Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monster - un anime ce trebuie vazut
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Drama-Psihologic-Slice of Life
Pages: 1, 2, 3
yuki
E unul dintre cele mai bune anime pe care le-am vazut ( de categoria A in topul meu ) . Aproape ma face sa cred ca nu e realizat dupa o manga, e destul de complex dar nu din punct de vedere psihologic sau filozofic. Dar seriozitatea stori-ului si a detaliilor ma duce cu gandul la Juuni kokki care e facut dupa o nuvela. Story-ul are o tenta politista si se petrece in Germania ( probabil autorul a trait acolo un timp pentru ca detaliile sunt uimitoare. oricum story-ul e cel care te tine lipit de monitor. Povestea e destul de complicata, de povestit nu de urmarit happy.gif asa ca va las sa descoperiti singuri.
Animal
Foarte misto Monster smile.gif merita vazut...povestea e foarte exciting smile.gif
Sidonix
bei din ce am citit ca info pe net ar fi ceva gen Darkside Blues...insa o sa ma pronunt dupa ce fac rost de el...



PS:Animal sper sa ai dreptate.. /hmm
Animal
As vorbi mai in detaliu de Monster da nu prea are sens avand in vedere ca doar o persoana in afara de mine la vazut...si sa fac spoilere nu prea ar fi frumos...anyway partea psihologica e bine gandita si cu multe rasturnari de situatie...asa ca nai cum sa te plictisesti...
Ranma-kun
Eu am citit manga-ul si mi s-a parut big crap, din cate vad din manga e fix ca un serial politist german, nu stiu de ce v-ar place asha ceva, dar no... se mai uita lumea dinastea...
yuki
e ca un serial politist dar acesta e doar un aspect nu as putea spune ca defineste anime-ul in sine, adica nu acesta este scopul si nici story-ul nu are ca subiect rezolvarea de cazuri sau mistere. Porobabil ca e foarte diferit de manga pentru ca e un anime exceptional realizat din cam toate punctele de vedere. Exista mult suspans dar nu ca sa vezi cine a facut o crima sau altceva ci sa vezi oare ce se mai intampla de acum incolo.
Kataracta
Eu am vazut doar primele 3 episoade si pot sa zic ca deja m-a captivat. Eu unul il recomand celor care le place genul (drama, suspans, mister)
yuki
tocmai aspectul foarte realist m-a impresionat.....si grafica este intr-adevar exceptionala.....doar ca s-a pus accentul pe realism . daca ati observat si miscarile sunt diferite de stilul obisnuit din anime.

Am vazut episodul 38 raw, nu stiu daca e ultimul.
Demiurgus
Conform site-ului anidb.net Monster are 78 de episoade. Nu se precizeaza daca a fost terminat sau nu. Oricum, mi se pare cam mult. Din cate stiu eu manga-ul are doar 18 volume...
LArSON
ca sa aflati daca un anime s-a terminat urmariti site-urile de RAWS... Monster nu s-a terminat.
momotaro
E anime-ul pe care il urmaresc acum si e foarte bun. Aproape in fiecare episod apar personaje noi si se intra foarte in detaliu, astfel incat ajungi sa le cunosti foarte bine. Povestea e interesanta si are cateodata mai multe fire paralele, iar suspansul e prezent si el la datorie. Imi place si genericul de inceput, cu tot cu melodie. La sfarsit nu am avut rabdare sa ma uit niciodata /happy.gif. Cel mai fain mi s-a parut ca intr-un episod apare un doctor batran, de la tara, care arata aproape exact ca Mihail Sadoveanu biggrin.gif Nice touch!
yuki
mda ending-ul nu e prea grozav dar in ep 38 ( sau 37 ) vezi ce-i cu acele imagini. Si mi s-a parut foarte interesant. E ca un fel de motto al acestei povesti...n-am avut rabdare sa vad nici eu ending-ul...poate si versurile au legatura...oricum a doua melodie de ending e si mai oribila

Any way abia astept sa fie subtitrat ep 39 ( doki doki)
momotaro
Da, m-am lamurit cu imaginile. Al doilea ending e horror smile.gif) In fine, am ajuns la zi si pot zice ca e un anime foarte bun si trebuie vazut, in pofida faptului ca mai are si momente destul de abundente in clisee (nu zic pentru caci nu vreau sa spoilez tongue.gif)
yuki
nici una...e pur si simplu o parere personala ( a lui momotaro). Dar ca sa iti dai cu parerea daca e asa sau nu trebuie sa stii cum arata Sadoveanu ( eu marturisesc ca nu stiu sleep.gif rusinica)
momotaro
Rusinica, rusinica :? /happy.gif Well, anyway, legatura nu exista, doar asemanarea fizica. Uite cum arata Sadoveanu: http://www.irimescu.ro/romana/p_sadoveanu.html
Tzur
S-a terminat sau o sa aia 72 de ep cum s-a anuntat ?



Ca eu l-am abandonat pe la ep 25 si vreau sa stiu daca:

- merita sa ma mai uit ca incepe sa fie din nou misto?

