Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Appleseed 2004
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Science Fiction
Pages: 1, 2
Sidonix
Dupa OAV-ul aparut in 1988 Masamune Shirow l-a remasterizat in spiritu' contemporan ...Varianta Appleseed 2004 este realizata in imagini de sinteza 3D. Criticii spun ca nu se ridica la standardul Final Fantasy dar e apropiat.Cei care l-au vazut pe cel original stiu povestea. Dupa cel de-al 3-lea razboi mondial Duncan, o tipa experta in misiuni de comando, impreuna cu partenerul ei cyborg Briareos, se inroleaza in fortele speciale ale orasului Olympus.Orasul Olympus, un oras model iesit din cenusa ultimei conflagratii, are ca populatie majoritara bioroizii (un gen de cyborgi) si oameni creati artificiali fara capacitatea de a se reproduce.Orasul este controlat de "directoarea" Athena alaturi de un consiliu format din bioroizi prin super computeru Gaia...
Nu mai continui pt a nu transforma in review topicu...oricum cei care l-au vazut pe primu stiu story-ul.Ideea e ca varianta 2004 contine unele dezvoltari al scenariul original si implicit mai multa actiune.
DMW
Arata ciudat. Nu e nici Final Fantasy all the way. Inca nu stiu daca imi place sau nu. biggrin.gif Oricum primul Appleseed era varza la capitolul poveste. Asta e mai bun? (N-am vazut decat secventze deocamdata)
ibarbar
Mah Sidonixe, ai grija ca spui prostii legat de Appleseed.



Pe tipa o cheama Deunan, Athena este bioroid si bioroizii sunt oameni creati artificial care nu se pot reproduce, sentimentele le sunt blocate la nivel genetic si au durata de viata mai mica, ei fiind realizati cu scopul de a proteja oamenii. Populatia in oras este de 50% oameni si restu bioroizi. Consiliul de boshorogi conduce alaturi de AI-ul Gaia, fiind reprezentati de 'primarul' Athena si de generalul Uranus, adversar al bioroizilor.

Briareos este doar cyborg, si cam singurul care apare in film, restul sunt oameni in combat suit.



Filmul are o grafica de ramai :shock: :shock: :shock: , singura mea plangere ar fi "plasticitatea" la propriu a fetzelor si hainelor, robotii si decorurile in general fiind ultra-super-detaliate si texturate impecabil. Exploziile ar fi trebuit mai mult lucrate.



Scenariul filmului nu este impecabil, dar pe ansamblu povestea este destul de interesanta si nu jigneste inteligenta (desi este o faza in film destul de discutabila, in functie de inclinatiile religioase biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif sa vad daca realizeaza careva la care faza ma refer smile.gif ).



Comparativ cu Final Fantasy, cred ca are mai bine facute decorurile. Personajele nu sunt mai bine realizate evident. Iar povestea este cam la fel de cu gauri conceputa/aplicata ca si la Final Fantasy.



Per ansamblu filmul merita vazut, evident, nu este insa o capodopera, nici pe de parte. Un film de actiune bun.



Salutari.
DMW
hmmmmm... cred ca o sa ma uit la el atunci. (viata e prea scurta sa ma uit la anime care "jignesc inteligenta". smile.gif )



ibarbar, sig-ul tau mi-e foarte familiar, da' chiar nu-mi amintesc acuma sursa. de unde e?
Sidonix
yep...ai dreptate /sweat ..dar la cit timp a trecut de cind am vazut io filmu le-am mai incurcat...oricum mercy de corecturile de rigoare...Sper sa apuc si io sa-l vad pe asta nou'...mai vb after...
ibarbar
No probl.



Sigu e din GITS filmu, la sfarsit, Motoko citeaza din Biblie care din pacate nu imi aduc aminte din ce carte e, cre ca una din scrisorile lui Pavel. Daca afla careva exact sa imi zica si mie ca am uitat sad.gif. Si nu mai stiu ad literam cum era.



