Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Kagome vs. Kikyo!
Anime-Club Forum > Detaliat > Inuyasha
Pages: 1, 2
Ranma-kun
Ok, pe cine preferati

Kagome sau Kikyo /?

Ambele caractere au o personalitate puternica, si o anumita relatie cu Inuyasha, si se si aseamana si se deosebesc prin multe puncte de vedere, ambele au ascpecte negative si pozitive, asha ca ash vrea sa stiu pe cine si de ce preferati /hmm

P.S. aici gasiti un fanfic frumos pe tema asta: http://meikoanime.tripod.com/fficcontest.html biggrin.gif
Kagome_
Mie imi place Kagome, e mult mai frumoasa decat Kikyo si in plus Kikyo chiar ca are fata de moarta biggrin.gif in schimb Kagome e plina de viata e curajoasa si spontana ma bucur ca nu moare ea la inceput si moare Kikyo( fara suparare pt fanii lui Kikyo)
Kagome
/hmm Let me think... i think i prefer that decay over Kagome..NOT!

N-am absolut inpotriva ei...adica nu poti sa zici ca e un personaj absolut negativ...she's dead she has no feelings ...so she wants revenge.. cam asta ar fi ..si in plus ...fara ea unde ar fi farmecul tongue.gif :twisted:



Deci optez pt Kagome! /happy.gif Este o donsoara curajoasa si frumoasa /love
Ranma-kun
Hm.. acuma nu tre sa fi nici tu rea, nu ai vazut inca tot serialul ca sa poti sa-ti dai cu parerea, in pluc Kagome e reincarnarea lui Kikyo, asta inseamna ca daca Kagome ar fi fost in locul lui Kikyo, ar fi ieshit fix la fel ca ea tongue.gif (apropo a trebuit sa-ti sterg atashamentul ala, pentru ca, cu 250 KB cat avea aproape, era prea mare si ingreuna incarcarea intregului thread, sper ca nu te-ai suparat :roll: )
Kagome
Cu ce am fost rea?? :roll: Am zis ca n-am nimic impotriva ei o inteleg , si ii inteleg situatia si da n-am vazut tot anime-ul dar asta nu inseamna ca nu stiu despre ce e vorba biggrin.gif Ideea e ca o prefer pe Kagome ...cred ca se intelege...sau? :roll: Oricum Kagome este reincarnarea lui Kikyo + extra special features preluate de la parintii ei si modul ei de viata care o fac sa fie mult mai dragutza, ce a preluat de la Kikyo ar fi ...fizicul si puterile si poate atasamentul fata de Inuyasha, nimic mai mult.



PS: tu ai vazut tot anime-ul?



