Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: seria preferata sailormoon
Anime-Club Forum > Detaliat > Sailor Moon
cosmycgirl
hey u guys...

well io m-am gandit sa va intreb shi pe voi care e seria voastra preferata din sailor moon shi de ce

mie una imi place foarte mult sailormoon S pentru ca atunci intra in actziune shi sailor saturn care of course la inceput va fi mesia tacerii& stuff like that....sincer asta mi se pare cea mai faina shi plina de mister serie & we all know how fascinating is mistery..,right?

ei voi ce cerdetzi? /...
Immortality
Cred ca a mai fost subiectul asta.Dar fie.Serie preferata?Sailor Moon S. Aparia lui Uranus si cea mai complexa serie dintre toata,cu cea mai multa actiune.
axi
da mai este un topic pe tema asta ... dar da ... si mie imi place cel mai mult Sailor Moon S ... am vazut pe francezi prima data seria, apoi pe italieni ... pe italieni imi placea mai mult ... Cristina D'avena canta super intro-urile, ca si asta: sailor moon e il crystalo del cuore
Tenshi
Daaa, e o placere sa urmaresti Sailor Moon la italieni. ^__^

Preferata mea: Sailor Starlights, pentru ca imi place relatia (daca pot sa-i spun asa), dintre Seiya si Usagi. ^.^;;
alesa_666
Cea mai buna serie Sailor Moon cred ca a fost R, dar... doar partea cu Ail si Ann ,pentru ca apoi apare Chibi-usa care ma enerveaza la culme si pe care n-as vrea sa o vad in nici o serie!
Kagome-chan
Seria mea preferata este Sailor Moon Super S pentru ca e cu Pegas :gooood: /love De asemenea , mi-a placut si S dar nu chiar asa de mult . :roll:
cosmycgirl
eh u guys scuze...n-m shtiut ca mai exista un topic pe tema asta...i guess ca trebiua sa le checkuiesc pe toate out... :gaa: next time o sa o fac...eh da i guess ca nu mai strica inca unu nu? :hiku:

& alessa i understand u credema...nici eu nu prea sunt o mare fana de a lui cibiusa....mi se pare cam enrvanta....chiar ia mai zicetzi shi voi....ce parere avetzi de cibiusa?da shi nu uitatzi de argumente ok?

well cam asta ma vrut sa zic...acum sa vad ce ma zicetzi voi tongue.gifu:

taytay
alesa_666
Nu prea mai vroiam sa postez aici,dar venind vorba de criticarea Chibi-usei ma-am razgandit.Ce o cauta "accesoriul"ala in seria SM ma depaseste.Si ce e cu paru' ala roz?Cand o vad ma apuca durerea de cap.Nu ii vad rostul in serii.Macar ma linisteste insa si stiu ca Usagi va ramane cu Mamoro.
cosmycgirl
oh well ce sa faci...trebuia sa mai umple shi ei seria cu ceva...nu e rea ideea ,ca nah, e fata lu usaghi shi mamouru ,but trebuia sa o creeze asha de enervanta? :? oh well... i guess ca trebuia sa fie shi un personaj dinasta... biggrin.gif
cristina_skyler
chibiusa la inceput mi sa parut cat se poate de enervanta, dar cu timpul a inceput sami placa de ea mai ales cand o calca pe nervi pe usagy, :hmmm: atitudinea ei rebela e generata de lipsa atentziei parintzilor care erau plecatzi mai tot timpu si normal apar si altzi factori care o fac sa aleaga the dark side (lol mi sa urcat star wars la cap biggrin.gif ), da fie miar fi placut sa vad mai mult din relatia ei cu Helios /love /love
alesa_666
Chibi-usa e roz si enervanta.What more can I say?
rockeritza
Oricum, cu Helios n-ar fi mers niciodata. But I think experienta respectiva a maturizat-o foarte mult. Oricum Chibiussa era genu' care sa se indragosteasca de tot felul de wierd peoples, asta insa scotea in evidenta faptul ca pentru ea conta sufletul omului, nu aspectul exterior! (cat de u-t-o-p-i-c) Cel mai mult imi place ce se intampla cand plange. . .man, mi-ar fi placut sa fac si io asa cu parintii mei! /smile
cristina_skyler
De curand am inceput sailor moon manga si pot spune ca-mi place la fel de mult ca anime, plus ca ce ziceatzi voi ce chibiusa, poi cum sa nu fie stresanta si stresata cand fata are peste 900, eu una ash inebuni daca ash ramane copil atata timp. Care-i personajul meu preferat pe langa Usagi imi place Hotaru si Mamoru 8)
Emanuel
hmm,

