Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Yayoi Matsuri
Anime-Club Forum > Arhiva > Arhiva > Cafenea
zeri
Ma mir ca nu a zis nimeni nimic despre asta inaintea mea, dar...



...in perioada 14-16 martie 2005 are loc la Liceul Ion Creanga, Yayoi Matsuri (Zilele culturii japoneze).

In cadrul acestui eveniment (sustinut anual btw) avem placerea sa asistam la demostratii si expozitii de: GO, shodo, origami, ikebana, washi ningyo. Pe langa astea se vor face proiectii de filme, cum ar fi Zatoichi, Returner, Tasogare Sebe si Azumi, si cel mai important...se va face si o proiectie si cu Mononoke Hime.



Programul pe scurt este in felul urmator:



Luni (14 martie):



10:00 deschiderea

10:30-13:30 : shodo, origami, washi ningyo, GO

14:30-17:30 : ikebana, washi nongyo, origami, GO

in paralel:

10:30-11:30 : dans AJISAI

11:30-13:30 : film ZATOICHI

13:30-15:30 : film AZUMI

15:30-16:30 : prezentare TOKYO

16:30-17:30 : dans AJISAI



Marti (15 martie):



10:30-13:30 : ikebana, origami, washi ningyo, GO

14:30-17:30 : ikebana, washi nongyo, origami, GO

in paralel:

10:30-11:30 : dans AJISAI

11:30-13:30 : film RETURNER

13:30-15:00 : film TASOGARE SEBE

16:00-17:00 : piesa ANI DE LICEU



Miercuri (16 martie):



10:00-13:30 : shodo, origami, ikebana, washi ningyo, GO

in paralel:

10:30-11:30 : dans AJISAI

11:30-13:30 : film MONONOKE HIME

14:00-15:30 : spectacol (piesa, cor, dans, parada)

16:00 inchiderea





Parteneri:

A.C.T.O.R. (www.actor.go.ro)

Asociatia SAIJO - adica clubul de GO (Str. Smardan nr.18 )



Daca e vreo greseala mai sus, atat ca informatie cat si ca limba, va rog sa spuneti.
Scorpio
MA eu cu axi cred ca ajungem....avem niste cauze nobile biggrin.gif biggrin.gif
axi
bre zeri ... de ai sti ce bucurie imi faci ... ca nu aveam programu si mi-era asa o lene sa fac rost de el biggrin.gif

cat despre venit ... poti conta pe noi tongue.gif
zeri
As vrea si eu sa ma duc si sa fiu prezent la toate evenimentele de acolo, dar din pacate orarul meu este infect semestrul asta; avand ore numai de dimineatza, in special laboratoare si seminarii, cred ca o sa ratez o mare parte din lucrurile interesante de acolo, printre care si proiectia la Mononoke Hime :cry: :cry: :cry: , care e fix in timpul laboratorului meu de 4 ore de BSAD :cry: Dar sper sa ajung cel putin sa vad ce se desfasoara dupa ora 16.









Working on: how to skip the f***g BSAD laboratory
bogdan
ehh deci daca reusesc sa indentific locul din bucuresti unde se afla liceul asta o sa ma prezint si io biggrin.gif desi numai dupamiaza damn cred ca si io ratez mononoke hime sad.gif
Animal
Eu cred ca ajung acolo...depinde cate persoane conving...vroiam sa vad Zatoichi ....da sa vad...daca nu conving destula lume...
zeri
La liceul Ion Creanga se ajunge cu 381, care se ia din fata fantanii de la Universitate, si se merge cu el pana la prima (inspre Unirii)....sau cu 313, de la Unirii, la fel doar o statie (spre Tineretului).

Sau venind din militari, pana la Eroilor de unde se ia 104, pana la Unirii unde are statie comuna cu 313.

Pe scurt...cum cobori din masina, faci stanga-mprejur, traversezi, faci stanga, traversezi iar, faci dreapta, mergi 50-100m, se face o alee in stanga, o iei pe acolo, mai mergi 200m si liceul este pe dreapta. Daca nu va descurcati mai intrebati lumea /happy.gif
bogdan
QUOTE(zeri)
Pe scurt...cum cobori din masina, faci stanga-mprejur, traversezi, faci stanga, traversezi iar, faci dreapta, mergi 50-100m, se face o alee in stanga, o iei pe acolo, mai mergi 200m si liceul este pe dreapta. Daca nu va descurcati mai intrebati lumea  /happy.gif






deci cu asa instructiuni nimeresc sigur ...problema e in cat timp sper ca pana miercuri la 11 cand e proiectia la mononoke hime sa nimeresc tongue.gif
LordMethos
oi oi

common

unde e organizarea

doar 3 - 4 pana acum

common .... move thy azzezz

sa merem mai multi

eu o sa vin ... si o sa vin cu 2 caractere noi ... sau cel putin sora mai mica :-))

redleaf stie happy.gif

asa ca ... common ppl

let go go go

ne intalnim si noi undeva .. sau merem de nebuni ..

