Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discutii Generale
Anime-Club Forum > Detaliat > Cowboy Bebop
Pages: 1, 2
Urfe
Mi se pare unul dintre cele mai placute seriale si cele mai simpatice personaje. Dupa primele cateva episoade nu m-am mai putut desparti de el...
Filmul.. la fel. Asa o adunatura de zapaciti nu am prea mai vazut in anime-uri... lol.. mai stiti episodul in care mor toti, mai putin Ed? Cu frigiderul in care fusese ascunsa niste mancare? biggrin.gif biggrin.gif
Faye e absolu cel mai plictisit personaj din cate am vazut... cu o plictiseala pe masura formelor. biggrin.gif

Si da... superb desenat.
SebyTheDragon
Explicati-mi si mie ...de ce plecati toti de la ideea ca mor toti...Io zic ca Spike nu moare la sfarsit...I nu cred ca sfarsitul impune neaprat moartea....
Sti ca atunci cand am vazut filmul...eram ferm comvins ca nu moare dupa batalia finala...insa vine un preten si-mi zice..ca moare..
IO zic ca nu moare....nu exista nici o comfirmare a acestui lucru...
Urfe
Nu stiu exact care episod este . Dar nu vorbeam de ultimul.. remember? Parca in jur de 17. Cand... hm. Nu mai stiu sigur ce era.. .un frigider plin cu mancare VIE.. si toti erau muscati. In afara de Ed.
DMonk
"Toys in the Attic", 11 parca. Nu moare nimeni. Tot episodul e o parodie la chestiile gen "Alien" unde unii alearga pe niste culoare dupa ceva extraterestru n' stuff. Se imbolnavesc, logic, pentru ca era vorba de mancare FOARTE veche(care a "prins picioare" cum se zice). Eu am ras cu lacrimi cand si-a aprins tigara cu torta.

La sfarsit insa, sorry Seby, dar moare. Si genericul e diferit, si alta muzica, si e vorba de confruntarea finala dintre doi inamici, odata prieteni. E adevarat, ca orice lucru bun, ramane putin suspendat, iti lasa o impresie ca poate, poate... Da, defapt daca tu crezi ca nu moare poate asa e. Cred ca e la latitudinea fiecaruia sa decida, si asa au vrut si creatorii seriei. Dar trebuie sa fi destul de optimist...

Filmul - desi creat dupa serie - e un side-story. Se petrece undeva in timpul seriei.
SebyTheDragon
In tocamai....cretori..nu au zis ca moare...deci io decid...bineinteles pmin :twisted: !!Deci nu moare... :shock: biggrin.gif
final maniac
asa mai merge mai un topic despre Cowboy Bebop.
da era ep 11.
si nu moare nimeni in ep ala.
Spike moare la sfarsit, se anuleaza cu inamicul lui moarte Vicious!), care fusese cel mai bun amic al lui cand facea parte din Yakuza!
(si iubita lui moare......nu credeti ca e ceva gen gladiatoru' .....se duce dupa dupa iubita lui in viata de apoi.....sad.gif )
Oricum pe mine ma oftica rau sfarsitu asta tragic/dramatic.
da si in sfarsit ultimu ep se numeste 'The real folk blues'(va spune ceva?)
Spike e unul din cele mai cool personaje din numeroasele anime. mai ales ce 'freza' are... si cum se bate .... si personalitatea...
apropo, stiti ep cand nu mai aveau mancare .....laugh.gif ?
Sidonix
Pe mine m-a marcat perfectiunea cu care s-a reusit sa se transpuna in C B. realitatea noastra atat de dura...cu tot ce implica ea : drama,bucurie,vicii,plictiseala...etc..Un lucru a facut ca Cowboy Beepop sa nu atinga perfectiunea...lipsa legaturii intre episoade ... si aici ma refer la totalitate... :cry: ..
Ps: ciinele Ein mi se pare de coma...real funny laugh.gif laugh.gif ...e al doilea dupa Jingoro din K.O.R :arrow:
Urfe
Daca mai tin eu bine minte, ultima replica a lui Spike este 'Va trebui sa duc asta pe umeri'. Iar faptul ca ultimul episod are alta tema muzica... este ultimul episod (explicatia mea).
Oricum... in ceea ce ma priveste: Spike NU moare.
SebyTheDragon
Yeeeeeeeeee...

