Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme de la mutarea pe noul server
Anime-Club Forum > Forum > Probleme tehnice
Pages: 1, 2
chibimox
Dupa cum am mai spus :

- erau ceva probleme cu serverul vechi in sensu ca erau perioade cand nu prea mergea si atunci am cerut sa ne mute pe altul

- pe noul server am vazut ca nu mai prea mergea Forumul

- problema era de la faptul ca pe noul server este PHP5 si se pare ca exista probleme intre phpBB vechi si PHP5

- am reinstalat Nuke cu tot cu forum si astfel s-au pierdut vechile MODificari (ierarhia, atasamentele, custom_title, gender, spoiler ... )



Cam asta e povestea pe scurt a ceea ce s-a intampalt zilele astea. Am reusit sa instalez ierarhia si atasamentele si urmeaza sa instalez si restul. Vreau sa-mi raportati orice problema aici .. chiar lucruri care functioneaza diferit decatpana acum.
axi
mda ... forum indexu arata altfel tongue.gif ... e bine big chief? biggrin.gif

e in stil copac ...dar nu inteleg de ce mai e nevoie cand avem deja copacu in stanga ... mergea sa ramana la fel

si un test la spoiler tags ...
ia sa vedem daca merge
(anime interface are de comentat la asta) ... revenind ... nu cred ca merge ... ia ziceti voi tongue.gif
Coyotee
Rezolvat problema ta axi... happy now?



Singura diferenta la index acum e ca nu arata sub-categoriile ca o lista sub nume (don't know why). Daca nu-ti place asha, pot pune imediat inapoi pe stil "copac".
Tenshi
De fiecare data cand deschid o pagina imi apare o fereastra cu mesajul:



A Runtime Eroor has occurred.

Do you wish to Debug?



Line: 32

Error: Object expected.




Nu am idee ce inseamna, si nu stiu din ce cauza apare... dar pana acum nu erau probleme. :roll:



Inca ceva... cand apas "Last Posts" in meniul din dreapta: This module isn't active...
Coyotee
Tenshi, folosesti cumva theme-ul phpib? Daca da, schimba cu Purity, fiindca theme-ul phpib nu a fost reparat. Purity a fost testat si merge.
Tenshi
Folosesc SubSilver (pentru ca cel roz e cum e :roll: )...



Edit> Am schimbat. Ramane problema de la meniu, though... sad.gif
zeri
Merge si phpib2 foarte bine, din cate vad eu, nu are probleme smile.gif
jeddithe
Unde este SHOUT BOX-ul?

A fost scos?

Cert este ca la mine nu mai apare... :?
Coyotee
Da, shoutbox-ul a fost scos fiindca avem nishte probleme cu el (din cauza reinstalarii). Cel tarziu luni sau marti o sa fie din nou activ.
bogdan
io am o intrebare dece unele pagini arata in formatul ...puse cu furca
Ranma-kun
DECI S-A MAI ZIS, SA NU FOLOSITI PHPIB2
bogdan
Ranma-kun tema folosita de mine este purity si porblema nu apare tot timpul numai la anumite pagini si numai cand folosesc tree menu in care ca veni vb nu functioneaza last posts
Tenshi
:cry: Mie tot nu-mi merge Last Posts...
Coyotee
Gata, am reparat si modulul de Last Posts. Mi-a luat ceva timp ca a trebuit sa fac modificari manuale in baza de date.
Tenshi
Thank you su!! Your work is appreciated. /happy.gif
Coyotee
Am uitat sa zic si aici ca am corectat si problema de la galerie (modulul de galerie era inactiv la fel ca Last Posts).



P.S. Chibi a corectat bug-ul de la forum care facea ca sub-categoriile sa nu apara sub numele categoriei de care apartineau.
chibimox
QUOTE(Coyotee)
Rezolvat problema ta axi... happy now?



Singura diferenta la index acum e ca nu arata sub-categoriile ca o lista sub nume (don't know why). Daca nu-ti place asha, pot pune imediat inapoi pe stil \"copac\".




Am rezolvat eu si restul .



Despre tema phpib2 am readus-o si pe aia la normal asa ca va rog sa-mi ziceti daca mai persista problemele raportate mai sus.
Scorpio
Mox mai e o mica problema la shout...pe phpib nu se vad butoanele de up down si pauza.....dar functioneaza.....adica daca misc mausul in zona in care ar trebui sa fie shout-ul raspunde correspunzator butonului atins.....dar butonul nu se vede......dai si tu un negru sa-l vedem si noi
axi
legat de shout tongue.gif ... shout history nu e inca activ smile.gif ...
Coyotee
Gata, am corectat si Shout Box History.



