Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cui ii place Rurouni Kenshin?
Anime-Club Forum > Detaliat > Rurouni Kenshin
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Bawmwolle
Salut!Tocmai am vazut serialul si pot sa spun ca mi-a placut foarte mult.Ce sa mai, e o arta!Grafica este destul de draguta(poate in ultimul episod s-a cam exagerat cu marea...), povestea este chiar misto.Iar fazele cu "Orooooo?" sunt chiar dementiale!Un succes total!!Totusi, parca mai bun e DBZ-ul...
trexr
Salut

Eu am ajuns azi la episodul 85 si mi-a placut foarte mult si mie. (mai ales ca am tras cu ochiul si am vazut cum arata ova si seisouhen. abia astept sa le vad).

Imi place vocea lui Kenshin (seiyuu Ogata Megumi) si imi place si cea a lui Sano. Sano vorbeste in dialect Kansai si cu accent (Osaka-ben, cred) care e misto. wink.gif (nu mai stiu cum a ajuns Sano in Tokyo, zice undeva din ce oras vine :?: )
Muzica e faina iar, dar se cam repeta...cam ca la DBZ.
Ce nu pot intelege este Sobakasu, prima melodie opening :? cred ca e Kaoru, nu stiu cine o lasat-o sa cante :evil:

Una peste alta, m-a interesat si pentru ca actiunea are loc in perioada Meiji (Meiji Jidai). Putintica istorie nu strica... :roll:


QUOTE
Totusi, parca mai bun e DBZ-ul...
Hmm, cum sa le compari?? grafica/sunet/poveste/suspans/umor? smile.gif cu stelutze si nota finala? Ce am gasit eu asemanator cu DBZ: ideea obsedanta a japonezului luptator de "tsuyoku naritai" = "vreau sa devin mai puternic"
Fate
Salut !
Si mie imi place seria Rurouni Kenshin , insa bauiesc ca nu are rost sa ti-o spun , din moment ce de la mine o ai !
Fazele cu oro si mie mi-au plakut foarte mult . Luptele sunt geniale . OAV-ul mi-a plakut insa parca mai mult .....Eh , ala era orikum dramatik . Asta e mai comic smile.gif
Trebuie sa recunosc , Sethi , ca te invidiez putin pentru ca ai deschis toipkul asta inaintea mea smile.gif Trebuia sa il fac mai demult , dar ... Baaaaaka ! Nu m-am gandit .....Baka , baka , baka , bakairo!!!!
In fineeee .. e super si imi pare bine ca ti-a plakut smile.gif
BTW , daca ai vazut serialu' pana la sfarsit imi imaginez ca ai rezolvat cu sakaba din dormitor , ya ?
Scorpio
Salut! :? (asta ce e aici marca de inceput de post?)

Mie nu-mi place seria. 8) Asa ca sa fie si o contra. Nu pe bune mie chiar nu-mi place. E nasoala. Asta chiar ca este pt. aia mai mici(10-12). E prea comerciala pt. gusturile mele, iar glumele.....sunt cam nesarate
Bawmwolle
Poate imi spune si mie cine ce-i aia "OVA"....asa, sa nu mor prost! 8)

PS:nu vi se pare ca atunci cand e happy Kenshin nu prea are trasaturi de om matur, arata mai degraba a copil....Iar muzica e mai misto ca la DBZ, asta trebuie sa recunosc :oops:
dd
Mai am inceput si eu sa-l vad astazi si vreau sa zic ca nu m-am oprit decit dupa 16 episoade.
E drept nu se compara cu cele 4 ovauri. dar sa spunem ca merge. Cinvea imi spunea ca de fapt seria incepe doar dupa episodul 35, pina acolo fiind doar introduceri si prezentarea personajelor.
Oricum ce va pot spune pina acum dupa ce am vazut si primul episod la Antena 1 e ca acolo se da o alta serie , Cel putin asta e impresia mea. Traducerea care e lipsita de realism si adaptarea care nu exista fac ca o serie ca aceasta sa fie tratata superficial si dezgustata de unii, care poate daca ar vedea-o cu o traducere cit de cit rezonabila ar aprecia-o mai mult.
Am sa mai postez o data dupa ce o termin.
Fate
dd , sincer , eu am avut o senzatie similara cand am vazut prostia aia de pe Antena1 smile.gif Asta nu are nici o legatura cu faptul ca vreau cumva seria in calitate DVD de la tine tongue.gif Dupa cum vezi , nu scapi usor de mine tongue.gif Vin cu writer-ul in Tg Mures ? LOL

Asa . SETHI !!!!
OAV = ORIGINAL ANIME VIDEO
OVA = ORIGINAL VIDEO ANIME , adika acelasi lucru smile.gif

Happy ?!?
Scorpio
Sethi...muzica e jalnica. Cel putin intro-ul e mai rau decat ala la Pokemon. Nu stiu cine canta dar are o voce de copil.........