- s-a terminat/are o finalitate/se inchide un ciclu de poveste la ep de care zicetzi?
cilu
Uite ce zice ann....ca New line au cumparat drepturile de a produce filmul monster adapatare a manga monster.....hmmm, inca tre sa citesc manga...si sa vad animeul....dar.....o sa miai dureze..poate o sa vadfilmu mai degraba
kaeru
Nu prea stiu cum sa scriu un review despre Monster, fiindca sunt atatea lucruri care m-au impresionat la el incat nu stiu cu care ar tr sa incep.
Ca sa va faceti o idee, si ca sa va speriati, aflati ca animeul are 78 ep din care n-au iesit decat 69. Pt cei care nu se uita la animeuri lungi, sa stiti ca si eu sunt de acelasi principiu, insa o data ce ai inceput sa te uiti la asta, nu prea te mai poti opri. Timpul zboara pe langa tine si uiti cat a trecut de cand te-ai pus in fata monitorului. Eu de obicei, nu pot sa ma uit la mai mult de 2-3 ep dintr-o serie odata. In cazul Monster, vedeam 7-8 ep dintr-o rasuflare.
Despre ce e vorba (in primele ep): Actiunea are loc, in mare parte, in Germania post belica. Un doctor japonez tanar si super tare dpdv profesional, lucreaza intr-un cunoscut spital. Viitorul ii este asigurat: succes in cariera si o viata fara griji pt ca urmeaza sa se insoare cu fiica directorului spitalului, om bogat si cu relaii multe.
Cand intr-o zi el e pus in situatia de a alege intre a-l opera pe primarul orasului, sau de a salva viata unui copil impuscat el alege a-l salva pe copil. Copilul traieste, primarul, operat de alt medic, moare. Toti medicii se intorc impotriva japonezului si-l invinovatesc pt cele intamplate. Logodna cu fiica directorului este rupta. Doctorul se trezeste dintr-o data singur si ocolit de toti. Insa este impacat cu sine insusi.
Cateva zile mai tarziu, directorul spitalului si toti medicii care-l dispretuiau pe jap, sunt gasiti morti. Iar copilul dispare.
Monster e o combinatie de film politist, drama psihologica, horror, suspans. Daca ar fi sa-l compar cu ceva l-as asemui cu un roman. Actiunea evolueaza inspre ceva neasteptat, cu schimbari de situatii la tot pasul, cu personaje multe si complexe, cu evenimente ce se petrec in paralel si care aparent nu au legatura intre ele, insa mereu vor conduce inspre dezlegarea unei situatii. Sunt episoade intregi cand planul narativ trece de la descrierea destiunului personajelor principale la descrierea vietii unor personaje aparent secundare. La inceput nu te prinzi ce legatura au cu intregul si chiar pare plicticos ce se intampla. Exact ca intr-un roman. Treptat realizezi ca aceste personaje fac parte dintr-un puzzle imens.
O chestie geniala la Monster e faptul ca reuseste sa arate cum fiecare om ascunde in el un secret. Fiecare dintre noi are in interiorul sau un monstru. Diferenta intre indivizi este in ce fel fiecare este capabil sa dreseze monstrul, sa faca pace cu el, sau sa stie sa-l stapaneasca. Criminalii sunt cei care pierd lupta cu monstrii din ei.
Cum am mai zis, seria are momente aparent plicticoase, dar necesare pregatirii evenimentelor ulterioare. Dupa aceste momente, de obicei, actiunea rabufneste cu violenta si te surprinde prin originalitate. Sunt momente in care scenariul e construit mai bine decat un film de groaza si te sperii la auzul uni scartait de usa.
Totusi, caracterizarea personajelor, e de departe cea mai tare parte a seriei. Autorul mangii e un “pic” genial din punctul asta de vedere. Si nu numai.
Hai ca m-am plictisit si am obosit scriind! Sper ca v-am facut macar un pic curiosi. Daca nu, duceti-va si impuscati-va.

Diana
Hmmm ..Monster .. cred ca am urmarit anul trecut vreo 30 de eps. M-am lasat pt ca nu mai suportam sa tot stau dupa episodul saptamanal in conditiile in care actiunea se desfasoara chinuitor de lent. Seria mi-a atras atentia prin originalitatea subiectului dezbatut. Implicatiile psihilogice sunt imense. Din cate imi amintesc e cam prea multa parte narativa pentru gustul meu .. pana si sentimentele sunt exprimate in stil germanic .. frustrant. Dar acum mi s-a redesteptat curiozitatea sa vad cum raspunde autorul la intrebarile pe care acest anime le ridica. Poate voi cauta torrents-urile deseara.
kaeru
Mai stiu pe cineva care s-a lasat de animeul asta acum vreun an, din aceleasi motive ca si tine.
Cum spuneam, Monster e construit ca un roman. Intr-o carte n-o sa ai niciodata parte de actiune non stop. Dar tocmai momentele apartent plictisitoare dau consistenta si ajuta la creearea prsonalitatii caracterelor.
Acum ca-s iestite marea parte a ep, daca le iei, iti garantez ca nu o sa te mai poti opri!
ibarbar
Hehehe eu am reusit sa iau toate cele 74 de episoade. biggrin.gif

Acum numai ramane sa imi fac si timp, ca nu prea am sad.gif
Sper sa merite, ca eu din principiu nu prea ma uit la seriale f lungi pt ca odata cu numarul de episoade mai multe scade si calitatea.

