Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: !!! Interlude???
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Science Fiction
axi
am vazut de curind anime-ul acesta. sunt curios daca l-a mai vazut cineva, daca sunt curiosi de prin bucuresti vi-l dau eu.

deci ... anime nou ... 2004 ... 3 ova-uri a cate 40 minute ...

povestea spusa la persoana intaia a personajului principal este oarecum misterioasa inca de la inceput ... apoi pe parcurs ne gasim intr-o lume multidimensionala unde legile realitatii asa cum o stim noi nu mai functioneaza ... personajul trece printr-o mare dilema, care trebuie sa o rezolve pina la final. detalii de pe animenfo:

http://www.animenfo.com/animetitle,1370,ts...,interlude.html

mie mi-a placut ideea povestii ... foarte intortocheate si care chiar si la sfarsit iti lasa impresia ca nu ai inteles chiar totul.

[spoiler:f3d6805fe9]are putin din ideea matrixului in ea, aceasta poveste, si finalul aduce aminte destul de mult de lumea din afara matricei[/spoiler:f3d6805fe9]

mi se pare un anime care ar trebui vazut ... este mai deosebit decat majoritatea plictisitoarelor povesti ale eroului care-si salveaza iubirea si traiesc fericiti ever after.
zeri
Am sters praful de pe folderul unde erau cele 2 ova-uri si am zis sa-i dau o sansa.



Hm...Interlude....interesant, ciudat, fascinant, trist. Un anime foarte misto regizat care aduce foarte mult a Matrix.
axi
da zeri ... ma bucur ca l-a mai vazut cineva biggrin.gif , ce praf domle ca e anime de anu asta, daca era de mai demult il gaseai ingropat sau ce? tongue.gif

si cred totusi ca sunt 3 ova-uri nu doua tongue.gif

si sunt curios thou ... [spoiler:2c1038b9e1]tipa de la sfarsit pe a carei "cutie" lipeste poza aia cu el si tamaki maiko ... cine e? e sora lui mai mica mutsuki? sau e chiar maiko?, da maiko murise, deci o fi mutsuki ... cu toate ca ai zice ca e maiku dupa cum se comporta personajul[/spoiler:2c1038b9e1]
Tenshi
QUOTE
Hm...Interlude....interesant, ciudat, fascinant, trist. Un anime foarte misto regizat care aduce foarte mult a Matrix.


Hm, trist?! I like trist.... :roll: Cred ca mi-am gasit urmatorul anime, mai ales ca aduce a Matrix! tongue.gif



Thanx AXI! /happy.gif
zeri
L-am leachuit mai de mult de pe oDC si l-am lasat in pace pe hard pana intr-o zi cu soare biggrin.gif ...si da sunt 3 ova-uri, greseala mea.



Trebuie sa ma mai uit inca odata la anime-ul asta, ca sa-mi clarific unele intrebari, dar cred ca ai dreptate, cutia aia era a lui Mutsuki. Cred ca Tama-chan murise atunci cand "legile fizicii s-au dat peste cap", iar Aya era una dintre cele 12 persoane selectate pentru programul Pandora, dar care mai tarziu "s-a deconectat", si de aceea el pleaca la sfarsit sa o caute,



Oricum, cred ca abia la a doua vizionare iti dai seama mai multe. Btw, el isi zice vreodata numele?, cum il cheama?
axi
nu zeri ... nu-si zice numele niciodata ... chiar si pe animenfo e specificat asta, ii spun nameless acolo tongue.gif (ma gandeam la filmul "the hero" unde asa il cheama pe eroul principal tongue.gif )

zeri ... vezi cu spoilerele nu strica bucuria lu tenshi si a altora care or vrea sa-l vada tongue.gif
Tzur
L-am vazut ... mi se pare ca am scris shi la "Anime Noi" cand il aveam mai proaspat in cap.

Ce-mi mai aduc aminte acum e ideea de baza (care sta shi la baza Matrix): Lumea in care traim s-ar putea sa nu fie lumea reala ..... shi baietelul respectiv se trezi in capsula din visul criogenic. In jurul lui se intindea un pustiu de praf .... fiintca doar praful mai ramasese din lumea reala tongue.gif.



A, imi mai aduc aminte de melodia genericului de sfarsit ... e o melodie cantata de copii de gradinitza, da a naibii melodie mi-a ramas intiparita adanc pe creier shi acuma (intr-atat m-a zgariat de tare pe creier tongue.gif).



