Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discutii generale
Anime-Club Forum > Detaliat > Sailor Moon
Pages: 1, 2
Urfe
Am plans cand s-a terminat. Stateam cu casetofonul langa TV si inreistram OST. Am notate toate numele & Co. prin 1001 caiete (depinde la ce imi scriam atunci... hihi).

Am vazut seria de sapte sau opt ori si jumtate; si filmele. Acum iau tot OST-ul pe care il gasesc.

Primul si singurul fanart: Sailor Moon.

Am cumparat o parte din carticelele alea de colorar care aparusera un timp + album foto + mi-am rugat sis'-ul sa-mi ia CD-uri din Germania (nu aveam net' (nici TV prin cablu, de fapt)) si a fost pentru prima oara cand mi-am dat seama ca exista ceva care se chema "manga'/ 'anime'. Nu stiu cum ati reactionat voi... eu am cautat tot ce tinea de el. Si asta se gasea atunci in Romania.)

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: Acum sa nu radeti prea mult, OK? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Kataracta
Mai. Si mie mi+a placut foarte mult. A fost unul dintre anime-urile datorita caruia am inceput sa ma uit anime-uri.

Prima oara cand la-m vazut eram prin 94-95 si am vazut putin pe TF1. Atunci nu mi s-a parut cine stie ce. A inceput sa imi placa cand l-au difuzat pe Italia 1. Imi placea la nebunie poveste. Ce e drept nu imi place ca repeta mereu aceleasi chestii cand vine bataia ("si te voi pedepsi in numele Lunii", sau cand se transfosrma, sau cand face nu stiu ce atac). Asta nu imi place la un anime. Sa se repete. Stiu ca mai sunt si altele in care se repeta personajele (gen Deeper Kyo, cu Did you hear, the voice of the wind). Parerea mea e ca pot sa se lipseasca de repetarile astea si sa bage mai multa actiune biggrin.gif

Am fost foarte suparat cand au oprit difuzarea posturilor alea din Italia (Italia 1, Canale 5, si Rete 4). pe atunci astia difuzasera doar 3 serii. S-a oprit exact cand au terminat astia difuzarea seriei a 3-a Sailor Moon S. Si nu mai zic cand dupa vreo luna si ceva am vazut pe Rai Uno o melodie de-a lui Cristina D'Avena (aia care canta melodiile de inceput la versiunea italiana) care arata clar ca e de la seria a 4-a.

Dupa vre-o cativa ani au inceput sa il difuzeze la TVR si atunci au dat toate seriile. Nu imi place cum traduc astia (dar asta e o discutie pentru alta parte) In schimb atunci am vazut prima oara versiuena original (adica voci si soundtrack) si mi-a placut extrem de mult.

Cand am ajuns la facultate si mi-am tras internet asta afost printre primele lucruri pe care le-am cautat. (Sailor Moon si DBZ).

Mie imi lipseste ultima serie si celelalte se vad cam prost. Nu am avut timp sa le iau de pe net. Dar cand fac rost de banisi timp sunt ale mele biggrin.gif