Dar e un citat fain, 'deep', chiar discutabil.
DMW
Wah! Yup, acuma e clar. Si am o scuza ca nu mi-am amintit: am vazut filmul in italiana (n-am putut suporta dub-ul in engleza. BTW, il are cineva in original?)
ibarbar
Mie imi place dub in engl la GITS, e ok. Il am pe DVD la calit super, cu tot cu extras smile.gif. Il mai am si cu sub, in jap da cam la 500 MB, calitate decenta.
zeri
Din pacate nu am vazut filmul din '88 ci doar pe asta nou. E un SF care merita vazut, nu contine prea multa filosofie ca sa te incurce si sa numai stii de tine, in schimb are foarte multa actiune...lucru care mie imi place, la nebunie.
CyBeR
Am vazut si eu filmul...destul de palcut impresionat...am printr-un bulk si filmul din 88 dar n-am apucat sa-l vad inca.

Asta nou e destul de reusit si chiar mi-a palcut.Grafica e foarte bine realizata, intr-adevar sub nivelul FF dar totusi. Povestea-i draguta dar eu ama vut un sub sub orice critica...
SebyTheDragon
Din punct de vedere al graficii filmul este exceptional! Povestea e OK nu e cine stie ce ....dare e deajuns sa arate ce poate grafica ....!



Am ramas gura casca cand am dat primaoara peste tancurile alea cu chain gunuri pe le... :shock: :hmmm: !
SebyTheDragon
Helllooo ...nu-mi aduc aminte sa fie asta vreun remake! NU E ACEEASI POVESTE!!!! Personajele principale s-au pastrat ...dar doar atat ...povestea nu e aceeasi! Desi l-am vazut pe cel vechi de mult timp ...stiu ca nu sunt la fel!!!

E normal sa nu te impresioneze prea mult cel vechi....e vorba de '88...aproape acum 20 ani..asa ca e de inteles!
Demiurgus
Bioroizii au fost creati pentru a asigura stabilitatea orasului, nu pentru a proteja oamenii. Oricum nu ar fi in stare de asa ceva. La capitolul poveste/scenariu filmul sta destul de prost. Ce inseamna sa faci dintr-un manga de 5 volume (?) un film de maxim 90 de minute, heh.

Mi-a placut animatia personajelor, e foarte bine realizata (desi mai sunt unele momente in care se comporta ciudat). Grafica e in regula, nu m-a impresionat. Nu arata rau, dar nici extraordinar. Prea straluceste totul, prea plastic, prea virtual. Appleseed 2004 dovedeste pentru a nu stiu cata oara ca 3d-ul momentan nu-si are locul in anime.



"desi este o faza in film destul de discutabila, in functie de inclinatiile religioase sa vad daca realizeaza careva la care faza ma refer" - nu-mi aduc aminte de asa ceva, despre ce e vorba?
SebyTheDragon
QUOTE(whitepony)
Poate tu crezi ca ma intereseaza mai mult grafica decat storylineu' ?




Nu am zis asta .... Povestea nu pot zice ca e mai evoluata decat la original ....dar sincer daca e ceva remarcabil in filmul asta ....aia e animatia...Story-ul e ok...nui nici cine stie ce .....dar nici de 2 bani... Daca te intereseaza DOAR story-ul....nu ai nimerit filmul /... !
ibarbar
Eu ma refeream la faza [spoiler:cb9a2d3997]cand e bagata parola de dezactivare la tunurile robot, la ultima litera biggrin.gif. [/spoiler:cb9a2d3997] E cam surprinzatoare chestia. Cam din burta. Discutabila dupa cum ziceam.