Sper ca Monster sa fie exceptia.
kaeru
Tocmai am terminat de vazut Monster.
Nu credeam ca o sa mi se intample vroeodata in viata, dar se pare ca m-am inselat: am ramas cu gura deschisa la propriu de uimire. E o faza la sfarsit de nu-ti vine sa crezi ce vezi.
Per total, animeul e foarte bun. La minusuri ar fi ca are momente plicticoase, care ar fi putut fi evitate sau, in cel mai rau caz, scurtate. Adica s-ar fi putut frumos ajunge pe la 50 de ep si nu la 74 cate are.
Dar oricum, e misto, chiar foarte. Si are multe momente cand te pune pe ganduri, iar la final, cum ziceam, am ramas cu ochii cascati si m-am uitat la monitor ca tampu' timp de vreo 10 min in care incercam sa-mi revin.
Diana
M-am reapucat ..si nu-mi pare deloc rau. Printre picaturi am vazut deja 30 de eps. Si eu care ma plangeam ca n-am timp ..se pare ca atunci cand e nevoie gasesc. Sa revin la Monster. Se spune ca ochii sunt ferestrele sufletului si animatorii japonezi au crezut asta ..multe animeuri de la Madhouse mi-au atras atentia tocmai datorita privirii caracterelor. Atat de multe nuante. Eva este un caracter interesant imi face placere sa ii urmaresc zbuciumul interior. Zambetul ei trece de la inocenta la cruzime batjocoritoare instant . Pana acum numai Tenma si-a pastrat claritatea in priviri. Ma intreb daca isi va pastra puritatea pana la sfarsitul seriei. Totusi, ca si caracter mi se pare prea perfect .. inca nu ii vad nici o slabiciune .. exceptionala fiinta. Cum inca nu am terminat seria nu stiu ce anume te-a surprins la final kaeru ... poate ma va surprinde si pe mine .. chiar abia astept sa vad cum se va termina acest experiment care implica manipularea fiintelor umane prin intermediul fricii de catre un tanar poate prea empatic... in momentul asta resping ideea de dubla personalitate .. monstrul interior nu poate fi cineva total diferit .. experimentele au continuitate si sunt facute extrem de inteligent si metodic .... explicatia o gasesc intr-o acceptare absoluta a caracterului uman ..dar mai am cam 40 de eps de urmarit .. poate mi se schimba perspectiva.
Endingul mi se pare exceptional. amestecul de imagini alb-negru statice cu versurile ....il urmaresc aproape la fiecare episod ... chiar ma gandeam sa-mi schimb semnatura ..
kaeru
Si pt mine, Eva a fost personajul preferat. Foarte complexa si imprvizibila. Magistral realizata. Apoi mi-a mai placut Nina, fata aparent perfecta si senina, dar care se lupta cu trecutul care incearca s-o distruga.
Ending-ul este de fapt, cheia intregului anime.
Diana
L-am terminat ..aseara pe la 12 happy.gif. Intr-adevar finalul este uimitor ..si total nesteptat. Monster este una din cele mai bune serii pe care le-am vazut vreodata. Nici unul din amatorii de good psihological anime n-ar trebui sa-l rateze. Carcterizarile sunt extraordinar de complete si nu sunt axate doar pe o trasatura generala. In atatea episoade au avut timp sa se concentreze pe detalii de finete. Am avut impresia ca in toate personjele care apar se cauta nuantarea calitatii de a fi uman cu tot ceea ce implica asta. Mr Grimmer a devenit foarte repede unul dintre favoriti cu zambetul lui extrem de larg si studiul comportamentelor sociale adecvate: "Asta e expresia mea pentru tasty food", "oare cum ar trebui sa reactionez?.. e bine asa?"...eram in soc cand incerca sa aline durerea unui copilas, si parea atat de intelegator si ocrotitor dar era de fapt aplicarea rationala si nesentimentalista a unor replici de standard.
Una din parerile mele de rau este ca nu s-au spus decat 2 povesti... mie una mi se par fascinante ..perfect nepotrivite pentru un copil, dar cei mai maricei au la ce medita..Look at me, the monster in me has become so big... it wasn't there from the beginning .. someone put it there ...
kaeru
Ma bucur mult ca ti-a placut si tie!

