta si incepu sa caute prin ea. Dadu la o parte doua lumanari negre si dadu de o cutie de chibrituri. Cum putuse sa uite, ca vesnic avea foc asupra ei. Fara sa zica nimic isi intinse mana spre Phycer. Acesta o privi la inceput nedumerit, apoi ochi cutia de chibrituri. Zise zambind:
- Ai zis ca n-ai foc?
Nyla ezita timp de cateva secunde, apoi zise:
- ? Am.. Am uitat ca veshic port dupa mine? foc?
Phycer o masura din priviri shi ranji:
- Focoasa, ai?
Nyla se stamba si baga chibriturile inapoi:
- Stii ce?
- Gata, gata! Glumeam! se apara Phycer, ridicand mainile in aer.
Se apropie de Nyla si o privi cu ochi rugatori. Aceasta scoase din nou pachetul si il intinse. Phycer il smulse din mana ei si isi aprinse tigara pufaind din ea ca dintr-o pipa. Trase fumul adanc in piept, apoi il expira pe nari. Parea in extaz, de parca un drog puternic ii invadase plamanii. Nyla zambi amuzata privindu-l. Phycer ii inapoie cutia si zise:
- Multam de foc. Ne vedem la isto?
Nyla incuvinta si zise:
- Da? la isto?
Phycer o saluta din priviri si iesi din sala de clasa. Nyla ii zambi fugar. Isi dadu seama ca nu pre il vazuse pe Phycer la ore, dar el in schimb stia si la ce cursuri mergea ea. Dadu dezaprobator din cap si iesi si ea din clasa. Mai era foarte putin din pauza si dorea sa o savureze inchisa in podul scolii. Isi gasise locul acela dupa ce toata lumea il abandonase. Pana nu demult, locul era folosit de elevi ca loc de ascunzis si ?intalniri? ale amorezilor din liceu. Dar dupa ce un elev isi puse capat zilelor in acel pod, toti il ocoleau, doar ea nu. Plus ca avusese grija sa scorneasca povesti si sa dea drumul la zvonuri, cum ca elevul sinicigas inca mai bantuia pe acolo.

Ajunsa sus, inchise usa in urma ei si se aseza pe o patura care si-o intinse in mijlocul incaperii. In jurul paturii, erau asezate in cerc lumanari albe, rosii si albastre, toate topite, iar unele dintre ele ramasesera doar nite balti de ceara uscate. Nyla se tranti pe patura si privi tavanul. De pe o nisa de lemn, inca spanzura o bucata din franghia cu care baiatul se spanzurase. Apoi privi podeaua. Ridica un colt al paturii si privi petele maronii, imbibate in lemn. Sange necuratat. Sangele ei. Isi aduse aminte de momentul din viata ei cand dorise sa isi puna capat vietii. Se inchisese in podul liceului si isi trecut o lama ascutita peste inchieturile mainilor. Dar actiunea ei fusese facuta la scurt dupa cea a elevului sinucigas, iar podul era des controlat. Si asa o gasisera doi profesori, stand intinsa pe jos, cu venele spintecate, cu lama insangerata intre degete, cu privirea atintita spre tavan si cu ochii inlacrimati. Izbunci in ras. Acum totul ii parea amuzant, dar de atunci era privita de parca ar fi fost unul din personajele din ?X-Men?. Isi intinse mainile in sus si isi privi incheieturile. Cicatricile taieturilor vor ramane acolo pentru totdeauna. Rasufla greu. Fu oprita din ganduri de soneria, care anunta sfaristul pauzei. Se ridica dintr-un salt de jos, isi puse geanta pe umar si se indrepta spre usa. Puse mana pe clanta si dadu sa impinga, dar din dreapta ei un morman de vechituri, tevi ruginite si steaguri mucegaite si rupte incepura sa se clatine si se pravalira in fata ei. Nyla sari inapoi si astepta ca zgomotele si tot tambalaul sa se linisteasca. Apoi brusc o senzatie ciudata puse stapanire pe tot corpul ei. Simti o unda de frig traversandu-i tot trupul si ramase paralizata. Incerca sa se miste, dar nu putu. In mintea ai auzi o voce: ?Vino!?, apoi senzatia disparu la fel de brusc, precum aparuse. Un val de fiebinteala o facu sa scanceasca, de parca cineva o lovise si scapa aerul din plamani. Respira de cateva ori repede si privi in jur dezorientata, parca cautand ceva. Sari peste mormanul de vechituri, facandu-si loc printre ele si deschise usa podului, tasnind afara speriata. O inchise in urma ei, cobora scarile de lemn grabita si o lua la fuga pe coridorul lung si deja pustiu, spre sala de curs.