Oricum, daca puneti mana pe el uitati-va ca merita, mie mi-a placut.
axi
mie mi-au placut intro-urile ... sunt szuper ... monologurile ... perfecte ...

prima oara cand apare ... ma si gandeam ce naiba o fi cu asta ... apoi ... a fost like ...wow! smile.gif

si cum curge povestea .. ruperile de ritm, decupaje din povestire ... pigmentate cu intoarceri in timp si mementouri ... si outbreaku final ... oh biggrin.gif very nice tongue.gif

tenshi ... l-ai vazut bre already? ... sunt nerabdator sa aud si alte pareri ... mie mi-a placut f mult.
^Dash^
Okey... Interlude, dupa ce am pus gheara pe el cu ajutorul lui axi m-am uitat la el, daar am uitat sa postez... si acum dupa ce m-a atentionat axi m-am gandit sa nu o mai frec aiurea si sa fac ceva in Duminica de dinainte de scoala...

Mi-a placut super mult cum s-a derulat firul povestii, chiar daca a fost nevoie sa ma uit de 2 ori la al doilea si al treilea OVA ca sa pot pune cap la cap povestea biggrin.gif . A fost altceva fata de anime-urile pe care le-am vizionat pana acum si a fost chiar o vizionare placuta. /love
axi
10q dash ... stiam eu ca o sa-ti placa ...

*entering scouting 4 next victim mode* ... /happy.gif
CyBeR
Ia te uita ca exista un topic si pentru anime-ul asta...trebuia cautat putin...

Eu am vazut OVA-ul din greseala curata. Un anime extraordinar...mi-a placut lumea in care se desfasoara...un univers multidimensional in care legile realitatii sunt deformate pana aproape de disparitie totala. Toata povestea emana un aer de mister foarte puternic, povestirea la persoana I ajuta la formarea acelei atmosfere iar interludurile sunt unicate in materie de anime urmarit de mine.
Am sa revad aceasta poveste pentru a-mi clarifica cateva lucruri si probabil am sa revin. E un anime experimental....pacat ca nu sunt mai multe asa.
axi
cyber ...cum adica ... te indoiai ca exista? adica era pe manga-anime si crezi ca nu-l faceam si aici? tongue.gif ... aici macar rezista si cei interesati sa posteze pe la topicurile de anime wink.gif
pai trebuie sa revezi si sa revii ASAP sa mai discutam tongue.gif ... poate o sa-l revad si eu, e unul din anime-urile care merita asta ... cred ca chiar weekendul asta poate wink.gif ... sunt convins ca nu am dat destula atentie interludurilor ...
liantasse
Axi, mersi ca m-ai indrumat aici! Pai daca reusesti sa-l revezi, abia astept impresiile, poate ma mai lamuresc si eu cit de cit smile.gif
Kisa
Seen it. Interesant, original... dar nu as zice stralucit. Mici greseli. De ex, pers care erau in capsule erau rase in cap. Dar pers principal, dupa ce iese din capsula si vrea sa plece dupa Aya, are parul deja destul de mare. Nu asta ar fi problema... poate baiatul a asteptat ceva timp inainte de a pleca. Problema e ca urmele lui Aya inca exista. Ehhh... Poate sunt eu prea pretentioasa. dry.gif
axi
poate avea peruca mey tongue.gif ... bine ca macar greselile erau mici smile.gif
Kisa
"Poate avea peruca"??? Geezzzzzzzzz. Ce raspuns! M-ai lamurit... dry.gif
bogdan
Axiiiii nui asa ca iti faci o pomana joi acuma si imi aduci si mie animeul asta biggrin.gif pls...ppls

nu de alta da sa am si io ce copmenta aci sa nu mia postez offtopic ..cum fac acuma biggrin.gif
LordMethos
super tare animeu
idee este marfa .. o lume gen matrix in care omenirea "este salvata" de distrugere.
si "alesu" tre sa gaseasca iesire din aeasta lumea pentru a putea incepe o viata noua.
chiar ma captivat . .pacat ca a fost o serie scurta
scurta dar merita vazuta din plin
Masatoshi
nu aveti un link spre un review "interlude". tot am auzit vorbindu-se depsre el..
Kisa
QUOTE(Masatoshi @ Aug 14 2005, 11:30 PM)
nu aveti un link spre un review "interlude". tot am auzit vorbindu-se depsre el..
*



