Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum cititi manga-uri "electronice"?
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Manga
Pages: 1, 2
DMonk
In ce format de fisier preferati sa fie un manga? jpg, pdf, altceva? Ce rezolutie?

Sunt multe viewere pentru fisiere grafice.. ce program folositi si de ce?

Cata lume printeaza/a printat un manga complet (toate volumele)?

Este cineva care a cumparat manga din alta tara? Daca s-ar gasi in Romania, ce suma de bani a-ti da in medie, intr-o luna?
Tenshi
Wow, ce multe intrebari!

Eu am cumparat cateva manga din Italia, preturile sunt in jur de 3 euro... Din pacate inca nu pot sa imi cumpar regulat. sad.gif Oricum, nu le-am cumparat eu personal, ci mi le-a trimis o prietena... Asa ca... e cam greu...



Prefer jpg, rezolutie mare... Nu folosesc un viewer special... cel din Windows will do. :roll: Si nu vad de ce as printa vreuna... poate doar ca sa nu imi stric ochii la calculator. tongue.gif
zeri
Daca nu ar fi problema banilor dati pentru cartusul imprimantei, as printa un manga si l-as citi frumos in pat, unde e mai comod biggrin.gif. Dar deocamdata ma rezum sa citesc pe comp, asta atunci cand imi fac rabdare sa citesc un manga (destul de rar).



Eu folosesc ACDSee 6, dau pe full sceen si cu sagetile dau sus sau jos, iar cu + sau - micsorez sau maresc imaginea, daca e nevoie.
Ranma-kun
jpg, pentru ca au cea mai mica dimensiune si aia le face ushor de downloadat, si majoritatea manga-urilor de pe net is in jpg pt ca asha e si cel mai ushor pt translatori, iar pentru vizualizare folosesc Compupic, e cel mai bun, asha e si chipul de parere, poate sa vada direct in .zipuri iar calitatea imaginilor marite este foarte buna, il puteti downloada de aici: http://www.photodex.com/downloads/trials.html acolo sunt versiunile de evaluare, iar crackuri pt ele gasiti pe www.crackfind.com sau pe site-ul vostru favorit de crackuri 8)
^Dash^
Personal urasc sa citesc manga-uri pe computer... e stresant, dar programul pe care l-am folosit pentru a le citi pe cele care mi s-au parut prea interesante sa le ignor, a fost ACDsee 7... fullscreen si sagetile... face minuni. :roll:



PS: Ranma, nu mai instiga comunitatea la lucruri ilegale biggrin.gif . Nu va luati dupa el si cumparati licenta. Gandeste cu licenta, gandeste ca Bill Gates! /happy.gif
Tenshi
Intr-adevar e cam stresant... Dar ce poti sa faci? Asta e situatia. La mine depinde de manga. De exemplu, am lasat Count Cain la o parte, e prea greu de urmarit pe un ecran. sad.gif
Sc0rp10n
bineinteles ca jpg, am citeva pdf-uri, dar nu prea i-mi place, prefer jpg



de vazut, ma uit cu IrfanView, foarte fain l-am integrat cu TotalCommander. Din TC selectez toate jpg-urile si dau F3, dupa aia am navigare cu scroll-ul de la mouse, bineinteles zoom-uri ...
Ranma-kun
Acuma serios, incercati Compupic, e foarte bun, le-am recomandat la mai multi oameni si de atunci numai pe asta il folosesc, e super frumos, maiales in fullscreen... si navighezi cu page-up page-down. Mie personal nu mi se pare greu sa citesc manga-uri pe computer, sunt obishnuit, din contra mi se pare super-ushor, Count Cain l-am citit pe tot fara probleme biggrin.gif



(Note: Vlado ti-a sters posturile de aici pt ca erau spam, te rog sa scri mai mult de 5 cuvinte intr-un post, si sa aiba sens )
DMonk
Alegerea era previzibila, jpg fiind mai accesibil decat pdf si mult mai ieftin decat pe hartie. Optiunea "altceva" este pentru formate mai noi, unele open source, care probabil vor lua locul "batranului" jpg incet-incet. Asa cum ogg vorbis ar trebui sa ia locul lui mp3. Eram curios daca voi stiti unele grupuri care au inceput sa foloseasca alte formate.



