Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cui ii place Rurouni Kenshin?
Anime-Club Forum > Detaliat > Rurouni Kenshin
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Scorpio
Sethi...ar trebui sa stii ca comentariile sunt irelevante......si ca oricum la ora actuala esti privit ca un noob......problema ta de ce nu ai mai dat pe forum sau pe la intalniri.....idea e ca in afara de cativa......restul habar n-au cine esti.....si nici nu cred ca-i intereseaza
Bawmwolle
Scorp, ma faci sa rad.N-ai inteles nimic.Tu crezi ca mie imi pasa de toti cei care au aparut ca ciupercile dupa ploaie?Dar aici nu e vorba de asta.Iar cand m-am referit la comentarii...ma refeream la posturi care imi sunt sterse pentru simplul motiv ca imi exprim opinia intr-un mod ironic, cinic, sarcastic etc.
Majin
sunt de akord cu scorp. sethi , u spui mare si tare ca
QUOTE
Iar cand m-am referit la comentarii...ma refeream la posturi care imi sunt sterse pentru simplul motiv ca imi exprim opinia intr-un mod ironic, cinic, sarcastic etc.
..mane, avand ni vedere cat de aktiv esti tu pe forumu asta, nu cred ca ar trebui sa comentezi la asa ceva.si nu ar trebui sa te comporti ca un atotstiutor! e problema ta daca u vrei sa fii un pers misterios , din umbra , da nu te cpmporta ca un royal kid! ok?
asta a fost un mic offtopic. akum ontopic: seria ..e mediocra pana la lupta cu shishio. dupa aia...mai bine nu erau facute eps alea.am vazut cu mare greutate toata seria. initial mam oprit la finalul luptei cu shishio.cat despre oavuri..nota 10 . lipsete cu desavarsire personalitatea aia cretina a lu kneshin care seamana cu vash rin trigun. ideeile sunt ceva mai bine legate , ca sa nu ami zic de grafica care e de exceptioe{parerea mea}
nu cred ca as mai viziona rurounin kenshin vreodata!
ja ne!
Scorpio
Bumbacel....da vad ca tu razi din orice.....ma intreb ce se intampla daca-ti arat un deget.....cred ca te tavalesti pe jos de ras. Si cum nu dai 2 bani pe cei noi....nici ei nu dau pe tine......si nu sunt singurii.....prezentza ta pe forum lasa de dorit mult.....si cand apari asa dupa un timp lung de absentza fi cu panarama.....tu si cu Dmonk.

ne putem lipsi de prezentele voastre.....si nu cred ca ar obiecta cineva la asta
Probably me
QUOTE(Scorpio)
Imo te contrazic....OAV-urile sunt masterpiece.....seria e apa de ploaie. Ce comic?....la ce-mi trebuie comic.....imi trebuie ceva serios....nu pt copii.....asa cum e seria.

IN OAV-uri Kenshin e rece....direct.....nu plictiseste prin filozofii despre faptul ca nu e bine sa omori si aberatii din astea......cum erau in serie...ca o bataie dura 3 ep-uri din care 2 jumate vorbea asta....hai ma sa fim seriosi.


Sincer, şi mie mi s-a părut dintotdeauna cam suspectă metamorfozarea lui Kenshin ?n personajul care apare ?n serial. ?n copilărie i-au fost ucişi părinţii, a avut parte de violenţă şi moarte, apoi a fost "adoptat" şi antrenat de Seijuro care nu era chiar un model de căldură sufletească, pentru ca ulterior să petreacă zilele revoluţiei omor?nd ?n st?nga şi-n dreapta. De unde personalitatea bl?ndă şi caldă din serial? Nu zic că nu e posibil, dar aş fi dorit să se ofere nişte explicaţii, un scenariu puţin mai plauzibil. De aceea şi mie OVA-urile mi se par mai adecvate.
ruxi
in primul rand cred ca e lipsit de sens sa comparam OVA-urile cu seria. de fapt, e de-a dreptul jignitor lol. seria e atat de proasta incat n-am putut s-o vad pana la capat. ar trebui sa-i schimbe numele, ca numai kenshin nu e. e o productie trista, scoasa probabil de dragul comercialului. kenshin din ova-uri n-are nimic in comun cu papitzoiul ala din serie. e trist sa vezi cum isi bat unii joc de capodopere pt bani...
Probably me
Dar ?nt?i a fost serialul şi după aceea filmul şi OVA... Am putea chiar specula că dacă serialul TV nu avea at?ta succes restul n-ar mai fi apărut.