in primul rand ca mie imi place la nebunie Sailor Moon, asa ca imi plac toate sezoanele.Dar daca ar fi sa aleg, cred ca cele mai faine sunt : Sailor Moon sezonul 1 , si Sailor Moon S.Primul sezon e cel care incepe toata nebunia, asa ca... plus ca personajele negative sunt printre cele mai faine. Acum apar toate fetele, incepe rel dintre mamoru si usagy...In S apar outer senshi - SUPER, povestea e faina, mai dark ( profesorul e excellent in postura de pers negativ - SCARY ).In plus, apare personajul meu favorit - Hotaru !!!!, Christina sunt de acord, e super dulce , timida, misterioasa, se imbraca in violet....

Despre chibiusa, sa spun drept, mie chiar imi place de ea. Intreaga idee cu tunelul timpului e faina, si oricum, sa iti vezi viitoarea fiica cand esti adolescenta...Oricum pe mine nu ma enerveaza de loc.Ba chiar mia placut cand apare - conflictul dintre ea si usagy pt mamoru e LOVELY

Da, ma opresc aici
Trix
Eu as zice ca Chibiusa este copia fidela, in marime mai mica a lui Usaghi... la fel de enervanta dar la un nivel mai ridicat smile.gif)
cristina_skyler
Chibiusa seamana leit cu ma'sa aeriene amandoua, i love them just the same, oricum trece printr-o serie de incercari ptr a se putea maturiza atat psihic cat si fizic, plus mi-ar placea mult daca ar continua sailor moon cu chibiusa, normal in loc de Sailor Mercur, Marte, Jupiter si Venus ar fi Sailor Quartet (Ceres, Palus, Juno si Vesta).

Un alt personaj personaj simpatic a fost Chibi Chibi, f dragalasha, normal ca am ramas moka cand am aflat ca era Sailor Cosmos ultima transformare a lui sailor moon :shock: :shock:
trust_no_more
Mie nu mi-a placut deloc de chibimoon, mi se parea copia mult prea fidela a lui Usagi. (nu ca nu ar fi fost fiica acesteia)..d ar totushi un personaj cu o anumite personalitate mi s-a parut suficient, comportamentul chibi-usei mi s-a parut de-a dreptul prostesc, din cauza asta nu agreez prea mult seria Pegas.
Prima serie mi-a palcut mult shi ultima.
DMW
Sailor Moon S si Starlights - Outer Senshi rule all!

Chibiusa e secanta, dar e de inteles. Ui' din ce parinti a iesit.

Usagi - secanta, da' are toate calitatile alea, asha ca deh, se compenseaza. biggrin.gif Cand am vazut-o salvand-o pe Sailor Saturn am uitat toate momentele in care m-a secat.
+
Mamoru - secant.

Seria cu Pegas mi-a placut cel mai putin tocmai pt ca s-a axat pe Chibiusa. La fel si Sailor Moon Special nu-stiu-care.

Emanuel, conflictul dintre Usagi si Chibiusa pt Mamoru nu e "LOVELY", e incest. Freud ar fi salivat de fericire. Si nu exista nici o scuza: Chibiusa stie ca Mamoru e tac-su, si ca, in fond, daca Usagi-adica ma-sa, nu ar ajunge cu Mamoru ea nici nu s-ar mai naste.

