Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Shogun
Anime-Club Forum > Japonia > Istorie
Chris
Ce stiu eu din istoria Japoniei, in afara de ce am vazut la televizor, stiu din Shogun. Daca mai este cineva care a citit cartile, sa vorbim... biggrin.gif
Urfe
Nu e nu stiu ce... Istoria Cultirii si a Civilizatiei, De la Pearl Harbor la Horishima, Civilizatia Japneza Traditionala, Marea Conflagratie a Secolului XX + povestile celor care au trecut prin WW2 + Bushido. Asta am eu prin casa.
Recunosc, nu e chiar totul..
Balthasar
Am si eu Shogun prin biblioteca din sufragerie.....maricele volume biggrin.gif
Poate o sa ma apuc de citit vara asta. Cu istoria Japoniei stiu ce am vazut pe Discovery, documentare cu traditiile lor and stuff.
Chris
Nici eu n-am citit tot Shogunul, dar am citit 1/2 din primul Volum, si e calumea, dar am uitat de el. biggrin.gif :oops:
kaoru
istoria Japoniei e sooper... e invaluita in mister si legata de supranatural...zeitati etc.
locuitorii de astazi ai arhipelagului nipon au o istorie ce se pierde in trecuturi atat de indepartate incat nici pana acum na reusit nimeni sa parcurga calea intoarsa pe labirintul evolutiei lor si sajunga lanceputurile existentei primilor locuitori ai insulelor.....
una din teorii care tinde sa fie acceptata deoarece exista si marturii greu de contestat-geologice de exemplu-este ca arhipelagul ar fi fost candva legat de continentul Asia.
se spune ca unul din urmasii locuitorilor de azi ar fi omul de Kuzuu descoperit in 1950 la Tocighi-dar nu se poate sustine cu siguranta nici acest lucru deoarece se presupune ca cei care au ramas in arhipelag dupa ruptura de continent ar fi fost exterminati de cataclisme.....
deci exista si teoria ca cei de aici ar fi defapt o populatie imigrata de pe continent in insula Kyushu.
despre cealalta perspectiva din care lucrurile pot fi privite-si anume provenienta divina.....zeii si contributia lor la aparitia Japoniei voi posta in topicul de cultura pentru ca mi se pare mai potrivit....


bun....sper ca nu vam plictisit prea tare...si daca par umpic mai mult nebun.. smile.gif... sar putea sa fiu. dar cred ca merita sa stie si cei de aici ce stiu si eu + cine nu vrea ....sa nu citeasca ..i dont care
exista deci ipoteze si numai ipoteze,presupuneri....si pana la noi descoperiri nimeni nu stie deocamdata de unde vin exact japonezii.
Chris
Fie cum o fi, Japonia mi se pare o tara putin mai iteresanta decat Grecia, ca si cultura si frumuseti naturale.
kaoru
mda...
pot sa stiu si eu atunci de ce ai creat acest topic...?

PS:in legatura cu emoticonul acela....da.......cred co sa mil pun ca semnatura
Chris
De ce am facut topicul ????? Pai am spus de ce mai sus... :? N-ai inteles ????