Nus singur!!!!! laugh.gif
Sidonix
Seby nu esti singur...dar exprimate si tu in mai mult de doua cuvinte...leaga si tu ceva ,macar o fraza..cind postezi la un anime detaliat....no :!: :?: :arrow: pls... :arrow:
Tzur
L-am vazut acum mult timp si nu-mi mai este asa de proaspat in cap.... dar in ori ce caz stiu ca treceam printr-o perioada de deprimare atunci si singura alinare erau episoadele de la Cowboy Bebop .... insa sfarsitul m-a deprimat la loc ... oricum ... totusi mi-a placut (desi moare Spike.... (eu asa am intzeles))

Ce mi-a ramas foarte pregnant pe creier este genericul si melodia respectiva care inca ma mai obsedeaza (si sa fi trecut vreo 2 ani d-atunci....)

In ori ce caz CB a fost unul dintre primele seriale anime pe care le-am vazut si care m-au facut sa ma indragostesc de acest gen.
Urfe
Hm... din cate am vazut din generic, este facut de acelasi studio ca si Escaflowne. biggrin.gif

biggrin.gif Exista si ca manga? Oare cum arata?
kaoru
cowboy bebop e unul dintre animeurile mele preferate. FOARTE preferate (si sunt constient de pleonasm da !?)
personajele au personalitati extraordinar de bine conturate...muzica este extraordinara, scenariile geniale si finalul BESTIAL
din nou ca si in alte post-uri ale mele o sa atrag atentia asupra personajului negativ... da- Vicious este un RAU adevarat... unul pe gustul meu
un supravietuitor adevarat.....
merita toate creditele. BRAVO
bogdragon
SebyTheDragon poti sa speri cat vrei dar el tot moare la sfarsit. Sincer este printre personajele mele favorite asa ca nici mie nu imi convine. Initial nici nu i-am sesizat moartea, dar intamplator citeam un articol in care erea tratat exact acelasi lucru si urmarind personal simbolurile am ajuns la aceiasi concluzie.
Moartea lui apare inca din penultimul episod, cand indianul spune ca atunci cand eroul moare se stinge o stea. Iar la sfarsit cand camera se muta pe cer se vede o stea ca dispare.
Mai este de tinut cont si de afirmatia lui Spike, el se vede ca un om fara viitor (un ochi atintit catre trecut si un altul catre prezent).
Mai adaugi faptul ca gasca se dezmembrase, iar un astfel de show puternic tragic-comic nu se putea sfarsi in alt mod (poate sa fi murit toti dar ar fi fost si mai groasnic).
Ar mai fi ceva, autorii au afirmat intr-un interviu ca Spike moare la sfarsit. Mai bine sa arzi in glorie decat sa te stingi treptat (beter to burn in glory then to fade out).

