Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cui ii place Sesshoumaru si de ce?
Anime-Club Forum > Detaliat > Inuyasha
Pages: 1, 2
Immortality
Am facut acest topic separat,pentru ca unele persoane cred despre Sesshoumaru ca e limitat,ingamfat.....si nu dau nume.Se stiu ele.

Vreau si parerea voastra.
Ranma-kun
Immortality, nu ca nu-mi place, dar nu intzeleg de ce la multe fete le place asha de mult acest personaj, why is he so special, ma face pur si simplu sa-l urasc de asta, mie mi se pare pur si simplu stupid felul in care se comporta, si arogantza lui egoista, si cred ca numele lui e reprezentiv pentru personalitatea sa, Sessho = cruel, cum poate cineva sa vrea sa-si omoare propriul frate. Parerea mea e ca tipul ala e prea increzut, si merita o bataie sora cu moartea, nishte margele cum are Inuyasha la gat si sa-l deie cineva toata ziua cu capul de zid ca sa se astampere biggrin.gif (note: Astea le ziceun tip care a avut nick-ul Sesshoumaru pt ceva timp, acuma vr-un an biggrin.gif , he's just jealous tongue.gif )
Immortality
Dupa cum am mai spus,gusturile nu se discuta.Si ca sa te lamuresc de ce asa placut....o s ate lamuresc.Mie imi plac muuuuuuuuult baietii cu plete.Si multor fete le plac baietii cu caracter dur.Frumosi,dar cruzi.

Baietii rai atrag fetele,nu baietii buni.
Ranma-kun
Well nush, nu e personajul meu preferat, nu mai zic nimic despre el, bine ca nu zici ca-ti place de Naraku, Sessho e totushi ok, fata de Naraku that is, in schimb Naraku e singurul personaj pure evil care l-a creeat Rumiko Takahashi vre-o data, he's a total sicko....
Immortality
M-am uitat de curand la Inuyasa,filmul 2.Nu mi-ar putea placea niciodata de Naraku.E.....NEBUN!
elf_kid
well yo nam vazut inca inuyasha,promit k o sa ma uit,parea la prima vedere:un personaj cu fata de copil crud si pshihopat,well thats just my opinion :wink:
Miko
de ce imi place mie Sesshomaru? pai sa vedem...

La inceput era the bad guy...era un demon indiferent fata de ceilalti si ura oamenii...dar apoi mi se pare ca s-a mai schimbat...de cand cu aparitia lui Rin. De cand a aparut ea el s-a schimbat pas cu pas...a capatat sentimente /happy.gif Nu cred ca poate cineva sa nege ca tine la fetita aceea si o protejeaza de fiecare data. Desi are aparenta aia rece...ascunde sentimente(poate ca asta e elementul care face atatea fete sa il simpatizeze) si in momente critice...desi pastreaza aura aceea...protejeaza pe cei la care tine...

Si la InuYasha mi se pare ca tine...dar e foarte orgolios si nu ar suporta sa arate asta. Nu stiu exact...oricum nu e tot ce cred despre el...dar nu il consider un personaj negativ..he's a nice guy
Immortality
Miko,pentru ca si tie iti place Sesshoumaru....
Ranma-kun
Immortality, ma bucura ca macar de Naraku suntem de acord, ca he's crazy, e totushi o particularitate, un personaj unic, singurul personaj pure-evil care l-a creeat Rumiko Takahashi vre-o data, l-a facut in asa fel incat sa fie urat de toata lumea, cu totul ca am intalnit unii la care le place de el.