Serialul mie mi-a plăcut, chiar dacă am apreciat unele saga mai mult ca altele. E destul de bine dozat, cu diverse arcuri principale ?mbinate frumos cu bucăţi intermediare ?n care personajele ajung să se cunoască mai bine. Nu vorbesc de măria sa Adevărul Istoric pentru că e clar că e ficţiune romanţată, chiar dacă ceva mai veridică dec?t altele. Mi-au plăcut personajele şi dacă facem abstracţie de transformarea lui Kenshin de care vorbeam, s?nt nişte personaje interesante şi pline de culoare, chiar şi cele minore. Mi-a plăcut faptul că ai ocazia să vezi cum era viaţa ?n epoca respectivă şi s?nt foarte interesant redate schimbările aduse de revoluţie. Mi-au plăcut şi luptele şi faptul că se găseşte cineva mereu să explice tehnicile, avantajele şi dezavantajele unui anumit stil, armă sau situaţie.
Scorpio
Ma eu nu stiu unde ai vazut atata complexitate....ca eu cred ca am ratat-o din cauza somnului provocat de monotonia seriei. N-am reusit sa vad toata seria.....de fapt am vazut mai mult pe Antena 1.....ca nu statea sa ma uit pe PC la asa ceva......si pot spune ca preferam sa ma uit la Bugs Bunny ca vedeam mai multa actiune acolo decat in Kenshi(ma rog...oricum Bugs Bunny ruls da asta e alta poveste biggrin.gif biggrin.gif )

Ultima saga e o panarama totala.......iar filozofia lui Kenshin e aberanta......n-am inteles nici pana acuma cum de era lasat sa vb atata....daca era un anime mai bine realizat....el chiar daca vroia sa vb.....nu ar fi fost lasat de inamic......da na....serie de 2 bani
elf_kid
discutia asta se tot repeta si se repeta de un an cred:),Probably me a zis ceva foarte destept:intai a fost seria si dupa acea ovauriile,deci cei care zic ca serialu a fost scos doar de dragu comercialului se insala amarnic,so seria nu era nici ova nu erau..simple as that.
Difrentza dintre ova si serie e:seria e facut pt copii acea care vor un erou super puternic etc,ova e facuta pt cei care vor mai mult realism de la poveste,sper ca,cu asta sa inceteze discutia asta ca e deja boring si moove on 2 sumthing new:)
Probably me
QUOTE(Scorpio @ Oct 4 2005, 05:10 PM)
Ultima saga e o panarama totala.......iar filozofia lui Kenshin e aberanta......n-am inteles nici pana acuma cum de era lasat sa vb atata....daca era un anime mai bine realizat....el chiar daca vroia sa vb.....nu ar fi fost lasat de inamic......da na....serie de 2 bani


Ei... pe vremuri lumea era mai relaxată... Trăiau la ţară, aer curat... Şi c?nd se băteau, mai schimbau şi ei o vorbă, mai făceau un banc... că nu erau animale numai să dea cu copita. biggrin.gif Dacă-i pe-aşa, ?n ce anime de calitate, unde luptele s?nt corp la corp, aţi văzut să nu vorbească oamenii deloc ?ntre ei? huh.gif Păi ce facem, dăm şi plecăm? Ce haz are...
Kagami
In cazul seriei sunt de partea celor care cred ca lasa de dorit (ca sa nu zic ca e apa de ploaie).The Kenshin guy se comporta ca un copil stupid si tocmai cand incepea actiunea se trezea sa tina discursurile alea plictisitoare..n-aveau decat sa schimbe o vorba, doua dar nu sa prelungeasca o lupta pe nu stiu cate episoade doar pentru ca il apuca cheful de filosofat. pacat ca n-am vazut ova-urile ca sa am cu ce compara
Audron
Eu cred ca tocmai acele filozofari au facut seria rurouni kenshin atat de apreciata. Toate acele vorbe au ceva important in ele. Printre atatea vorbe gasesti si cateva enunturi foarte importante.
kmrade
Mie imi place kenshin biggrin.gif de ce nu pot sa va zic personajul are un farmec aparte un sitil de viata minunat , e ceva intresant la el .. te atrage .. iar animele in sine e minunat .. grafica buna .. fir epic excelent .. o poveste minunata, cu seria nu m-am impacat mi sa parut slabutza e asa .. nush nu il arata pe kenshin la adevarata lui valoare e prea funny nush cum sa definesc asta !
Probably me
Dacă vreţi, eu pot face o paralelă īntre seria Kenshin şi OVA/film pe de o parte, şi Full Metal Panic şi Fumoffu pe de alta. Dar n-aş vrea să fie interpretată prea literal. Fumoffu fără FMP e clar un artificiu, sīnt pasaje extrase forţat din context avīnd divertismentul ca scop expres. Pe de altă parte, serialul Kenshin este realist, doar că de data asta contextul s-a schimbat. E o diferenţă, chiar dacă subtilă: negarea contextului, respectiv schimbarea lui.

Kenshin din serial nu este acelaşi din OVA/filme. Revoluţia a luat sfīrşit, maşina de ucis care a fost Kenshin se relaxează şi redevine serios doar cīnd e forţat de īmprejurări. Īn general, īnsă, īncearcă să găsească un alt mod de a trăi. Este remarcabil că omul Kenshin e suficient de lucid şi inteligent ca să īnţeleagă că vremurile s-au schimbat şi se schimbă īn permanenţă, şi că cel care a fost el este o relicvă. Ar putea să insiste, aşa cum o fac foarte mulţi din cei pe care-i īntīlneşte īn serial, dar preferă să se schimbe, să se adapteze, să-şi extindă orizontul.