Pentru mine singurul show cu care se aseamana este Trigun. Aceiasi natura tragic-comica desi prezentat intr-un alt pachet. Inspirat din Lupin, Cowboy Bepop aduce acel umor si stil de aventuri dar cu o latura mai tragica.
Pe partea de umor imi place la nebunie episoadele cand il intalnesc pe Ed pentru prima oara, cand raman fara mancare si mananca acele ciuperci halucinogene, mancarea lasata prea mult in frigider si episodul cand se despart de Ed (efectiv afirmatia tatalui lui Ed ca nu isi mai amintea daca Ed este fata sau baiat ma facut sa rad cu lacrimi). S-ar mai adauga si multe alte lucruri mici ce fac delicul seriei (caine superinteligent si o ?fata? ce merge de parca nu ar avea oase in trup).
Filmul este regizat de Watanabe (in Excel Saga si Puni Puni Poemi apare ca personaj in fiecare episod -tipul cu coafura afro). Este unul dintre regizori cei mai megalomani si daca Spike nu ar fi avut afro cu siguranta ca ar fi aparut si el intr-unul din episoade.
Filmul "Noking on haven`s door" este un side story fara a avea vre-o legatura cu seria in cea ce priveste tinia temporala. Poate fi privit ca stand alone dar este mult mai gustat de cei ce au vazut mai intai seria.
Pe ansamblu Cowboy Bepop reprezinta unul dintre motivele de ce imi place anime.

Sidonix>Mie tocmai aceasta lipsa de legatura intre episoade cred ca a oferit posibilitatea producatorilor sa abordeze atatea subiecte diferite, de la parodie alien la drama centrala seriei, si astferl sa ridice seria la un nivel mai inalt decat o alta action-drama .
Anty
Am vazut de curint serialul si eu am convingerea ca Spike nu moare . A mai supravietuit el o data cel putin unei astfel de incercari si cred ca desi nu o arata e indragostit de Faye Valentine ceea ce reprezinta pentru el o motivatie de a trai . Daca nu ma insel el spune ca nu o mai iubea cu adevarat pe blonda dar ramase nostalgia acelei iubiri fantomatice si imposibile . Toate acele simtaminte sint insa reinviate de Valentine mai ale atunci cind ii ingrijeste ranile ... va aduceti aminte ? Si inainte de incercarea finala ea ii si marturiseste iubirea ei . Cred ca el pleaca totusi pentru a o proteja pe ea , si ca sa nu se mai repete istoria .
bogdragon
Faye si Spike impreuna ar strica legatura dintre personaje. Ne-i vad impreuna.
Cat despre moartea lui Spike...Sti filmele acelea cu Bruce Lee cand lupta impotriva ocupatorilor japonezi. La sfarsit el niciodata nu se preda ci ataca 20 de soldati cu armele indreptate catre el. Nu este prezentat ca moare, dar care sunt sansele lui de supravietuire.
Eu unul accept moartea lui Spike pentru ca se potriveste stilului ce reiese din serial.
kaoru
faye si spike impreuna...hmmm.....ar fi ochestie interesanta.......dar in alt anime poate....

si nu cred ca este important daca spike moare sau nu.....desi nu inteleg dece unii isi doresc ca el sa fi trait....sa fi murit ar fi fost o eliberare pentru el......o trezire din "visul" continuu pe carel "traieste"......
SpecialFX
Citind toate aceste postari am realizat ca lumea pune foarte mult accent pe (presupusa) moarte(a) lui Spike in finalul serialul. Iar ceea ce au spun unii dintre noi (si anume cei care sustin ca Spike in final nu moare) mi-a trezit anumite amintiri. Stiu, suna patetic! Insa stati sa cititi tot!

Tocmai urmarisem ultimul episod din seria Escaflowne si filmul A Girl on Gaia, in aceeasi zi, si eram foarte suparata ca Van si Hitomi nu au ramas impreuna si ca despartirea fusese dureroasa in seria tv, iar in film Hitomi nici macar nu a privit catre Van cand ea a disparut. Eram foarte suparata si nu imi placea deloc finalul! Incercam sa ma conving singura ca Van si Hitomi raman de fapt impreuna. Am ramas cu aceste idei fixe si infantile (realizez acum) timp de cateva luni, pana cand recent am realizat un lucru. Daca Hitomi si van ramaneau impreuna, serialul nu avea logica. Nu acesta era mesajul seriei! Escaflowne nu este un basm cu final fericit in care printul si iubita lui raman impreuna si traiesc fericiti pana la moarte. Mesajul este ca iubirea adevarata continue sa existe si la mari distante, in cazul de fata, in alte lumi. Chiar daca ei au ramas despartiti, fiecare in lumea lui, si ca aveau sa se casatoreasca (sa presupunem) cu persoane diferite, ei tot aveau sa-si pastreze fiecaruia un loc in inima celuilalt. Acesta este adevaratul mesaj al seriei Escaflowne, iar un final fericit nu ar fi facut nimic altceva decat sa ruine un serial exceptional de altfel.