Ajunse in fata usii. Respira greu. Isi facu vant cu palma, apoi se ridica pe varfuri si privi pe gemuletul usii. Ora incepuse. Deodata usa se deschise brusc, iar in fata ei profesoara statea cu mainile in sold. Nyla ii auzi vocea pitigaita in urechi:
- Domnisorica Nyla s-a gandit sa ne tina companie?
Tanara ingheta si zambi scurt. Profesoara continua:
- Intra inautru. Arati de parca ai fi vazut o fantoma?, ii intoarse femeia replica.
Nyla isi sterse brusc zambetul de pe fata si amintirea scurta a sentimentului din pod ii reveni in minte. Auzi iar vocea profesoarei:
- Treci la locul tau? Acum? Sau din cauza ta, toata clasa o sa primeasca un test fulger.
Privirile rautacioase ale celorlalti se indreptara spre ea, parca impungand-o. Aceasta o lua la fuga printre randuri indreptandu-se spre o banca libera. Se aseza grabita, cautandu-si in acelasi timp un caiet in geanta. Il scoas, trantindu-l pe banca. Profesoara ii mai intoarse o privire, apoi cotinua teoria ei despre Inchizitia Spaniola. Nyla privi lung caietul, apoi sub el, deslusi coltul unui plic. Ridica caietul si gasi sub el un anvelopa. Il trase de sub el si il intoarse pe amble parti, descoperind pe una din fete, scris cu majuscule numele ei. Apoi auzi din spatele ei o voce:
- Vad ca si tu l-ai primit?
Nyla se intoarse cu suflarea taiata spre locul de unde venise vocea. Era Phycer. Acesta ii facu cu ochiul si scose de sub haina un plic asemanator cu al ei. Pe spatele lui statea scris numele lui: Zeke, nu porecla Phycer. Il privi uimita si zise in soapta:
? - Ce este??
Phycer ridica din umeri si raspunse:
- Nu stiu. Nu am apucat sa vad. Am intarziat si eu la ora. Trageam un fum de ?Maricica? in buda?
Nyla dadu din cap. Nu vroia sa stie detalii. Phycer continua:
- Tu de ce ai intarziat? Iar ti-ai pierdut vremea prin pod?
Nyla il privi cu ochi mari, uimita. ?De unde stia el?? Phycer continua:
- Eh, ai vorbit cu fantoma baiatului? rase aceasta. Ce i-ai povestit??
Nyla se intoarse in fata, fara sa ii raspunda. Privi lung plicul si il baga grabita in geanta, apoi privi spre profesoara, care era deja enervata de neatentia ei. Degeaba se staduia femeia, cuvintele ei treceau pe langa ea si gandurile fetei erau doar la senzatia stranie de mai devreme. Sa fie doar frica?

TO BE CONTINUED?
Chim3ra
Si ia c-asha te-ai apucat din nou de scris happy.gif (wub.gif)
Zamo
biggrin.gif uite ca am apucat sa "prind" si ep 3,asta ca sa am ce "studia" astazi seara ... oricum ... acuma cu ceva pretentii ... tongue.gif ... ar fi frumos daca la sf episoadelor sa le faci si un mic portrec pers principale ... ar fi chiar frumos ... Asta ca sa-ti ma idau putin de lucru laugh.gif wink.gif smile.gif
bogdan
uops ..ce mi-a scapat mie acilea unsure.gif damn episod nou si nu am observat hehee frumos episod btw
<< can`t wait to see ce e in plicul ala biggrin.gif
Demona
Ioai, nu m-atzi uitat... biggrin.gif Episodu` urmator e intradevar cu contzinutu` scrisorii... Da` din pacate nu pot sa relev totul pana mai pe la sfarshit care e faza cu scrisoarea... tongue.gif Multzumesc de aprecieri bogdan shi Zamolxis... Shi cat tzine de personaje... O sa le fac o caracterizare, doar ca ai zis tu, nah! wink.gif
Tenshi
Incepe sa devina palpitant!! ^_^
Demona
Noah... episod nou... sa se plictiseasca lumea mai tare... I'm the lord and master of the boredome... dry.gif

Episodul IV - Invitatie...