nu ma supar de poza :wink:
Ranma-kun
Well imaginea aia era cam aiurea, de aia... anyway, bine daca tu zici ca n-ai fost rautacioasa, e ok tongue.gif , ce sa zic, mie imi place de Kikyo, mi-e mila de ea, a avut o poveste foarte trista, a murit la 18 ani, fix cand spera si ea sa scape de viatza de preoteasa si sa fie o fata normala, atunci a fost ucisa, in plus a crezut ca a fost tradata si ucisa fix de baiatul pe care l-a iubit, imi place si de Kagome mult, asha ca mi-e greu sa ma decid tongue.gif , de aceea am facut acest topic tongue.gif
yuki
Eu cred ca a ales deja Rumiko Takahashi, Inuyasha ramane cu Kagome...
Ranma-kun
Stiu ca a ales, si probabil se si potrivesc mai bine, amadoi sunt cam de aceeashi varsta, dupa comportament si felul in care arata, Kikyo era mult mai matura si nici nu s-ar fi potrivit cu Inuyasha, mie doar imi pare rau de ea, moare, apoi e reinviata, apoi moare dinou... trebuia s-o lase moarta si sa o prezinte pe Kagome ca reincarnarea ei, nu cred ca era nevoe sa creeze o rivalitate intre cele doua, ci sa le prezinte ca una si aceeasi persoana. Is curios cum gva arata si cum se va comporta Kagome cand va mai creshte, deoarece in serial are doar 15 ani, probabil va semana extrem de mult cu Kikyo (care are 18 ani).
Druidess
Domnisoarelor Kagome .... cat subiectivism! Mai exact... de ce e atat de si atat de? Numai pentru ca " e mai frumoasa" si nu are "fata de moarta"? Ce fetis pentru urechi... si ce cursuri de dresaj... "Sit!" . Evident,personal imi place mult mai mult Kikyo.Totusi... e o "priestess" ... nu o scolarita naiva... si fie ca e dead,undead,alive, o gasesc mult mai complexa si mai echilibrata decat pe Kagome.Evident,trebuia sa existe un conflict de genul asta si trebuia sa existe un personaj mai putin sobru,ca sa destinda.Intr-un fel,aceeasi "disputa" poate exista in Rurouni Kenshin... Tomoe vs Kaoru.Ideea e ca personajele se evidentiaza reciproc intr-un fel sau altul.Pacat ca uneori ne scapa ideea asta.
Kagome
Mi se pare normal sa gandesc subiectiv, adica din punctul meu de vedere si cred ca e normal sa am o preferata asta se intampla deobicei cand te regasesti in anumite situatii sau personalitati ...tocmai de aceea am zis ca o prefer pe Kagome, dar cred ca m-am exprimat destul de clar in legatura cu Kikyo, este un personaj necesar, datorita "renasterii" ei se formeaza si "triunghiul conjugal" /happy.gif nu? Nu am nimic impotriva ei .. este totushi o fiinta...dar are ca tinta doar razbunarea nimic mai mult nu mai are un suflet propriu si are o soarta foarte cruda fara ca ea sa o fi meritat. (off the record - chiar daca are o fata de moarta si asta pentru ca ...este moarta :roll: eu o consider dragutza)



o prefer pe Kagome pentru ca este "cu capul pe umeri" cum s-ar zice ...ea jongleaza intre doua lumi si totusi mentine un echilibru...are responsabilitatea Shikon no Tama-ului si cea fata de scoala ...pentru asta o consider eu curajoasa ...ca sa nu mai vorbim de demoni si alte cele...

este o "scolarita naiva" si copilaroasa pentru ca are doar 15 ani ... practic este inca un copil si totusi incepe sa se maturizeze pe parcursul anime-ului .



Kikyo, personajul sobru ....ce anume destinde? /hmm In nici un caz atmosfera ..sau cursul intamplarilor... biggrin.gif



defapt nici nu cred ca este asa de important care este cum...important este pe cine preferi tu si de ce ...asta ne face subiectivi
erikson
Si mie imi place mai mult Kagome dar nici kikyo nu mi-e prea antipatica.Imi place misterul pe care-l emana, dar nu mi-o placut ce repede si-a pierdut increderea in Inu. ma intreb daca istoria s-ar repeta, Kagome si-ar pierde asa increderea? Voi ce ziceti?
Miko
nu pot sa ma decid care imi place...amandoua sunt inteligente, frumoase. Kikyo e foarte puternica dar s-a indragostit si a sacrificat pt asta puterile spirituale, Kagome a pus mereu dragostea in fata puterii.

Nu sunt ata de drastica in privinta lui Kikyo...la urma urmei adevarul are 2 fete...si nu vad cu ce a gresit. Ma gandeam...daca serialul ar fi facut din perspectiva lui Kikyo...atunci ce ar iesi? /hmm
Ranma-kun
In primul rand vreau sa-ti urez un bun venit Druidess, ar trebui sa-ti faci o introducere la membrii noi, si in al doilea rand ma bucura sa vad ca mai sunt fani si ai lui Kikyo pe forum, oricum eu ma abtin sa zic care imi place mai mult, ambele au farmecul lor si Kikyo si Kagome /happy.gif
erikson
tre sa recunosc ca incepe sa-mi placa kikyo din ce in ce mai mult.cred ca arata mult mai bine decat kagome... oricum kagome ramane pe primul loc...
Ranma-kun
Anyway, pana la urma Kikyo parca mai moare inca o data, poate sa-mi zica si mie cineva in ce imprejurari, si daca se impaca cu Inuyasha si daca reusheshte sa se razbune pe Naraku /hmm
Miko
daca stiam ce se intampla cu Naraku...ce bine ar fi...dar din moment ce InuYasha anime s-a oprit din productie...we're still waiting to see /...
Ranma-kun
Probabil o sa mai faca filme sau OAV-uri, sunt sigur ca o sa apara o continuare la anime, dar nu tv, pentru ca popularitatea e enroma, e probabil cel mai popular dintre seriile lui Rumiko, si aduce profituri enorme, asha ca e doar logic sa tot profite de asta... :wink:



Anyway daca vrei sa afli mai multe despre Inuyasha iti recomand manga-ul, poti sa-l iei de pe http://dl.www2.directmanga.com:8080/sushii...manga/inuyasha/
Kagome-chan
O ador pe Kagome si cred ca ea este perfecta pentru inu . Avand in vedere ca , Kikyo nu mai este acum decat o moarta ce colectioneaza suflete si cauta razbunare nu cred ca-si are locul langa inuyasha . Am sa iau totusi manga-ul pentru a vedea ce se intampla :wink: !
Animal
Hmmm mie cam antipatica Kikyo dupa ce moare...in schimb Kagome rules /happy.gif da kikyo has her good side so....as zice ca cel mai bine Inuyasha ar trebui sa continue ce a facut si pana acum: double-date biggrin.gif ca veni vorba ar trebui sa faca some moves on Sango as well :twisted: just kidding...cel mai bine sta cuminte cu Kagome dar acu intrebarea capcana:se duce cu kagome in 1996 sau sta in lumea sa cu kagome... sper sa posteze ranma mai rpd linku cu manga dl sa aflu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Mizrael
Tough choice .. Kagome sta tot timpul langa Inuyasha .. il ajuta etc.



In schimb la inceputul seriei Kikyo e rea il uraste pe Inu etc. da' ea il uraste ca a murit urandu-l si in episodu The sad tale before the place we met (parca asa se chema ) arata tot ce s-a intamplat intre Inuyasha si Kikyo (foarte sad episodu)



Anyway cred ca o prefer pe Kikyo ...
RVR_Inu
Hmm nu stiu ce sa spun ....



Eu oricum o prefer pe Kagome pentru ca ii total diferita fata de Kikyo (cu tot ca is aceeasi persoana -> same soul and all...). Oicum ii altfel cand ii Kikyo cu Inuyasha decat cand ii Kagome cu Inuyasha. Parca ii prea matura.. (asa mi se pare mie). I think Kagome and Inuyasha go along better than Inuyasha and Kikyo. Oricum nu cred ca mai poate sa fie Inuyasha cu Kikyo pentru ca ea ii moarta si vrea sa il omoare (o murit cu gandul asta deci...). Sa dea domnu sa cotinue seria odata ca vreu sa vad cum se continua, cum Inuyasha Sesshoumaru si Kagome i-o dau serios lui Naraku (asta cred eu ca o sa se intample) si ce se intampla dupa cu tot ca am cam anticipat... Sa speram ca, (virgula) continua seria anime...
Kisa
Voi (fani declarati Kagome, unii chiar total anti Kikyo) stiti ca fara Kikyo, Kagome nu ar fi existat? :hatena:

Eu, personal o prefer pe Kikyo si nu pt ca mi-e mila de ea. Pur si simplu e mai echilibrata, mai matura.

Cred ca mania asta pt Kag e din cauza ca ea vine din timpul nostru, cum ar veni, si va este mult mai usor sa va identificati cu ea, decat cu o miko moarta de sute de ani, care e adusa la viata din nou, fiind facuta din... pamant parca, si cenusa. Dar totusi, Kag mi se pare un personaj mai putin veridic decat Kikyo. Cine este atat de bun si pur ca ea? Cine se condamna pt ca simte gelozie (si asta f rar)?