SPOILER:
De abia asteptam sa mai vada cineva seria ca sa-i pot pune niste intrebari.
Tu ce ai inteles din final? Iohan s-a schimbat, sau a ramas acelasi monstru? Cand dispare din camera de spital, o ia de la capat cu lantul de crime? Adica istoria se repeta? Sau…?
Diana
Tinand cont ca Anna/Nina a avut convingerea ca singurul lucru care a oprit-o si pe ea sa devina un monstru a fost indemnul: fiecare om are potentialul de a deveni ceea ce vrea si dorinta ei de a-l ierta pe Johan + faptul ca Johan a disparut imediat dupa ce si-a aflat numele ... cred ca autorii au vrut sa sugereze un nou inceput pentru el. Deja a iesit din tiparele "monstrului fara nume" .. avea un nume si era al lui, nu imprumutat. Daca ar fi sa urmarim scenariul programarii, totul s-ar fi terminat atunci. Nu mai exista foamea, nevoia de a devora, monstrul si omul deveneau o singura persoana. Totusi, eu nu cred ca dupa o experienta de viata ca a lui, Johan se va putea abtine de la intrigi. Sa se multumeasca cu o viata indestulata (la capacitatile lui intelectuale asta era usor de realizat), dar fara sa mai simta atractia de a strica linia de furnici ... si asta creaza dependenta suprema - parerea mea... ar fi fost extrem de plictisitor. Dar orice va urma, nu va mai fi personal pentru el... nu va mai fi personal pentru nici unul din protagonistii de pana in acel moment ... multe secrete au fost dezvaluite .. viata continua ... si undeva intotdeauna exista un monstru in libertate .. fie el Johan sau altcineva...si monstrul este creat de oameni

Ai observat cat de uman este infatisat monstrul in poveste? Cauta un nume, cauta aparteneta la ceva, are capacitatea sa se abtina de la rau intr-o anumita masura, dar nevoia este mai mare decat vointa.. nu are de ales decat sa cedeze... nu gasesc delimitatarea intre monstru si adevaratul om. Totusi, asemenea povesti puteau aduce copii la sinucidere si comportament antisocial... iar mie mi se par moralizatoare. Partea asta mi-ar fi placut sa fie mai mult documentata.
kaeru
Acum astept cu nerabdare sa apara animeul dupa "20th Century Boys". Partea naspa e ca o sa am cam mult de asteptat, probabil...
Dar, viata e lunga! (cred...)
ibarbar
Deja am vazut ieri 17 ep dintr-un foc si m-apucasem abia spre seara.. E excelent construit, dar inca am teama de a nu scadea in intensitate dupa 20-30 de ep. Sper sa fie consecvent pe toata lungimea.

10-15 ep pe zi a cate 5 ore dupa job... dis minz ca ar trebui sa il gat pe sfarsitul sapt laugh.gif

There goes social life laugh.gif

Later Edit:

Am ajuns la ep 35 si tot asa de thrilling e atmosfera..



Later edit:

GATA.
Animeul meu preferat. CAPODOPERA.
SPOILER.
Si eu cred ca Johann odata ce e iertat si isi afla numele renunta la negarea trecutului si obsesiei pt nume, din moment ce isi da seama ca Anna, desi mult mai traumatizata decat el, reuseste sa isi mentina umanitatea - scena cu Franz cand ii spune ca omul poate fi orice, dar nu trebuie sa devina monstru. Incheierea e superba, deja nu prea ma mai asteptam la inca un soc in ultimele 10 minute ale seriei, dar iata ca au reusit din nou - intrebarea lui Johann e extraordinara si arata de fapt adevarata trauma a lui, mult mai mare decat cea din Kinderheim 511 - intrebarea daca mama lor voise sa renunte la el sau la sora lui.. intrebare care nu ar fi avut raspuns niciodata - probabil ca nici mama lor nu stia de fapt. - a propos, care e tagul pt spoiler ?

Din pacate dupa acest anime orice altceva va fi mult prea simplu, lejer, previzibil..
Dar a meritat sacrificiul..

Stie cineva de unde am putea lua cartea "Obluda" de Emil Sebe ? Cica era si in pachetul complet Monster manga, dar sper sa o gasesc pe undeva, in orice limba latina sau engleza. Sau si germana as invata pt ca merita.
ibarbar
Ce bine ca pot posta dublu laugh.gif

Voiam doar sa atrag atentia la cei care au vazut Monster ca sa mai discutam despre serie.
kaeru
Ma bucur ca mai sunt oameni pe forum care mai vad si animeuri de calitate.
Acelasi feeling l-am avut si eu dupa ce am terminat de vazut Monster: ca mult timp n-o sa mai gasesc nimic care sa-mi placa atat de mult. Sau ca tot ce o sa vad n-o sa ma mai impresioneze. Si, din pacate, e inca adevarat.
ibarbar
Satisfactie aproape de cea de la Monster am mai avut la Juuni Kokki si la Texhnolyze. Si la seriile GITS SAC, ambele f bine construite.