Cu chiu, cu vai, ora de istorie se sfarsi, iar Nyla fusese la fel de norocoasa ca in ora de matematica, pauza salvand-o de profesoara.Toata ora si-o pertrecuse invartind plicul pe toate partile si radicand-l in aer, privind prin stratul straveziu de hartie, pentru a-si da seama ce se afla inauntru. Nu parea nimic altceva decat o simpla scrisoare. Ramase in banca ei cu plicul in maini. Era nervoasa pentru ca nu avea curajul sa-l deschida si nu intelegea de ce, doar era o simpla scrisoare. Fu deranjata din ganduri de haraitul fierului pe podea. Phycer incepuse sa traga dupa el banca, asezandu-se langa ea. Nyla il privi aiurita. Tanarul isi baga o tigara in gura si o privi cu ochi rugatori. Aceasta incepu sa cotrobaie prin geanta dupa chibrituri, dar de undeva din fata clasei veni o replica taioasa:
- Pentru ce cauti foc vrajitoareo? E destul sa pocnesti din degete si iese foc?,zise Kyla ranjindu-i rautacios.
Nyla se incrunta si zise:
- Vezi sa nu-mi pocnesc degetele in pletele tale blonde Kyla?
Zambetul tinerei se sterse de pe fata. Mario ii veni in ajutor in schimb:
- Inca un cuvant vrajitoareo sit e trimit inapoi in tara lui Oz cu tot cu matura pe care ai venit?
Kyla zambi triumfatoare. Phycer se ridica in picioare si zise nervos:
- Poate vrei sa-ti indes tigara asta pe gaura curului?
Mario se stramba si isi trecu bratul de dupa gatul Kylei, intorcandu-se la treburile lui. Nyla isi infunda un hohot de ras si ii intinse lui Phycer cutia de chibrituri, apoi zise:
- ? Multumesc?
Phycer dadu din mana si spuse in timp ce isi aprindea tigara:
- Nu-i nimic? Nu ma lasau sa imi fumez tigara?
Fumul albicios incepu sa se imprastie in jur. Nyla il imprastie cu plicul si zise:
- Stii ca nu ai voie sa fumezi in clasa?
Phycer ranji si zise:
- ? Nu ma intereseaza. Tu mi-ai dat focu`, esti automat complice. O sa zic ca tu m-ai indemnat?
Nyla il privi cu un aer plictisit. Phycer continua:
- Hey, tu esti vrajitoarea? Eu sunt un simplu servitor?
- ? In fine, zise Nyla absenta.
- Deci? da-mi sa vad ce e cu plicu`?
Nyla il privi aiurita si zise:
- Da` vezi inainte ce e cu plicul tau? L-ai deschis?
Phycer expira fumul pe nari si zise cu jumatate de gura:
- Nu, poate e antrax?
- Ha! Fix!? E ceva cartonat inauntru?
- Aiurea, poate is pozele nud care mi le-a facut fosta in timp ce ne-o trageam. M-am supt daca careva vrea sa ma santazeze?, zise Phycer indiferent.
Nyla il privi oripilata si zise:
- Sper ca glumesti?
- De ce? Crezi ca nu arat bine dezbracat?
Nyla dadu dezaprobator din cap si zise doar pentru ea:
- Nu vreau sa stiu.
Phycer ranji si pufai din tigara. Privi plicul fetei si zise:
- Okey, sa zicem ca eu as putea sa ghicesc ce e in plic, dar daca ai si tu chestii cartonate? Perversa mica, ti-ai tras si tu poze deocheate?
Nyla il lovi cu pumnul in umar si zise nervoasa:
- Spre diferenta de tine, altii au preferinte sexuale mai linistite?
- Eh lasa. Doar esti vrajitoare? cine stie cum ii vrajesti pe barbati si ce tampenii faceti, continua Phycer ranjind, cu tigara atarnandu-i in coltul gurii.
- Esti dus baiete, ii taie Nyla replica.
Aceasta privi in jur. Kyla si Mario erau inca in sala. Gordon si Raoul la fel. Il privi pe Gordon. Acesta privea fix spre un plic alb pe care il tinea in maini. Nyla zise:
- Si Gordon a primit unul?
- Cine? zise Phycer.
Nyla arata catre Gordon. Phycer se intoarse spre directia indicate de Nyla si il privi lung pe pustan. Ridica din umeri si scoase un fluierat printre buze. Cu totii tresarira. Gordon isi ridica privirea de la plic si si-o intoarse spre directia sunetului. Phycer zise:
- Hey, Dexter? Ai si tu plic?
Gordon o privi pe Nyla, apoi dadu aprobator din cap, fara sa scoata vreun cuvant. Nyla zise:
- L-ai deschis?
Gordon clatina din cap. Apoi vocea lui Mario se auzi:
- Sa nu-mi spuneti ca si voi ati primit?
Nyla si Phycer se privira cu un aer plictisit. Raoul se intoarse catre cei doi. Kyla rabufni nervoasa:
- Ti-am spus ca au primit si ei? Le-am vazut pe banci?
- De la cine sunt? intreba Nyla.
Raoul zise:
- Nu se stie?
- Si de ce fix noi? continua Nyla prinvind-o pe Kyla plictisita.
- Din pacate nu se stie, ii raspunse pe un ton arogant majoreta.
Gordon privea tacut scena. Phycer stinse tigara pe coltul unui banci si zise, expirand ultimul fum:
- Is poze?
- Nu, zise Raoul.
- La naiba. S-a dus sansa mea s-o vad pe vrajitoare in mijlocul orgiilor ei sexuale?
Nyla il privi cu ura si ii administra inca un pumn. Phycer urla si o privi indignat:
- Ce-am zis?
- Esti magar!
- Nu draga? nu sunt? Sunt un porc si sunt mandru de asta.
- Atunci dispari inapoi in cocina de unde vi?
- Intodeauna esti asa? acida?
- Si tu intodeauna esti asa imbecil?
Phycer tacu si se intoarse catre Gordon:
- Ada plicu` copile?
Gordon ii intinse plicul cu un gest absent. Phycer il lua, il intoarse pe toate partile si zise:
- Pare la fel ca al meu.