De asemenea am corectat si problema cu modulul de informatii.
Scorpio
Si butoanele unde sunt? ca nu le vad tongue.gif.....mai ai putina treaba tongue.gif
CyBeR
Warning: shoutbox(modules/Shout_Box/lang-block/lang-english.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/animero/public_html/blocks/block-Shout_Box.php on line 29



Warning: shoutbox(): Failed opening 'modules/Shout_Box/lang-block/lang-english.php' for inclusion (include_path='.:/usr/lib/php:/usr/local/lib/php') in /home/animero/public_html/blocks/block-Shout_Box.php on line 29



Knock yourselves out trying to figure this one!....e super sa citesti ceva pe forum cu faza aia pe ecran.
axi
asta e parerea ta ... mie mi-a disparut shout boxu cu totu biggrin.gif ... nu ma ie prezent deloc ... oare unde o fi fugit? biggrin.gif
Tenshi
Iar nu e activ Last Posts... /sweat
Scorpio
Shout-ul si-a luat campii biggrin.gif.....sau a luat-o pe aratura cum vreti....MOX!!!!! Coyot!!!!!! WTF are u guys doing?
Tenshi
WOOOOOOOW!!! This is sooo cool!!!!! :waku:



Chibi, Coyotee!!... U guys are the best!! I love the new... whatever it is. :oops:



Mi se vede shi avataru... si ma anunta de mesaje noi!! Iconitze dragutze!! ARRIGATO!! :pekori:
axi
deci .... fara alte comentarii ... super! ... acu ma uit sa vad daca e totul ok biggrin.gif
chibimox
Mda .. nu facusem decat sa sterg jumatate din module :oops: in loc sa le fac backup. Norocu a fost ca celalalt server are inca activ contul de FTP si le-am carat de acolo.



Am comis-o da am dres-o /happy.gif .. eu cred ca e cam gata treaba.
spoileru merge ?
.. nu prea merge. Cred ca e ultima problema .. inafar ade cea a lui Scorp cu pozele :roll:
chibimox
[spoiler:27cb6bac1f] gata si spoileru [/spoiler:27cb6bac1f] /happy.gif
SebyTheDragon
Hmmm...Daca primesc mesaj nou mi se deschide in pagina nou...Problema e ca pagina respectiva ...nu are scroll bar..Ar putea fi o problema pt cei fara scroll ...daca mai exista biggrin.gif!
Uje
Problema cu lista de membrii ai forumului.

Dau click, intru, imi afiseaza primii membrii inregistrati (6 ian 2004).

Select sort method: Joined Date, Order: Ascending

Primul membru: 10 aprilie 2004

Ultimul membru pe aceeasi pagina: 28 august 2004

Intre 10-27 aprilie si 1-28 august este perioada 5-9 aprilie (eu cred ca a sortat lunile in ordine alfabetica >.>). Pe pagina a doua si in continuare (cam pana la pag 5 ca m-a rupt lenea sa caut mai incolo) forumul sorteaza corect data (august, dec, ian, feb) dar da cu mucii in fasole la an (2004, 2005, care s-o nimeri)

[img]http://img.photobucket.com/albums/v297/Uje-neko/sort3.jpg[/img] [img]http://img.photobucket.com/albums/v297/Uje-neko/sort2.jpg[/img]



Order: descending

Primul membru pe lista: 30 sept.

Ok, nu stiu de unde pana unde a scos data aia dar sa zicem ... Dar, daca tot merge inapoi (30, 28, 26, 25....etc. sept) de ce urmatoarea luna este octombrie? Stau cam prost cu logica dar n-ar trebui sa fie august?

[img]http://img.photobucket.com/albums/v297/Uje-neko/sort1.jpg[/img]

Nu stau sa ma uit acum pe toate paginile dar sistemul de sortare e dus pe apa sfanta a sambetei. Am incercat cu Mozilla/IE si interfatele purity/bubblegum si e la fel. Fix please! :D
zeri
Problema aia e mai veche, oricum poate se ocupa Chibi de ea ca tot e pasionat de reparat forumul /happy.gif



Si mai vin si eu cu raportul saptamanal de erori:



In tree-ul din stanga, nu merge link-ul catre AnimeDB stats, nici ala de la Search si nici link-urile de la Forum, catre Ro Anime, Anime detaliat, Fan Area, etc...



...asta de incalzire asha...
axi
vreeeeem search!!!!!!!!!!! biggrin.gif ...
Coyotee
Am rezolvat problema cu modulul de Search.



Problemele cu link-urile din meniul se va ocupa chibi (si poate si de lista utilizatorilor).
axi
a disparut ranku ... si nu numai mie ... da nu la toti ... de asemenea nu mai gasesc optiunea de pus rank.
chibimox
Am rezolvat :

- linkurile din meniu

- custom title + gender .. nu era nici sexu brei .. nu stiai de ce esti nervos nee Axi ? 8)



Sa vad si lista de useri ...