Sal.
Demiurgus
Inseamna ca nu ai fost atent ibarbar :). [spoiler:61f0a7201e]Ultima litera a fost introdusa de cei 7 batrani (sau cati erau, ca am si uitat). Prin acest gest au incercat sa-si indrepte greselile, un fel de mantuire[/spoiler:61f0a7201e].
ibarbar
HUH ? Cum adica de cei sapte batrani ??? [spoiler:3c613c7432] cum de au bagat ei ultima litera, ce te face sa crezi asta ? [/spoiler:3c613c7432]



M-ai facut curios.
Animal
[spoiler:d657755a6e] Daca imi aduc bine aminte chiar zice cine a introdus ultima litera...Hinoto insasi daca nu ma insel...hmm sau gaia dupa ce au murit batrani ? nu mai stiu sigur da zice cine a introdus...o sa ma mai uit o data...batrani in nici un caz[/spoiler:d657755a6e]
SebyTheDragon
/... Interesant de ce detaliu se leaga lumea pe aici!! Sincer, pentru mine nu prea conteaza cine a introdus-o! 8)
momotaro
Right, [spoiler:a2c46ef924]ultima litera a fost introdusa de moshuletzi, doar ei mai aveau acces si stiau parola, lojic[/spoiler:a2c46ef924]. Lasand asta la o parte, animatia e grozava, desi iti trebuie placa video, nu gluma, ca sa ti se miste cat de cat decent. Partea care nu mi-a placut deloc e ca, probabil din cauza graficii computerizate, expresivitatea fetzelor personajelor e aproape nula. Ati incercat sa urmariti cateva secvente fara sunet? Incercati sa vedeti daca va dati seama ce emotii ar vrea sa exprime personajele. Am fost total dezamagit la capitolul asta.
SebyTheDragon
Nu are a face placa video.Daca iti merge un Divx iti merge si asta....

Varianta care o am io ...pe 2 cduri e codata xvid..Se vede lacrima si merge super fluent daca are ca codec xvidul...Mai sunt alte decoderuri care emuleaza si xvidul....atentie la ele...pt ca deobicei o sa aveti frame rate mai mic....chiar daca compu e destul de puternic..Verificati sa fie folosit xvidul :wink: !!!
Fox
[quote=SebyTheDragon]Nu are a face placa video.Daca iti merge un Divx iti merge si asta....

Varianta care o am io ...pe 2 cduri e codata xvid..Se vede lacrima si merge super fluent daca are ca codec xvidul...Mai sunt alte decoderuri care emuleaza si xvidul....atentie la ele...pt ca deobicei o sa aveti frame rate mai mic....chiar daca compu e destul de puternic..Verificati sa fie folosit xvidul :wink: !!![/quote]

Nu sunt sigur ca e asa..am vazut filmul pe calc. meu de acasa(o rabla de PIII cu placarivatnt2) si nu aveam frame de loc iar sunetul se auza inainte sa se intample fazele,total aiurea.A doua zi m-am uitat la el pe calc. de la servici cu aceleasi codecuri ca si cele de acasa si se vedea ok..singura diferenta e ca la munca am un amd 2500+ cu geforce 4 soooo nu sunt chiar atat de sigur ca nu e de la hardware....

Revenind la anime grafica e buna cu toate ca animatiile faciale sunt cam inghetate,backgroundurile,texturile si shaderele sunt net superioare fata de final fantasy insa daca e sa compar grafica(in afara de personaje)cu GITS2,aplle seed-ul cam pierde teren /hmm
zeri
Animatia din film nu are nici o legatura cu cerintele de sistem. Este un film si atata tot. Calculatorul nu trebuie decat sa suporte decodarea filmului. Probabil vi se misca aiurea pentru ca este codat cu ultima versiunea a codecului respectiv, iar sistemele voastre nu au puterea de a il decoda in timp real, or something like that.

Apple Seed are grafica 3D, dar nu e acelasi lucru cu un joc, este doar o succesiune de frameuri, care nu folosesc placa video pentru renderizare.
Fox
poate ca da insa cred ca sistemul conteaza ,daca ar fi fost codat prost mi-ar fi mers aiurea si pe cal. de la servici pe care aveam aceleasi codecuri si player instalat...la fel mi-sa intamplat si cu GITS 2,Blood,wonderful days si toate au CG in ele,iar morisca mea de acasa mai mai ca-si dadea duhul cand le dadeam play...daca nu tine de placa atunci tine de procesor....sau poate nu tine de nici una si e doar calc. meu prost din nastere /happy.gif
SebyTheDragon
Heeeeeellllllllllllooooooooooo Party peopleeeeeee!!!