Acum dupa ce ati tras o portie buna de ras de la Urfe si ati continuat cu mine astept comentarii biggrin.gif:D:D
Diana
Macar tu realizat ca s-a terminat..Ca eu am jonglat cam un an de zile cu episoade din sezoane diferite pe diferite posturi tv. Si ajunsesem sa stiu ce se intampla in episoodul urmator dar tot ma uitam. Si cum se termina intr-o parte incepea pe alt post publicitatea la: "In curand Sailor Moon"..Si iar incepeam. Obsedata este cuvantul potrivit pt asta. Si visam cu ochii deschisi la puterile lui Sailor Moon :oops: Si le visam si noaptea biggrin.gif Si nu mai stiam nimic altceva decat Sailor Moon.
Sidonix
Urfe ai o parte ascunsa care totusi nu ma uimeste....Esti ca o fata dragutza ce viseaza printzi sau in cazu' asta printese..... laugh.gif ..Dar ai dreptate Un barbat are nevoie sa fie in contact si cu partea sensibila a eului sau...se stie faptul ca vulnerabilitatea si sensibilitatea intr-un barbat atrag femeile...asa ca nu avem de ce sa radem...
Analizind.. Sailor Moon ,indiferent de ce zic "marii" asha zisi sempai si otaci ai forumului nostru si nu numai ,este si ramine importanta pentru fenomenul anime ... pentru ca impreuna cu Dbz au facut ca si noi astazi sa putem rosti cuvintul anime in Europa si S.U.A...
Se desconsidera si se dispretuieste cu o usurintza desgustatoare de multzi otaku atit Sailor Moon cit Si DBZ...dar se uita importantza lor ...Se spune ca sunt ep.S.M. sunt plictisitoare ..wrong...fiecare episod transmite un mesaj ascuns cu o valoare bine gindita de creator...Pe linga factorul emotiv fiecare episod accentueaza o lupta ascunsa ce se da in interiorul fiintei umane..dorintele incatusate rup lanturile pentru a se implini chiar daca ele nu sunt intotdeauna ceea ce dorim sau se asteapta..
Ce m-a Impresionat din S.M ....In Seria A doua mi se pare sublima...cuplul Haruka&Michiru este fenomenal conceput.. e un cuplu(yaoi) perfect...poate prea perfect..taria si desfasurarea caracterelor este conceputa intr-un mod uimitor...fara sa vrei iti pui intrebarea oare de ce sunt atit de slab si lipsit de determinare...Personal rautatea ma impiedica sa-mi pun aceasta intrebare...Sfirsitul seriei unde romantismul veselia si dulceatza vietii capata un gust accentuat amar si dramatic plin de disperare prin care trece Usagi o degust de fiecare data cind reiau episodul ... la fel pot sa spun si despre episodul in care Haruka si Michiru descopera ca ele detin talismanele urmind a se sacrifica una pentru cealalta ... pretty impresive realization...
Era sa uit Vanessa Mae e sublima in realizarea BGM...Miracle Romantic...
Kataracta
Sidox, vreau sa te corectez. Haruka si Michiru nu apar in seria a doua ci in seria a treia. In deria a doua este aia in care Usagi si cu restul isi amintesc de prima lor batalie si apoi de la jumate apare Chibiusa. Seria a doua este vorba despre Cristal Tokyo si ce se intampla in viitor.

Oricum, sunt de acord. Cuplul celor doua este perfect. Si mie mi-a placut foarte mult.
Sidonix
este a treaia ..corect mersi de corectare...
DMonk
L-am vazut putin la Club Dorothe, la italieni... Asa am ajuns sa aflu despre anime.
Mai tine minte cineva ca in seria R unul din personajele negative apartinand Lunii Neagre se indragosteste de Naru, colega de clasa cu Usagi. Pana la urma nu mai vrea sa fie rau si se opune Lunii Negre. Ei bine la episodul in care moare (protejand-o pe Naru) am fost foarte impresionat. A fost foarte dramatic! Nici un alt anime nu m-a impresionat asa (sigur, eram si mai mic).
Coloana sonora e superba! Multe piese favorite ale mele se afla in seriile S si SS. Am 15 albumuri.

Yuri e cuplu de fete.. shonen ai sau yaoi de baieti...
Kataracta
Deci cred ca ai confundat evenimentele si seriile. Nu este voerba de R ci de C (prima serie). Personajul de care vorbesti este Nephlite. El moare protejand-o pe Naru. Dupa vreo cateva episoade de la moartea sa, dupa ce se aduna cristalele ea se reprofileaza pe Umino (prietenul ala al ei care umbla dupa Usagi). Si de atunci in doate seriile este mare dragoste intre ei.

Oricum, ai dreptate e foarte frumoasa faza. Dar mie imi place mai mult episodul in care apare cristalul ed argint, atunci cand Usagi afla de identitatea secreta a lui Mamoru si Mamoru de identitatea secreta a lui Usagi. Este foarte dramatic si totodata extrem de frumos faptul cum Mamoru o protejeaza pe Usagi punandu-si viata in pericol, si apoi cum isi amintesc cei doi de trecutul lor(odata cu aparitia cristalului) pentru ca apoi Mamoru sa fie rapit de cei rai si sa ii stearga memoria. Asta da drama smile.gif
Diana
Daca tot suntem la secvente preferate...m-au impresionant mici amanunte:
- micul dans al degetelor intre Haruka si Michiru inainte da a pleca la batalie, apropierea dintre cele doua, modul in care Michiru accepta micile flirt-uri al Haruk-ai cu alte fete si zambeste ingaduitor desi nu este de acord, modul in care lupta una pt cealalta si amandoua pt idealul lor fara sa la pese de consecinte, puterea pe care o au sa distruga tot daca e nevoie pt a construi ceva nou........si as mai continua eu, dar e suficient atat despre ele doua
- apoi imi place felul in care o trateaza Mamoru pe Usagi, putin superior, putin ironic..dar plin de dragoste...sa nu mai vorbim de iubirea profunda pe care o are Usagi pt el...asa trebuie sa fie..nu este nimic de comentat...
Aceste doua cupluri sunt perfecte
Si inca o mie si una de gesturi si atitudini..dar daca stau eu aici sa le enumar..scriu mult..prea mult
DMonk
Yup, prima serie, thanks Kataracta. A trecut ceva timp, si le-am incurcat putin.
Chuppy
Am vazut absolut toate episoadele din Sailor Moon si m-au impresionat extrem de mult. A fost primul anime care l-am vazut si inca il consider o referinta. La sfarsitul ultimului episod nu m-am putut abtine sa nu plang. :oops:
SpecialFX
Sailor Moon nu este primul anime pe care l-am vazut, dar a fost primul despre care am aflat ca face parte din aceasta categorie - anime. Si este intr-adevar desenul care mi-a 'declansat' pasiunea pentru animatia japoneza.