Poate că OVA/filmul sīnt mai īncărcate de dramatism, dar mie serialul mi se pare cel puţin la fel de bun, doar că din alte puncte de vedere. Nu poţi să spui "īn serial Kenshin face prea mult pe prostul" şi să tragi concluzia că serialul e doar o comedie slăbuţă, ar īnsemna să gīndeşti prea superficial.
rete
nu vreau sa fiu carcotas dar si eu vreau sa fiu fan Kenshin se face un pool ceva???

recunosc ca exista nsele seriale mai bune , unele seriale mai gore , unele mai blody dar Kenshin este totuli un fel de "Daca as fi omorat atata amar de oameni cum as putea sa ma rascumpar "iar raspunsul il zice el in timp ce se antreneaza inainte sa il infrunte pe Shishio "nu pot , pot doar incerca"

e fain serialul chiar daca scorpi zice ca e comercial si si eu am venit sa ingros postul cu inca un fan al fostului macelar actual vagabond si icurabil in speranta intr-un cuvant Kenshin
shadow2989
Pana acum am vazut doal seria Rurouni Kenshin si pot spune ca mia facut mare placere sa o vizionez pesupun ca ma atrage conceptul de baza si anume (in parerea mea):" nu poti sa traiesti cu adevarat decat daca faci bine, lasa trecutul indreapta cat poti in prezent".
Prinde bine o nota de optimism. rolleyes.gif
Cat mai curand voi incerca sa vizionez si ova-urile parca sunt vreo 6.
Cat pentru cei care citesc pe aici si nu au vazut inca ceva din rurouni kenshin: uitativa ma ca merita, parerea mea.
Animeniac
Unul din cele mai bune seriale vazute de mine. Personaje, actiune complexa si pot spune ca nici grafica nu e de lepadat. Sfarsitul a fost unul genial echivalat dupa parerea mea doar de Cowboy Beebop..... but that's another story..... Am toate OST-urile de la serial si inca nu m-am saturat de ele.
rete
QUOTE(Animeniac @ Mar 23 2006, 10:08 PM)
Unul din cele mai bune seriale vazute de mine. Personaje, actiune complexa si pot spune ca nici grafica nu e de lepadat. Sfarsitul a fost unul genial echivalat dupa parerea mea doar de Cowboy Beebop..... but that's another story..... Am toate OST-urile de la serial si inca nu m-am saturat de ele.
*


ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
cat de adevarat (sarumana)
kmrade
hmm interesant ... dar vreau ceva si eu nush dak e corect unde am postat biggrin.gif dar incerc tongue.gif ... vreau si eu dak are cineva din bucuresti in special toate ovaurile samurai x, eu le-am avut dar au fost formatate odata cu un hard de 40Gb biggrin.gif asa k prin bunavointa voastra ... as vrea sa le am din nou !! deci care le are !!

Kenshin Rullzz !!
Akane
Mie mi-a placut Kenshin in primul rand datorita actiuni si tehnicilo de lupta tongue.gif . Dar nici personajele, story-ul si grafica nu au fost prejos. In a way Kenshin are tot ce ii trebuie unul anime bun si de calitate biggrin.gif
Probably me
Deşi, dacă e să fim sinceri, păcătuieşte puţin la nivelul realism. Am observat īn multe anime cu lupte tendinţa pe care o au personajele de a explica tot ce fac. Devine puţin penibil cīnd tocmai explicaţiile lor īl ajută pe adversar să găsească un mod de a-l īnvinge. smile.gif Mă tem că-n privinţa asta sīnt de acord cu Tuco din "The Good, The Bad and The Ugly": "When you have to shoot -- shoot, don't talk." Dar aşa ceva nu prea ar fi pe gustul spectatorilor, evident.
Urfe
Probably me, nu vad de unde concluzia ca serialul ar fi realist.. Facand abstractie de stilul grafic saracacios, si trecand direct la poveste: NU. Exclus. Este un alt fel de DBZ - este pe aceeasi linie. Eu am vazut intai OVA-urile - bine facute, m-au surprins, atunci, nu credeam ca anime-urile cu 'samurai' in titlul pot fi altceva in afara de violenta oarba, imagini si sunet agresive. OVA-urile au avut si o doza mare de penibil/patetic, dar totul spus frumos - deci nu-i reprosez mare lucru, un amestec reusit, si un pic atipic.

Tot surprins am fost si cand am dat de serial - dar surprins neplacut. Si am spus mai sus - este tot un fel de DB. Sabii care taie prin aer, pierte faramitate de un pum... !?!?!?!?!?!??!?! Nu este nimic realistic aici. Este un serial pentru 8 - 12.
Probably me
Poate depinde de ordinea īn care au fost vizionate. Am observat că cei care au īnceput cu serialul tind să fie mai generoşi īn aprecierile asupra lui.