Tineti-ootot asa cu raporturile de gandacei /happy.gif
axi
da s-a verificat ... bun asa chibi

(cu sexu nu aveam nika bre ... am mirosu destul de bun tongue.gif)

alta chestie ... dupa ce postez nu imi mai revine la topicul respectiv ... ramane in fereastra cu click here to view ur message or click here to view forum index ...

ps. nu ne mai fa gandacei ca te sparg tongue.gif
chibimox
Crez ca nu am altceva mai bun de facut decat gandacei ? /angry Dar stii cum e .. ultimile vietati de pe planeta asta vor fi gandacii asa ca get used to it /happy.gif



Mbuun .. deci cu titlu am rezolvat .. cu sexu am rezolvat .. userlist : Uje .. pai e normal ce vezi acolo pentru ca dupa Septembrie urmeaza Octombrie in jos ("O" e sub "S") tongue.gif .. o?dona data dupa nume .. de asta si aprilie era primu. Oricum .. am rezolvato si pe aia /happy.gif



altceva ?

edit1 : .. a .. redirectu ala ..



edit 2:

gata si ala ..

altceva ?
zeri
Bineinteles ca mai e si altceva, tot timpul mai e si altceva /happy.gif



Fii atent la o chestie. Ma duc la Memberlist, dau sort by username - ascending. Imi sorteaza lista in ordine alfabetica, dar atunci cand dau jos sa vad si alta pagina, de exemplu pagina 3, imi resorteaza lista dupa join date si se duce iar de la prima pagina. :roll:
axi
asta-i veche bre zeri ... de cand ma stiu au fost probleme la member list cu sortarea ... stiu ca nu reuseam decat dupa join date cum e initial ca daca vroiam sa dau sa sorteze invers dupa joined date era haos si mai mergea dupa nr de posturi ... atat ... in rest cum zici tu ... pagini si numere aiurea smile.gif
redwitch
la albumul de poze nu merge paginarea (cel putin) tongue.gif





da' nu ma apuc acuma sa caut bug-uri cu intentie, ca la mine e boala de meserie... imi sar in fata si imi baga degetele in ochi... *snicker*



oricum, trebuie sa spun ca imi place cum arata. biggrin.gif imi place chiar foarte mult. :weee:
APoKLips
aceeasi problema cu cea zisa de vrajotoarea rosie... plus ca apare suparatorul [URL] la shout... e ceva ciudat cu recunoasterea linkurilor...



la lista de useri se sorteaza cum alegem... dar daca dai la pagina doi sortearea se face tot dupa criteriile default.
axi
ce e asta bre ca e prima data cand vad ... vezi partea de sus a pozei.

imi apare numai in meniul principal al forumului. imi apare si cu aci interface si cu mozilla si cu IE.

scuze ptr marimea pozei da uitati-va la ora ... nu am timp si chef de editat acu.
Coyotee
Se pare ca se juca chibi iar cu Meta tag-urile dinamice (care sunt generate dupa continutul paginii afisate.



Poti ignora linishtit aceasta problema tongue.gif
Tenshi
Ete ce asculta Axi cu Winampu'... biggrin.gif



Sorry for the off topic... :oops:
chibimox
chestia aia e ciudata rau .. pentru ca apare aproape aleator :evil: .. dau refresh imi dispare
Immortality
Probleme,probleme........ce am descoperit eu?MAI VREM THEMURI!!!!!!!!!!Sau cum le zice.aste e o problema,ca sunt prea putineeeeeeeeeeeeee. Nu prea ai de unde alege.A,am alta problema:cum pun si eu un link la imagine?La signature.PLSSSSSSSSSSSSSSSSSSS HELP ME!!!!!!!!!!! Surumana anticipat. biggrin.gif

[spam]TRAIASCA PISICILE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/spam]
chibimox
1. Cred ca am rezolvat problema cu keyword-urile care apareau inainte de pagina .. da nu-s foarte sigur. Cui ii mai apar sa scrie aici ce poagina era & stuff .. sau mai bine un screenshot cum a dat axi



2. Immo .. cauta un topic sa se potriveasca cu "problemele" tale .. daca nu gasesti - creeaza unul.



3. Pt Immo si pt toti cei care au poze la semnatura - incercati sa nu depasiti 80-100 px inaltime. Vad ca forumul, putin cate putin, incepe sa semene cu o galerie de imagini.



4. link se pune cu BBtag (ca in posturi) - exemplu : [_url=http://linku.meu][img=pozamea][/url] - fara caracterul "_" de la inceput



ps .. pls nu da reply immo decat la subiect - mersi
Immortality
Inca 2 probleme la unu din themuri:

1.da refresh non-stop

2. asta:
chibimox
Tema aia nu e terminata si este una din temele pe care urmeaza sa le scoatem.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.