De ce am spus toate acestea? Simplu, pentru ca acelasi lucru este valabil si in cazul anime-ului Cowboy Bebop. Spike intr-adevar moare, acest lucru reiese si din argumentele prezentate de bogdragon. Insa SebyTheDragon, daca preferi sa crezi intr-un final pozitiv, esti liber sa faci asta! Nimeni nu te condamna pentru acest lucru. Insa sa revenim la moartea lui Spike. Asa cum s-a mai zis pe forum, Spike se considera a fi un om fara viitor, singurul lucru care il mai tinea in viata era legatura cu trecutul. El avea in memorie imaginea Juliei si dorea sa se rabune pe Vicious. Din moment ce Julia murise si l-a ucis pe Vicious, Spike nu mai avea de ce sa traiasca. In primul rand supravietuirea ar fi fost imposibila avand in vedere ranile lui, iar in doilea rand legatura cu trecutul s-a rupt, el nemaiavand pentru ce sa traiasca.

Cat despre Faye... daca ramaneau impreuna, era o greseala! Asa cum a zis Kaoru, este o chestie interesanta, insa care nu s-ar potrivi povestii. Julia era singura pe care Spike o iubea cu adevarat, si chiar daca ar fi existat o atractie fizica intre el si Faye, oricat de bine ar arata ea, nu cred ca o relatie intre cei doi ar fi reusit. Va puteti imagina doi oameni legati de trecutul lor, fara nici o idee asupra viitorului, cu o viata atata de agitata si nepasatori de propia lor soarta, impreuna? Mie nu mi-ar placea asta! Iar finalul serialul oricat de trist ar fi, mi se pare cel mai bun!
Sidonix
bai...daca tinem cont ca nu mai este folow up..intr-adevar Spike moare pt ca la ucis creatoru.....insa daca se va continua...atunci traieste.... :twisted:
final maniac
YEEEEEEEEE! vreau vreau vreau coooooooooontinuaaaaaaaareeeeeee!
morebla
Apropo de chestiunea Faye + Spike ; nu cred ca s-a pus problema vreodata ca Faye si Spike sa fie "impreuna", caracterele celor doi , felul in care se comporta unul fata de altul ( singurul moment mai profund intre cei doi este inainte de plecarea lui Spike si presupusa lui moarte , si chiar atunci nu a fost vorba de nimic care sa aminteasca de ceva senzual , ceva scantei wink.gif ; s-a mentinut aceeasi distanta si in acelasi timp apropierea ca parteneri [ insa sub aspect pur prietenesc ;poate putin familial :?: ]) nu a scos in evidenta ,nici macar ca o idee , o atractiei intre cei doi.
Cat despre moartea lui Spike... serialul are un final deschis ; ranile ar fi putut sa-l omoare cu u surinta dar sa nu uitam ca a mai trecut prin asta de mai multe ori, adevarat ca s-a ru pt legatura cu trcutul si ,oarecum , Spike nu ar mai fi avut pentru ce sa tra iasca dar sa nu u itam de ce s-a dus el sa se inta lneasca cu Vicios " Ca sa aflu daca traiesc " wink.gif ... una peste alta Sidonix are dreptate cu o si ngura completare " si fanii" biggrin.gif
SebyTheDragon
faye + spike...io zic ...asa...ar fi trebuit sa fie macar ceva...dar creca regizorul...stia deja despre blondina de la sfarsit...si nu a vrut sa mai intortocheze povestea!!