DD.....am seria acasa...completa....am vazut cateva episoade...si tot aia e. Nu-i grozav. E prea comerciala.

P.S: Sethi....uite inca o prescurtare OST = Original SoundTrake (desi cred ca pe asta o stii) biggrin.gif
trexr
QUOTE
este pt. aia mai mici(10-12).

Din pacate aia mici se uita la aiureli gen "Ed, Edd n Eddy" si le place DBZ in engleza mai mult (oopsiee, sa nu citeasca cineva anume asta). Daca as avea Kenshin in engleza l-as dona in state... Din versiunea in romana am vazut 2-3 episoade, dar oricum e mai bine decat sa fie in engleza.
Nici nu stii ce greu e la 23 ani 1/2 sa te transpui la 10-12, Scorpio-dono. Rurouni Kenshin, serialul TV, este extrem de relaxant si amuzant. E super mai ales cand apar poante in mijlocul unui ep f. serios.
E captivant, daca de intereseaza perioada istorica si japonezii de atunci.
+ momente de o sensibilitate pur jp => e un must-see pentru cei care au citit Shogunul

Eu am terminat acum serialul, inclusiv ep 95, care am inteles ca nu a fost difuzat in JP la tv. Sethi, ai avut dreptate cu marea, am vazut-o si eu !!! Dar, iarta-i, au vrut si ei sa faca ceva mai de efect smile.gif
Si acum movie si ova 1 2 3 4 si in sfarsit o sa ajung la seisouhen... 8)
Bawmwolle
Scorpio, parerile sunt impartite.Te rog sa nu aduci vb de porcaria numita pokemon intr-un post de rurouni kenshin biggrin.gif
Mie muzica imi place, nu e numai .wav sau .midi ca la dbz aici mai auzi un pian, niste acorduri de chitara
genericul nu l-am vazut, nu pot sa zic nimic despre el, dar ala de la pokemon e de kkt.
tot chala-head-cha-la rules!
Fate
Eu am mai avut o usoara controversa cu Scorpio pe tema RK , insa pot sa intelg atat existenta , cat si motivatia perspectivei din care aceasta serie apare neinteresanta ..... Consider ca aici ar trebui sa posteze si cei carora nu le place RK , si sa spuna care le e motivul . Eu am mai spus-o , si o repet : mie mi-a plakut teribil , insa seria este mai putin buna decat OAV-ul , si o spun asa cu precisa intentie de a fi ceva mai "inaccurate" in apreciere . In ceea ce priveste Pokemon , inversunatii combatanti pot cauta un topik dedicat exclusiv acestei serii , unde sa isi poata expune toate nemultumirile smile.gif In ceea ce ma priveste , acea serie ma lasa total indiferent , si atata timp cat nu ma deranjeaza si nu imi displace in mod violent , nu consider necesar sa imi pierd timpul intrand in detalii de apreciere . Este adresata unui alt tip de oameni ..... la fel cum seria RK este si ea indreptata catre anumite preferinte si expectative . Atat ...
Bawmwolle
Hihi, ce tare, Fate....Topic dedicat de Pokemon....Ar fi interesant s-o vad si pe asta..
Claudia, daca esti acolo in multime, ai aici dovada irefutabila ca se deviaza de la subiectul initial laugh.gif
Scorpio
QUOTE
irefutabila


Deci Sethi....numai folosi cuvinte de genul asta pe forum.