Daca ai un p3 e deajuns sa iti merga orice film cu post procesing la minim....

Appleseedul e codat xvid....si va asigur ca merge foarte bine pe un p3 si o tnt 2....

E un pic catre limita inferioara de rulare a unui film comprimat xvid/divx.....da mere garantat.. Mai scoate din filtre ....daca ai un player si codecuri care se baga la gramada....

Filmul DOAR cu xvid ca codec merge perfect...

Oricum faprul ca e CGA...nu are a face :roll: absolutt nimic cu rularea filmului....E doar un film...

Una e sa filmezi scene din HL2 ...si sa le pui intrun avi care mere si pe un p2 ...si alta e sa joci scenele respective in joc.... /omg /angry
vik
Va pot spune ca merge chiar pe un p2 la 300 din epoca de piatra cu o placa video de 4 mb. Tot ce trebuie e un Divx si un Xvid. Ma rog si un player serios. Vizionare placuta.
APoKLips
:weee: :gooood: sunt de acord cu vik ... voi astia cu calculatoarele prea noi ... of of... un film e film.. si nu are a face cu ceea l'a renderizat



Story este bun... pentru un anime cu grafica pe masura. Nu inteleg dece au fost conceputi bioroizii totusi in felul acela. Pana la urma aveai aceleasi gene chiar daca alese si manipulate... deci tot oameni erau... chiar mai umani ca oamenii nascuti natural. Mi'au placut la nebunie tunurile pt apararea orasului care au devenit la final roboti uriasi. Totusi faza cu parola si cu DTank sunt trase de par.



PS: cred ca discutia adeviat cu 180 de grade de la directia originala... pls correct the trajectory !
Nim
eh...ideea nu a fsot mare lucru...anime bazat mai mult pe grafica ... din pacate...singura scena emotionanta mi s-a parut aceea in care ea vede holograma mamei...sau isi aminteshte...atunci a fost super...

in rest...prea putin dramatism...conflict slab...ehhh...dar merge...

Wonderful days e mult mai reushit...mai ales din pt de vedere aal sunetului...dar si din al personajelor...sunt mult mai bine definite
SebyTheDragon
Mda..Wonderfull Days e mai bine facut...insa aici cga-ul e mai agresiv ..... si sincer e ceva mai impresionant...In wonderful e impresionant imbinarea intre desenul clasic si cga.
pwLiquid
salut! am o problema cu appleseed. l-am gasit la cineva pe 2cd-uri dar prima parte e un .avi, a doua .mkv si nu stiu daca e chiar continuat de unde trebuie. adica s-ar putea a doua parte sa inceapa mai tirziu si sa se fi pierdut ceva din film.



asadar:



prima parte se termina cind tanti aia suparata (n-am vazut filmul, nu stiu nimic despre personaje asa ca de asta vorbesc mai colorat) ordona o intilnire de urgenta, dupa ce a vazut ca "toata generatia a treia de bioriozi este distrusa." ultimele replici ar fi astea:



"- Din acest moment, blocati accesul in

imprejurimile complexului Tarutarus si

Tartarus. Nimanui nu ii este permis accesul catre

sistemul "D-Tank" .

- Am inteles.

- Intalnire de urgenta chiar acum!"



a doua parte incepe cu un un tip si o tipa (Hitomi). el vorbeste nustiuce si tipa se prabuseste. primele replici sint astea:



"- Ma intreb daca Deunan este bine... Hitomi! Nu-mi spune... Ti-ai depasit procedura de prelungire a vietii cu mai mult de 3 zile!"



ok. imi puteti spune daca cele doua parti se "lipesc" bine sau lipseste o bucata din film ? arigatou
pwLiquid
mda... m-am uitat la film si cred ca se "lipeste" bine smile.gif si ca tot am ajus aici... mi s-a parut interesant, ba chiar misto. desi e cg, cred ca e extraordinar realizat. bun gust. mi-a placut de x^y ori mai mult decit final fantasy (si la story si la grafica - se potriveste mult mai bine cu genul, imho), cu toate ca tre' sa-l revad in citeva zile... sa ma asigur tongue.gif as vrea sa vad si originalul, cu toate ca nu cred ca voi avea ocazia prea curind.
vik
A fost dezamagitor si desi fusesem avertizat sa nu ma astept la multe ..aveam si eu sperante. Dupa parerea mea nu e nici macar in categoria "must see"
shuin
Ok, tocmai am vazut si io Appleseed.

