Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /usr/home/roanime/forum.anime-club.ro/forum/lofiversion/index.php on line 655
Anime-Club Forum > Shingetsutan Tsukihime (Moon Princess)
Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Shingetsutan Tsukihime (Moon Princess)
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime
APoKLips
Caracterul principal Tohno Shiki, a fost implicat intr'un accident grav de masina in copilarie. A fost foarte puternic accidentat incat s'a crezut ca este mort, dar in mod miraculos a supravietuit. Totusi, dupa accident, este trimis de la casa Tohno, in grija familiei unei rude indepartate . El descopera ca are o abilitate aparte... dar mai departe... detalii

Daca in animeurile precedente cu vampiri, s'a reusit o dezvoltate a personalitatii si misterului acestor fiinte imaginare, aici da un plus , aproape pana la extrem a sensibilitatii acestora, fiind o drama care nu trebuie pierduta...
Va invit pe toti care ati urmarit animeul sa continuam discutie, si invit si pe cei ce vor sa'si faca o idee despre anime inainte de a'l vedea

PS: I love Arcueid !!!

http://www.anime-club.ro/images/blocks/shout_box/yes.gif
zeri
L-am vazut acum cam multisor dar stiu ca mi-a placut mult. Era un topic pe aici de Tsukihime dar vad ca s-a pierdut, discutasem acolo destul de multe chestii. Stiu ca era un anime facut dupa un joc hentai si ramasese o intrebare fara raspuns: de ce a atacat-o Shiki pe Arcueid la inceput?
axi
apok ... biggrin.gif ...detalii u say? tongue.gif

tsukihime rulz ... Arcueid e super ... sfarsit trist ... dupa cum evolua povestea nu ma asteptam sad.gif

the rest it figures
Animal
Tsukihime este foarte misto...personaje bine conturate...actiune interesanta...poveste frumoasa...final neasteptat...ce mai vrei ??
axi
to live happely ever after ... biggrin.gif asta as fi vrut
APoKLips
Pai tocmai faptul ca Arcueid moare... ii da farmecul animeului... este un personaj forte dar, plin de delicatetze...

Ea este Printesa Lunii si este de departe cea mai eleganta vapirita pe care o cunosc... iar ignoranta ei de pana accidentul cu Shiki o face sa para inocenta... ca si un tigru crescut de oameni ... e salbatic in interior... dar manat de dragostea pentru cei care l'au crescut , in cazul asta cel ce i'a captat atentia. Vorba lui Tenshi : "Do you like cats?" Big ones even. Este un vampir... dar e ca o felina.

Cu tot spoilerul facut aici il recomand cu caldura... ca desi stiam ca va muri inca dinainte sa vad seria (mi'a spus cineva cine il vazuse inainte)... cand ma uitam inca speram sa nu fie adevarat. Lasa multe semne de intrebare cu daca... dar...

PS: Come on ppl! Merita toata atentia! Pls post!!!
Erynloth
lo. pe vremea ultimului tau post, apok, l-am vazut si eu.. sau poate ceva mai tarziu.... mi-a placut super mult..... e bine desenat, povestea super, cum s-a mai precizat... si atatea intorsaturi de situatie ca nu mai stiam ce sa cred la un moment dat... moartea lui arcueid m-a cam socat, chiar nu ma asteptam.... cum zicea si axi, un "happily ever after" era ce credeam ca se va intampla

si sa nu uit - OST-ul e genial happy.gif
vik
Chestia interesanta e ca l-am vazut dupa Hellsing si in primele episoade credeam ca o sa fie cam la fel. Ma bucur ca m-am inselat.
usagy
L-am vazut mai de curand. Foarte interesant.

Am vazut si Hellsing mai demult dar nu se pot compara cele 2 serii.

Tsukihime e mai mult o poveste romantica (eu pe aia am vazut-o) dar si neobisnuita dintre o vampirita frumoasa si un om cu trecut misterios si cu puteri nebanuite.

La inceput m-a intrigat foarte mult momentul in care Shiki o ucide pe Arcueid, nu am reusit sa inteleg de ce a facut-o. Si mai ales de unde avea Shiki aceasta capacitate de a ucide.

Eh, me baka.

Este o poveste interesanta, are de toate, si actiune si umor si romance si drama. Ca mai toate anime-urile .....se termina cam prost pentru personajele principale...eh. Dar nu imi pare rau ca l-am vazut. V-il recomand si voua.
^Dash^
Tocmai am terminat de vizionat Shingetsutan Tsukihime, un anime peste care am dat printr-o simpla coincidenta si care m-a captivat inca de la primul episod... sincer nici nu stiu de ce, credeam ca e doar o alta poveste despre hack and slash din descrierea de pe un site de anime specializat. dar ma bucur ca nu a fost asa.