Sigur că nu e realist, eram doar ironic. smile.gif Dar trebuie să recunoşti că un Rurouni Kenshin sau un Ninja Scroll fără katana care taie de la distanţă au cam tot atīta haz cīt exploziile fără zgomot īn spaţiul cosmic. Perfect logice şi realiste, dar...

Prefer oricum să iau de la OVA şi de la serial ce au ele mai bun ca să mă bucur de amīndouă stilurile. Altfel, presupun că depinde de personalitatea fiecăruia. Le-aş putea reproşa filmelor exact ce spuneai, o doză exagerată pīnă la penibil de patetism, cu repetarea de multe ori a aceleiaşi scene īn care bărbaţi īn toată firea toarnă tone de lacrimi. Dacă nu mă īnşel, genul ăsta lacrimogen e unul aparte īn cinematografia japoneză.
Urfe
80% dintre filmele lui Kurosawa sunt cu samurai (bine, exista si adaptari foarte reusite dupa Shakespeare), si fara a fi nevoie de vreo 'katana care taie de la distanta'. Nu sunt nici penibile - deci se poate.
Daca anime-ul este atat de bun pe cat ne face noua placere sa spunem, nu are decat sa dea ceva asemanator. Cand eram mai mic imi placeau astea gen Rurouni. Acum mi-ar fi jena sa ma uit la ele. Ei, ajungi pe la varsta asta (anul in care termini facultatea) si-ti dai seama ca - hopa! - anime serios, pentru varsta asta, nu exista chiar atat de mult... eh?
Grave of The Fireflies nu are frati?

Acum patru ani am vazut OVA-urile Rurouni. Revenind la ce-am spus mai sus - mi s-au parut destul de OK (am avut colegi care au plans biggrin.gif ). Seria? Sheeeeeeeeeeeesh... m-am chinuit cateva episoade, pana cand a devenit clar ca nu au legatura (ca atmosfera, grafica, stil de-a povesti).
Ninja Scroll avea ca tema universul ala monstruos. Rurouni ne ia cu Meiji, apoi explozii de energie ca in DB?!? Imi scapa mie ceva, sau exista chiar si animalutele alea bipede a'la Toei?
Probably me
Eşti foarte dur, şi-n ritmul ăsta vei sfīrşit prin a epuiza foarte rapid multe anime care poate că au alte calităţi. De fapt ai o problemă cu genul fantasy īn general, sau cu anime "ipocrite" care folosesc un cadru real şi introduc chestii fanteziste? smile.gif Am mai zis-o mai sus, a nu reuşi să treci de anumite aspecte e comparabil cu cei care nu suportă un anumit stil de desen (pentru că nu li se pare realist?), sau cu cei care nu suportă anime deloc (pentru că, nu-i aşa, desenele animate nu-s deloc realiste biggrin.gif). Dar unde tragem linia?
rete
Urfe
daca tu imi zici ca nu ai vazut niciodata un om spargand pietre cu pumni inseamna ca esti varza dute si ia o piatra si in ciocan foloseste ciocanul asupra piertei pana primesti efectul scontat
faza ca (imi scapa pe moment cum il cheama pe ZANZA) invata o noua tehnica de bataie este logic deoarece saracu ducea lipsa nu de putere fizica ci de cum sa o foloseasca iar demonstratii de spart caramizi ai auzit (cica recordul ar fi 2000 de caramizi intr-o zi cu o singura mana AUUUUU si totul pentru ceva caritate),si de unde caramizi in era menji asa ca se luau de pietri tongue.gif:P:P:P:P:P:P
si calugarul poarta acolo un micut si insignifiant contribut tongue.gif
daca am considera ca daca dai cu sabia aia nu face vsss atunci ori probleme cu auzul ori cu vazul si atacuri cu sperviteza din aia nu am vazut dar sarituri de superninja de credeam ca is inposibile am vazut si am pe hdd destule si nu is trucaje
si clar ca poti sari in sus de vrei si nu ajungi cum ajungea KEnshin dar sigur poti sa aplici foarte mare forta cu asemenea tehnici ,daca te invata cineva
exista persoane care chiar is asa de bune
si da sunt un fan al fostului macelar actual vagabond si indragostit de Kaoru(umile scuze daca am stalcit numele)
Urfe
Hm, unde tragem linia? Tragem linia inainte unor expresii gen 'este realist'. Nu este nimic realist, fundal istoric au toate, fara exceptie. Daca apar 2 - 3 personaje istorice nu inseamna ca este mai aproape de adevar sau inspirat din el. Dar nu epuisez multe anime-uri, simplul fapt ca ma uit la 80% dintre ele inseamna ca suport relativ bine fanteziile lor, nu?