- De ce nu va deschideti plicurile? zise Raoul plictisit deja.
- Eu, sa deschid plicu` lu` asta? Esti nebun? Daca is poze cu el dezbracat? Vrei sa orbesc naibii?
Nyla isi dadu ochii peste cap:
- Esti groaznic?
Phycer il privi pe Raoul cu ochii mijiti si ranji:
- Ai vrea tu sa ai plicu` lu` Dexter? Sa-l vezi gol-golut in pure-i inocenta? Poponar dat dracului?
Gordon facu ochi mari la Phycer. Se ridica brusc din banca si smulse din mana lui Phycer plicul alb. Raoul se incrunta si zise:
- Posibil ca as vrea, dar mai repede ti-as baga-o tie intre fese, sa mi-o simti cat mi-e de mare?
Phycer se incrunta enervat si urla:
- Bagati-o tie in cur!!!
Nyla se lua de cap si respira greu. Mario si Kyla incepura sa rada in hohote, iar Gordon se retrase in alta banca, evitandu-i pe cei doi. Nyla lua plicul ei, il privi lung si pufni infundat in ras. Stramba din nas si scoase din buzunar un briceag. Ii ridica lama din locas si o vara sub hartia anvelopei. Taie rapid partea superioara si baga briceagul inapoi in buzunar. Phycer o privi lung si zise:
- Ooooh, avem si cutitase dupa noi?
Nyla nu-i raspunse si scoase dinauntru o hartie impaturita in trei, de culoare galbuie. O pipai cu degetele parca incercand sa se asigure ca nimic altceva nu se mai afla inautru. Lasa plicul sa cada pe masa si prinse cu ambele maini hartia cartonata. O deschise cu grija si isi trecu fugar privirea peste ea. Bucata de hartie era imprimata pe margini cu un model reliefat rosiatic. Nyla il privi lung parca suspicioasa. La un moment dat i se paru ca marginea colorata era de fapt un scris minuscul. I se paru ca nazareste pentru cateva momente un citat ?lasciate ogne speranza, voi ch'intrate'?. Dar imaginea ii fugi repede din fata ochilor, devenind iar modelul distorsionat de pe marginea colii. Brusc sentimentul de raceala puse stapanire pe ea. Auzi in minte vocea din podul scolii si cum ii rasuna in urechi: ?Ramai!? Isi ridica ochii din foaie si privi in jur. Nimeni inafara de colegii ei. Scutura din cap si sopti neinteligibil:
? - ? Lasciate l?speranza??
Senzatia de frig disparu brusc. Phycer o privi lung si isi flutura mana in dreptul fetei ei si zise:
- Hey, vrajitoareo.. Esti bine?
Nyla zambi si zise:
- E o invitatie?
- Huh? facu o mutra lunga Phycer.
Isi desfacu rapid plicul si lua foaia intre degete. Incepu sa compare colile si zise cu voce tare citind textul de pe invitatie:
- ? In atentia domnului Zeke?
Nyla privea acum la caracterele rotunde scrijelite pe hartia galbuie. Parea mai mult o scrisoare din secolele trecute. Raoul isi deschise si el plicul. Mario privea absent invitatia lui si zise:
- ? Sunteti invitat in data de optsprezece iunie, la ora 5 PM, la adresa indicata mai jos?
Kyla continua:
- ? Pentru un test?
- Test?! sari Raoul.
Nyla citi in continuare:
- ? Prezenta este obligatorie. Considerati acest lucru ca si testul final pentru ora de psihologie?
- ? Altfel va picati anul la aceasta materie?, continua Phycer.
- ? Cu respect, profesor de psihologie Jonathan Drainman.
- Cum adica ne pica la psiho daca nu mergem? urla Kyla.
- Unde dracu` vine adresa asta? striga Nyla.
Phycer privi lung coala si zise:
- La mama naibii. Sa ma pice. Am program in ziua aia?E sambata?
- Ce dracu? nu a putut sa ne spuna chestia asta la ora? Face pe Nancy Drew si misterele ei?, zise Raoul.
- E exercitiu psiho?, comenta Mario, facand pe inteligentul, ridicandu-si nasul in aer.
- Si ce mama masii vrea? Sa ne inchida in beci si sa ne exorcizeze?zise nervos Phycer.
- Cineva sigur are nevoie de exorcizare aici, zise Kyla pe un ton rautacios, privind-o pe Nyla.
Nyla o privi enervata, dar nu zise nimic. Mario continua:
- De ce fix pe noi? Nu am chef sa stau alaturi de un tocilar, un poponar, o vrajitoare si un puturos?
Nyla pufni in ras si zise pe un ton ironic:
- Dar tu crezi ca vreunul dintre noi are chef sa stea langa Ken si Barbie?
Gordon privea scena tacut. Isi vara plicul nedesfacut in buzunar si pasi spre iesirea din sala. Raoul il observa, dar nu zise nimic, privindu-l doar cum se indeparteaza. Ajuns in dreptul usii, Gordon se intoarse si zise pe un ton scazut:
- Ne-a ales asa pentru ca suntem firi diferite. Iar el probabil ca vrea sa vada cum se comporta fiecare om intr-o anumita situatie, indiferent care ar fi aia. Eu zic sa lasam orgoliul putin la o parte sau nu ne picam psiho, din cauza asta?. Ne vedem sambata acolo?
Ceilalti ramasera muti. Raoul mototoli hartia si o arunca la cosul de gunoi. Sari jos de pe banca si pleca dupa Gordon. Ii privi ironic pe restul, le facu cu mana si zise:
- Ne vedem la sambata la 5.
Phycer isi mijii ochii si pufni nervos. Nyla rasufla greu, arunca plicul cu invitatia in geanta si porni spre iesire:
- Ma duc acasa? Am stat prea mult in compania voastra?
Phycer sari langa ea de pe banca si zise:
- Te duc cu motoru?? haida?
- Prefer sa merg pe jos, i-o intorse Nyla plictisita.