Voi va rusinati ca ati plans la ultimul episod. Pai eu am plans la toate episoadele finale de la toate seriile Sailor Moon. Bine, asta numai cand le-am vazut prima ora! (Ca am vazut seriile si toate filmele de vreo 10 ori.) Dupa aceea doar m-au emotionat...
Scorpio
Ma fratilor sau sa va zic surori de-acuma? biggrin.gif Ce-aveti ma? Sunteti barbati sau sunteti femei? biggrin.gif Cum adica ati plans? Pai se plange la o inmormantare, la o nunta la aflarea ca esti pe moarte la chesti dintrastea drastice nu la o serie de anime. Ori sunteti dintraia care se uita la telenovele? biggrin.gif .

Mie mi se pare cam ciudat sa vad un baiat ca plange pt. o chestie de genul asta, dar ma rog nu va condamn.......inca biggrin.gif

P.S: tot postul e un misto, sa nu luati in serios
Ingerasu
Merci pentru P.S.-ul tau ca altfel ma luam de tine.... biggrin.gif
Scorpio
Hai ma ingerasu....chiar credezi ca as fi fost in stare de asa ceva....... wink.gif ......eu unul da biggrin.gif
Chuppy
Scorpio nu stiu cum sa-ti spun dar aveam vreo 10-12 ani pe atunci...
Nu cred ca este chiar asa anormal sa plangi cand esti profund impresionat la varsta aceea.
Scorpio
Pai mi se pare anormal. Plangi la 5-7 ani. De la 10 numai merge.
kaoru
scorpio.... biggrin.gif
ai vazut now & then here & there ?
sau Grave of the fireflies....?...
credema ca sunt un tip cu un caracter gen Picollo,sau Vegeta...
si mia curs o lacrima(hai 2 biggrin.gif ) si mi sa parut absurd..dar nu puteam sa ma abtin........asa ca am inchis compul sami revin si apoi mam uitat din nou.
NASPA- sa plangi e absurd...!!! sunt deacord. deci : eu nu vreau sa plang
sa fie clar
Fate
sad.gif Nu .
PLANSUL este cel mai natural lucru care dainuie in firea umana . Imi pare nespus de rau ca il consideri absurd .... fara plans , nu exista emotii , si nici bucurie .
Fericiti aceia care pot sa planga , intrukat sensibilitatea umana nu este o rusine , pe care , respingand-o , ca pe o veriga slaba , o vezi absurda ..... ea este o virtute !!!!
Kaoru : PLANSUL NU DOARE MAI MULT DECAT MANDRIA , ORGOLIUL SI PREJUDECATA .
In fine .....
kaoru
HMMM
domnule dar chiar se pare ca sunt un neinteles....
eram SARCASTIC....... iti spune ceva chestia asta ?
normal ca plansul este ceva foarte natural si mi se parea ceva imposibil pana nu mi sa intamplat chiar mie..........tocmai mie...care NU plang
Si totusi...........
sunteti primii carora mam confesat..... nu mai stia nimeni....
un prieten deal meu mia citit postul ieri si zicea ca nui venea sa creada...
zicea"Tu ai plans.........?! hahaha...... " dupa care"mda.....si io :oops: "
yuki
eu am plans mult de tot. Si la multe alte anime. Sper sa mai am norocul sa vad un anime la care sa plang.
Sidonix
Only crybabies around here...exprimati-va si voi altfel sentimentele...ce simplu si usor e afirmi "am plins"...descrietzi mai degraba ce v-a impresionat ...folositzi mai mult de doua cuvinte....ca nu va doare mina sa scrietzi...
yuki
pai cateva exemple : cand haruka a aflat ca ea si Michiru sunt posesoarele a doua dintre talismane ( ironia sortii ) iar la finalul episodului s-a sinucis. In acelasi episod a fost emotionanta scena in care H & M iti impreunau degetele. Acelasi lucru l-au facut cand le-a omorat Galaxia. Cand a murit Neflait, cand am aflat in ultima serie ca defapt Mamuru murise, cand in seria a doua Mamoru o respinge pe Usagi ...mai vrei ?
Daca tu nu plangi usor nu vad de ce ai ceva impotriva celor mai sensibil. In plus atuni eram copii. Oricum gasesti ca e rusinos sa plangi ? Eu nu.
Sidonix
toatal inadecvata intrebarea ta...ca de altfel si raspunsul tau...nu cred ca intereseaza pe nimeni ce consider eu .....eu am cerut ca voi astia plingaciosii...sa-mi descrieti trairea care v-a stimulat intr-un mod lacrimogen...asta tot ce ceream....exemplele sunt doar descrieri vizuale....nimic care sa-mi sustina ideea ta...
yuki
Pentru tine sunt imagini vizuale, pentru mine sunt momente care m-au marcat. De ce ? Pentru ca atunci cand imi place un anime ( asa cum mi-a placut SM ) si mai ales un persomaj , traiesc fiecare clipa si mi se pare normal ca in momentele triste sa-mi vina sa plang ( ca de ex la moartea personajului respectiv, adica Haruka). Trairile din acele momente nu se pot explica in cuvinte.
Sidonix
Cred ca te-au mai lasat in ultimul timp marcajele alea..despre care vorbeai...adica sper ca ai mai crescut domnisoara....e ciudat sa spui ca nu se poate exprima in cuvinte....straduieste-te...daca nu stii sa exprimi ceea ce simti eshti deja pierduta ..darling....bleah.... :arrow:
yuki
Probabil ca daca vrei sa-ti explic nu intelegi sentimentele respective. Nu esti impresiontat de momentele triste. Esti mai "putin sensibil " , as vrea sa stiu ce te-ar impresiona pe tine pana la lacrimi intr-un anime.