Ceea ce tot faci tu se numeste "spam" si este total inutil. dry.gif Ai facut acelasi lucru si cu "Cossette". Uite aici niste adrese de unde te poti documenta despre orice anime doresti: www.animenewsnetwork.com si www.animenfo.com. Daca ele sunt prea greu de tinut minte, ai intotdeauna un mic site... f simpatic de altfel... care este www.google.com. dry.gif
Plus, daca ai fi avut putina rabdare sa citesti ce s-a scris la acest thread (sau macar la primul post), ai fi vazut ca axi a postat si un link pt mai multe info. dry.gif Dar e clar ca ceea ce urmaresti este sa ai cat mai multe posturi la activ. dry.gif
axi
ca sa nu mai vorbim de vestitul *tobe* ... tadam ... animedb ... al nostru ... propriu si unic tongue.gif ... din pacate nu avem review la interlude ptr ca subsemnatului i-a fost lene sa-l faca, poate gasesc ajutor pe chestia asta wink.gif
http://www.animedb.anime-club.ro/anime.php?id=171
va puteti loga folosind username-ul si parola de pe anime-club.
daca vrei review vezi ca sigur gasesti pe www.anidb.net ... adica aici: http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=animeatt&aid=1645
ps. (don't mind my fast reply ... nu am scris tagurile de link tongue.gif)
Sidonix
nu m-a impresionat...au vrut sa combine echii cu matrix...scenariul mi s-a parut mediocru...nu mai vb de ending song ...jeesh...iti vine sa te urci pe pereti cind il auzi...mai bine urmaresc Animatrix decit interlude...well another one down the drain...
axi
de gustibus croatus non discutarum tongue.gif ... sau asa ceva smile.gif)
de unde echii bre sid? daca si asta e echii ...
Kisa
Sunt de acord cu tine, Sid... mai putin partea cu echii. Nici eu nu am vazut echii in "Interlude". O_o Poate tu vezi ceva ce mie imi scapa. tongue.gif
Sidonix
hmm...pai de cite ori a ramas sufocata domsoara eleva intre big boobs a lu tanti de la primarie aveam impresia ca ma uit la Mouse Chu Mouse smile.gif...asta e singuru lucru care mi-a retinut atentia...a si sa zicem ochii galbeni a lui Aya...
Kisa
Hm... Nu cred ca poate fi numit echii numai pt ca Tama nimerea intre sanii tipei sau pt ca autorul ciudat o apuca de fund (pe aceeasi tipa de la primarie). But that's just me... tongue.gif
Sidonix
eh...corect...nu e echii dar nu mi se pare normal sa introduci faze de genu asta intr-un scenariu care vrea sa trateze un subiect serios...cind am vazut ca pleaca de la Cutia Pandorei...am zis Uau...this is gonna be somethin...nope I was wrong...
axi
sid, adevarul e ca tipele alea 3 pica aiurea in peisaj sau poveste, recunosc ... de fapt nici nu stiu dc au folosit cliseul asta, ca e cliseu, chiar nu au nici un rol in poveste, nu au legatura cu vrun personaj ... sunt in plus pur si simplu. dar pana la a declara sus si tare ca e un echii, e cam mult.
in rest, ce parere ai de monologurile de la inceput de episod? ai mai vazut pe undeva asta? ca mie mi s-au parut destul de originale ca idee.
Alinna
Iata-ma venita sa dezgrop mortii.
Interlude..incepe normal, pentru ca atunci cand lucrurile iau o alta intorsatura sa te lase asa..in aer. Imi place ca -pana aproape de sfarsitul seriei - nu am inteles ce e real si ce nu (poate chiar a fost mai ambiguu sau doar eu mai ....chioara si nu am vazut indiciile).
Sunt sigura ca sunt multe chestii care mi-au scapat si sunt convinsa ca sunt multe lucruri de spus despre acest anime, dar iata ce mi-a placut mie:faptul ca personajul principal este inconjurat de mister (nu are nume si face anumite lucruri fara a intelge nici el de ce le face), imi place Aya foarte mult, imi place ideea anime-ului...
Nu-mi place existenta cellor 3 luptatoare biggrin.gif nush', dar eu le-as numi sinucigase, caci nu prea par sa poata avea grija de ele insele...si par picate din cer in cea mai are parte a timpului...
Si sunt curioasa (v-am spus ca eu am facut un maraton si anumite lucruri "mi-au scapat" ) cine este tipul care ii tot ajuta si care pare sa aibe mai multe cunostinte despre ceea ce se intampla (himm, dar ciudatii aia 2 care voiau sa-i manance)?
Deci...mi-a placut anime-ul foarte mult si asta datorita ideii de vis-realitate. Mi se pare un pic cam pestrit, dar si asta ii da un farmec aparte - la urma urmei. Mi se pare ca dilueaza tocmai aspectele neinteresante si pastreaza ca esenta -foarte concentrata- exact ce l-ar interesa pe privitor, intro-urile care deschid fiecare dintre cele 3 episoade mi se par super reusite si ma opresc aici si ma duc la culcare...
axi
lol ... gomen, dar maraton de 3 episoade? ... daca erau vreo 20 te credeam tongue.gif
am vazut anime-ul acum 100 de ani, vedeti si dupa data aparitiei topicului, dar parca mi-aduc aminte ca despre tipul ala haios, nu prea se zic multe, nici despre ceilalti 2 mai flamanzi din fire, dar parca mi-aduc aminte ca erau toti "programe". singurii reali, in realitatea aceea virtuala, erau doar cei din familie doar.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.