Cat despre ce zice Miko... da cam asha l-a descris si Rumiko Takahashi intr-un interview... totushi.. nu i-ar strica daca s-ar comporta mai frumos, si in plus e un personaj secundar.... tongue.gif , Inuyasha rulzzzzzzzzzz... de aia se si cheama Inuyasha serialul si nu Sesshoumaru :wink:
yuki
Nu pot spune ca e absolut personajul preferat pentru ca sunt multe personaje reusite in Inuyasha, dar in afara de faptul ca e super cool mai sunt si alte motive care-l fac irezistibil. Tocmai faptul ca sub caracterul rece si indiferent pe care-l afiseaza are si o parte sensibila, dar ca nu vrea sa-si arate compasiunea pentru cei la care tine...chiar si fata de Rin e rezervat. In episodul special " The woman who loved Sesshoumaru" e o scena care spune multe, cand a reusit pentru cateva momente sa folosesca Tetsusaiga . Si daca ati vazut al treilea film nu mai puteti spune ca il uraste pe Inuyasha...si se si explica faptul pentru care nu e atasat de fratele sau. [spoiler:92dce3e36e]...pentru ca tatal lor a murit practic ca sa-l salveze pe inuyasha[/spoiler:92dce3e36e] Si chiar daca are ceva contra lui Inuyasha nu s-a aliat cu Naraku
Immortality
Yuki,am vazut azi niste secvente dintr-un episod.Nu mai stiu exact care.

Acolo,Sesshoumaru nu vroia sa-l implice pe fratele lui,pe Inuyasa intr-o lupta.Kagome fusese rapita si sesshoumaru vroia sa o salveze,caci considera ca fratele lui,pt ca o iubea,era slab.

Deci,Sesshoumaru nu e asa de crud cum spune Ranma-kun.
Ranma-kun
Immortality, te rog frumos sa nu mai tot postezi imagini asha de mari ca atashamente, nu de altceva dar se incarca topicul super greu, si imi vine sa nu mai dau pe aicea, punele in galerie si eventual un link la ele, sau integrezi imaginea intermediara care o genereaza galeria, sau pui imagini mai mici , ok :wink:

Cat despre Sesshoumaru, imi aminteshte de Picolo din DBZ, scuze ca fac asemanari intre Inuyasha si DBZ, numai ca si picolo la inceput tot asha era un bad-guy urat de toata lumea, apoi a devenit super soft de cand a trebuit sa-l antreneze si sa aibe grija de Gohan, si a devenit mai mult un tata pentru el decat Goku, cred ca de acolo s-a si inspirat Rumiko Takahashi cand l-a creeat pe Sesshoumaru, de acolo si de la printul Diamond ,conducatorul familiei lunii negre din Sailor Moon, el arata fix la fel cu Sessho, lucru evident, deoarece nu numai ca au cam aceleashi trasaturi feminine ale fetii si acelashi par argintiu, dar au si amandoi o semiluna in frunte, ceea ce e clar copiata de la Sailor Moon, ca dovada am sa atashez o imagine tongue.gif
yuki
cred ca e cam deplasata comparatia Sesshoumaru Diamant. Stiu multe personaje care seamana cu personaje din alte seriale. Despre unele pot spune chiar ca sunt clone. Plus ca mie imi dau un feeling total diferit nu numai cele doua personaje dar si serialele in sine. Cu ce nu m-am lamurit inca : relatia dintre Rin si Sesshoumaru e parinte copil sau devine ceva mai mult ? Pe la sfarsitul seriei imi dadeeu impresia ca vor ramane impreuna. Peste cativa ani Rin nu ar mai fi un copil...iar la Sesshoumaru nu se pune problema de varsta. Desi in ultima se intrezarea ceva intre Kagura si Sesshoumaru...pacat ca au abandonat seria.
Kagome
Hai sa zicem ca nu au abandonat seria ... pls hai sa zicem asta :roll: /cry :cry: eu tot sper...



cat despre Sesshomaru ...eu cred ca nu este un bad guy si da este gorgeous ...am zis biggrin.gif
yuki
ba nu hai sa zicem ca au abandonat-o si ca o vor relua....ca altfel s-a terminat si asta a fost....sau poate fii o alta serie....la Gensoumaden saiyuuki s-au facut 3 serii si firul initial al povestii nu a vansat prea mult de la primele episoade. So there is hope. Mai iese poate si un film....
Immortality
cate eps are in total seria?
yuki
parca 164...si 4 filme. dar eu as vrea sa stiu daca s-a intrerup si manga, sau Rumiko Takahashi inca mai continua povestea.
Kagome
Din cate stiu eu Rumiko mai continua manga /smile
Immortality
So eu as vrea sa continue seria...
tmwtp2002
QUOTE(Immortality)
So eu as vrea sa continue seria...