Inainte sa fac rost de film nu jtiam nimic in afara d c auzisem: are o grafik super hi in da sky, da' o poveste jalnik.



Prima surpriza: faptul k e bazat pe un manga de Masamune Shirow creatorul GITS. Nu jtiam amanuntul asta. Oricum stilul sau orientat spre cyberpunk se vede, desi din fericire (sau din pakte pt unii) filmul nu se adancejte in discutii filosofice la fel d mult k Innocence.



Apoi grafik. Ma ajteptam la ceva 3d and stuff da' c am vazut a fost peste ajteptari... Da 3d-ul e folosit mult (si va spun d la inceput k sa fie clar: nu sunt unul din cei multi kre il vad k pe un lucru rau... am obs p forum in anum discutii k unii useri desfiinteaza filmele kre fol grafik 3d la greu... treaba lor, mie imi place). Cel mai mult la grafik insa nu m-a socat 3d-ul ci metoda d randare folosita pt personaje... este un fel de cell-shading... superb. Pt cei krora le-a placut cum arata personajele, aceeasi metoda este folosita in Romancing SaGa: Minstrel Song (jocul a fost lansat p 21 aprilie in jap, si impinge PS2-ul la limita in ceea c privejte capacitatile grafice) pt kractere. Deci cei kre vor sa vada cum arata un joc cu grafik din Appleseed sa descarce trailere cu jocul.

Tot la capitolul grafik, in aceeasi categorie cu Appleseed mai sunt Final Fantasy: The Spirits Within si Wonderful Days intr-o mai mik masura. SIncer mi-a placut Appleseed mai mult decat FF: TSW; cu WD nu pot sa-l compar pt difera si tehnik folosita (WD nu e complet 3d) si povestea trateaza alt subiect desi la prima vedere pare la fel cu o lume post-apocaliptik. Deasemenea Innocence intra si el in aceasta categorie, dar ink odata Appleseed este cel kre mi-a palcut mai mult.



Si am ajuns si la poveste: Nu mi s-a parut slaba. Nu mai slaba decat a celorlalte anime mentionate mai sus, ci kiar mai buna (dap, mi s-a marut superioara lui Innocence kre practic n-a adus nimic nou si a preferat sa fie mai mult o dezbatere filosofik pe tema "Viseaza androizii oi electrice?" - cine jtie cunoajte wink.gif ).

Per asnamblu nu e o poveste nici complexa si nici complicata. O poveste simpla pt toata lumea, usor digerabila si kre nu propune prea multe teme filosofice... yea, save the humanity intr-o noua viziune... been there, done that, dar makr e realizata cu stil de data asta aceasta clasik poveste.

Sa zic ceva si d Olympus, kre pe d o parte mi se pare orasul tipic pt un viitor cyberpunk; p d alta parte imi aduce aminte d Esthar, cea mai avansata tara din Final Fantasy 8. Olympus e un melanj intre cyberpunk si sf. Si nu pare fortat deloc... in viitor astfel de megalopolis-uri sunt f probabile.

Mecha-urile (Land mate park se numesc) kre sunt uneltele ESWAT-ului sunt o aditie f frumoasa orasului si mi se par f bine realizate. Luptele intre mecha-uri sunt si ele destul d bine realizate, in special lupta d la final cu cele 8 tunuri.