Ma mir insa ca nimeni nu printeaza! Un refill de cerneala e 100-150 mii lei, si ajunge cel putin 500 de pagini. Si poti sa le iei cu tine unde te duci.. sau sa le citesti stand intr-un fotoliu..



Hmm.. rezulta ca daca (ipotetic vorbind) ar apare un magazin cu manga, comics, anime, voi nu a-ti putea da nici macar trei dolari intr-o luna pentru a cumpara aceste lucruri? Din nou, ma mir... credeam ca media de varsta pe forum e ~20 ani. Sau Romania si locuitorii ei sunt chiar asa saraci? Sau poate e vorba de o mentalitate.. de ce sa platesti pentru ce poti avea gratis? Chiar si daca asta inseamna ca (in timp) toti oamenii care muncesc pentru acele lucruri (sau la micile firme de soft) vor ramane someri? Sau vor trebui sa se angajeze la firme care vor lucruri comerciale, ce pot fi vandute la retele de televiziuni, sau isi vor irosi talentul desenand ilustratii prin carti, sau vor fi "inclusi" in M$ ?..
Tenshi
Daca ipotetic vorbind ar apare un magazin cu manga, comics, anime and all eu as da banii pe ele. Dar NUMAI pe cele care imi plac cu adevarat, bineinteles. Nu pot sa spun ca nu as continua sa-mi iau manga si de pe net... Insa cred ca mi-ar fi mai usor sa cumpar. :roll:



Si eu cred ca media de varsta pe-aici e de ~20 de ani... Dar ce legatura are asta? Kids buy stuff too... tongue.gif



Iar mentalitatea... ce e rau aici, anyways? Traim in Romania, oamenii sunt saraci, si e asa de cand ne stim si va fi, cred, tot mai rau (azi sunt pesimista). Parerea mea este ca azi in Romania nu ai putea sa faci bani desenand manga sau comics. Romanii sunt prea stresati din cauza banilor ca sa mai cheltuiasca pe astfel de lucruri.



Ok. Si acum, ipotetic vorbind... Exista magazine de manga in Romania. O persoana de 20 de ani de aici de pe forum, studenta in anul 3 la o facultate. Departe de casa, cu job si responsabilitati cum ar fi cheltuielile de intretinere, mancare, haine uneori... care ADORA anime si manga. Puneti-va in situatia asta...

...Cine de aici si-ar lua din painea de la gura ca sa cumpere un manga de 300.000 de lei cand are atatea pe cap?...
zeri
Tenshi are dreptate, un student amarat nu prea mai are bani sa dea si pe manga (in cazul in care ar gasi sa cumpere asha ceva). Eu personal, daca as avea de unde, si as avea acuma un servici biggrin.gif, nu as ezita sa iau macar o revista pe luna.



QUOTE
Iar mentalitatea... ce e rau aici, anyways? Traim in Romania, oamenii sunt saraci, si e asa de cand ne stim si va fi, cred, tot mai rau (azi sunt pesimista). Parerea mea este ca azi in Romania nu ai putea sa faci bani desenand manga sau comics. Romanii sunt prea stresati din cauza banilor ca sa mai cheltuiasca pe astfel de lucruri.


....sa va zic ceva legat de PSD? /omg /angry /smile
Demiurgus
Prefer jpg sau png, si oricum nu prea avem de ales. PDF-ul e pe langa saracul, ineficient si greoi. Pentru vizualizare folosesc IrfanView, pentru ca e gratis, mic si rapid smile.gif. Manga nu printez pentru ca nu are rost. Am de gand sa cumpar tot ce consider eu ca se merita cumparat, candva, cumva...
cilu
Jpg, png, orice numa sa fie manga acolo..........

Cumparat manga /cry nuuu

Printat manga, de unde bani de cartush frate......suge imprimanta la negru de nu mai stii de el, numa te trezesti ca trebe refill sau mai rau unu nou.... dar ar fi de preferat sa nu depind de calc sa citesc manga...