167 este ultimul episod aparut + 4 OVA-uri pana acum. Seria e continuata din cand in cand printr-un OVA(cam unul pe an). Ultimul episod(167) a aparut prin 2000, deci e putin probabil sa mai faca un nou sezon. Manga inca mai apare: ultimul capitol e 390 :shock: !
yuki
4 OAV -uri ????? Esti sigur ca nu confunzi cu cele 4 filme ?
Ranma-kun
Se refera la cele 4 filme garantat, diferentza dintre un OAV si un film este ca un AOV tine maximum 40 de minute, sau unele tin si o ora, astea in cazuri extreme, pe cand filmele dureaza mai mult de 1.5 ore, in plus si actiunea e mai ampla in filme (logic) ,si la Inuyasha nici nu exista OAV-uri ca la ranma de exemplu, la Ranma 1/2 au dat si 12 OAV-uri si 3 filme, dintre care al-3-lea poate fi numit si al 13-lea OAV pentru ca e foarte scurt (si dezamagitor). Poate o sa se decida si o sa faca, ca la Ranma 1/2 o serie de 12 OAV-uri si la Inuyasha, eu asha sper /happy.gif
yuki
Poate se referea la Special Episodes dar eu nu le-as spune OAV-uri din moment ce au aparut in cadrul serialului, chiar daca apareauimpreuna.
Animal
1.I just love Sesshoumaru /happy.gif deci e cool,e frumos desenat,sunt sigur ca blana aia dp el e fluffy biggrin.gif si mai e si destept smile.gif



2.Unde gasesc si eu manga de la Inuyasha?Imi pare rau ca nu continua povestea...Saga cu Naraku acopera aproape tot animeul si devine enervant...nu il mai suportam pe naraku...nu mai murea odata...

Eu as fi vrut sa aiba Inuyasha vreo 300 de episoade smile.gif si sa fie ongoing ca Conan...
Immortality
Pacat ca nu e Sesshoumaru personaju principal......da anyway.Mi-ar fi placut o alianta intre el si inuyasha.De multe ori cand intra inuyasha la belele,ma gandeam ca poate vine Sesshoumaru si-l ajuta. biggrin.gif
yuki
vezi al treilea film din Inuyasha...acolo chiar se poate spune ca Sesshoumaru il apara pe Inuyasha
Immortality
Yuki,u ai filmu 3?Ca-l vreau si yo.Pls!
yuki
da..il am e pe 2 CD-uri . Si e cel mai reusit , dsi nu l-am vazut pe al patrulea. Cum sa ti-l dau ????
erikson
la inceput nu m-am dat in vant dupa el... mi-a atras atentia cand a cules-o pe rin(faza: "de ce zambesti? nu ca m-ar interesa..."- liar!!)



oricum is mai multe in spatele lui decat arata... I'm sure of that



PS intotdeauna mi-au placut baietii aparent(!) rai... din orice serie
Mizrael
Omu e super meserias .... pe langa faptul ca e cel mai tare din serial in afara de taica-sau (oricum asta nu prea conteaza) Imi place faptul ca tot timpul e calm (fata de Inuyasha care se agita tot timpul tongue.gif ), e matur , nu se implica decat acolo unde sunt interesele lui (de obicei) si cum l-a schimbat o fata (Rin) din personajul negativ(pana la aparitia lui Naraku) intr-o persoana care a ajuns sa-i pese de cei din jurul lui (respectiv Jaken si Rin) chiar daca el nu vrea sa arate asta ...
Inuyasha
Sesshoumaru e tare, cand ma gandesc ca e frati-miu.
E un personaj malefic care rezolva toate problemele , ca sa vezii faza .
icon_twisted.gif