Insa Monster este pachetul complet, personaje excelent gandite, reliefate, cu motivatii mai mult decat credibile, suspans care de multe ori te face sa te uiti printre gene de tensiune, muzica superba si superb plasata, dezvoltare mare a povestii, puterea de a te surprinde de o multime de ori, si nu in ultimul rand, povestea Obluda.
kaeru
Ai putea sa-mi imprumuti si mie Texhnolyze (daca-l ai)?
Small-Lady
Am reusit sa termin Monster dupa lupte seculare... foarte interesant ... nici un episod nu a parut a fi plictisitor... in genul k ar umple timpul, ci pt constructia in continuare... chiar daca a fost asa de lung, mi se p[are justificat nr mare de episoade ... nu pot sa zic ca am avut un personaj preferat , toate au ceva special, de la Tenma , Eva pana la det. Runge. Un anime psihologic si politist super reusit... cred k o sa continui manga de unde am ramas sa fac o scurta recapitulare rolleyes.gif
Anzai
IN SFARSIT! l-am terminat! si folosesc replica lui ibarbar: CAPODOPERA!
Cateodata si uit ca este anime (visez la live action rolleyes.gif). Fiecare personaj care va avea rolul de a aduce un indiciu important lui Tenma este prezentat la fel de bine ca Tenma, in consecintza toate personajele chiar si cele secundare sunt super bine conturate.
Cele mai captivante momente sunt cele din Cehia! M-au tzinut cu sufletul la gura tot timpul. Descoperirea memorilor celor doi gemeni (desi era clar aproape de la inceput ca cei doi "au facut schimb" pe atunci).
Istoria reala este prezenta, si la fel si faptele reale (si crude) ale oamenilor in astfel de timpuri, si consecintzele lor, care se vad clar fara nici o masca sau cenzura, iar personajele pot fi comparate chiar cu persoane din viatza reala. Nu vezi asa ceva in fiecare zi.
Cele mai misto personaje: Runge,Grimmer, Johan, Anna, Bonaparta/Poppe.
Sfarsitul este unul dintre cele mai bune sfarsituri ever in general! Pe langa toata impresia de happy ending din ultimul episod, tot ramane intrebarea aia " Which did she not need? ", chiar daca ea a aparut doar in mintrea lui Tenma.
Asa ca cei care nu ati vazut punetzi mai repede mana!
P.S. Are destule puncte comune cu Death Note. Dar este: mai serios, mai realistic, mai necomercial. wink.gif
Daianara
Am inceput si eu sa ma uit. Initial am luat doar 8 episoade pentru ca nu stiam daca o sa-mi placa dar m-a prins in asa hal ca le-am terminat de vazut in 2 zile. Foarte interesanta povestea, desi nu stiu ce o sa prezinte 74 de episoade in conditiile in care fiecare episod are ceva aparte care-l face sa merita sa fie urmarit.
Din astea 8 mi-a placut episodul in care Tenma se intalneste cu Anna si sunt luati de politie. Genial orchestrat, se simtea frica. Plus, am eu o banuiala declansata de cum arata ochii celor care vin in contact cu Johan.
Daianara
O mica problema, nu stiu cum naiba dar am luat episoadele pana la 21 si sunt subtitrate in germana. As putea cumva sa pun unele in engleza peste? Better yet, de unde as putea lua doar sub-urile? unsure.gif
Shinju
stiu eu pe cineva din cluj care le are...nu ai fi mai interesata asa?
Daianara
Ba bine ca nu. Detalii dupa vacanta presupun? smile.gif
Shinju
o sa iti trimit un mail cu adresa de mail si nr de tel a persoanei respective. va descurcati voi cat sunt eu plecata in tari straine, nu? tongue.gif
Shinju
oki, o sa fac un post dublu ca sa atrag un pic atentia...nu mi-ar placea sa vorbesc de una singura la topicul asta, mai ales cand sunt atatea de spus...si vad ca d-a discutat atat de putin!!

am ajuns la ep 59. nu m-am putut abtine si am citit spoilerele din posturile de mai sus dar nu m-au lamurit deloc, sau aproape de loc. nu imi pot da seama ce intorsatura poate lua actiunea din momentul in care a ajuns acuma (la ep 59). nu conteaza, probabil luni cel tarziu voi fi terminat de vazut seria si imi voi da si acolo cu parerea.

pana acum, ce ar fi de zis? multe...profund impresionata si sugerez seria ciu, pot, fac libby, desi multi se stramba la auzul numarului mare de episoade. sincer si eu m-am strambat initial, dar un amic ma provocase deja la un synchro de cate un episod pe seara, asa ca am acceptat. dupa 9 episoade vazuta cate unul pe seara si o pauza mare de vreo 2 luni, m-am reapucat. si am ramas cu sufletul la serie. ma fascineaza johann. e atat de frumos, atat de bine stie sa manipuleze lumea....daca il vezi, juri ca e inocenta intruchipata, nu l-ai crede in stare de crimele comise. mereu am crezut ca oamenii frumosi au de castigat in multe privinte si uite ca mi s-a confirmat si mai mult parerea.

imi place felul in care se dezvolta personajele, aflam mereu cate ceva nou despre fiecare in parte. doar tenma ramane oarecum mister pana acum, din punctul meu de vedere, despre el stim cel mai putin (dintre personajele principale). despe trecutul lui, ma refer. totul e legat de prezentul lui, care, e adevarat, nu poate decat sa atraga atentia. drama pe care o traieste el mi se pare mai mult decat chinuitoare. e ca o tortura care creste in intensitate incet, dar constant. privirile personajelor sunt foarte bine desenate. privirea lui tenma
cand era in inchisoare
ma facea sa mi se stranga inima. neputinta pe care o simtea emana prin toti porii...