Viewer, acdsee 6 cred ca am, e ok, sageti stanga sus jos, space shi voila citit manga......

Daca ar aparea in romana manga nu stiu daca m-as inghesui sa cumpar, nu stiu, shi asta depinde shi ce pret va avea shi ce calitate....de vazut de vazut
Tenshi
Umm, la mine nu ar depinde de calitate, ci mai mult de pret... Totusi, vorba lu' Zeri, macar o revista pe luna tot as cumpara. tongue.gif
Ranma-kun
whitepony, nu cred ca gaseshti 5 oameni pe acest forum care sa-ti deie bani pt manga, sti cum is romanii cu banii, si 8-10-15 euro sunt deja o suma frumushica, ashe e la noi... lumea e muritoare de foame, anyway exista manga-uri mai ieftine aduse cu vaporu din Korea sau chestii de gen, si daca mai tai din adaosuri si impozite care le baga germanii sau francezii, se pot vinde si la noi manga-uri sau anime-uri, ar trebui facut un shop care sa le aduca la comanda, dar am sa mai cresc si eu, si poate reushesc ceva de gen :wink: (chiar daca e non-profit :roll: )
APoKLips
Comic Book Display... e gratuit

orice format care merge cu el ... dar si pdf care nu sunt suportate.... ia spuneti eu cum votez ?
Tenshi
whitepony wrote:

QUOTE
Tenshi eu nu stiu ce manga ai cumparat tu la 3 euro din italia ...presupun ca ceva in genul tenchi muyo pt ca un manga serios costa in jur de 8-10 euro. Ghost in the Shell 2 ajunge pana la 15-20 de euro.




/angry Am cumparat manga pe gustul meu, ceea ce imi place MIE. Dau un exemplu legat de anime: nu ma uit la Naruto pentru ca nu imi place, chiar daca are rating inalt la 70% din otaku. Daca mi-ar place foarte mult un manga, as da si 10 euro pe el. Altfel... daca nu imi place, chiar daca e gratis, tot nu dau download sa citesc...



Si inca ceva... animeurile despre care spui ca sunt "serioase" in ochii mei sunt comerciale, au pret mare pentru ca se vand... Asa ca nu-mi spune ca citesc manga de doi bani!!! /omg
Animal
Eu am cumparat din USA mangauri si comicuri si ce pot sa zic...era de la 10$ pana la 20$...e foarte mult daca stai sa te gandesti in Japonia un manga e 2$...nu mar deranja sa cumpar manga saptamanal daca apara asa repede daca chiar imi place mangaul ala...dar nu stiu ce sa zic... atatia bani cand sunt si "alte posibilitati mai lejere" /gg :evil:
Ayumi
Eu prefer jp...manga am cumparat din spania am cumparat 3 volume din KKJ care costa 4,15 euro si Que dificil es se una chica! cu 6,95 euro.....iar cele mai noi manga-uri ajung la 8 euro....DBZ,yu-gi-oh,dr.slump,shadow lady,mis recuerdas del instituto...etc sunt intre 1-5 euro,dar daca te gandesti bine la salariul lor 8 euro nu ii o suma mare,pe cand la salariile noastre.. huh.gif daca ar aparea manga-uri si la noi eu mi-as cumpara unul pe luna tongue.gif ,dar cred ca mai trebuie sa asteptam un pic pana apar si pun pariu ca primele care o sa apara o sa fie DBZ,Yu-gi-oh si Beyblade tongue.gif
DMW
jpg
Comic Display