Cat despre RK...v-am spus de ce nu-mi place
Bawmwolle
E prea mult daca intreb "DE CE?" biggrin.gif
Nu are nici o legatura cu Parazitii, formatie care de altfel, nu-mi place.
yuki
Vocea lui Kenshin nu e Ohata Megumi ( desi as fi vrut foarte mult sa fie). Ogata Megumi-sama il interpreteaza pe Kenshin intr-o radio drama. In serial vocea lui Kenshin e Suzukaze Mayo, care canta al treilea ending ( parca ) : Namida Wa Shiteiru. Primul opening e cantat de Judy and Mary. E adevarat ca lasa de dorit, dar eu chiar m-am obisnuit cu el. In plus voi spuneti ca muzica nu va place, dar uitati de melodii precum "Heart of the Sword" ( cred ca e cea mai buna din RK ), "1/3 no junjou na kanjou", "Kimi Ni Fureru Dakede", "Tactics", etc. E normal ca melodiile sa se repete, in ce anime nu se repeta ?
BTW cine stie cum se numeste melodia din background care apare de obicei la inceputul episoadelor, sau cand apare Kenshin. Pare specific japoneza, cred ca e si la flaut. Probabil apare cel mai des, dar am o multime de OSt-uri de la RK si n-am gasit-o.
One more thing...in cate anime personajele nu par mult mai tinere decat sunt. Ha ha sa vedeti in Gravitation !. Bine se poate si invers sa para mult mai mature decat sunt ( ma refer la cum arata nu la latura psihica ). Asta imi aduce aminte de o poanta din RK. Cand l-a vazut Kaoru pe Hiko Seijurou ( care cica are 47 de ani , iar Kenshin 27) a spus "Just how does this Hiten Mitsurugi Ryuu works ?"
trexr
ioi, yuki, ai dreptate. :oops: Nu e Ogata Megumi. Dar parca seamana vocea un pic, nu? :? Cee m-aa pacalit...
La primul opening am vazut mai apoi ca scrie "Judy and Mary"...
Melodia care zici ca e flaut cred ca se numeste "Kimi wa dare wo mamotte iru" si e de pe primul ost. Are si o versiune "strings".
Bawmwolle
Tocmai melodia aia la nebunie si nu o am pe soundtrack....
fangorn
bah, mie, din cele 2 episoade pe care leam vazut la antena1, mia placut, chiar daca era tradus naspa. sper sa le vad si pe celelalte. :cry:
Scorpio
Sethi..pt.....ca...suna....VULGAR.
Bawmwolle
Imi pare rau, nu am vrut sa sune asa :oops:
Scorpio
Ok. No problem. Dar sa nu se mai repete biggrin.gif
Bawmwolle
Io am folosit cuv pentru ca e neologism....Nu mi s-a parut ca suna vulgar...
Ma rog, ma conformez.. biggrin.gif
Balthasar
Si mie mi-a placut intr-o oarecare masura Rurouni Kenshin TV. Astept sa vad filmul si OVA-urile....
Fate
Balthasar , daca nu ti-a plakut la nebunie seria , e foarte posibil sa iti plaka ceva mai mult OAV-urile . Ti le aduk io , daca vrei ......
Balthasar
Thanx Fate pt. oferta dar tu vei aduce altceva pentru ca Scorpio deja are OVA-urile in program si filmul. 8)
fangorn
tocmai mam uitat la el si am vazut si deznodamantu (care nu prea e)

ultimu episod e extrem de naspa! e facut in graba, dar in rest e genial.

in leg cu deznodamantu! pana la urma ce sa intamplat cu Shinta si Kaoru? au murit? s-au vindecat?

Kenshin plecase pe continent, da? pp ca in China, dar ce a facut acolo? s-a luptat! dar cu cine? cu chinezii? lucriri pe care nu le pot lega!

astept lamuriri.
Fate
Fangorn , sa imi explici ce intelegi tu prin genial.
Asa sunt unii care zik : "M-am uitat la ______ . E genial !"
Da mai , toate sunt geniale ... Crapa lumea de genii .... N-are omul de rand ce sa mai faca. Si fangorn e genial.
Lamuririle nu ti le dau :twisted:
Daca vrei FF7, suna-ma.
APoKLips
Eu am vazut OVA inainte de serie... si acuma am inteles in parte ce s-a intamplat in OVA... chiar daca nu in totalitate.
Scorpio... pacat ca ai vazut foarte putin din el.. poentru ca daca te uitai ai fi vazut o multime de subtilitati bestiale ( Cine isi aduce aminte cum statea Kenshin sub copac cand se gandea cum sa faca sa ia inelul dat lui Kaoru , dupa ce a aflat al cui era de fapt?! neaparat trebuie vazut ca sa puteti intelege faza respectiva.) Trebuie tinut seama de faptul ca incepe cu un fel de prezentare si ca exista 2 parti mari si apoi doua de final mai micute Partile mari : Lupta contra lui Shishio Makoto, Partea cu piratii ; Partile mai mici :cea cu banii ascunsi in la cedarea Castelului Edo ( banii Fam.Tokugawa sau asa ceva) si in final cea cu Fusui (magiile ce tin de clanurile naturii , clanuri provenite din China.
Sunt multe chestii care poate depasesc intelegerea majoritatii... credeti-ma ... foarte foarte subtile ( eu sunt vanator de astfel de suplicii biggrin.gif )
eu cred ca e pt toate varstele . nu doar pt copii ...Ar trebuie sa scrie la inceput - in orice limba "Recomandat tuturor categoriileor de varsta ! ".
Bawmwolle
Totusi, s-ar fi putut spune mai multe despre boala aia.Iar despre cine cu cine se luptau pe contiment, putin ne importa.E aceiasi chestie cu fazele din file:de ce nu inchide usa cu cheia, de ce nu se spala pe maini inainte de masa etc.
Fate
***SPOILERS***
Pai io am inteles ca mor amandoi. Chiar daca nu arata , se intelege ca asta ar cam urma.
Chestia aia de la sfarsit cand ii dispare cicatricea e mai mult simbolica , in sensul ca el a reusit in sfarsit sa se ierte pe sine pentru pacatele comise in tinerete. Cam asa ceva .....