In perspectiva este vorba de un adolescent ce va ajunge sa vaneze niste vampiri tipici, impreuna cu o vampiritza rolleyes.gif nu prea tipica biggrin.gif . L-a mai vazut cineva? cum vi s-a parut? Pana la urma ar trebui sa fie o poveste de dragoste sau e doar un element secundar? huh.gif
zeri
Yup...vazut si placut si ramas cu intrebari fara raspuns biggrin.gif

Cred ca e o poveste de dragoste, mai ales ca e facut si dupa un joc hentai.

[sorry Dash, mai era unu]
^Dash^
Eu imi cer scuze... l-am cautat dar search-ul nu mi-a returnat nici un topic propriu-zis, decat cateva posturi cu anime-uri detinute de diversi useri... sad.gif ms pt rectificare wink.gif

PS: Damn, inca un anime facut dupa un joc hentai? laugh.gif
axi
mey da tot am auzit de "facut dupa un joc hentai" ... dar eu nu vad legatura tongue.gif ... daca este vre-una. zeri explica, da un link ceva tongue.gif ... hai la treaba ce pierzi timpul tongue.gif
singurul lucru asa mai "hentai" ar fi ideea de printesa lunii, dar aia e logica din moment ce vorbim de o vampiritza.
in rest, dash cred ca povestea de dragoste e un element principal chiar daca la inceput Arcueid vrea doar sa-l foloseasca pe Shiki ptr a se apara.
zeri
Pai nu am ce explica, e facut dupa un joc hentai si pace...l-au adaptat si ei un pic ca sa se poata uita si "copilasii" la el. Nici la Kanon daca te uiti nu prea iti dai seama ca e facut dupa un joc hentai.

Uite o poza, lasa-ti imaginatia sa zburde icon_twisted.gif

user posted image
Scorpio
Mda....interesant......povestea e buna......da prea putina actiune pt gusturile mele....povestea de dragoste e interesanta....da scena aia in pat e cam ciudata......vampirii totusi sunt oameni morti.....ergo......nu prea puteau sa faca ceva.....ma rog...nici nu e atat de explictita scena....deci se poate interpreta.

Overall interesant anime-ul.....da cam plictisitor pt gusturile mele.......ceva mai multa actiune era bine venita
Kisa
I'll go with Scorp on that one. Si mie mi s-a parut ca duce lipsa de actiune. Iar personajele nu mi se par destul de bine conturate. But that's just my opinion. ^.~
APoKLips
Momentul important este tocmai cand Shiki o ucide pe Arcueid. Pe parcurs aflam destulde despre cele doua personajele. Se dau destule informati despre trecutul fiecaruia mai ales al lui Shiki si al puterilor sale de slayer. Imi pare rau ca ati pierdut magia... n'am sa fac mai mult spoiler decat este... Este un anime foarte dinamic in ceea ce priveste povestea tocmai pentru ca contine multe elemente inclusiv tragedie, drama si putina actiune. Este o poveste care pe un plan se invarte in jurul celor doua personaje... si pe un plan pe lupta dintre vampiri si oameni, dar mai ales conteaza imbinarea celor doua.]

Raspuns pentru Scorpio... desi am luat mot-a-mot citatul luat ca un intreg se potriveshte perfect :