Nu am nimic cu fantasy, dar daca tii la un asemenea gen, foloseste-l pentru intriga, actiune, dar lasa personajele cabotine, treci la ceva mai sensibil si apropiat firii noastre - OK, sar direct la un exemplu - am avatara din NGE (serialul meu preferat). Nu laud tot la ea (serie), stiu ca are multe scene penibile, dar trec peste ele, si prind ideea. Kenshin nu mi se pare deloc fiind pe asemenea linie.
Cum se poate ca OVA-ul sa fi iesit atat de bine fara Darth Vader in el? Deci e posibil poti sa-l pui pe om sa lupte pana la extenuare, cu dramtism, fara sa zburde deasupra copacilor..

rete - biggrin.gif
nowayout
Parerea mea ca si serialu si ovas au fost bune,ovas mai bune pt cei care vroiau dramatism la greu si cold blooded killers ,si serialu pt cei ce vroiau less action si multe chestii funni,discutii mai lungi intre personaje etc ,si oricum asa is toate anime au discutiile alea de 3 episoade de amenintzari etc si dupa incep sa se bata vreo inca 4 biggrin.gif ,dar asta e farmecu si daca nu var place nu vati mai uita biggrin.gif
battousai_the ripper
Mie imi placea pentru ca acum nu mai da la tv sau nu stiu eu pe ce post.Important e ca este un desen care este foarte realizat.Are cam tot ce-i trebuie:umor,actiune,aventura,comedie.
Zamo
Eh,a trecut ceva vreme de cand am vazut seria.Adevarat, Ova'urile au chiar superbe.Un anime serios,putem sa-i zicem.Fara inflorituri,si chestii penibile.Pur si simplu,scurt si la obiect.Cum ar trebuie sa fie un anime serios.
Sincer sa fiu "nowayout" ... chiar ca nu-i nici un farmec sa aud 2-3 personaje povestint 4-5 episoade ca in urmatoarele 4-5 sa se bata. Asa ajunge un fel de "tanar si nelinisit"...m-a enervat chestia asta si la DB,poate de acolo si asemanarea facaute de Urfe.
Parerea mea,OVA nu au fost facute pt marea majoritate care s-au uitat la serie (si aici tot tin sa-i dau dreptate la Urfe,astia mai tineri) ,dar de asta nu inseamna ca-s in totalitate de acord cu el. Uneori imi ajunge sa vad atata dramatism,si ura,si chestii pe care si asa le vad in fiecare zi,si-s satul de ele.Mi-a placut fazele pe cand facea pe "prostanacu" ... cu "oro oro'ul" lui...si fazele comice care le-au bagat. La o serie asa de lunga,sa recunoastem,trebuie.Doar ii facut sa fie vizionat sau difuzat (comercial). Discutiile lungi si plictisitoare, le puteau scoate... wink.gif
Mai ii ceva de spus ?
Scorpio
Battousai scuza-mi remarca da.....nu stii a scrie romaneste care este......editeaza postul ala ca logica si gramatica sunt in coma saracele

Seria oricum e o varza totala......se intinde mult prea mult si e plictisitoare....atata filozofie n-am intalnit nici la orele de specialitate
Zamo
True,true ... desi mi-a facut placere sa ma uit la el,pana la un moment dat,cand am ajuns pur si simplu sa sar peste seriale dry.gif ... va vine sa credeti...de pe la ep 80 ma intrebam cat mai are tongue.gif ... nu se mai termina laugh.gif ?
Da ca sa prinda la public,seria a fost facuta asa cum a fost facuta,atatea episoade,si etc.
Probabil ca daca ar fi facuta in stilul ova'urilor ... nu ar fi avut atata priza ... da mai mult ca sigur ar fi fost o serie mult mai reusita icon_twisted.gif
Unknown
QUOTE(Scorpio @ May 1 2006, 03:36 PM)
Seria oricum e o varza totala......se intinde mult prea mult si e plictisitoare....atata filozofie n-am intalnit nici la orele de specialitate
*