Nu am vazut Appleseed-ul din anii '80 dar am auzit oricum k e mult mai slab decat versiunea din 2004 (si slab nu din pdv al graficii). In orice caz Appleseed 2004 mi s-a parut un film bun. Nu ceva kre sa-ti spulbere mintea, dar un anime bun. Acum, am auzit k sunt planuri pt o continuare... Jtie cineva ceva?
vik
S-ar parea ca deja e in productie AppleSeed 2 si o serie care vor fi lansate in 2006. Eu sper ca vor fi mai reusite decat primul. La grafica sunt sigur ca va fi imbunatatit, problema principala ar ramane totusi povestea.
APoKLips
@_@ shuin... place la mine cum ai pus problema.



DEsi caracterele par la inceput destul de simplu facute, lucrul acesta pt mine nu conteaza defel, pt ca detaliile intrgului anime in special din actiunile , miscarile si personajelor si mechaurilor sunt foarte bune( aka vezi luptele de la sfarshit )
Coyotee
Nu stiu de ce va plangeti atat de grafica. Nu grafica conteaza cel mai mult, ci storyline-ul. Daca nu avea un storyline k-lumea, atunci mergea sa va plangeti de grafica.

Mie mi-a placut grafica folosita, kiar daca era loc pentru alta mai buna.
shuin
coyotee n-ai citit postul meu? am zis clar acolo k grfik e peste ajteptari d buna



whitepony: personajele nu sunt modelate p fuga. sunt modelate normal; tehink d randare e cea kre te-a paklit. in loc sa fie randate realist e folosita o tehnik pe kre cei d la SQUAREENIX au numit-o anime shading (personaje la fel k in appleseed sunt randate in jocul romancing saga: minstrel song kre arata super).



vik: k a fo' dezamagitor e simplu sa zici... inceark sa dezvolti un pic mai mult si sa ne spui c nu ti-a placut; povestea nu mi se pare asa d slaba.... vrei sa zici k povestea din ff: tsw sau wd e mai adank decat cea din appleseed 2004? io sincer prefer ceva simplu si usor d digerat gen aplleseed, unui ghiveci filosofic gen innocence sau fftsw, care ataca mereu aceleasi teme sf intalnite de la metropolis in orice film sf aparut pana in zilele noastre
Sidonix
Appleseed 2004 este actiune pura featuring interesting cgi...Eu recomand vizionare pe wide screen pt full efect :wink: ...Nu comentez cgi-ul pt ca nu are rost...il iau ca atare...
transe
...Nice...beats Ghost in the Shell anytime anyplace :gooood: Masamune Shirow is The Master!!
Sidonix
trance...wrong baby...GITS e unic...Appleseed e o alta viziune al aceluiasi mangaka Masamune Shirow /...
Pico
pe langa grafica exceptionala ....povestea faina ...kestia care mi-a placut cel mai mult era ....realismul....personajele se miscau ff realist...mai ales in partea cu antrenamentu....cand arata soldatii aia k fug ti se pare k ii tot adevarat...ff faina kestia asta...lumea iarasi e misto....aduce aminte de gits ...e misto ....a fost o surpriza placuta....desi nu-mi place tipu ala cu bunny ears...prietenu lui Deunan....seamana cu iepurele din Donnie Darko:P ...


Appleseed veki e cam slabutz la grafica da pt vremea lui era tare...tongue.gif si tot apare bunny guy
pic 1
pic 2
pic 3
Vebby
Ma gandeam daca sa citesc 40 de posturi inaintea mea inainte sa postez ceva.. dar tine`ma Doamne, inca (nu) sunt intreaga la cap laugh.gif

Revenind, am vizonat filmul nou si o mica parte din filmul vechi. Cred ca as fi fost mai inspirata daca as f facut invers, dar... tine`ma Doamne tongue.gif
Faceam o mica comparatie intre tehnologia din 80 si 2004, si mai ales cyborgul.. tongue.gif