Nu stiu, si mie mi-a placut de Kag la inceput, dar cand am aflat mai multe despre Kikyo, am ramas la ea.
Mitsuki Chan
Imi place kikyo mult mai mult pentru ca e genul de anime girl; mai misterioara si tacuta.pana acum o uram pe kagome ,dar mi9 am dat seama ca are rolul ei in serie si e chiar f de treaba.
angel_of_night
Mie imi place de Kagome
Konoko
Prima oara nu am vazut serialul de la inceput...si credeam ca kikyo e iubita lui Inuyasha, iar kagome doar o prietena. Apoi cand am vazut serialul de la inceput...lucrurile mi-au aparut intr-o alta lumina...In primul rand...cum am mai zis-o si in alte discutiisi cum au zis-o si altii aici...kikyo mi se pare prea matura pentru inuyasha...kagome mi se pare mai potrivita...ei doi sunt mai copii si sunt mai tontuti asa...cred ca si filmul e facut anume sa dea oarecum aceasta impresie...Deci o prefer pe kagome pentru inuyasha...kikyo e prea serioasa, si chiar si in amintirile cu ea si cu inuyasha mi se pare ca el parea mereu in urma ei...nu mi se parea o relatie de egalitate...cel putin asta e parerea mea...el aparea mai mic, mai prost si foarte cuminte si ascultator...
Kikyo imi placea la nebunie la inceput...dar acum mi se pare din ce in ce mai sumbra si mai dornica de distrugere...si chestia asta ,a plictiseste si ma lasa rece...cine zice ca nu mai are sentimente greseste...e plina de sentimente negative...e obsedata de sentimentul razbunarii...e condusa de el...
Mi se pare mai interesanta decat Kagome pentru ca e mai complexa si treaba cu ea este incerta...dar imi place sentimentul pozitiv pe care il emana kagome mai mult...
Odeena
Si eu tot pe Kikyo o prefer, fiindca, pana la urma, ea e 'originalul'... In afara de asta, stie si poate sa se descurce pe cont propriu (spre deosebire de Kagome, care, daca ar fi lasata singura, nu cred ca ar supravietui prea mult), e puternica, e frumoasa (so what if she's dead? tongue.gif) - ce mai, e super!