In plus, cand ii vezi impreuna vezi si mai clar ce diferenta de varsta si de maturizare exista intre Mamoru si Usagi, ceea ce cam arata a pedofilie.

Ma intreb ce reactie ai avea daca ai cunoaste un asemenea trio IRL. Sau e "lovely" pt ca sunt "doar desene animate", hmm? Cand citesc asemenea posturi imi amintesc care e targetul acestui anime... Ma bucur ca gandesti ca o fetita de 10 ani. icon_twisted.gif
trust_no_more
Shi eu sunt de acord cu DMW... intotdeauna am privit cu scepticism relatiza dintre Mamoru shi Chibi-Usa... rolleyes.gif Mai ales cand aceasta devine Doamna Neagra. huh.gif
Immortality
Daca as fi sa-mi spun parerea detaliata cred ca as soca pe multi.Dar ma voi rezuma numai pe subiectu Chibiusa+Usagi+Mamoru.
Dac e sa o luam cu inceputu,parerea mea ar fi ca Usagi si mamoru chiar NU SE POTRIVESC.Copia asta a fost gresita de la inceput.Sunt firi diferite. Cu toate astea,autoarea le-a schimbat personalitatea,mai ales lui Mamoru. Amintiti-va doar prima serie.Usagi era cascata,cu ochii numai dupa baieti aratosi k sa zic asa,fara chef de scoala,un ntotal dezastru.Mamoru era calculat,rece,plin de figuri.
Sunt sigura ca pe multi ii doare ce spun asa,acum 11 ani nu as fi zis niciodata asta,dar probabil k varsta isi spune cuvantul.
Sa trecem la Chibiusa:Pai asa mama,asa fiica.Parca erau gemene.Usagi nu a dat dovada de maturizare nici un pic in primele 2 serii,poate doar asa cu indulgenta cand s-a batut cu Rubeus si cu Ayakashi Sisters.Momentul cand a strans-o in brate pe Chibiusa sa o salveze.Dar totusi,da dovada de imaturitate pe tot parcursul seriilor,chiar daca devine mai serioasa pe finalul luptelor cu demonii,sau,ca sa ma exprim corect,cand se bate cu demonii supremi,ca Metalia(Metalia luase corpul lui Beril in stapanire,deci Usagi a lupatat la sfarsit cu Metalia,nu cu Beril).
Chibiusa e leit masa,doar ca are momente cand da dovada de mai multa maturitate.Dragostea pt mamoru?Eu as vedea m-ai mult ca pe o dragoste , nu stiu cum sa-i zic,ca pt un prieten.Sa fim seriosi,avea sub 10 ani in a doua serie(nu mai stiu exact varsta).Ce putea sa stie ea despre dragoste?
Iar Mamoru.....e cel mai enervant personaj din serii.E ridicol cu chestia aia in cap si cu aruncatu cu trandafirii.Sau faza din seria a dua,ca ii spune visu sa se desparta de usagi.Deci cred ca a fost una din cele mai idioate faze din toate seriile.mamoru se vrea a fi cel mai amtur personaj din serie,dar e cel mai ridicol.
Am terminat ce aveam de spus.Acum nu-mi sariti in cap.E doar parerea mea.
[OFFTOPIC]Mama,cand am scris asa d emult ultima data?Asta da performanta. biggrin.gif
trust_no_more
Eu intotdeauna l-am privit ca pe un tip deshtept shi dotat in ale tehnologiei de ultima ora, imi amintesc ce apartament avea shi laptop shi toate chestiile mishto... Dar nu era oare prea inalt ptr Usagi? In privintza asta nu prea se potriveau...
Immortality, totushi in privintza caracterului shi ai personalitatzii Mamoru se potrivea cu Usagi, pentru simplu fapt ca se completau... el era calm, impunator, calculat, rezervat, matur... in timp ce Usagi era incapatzanata,zapacita, iresponsabila,imatura...Erau doo firi ce se completau reciproc..
Parerea mea.. care este... wink.gif
Immortality
Parerea mea....care este.....firile opuse se atrag. biggrin.gif Aici iti dau dreptate,trust_no_more .
angel-of-light