Grupul se sparse in cateva minute, fiecare dintre ei vazandu-si de problemele proprii?

TO BE CONTINUED...
Tenshi
Desi unele replici sunt cam "tari" pentru ochii mei neinitiati, sa stii ca e primul fiction pe care il citesc si ma pufneste rasul (in sensul bun al cuvantului ^.~). Prima data nici nu mi-am dat seama.... citeam replicile personajelor si m-am trezit cu gura pan' la urechi.

Pare nepotrivita comparatia, dar schimbul acela rapid de replici imi aminteste de stilul lui Ionel Teodoreanu, care a scris "La Medeleni". Very nice, Demona!! ^_^ Imi plac textele cu mult dialog. ^^;;
candy_bam85
Doar atat?Pacat...promitea.Poate te razgandesti si mai postezi si urmatoarea parte.bafta in continuare. wink.gif
Demona
QUOTE(candy_bam85 @ Apr 14 2006, 03:09 PM)
Doar atat?Pacat...promitea.Poate te razgandesti si mai postezi si urmatoarea parte.bafta in continuare. wink.gif
*



Pai voi mai posta... Numa' sa imi revina mood-ul shi ideile pentru chestia asta... Nu de alta, dar m-am inhmat la ceva mai deferit de ce obishnuiesc sa scriu de obicei shi nah... unsure.gif biggrin.gif Thx de feed-back...
momotaro
Hello hello, doar in trecere ph34r.gif; felicitari Demona pentru revenire si daca nu mai esti suparata pe mine, scoate-ma din lista de ignore de pe messenger mad.gif .
Demona
Cu "ocaziunea" ca Tenshi mi-a dat link la thread-ul asta, o sa postez... dar nu o continuare la poveste. Din fericire pentru multi! smile.gif Cred ca mi-ar placea sa continui ce am inceput, dar nu se poate, cel putin nu acum... Plus ca nu-s cine m-ar mai citi... tongue.gif

Anyway, thx Tenshi... somebody is still thinkin' at me... *huggles*
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.