Apok , felicitari pt. spiritul de observatie , iar epusodul ala cu inelul m-a distrat si pe mine teribil. smile.gif
Bawmwolle
Da, asa am inteles si eu, Fate.Mie mi-a placut faza cu cicatricea.
Thor
Desi n-am vazut serialul, decat filmele, am auzit ca e foarte reusit!
SebyTheDragon
Io zic ca Reminesance e mult superiror..la tot restul ..seria e Misto..are ceva macel..semi violent(damnnn :? :x )....si e cam repetitiv...dar merita vazuta..!
zeri
Am vazut si eu tot ce tine de Kenshin si pot spune ca e in top 5 la mine. Am o singura nelamurire...ce este Reminesance? Este vorba de ultimile doua OVA de la sfarsit? (Seisou Hen)...daca da pai atunci alea sunt si preferatele mele. Pana la urma la sfarsit...ii dispare X-ul de pe obraz?...ca eu parca asha am avut impresia...trebuie sa ma duc sa-l mai vad odata tongue.gif
Bawmwolle
Da, ii dispae x-ul, pentru ca s-a impacat cu sine insusi.
Elf Princess
Seria a fost funny; preferatele mele au fost episoadele cu profesorul lui bautor de sake. Dar pentru mine s-a cam terminat cu infrangerea lui Makoto; dupa partea asta a inceput sa ma plictiseasca.

La Seiso Hen mi s-a parut ca sumarul serialului nu era necesar... Dar m-a emotionat (in special cand Sanosuke ii arunca ceva de mancare si el nu reuseste sa prinda), insa cred ca merita un happy end...
bogdragon
Pai a avut parte de un "happy end". A reusit sa moara in bratele iubitei lui, impacat cu sine si reusind sa isi tina promisiunea sa nu mai omoare pe nimeni si sa nu moara in lupta.
Cei drept nu tocmai definitia din dictionar, dar in cazul lui se aplica.
Elf Princess
Da, a fost un fel de happy end... Dar eu ma gandeam la cel clasic, in care mai si traiesc amandoi smile.gif .
Fate
Zeri , Seisouhen este cel de la sfarsit , care incheie totul. Reminesance cred ca este acelasi cu Remembrance sau Trust & Betrayal, cum vrei sa ii zici ... adica cel in care arata cum isi face cicatricea...adica ala care imi place mie cel mai mult din toate animele vazute de mine. 8)
Bawmwolle
Bogdragon, tu consideri happy end faptul ca Kenshin a murit in bratele lui Kaoru si vice versa?Eu n-as prea crede asta.Numai felul in care a murit, rapus de o boala incurabila, mi se pare mult prea trist.E cam penal:toata viata s-a luptat ca un leu si a fost un adevarat erou, si moare ca o baba surda. tongue.gif
zeri
QUOTE(Fate)
Zeri , Seisouhen este cel de la sfarsit , care incheie totul. Reminesance cred ca este acelasi cu Remembrance sau Trust & Betrayal, cum vrei sa ii zici ... adica cel in care arata cum isi face cicatricea...adica ala care imi place mie cel mai mult din toate animele vazute de mine.  8)