eu unu cred ca o sa ard gazu acolo de pe la 12 pana pe la 5
axi
bre zeri ... ce ne faceam bre fara tine ... esti o adevarata harta ambulanta tongue.gif ... un gps viu tongue.gif ... cred ca tu i-ai dat si anu trecut la cerf indicatiile lu balthasar de a ajuns in partea aialalta a orasului tongue.gif
Scorpio
zeri.....fa-ne o favoare si nu te apuca de facut harti....ca e clar ca tu i-ai dat indicatii lui balthazar tongue.gif tongue.gif......mane..cred ca as ajunge mai usor si mai sigur daca as merge singur tongue.gif tongue.gif.....fara sa cunosc zona...
axi
zeri ... era mai simplu sa zici asa:

Str. Constantin Radulescu Motru nr 51

folositi cu incredere pagini aurii sau orice harta rutiera

sau puteti intreba taximetristii
zeri
Nope...It wasn't me /happy.gif



Va zic eu, ca fara sa intrebati lumea pe drum, sau fara instructiunile mele pretioase, nu ajungeti acolo tongue.gif



Methos, ai o sora mai mica??



PS: pasionatii de Go vor avea ocazia sa si joace o partida, cred. Ingerasu va fi prezent la datorie acolo, ca reprezentant al clubului Saijo.
LordMethos
a.... like hell no .......

era in sensu ... ca am gasit 2 fane anime pe la mine prin retea tongue.gif
Scorpio
EU vin sigur.....si spre ca nu si singur.... axi poate nu te prezinti....ma lasi la greu tongue.gif....cu 3 felii tongue.gif.....aaa...stai....mai bine tongue.gif tongue.gif



Zeri eu mi-am rezolvat mai usor problema.....ma intalnesc cu Ingeras....om serios....nu ca tine tongue.gif....cu intructiunile alea de cred ca ajungeam in acelasi loc tongue.gif
^Dash^
Este 14 Martie, Luni, si m-am intos de la yayoi matsuri, unde m-am intalnit cu mai multe personaje celebre din cercul anime-club, cu care,printre altele, am impartasit un joc de GO (me suckz tongue.gif) si chair o ora de origami... it was fun, ce sa zic :roll:

Se mai duce cineva maine? Adica pe 15 Martie, Marti? Sa ma anuntati si pe mine cum se mai merge, daca se mai merge /happy.gif .
bogdan
deci clar se merge .... tongue.gif da io am alta nedumerire dece din cati entuziasti erau joi dece au aparut asa de putini pe acolo...ehh mai sunt 2 zile pot recupera timpu tongue.gif
zeri
Yup...a fost frumos azi, nu la fel ca ultimul festival tinut acolo, dar totusi frumos. Am vazut si un film, am admirat origami, am jucat un joc de Go si am vazut si un dans (more or less smile.gif )

O sa incerc sa mai ajung si maine sau poimaine.





PS: belea subtitrari a avut filmul ala /happy.gif
Scorpio
E simplu ma....pt ca nu erau puri in intentiile lor si si-au dat seama de gravele erori pe care urmau sa le faca biggrin.gif......nu ca noi care ne-am dus cu interese biggrin.gif.....eu unul stiu ca acuma mi s-au marit biggrin.gif biggrin.gif.