Mie fix de asta mi-a placut tongue.gif Voi vedea in curand si filmul, dar pana acum seria mi s-a parut destul e buna.
Moonsparkle
Well, a trecut ceva timp de cand am vazut anime-ul, dar nu-mi amintesc sa ma fi deranjat numarul episoadelor. Mai mult ma bucura in perioada aia, cand nu era nimic altceva de genul asta la tv. Mie-mi placea Aoshi wub.gif Si misao, of course biggrin.gif
kaoru kamiya
DBZ MAI BUN?scuze ,dar nu am aceeasi parere RK este cel mai bun anime facut .Story line-ul este foarte bine gandit si personajele complexe ..spre exemplu Kenshin (care ,apropo,este personajul meu favorit).Spititul puternic a lui este de admirat ,felul in care isi urmareste idealurile,dar in acelasi timp ii pasa si de ale altora .Au trecut vreo 2-3 ani de cand n-am mai vazut anime-ul ,dar incerc sa fiu la curent si sa fac in asa fel incat sa nu uit niciodata toate lucrurie invatate din RK.A fost o serie lunga,dar nu ma supara cand credeam sa se va termina si vedeam ca mai sunt episoade eram asa fericita.Nu lasam pe nimeni sa ma deranjeze in timp ce ma uitam la Samurai X.Merita si a castigat respectul meu .
sagga
Si mie imi place la nebunie Rurouni Kenshin. Are un story foarte bun numai ca dialogurile sunt cam lungi dar nu-i nimic. Ai actiune, comedie, drama...toate la un loc. In rest este bun chiar foarte bun fata de unele care nu au nici un farmec.
iuliana
Si mie mi-a placut f mult, e interesanta ideea, bataiele si personajele, jos palaria in fata lor.
Cel mai mult mi-a placut la Kenshin, a fost cicatricia si faptul ca e un personaj enigmatic.
Muza chan
Problema e ca l-am indragit pe Kenshin de la inceput, si l-am inteles de la inceput. E unul dintre cei mai puternice personaje pe care le-am intalnit, barbat adevarat, cel mai important samurai din istoria anime-ului. Pentru ca e altfel, e diferit. A fost creat cu intentia de a fi diferit. Incepand cu imaginea, samuraiul cu parul rosu, cu ochii mari, scund si subtire... care face ochii mari si spune "Oro! Oro!", dar si "de gozaru" si continuand cu caracterul.

A evoluat magnific, de la battousai, la personajul din seria TV, e un om cu o vointa puternica, are un ideal, are principii. E un om dintr-o bucata. Si cat de bun si copilaros poate fi, marele samurai care spala rufe, se joaca cu fetitele si gateste mancare. E omul cu doua fete, nu pentru ca ar vrea el asta, ci pentru ca asa sunt imprejurarile. E un om care a avut un ideal in care a crezut, a fost battousai pentru ca a crezut ca poate schimba lumea, a fost calea lui. A suferit mult si a reusit, dupa multi ani, sa-si gasesca locul. In momentul in care si-a gasit locul, a incetat sa mai fie ronin si a ales sa traiasca impreuna cu cei dragi. Si sa-i protejeze. Pentru ca de felul lui, Kenshin e o fire blanda. Fiara cu ochii galbeni se trezeste in momentul in care protejeaza.

Kenshin trebuie privit si inteles prin prisma filosofiei zen. Totul e zen. De la pactul cu el insusi si sakaba, pana la lupte. Luptele din Rurouni Kenshin sunt extraordinare. Zicea cineva mai sus, ca se vorbeste prea mult. Cine spune asa ceva, nu a inteles esenta. Tot ceea ce se spune e important, daca e privit prin prisma zen.
De gozaru.
kmrade
sincer ... sunt mare fan kenshin .. dar in serie ma dezamagit mult
Muza chan
Exista un episod, un Special, numit Special Techniques care contine un montaj din toate episoadele, continand toate tehnicile Hiten Mitsurugi-Ryu, cu exemple din anime. Din pacate, l-am gasit pe emule in calitate foarte proasta (122 M).

Poate stie cineva un link sau torrent, sau daca-l are cineva si poate face upload... multumesc anticipat.
Doxx
Hmm.. eu l-am gasit pe youtube. Calitatea e la fel cam proasta...
Daca te intereseaza uite linkurile:

Special 1 - "The Review Episode"
RK Special 1 - Part 1
RK Special 1 - Part 2
RK Special 1 - Part 3

Special 2 - "The Techniques Episode"
RK Special 2 - Part 1
RK Special 2 - Part 2
RK Special 2 - Part 3
boofrickityhoo
Kenshin e super tare! imi place muuult himura, e asa naiv si cute, ii ajuta mereu pe ceilalti, se joaca cu picii, si in lupta devine deodata serios. E un caracter foarte bine realizat, sunt curioasa cum era in samurai x..inca nu le-am vazut rolleyes.gif
Muza chan
Doxx:
Arigato. Da... asa arata si fisierul meu, din pacate.
kengo_fudoshin
QUOTE(Muza chan @ Feb 14 2007, 11:50 PM)
Kenshin trebuie privit si inteles prin prisma filosofiei zen. Totul e zen. De la pactul cu el insusi si sakaba, pana la lupte. Luptele din Rurouni Kenshin sunt extraordinare. Zicea cineva mai sus, ca se vorbeste prea mult. Cine spune asa ceva, nu a inteles esenta. Tot ceea ce se spune e important, daca e privit prin prisma zen.
De gozaru.
*



...ia explicati dumneavoastra domnisoara(bineinteles, doar daca sunteti amabila:D) cum l-ati vazut pe kenshin prin prisma filosofiei zen....!!??, caci eu, un baiat mai de la tara care a studiat niscaiva principii din'trastea nu reuseste sa va inteleaga pkt. de vedere...!!



saru'mana maxim... tongue.gif
Muza chan
Zen este o cale, zen e un mod de viata.