Aha...acum intzeleg si eu despre ce se vorbea. Eu la denumiri ma iau dupa site-ul asta: http://kenshin.gamesurf.it/english/asp_inf...fo/movieoav.php cred ca e foarte bine pus la punct si corect din punct de vedere informational.
APoKLips
Sethi... da... lupta lui era mai mult cu sine insusi... si cu toate ca a ajuns de la un asasin un fel de saint.. dar unul care face ceva nu sta...si a reusit sa se abtina de la omoruri... cu pretul suferintei si imbolnavirii proprii... nu stiu ce sa zic... dar o baba surda nu ar fi fost asa de impacata cu sine...
Aste e tot ceea ce ar trebui sa ceara toti de la viatza... pt mine este exemplul perfect... lupti cu tarie pt ceea ce crezi ca e just... ajungi sa ai o familie superba... sa ai prieteni adevarati ( a fi atenti... am zis "prieteni adevarati" nu prieten ) sa creada multa lume in tine... inclusiv un guvern intreg...care i'a acordat foarte mare increere de multe ori... ba chiar a fost mana lor dreapta... atat de multe ar fi... si totusi... totul se rezuma la impacarea cu sine.... si cicatricea nu numai de aceea dispare... pt ca si cei doi e la care se trage cicatricea in forma e cruce lau iertat... Tomoe chiar ajunge sa'l inteleaga... si decide ca mrita sa fie cu el.. pt el.. chiar daca sotul ei a murit de mana lui... of of... are atatea lucruri frumoase... ca daca as fi fata as plange ca un dobitoc.... as muri si as da si sufletul meu pt a avea ceea ce ( in anime-ul acesta facut cu sufletul) are Shinta aka Himura Kenshin aka Himura Batousai / Rurouni Batousai !!!
Bawmwolle
Dar eu nu cred ca el s-a transformat in "sfant" cu pretul sanatatii lui.Daca ar fi ramas asasin nu s-ar fi putu imbolnavi?
APoKLips
Da , ai dreptate.. dar daca itzi aduci aminte in serial Yumi ii spune lui Kaoru ca ... Kenshin este doar om... si daca forteeaza pre tare... se poate imbolnavi grav... si cred ca el s-a imbolnavit din acea cauza... iar daca nu e asa... eu vreu sa cred asta... the ultimate price!!! A dat totul pt. redemption.
bogdragon
Pentru ca Kenshin a reusit sa realizeze cea ce si-a propus, cred ca acesta pe langa iertare a obtinut si acea iluminare spirituala necesara inainte de moarte. Numai daca privesti lucrurile asa iti dai seama ca pentru el acea moarte este una buna.
Inca ceva, Rurouni Kenshin nu moare niciodata, Shinta moare. Aceasta revenire la numele initial (corectati-ma daca gresesc) spune multe. El nu moare ca un "spadasin" ci ca un om obisnuit. O moarte de sabie ar fi lasat prea multe lucruri nerezolvate.
APoKLips
bla bla bla bla blaaaaaaaaaaaa...biggrin.gif u're rite ... oooooooops sorry mane.. more human i must be!!! Exact that's the point ce s-a vrut sa se arate in acesta saga.
Bawmwolle
Bogdragon....O idee extraordinara!Chiar sunt uimit, iar acum vorbesc serios.La asta chiar nu m-am gandit."Rurouni Kenshin" este un alter-ego nemuritor, in timp ce Shinta este omul ce se ascunde sub acesta divina identitate."Rurouni Kenshin" este un erou, Shinta un martir...
CyBeR
Am vazut cateva episoade(20)din serie si alea pe Antena 1,in Romana(macar vocile-s mai bune decat in DBZ pe TVR 1).
Nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult seria,luptele fiind cam singura chestie mai antaia.
Scorpio are dreptate,melodia de inceput e complet aiurea.
Nu am multe de spus,poate dupa ce o sa vad toata seria in japoneza sau macar in engleza.
Bawmwolle
Intr-adevar, melodia din generic e cam aiurea, dar te a sigur ca restul coloanei sonore este excelenta!Si sa stii ca nu numai luptele sunt deliciul seriei.
vik
QUOTE(CyBeR)
Nu pot spune ca m-a impresionat foarte mult seria


Daca vrei sa fi impresionat uita-te la Oav-uri si vei intelege de ce Kenshin este considerat cel mai bun Oav.
Despre moartea lui nu pot spune decat ca nu putea fi altfel. Asta ia fost soarta. A murit ca un om normal in bratele iubitei. Eu cel putin asa as vrea sa mor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.