Dash a impartit una din partidele de Go cu mine si spre norocul meu ca e mai varza ca mine am putut si sa-l bat........bineinteles a fost singura victorie pe ziua de azi......de infrangeri nu va vb ca nu e frumos tongue.gif tongue.gif



Zeri....eu am vazut si nsite note de subsol f. interesante...maine cred ca....aprofundez.....problema biggrin.gif biggrin.gif



Eu o sa fiu prezent si maine....cu fortze proaspete....si poate reusesc mai multe ca azi.....ca maine stau acolo toata ziua biggrin.gif biggrin.gif
axi
am fost ... ca de obicei am si chiulit un pic de la munca si tot m-am dus nu ca altii care sunt prea lenesi sa iasa din casa.

a fost interesant, pacat ca nu am putut sa ajung mai repede ...

am vazut juma de film, m-a rupt ingerashu la go ... da am batut si eu pe restu de incepatori asa ca ma simt mai bine acum tongue.gif

poate trec si maine ... sper sa vad mai multi pe acolo.
Scorpio
Second day.....vazut un film......parerea lor biggrin.gif ....eu eram ocupat cu altele biggrin.gif biggrin.gif.......vazut piesa de teatru in japoneza...KAWAIIIIIIIIII biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif pt cei care stiu biggrin.gif biggrin.gif........maine la mononoke si piesa de teatru.....si poate si un Go biggrin.gif......in rest o sa vreau sa testez caligrafia unor subtitrari :twisted:
zeri
Ah, azi am ratat se pare ceva mai multa distractie decat ieri, si chiar vroiam sa vad piesa aia de teatru, dar las' ca maine e Mononoke Hime :pachi:
axi
daaa... este ... oh well ... work sucks ... not always ... numai in momente d-astea

scorp ... hehe ... KAWAIIIIIIIIIII!!!! tongue.gif
^Dash^
Bah baietzi... am numai un lucru de spus: KAWAIIII /happy.gif
Scorpio
Gata....azi a fost ultima zi......din pacate nu a mai fost dat mononoke sad.gif .....m-a cam sucarit faza....dar am fost consolat de alte lucuri biggrin.gif.....cum ar fi piesa de teatru biggrin.gif biggrin.gif.......corul......prezentarea de kimonouri si dansul biggrin.gif....ce sa zic.......Sugoi....Kawai biggrin.gif biggrin.gif



La anul poate o sa avem si noi o contributie...si n-o sa fim acolo ca vizitatori ci ca oficiali....pacat ca s-a termiant asa de repede....si cred ca nu sunt singurul care zice asta biggrin.gif biggrin.gif.....care sa se simta sa ridice mana sus tongue.gif tongue.gif
Musashi
Ba s-ar putea sa am si eu o contributie (clubul de aikido). In rest a fost kool. Scorpio vad k ai fost ocupat, nu odata, ci de odua ori!!! Nush ce inseamna da o zic si eu KAWAIIIII
zeri
Ridic eu mana /happy.gif



Festivalul a fost super, mai ales spectacolul de sfarsit. Ca de obicei, cei de la Ion Creanga au muncit mult si ne-au oferit un show pe masura. Imi pare rau ca nu am aflat de mai multa vreme de festivalele astea care se tin anual, dar de acum in colo, in fiecare martie o sa fim la Ion Cranga biggrin.gif



In curand o sa punem si niste poze pe forum cu ce s-a petrecut pe acolo, nu prea multe insa din motive mai mult sau mai putin obiective :?
Scorpio
Ma ce sa-i faci.....consolidam relatii pt la anul biggrin.gif......si Kawai = cute



Zeri nu conteaza ce pui pe forum...conteaza ce-mi dai mie biggrin.gif biggrin.gif....adica toate pozele biggrin.gif
zeri
Iata si pozele de la Yayoi Matsuri, deocamdata atatea, in curand mai multe (cu spectacolul de inchidere): http://zeri.dap.ro
Scorpio
Sunt cateva care ma intereseaza.....da nu toate.....zi lui ingeras(nu ca nu-i zic si eu :twisted: ) ca sa-si miste posteriorul cu pozele......ca daca nu o sa continui ce-am promis la Matsuri.....il arat cum se face salata japoneza :twisted: :twisted:
kujaku-chan
Buna, tuturor ! Sau Konnichiwa & Hajimemashite ! biggrin.gif

Pun pariu k o sa va intrebati "cine mai e si asta ?" /?

E "asta" e O "asta" :shock:

Si mai mult > "estem de la Creanga" - ala "cum cobori din masina, faci stanga-mprejur, traversezi, faci stanga, traversezi iar, faci dreapta, mergi 50-100m, se face o alee in stanga, o iei pe acolo, mai mergi 200m si liceul este pe dreapta" /happy.gif Thanks to Zeri - m-am lasat si yo d chiul - si am ajuns finally la liceu ! tongue.gifu:

Ma rog ... :oops:

Am citit comentariile voastre legate de Yayoi Matsuri, si kiar ma bucur k v-a placut. Festivalul a fost (la fel k si in ultimii 2 ani) o adevarata sarbatoare ptr noi (si ptr k am cam tras kiulul da' si ptr k ne-am simtit kiar in elementul nostru).