"Iar umbra fetei stravezii
E alba ca de ceara -
Un mort frumos cu ochii vii
Ce scinteie-n afara."
Scorpio
Frumos citat Apok.....pacat ca ma lasa rece........anime-ul asta e de vazut o singura data.....si cam atat......cat despre fazele din trecut......poate imi explici si mie de ce Shiki avea memoria ca cel care ii daduse rana fusese tasu.....cand colo era Shiki......pe mine acolo m-a pierdut.....si cum amandoi aveau puterea de-a vedea liniile daca proveneau din fam diferite
axi
tz tz ... kisa ... actiunile importante erau in ultimele episoade la care unii adorm tongue.gif
scorp ... vorba lui apok ... nu ai inteles magia tongue.gif
data viitoare va propun un anime ca fatal fury ... plin de actiune ... ce mai vreti altceva? doooh ...
Kisa
Nu s-a intamplat nimic atat de important in ultimele eps (nu am dormit la ele). dry.gif Si oricum, ce magie mey? Chiar nu pot intelege. Mi s-a parut o poveste liniara (daca asta e termenul... nu-mi amintesc acum). Adik e la fel de la inceput pana la sfarsit. Nu e nici un fior, nici o emotie... sau sunt eu prea insensibila. dry.gif
Scorpio
Ba croatule ..... ce-ai tu cu Fatal Fury? tongue.gif tongue.gif.......ultimul e chiar misto......action pack biggrin.gif biggrin.gif prea multa poveste duce la plictiseala.....si la somn.....cum se poate vedea in cazul de fatza tongue.gif tongue.gif
Sidonix
o poveste atipica cu vampiri...farmec aparte...scenariul surprinzator de bine conceput...sunt citeva imagini superbe...intr-un falshback... Arcueid primeste de la Roa un trandafir insingerat...superb pictatate cadrele...actiunea mi s-a parut ultra realist conceputa..knives fight for real...
APoKLips
@Kisa : Sa ma fereasca sfantu de... tongue.gif stie el cine ... da.. chiar eshti de data asta biggrin.gif. De Scorp stiam asta demult laugh.gif
Kisa
@Apok: Sa te fereasca sfantul de cine? Si oricum, nu inteleg de unde aveti voi atata sensibilitate in voi ca sa va fi placut anime-ul. Si tot vad aici ca toata lumea vb de faimoasa scena in care Shiki (sau cum il cheama) o omoara pe vampiritza. Ce e asa magistral in asta?
Sidonix
heh...eu am fost placut suprins de simplitatea scenariului si cit de bine a fost transpus in imagine...romanticul domina actiunea si s-a reusit in a crea o atmosfera diferita intr-un banal anime cu vampiri...scena cind Shiki o ataca pe Arcueid a fost conturata f putin...se pot face multe speculatii pe marginea ei...
axi
mey eu recunosc ca mia placut de arcueid biggrin.gif ... si apoi nu e de aici de colo sa-ti aduca micul dejun la pat printesa lunii, sefa vampiritelor tongue.gif ... nu-i asa baieti? tongue.gif
ps. nu mai zic nimic de o anume scena de final tongue.gif
Sidonix
heh...fatza de multe animeuri unde se chinuie tipu sa puna si el buzele pe o fata timp de 26 de ep am ramas surpins cind au trecut la actiune...f realist conceput scenariul...
APoKLips
As putea zice ca animeul e axat pe partea romantica ce afecteaza spectatorii de sex masculin. Este destul de elegant realizat...

E ciudat cum unii sunt prinsi de un anume scenariu , iar altii raman indiferenti...
Emanuel
Apok, sunt de acord, Tsukihime e exceptional.O poveste atipica despre vampiri, romance drama, MISTER cat incape... ce mai vreti ?
de acord ca e cam slow, deci unora nu le va place.
Introul e incredibil - unul din cele mai bune suprarealist, dark yupiiii
De mentionat ca e unul din putinele anime in cre imi plac ABSOLUT toate personajele - de la arcueid la gemene. Preferatele mele Yumizica si Akiha...mmm cool.gif .Toate personajele sunt faine, misterioase, nici unul nu ma calca pe nervi.
Oricum, eu ma dau in vant dupa ROMANCE + HORROR
Mai amintesc faptul ca Tsukihime mi s-a parut similar intr-o oarecare masura cu Hitsuji no Uta - o alta capodopera a genului
Si, Kisa - tocmai tu sa nu ii prinzi magia ...ma dezamagesti tongue.gif
axi
emanuel ... nu vad prea multe asemanari intre cele doua, poate doar la faptul ca e implicata ideea de vampir in ambele. in rest ... finalul trist? ... sau ce?
Kisa
QUOTE(Emanuel @ Sep 28 2005, 06:49 PM)
Si, Kisa - tocmai tu sa nu ii prinzi magia ...ma dezamagesti tongue.gif
*

smile.gif Adik? D c "tocmai eu"?
Anyway, si mie mi s-a parut ca aduce putin cu Hitsuji no Uta... chiar daca nu au multe in comun... Oricum, al doilea mi se pare de mii de ori mai bun. tongue.gif
axi
same here, cu toate ca hitsuji no uta nu are un personaj asa carismatic ca Arcueid sama tongue.gif ... insa per total mie imi place si tsukihime. de gustibus again smile.gif
hmm si mda, cred ca hitsuji no uta poate fi incadrat oarecum la "gen": "Romance + Horror" cum zici tu ... dar e total diferita ideea, tipologia personajelor, viziunea de ansamblu, povestea, chiar si romance-ul si horrorul sunt diferite ... cam totul ... pana si titlul ... de la moon princess la song of the sheep e cam mare diferentza.
Emanuel
Axi, daca cele 2 erau la fel, nu mai erau originale, deci nici asa de faine.Dar totusi au asemanari destul de mari:
ambele sunt horror, ambele subgenul vampiri, dar amandoua privesc vampirismul dintr-o alta perspectiva, nu sunt niste anime cu vampiri clasice, gen hellsing.
Apoi, pasingul este la ambele destul de slow, finalul trist...
sigur ca sunt multe diferente, dar eu zic ca daca iti place unul foarte probabil o sa iti placa si celalalt.
Parca si mie mi-a placut un pic mai mult Hitsuji - cred ca m-a intrigat relatia dintre Kazuna si chizuna foarte tare... icon_twisted.gif
SI MA INERVEAZA ca are doar 4 eps.!!!! frate nu pot face si oamenii astia un anime bun complet ? La fel ca Angel Sanctuary...
Lament of the Lamb/hitsuji no uta manga are 7 volume, povestea continua, e putin altfel ( final diferit ) mad.gif
Alinna
*ia lista cu cei carora le-a placut animeul si semneaza*