Ayumi, alea vor aparea rapid, dar nu primele. biggrin.gif Primele care ar aparea ar fi hentai-uri. Si alaturi de YuGiOh si Beyblade va aparea si clona lor, Duel Masters (am vazut doar primul episod, recunosc ca a fost peste puterile mele sa continui laugh.gif )
Grief Angel
JPG-uri sau PNG-uri sau ma rog... imagini! Am avut ghinionul sa iau Hellsing de pe net si m-am trezit ca era PDF... oribil! Mi se pare okay sa citesc carti propriu-zise in format PDF dar cand e vorba de benzi desenate... mai bine lipsa tongue.gif
Lumpy
I guess .cbr counts as jpeg or png. Oricum eu in general prefer varianta cbr avand in vedere ca imaginile raman arhivate si nu ma chinui. Sau cum a fost in cazul Gunnm(Battle Angel Alita) a fost pdf, dar erau high quality. Era o problema cu imaginile pe doua pagini si isi dadea automat zoom out. Dar nu a fost o problema majora.
Crystall
well.... most of them .jpg . cel putin asa le iau, dar nu ma plang laugh.gif m-am obisnuit q formatul asta si mi-ar fi un pic greu sa ma obisnuiesc cu altcva
Ghitza
Rar am vazut manga in .cbr... mai mult bd american.. jpg ma enerveaza uneori din cauza dimensiunilor imaginilor, nu incap pe ecran si necesita scroll. Sunt prea lenesh pentru asta, imi strica experienta sad.gif
Lumpy
.cbr-urile se fac mai usor decat crezi. iei un .rar sau .zip sau orice alt format arhivat si ii schimbi extensia in .cbr. De exemplu eu asa am citit Blame! si Death Note. Si titlurile astea doua asa le-am tras de pe torente. La fel si Berserk-ul este tot cbr. Exceptia de la formate cred ca fac cele arhivate cu uHarc.
Ghitza
hmm, suna promitator, imi amintesc cand citeam ah my goddess, si tot trebuia sa apas pe butonul ala si sa scrollez in image viewerul default de windows, ca sa vad toate detaliile.. mersi pentru solutie!
PhoeniX
De obicei le am in format .jpg si .png, dar se mai intampla sa le gasesc si in format .gif si .bmp sau .pdf... nu ma prea deranjeaza formatul cat timp sunt de calitate...
Reactive
deobicei nu ma deranjeaza formatu, fie jpg, fie png, works for me, deobicei downloadez volume arhivate .rar/.zip si le deschid cu CDisplayEx, dar tre sa recunosc n-am dat pana acum de vreun manga in pdf, cred ca un pain in the ass sa citesc in formatu ala, sau poate ma insel huh.gif tongue.gif
sailorcorvus
jpg este cel mai comodsi sper sa ma obisnuiesc cu el . De cartus nici nu ma gandesc sa il consum pe asa ceva , am lucruri mai importante . Desi eu fiind soarece de biblioteca mi-ar conveni mai bine sa stau lejer in pat si sa citesc , dar ce sa faci ....
Baka man
QUOTE(reactive @ Feb 9 2007, 02:44 PM)
deobicei nu ma deranjeaza formatu, fie jpg, fie png, works for me, deobicei downloadez volume arhivate .rar/.zip si le deschid cu CDisplayEx

Same here! Oricum, pana acum eu am gasit doar arhive pe net si prefer sa le deschid cu CDisplay decat sa stau sa le dezarhivez. Sunt cam lenes eu tongue.gif
Plus ca pot sa le vad mare, pe tot ecranul asa, si merge chiar bine, nu are lag sau ceva de genul din cauza ca citeste direct din arhiva.
Noi chi
majoritatea pe format jpg asa cred ca leam citit pe toate daca ma gandesc bine dar oricum nu ma deranjeaza nici formatul pdf happy.gif
Kreatur
la mine pdf-urile imi merg ....rau de tot , nu am rabdare sa citesc nici macar o carte la care derulezi incet in jos , ce sa zic de manga .
in rest nu am probleme cu nici o extensie , dezarhivez manga in total commander (absolut orice extensie), tot procesul are loc intr-un folder temporar , se deschide ACDSee , citesti manga , dupa care folderul temp se sterge singur , deci ramai numai cu arhiva initiala . zic eu ca e convenabil
Missa-chan
Nah, sa le luam pe rand...
Folosesc Windows picture and fax viewer sau ACD (de amandoua sunt la fel de multumita, nu am mari pretentii mai ales ca nu citesc prea des) si iau manga-urile in format .jpg sau .png (rezolutia variaza, bineinteles).
Nu am printat niciun manga. O.O Nici nu mi-a venit prin minte laugh.gif . Sunt prea lenesa pentru asa ceva. tongue.gif
Am cumparat manga din Germania. A fost in jur de 5 euro sau asa (volumul, bineinteles). Cam toate manga-urile se roteau in jurul acestui pret.
Daca s-ar gasi manga in Romania...ei bine, depinde si de ce manga s-ar gasi si de ce calitate ar fi. smile.gif Probabil ca as da la fel de multi bani cat dau si pe carti, dar ceva mai des avand in vedere ca la unele ar fi mai multe volume.
Garden Girl
Am votat ultima varianta - nu citesc ce nu pot tine in mana tongue.gif