Vreau sa-ti aduc la cunostinta o chestie: Eu am zis [quote] Japonia mi se pare o tara putin mai iteresanta
referitor a cultura.
kaoru
a.. :roll: .........scuze.
astai nasol la un forum...cand scrii ceva cel care citeste nusi da seama de accent si se pierde vro 30% din idee...
acum am inteles smile.gif...cand am citit prima oara nu miam dat seama cam cum ai fi spus TU propozitia respectiva...marog...intelegi ce vreau sa spun.....
SORRY again.
Frost sempai...
yuki
Ma bucur ca a fost initiat acest topic, pentru ca ma pasioneaza foarte mult tot ce tine de Japonia. Cred ca nici o tara nu are istoria atat de mult legata de cultura.
Am citit Shogun si mi-a placut foarte mult evident, o recomand oricui. Insa am citit Musashi, care o gasesc mult mai buna, poate si dat fiin faptului ca e scrisa de un japonez ( Eiji Yoshikawa ), deci evenimentele nu sunt vazute prin prisma unui strain. Actiunea se petrece/ incepe pe la 1600 la Sekigahara. Ceea ce regret e ca nu am decat 2 volume din 4 :cry:
O alta carte buna este Genji Monogatari. Nu am citit-o dar am auzit ca este o capodopera a literaturii japoneze.
Chris
Mai am si eu acasa niste carti, scrise parca tot de cel care a scris Shogunul, numele lui l-am uitat acum :oops: ... care se numesc: Tay Pan, ....Casa :oops: si inca ceva, tre sa ma uit, nu mi-am facut temele... :oops: o sa ma uit mai bine. biggrin.gif
morebla
Am citit tot ce a scris James Clavell , in acest context amintesc Shogun, Tai Pan , Nobila Casa si Gai Jin , plina de informatii foarte interesante despre japonezi despre folul lor de a fi etc. etc. , dintr-o perspectiva destul de obiectiva ( in Tai Pan si Nobila Casa nu se refera , prea mult , la Japonia , insa merita citite pentru a face o legatura si mai stransa intre Shogun si Gai Jin , si oricum , sunt niste carti bune ... ).
Mai sunt numeroasele carti de poezii ( format de buzunar ) pe care le-am citit , insa nu am gasit nimic marcabil .
Sa nu uit Musashi , la care am citit mai intai al 3-lea volum, apoi primul , apoi al 5-lea ... ca asa am facut rost de el :?
yuki
Musashi are 5 volume ???? Eu stiam de 4. Poate sunt editii diferite. Eu am citit primele 2 volume. Oare pe net nu le-as putea gasi ? Evident in engleza ca in romana e putin probabil.
Despre cultura va pot recomanda ceva carti, dar neffind story si actiune , ci doar informatii poate unii le gasesc plicticoase. Oricum scrisa intr-un stil placut si interesanta e o carte de Octavian Simu - " Civilizatia japoneza traditionala ". Mi-am adus aminte si de o carte chiar amuzanta scrisa de un roman, poate tot O. Simu : Ojo-san.
z-kun
SHogun este una dintre cartile care sunt pe lista 'de citit'. Inca nu m-am hotarat sa-l citesc in engleza sau in romana. Varianta romana este la biblioteca judeteana (cel putin in Brasov) iar cea engleza la centrul japonez Musashino (tot in BV :twisted: )
Bawmwolle
Eu le-am citit, dar eram prin clasa a 7-a, asa ca nu am inteles mare lucru din ele. tongue.gif
Chris
Eu mai am sa-l citesc... :oops:

Z-Kun :arrow: tu unde ai invatat japoneza ?
Keiichi
Eu am citit Shogun si pot sa spun ca este una din marile capodopere ale omenirii.La sfarsitul cartii recunosc ca am lacrimat pentru ca a murit Mariko-san.Cel mai mult imi place de Blackthorne.Are un temperament impresionant.Numele lui simbolizeaza un fel de "ghimpe negru" care "inteapa" pe unele personaje japoneze din carte dar si pentru cele britanice.Vreau sa spun ca este ca o "S.U.L.A-n coaste" ca sa fiu mai explicit.In concluzie pot spune ca este o carte interesanta si daca vreti sa o cititi sa stiti ca in ciuda dimensiunilor impresionante(1350 pag.) merita citita.
P.S. Pentru cei interesati de limba japoneza:am un dictionar japonezo-englez pe calculator.Cei interesati sa ma anunte si am sa vi-l trimit.Ok.Asta-i tot.
morebla
Blackthorne este un personaj interesant ,conturat bine din toate punctele de vedere , insa ,daca in roman vedem un Blackthorne puternic ,stapant pe sine , dur ... , in film , Richard Chamberlain nu a reusit sa afiseze aceste calitati ( apropo ati vazut filmul ) . Defapt , Blackthorne din film este mai mult un fel de amorez plapand ( se pune accent pe povestea de dragoste dintre John Blackthorne si Lady Toda Buntaro - Mariko ) , nu s-a reusit sa se atimga profunzimea personajului din roman , dupa parerea mea .Cred ca era nevoie de un alt actor in rolul lui Blackthorne.