wink.gif Hi 2 u all! Well....apropo de seria preferata sailor moon...nu pot spune k a fost doar una singura! Toate au fost foarte cool! Cel putin mie asa mi s-au parut! Nush acum d voi! Dar nu ati vrea oarecum sa revedeti acele episoade? Mie mi-ar face o deosebita placere sa le revad! Sa o vad pe Usaghi cum intarzie la scoala si cum se intalneste prima data cu Mamoru... laugh.gif Tare faza, nu? Nu are nimeni din voi filmele cu moon? Eu am melodiile si dc cineva le vrea, sa ma contacteze si i le dau cu cea mai mare placere! Cu o singura conditie...sa fie real fan sailor moon, k? See ya! bye...Si asa sa va dau adresa mea de mail:sweetlips_bz@yahoo.com
Kagami
Definitely S. Pentru Sailor Saturn in primul rand si pentru theme song-ul in italiana-sailor moon e il cristalo del cuore(cat i-am urat cand au scos italia 1) care imi placea la nebunie.Imi amintesc ca ma chinuiam sa inteleg versurile (pe atunci nu stiam ce-i aia net si cu atat mai putin google smile.gif )
Aya
Ador toate seriile Sailo Moon dar,cum trebuie sa aleg cred ca as alege
prima si a doua serie. biggrin.gif
rox_deea
Seria mea preferata oscileaza intre 3,4,5...chiar imi plac f mult toate trei
Ce aveti mey cu Chibiusa?mie chiar imi place...recunosc ca e putin stresanta in seria 2 cu neincrederea ei;insa sa privim si alt aspect....ea antreneaza actiunea in seriile cu pricina,are suflet bun si mie chiar imi place.ea salveaza visele si lumea prin credinta ei .
Faza impresionanta:atunci cand Mamoru era sub vraja Neheleniei iar ea se ruga de el:"Mamo-chan,you have the same dream as Usagi" si cand e pe cale sa dispara,este stransa de Usagi la piept....ea exclama:"Your chest is so warm"(asa de rau mi-a parut ca pierea). Daca va uitati la episodul acela....inainte sa moara o opreste pe Saturn sa o ucida pe Nehelenia caci altfel ar muri si ea
Mi-ar placea sa o vad in viitor cu Helios si Asteroid senshi. biggrin.gif
Katy
N-am mai dormit de 48 de ore asa k ma scuzati dak sunt inconsecventa..
Incep prin a spune k am vazut SM de ffff multe ori si ink ma mai pot uita fara sa ma plictisesc. Este sg anime/film/carte pe care il pot vedea/citi la nesfarsit. Totusi, seria a 5a este pref mea pt k Usaghi nu mai este chiar asa plangacioasa.A evoluat mult,arata si mai matura,stie ce trebuie sa faca. daca va amintiti in prima serie sta si plange pana mor toti de nush cate ori. In ultima serie face cam acelasi lucru.. doar k din alt motiv.. nu intelege rautatea.. cred k cea mai mare calitate a ei este k nu poate concepe rautatea pura..si spre norocul ei, Galaxia are acea farama de bine in ea.Un alt + pt serie ar fi k apar toti sailor senshi.. si starlights..despre care ink ma mai intreb dak sunt fete sau baieti (cred k amandoua)si la sfarsit.. felul cum mor uranus si neptun (cele 2 fete, chiar dak lesbiene,fac un cuplu superb, le ador, iar melodia pe care se transforma este superba),sunt si multe ep amuzante(de ex: cel de acasa la Usaghi cand s-au inghesuit toti in bucatarie sau cel cu concertul), sunt si ep emotionante cum ar fi cel in care usaghi e atacata si seya ii marturiseste dragostea lui (de fiecare data cand vad ep acela, vreau sa ramana cu seya),sau cel in care mor uranus si neptun, sau cel din avion cand isi descopera identitatile samd Am dat mai multe argumente dar nu destule.. in seria asta sunt si niste kestii penibile (o caracteristica SM - penibilitatea:( cum ar fi aripile alea urate (imi plac f mult cele de la sfarsit) si costumul ala cu baloane roz la umeri si fustita tricolora..si batul ala numit "Tiara" care poate fi folosit la fel de bine k maciuca.. si faptul k se lupta goala in final.. si o mai ia si Mamoru in brate la sfarsit.. penibil.. Dar lasand astea la o paret este o serie superba despre care as putea sa mai scriu muuuult, dar as plictisi lumea..