Pur si simplu ma fura peisaju si am tot timpu mana pe mouse/ taste si tendinta de a le folosi in alte scopuri decat reading laugh.gif
Prin urmare, prefer manga "tangibila" tongue.gif
Probably me
Dar cine-a zis că nu se găseşte manga la noi? Există mangashop.ro. Eu cumpăr de la ei dar destul de rar, mai mult Otaku Magazin şi cadouri pentru prieteni. Nici nu-s chiar aşa de īmpătimit manga. Dar cīnd citesc, citesc cu asta. Că tot era vorba īn poll de ţinut īn mīnă.
Kaminari
Prefer sa citesc manga pe computer. E foarte scump sa printezi toate volumele unui manga, dar cred ca as incerca la Blood The Last Vampire Manga pentru ca are putine capitole_doar 6_.

Normal formatul e jpg. Asta pentru ca nu am downloadat inca un volum manga_le salvez ca pe niste poze_.
V3N0M
Uneori am norocul sa pot imprumuta niste manga si sa citesc in real life, nothing's better. Dar in rest citesc fie online ca sa nu-mi umplu calcu, sau dak am nevoie urgenta il downloadez...



still prefer hands on though...
DMonk
Kreatur, daca pdf-urile iti merg greoi, adobe reader e de vina! Nu stiu cum au putut sa-l strice in asa hal, primele versiuni erau ok, desi tot prea mari. Acum folosesc Foxit Reader, care are vreo 2M, se incarca imediat si e foarte rapid.

Acum cativa ani cand am auzit de hartia electronica m-am gandit instantaneu la mangauri. Are cineva un dispozitiv cu asa ecran?

user posted image
Probably me
Mă īndoiesc. Tehnologia se pare că a fost adusă recent la un nivel folosibil, dar īncă e prea scumpă. Un book reader cu ecran de tip electronic paper costă cīteva sute de dolari, ori la banii ăştia deja poţi cumpăra un PDA obişnuit cu care să mai faci şi alte lucruri, sau chiar un laptop.

Ce-i drept, am citit articole şi se pare că au avantaje clare. Tipul respectiv de afişaj se vede la fel de clar īn orice fel de lumină şi nu consumă curent decīt atunci cīnd schimbi conţinutul ecranului ("dai pagina"). De unde şi asocierea cu hīrtia clasică. Pe de altă parte, e clar că asta īl face bun aproape exclusiv pentru book reader, nu ca PDA de uz general.

Alte probleme sīnt faptul că producătorii se cramponează să producă nişte hibride care fac diverse alte chestii (cum ar fi rularea de MP3-uri), sau bagă diverse scheme de protecţie care nu permit decīt folosirea de anumite e-books, cumpărate de la cineva anume, şi pe care nu le poţi īmprumuta etc.

Deci īn condiţiile astea chiar nu merită să dai atīţia bani. Book readers or să prindă atunci cīnd or să fie ieftine (mă gīndesc la vre 50$), cu suport de card SD sau CF, să ţină bateria măcar 12 ore, ecranul să fie suficient de mare cīt să nu te chinui (vreo 100 cm pătraţi) şi să se priceapă la nişte formate de bun simţ (TXT, PDF, HTML şi nişte formate din alea inventate de diverşi, gen LIT). Şi evident să aibă nişte chestii de bun simţ (să te lase să alegi fontul şi culorile, să poţi pune semne de carte pe unde vrei, să ştie unde ai rămas īn fiecare carte etc.)