eva este iarasi un personaj interesant. ce face, cum ajunge unde ajunge...ce crede despre tenma. la un moment dat toate par sa se bata cap in cap, dar privite as a whole, toate au un sens. ura si iubire in acelasi timp. m-a enervat ca tot spunea ca el o parasise, dar ea fusese cea care ii aruncase in nas inelul de logodna. stiu, in mintea ei asa se intamplase, el o parasise, dar pe mine tot m-a enervat asta.

anna/nina...hmm, cred ca este personajul la care ma intereseaza cel mai mult recututl, poate chiar mai mult decat la johann. in cazul ei totul pare mai gloomy, mai complicat, asta poate pt ca isi aduce aminte de toate astea pe bucatele disparate din care noi trebuie sa facem un puzzle.

deocam data bonaparta nu a aparut decat in treacat, dar din cate am citit mai sus va aparea mai mult in urmatoarele episoade. looking forward to it...

voi da un edit dupa ce termin si restul episoadelor. desi as prefera sa dau mai degraba un reply. asa ca daca vede cineva postul meu si a vazut Monster, il rog sa nu ezite sa intre in discutie cu mine. mai am multe de zis, dar ora tarzie ma impiedica in momentul asta, plus ca de una singura...there's no fun in that!
Anzai
@Shinju:
Sa dezgropam topicul asta, I hope Muza will join us soon. smile.gif
Nu pot sa cred:
eram in aceasi situatie cu 9 episoade, si o pauza de cateva luni dupa care pur si simplu l-am devorat.
Scuze ca vad postul cam tarziu, dar sunt oricand in dispozitie pentru o discutie despre capodopera asta.
Johan, ce e curios, chiar daca nu e genul meu de personaj, de fapt este singurul personaj, evil cum e el, murderer, etc. care imi place la nebunie. Il plasez in topul listei de favourite villians. He so kicks ass.
Dupa cum am zis si in primul post: toate personajele sunt super tari:
mi-a placut la nebunie de Runge, foarte ambitios si mandru, merge pe drumul lui, chiar daca simte ca greseste, dar la sfarsit
se dovedeste corect si el cerandu-si scuze lui Tenma, in felul lui.

Eva, este interesanta dupa cum ai spus si tu. Fata bogata si rasfatzata de mica isi da foc la tot, si renuntza la viatza luxoasa pentru o viatza de alcolica.
Cat despre Tenma: caracter de otzel. Chiar in situatia sa mizerabila, a vrut sa ramana cinstit, si sa-si dovedeasca nevinovatia pe "calea luminii".
Anna e geniala, dupa tot prin ce a trecut
EA insasi, nu Johan, dupa cum il inseala amintirile, si conexiunea de geaman. Chestia asta mi s-a parut GENIALA. Pacat ca au facut referiri la asta cu mult timp in urma sa zica direct ca a fost vorba de un schimb. (era clar ca era vorba de Johan mic in rochitza spunand "Okairi" deoarece are fatza mult mai rece decat Anna)
, ea ramane o persoana intacta, inocenta.
Asemanator este si Grimmer, I loved him.
almost cried when he died..
Unul dintre cele mai interesante personaje: dovedeste cum influentzele proaste/bune (in cazul lui foarte proaste) nu pot schimba un om (depinde de el) din radacina, iar eu sunt de aceasi parere. Grimmer e un personaj foarte puternic.
Acuma nu-mi amintesc clar
cum a ajuns mama gemenilor intr-o manastire din frantza? ea ramane in mister, la fel ca si numele celor doi... poate e si mai frumos asa. smile.gif
Dar de ce sa nu vorbim despre posibilitatzi? tongue.gif
Waiting for reply. biggrin.gif
Shinju
da, uite ca nu am mai scris nimci dupa ce l-am terminat. si l-am terminat repede atunci, dupa cum spuneam in postul anterior. in 3 zile a fost gata. m-am uitat aproape non-stop. si m-a obsedat (avatarul cu johann pe care l-am avut spune tot). inca imi palce si e in top 5 la mine.
uite de grimmer nu am zis. un personaj care iti merge la suflet. pare neinteresant la inceput. te tot intrebi ce e cu el, nu intelegi nimic, dar incet bucatelele puzzle-ului cad pe locurile lor si afli un adevar cutremurator. pe langa momentul
mortii lui, cand cred ca am lacrimat un pic, mi s-a parut si mai impresionant momentul in care imbratiseaza fetita aceea pe pod...

practic lui ii lipseste inteligenta emotionala cu desavarsire si mi se pare de-a dreptul infricosator.... partea lui umana e atat de mica si totusi lupta din rasputeri sa o recapete, sau macar sa o invete....

runge...well, sincer mi-a cam displacut personajul, in incapatanarea lui oarba... macar spre sfarsit i se lumineaza judecata si revine la ganduri mai bune...

cam atat. astept sa vad ce zice si muza si mai discutam tongue.gif
Muza chan
Gata, ma apuc de azi de el, arigato de invitatie. Nu pot sa va rezist la amandoi. laugh.gif