Despre Chibiusa.. anumite elemente ne conduc la sg ipoteza valabila (in opinia mea) in legatura cu Mamoru: este un copil razgaiat si cam rasfatat si posesiv care adora sa o enerveze pe Usaghi.. de aceea pretinde k Mamoru e al ei.. cred k o spune in gluma mai mult decat in serios.. este prea mica k sa stie despre ce vb si se bate cu Usaghi pt atentia lui Mamoru decat pt iubirea lui.
Mamoru sau Tuxido kamen-sama.. e un pers intradevar penibil.. costumul ala sau rimele.. (si Usaghi la fel..te plictiseste cu replicile alea pt monstri)
A! si mai zicea cineva p-aci k SM vizeaza copii de 10 ani... asta este... am 10 ani atunci! dry.gif
Akane
Pai seria mea preferata din sailor moon a fost si va fii SuperS. In primul rand pt ca atunci a aparut Pegasus aka Elios wink.gif si pentru ca a fost prima serie in care Chibiusa s-a luptat cel mai mult smile.gif
Alinna
Citind posturile facute inaintea mea am trecut dintr-o tabara in cealalta de o mie de ori ...pentru ca am avut momente in care am urat prezenta chibiusei si m-am intrebat (printre multe altele) cum de are parul roz?!? cand mama e bonda, tatal brunet (biggrin.gif si daca-mi amintesc eu bine Selena mama lu' Usagi avea parul alb - si nu cred ca albise de soc:P) si momente in care mi s-a parut ca fara prezenta ei este cam pustiu....
Seria mea favorita este Sailor Stars si nu intru in mai multe amanunte pt ca toate toate lucrurile pro/contra pe care as fi vrut sa le spun au fost deja spuse de Katy (asa ca pe scurt idem Katy).
nightmares20
La aceasta intrebare din pacate nam decat un singur raspuns si acela ii TOATE fiecare a avut ceva special nu as putea sa fac o comparatie care dintre ele a fost mai faina. unsure.gif
Usagi A
Nu ma pot decide...S si Sailor Stars...
S pt ca apar Neptun,Uranus,etc...
Sailor Stars pt ca e ultima serie,si pt ca are f multi luptatori(oare)
Jeanne
am vazut pana akm doar sailormoon,sailormoon r,sailor moon s. restu le-am vazut cand eram mica
sailorcorvus
Sailor Stars imi place cel mai mult , pentru ca apar aproape toate personajele , este o serie bine realizata si sper ca nu va fi denumita ultima.
sabinochka
Mie imi place Sailor Moon S.
Hitomi
Mie mi-a placut cel mai mult prima serie atunci cand apar toate una cate una....foarte amuzanta Sailor Moon biggrin.gif Ma amuzau atat de tare... apoi poate urma seria cand apare Sailor Saturn...coloana sonora cea mai tare cool.gif
Oscar
Buna sunt noua pe aici asa ca nu am mai obs un alt topic asemanator pe aici si sper sa nu-ti reclamez ceva .Intr-un fel nu as putea face diferente intre seriile de la Sailor Moon ,dar daca nu v-ati supara asa putea totusi sa realizez o clasificare:
1.Sailor Stars (imi plac foarte mult Starlights )
2.Sailor Moon S (aparitiile a unor noi Senshi "outer senshi",aceasta serie are o actiune foarte draguta ,cu Hotaru,cele "witchs 5":Eudial,Mimite,Telu,Viluy,Ciprine & Ptirol)
3.Sailor Moon Super S(Trio Amazon)