Apropo, dacă un aparat e bun de book reader nu īnseamnă că e adecvat şi pentru manga. Deci tot un PDA sau handheld second hand rămīne baza.
alcyndore
Pai mie mi se pare obositor de citi manga pe calculator?
Am incercat sa citesc Sanctuary si dupa primul voulm m-a luat capu' si n-am mai putut sa ma concentrez. E obositor dupa o zi de munca sa poti sa mai stai cateva ore cu ochii in calculator. Cat despre print: sunt o ecologista convinsa si nu cred ca se merita sa stric atata hartie cand o am pe calculator! E altceva cand o cumperi din magazin!
Si daca as avea ceva mai multi bani si mai putine datorii, i-as da pe manga! Cand eram studenta mereu imi cheltuiam ultimii bani pe carti!
boofrickityhoo
jpg, le deschid cu irfan view. Nu cumpar manga dar daca as avea ceva mai multi bani as cumpara...mi se par cam scumpe astea de aici....as da cam 10 lei pe volum daca ar fi dupa capul meu (thank god it isn't or they'd all go bankrupt biggrin.gif )
reazor9
Unde pot gasi si eu Reviste Manga pe net, online, ceva......in special inuyasha??? rolleyes.gif
Muza chan
reazor9:
Ce legatura are intrebarea ta cu acest topic? Ai grija la spam, ca ti-am mai sters deja niste posturi...

In legatura cu intrebarea ta, mai multe date gasesti: aici.
nefram
Toate manga-urile citite au fost īn format electronic. Pentru citit manga şi comics folosesc CDisplay. Mi se pare un program destul de bun deoarece permite vizualizarea din arhivă a imaginilor.
Makutta
Si eu prefer jpg... de obicei le citesc pe one manga, dar mai le si downloadez si atunci le citesc in format png
Trix
In general manga-urile mele vin in forma de .jpg sau .gif sau .png. Nu vreau altceva.

Pentru citit, folosesc Quivi de care sunt foarte multumita biggrin.gif

Dar, daca mi-ar permite, le-as cumpara. Din pacate nu am banii necesari (doar asa... o manga, doua la cateva luni) si in plus sunt unele manga care nu au fost inca licentiate si deci ma bazez pe grupurile care le traduc.
DMonk
Pe Nintendo DS se pot vedea manga-uri. Exista si un program homebrew dedicat (ComicBookDS) care are multe modalitati de afisare: portret, peisaj, ecranele combinate ca unul singur sau full page pe unul, si zoom in pe altul. E folosibil, doar ca mie mi se pare cam multa munca. Textul de obicei nu e citibil in fullscreen, iar cu zoom trebuie trasa pagina de colo-colo pentru a o vedea pe toata, pe touchscreen sau cu d-pad-ul.

Ma gandeam.. ramele foto, relativ ieftine si portabile. A incercat cineva sa puna manga pe una?
BloodSamurai
Oiii chiar daca nu a mai fost activ acest topic tot ma bag tongue.gif .

Mangaurile in general 996-99% sunt sub formatul *.cbz sau *.cbr iar programul care le citeste perfect este CDisplay.

Practic cbr/cbz-urile sunt arhive *.rar. Daca gasesti un manga sub forma de poze (jpeg/png etc.) nu trebuie sa le vizionezi cu un program photo ci cel mai bine le arhivezi in *.rar si pui o denumire la volum/capitol.
Dupa ce ai arhivat schimba denumirea extensiei din rar in cbr sau cbz si apoi il poti viziona direct cu CDisplay prin dublu-click. OK ok stiu se poate deschide o arhiva *.rar de poze si direct prin "Open with.... \ CDisplay".

Eu citesc mangaurile si comics-urile pe desktop deoarece nu detin laptop sau tableta.

Exact si eu vreau sa va intreb cum cititi mangaurile (vad ca un coleg intrebase de Kindle -amazon).