(Desi lui Inuyasha ii sta mai bine cu Kagome smile.gif).
Anzai
pe langa faptul ca votez pt kagome nu sunt kikyou hater...si nu am votato fiind ca nui moarta sau alte crapuri...nu stiu kagome are un efect mai puternic asupra mea decat kikyou,dar triunghil asta atat mi s-a urcat la cap ca nu mai am chef sa vorbesc despre asta........ rolleyes.gif
Mimi
mie imi plac amundoua si deasta mi-a fost cam greu sa votez. mi se pare mai frumoasa kykyo decat kagome dar am votat-o pe kagome pentru ca are un suflet bun si imi doresc ca ea sa ramana cu inuyasha ! ei doi au trecut peste multe obstacole impreuna iar kagome il iubeste mult ! smile.gif mi se pare cea mai potrivita pentru el !
k1ll3r
am votat pt kagome pt ca mi se pare my sweet.kikyo are povestea ei de-a dreptul tragica(ma refer la ce a patit-sa fie ucisa cand se indragostise si sa creada ca a fost ucisa chiar d cel p care-l iubea) dar,cu toate ca am o simpatie pt ea din acest motiv, tot p kagome o prefer.
anakagome
O aleg pe Kagome. Este ceea mai potrivita ptr. Inuyasha. Vremea lui Kikyo a trecut.
selen_dom
Pt. Inu Kagome e cea mai potrivita, dar imi place mai mult de Kikyo ca personaj. E linistita, calma si devotata, si nu-l preseaza pe Inu cum se intamla in telenovele si alte film pt cei care n-au ce fce cu banii si creeaza filme de prost gust, expirate etc.Krek daca n-ar mai fi chestia asta cu cle 2 animeul n-ar mai fi prea vizionat.
koneko
ah eterna batalie dintre Kagome si Kikyou... Opinia mea este urmatoarea : Kagome wins! Kikyou este frumoasa, I get that, o miko priceputa, has feeling for Inuyasha, dar e moarta si nimic nu poate schimba asta. Cu kagome este atat de simplu sa te identifici ca ajungi chiar sa o consideri colega de clasa. Are 15 ani, este o fata obisnuita dar care se poate descurca in orica situatie neprevazuta. A aratat ca il iubeste pe Inuyasha: aproape ca si-a dat viata pentru el (movie 2), atunci cand Inuyasha a facut alegerea (choosing Kikyou, what a waste!) ea a ales sa ii ramana alaturi si sa incerce sa il ajute desi evident ca o facea sa sufere, il lasa pe Inuyasha sa fuga dupa Kikyou cand acesta este worried sick si desi se supara de fiecare data, in cele din urma il iarta. She's like a mother/sister to Shippou, o prietena foarte buna pentru Sango... o tentatie pentru Miroku - but this does not count. Fata se poate abtine, spre deosebire de acel "preot". Kikyou a avut sansa ei, dar nu a fost sa fie... apoi cand a reinviat (God knows wy) a incercat sa il duca pe Inu in iad cu ea - pentru ca, dupa cum admite, il iubeste/uraste.
Deci alegerea mea este evidenta : Kagome, iar daca motivele nu sunt indeajuns de convingatoare, revin si imi editez postul. ^__^
L@dy D@rkness
Zi-le tu Kisa!!!!!!chiar asa e!Kikyo is the best ea vrea dekat binele lu Inu chiar dak e moarta c aveti cu ea? icon_twisted.gif Kikyo a fost prima la Inu nu kago-bakana icon_twisted.gif icon_twisted.gif
moon-bird
Am ales-o pe Kagome, nu din considerentul ca "nu are fata de moarta" sau ceva de genul asta, pur si simplu e mai comunicabila.A salvat-o pe Kikyo fara mcar sa se gandeasca prea mult, e pur si simplu o fata mai sociabila.
L@dy D@rkness
Ce ma enerveaza la kagome cel mai mult este k e perfectionista! Vrea mereu sa faca numai bine,nu zic k ar trebui sa fie rea,dar in lue exista si Yin si Yang nu pot exista unul fara celalat,iar Kagome vrea sa faca lumea numai buna,asa ceva nu va exista niciodata. Si Kikyo nu prea e bagata in seama si e pusa intr-o lumina proasta mereu deaia crede toata lumea(aproape) k e mai rea da nu e chiara asa,cel putin asta e parerea mea. smile.gif
layla_kagome
kagome!este frumoasa,puternica.etc(toate lucrurile frumoase) biggrin.gif
L@dy D@rkness
Pana la urma inuyasha si kagome se merita unul pe altul, oricum kikyo moare deci nici nu prea are rost sa ne certam sau chestii dastea pt ca pana la urma ele sunt una si aceeasi, nu? pana la urma amandoua castiga! smile.gif
Emanuel
desi am vazut doar cateva episoade, pana acum o prefer pe Kikyo. este MULT mai draguta ( asta venind din partea unui baiat biggrin.gif ) , finuta, Kagome nu-i cine stie ce. In plus e misterioasa, un pic malefica, super. Kagome sa fiu sincer ma cam calca pe nervi uneori. AA, si Inuyasha nu o merita pe Kikyo, bine ca ramen c uKagome - Kikyo nu-i de nasu lui ( un individ care nu se gandeste toata ziua decat la bataie dry.gif - macar Ranma era simpatic, si faza cu transformatu era teribila )