ps: "observatiile" tale in schimb ma lasa rece. Ai ceva cu lumea sau asa conversezi tu de obicei ?
Sidonix
Mda...nu are rost sa fiu placut...si sensibil..cum zici tu...nu pot sa folosesc aceste calitatzi ale mele decit in cantitazi reduse...de lume..nu-mi pasa ce gindeste..pentru ca nici ei nu prea ii pasa ...sentimentul de raceala intre noi e reciproc..trebuie sa te adaptezi..eu deja m-am adaptat....la tine..
Ps:Si umorul meu este cam negru...nu cred ca o sa-ti placa...mai bine iti raman antipatic...
Fate
Da , Sidonix , te inteleg .... nu esti singurul care gandeste asa si mi se pare de fapt destul de cunoscut modul tau de gandire . Iti respect principiile , insa vreau sa te rog macar sa incerci sa ma intelegi si pe mine . Ia-o ca pe o favoare pe care mi-o faci mie ..... In fine , uite ce cred io : Plansul este un act de curaj . Lasi sunt aceia carora le este teama sa isi constienizeze si sa isi exteriorizeze durerea ... care fug de realitate si se inchid in ei , fara sa le mai pese de exterior ..... Este atat de usor , nu , sa arunci totul in seama constiintei si tu sa traiesti mai departe ca si cum nimik nu s-ar fi intamplat .... este usor sa ascunzi toate sentimentele intr-o cutiuta pe care o arunci undeva intr-un colt uitat , fara sa iti dai seama ca ele cresc si te macina in interior ; este ca in cazul acelor operatii in care o tumoare trebuie extirpata chiar daca procedeul este riscant , desi ese mai comod sa o lasi inauntru ca si cum nu ai avea nimik , inconstient de faptul ca ea creste necontenit si ca asa moartea este iminenta !

Crede-ma , este mai dureros sa nu plangi decat sa plangi .

Eh , Sidonix , ma vad silit sa repet : PLANSUL NU DOARE MAI MULT DECAT MANDRIA , ORGOLIUL SI PREJUDECATA