Vad acum ca in Asia si ceva Usa lumea incepe sa cumpere tablete si sa citeasca mangaurile pe ele (super). Cine e cinstit poate sa cumpere mangaul original digital sau sa plateasca vizionarea de pe tableta. Cine e mai restrans la buzunare poate viziona pe cele "downloadate" direct transferate sau de pe o memorie externa (flash stick sau card mem).

Cine de la noi (comunitate) a citit pe tableta??
Ce ecran ar fi mai potrivit unul de 9" sau chiar mai mare??
Amvazut niste review-uri pe net ca unele tablete cam reprezinta desenul negru mai mult spre bleu (naspa). Unii zic ca de 7" e prea mic (asa cred si eu) si altii zic ca doar cu 12" e potrivit (nu e cumva mai mare decat o pagina fizica de manga ??). La ecran unii se razboiesc ca rapotul de 16:9 e bun altii zic 4:3.

Intreb deoarece vad ca sunt unele tablete de 7" la vreo 200-300 Ron iar altele de 9" sunt pe la vreo 450-600 (parca si unele de 10" sunt la 700-800) si cine stie poate e o metoda mai ok de vizionat mangaurile decat pe monitor.
darczon69
Eh, uite un motiv pentru care mi-as cumpara tableta biggrin.gif . Dandu-mi cu opinia de neofit in ale din astea, consider totusi ca, daca ar fi sa avem cea mai buna experienta de citit de pe tableta, dimensiunea ar trebui sa fie macar cat o pagina de manga obisnuita, ca sa nu trebuiasca sa dai zoom sau mai stiu eu ce.

Cat despre colectia mea virtuala de manga...Majoritatea sunt fie .jpg, .png si alte din astea sau .pdf pe care le citesc cu programele standard fara probleme. Am cateva care sunt .cbr-uri si pentru alea, intr-adevar, folosesc cdisplay, dar prefer sa nu ma complic daca nu e nevoie smile.gif

Totusi...hartia e sfanta cool.gif
BloodSamurai
QUOTE(darczon69 @ Oct 23 2012, 02:29 PM)
Eh, uite un motiv pentru care mi-as cumpara tableta  biggrin.gif . Dandu-mi cu opinia de neofit in ale din astea, consider totusi ca, daca ar fi sa avem cea mai buna experienta de citit de pe tableta, dimensiunea ar trebui sa fie macar cat o pagina de manga obisnuita, ca sa nu trebuiasca sa dai zoom sau mai stiu eu ce.

Cat despre colectia mea virtuala de manga...Majoritatea sunt fie .jpg, .png si alte din astea sau .pdf pe care le citesc cu programele standard fara probleme. Am cateva care sunt .cbr-uri si pentru alea, intr-adevar, folosesc cdisplay, dar prefer sa nu ma complic daca nu e nevoie smile.gif

Totusi...hartia e sfanta  cool.gif
*



Hmm din ceva documentare tabletele cu diagonala de 10.2" e de dimensiunea unui manga de A5 (15cmx21cm). Hmm mai greu se gasesc tablete cheap de diagonale de 10, eu am gasit un SANEI de 10.2" la 940 Ron.

Iar la Comics-uri nu recomand (eu mai citesc uneori Spawn/Deadpool [my teacher tongue.gif ]/Superman etc etc) deoarece se pare ca ele sunt de dimensiune B5 (17x25 cm) si ele merg nereduse pe tablete de 12" (astea costa mult de la 1500-3000 Ron / no thanks mad.gif ).
Din moment ca am vazut la stiri ca in RO incep sa se inregistreze niste cantitati uriase de tablete cumparate (bravo Romania , pe langa ce salarii si conditii avem tot belim salariile pe jucarii inutile ) si piata inca e in dezvoltare atunci o sa mai astept sa se ieftineasca si atunci cand voi vedea o tableta de 12" la vreo 900 ron ma "arunc" cool.gif .

Partea cea mai sensibila parca o vad la memorie :memorii interne mici de 4-16 gb iar la cele externe vad ca unele suporta maxim 32 de gb. Putin ce naiba , o colectie poate ocupa linistit 18-25 gb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.