O sa revin cu un edit dupa cateva episoade.
Shinju
ah, nu l-ai vazut?! au asa credeam...lasa ca o sa avem rabdare cu tine tongue.gif
cilu
L-am vazut tarziu poate pentru cat de repede imi fusese recomandat dar precum ati zis si voi, numarul mare de episoade m-a facut sa ma intreb ce exact are de oferit serialul mai ales dupa felul in care incepe. Nu imi puteam explica ce anume o sa ma faca sa ma uit la serial cand mi se parea ca inteleg totul din primul episod. Vai cat m-am inselat. Cred ca in nici o saptamana l-am terminat. Plus ca l-am recomandat si altor persoane care au ramas la fel de placut impresionati de el precum am ramas si eu. Caracterele sunt de toate pentru toti. Practic fiecare caracter exploreaza o latura umana. Te inspaimanta cand sesizezi cat de umani sunt realizati in special "ticalosii" seriei, deloc tipicul "villain" cel pe care il cunoastem sau il intuim ca ar fi ala dupa ce nenumarate serii ne trag clisee peste clisee cu felul in care acealsi tip de individ cu imagini diferite e reprezentatul raului.
Johan e sinistru. Asa am simtit acest personaj. De fapt fiecare personaj pacatuieste intr-un fel sau altul, poate mai putin doctorul acela rotofei care il ajuta pe Tenma, in rest fiecare sufera de cate un pacat capital. Asta e o alta idee cu care am ramas. Din pacate ar trebui sa reiau toata seria sa imi aduc aminte exact ce si cum s-au intamplat lucrurile pentru ca a trecut cam jumate de an decand am vazut-o dar o sa revin cu un al post mai incolo.
Shinju
cred ca majoritatea ne-am apucat tarziu de el. pe mine m-a batut la cap ApokLips mei mult de jumatate de an sa il vad. ma momea cu dvd-urile mereu, dar nu puteam intelege ce poate fi asa grozav. imi dau seama ca si acuma cand vorbesc cuiva de Monster si sunt super entuziasmata se intreaba ala "Ce o patit asta? ce oate fi asa grozav?!"

exact, ce poate fi asa grozav? ciudat este ca nu se poate exprima in cuvinte. cred ca e toata imaginea relatiilor dintre personaje ca ansmblu. cum eu sunt mare fana de slice of life, Monster a picat exact pe gusturile mele. cred ca m-a socat familiaritatea situatiei sociale/de mediu. germania, atat de aproape de noi, cu o cultura asemanatoare...parca era ciudat sa vad totul atat de veridic intr-un anime... nu v-a socat un pic partea asta? "normalitatea" excesiva a situatiei de mediu? date istorice atat de corecte si concrete, ca si cum chiar totul a fost aievea...

daca tot suntem mai multi la discutii as vrea sa discutam un pic pe marginea lui Johann. din punctul meu de vedere este cel mai fascinant personaj de pe parcursul anime-ului. mereu m-am intrebat de facot cat de diabolic a fost el la urma urmei. si cat a fost "implantat" acolo, cat a dezvoltat singur, cat a fost poate innascut....pentru ca trebuie sa fi fost ceva acolo, o predispozitie...

astept pareri smile.gif .