ps: shogun e o carte buna insa risti mult sa faci afirmatii de genul asta "Eu am citit Shogun si pot sa spun ca este una din marile capodopere ale omenirii." ; acest superlativ s-ar putea sa starneasca discutii , critici.
Keiichi
Toate afirmatiile pe care le-am facut sunt "parerea mea".Nu-mi pasa daca unii cred ca Shogun este sau nu o capodopera.Adevarul este ca a fost vina regizorului care nu a inteles mesajul romanului.Filmul a fost destinat publicului american si european,poate de aceea ar fi fost mai bine sa fi fost regizat de un japonez.Regizorii japonezi pun mult mai mult accent pe trasaturile personajelor.Filmul,in regia lui ZXY s-a vrut a fi romantic,emotionant.Poate ca ar fi trebuit un alt actor,intr-adevar.
Chris
Intra si pe la cultura Keiichi, si vezi ca e un topic care se numeste: (ceva)in general, o sa vezi ceva referitor la ce ai scris tu aici.
e-Z
Ma bucur ca exista oameni care apreciaza aceasta carte superba. Nu sunt dintre cei care fac comlimente gratuite dar shogunul e una dintre cele mai bune carti citite de mine(si am citit ceva, nu e singura, daca asta vroiati sa-mi ziceti biggrin.gif )
Da, filmul nu prea reda atmosfera din carte, si asta din cauza ca ar fi fost mai indicat un film split-parts, in vreo 4 parti, mult mai amplu, care sa prezinte mai multe episoade din carte(detaliile fac totul in conturarea unui personaj).
Parerea mea!
Chris
Se pare ca nu toti au aceeasi parere despre aceasta carte e-Z, citeste tot daca ai ocazia.
yuki
un film nu se ridica niciodata la valoarea unei carti.
Chris
Niciodata nu se intampla asa ceva, it will be a cold day in hell !!!! :twisted: biggrin.gif
Bawmwolle
Am teminat de citit vol.1, sunt la al doilea.Este extraordinar!
e-Z
Impresia mea cand vad un film facut dupa o carte, in cazul in care am citit respectiva carte, este de fals, de dezamagire. Adica, eu deja mi-am format un set de imagini despre ce ar trebui sa se intample, si cand vad ceea ce a crezut regizorul ca trebuie sa vad, sunt deziluzionat.

In cazul shogunului, mai ales pentru ca a fost foarte "esentializat"(in viziunea regizorului), redus la 2(sau cate or fi) ore de film, sentimentul e pregnant.
Urfe
e-Z, daca vrei sa vezi un film apropiat cartii, bogat in detalii - iti recomand calduros serialul. Este mai vechi, este drept, dar superior filmului.



Eu am citit cartea si am vazut apoi serialul - sunt apropiate.



PS: Frost, in Bv se dau cursuri, gratis, la Centrul Japonez, de catre profesori din Japonia. : )
Aoi
Mi-au placut mult cartile lui James Clavell , mai ales cele referitoare la Japonia..tara pe care incearca sa o "fotografieze" intr-un mod unic, de la aparitia Gaijin-ilor si pina in perioada sa de dezvoltare industriala ( Tai PaN) . O carte care mi-a placut mult se numeste Chiangi , scrisa de acelasi autor , o descriere a vietii de zi cu zi intr-un lagar de munca japonez , unde cafeaua , tigarile, si tot ceea ce insemna civilizatie..ajung sa rivalizeze cu aurul..controlate de catre King ..un rege intr-un mic univers , rupt de lumea exterioara...Daca nu ma insel ultimile lui carti , mai exact 2 volume la fel de voluminoase precum shogun-ul se numesc

Virtejul , si chiar daca nu au legatura cu Japonia , captiveaza la fel de mult . La fel ca multi altii ( i guess) m-a ajuat sa inteleg mai bine Iranul ca tara , ca mentalitate , pentru ca da ..despre Iran este vorba..si despre acel Allah atat de pretuit..de arabi ,si modul in care hotaririle unor oameni pot sa devina voia lui Allah. Aceasta carte incearca sa arunce o raza de lumina asupra evenimentelor din anul 1979 , cind imamul Khomeni reuseste sa inlature de la putere casa regala , inlocuind-o cu o adevarata dictatura purtind masca religiei...lucru ramas neschimbat pina in ziua de azi..
APoKLips
A citit shogun... am impresia ca e cel ami mare roman citit de mine... si am si celelalte de la Clavell in biblioteca. eu zic ca merita... si versiunea in romaneste... adica eu nu ma mai puteam opri.
Myamoto_Musashi
Ba si io am citit toata cartea si am vazut si filmu si mi se pare ca a iesit bine oricum! Dar oricum red ca este foarte greu pentru cineva care nu este samurai sa inteleaga adevarata profunzime a acestei cartii minunate ( poate daca face misogi (daca stiti ce-i aia) mult timp) :shock:
Evangelion
si eu am citit si cartea si am vazut si filmul...ca de obicei...cartea bate filmul de departe!....both r good....cine n`a citit cartea... v`o recomand..impreuna cu Nobila Casa, Tai Pei si restu din colectie...

sunt superbe!
Sidonix
Shogunu e imens....nu avut ocazia sa citesc atata...oricum stiu ca merita...
Katy
Mi-a placut Shogun tocmai pt k e scris din perspectiva strainului. Si este un inceput extraordinar pt a afla despre cultura japoneza. N-am vazut filmul, dar am vazut seria care se apropie f mult de carte (dak nu ma insel James Clavell s-a implicat in realizarea ei, but i could be wrong.. unsure.gif )
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.