- Aaa, si apropo sunt curios ce va place voua asa mult la acest serial ? ( afara de faptul ca e difuzat la tv dec ipoate di urmarit usor tongue.gif ) Mie mi se pare simpatic, dar nic ipe departe as abun incat sa merite s ama uit la 150+ eps - daca era mai scurt poate. Plus ca e facut tot de Takahashi ceea ce nu-i un semn bun : Ranma a inceput super si s-a terminat in coada de peste asa ca nu stiu daca mai risc vreodata
blue_moonlight_angel
daaaa deci...
Kagome il ajuta pe Inuyasha sa gaseask toate bucatile de giuvaer,este tot timpul cu el OK
Kikyo o fosta iubire de-a lui Inuyasha amandoi sau iubit bla bla bla dar cei doi au murit uranduse unul pe altu
deci votul meu Kagome
Adela
eu o prefer pe kagome...e mai dragutza decat kikyo si pe langa asta isi petrece mai mult timp cu inyasha si il ajuta mult...
Mir_San 4ever love
Saraca,Kikyo...Eu oricum o prefer pe ea mai mult,plus ca nu o pot suferi pe Kagome.Nu-mi place sa recunosc dar Inuyasha o sa ramana cu Kagome ptr.ca in manga Kikyo a murit.Acum nu ii impiedica nimic sa mai ramana impreuna.Nmai daca Inuyasha sau Kagome moare in ultima lupta cu Naraku.Oricum astept cu sufletul la gura ultimul capitol in manga.Uff,am intrat prea mult of topic.
blue_moonlight_angel
pai statzi asha cum a zis mizrael Kagome sta tot timpul pe langa Inuyasha dar ea a inceput sa-l iubeask cu timpul insa Kikyo il iubea pe Inuyasha de peste 50 de ani shi totushi ar fi super trist dak Inuyasha sar duce cu Kikyo in iad acolo jos pt k protectzia satenilor shi a celorlaltzi oameni sar spulbera shi parerea mea este k ar fi bine sa ramana cu Kagome o fiintz vie mai vie k Kikyo care ii poate oferi o viatza mai buna
kittykirara
Ambele au calitati si defecte si se aseamana in foarte mare masura.
Mie imi place foarte mult Kikyo,dar in ceea ce priveste iubirea amandurora fata de InuYasha trebuie sa marturisesc ca sunt de partea lui Kagome.
De ce?!Nu pentru ca ar fi mai frumoasa,mai desteapta sau ar fi mai buna cu ceva decat Kikyio cum am citit in unele posturi de mai sus!
Pentru simplul fapt ca iubirea ei nu e egoista!!!
E adevarat ca Kikyo il iubeste pe Inuyasha dinaintea lui Kagome dar iubirea ei a devenit una posesiva,egoista fata de ceea ce a fost.Atunci cand iubesti cu adevarat,ceea ce te intereseaza in primul rand e fericirea celui iubit
Kikyo vrea sa fie cu cu orice pret InuYasha,desi acest lucru e posibil doar daca acesta moare.Mie nu mi se pare ca ii doreste binele!
In shimb Kagome il iubeste indiferent de situatie.Atunci cand acesta se decide si o alege pe Kikyo,Kagome ramane alaturi de el neconditionat,desi o doare faptul ca Inuyasha o iubeste inca pe Kikyo.
Oricum incompatibilitatea e mare intre Kikyo si Inuyasha:ea e moarta si el e viu!
anita
Are dreptate kitty sunt intr-u totul de acord cu ce spune ea/////// biggrin.gif
flubberitza
go kitty go kitty!!! parca mi-ai luat vorbele de pe tastatura biggrin.gif exact asta vroiam sa spun si eu dar decat sa ne repetam pe aici prefer sa spun ca te sustin trup si suflet tongue.gif
Crystall
si eu o prefer pe kagome si de asemenea, o aprob pe kitty wink.gif and as she wrote, kagome lives, kikyou is dead - what else can be said? tongue.gif
kittykirara
Tanks!!! tongue.gif Ma bucur ca am cu cine sa-mi impart parerile laugh.gif
Anzai
Am crezut ca am postat aici (cu un post decent), se pare ca m-am inselat.
Deci dupa cum am zis imi plac amndoua, pentru ca ma uit din punctul de vedere lui Inuyasha, deci:
De ce imi place Kagome:
In primul rand Kagome a rupt vraja pe care Kikyo a facuto lui Inuyasha, Kagome e pura si reprezinta lumina. Se zice ca e reincarnarea lui Kikyou, cea ce arata infatisarea fizica dar comportamentul este total opus!!! Singurul lucru pe care il au in comun este asa zisa dragoste pentru Inuyasha. La kagome m-a impresionat foarte mult ,,vointa'' de a ramane cu Inuyasha dupa ce el a ales-o pe Kikyo (din situatia asta vine si melodia my will), cea ce o face sa sufere foarte mult cand are ocazia sa-i vada impreuna sau sa-i vada spatele lui Inuyasha care o paraseste pentru Kikyo. I mean ce fata in toate mintile ar n-ar renunta la un baiat dupa ce a ales calr pe rivala ei! Una care-l iubeste nespus de mult. In celebrul episod 48 ea spune ca nu poate concura cu Kikyo pentru ca Kikyo si-a dat viatza pentru Inuyasha si ea insusi n-ar putea face asta niciodata! DAR dovedeste exact contrariul de mai multe ori. De exemplu punandu se in fatza lui Sesshomaru cand Inuyasha era mizerabil ranit si imprastiat pe jos! Sau in filmul 2, ea ar fi murit dak nu era chestia aia roz, dar s-a aruncat in fata sagetzi fara sa se gandeasca doar un pic.Mai este si episodul 126 ,,Transform Heartache into courage" , care mi-a zis iar foarte multe despre ea.