:gooood:

E curios sa afli (dupa ceva vreme) k sunt multi interesati de japonia si ceea ce poate oferi aceasta in materie de distractie, amuzament, noutate si ... .... ce mai vreti voi !

Yo - personal - am inceput japoneza plecand d la Sailor Moon sau Dragon Ball ! Habar de anime - nu prea am - da' nici nu e timpu pierdut.

In rest ... doar vroiam sa va multumesc ps ptr interesu vostru si ptr suportu acordat ...

Stay in touch !



Kujaku-chan :tere:
Scorpio
Pai si noi ne-am simtit in elementul nostru...desi proiectia de anime a fost anulata....ne-am dezmierdat urechile cu limba japoneza si privirile cu ceea ce se perinda prin fatza ochilor biggrin.gif biggrin.gif



Oricum se pare c-o sa ne mai aveti pe cap.....cat de curand....uite ce zice Sensei Ingeras biggrin.gif : http://www.anime-club.ro/ftopict-2521.html
zeri
kujaku-chan, cumva tu esti Alexandra ? /happy.gif Bine ai venit la noi pe forum !



Vezi Scorp, pana la urma tot a fost cineva care a gasit instructiunile mele folositoare, chiar daca stia dinainte unde e liceul tongue.gif
Scorpio
Aha...ea e Alex......si nu se pune ca a inteles instructiunile tale.....pt ca stia unde e liceul tongue.gif tongue.gif......eu astept pe de-al de Boghi sau Game Master sau Axi sa spuna ca au ajuns DIN PRIMA nu dupa 30 min de incercari la liceu tongue.gif tongue.gif
axi
bey deci eu macar ma pot lauda ca nu am avut nici cea mai mica intentie de a urma indicatiile lui zeri tongue.gif

si am ajuns mai repede la liceu ... juma de ora am ocolit pina sa ne dam seama pe unde se intra ... hahahaha ... detalii tongue.gif... si da ... nu ma deranjeaza ca am ocolit ... ba chiar a fost placut ... prietenii stiu de ce tongue.gif

welcome kujaku-chan ... ma bucur ca in sfarsit ai si postat pe aici ... si o sa trec cat de curind pot sa te mai bat la go tongue.gif
bogdan
mey deci io ma pot lauda ca am ajuns din prima la liceul ala dar m-a derutat cladirea aia pe care scrie scoala generala pe care o vezi prima cum intri in curte cele 30 min de incercari au fost cat am intrebat un politist unde e liceul + injuraturile de rigoare cand am vazut ca m-a trimes la Sincai .......ahaaaam no comment..... daca cineva ar fi precizat unde anume tre cautata cladirea liceului prin curtea aia .....zeri se aude tongue.gif
kujaku-chan
hmmm ... biggrin.gif

Thanks ptr bun-venit ! Pe zeri, axi si scorpio deja avusesem placerea sa-i cunosc de la festival (thanks to someone up there - are aripi si n bate "peste umar" la go :oops: ).

Sper sa apukam sa vb si despre altceva inafara de buna si ce mai faci (Konnichiwa & Nani shiteru no ? biggrin.gif ) . Adik sa ma integrez si yo in "elementu vostru" dak voi intr-al nostru deja ati facut-o :oops: !



Oricum <TEKI ZAI TEKI SHO>



Intre timp >>> GANBATTE (la whatever you're planning to do) /happy.gif

& don't forget >>> ICHIGOICHIE !



Kujaku-chan



(traducerea>> va las s-o descoperiti singuri ! Sa vdm cine ar avea si interes :oops: ) :evil:
Musashi
Draga kujaku chan ganbatte inseamn noroc. Maar atata sa stiu si eu la cat am baut cu senseiu meu japonej care e un maestru "betiv", if u know what I mean :shock:
Scorpio
Gambatte e usor.....celelalte 2 sunt mai grele...dar nu si imposibilie tongue.gif tongue.gif



ICHIGOICHIE ! - e ceva de genul fiecare clipa e unica



TEKI ZAI TEKI SHO - omul potrivit la locul potrivit



Eu zic ca-s bune biggrin.gif biggrin.gif......e bine sa ai resurse tongue.gif tongue.gif si interes biggrin.gif biggrin.gif
kujaku-chan
Deci - SCORPIO DARLING :twak: > kawaikunai sasori datta yo ! :hammering:

Resursele tale nu au fost tokmai "ortodoxe" !