In contunuare...chiar as vrea sa fie lovers cei 2...creca ar merge la minune!!! :twisted:
bogdragon
SebyTheDragon> cred ca trebuie sa te multumesti cu o continuare facuta de fani despre care sa discut la hentai. laugh.gif

Eu unul o vreu pe Ed sa reapara, poate intr-o continuare doar a ei. She(He) is funny.
final maniac
FAYE cu SPIKE sa fie iubiti???
nah! nu se potriveau la personalitate..... poate Vicious cu Faye biggrin.gif , just kidinn!
io cred ca serialu e bine asa cum a fost realizat .... altfel nu las vedea mai bine!
...throat cleansing.... ihhhmm...ahem.....pai daca aveti COWBOY BEBOP hentai ....... VREEEEAAAAU! smile.gif
Sidonix
Eu nu presupun relatia dintre Faye si Spike...este o certitudine pt mine.....din reactiile celor 2 caractere se observa o legatura sipituala undeva in adincurile lor..iar spre sfirsit este mai mult decit evidenta..indiferent..de cit isi neaga fiecare sentimentele...
bogdragon
Sidonix Unholy Santix>Inteleg ce spui, dar sigur ai nimerit personajele. Eu vad acesta relatie intre Ed si caine. Pana la urma cei doi raman impreuna, nu ca Spike ce pleaca sa vaneze stafi.
SebyTheDragon
Asta mi-a placut Bogdane!!! laugh.gif Cine stie ..poate am si io legatura cu cainele ala!!! 8)
Oricum...io am presupus tot timpul seriei ca cei doi vor fi impreuna...insa...am cam fost dezamagit!!! :cry:
final maniac
... stiti vorba aia:'atzi da-to in SF-uri' >loool
bogdragon
Tocmai am mai revazut unele episoade si am intalnit unele faze extra comice pe care le uitasem.
In "Heavy Metal Quen", dupa ce Spike bate la niste "mexicani" ce se luasera de o chelnerita blonda, pleaca la nava lui si o gasesca vandalizata.
Langa el aceasi tipa ce spune: "Fratii **** au facut asta."
S:"Cum, si tu te-ai uitat"
B:"Uhu!" -am amintit ca erea blonda laugh.gif
S:"Si de ce nu mi-ai spus?"
B:"Cum adica? tocmai ti-am spus."
LArSON
Am g?sit pe net ?i ep 27 :twisted:
O recapitulare a ?ntregului serial... nu spune dac? Spike e mort sau nu :roll:
Destul de dr?gu?, dar m-a enervat faptul c? n-au scos reclamele din rip
bogdragon
Ep. 27 facut de autori sau un episod editat de fani. Daca spui ceva de reclame (TV, banuiesc) atunci ar trebui sa fie original. Oricum, daca este doar o recapitulare, atunci nu prea are valoare.

Toata faza cu moartea este prea "overrated". Mai m-am uitat peste ultimile episoade si am gasit mult mai trist episodul in care Ed se desparte de echipa. Modul in care se realizeaza despartirea mi s-a parut superb. Nu tu dialoguri lungi ci un simplu desen, lasat de Ed, desenat pe nava. Mai pui la socoteala si faptul ca Faye si-a gasit casa in paragina (nu s-ar mai fi putut intoarce acasa nici daca ar fi vrut) si modul in care Spike si Jet trateaza toata treaba, o indiferenta "apasatoare" (specifica celor doi).

In schimb faza cu "moartea" apare doar 30 de secunde, restul fiind doar actiune.
Sidonix
chestia cu moartea e .... la latitudinea privitorului......ultima imagine este imortalizarea lui Spike....doar schita in alb negru ....corect zic nu..??.parca asa tin minte...
Chris
Am terminat si eu de vazut seria, si las comentariile pe alta data.