edit: sa va povestesc o faza funny. un amic se uita la Monster (l-a terminat si el in 4 zile) si dupa o tura forte de episoade s-a dus la culcare. a visat ca cineva l-a impuscat in cap. s-a trezit si s-a ridicat brusc, s-a lovit cu fruntea de ceva raft de deasupra capului si cand a pus mana la frunte a simtit sangele curgand....va dati seama cum s-a simtit in momentul ala. laugh.gif *creepy....*
Sidonix
... am si o intrebare... de ce un ceva imaginat perfect devine in realitate... hmm... how can I find the right word to say it... oh yeah dry.gif ... shit !? dry.gif ... la prima tentativa m-am oprit in prima parte... la a doua tentativa la jumatate... l-am terminat ca sa pot sa afirm un lucru... Monster este un anime ce trebuie vazut daca nu ai altceva de vazut dry.gif ... mda... de ce atata sarcasm...hmm... for no reason dry.gif... adica sa zicem un mic exemplu din multe altele: dupa un "man-hunt" de vreo zeci de eps you've got him... and instead of shooting u just "wave and smile" dry.gif ... twice, even dry.gif... nu inteleg pt ce dezvolti caracterele ca in momentul decisiv evolutia sa se transforme intro involutie dry.gif ... com'on!... este cea mai proasta transpunere a unei idei in imagini vazuta pina acum... sa fie complexitatea temei de vina pt faptul ca scenaristii niponi sunt incapabili sa accentueze adevarata drama a unei fiinte umane ?!... maybe... it's so them dry.gif ... hmm... un singur personaj mi-a placut... Lunge... este singurul care a avut un motiv sa existe in toata seria from start to finish... in rest... whatever
elpreda
~~~Spoilers! Cititi numai daca ati vazut seria in intregime!~~~

Eu nu stiu cum am putut pana acum sa ma numesc un iubitor al animeurilor psihologice fara sa fii vazut Monster pana acum. Este exact ce mi-am dorit sa vad, arata viata si teroarea din viata asa cum este, fara chestii supranaturale, magie sau lucruri dinastea. M-a fascinat tot timpul cat m-am uitat la el. Ce ma bucur cel mai mult este ca nu l-am inceput cand era inca ongoing, inebuneam cred.
Ok, destul cu lauda, sa incerc sa-mi spun parerea in cateva cuvinte. In primul rand nu este perfect nici pe departe, are destule lipsuri, dar cred ca partile bune compenseaza toate astea si nu mai este nevoie sa le mentionez.

Johan. Ma gandeam sa il las la sfarsit, dar nu m-am putut abtine. L-am adorat pe omul asta pur si simplu. This is what I call a genius. El este dovada ca oamenii pot intradevar devenii monstrii, chiar daca nu se nasc asa. Modul in care ucidea este intr-adevar cel mai crud posibil, sa omori speranta cuiva. Cred ca nu este la fel de dureros sa nu ai un nume, cat sa ai unul, dar nu existe nimeni care sa ti-l poata spune. Si ce este si mai frumos, faptul ca desi sa folosea de minciuna ca sa se infiltreze undeva sau pentru alte scopuri, tot timpul ucidea folosindu-se doar de adevar. Ah.. I wish such a person could exist.

Tenma. Omul cu acelasi fel de putere ca Johan, doar ca este total opusa: capacitatea de a invia speranta, de a da viata. Cred ca intentionat nu a fost desfasurata viata lui Tenma, nu i s-a dat nici o importanta. S-a vrut ca suspansul sa fie plasat in principal pe Johan, altfel ar fi fost pericolul creeri unei situatii gen Death Note, o rivalitate intre 2 personaje la fel de importante si pot spune sigur ca nu asta s-a dorit. Si acum adevarul este si ca fructul oprit e mai gustos.

Runge. Incapatanat, mult prea incapatanat. Reminds me of my old man. Un om care sustine ca este un computer, dar da la o parte orice gandire logica pentru a-si mentine incapatanarea. Este un sclav al propriei mandrii.

Anna. Sora monstrului, dar nu monstrul insusi. Si-a jucat rolul inaintea aparitiei lui Tenma pe scena. De ce zic asta? La sfarsit Johan il roaga pe Tenma sa-l impuste, ea a fost inlocuita. Are partea ei cute totusi, si isi gaseste locul in poveste.
Pe mine m-a disperat scena cu ea mica spunand incontinuu coroste. De fiecare data cand repeta parea mai psihopata de 10 ori decat Johan. Si ma supara ca i-au schimbat numele, Anna suna mult mai frumos decat Nina.

Acum ceva ce mi s-a tare frumos este fraza: You are jewels, you must not become monsters. Cred ca afirmatia aceasta ar merge la inima oricui.(oricui are un cap, nu o umbrela pentru gat).
Un alt lucru gandit frumos este prezentarea povestii monstrului fara nume in ending. Pana cand povestea a fost aratata si in anime pot spune ca acela a fost singurul caz in care stateam curios la un ending.
Acum cred ca am vorbit destul de unul singur, poate resusim sa infiripam o discutie aici. E pacat, really, sa fie lasata seria asta asa. Eu cred ca ar merita mai multa atentie.
Shinju
ah, ma bucur ca cineva s-a hotarat sa posteze pe aici. de cand astept pareri noi!

oki, @sid....trebuie sa recunosc ca nu prea pot sa iti inteleg punctul de vedere si nu prea pot sa imi explic cum ai putut sa gasesti Monster ....shitty.... nici nu stiu ce as putea spune.... unde ai vazut tu involutie in momentul decisiv?

QUOTE
mda... de ce atata sarcasm...hmm... for no reason dry.gif... adica sa zicem un mic exemplu din multe altele: dupa un "man-hunt" de vreo zeci de eps you've got him... and instead of shooting u just "wave and smile"


poate conteaza "man-hunt"-ul in sine, felul in care se dezvolta personajele pe parcurs, sa le vedem cum reactioneaza si interactioneaza cu alte personaje. dar totusi din cate vad tie nu ti-a placut nici pe parcurs...


~~~oki, de aici s-ar putea sa fie spoilere, deci cititi pe proprie raspundere...~~~

@scarz08, ma bucur ca ai postat. parerile tale sunt apropiate de ale mele. in ultimul post al meu initiasem o discutie despre Johann, dar nu a mai raspuns nimeni (desi Cilu promisese :punch: )

tu chiar ti-ai dori sa existe un asemenea om? nu crezi ca si el ar fi chinuit si mai ales cei din jur? like, omg, he IS a monster... si ne este dezvaluit incetul cu incetul felul lui de a fi, la fel ca si povestea de la ending (cum de am uitat sa mentionez de asta in posturile mele anterioare?!). sincer eu la inceput am crezut ca e vb de ceva supernatural la mijloc....nu puteam crede cum oamenii pot fi asa de manipulati....dar daca le stii slabiciunile, pot face aproape orice cu ei...

deocamdata nu mai zic nimic...sa nu am impresia sa vb iar in gol.... tongue.gif daca raspunde cineva... continuam biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.