4.Sailor Moon & Sailor Moon R
Love-chan
SailorMoon R si SailorMoon S sunt preferatele mele.... de fapt imi plac toate cool.gif Fiecare serie a avut farmecul ei, imi place cum fetele s-au maturizat de-a lungul seriei si cum apareau mereu personaje care mai de care mai interesante wink.gif
andrutz4
dry.gif e o intrebare foarte dificila dry.gif mie mi-a placut tot serialul... cred ca mi-a plact cel mai mult Sailor Star smile.gif
trust_no_more
Cand am vazut prima data Sailor Moon am fost incantata de prima serie rau de tot! eram fascinata de fiecare noua sailor senshi care aparea.
Acum aleg ultima serie...just love three lights! da da da ^.^
raschelli
sailor moon..imi ajunge si sa ascult soundtrakul si ma simt ffffffffffff bine rolleyes.gif daca as incerca sa fac o clasificare..nu,nu pot pentru ca mi-a placut tot f tare..bine,prima serie,care m-a facut sa astept cu nerabdare tot ce urma,si sa nu ma mai pot dezlipi de tot ce inseamna sailor moon..anime,dar si tricouri,cani,cam tot ce aparea smile.gif
mrM
Prima serie şi seria S.
Prima serie: apar destule personaje pe lāngă luptătoarele Sailor şi personajele negative, ca de ex. părimţii şi fratele lui Usagi, Naru, Umino
seria S: asistentele docotorului Tomoe şi īmi place dr. Tomoe, chiar dacă e un tip posedat de rău.
Noli
Immortality...you were funny...
Usagi si Mamoru din punctul meu de vedere,se potrivesc,nu l-as fi putut vedea cu altcineva,nu imi imaginez,pt ca nu are rost,eu iubesc acest anime asa cum a fost,si nu as vrea sa-i schimb povestea...
Ai 11 ani...nu e vb ca se vede sau nu se vede,pur si simplu vezi lucrurile din alt unghi...la varsta ta,generatia din care sunt eu,gandea cu totul altfel,si un desen precum Sailor Moon,cu Tuxedo Kamen,care arunca un trandafir si avea o palarie pe cap nu erau niste chestii frumoase...mie mi-a placut prea mult acest anime,e o mare parte din copilaria mea...
Seria mea preferata...nu stiu daca e una anume,pt ca mi-a placut tot...fiecare serie a avut ceva care sa ma enerveze sau care sa-mi placa foarte mult...dar cred ca seria a 2 a mi-a placut cel mai mult(cand eram mica seria mea preferata era seria 3,acum cand am revazut-o m-a cam dezamagit grafica la episoadele de la inceput,aveau fetele prea rotunde,dupa aia,grafica se schimba,si e super).
Mi-a placut si prima serie,dar spre sfarsit,cand descopera Mamoru ca Usagi este Sailor Moon...Si ultima serie mi s-a parut speciala,din cauza relatiei dintre Seiya si Usagi.
DarkAngelGirl089
Hmm nu cred k pot sa aleg o serie anume tot serialul a fost foarte deosebit pentru mine si primul meu anime de altfel chiar l-am luat de curand indata ce mi-am bagat net primul lucru pe care l-am facut asta a fost si a fost frumos sa-mi reamintesc toate acele ep.de la prima pana la ultima serie.Nu stiu daca careva din voi a colectionat si album cu actipilde sailor moon,eu si acum il mai am ce mai a fost senzatie desenul asta pe vremea aia!Ce stiu sigur e ca animeul asta a fost si v-a ramane mereu preferatul meu,nr 1 chiar! biggrin.gif .....a si sincera sa fiu ...da sa nu tipe careva pe aci... pe mine m-a fermecat cuplul Seiya-Usagi le statea chiar bine la un moment dat chiar daca a ramas cu Mamoru ,care era ceva de banuit binenteles mi-a parut rau de Seiya ,eu personal il prefer mai mult pe el e mai Sweet! rolleyes.gif tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.