Un maestru zen, nu-mi mai amintesc acum numele, spunea ca practicand zen inveti sa fii umil, sa servesti pe altii, sa muncesti, sa multumesti pentru ce ai. Ce face Kenshin? Spala rufe, gateste, are grija de copii, protejeaza, este umil (nemaipomenita faza in care un individ care se da drept Batousai il lovea pe Kenshin peste maini, zicand ca nu are pozitia buna tongue.gif si Kenshin statea si suporta loviturile fara sa zica nimic). Deci chiar daca in anime nu-l vedem pe Kenshin in pozitia zazen, felul de om care a devenit arata ca a practicat zen. Vedem rezultatul.

Maestrul Taisen Deshimaru: Zen adevarat
"Prin practica zazen se atinge satori (iluminare). Satori este adevarul, absolutul. Zen se adreseaza la "kokoro" (minte , spirit). Daca dorim sa invingem, nu putem invinge: la fel pentru a atinge satori, trebuie sa uitam. Zazen e chiar satori si intelepciunea suprema."

Episodul in care invata Amakakeru Ryu no Hirameki, e un exemplu de Zen. Pentru ca maestrul nu poate sa-i explice cum se da acea lovitura, trebuie s-o descopere singur, sau altfel nu o va cunoaste niciodata. Aici gasim conceptul de iluminare, satori. Adevarul nu poate fi spus, adevarul este aflat prin iluminare, acela e adevarul absolut. Il poti descoperi numai singur, nu se explica in cuvinte.
kengo_fudoshin
...eu nu te-am rugat sa imi explici mie ce este zen....!!(ca oricum n-ai fi reusit....de altfel, nu cred ca ai intels nici tu..., de fapt, nici eu nu cred ca am inteles...)

revenind...., eu nu inteleg unde in vezi tu pe kenshin atat de zen...(si mai ales, cum..??)

mie mi se pare ca este pur si simplu vb de comportament social tipic japonez...!! biggrin.gif
(daca vrei exemple de genul asta...., iti pot da vreo 50-100, de asemenea, iti poti recomanda ceva carti..., iar daca tii mortis.., cand(daca) s-or mai face stagii de practici ezoterice japoneze te pot invita sa participi....!!)


pana atunci...., "sa lasam" zen-ul cu "el insusi" si anime-urile cu otacii de pe forumurile de profil...!!(parerea mea tongue.gif )
Trickster
kengo, put a sock in it, fata ti-o argumentat, un minim ar fi sa vii si tu cu contra-argumente. Si mie mi se pare ca Kenshin se comporta ca un calugar budist, exceptand scenele alea in care serialul devine un shonen a la Bleach.
Muza chan
kengo_fudoshin:
Ti-am dat un citat dintr-un maestru, care incearca sa explice esenta Zen-ului. Din acel citat reiese, daca ai fi avut bunavointa sa-l citesti tongue.gif ca Zen nu se poate defini. Zen se practica, si prin practica, se ajunge sa se inteleaga sau nu, ceea ce este.

Ma repet, nu poti explica ce este, dar se cunosc rezultatele practicii. Si relativ la acele rezultate, la modul in care practica schimba individul, ti-am adus exemple clare relativ la Kenshin. Daca tu nu intelegi, nu e treaba mea. tongue.gif Atata timp cat nu aduci contraargumente si imi pui o intrebare la care ti-am raspuns deja, nu progresam. tongue.gif

Multe alte anime-uri contin intamplari sau momente zen. Nu vreau sa dau acum exemple, ceea ce este important este ca Zen-ul este cunoscut si face parte din cultura japoneza. Ceea ce numesti tu "comportament social tipic japonez", este un mod de comportament format de-a lungul timpului si e bazat pe religia budhista, religia shinto si practica Zen.

Trickster:
Calugarii budhisti practica Zen, artistii martiali practica Zen. Lucrurile astea merg impreuna si realizeaza un tot.

Offtopic:
Niste povestiri din cartea maestrului Deshimaru. Enjoy! laugh.gif

Intr-o noapte cu luna plina, un hot a patruns in schit. A privit in jurul sau, dar nu a gasit nimic de furat caci maestrul nu poseda nimic in afara de cuvertura cu care se invelea ca sa doarma. Hotul lua cuvertura si fugi. Mai tarziu, maestrul, simtind frigul, se trezi stranuntand si constata furtul, dar, in acelasi moment, vazu pe fereastra luna in toata stralucirea ei. Plin de admiratie, striga: "O luna, asti atat de frumoasa....si hotul te-a uitat!"

Un calugar zen calatorea pe mare cand a inceput o furtuna teribila si fiecare se gandea la moarte cu oroare. Calugarul isi spunse: "Daca trebuie sa mor acum, voi muri in zazen". Desi cazut in apa, lungimea, putin comuna a respiratiei sale, ii permise sa urce din nou la suprafata, unde se agata de un lemn, care il conduse spre o laguna. Toti ceilalti care aveau dorinta sa supravietuiasca, pierisera; el singur supravietui, el care abandonase aceasta dorinta.