Apropo Mizrael de ce zici ca tacsu e cel mai bun.
Oricum apreciez ca ai urmarit cu atenti Filmele.
Nu mai conteaza ca sunt agitat, doar asa ies mai in evidenta.
Kagome-chan
L-as simpatiza mai mult pe Sesshoumaru daca n-ar vrea sa-l omoare pe Inuyasha . :roll:
Mizrael
Nush de ce am eu senaztia ca tatsu e cel mai tare ... in primul rand el era singurul daiyoukai , el a facut cele 2 sabii (Tessaiga si Tenseiga) si le putea folosi impreuna cu Soun'nga ...
Inuyasha
L-am simpatizat pt. ca e fratimiu /happy.gif .

Da Mizrael aici iti dau dreptate :twisted:

by InuYasha :twisted:
Ranma-kun
Peh.. amatori. :evil:

Sabiile nu erau facute de tasu ci au fost facute de un maestru fierar din coltii tatalui lor, cand Tetsusaiga s-a rupt, a folosit un coltz de-al lui Inuyasha sa o repare, si a devenit mult mai grea si mai puternica, sugerand ca are puteri ascunse mai mari decat tasu
RVR_Inu
QUOTE
Peh.. amatori.  

Sabiile nu erau facute de tasu ci au fost facute de un maestru fierar din coltii tatalui lor, cand Tetsusaiga s-a rupt, a folosit un coltz de-al lui Inuyasha sa o repare, si a devenit mult mai grea si mai puternica, sugerand ca are puteri ascunse mai mari decat tasu




Da deci cred ca Mizrael la asta se referea dar nu o scris calumea. Si oricum nu cred ca ai inteles cu ce l-o intrecut Inuyasha pe taicasu Ranma-kun. El nul-o intrecut pe taicasu ca l-o batut pe Ryukotsusei, ci prin faptul ca o reusit sa invinga demonul din el si sa il controleze. Ca nu cred ca l-o inchis pe Ryukotsusei doar pentru a pleca mai repede spre Izaioi [spoiler:7a41f423c9]

ci cred ca o avut si el un alt motiv si acela de a-l mai si testa pe Inuyasha sa vada daca o facut bine ca i-o dat lui Tessaiga.



Oricum daca tot is la topicul acesta imi dau si eu parerea despre Sesshoumaru. Mi se pare un tip foarte calumea si nu pentru ca ii cel mai puternic (pe langa taicasu dupa cum o mai zis si Mizrael). ci pentru ca el devine din personaj negativ in personaj pozitiv aproape fara sa iti dai seama. Din cauza la o fetita mic Rin el capata sentimente fata de oameni si nu ii mai uraste la fel de mult pe cat ii ura pe dinainte, si asta face din el un personaj de exceptie /... [/spoiler:7a41f423c9]
Inuyasha
Da stiiam ca sunt facute de maistru ferar
crya_kitty
am inteles ca in nush care film (apropo, cine le are este rugat sa-mi dea si mie un msg...poate vedem cum pot sa intru si eu in posesia lor !!! smile.gif ) , sesshoumaru incepe sa simta ceva pt kagura (am vazut o aluzie la acest lucru intr-un opening). este si normal: este puternic, isi cunoaste destul de bine capacitatile, familist smile.gif, responsabil...cine nu l-ar vrea???

dc ar stii sa faca si cartofi prajiti ar fi si mai bine :twisted:
Lucifer
Familist?....Sesshoumaru?... :hmmm:

Yeah....right..... :roll:
RVR_Inu
Ai foarte mare dreptate crya_kitty. Dar nu prea ai inteles. Openingul de care vorvesti ii Opening 5. Nu in un fil el incepe sa simta ceva pentru ea. El se poarta de parca nu ii pasa de ea dar "deep down inside" el tine la ea foarte mult. Asta iti dai seama din serial nu neaparat din film (ca in filme nu ii arata pe cei doi unul langa altul).[spoiler:896c34f6d5] Chiar in ultimul episod iti dai seama ca ea tine la el si el tine la ea deoarece:

- Ea o zis ca "all i wanted to do is see him one more time before i die" (daca ati vazut seria stiti ce se intampla) Si ca il aprciaza foarte mult cand vorbesc cei doi zicandu-i: "only a youkai as powerful as yourself can defeat Naraku"

- Iti dai seama ca el tine la ea deoarece iti zice Jaken: "yes if Shessoumaru-sama hadn't cared for her, he wouldn't have saved her" (asta in ultimul episod). Si in episodul 100 si ceva (nu mai stiu care) tot Jaken spune: "if Shesshoumaru-sama hadn't been interested in your problem, you would have seen your head fly off in a seccond"[/spoiler:896c34f6d5]



Cred ca is destule argumente la acest fapt wink.gif.
Trix
Ma bag si eu in vorba aici pentru ca doar am citit topicul nu si ce s-a discutat in el. Nici macar nu am vazut tot serialul (nu va panicati o sa ajung si acolo...mai incet, dar ajung biggrin.gif )

La inceput Sesshoumaru nu mi-a placut. Ce tot incerca sa il omoare pe InuYasha, sa ii ia sabia (e clar ca InuYasha e personajul meu preferat)? Dar apoi a luat-o pe Rin langa el si am observat mici schimbari in el. Nu mai era nemilosul youkai mereu pe urma lui InuYasha sa ia sabia, sa obtina mai multa putere. Cel mai dragut mi s-a parut in episodul 96, in care o salveaza pe Rin si pe Jaken, cand e decis sa se razbune pe Naraku pentru ca a incercat sa o omoare pe Rin. Asta da dovada ca s-a imblanzit. Mai departe nu stiu cum se va comporta, ca pana acolo am vazut pana acum. (va zic mai incolo, cand mai avansez cu episoadele daca aceasta ameliorare continua or it was just a fluke...dar sa nu imi ziceti voi...spoilers)

Ciao!

P.S.: Tocmai am vazut episodul 99. Doamne ce dragut a fost Sesshoumaru aici /love , gata sa o razbune pe Rin, pentru atacul lupilor asupra ei. Trebuie a recunosc ca omul (de fapt youkaiul biggrin.gif) s-a schimbat. De-ar ramane asa...cel putin in ce priveste oamenii...ca fata de InuYasha ..nu il vad vreodata gata sa se imbratiseze si sa uite trecutul :shock: biggrin.gif.

Abia astept sa vad ce se mai intampla.. biggrin.gif
Mizrael
Ranma .. cand am zis "facute de tasu" ma refeream la coltii lu tasu ca facute au fost te Totousai (mos handi care se plimba pe o vaca cu 3 ochi .. wat is up with that ) anyway .... am vazut ca ai zis tu niste chestii despre Sesshoumaru care le-ar zice o persoana care a vazut cam primele 20 de episoade din serie ... si daca vezi movie 3 iti dai seama wat Sesshoumaru is all about
Trix
Nu stiu cat de rau s-a purtat Sesshoumaru inainte, sau cat de rau continua sa se poarte cu InuYasha, dar trebuie sa recunoasteti ca a fost asa de DRAGUT in episodul 116 The Real Face Exposed cand face totul pentru a o salva pe Rin. Intra in bariera muntelui, se lupta cu Jakotsu si chiar daca este ranit continua pentru a se asigura ca ea e bine. Cat de dragut poate fi!!!

E un inceput bun pentru un youkai asa de rau, cum era la inceput. Stiu ca fata de ceilalti nu e asa "bland", dar e o imbunatatire si poate cu timpul efectul pe care il are Rin asupra lui se va rasfrange si asupra altora. (spune cineva care nu a vazut inca toata seria sau vreunul din filme biggrin.gif)
erikson
Nu-i chiar legat de sessy, dar mi s-a parut interesant...