Mi-a placut de la primul pana la ultimul episod. Episodul cu cei doi in pat m-a cam luat pe nepregatite [mah, unii se misca repede nu gluma] sfarsitul o fi potrivit, da' parca mi-ar fi placut mai mult sa fi ramas cei doi impreuna si sa citesc replici de genu' "moaaaa ce sfarsit banal" laugh.gif
Eu personal - dupa vizionare - am recomandat seria catorva persoane si acestea , la randul lor, au fost placut impresionate.
Despre hitusji no uta - daps nice, dar mie tot mai mult mi-a placut tsukihime [keh, gusturile nu se discuta] -poate si pentru ca hitsuji mi se pare retezat la final....

PS - la Arcueid mi-a placut...TOT
axi
un reply dupa un an juma tongue.gif

QUOTE(Alinna @ Jan 18 2007, 12:48 AM)
la Arcueid mi-a placut...TOT
*

hehehe ... un reply pe gustul meu tongue.gif

sfarsitul cred ca e ok, ar fi fost ok si un happy ending, cu "am incalecat pe o sa si v-am spus povestea asa" tongue.gif, dar nah ... ce romance e mai frumos decat cel cu sfarsit trist? biggrin.gif
Daianara
L-am terminat de vazut aseara. Slow e un termen politicos pentru un anime plicticos. Incepe asa in forta, te intrebi ce e cu crimele, de ce Shiki a omorat-o pe Arcueid, ramai cu gura cascata la scenele de lupta, cand ies lupii din inamic. Insa dupa, vreo 8 episoade nu se mai intampla nimic. Gasca la film, gasca la amusement park, discutii peste discutii, pauze nepermis de mari in dialog. Si ce dialoguri! Exemplu (din ultimul episod inca!):
Bad guy: Hmph!
Shiki: Oh!
Shiki: Ah! Arcuied!
Notice a pattern? huh.gif Iar multe intamplari raman fara raspuns: cine e tipa roscata de la inceputul anime-ului? Era doar un loc special in mintea lui Shiki? De ce Arcuied reinvie dupa ce a fost taiata in nspe mii de bucati de Shiki dar moare de la o banala rana la stomac? Cum poate Shiki sa revina asa de repede la viata de zi cu zi? Thought he was in love. blink.gif
Cand in sfarsit poveste isi revine din amorteala parca e prea putin, prea tarziu. Dunno, nu mi-a placut deloc serialul asta. sad.gif
sentric
Am fost suprins sa gasesc thread-ul asta. Credeam ca voi fi singurul care a urmarit anime-ul asta. Si mai surprins de multimea celor placut impresionati de el. Insa, ma inscriu in tabara adversa. Nu tin neaparat sa fi avut mai multa actiune, insa macar detalii. Trecutul lui Shiki, Arcuied, Ciel etc. abia spre sfarsit aflu cate ceva. In rest blank story. De asemnea apropierea dintre cei doi tot spre sfarsit se realizeaza. Daianara si ceilalti au subliniat cu succes punctele slabe ale acestei serii.
Un punct forte si nementionat il reprezinta muzica. Este chiar deosebita(unul din putinele motive care m-au determinat sa duc pana la capat aceasta serie). Intr-adevar, Arcuied este fascinanta, mi-au placut si celelalte personaje feminine, finalul trist si usor nostalgic nu sunt insa de ajuns pentru a incadra acest anime ca unul reusit.

Concluzie: nu il recomand si imi pare rau ca probabil inchei acest thread astfel.
rogueman999
Ano... banui ca stii de ce e asa de sec, nu? Probabil ca o fost si mentionat pe aici, dar e facut dupa un visual novel. De aceeasi firma (si de fapt e acelasi univers) ca si Fate/Stay Night. Do yourself a favor si citeste-l. Just trust me on this one.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.