Intr-un templu in munti, patru calugari practicau meditatia, dupa ce facusera lagamant de tacere. Noaptea se apropia si au aprins o lumanare, pentru s-ai continua meditatia. O pala de vant deschise fereastra si lumamarea palpai. Cel mai tanar spuse: "Ah! Se stinge flacara!" Urmatorul exclama: "Nu trebuia sa vorbesti!" Al treilea, cel mai important spuse: "Ati gresit, meditatia e silentioasa, nu trebuie sa vorbiti!" Seful spuse atunci: "Nu sunteti deloc rezonabili. Numai eu nu am vorbit."

Maestrul Kodo Sawaki: "Degetul care arata luna, nu este luna". "Cand privim, nu vedem. Cand ascultam, nu intelegem."
kengo_fudoshin
QUOTE
Trickster:
Calugarii budhisti practica Zen, artistii martiali practica Zen. Lucrurile astea merg impreuna si realizeaza un tot.
laugh.gif
mmda..artisti martiali...., asta e prea occidental pt mine... laugh.gif

eu nu sunt de acord...., zen este greu de inteles, nu greu de explicat...!!
o mica "mostra de de budism zen"(aporpo de ceea ce spuneai mai devreme cu adevarul absolut)..:

“Un calugar i-a spus lui Fuketsu:
- Ai afirmat odata ceva care m-a uluit si anume, ca adevarul poate fi comunicat fara sa vorbesti si fara sa taci. Ce ai vrut sa spui prin aceste cuvinte ?
- Ah, i-a raspuns Fuketsu, daca ai sti cum cantau pasarile cand infloreau copacii, primavara, pe vremea cand eram copil ! …”

inca una..., care ni se potriveste amandorura..:

“O broasca a trait toata viata intr-o fantana. Intr-o zi s-a trezit cu surprindere cu o alta broasca.
- De unde ai venit ? a intrebat-o ea.
- Din mare. Acolo traiesc eu.
- Cum este marea ? Este la fel de mare ca si fantana mea ?
Broasca cea noua a inceput sa rada:
- Nici nu incape comparatie.
Broasca gazda s-a prefacut interesata de povestile noii venite, dar in sinea sa gandea: <<Dintre toate mincinoasele pe care le-am intalnit in viata mea, aceasta este cu siguranta cea mai mare, si cea mai nerusinata>>”

iar "mai zen decat atat", nu cred ca se poate:

“Nu vorbi de rau cerul albastru,
Privindu-l
Printr-un pai."

revinind la kenshin..., iluminarea se poate atinge si prin sabie(il avem drept exemplu pe musashi), insa...., eu n-am vazut asa ceva la kenshin...!!, de asemenea, crede-ma cand iti spun(si probabil ca nu sti f multe despre organizarea sociala a japoniei medievale)...crezi ca budismul si zen-ul erau acesibile tuturor...??, si, reveninid de-a binelea la kenshin...., unde anume si prin(in) ce imprejurari a luat contact omu' nostru cu asa ceva...!!, ca a hotarat ca killingu' e naspa si mai bine mergem voiosi pe calea pacii...., care e treaba...??, asta vi se pare voua zen...??
Muza chan
Incepi sa inveti sa discuti.. dar mada mada... tongue.gif

"prea occidental".... laugh.gif Nu tot ce e japonez e bun si nu tot ce e occidental e prost... daca o sa inveti asta... o sa ai multe de castigat. (Nu vreau sa continuam discutia pe tema asta... era doar o observatie... tinand cont si de alte posturi ale tale).

De ce crezi ca mi s-ar potrivi mie? laugh.gif Tie ti se potriveste si stii singur de ce. Dar nu cred ca ne asemanam in vreun fel... si o sa-ti dovedesc acum. wink.gif

Stand si gandindu-ma bine, nu pot demonstra ca hotararea de a nu mai ucide e Zen. E tangential, dar nu pot spune ca a existat un moment de iluminare.
Kenshin a devenit Batousai dintr-un ideal, el a vrut sa schimbe lumea, a avut incredere ca ceea ce vrea sa faca Meiji e un lucru bun si a luptat sperand intr-o lume mai buna. Idealul era frumos, schimbarea care s-a facut a dus Japonia inainte. Metoda prin care a luptat Kenshin e proasta, din punctul meu de vedere, pentru ca nu sunt de acord cu asasinatele. Lasand la o parte parerile strict personale, hotararea lui Kenshin de a se retrage tine cumva tot de un ideal. I-a spus lui Tomoe ca atunci cand revolutia va invinge el se va retrage si va gasi un mod prin care sa plateasca pentru vietile pe care le-a distrus. El a devenit Rurouni, si-a pus sabia in slujba binelui si a incetat sa mai omoare. In schimb, i-a ajutat pe cei care aveau nevoie de ajutor, ducand o viata simpla si umila. Cat despre ce a invatat pe parcurs... e film... nu trebuie sa-ti arate tot... dar se vad rezultatele. Gandeste-te si la hotararea de a nu preda Hiten Mitsurughi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.