Iar interesul deja conteaza mai putin dak mijloacele "estem cum estem" ! :maaad:

Cat despre traduceri > hmmm ...

Ce zici de asta >

/omg Sasorikun wa sumimasenga, demo, kondo minnasan ni atama ga warusugiru da koto wo misemashita. Yoku yakushita noni, hitori de sonna koto wo shinakereba narimasen deshita.

Demo, daijyoubu! Kondo, onajina koto shittara, koroshimasu yo ! biggrin.gif



Si cu asta > promit k nu mai scriu nimik in japoneza ever ever ! :oops:

Scuzati-ma dak am facut inainte, jtiu k nu-i frumos , da' sunt si yo mik ! :oops:



Bye-bye for now !



Kujaku-chan
arina
/happy.gif MINNA, HAJIMEMASHITE! asta ar fi asa ca sunt noua p aici si m-am gandit sa salut...in cazul in care sunteti curiosi de pe unde am mai aparut si yo ar fi frumos sa va lamuresc si sa va spun ca am aterizat( noroc ca nu m-am lovit in cadere biggrin.gif ) de p aceiasi "creanga" producatoare de nihonjini autohtoni cu kujaku.



din nefericire(pentru el..logic /sweat ) trebuie sa incep prin a ii da lui scorpio cu evantaiul peste degete(cum mi-ar face stim noi cine mie la go!) pentru metodele profund"neortodoxe" . Draga scorpio...eu inteleg k esti si tu curios si k vrei sa iti arati interesul..nu neaparat fata de limba japoneza..dar asta chiar e furt intelectual p fatza.. :hammering: in fine..treaca de la mine de data asta k cred k te-a pedepsit alex cu ditamai fraza destul(mai ales k ai ramas si fara dictionar ambulant..) :boo:



hai k deja ma intind la vorba..adik la scris! mata ne! :weee:
axi
woaa ... isn't that cute ... recomand tratament urgent ... topic la membri noi tongue.gif

si gambatte=do ur best nu "noroc" ... oricat de betiv ar fi senseiul unora tongue.gif
Scorpio
Am fost aflat biggrin.gif biggrin.gif......gomen ary-chan biggrin.gif biggrin.gif.....da doar am zis ca n-o sa spun sursa.....tongue.gif...si nu vad ce a fost chair asa de neortodox.... :twisted:..oricum fraza aia o s-o traduc undeva pe la vara probabil......ca mai rapid nu cred....dar nu e prea tarziu sa caut un dictionar pe net :twisted:



Cu topicul la noi veniti.....nu prea cred ca mai are rost.....e practic asta biggrin.gif



p.s: nu reusesti nimic ary-chan cu evantaiul ala.....tongue.gif tongue.gif tongue.gif
kujaku-chan
Bey , Scorpeone ! No pb ! N-a fost kiar asa BIG DEAL !

Cat despre alea in japo > mai bine nu le traduci ! (trust me on that biggrin.gif )

Let's stop here si sa mai intoarcem si fila ...

Deci ...



(continuarea dupa party-u din seara asta)



Kujaku-chan /happy.gif
Scorpio
Aha......sa vedem ce facem diseara......iar cu alea......cred ca pana la urma o sa caut sa le traduc......ce-am de pierdut ? tongue.gif
zeri
Am mai adaugat acia: http://zeri.dap.ro/thumbnails.php?album=11 neste poze facut in ultima zi a festivalului, ce cuprind sceneta, prezentarea kimonourilor si vizita ambasadorului Japoniei in Romania, domnia sa Naotoshi Sugiuchi.



Pozele nu prea redau atmosfera care a fost acolo, dar e bine ca macar sunt...
bogdan
traiasca spamu si hurey for zeri care dupa lupte seculare ce au durat o luna jumate o reusit imposibilu ....nu ca altii tongue.gif



PS sceneta o fost in penultima zi a festivalului :twisted: cred :oops:
zeri
Multumesc Multumesc ! :pekori:



Mey, sceneta nu a fost miercuri? adica in ultima zi :? ...whatever...
bogdan
nuu sceneta aia cu eleva de la creanga transferata in japonia o fost marti ..miercuri o fost pesa ai mai comlexa cu decoruri si costume si mai multe acte ....sunt sigur ca au fost 2 pese de teatru(scenete daca vrei) iar aia cu eleva ajunsa in jap..de unde sunt niste poze o fost marti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.