Anyway, filmul mi`a placut la nebunie. Nici subiectul nu e de lepadata, dar grafica m`a lasat masca tongue.gif Scenele de bataie, super tare tipa, feelingurile personajelor, Athena care ma mira ca desi era un Biorid era batrana... totul a fost super tare. Nu am ce sa ii reprosez. Sau poate da.. Cred ca finalul mi`a stat putin pe creier. Adiklea ma gandeam ca tipa aia, oricat de puternica ar fi, nu putea sa stea agata si sa il mai tina si pe Brioris cyborg cu o sg mana.. eu acuma ma mai intreb si cu ce tasta... plutea ? biggrin.gif Ca sa nu mai zic ca la un mom dat nu mergea sa scrie ultimele 2 litere, si in ultimul mom ultima litera se scrie singura. Hai lasa`ma laugh.gif

Cu toate acestea, mi`a placut la nebunie , again tongue.gif Mai ales scenele de bataie biggrin.gif
Pico
it's called....ex machina....divine intervention tongue.gif e cam tras de coada finalul ....dar mai sunt si alte faze trase de coada...de ex cand Deunan si Briareos pica in ocean dp platforma aia si in cadere deunan ii da headshot la colonelu ala....
Vebby
Eh, chestia aia e fenomenala. tongue.gif Mai ales ca ea il cara pe el p umar. Treaba e ca eu nu vazusem nici un ocean langa cladirea respectiva si mai ales cand au cazut ei in haul imens... dar deh. Si tipul cred ca suferea de sindromul Sailor Moon ca nu mai murea laugh.gif
Pico
laugh.gif laugh.gif

pai research facility ala era pe ocean din cate imi amintesc...

da tipu ala e creepy....bunny boy....there's something about a big dude with bunny ears...that freaks u out...
Ranma-kun
E chiar tare filmul, unul dintre cele mai bune filme care le-am vazut pana acuma, anime sau non-anime. Grafica e excelenta la fel si actiunea, chiar ridica noi standarde. Mi s-a parut si mult mai bun ca GITS Innocence.
Sidonix
aham...este un remake dragilor, va rog nu exagerati...Gits face parte din alta categorie... Appleseed 2004 este revolutionar din p.d.v. al realizarii si transpunerii actiunii cinematice insa la nivel scenaristic este simplu...well...eu inca mai diger din cind in cind cite o idee din Innocence...
Ranma-kun
Sid e absolut natural sa le compar. GITS nu face parte din alta categorie. Ambele sunt de acelasi autor, joaca in viitor, si este vorba despre cyborgi politisti, in plus au aparut intr-o perioada foarta apropriata unul de celalalt.
In Innocence baga idei vechi din 1942 de cand a inceput Asimov sa abereze, asha ca nu ma impresioneaza. Iar faptul ca Makoto lipseshte in majoritatea filmului e un mare minus for me.
Trickster
Ceva nu mi-a placut nici mie la Aplleseed. Poate povestea prea subtire si cam seaca, si daca tin bine minte au fost si ceva nume care-mi zgariau timpanul biggrin.gif. Nu stiu, chiar nu mi s-a parut ca a avut nu stiu ce miez povestea aia. Si-ar mai fi si partea ca o fost cam cliseu. Dar macar a aratat exceptional si a fost o scena parca smulsa din ceva cu urban warfare sau CS care iar mi-a placut la nebunie.
shuin
Nu pot dekt sa fiu de acord cu ranma... ambele sunt cyberpunk, ambele sunt action-oriented. Mi se pare normal sa fie comparate. Si consider k appleseed e mai.. pleasent tongue.gif
Si sid, uiti un lucru.. nimic nu e absolut, asa k nu mai spune sus si tare k povestea din gits e mai buna. In your opinion povestea din GITS e mai buna... mie personal mi'a placut mai mult appleseed 2004 dekt innocence k si scenariu. In innocence, scenariul e fain, dar prea multa filosofie kteodata strik... mai ales knd dezbate aceleasi teme k predecesorul (ma refer aici la primul gits) si o caruta de alte filme cu roboti.

Povestea din appleseed nu o fi ea cine jtie ce, dar are un plot twist destul de fain spre final dak imi aduc bine aminte, si e bine pusa in scena. Pe knd povestea din gits desi o fi mai interesanta si complexa e foarte prost pusa in scena (din kuza discutiilor filosofice kre te sufoca si nu spun nimic nou).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.