De ce imi place Kikyo:
Kikyo, cel mai complicat personaj din toata seria! PRIMA care-i arata un semn de atentie lui Inuyasha, PRIMA care-l cruta, PRIMA care il intelege, este pur si simplu PRIMA pentru el. Este PRIMA si singura la care Inuyasha i-a facut un cadou, ceva nepretiut pentru el chiar pe langa comentarile lui ,,n-am nici un folos din lucrul asta''. lucrul acela (rujul) era singura amintire de la mama sa, si el l-a daruit lui Kikyo, care a A INTELES imediat totul renuntand sa-i mai puna prayer beads. Ii promite lui Inuyasha ca-i va aduce Shikon-no-Tama-ul pe langa faptul ca navea voie nici sa se gandeasca la asa ceva. In asta vede o luminita la capatul tunelului vietii grele de priestess, si mai ales vede lumina si pentru Inuyasha, pentru ca stie prin ce a trecut numai pentru ca este hanyou.
Mai e ceva care ma impresioneaza foarte mult la ea: are MILA chiar si pentru oameni ca onigumo, si plateste pentru asta cu pretul fericirii de care era indepartata doar cateva minute, si chiar mai rau cu pretul vietii. Ea este ranita grav fizic, dar mult mult mai grav ranita moral. Este ranita de persoana in care are cea mai mult aincredere. Si pe langa aceste fapturi ea NU FOLOSESTE tehnica pt purificatie, ci pe cea de ,,moarte temporara" . Mai ramane o intrebare !! Ea putea sa traga in el mai devreme nu era deloc nevoie sa-l prinda de Goshinboku si chiar GOSHINBOKU!!! Nu mi se pare deloc o coincidenta. Dupa toate ce ,,i-a facut Inuyasha" cum a crezut ea nu avea sufletul sa-l omoare.
50 de ani mai tarziu este inviata fara propria.Este confuza cea ce e si normal. Pentru ea toate intamplarile de mai sus s-au petrecut parca ieri, il vede pe Inuyasha sanatos si intreaba cu un ton in care se simte suferinta, chiar dak ea nu ar trebui sa aiba sentimente in starea asta, ,,Why did you betray me Inuyasha?".
Cand este in fatza lui Naraku dupa ce scarbosenia aia s-a regenerat si el o impinge in shoukiul lui scarbos ea isi aduce aminte de cele mai frumoase amintiri ca sa zic asa si chiar se intreaba de ce vede imaginile astea acum. Sii ii striga numele.
In manga se dau mai multe informtzi despre ea, si trebuie sa recunosc ca in anime este modificata destul de mult. So people read the manga! (me again tongue.gif )
mitsuki92
Chiar m-am foarte saturat de aceasta batalie,prosteasca de alt fel,dintre Kikyo si Kagome..adika hello...nici makar nu pot fi comparate...sunt poli opusi...probabil k "micutzi otaku"o vor alege pe Kagome si "marisori otaku"pe Kikyo care este cel mai complex personaj pe kr l-am intalnit vreodata si totodata personajul meu preferat....daka sunteti curiosi makar un pik de ce imi place atat de mult,intrati pe site-ul asta si sunt convinsa k va veti da seama singuri de ce:X wink.gif URL=http://www.freewebs.com/eternalkikyo/kikyo.htm]Kikyo fan-site[/URL]...de fapt si numele voiam sa fie kikyo92 dar asta e ..nu am putut mad.gif ...fani adevarati kikyo va pup wink.gif
Alexa
O prefer pe Kagome.Chiar daca e mai copilaroasa uneori,e plina de viata,cu o personalitate puternica si o fire optimista care-i permite sa treaca peste greutati rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.