Rin inseamna <care aduce lumina> sau asa ceva ^^? chiar i se potriveste asa-i?
Trix
Ce interesant, eu nu stiam. Chiar i se potriveste. Era necesara putina lumina (daca chiar asta inseamna) in sufletul lui Sesshoumaru. Se poate vedea ce influenta benefica a avut Rin asupra lui de cand sunt impreuna (nu intelegeti prostii, ma refeream la faptul ca, calatoresc impreuna - scuzati cacofonia)
Animal
k... ce a zis erikson despre baietii rai si opinia sa despre ei e cel putin friky smile.gif anyway... bine de stiu ca Rin inseamna "cea care aduce lumina"... si chiar i se potriveste.In acest fel Sesshomaru reuseste sa il inteleaga pe Inuyasha mai bine.Ow goody goody poate peste vreo 200 de chp de manga ii vedem imbratisati or smth tongue.gif (just kidding).Hmm...poate o vedem pe Rin all grow-up...si pe Kagome(sau Kikyo :twisted: ) cu Inuyasha in this world or the next (MUHAHAHA) casatoriti sau ceva de genu asta...that'd be a sight for sore eyes.

ANYWAY ce vroiam sa mai zic e ca Sango inseamna "cora" si chiar i se potriveste smile.gif parul si machiajul(ala mov dp ochi) e chiar in genul coral ...

By the way nu va parut rau de rujul mamei lui Inuyasha? si ca nu stim mai mult despre copilaria lui Inuyasha or smth?
Kisa
De ce imi place de Sesshomaru? Tocmai pt ca e arogant si are aerul ca nimic nu-l poate deranja sau ca e total plictisit de viata. Si voi va luati de el pt ca vrea sa-l omoare pe InuYasha... Nu ar mai fi el daca nu ar avea o problema cu Inu sau daca ar fi dragut cu toata lumea. Eu zic ca tocmai atitudinea lui plictisita si aroganta face tot farmecul.
Inuyasha
Sesshomaru e apreciat prin faptul ca lupta f. bine si e calm in lupta , nu ca InuYasha. Bine insteles si trecerea de la Rau la Bine , datorata cred de Rin .
erikson
dupa lungi chinuieli... 3 zile de chinuit taticu sa-mi aduca filmele de la servici da dial up meu moare incet... am reusit sa vad al doilea si al treilea film. (pt al treilea m-am bucurat mai mult... oare de ce?)



m-a impresionat sesshy... mai ales cand ramane fara tenseiga... ("nu i-as duce lipsa, dar ... tata") si se mai si lupta de doua ori cu ea :shock:



dar o faza n-am priceput inca... cand zice ca el nu apara pe nimeni... (cred ca e faza cea mai tensionata din tot filmul) ??? mai tre sa ma uit o data... da de ma luminez ^^'



si inca ceva... cum a ajuns a sabie asa de delete in mainile lui Inu Taishou- youkail ala e grozav!!!



si tocmai am terminat de citit un fanfic de pe un site german, care discuta relatia dintre inu si sesshy... lucreaza impreuna dar pana la urma tot la bataie ajung - chestie interesanta - dupa cateva ore de lupta campul pe care se bat arata tot ca la inceput, adica nu tu cratere si prapastii... mai tre sa zic?



P.S. pentru animal - de aia imi plac baietii aparent rai pentru ca poti debita tone de chestii de pe urma lor fara sa pari irealista, fix pt ca nu stii ce se intampla in ei ^^
Kagome-chan
Yoroshi...dupa ce am vazut episodul 81 , am observat ca Sesshoumaru are un suflet bun insa este prea mandru . :roll: Scena cea mai "tare" din tot episodul a fost acela in care el se pregatea sa se transforme si sa mearga dupa Naraku ; dar cand el i-a spus : "in loc sa te transformi si sa ma prinzi , ar trebui sa te duci si sa-ti iei fetita ." Atunci Sesshoumaru deodata se schimbase si parca devenise si un pic ingrijorat . Chiar m-a cutremurat acea scena . :roll: Poate ca ...de-a acum incolo il voi vedea pe Sesshoumaru cu alti ochi caci el nu este rau ... :roll:




user posted image
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.