Eu zic ca inca nu a murit Spike, pt ca dupa ce se termina , scrie ce va de genul : " You will still carry the waith" nu sunt cuvintele exacte, dar oricum, ideea e ca acum tebuie sa traiasca iar cu ideea ca Julia a murit, de data asta nemai existand vreo indoiala.
Aoi
Daca la primele episoade parea doar un simplu "catch the bad wolf -get the reword ", clasicul gen adventure , pe parcurs mi-am schimbat total parerea ! Fiecare personaj este un amestec de nou shi vechi , asemanatori unor fragmente de oglinda , fiecare reflectand trecutul intr-un mod unic .....iar povestea fiecaruia dintre ei cred ca ma indreptateste sa afirm aceste lucruri .

Nu cred ca are vreo importanta daca Spike moare sau nu..iar la urma urmei el era deja impacat cu aceasta idee, shi cand zic lucrul asta nu ma refer doar la acea lupta in care era sa-si piarda viata ( shi unde a trebuit sa lase un ochi ) . Lucrul acesta se poate citi in ochii lui ( ma rog ala care i-a mai ramas smile.gif ) shi nu numai ai lui ( vezi Vicious , Gren)

Cert e ca moartea Juliei e momentul in care isi incheie socotelile cu "prietenii" , iar felul cum o spune m-a impresionat profund :

[color=#0000FF][/color]
Thor
[quote=Aoi]Daca la primele episoade parea doar un simplu "catch the bad wolf -get the reword ", clasicul gen adventure , pe parcurs mi-am schimbat total parerea ! Fiecare personaj este un amestec de nou shi vechi , asemanatori unor fragmente de oglinda , fiecare reflectand trecutul intr-un mod unic .....iar povestea fiecaruia dintre ei cred ca ma indreptateste sa afirm aceste lucruri .

[color=#0000FF][/color]

Toata postarea exprima in totalitate ceea ce am simtit eu...inceputul adventure( gen Witch Hunter Robin pe care tocmai il vazusem...si care incepuse la fel>>>catch the bad witch).Apoi insa am realizat ca este ceva mai mult de atat...o poveste de viata si dragoste impachetata intr-un iz de vechi si monoton...am simtit o melancolie apasatoare, mai ales in ultimele episoade :cry: care a intarit veridicitatea intregului serial.

As avea si eu o intrebare:

Exista oare filme si oav-uri?

P.S.:ati avut rabdarea sa va uitati la sfarsitul fiecarui episod si sa vedeti prezentarea episodului urmator...super funny...(naspa ca nu aveau toate chestia asta..).Missa (ja ja biggs) like this anime...Sugoi
Sidonix
yep thor, Knockin' on heaven's door e super...si din pacate singurul film cu mister Spike /smile
cilu
And we all know what happens with spike don't we ppl? :twisted:

De aia nu o sa mai avem nici o continuare......
Sidonix
Mr Spike lives foreva /happy.gif ...o continuare ar fi inutila...CB are un inceput un mijloc si un sf, cei drept tragic insa f realist...
cilu
Sid...Spike will be in our hearts...si ince ceva despre sid...si-a dat cineva seama ca avatarul lui Larson e spike pe fond albastru cu o tigara in gura? ca eu am stat ca orbetu de cand am intrat pe siteul asta si nu imi dadeam seama ce e acolo ohmy.gif
Sidonix
hehe...larson e fan spike cred....eu am vazut ca s-a remasterizat CB in varianta .ogm atat seria cit si filmu /love .Merita detinuta in calitate dvd...nu!? /happy.gif
ibarbar
UAAAAA vreau si eu OGM la Bebop si seria si filmu (filmu il am la calit buna da e numa dub).

Parerea mea:

Spike moare sau nu e irelevant, desi multe lucruri indica moartea lui (cum au argumentat si ceilalti), dar evident nespecificarea precisa a mortii lui lasa pe Spike sa traiasca in mintea fanilor. Eu nu m-as grabi sa-l omor doar asa pt ca mi se pare mie. Faza cu moartea e intentionata din partea lui Watanabe, asta ajuta personajul sa ramana viu printre fanii, controversele primele sunt cele care arata ca Spike nu a murit cu adevarat. Daca intelegeti ce vreau sa zic. Important e farmecul pe care ni l-a transmis seria si mai ales personajele.

Spike + Faye Faye.....grow up guyz, nu zic ca nu m-as uita la un hentai cu CB (***grin***, poate respectul pt personaje m-ar opri, dar e prea buna Faye, nu as putea rezista, imaginatia mea diabolica...aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhh)

Eu nu cred ca intre Spike si Faye ar fi fost sau putut fi ceva. Ce apare la sfarsit e o camaraderie ce apare intre oamenii care lucreaza si stau impreuna, un atasament prietenesc. Pt Faye Spike era unul din putinele elemente la care se putea intoarce. Spike, Jet si Ed+Ein erau casa ei, singurii care tineau intr-un fel sau altul la ea, fie ca recunosteau sau nu. Chiar Jet si Spike se cearta la un moment dat si par ca nu sunt decat doi oameni cuplati de soarta oarba, dar de fapt prietenia dintre ei e reala.

Si imi place cum sfarsitul incepe cu anularea serialului Big Shot, semn ca era cowboylor a apus, ca totul se schimba si fiecare merge mai departe pe drumul lui. Impresionanta plecarea lui Ed (apropos ati remarcat ca Ein e mai tare ca hacker decat Ed in episodu cu Scratch ? biggrin.gif) si la fel impresionant momentul cand Jet isi cheama prietenii la masa si isi da seama ca doar el cu Spike au mai ramas.

Trist, melancolic, muzica geniala. Superb.

Serialele si filmele de genu asta sunt bune in cantitate mica. Oricat as vrea sa se mai faca o serie sau macar un film, sunt constient ca o poveste buna trebuie sa se termine (urasc foiletoanele, intotdeauna calitatea este invers proportionala cu numarul de episoade - cu exceptii desigur).

Neaparat de vazut. Unul din cele mai bune anime EVER.

Sal.

Iancu.
SebyTheDragon
Ok.....vad ca ai gasit ....Topicul, finaly...Ibarbar....Aici poti sa zici ce vrei tu despre seria CB!

Foarte bine .....atunci o sa sterg topicul inceput cam aiurea la General anime, in max o zi!
Ranma-kun
Boah acuma dau si eu de prima data la acest topic, si e incredibil despre cate ati pututu vorbi, de undele chestii nici nu mi-am dat seama in serie, e drept, mie mi se pare trist sfarshitul de la Cowboy Bebop, nu numai ca moare Spike, dar e o serie intreaga de intamplari triste, prin care cam incheie serialul, nu cred ca se poate face o continuare in cazul asta, numai ceva de gen univers paralel cum a fost facut si GITS Stand Alone Complex, e pacat, autorul si-a taiat de unul singur macaroana, ar fi fost frumoasa o continuare, si eventual o a doua serie cum a aparut si la GITS.
ibarbar
Poti sa stergi topicu ala Seby.

Eu tocmai asta ziceam ca o serie memorabila e bine sa fie scurta, nu cu douaj'de'mii de episoade. GITS SAC 2 e oxceptie zic eu (am ajuns la ep 15 si trebe sa astept sa apara celelalte sad.gif( ).

Uitasem de faza cand Jet si Spike mananca in tacere toate ouale. Impresionanta. Aproape ii vezi chinuindu-se sa nu le dea lacrimile.

Mi-ar place sa gasesc dvdu la Bebop sau sa cumpar de undeva. Original sau nu. biggrin.gif

Acu ma uit la Gungrave. Fain.
Ynuyasha
mama cind ii tot aud p astia cu.. "care moare, care nu moare", macar voi va tot uitatzi la desene, ba la TV, ba facetzi rost d ele.. in sfirsit, macar avetzi si voi un scop in viatza.. DA EU.. care nu am mai vazut si eu in episod macar din Inuyasha, sau Bepop, sau kenshi, sau.. tralala.. O GRAMADA.. care erau p la TV!

halal fan.da ce sa fac dac m-i se ia painea de la gura.. eu cu ce traiesc? sad.gif ..ma mai uit si ei la cate un TOOnami pe Cartoon netwaork.. ba la justice ligue, ba la x-men, si punct(k dac merg mai departe ma prostesc d tot!)

/angry

odata ajuns la facultate.. kam s-a cam ras portia la toate... /$

voi unde mai vedetzi anime? pe ce canale? aici RTL2 nu prind(la IS).. in alta parte unde se mai difuzeaza ceva anime frum(fara d-alea cu carti aruncate si digimon, k nu halesc...personal...) /omg

..macar asa, sa fiu si eu printre "membri familiei.." :roll: smile.gif
ibarbar
Imi pare rau de tine omule.

Eu din cate stiu sunt o carca de studenti p'aci, myself included, si noi ne facem rost fie prin imprumuturi de cd/dvd die prin download de pe net, aia care stau in camine si le mere netu bine sau care au acasa net cat de cat bun.

Bebop abia astept sa vad serialul inca o data la calit mai buna.
erikson
wow!... a fost chiar impresionant! si cred ca spike moare...sintr-un fel e mai bine asa...

anyway, ep de care m-am indragostit a fost cel cu andy... genial! n-as fi crezut ca o sa-l vad pe spike asa enervat... biggrin.gif bine ca si-o schimbat andy cariera... (acum citesc musashi asa ca efectul a fost... LOL!!!)

genial serialu!!!! [b][/b]
ibarbar
Hehe chiar acu 2 zile l-am revazut. Mai bun ca prima oara, evident, pt ca ai timp sa analizezi detalii, comportamente, e un deliciu ce mai. Plus ca stiam bine ost-ul deja. Superb. Sigur o sa-l mai revad.
Sidonix
eu l-am luat in format .ogm...seria + filmu Knockin' on heaven's Door mi-a incaput pe 2 DVD-uri...si dupa cum zicea si ibar...l-am revazut in noul format ca lacrima smile.gif ...se vede superb pe my wide screen quintrix wink.gif ...din colectia colectia anime nu trebuie sa lipseasca wink.gif
CyBeR
Presupun ca ar trebui sa-mi postez si eu parerea pe aici ca altfel nu ma simt bine.
Am vazut anime-ul acum vreo saptamana. Am citit multe despre el, vrand nevrand am aflat si ca Spyke moare...c'est la vie. Ce-i mai important e ca stiam despre serie ca e ceva extraordinar asa ca aveam asteptari mari, poate prea mari.

Mi-a placut si nu mi-a placut serialul. Combinatia de actiune si umor, plus eventuala drama in povestile personajelor e imposibil sa nu cada pe placul oricui. A fost si pe placul meu. La un loc cu personajele foarte carismatice dar oarecum insuficient folosite la potential maxim, a rezultat o serie memorabila.
Dar nu pot spune ca a ajuns in top 5 la mine. Ce nu mi-a placut probabil ma veti intreba. Nu mi-a placut faptul ca povestea si conflictul dintre Spyke si Vicios nu e sufiecient dezvoltata. Cele 5 ep in care e presentat acel conflict pot spune ca sunt cu o idee peste calitatea generala a anime-ului.
Nu mi-a placut ca Ed e mai mult de bibelou. Mie mi-a placut personajul...ciudat rau, dar a fost interesant. Nici Jet nu mi-a parut suficient folosit.
Deci, sa inchei: anime-ul a fost bun in ochii mei dar nu pot spune ca mi-a lasat acea impresie de "unforgetable". Sa vad cum merge treaba si in film...poate ala o sa ma lase masca.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2022 Invision Power Services, Inc.