Am sa te rog sa reflectezi .....
Sidonix
Fate tu nu ai cum sa ma intelegi pe mine...eu nu am mindrie ,prejudecatzi,nu am orgoliu,nu am idealuri....iar plinsul in cazul meu intervine doar din neputintza unor actiuni sau alte motive total diferite de emotiile normale generatoare a acestuia...daca tu ai impresia ca eu inchid in interior frustrarile te inseli...amice...nu cred ca vrei sa vezi cum ma descarc eu...zilnic...si am motive serioase nu fictiuni sau supozitii....Tu zici ca este mai dureros sa nu plingi....eu zic ca e mai dureros sa plingi si sa nu faci nimica pentru a elimina cauza care ti-a produsa aceasta stare...cind cauti si lucrezi la moduri de a elimina cauza respectiva nu mai ai timp sa simti efectul....Bineinteles aici se considera the pain ca major cause of tears...bucuria cam greu de transformata in lacrimi...cel mult poate fi transformata in euforie...
Mersi pt indemnul tau dar nu mi se potriveste........pentru ca tu mai ai de experimentat amice.....foarte multe... :arrow:
Fate
Inka o data iti spun ca te inteleg , chiar daca nu pare . Si tokmai pentru ca te inteleg , ma asteptam la reactia ta , ma asteptam sa zici ca io nu am cum sa te inteleg ... orikum , este foarte posibil sa ma insel ...........

In fine ....

Vezi tu , diferentza de gandire vine din diferenta de perceptie in ceea ce priveste apararea impotriva societatii si lumii in care traim . Sunt de acord ca decat sa stam degeaba trebuie sa incercam sa rezolvam problema care a cauzat aceasta situatie , insa eu cred ca cea mai buna solutie este sa plangi sui dupa aia sa rezolvi problema . Plansul iti da putere , si , dupa cum stii , fiecare lucru in lumea asta isi are rolul lui , nu ai cum sa ii negi utilitatea ; plangand nu te eliberezi de durere , dar ajungi sa o constientizezi , inveti sa convietuiesti cu ea si , foarte important , ajungi sa o poti conntrola ; in felul acesta castigi putere si vointa sa rezolvi problema cu calm si atentie .

Negarea plansului ca element vital al vietii pe Pamant este nimik altceva decat un mecanism psihologic de aparare a eului , resortul rezolvarii problemelor de care vorbeai gasindu-se aici in ambitie , si nu in incredere de sine , cum ar trebui .

Iti multumesc nespus de mult daca ai avut rabdare sa citesti pana aici si imi cer scuze daca te-am jignit cumva in postul anterior astuia ; te asigur ca aceea era numai prerea mea despre ce inseamna plansul pe pamant , de ce unii plang si altii nu o fac . Nu a fost intentia mea sa ma raportez exclusiv la persoana ta . Firea umana este indeajuns de complexa , de ilogika si de imprevizibila , incat nu am sa pot niciodata sa spun ca te cunosc cu adevarat , nici daca ti-as fi frate . Niciodata nu stii ce se petrece in sufletul celui de langa tine . Noi oamenii nu putem decat sa presupunem , asa cum presupun eu ca te inteleg .

DA , mai am multe de invatat si de experimentat .....toata viata avem de invatat si orikand poti descoperi lucruri noi , care iti pot zdruncina serios principiile tale de pana atunci . .... chiar si la 90 de ani ..... ideea este insa ca eu nu sunt singurul in aceasta situatie ; sunt om , ca si tine , si nu fac exceptie de la aceasta ...... sa o numim regula , norma , chiar axioma .

Mersi mult ...
Claudia
Fate :arrow: am citit cu atentie posturile tale si am descoperit cu placere ca ne "potrivim" la foarte multe conceptii si sunt de acord cu tine..ce-i drept nu 100%..asta e imposibil pt ca fiecare e diferit, are alta personalitate, gandire..bine, hai ca vb de acum despre altceva decat presupune acest topic.. desi am plans de multe ori in viata mea (care-i de altfel tare lungaaaa laugh.gif ), de fiecare data incercam sa ma abtin caci mi se parea rusinos sa plang de fata cu altii, mi se parea ca dau dovada de slabiciune, acum mi-am dat seama ca m-am inselat..am plans de cateva ori si la sailor moon..ce-i drept eram un copil mic, prostut si influentabil (nu stiu daca s-au schimbat multe pana azi laugh.gif laugh.gif laugh.gif ), dar care plangea cu lacrimi siroaie in fata televizorului, la SM, la Milla.. :cry: :oops:
Sidonix
Fate nu expui idea ta deloc pertinent....Plinsul nu este o valoare...nu are semnificatie atat de profunda pe cit crezi tu...este doar reactia fiziologica a speciei umane la stimuli de natura fizica si psihologica....Plinsul nu are cum sa fie element vital ..domnule....vezi ce afirmi....sunt putine lucruri pe care poti sa afirmi ca sunt vitale pe planeta asta...si sunt sigur ca plinsul nu este unul dintre ele...Diferentza de gindire si perspectiva dintre persoane este determinata de posibilitatea genetica a fiecaruia...hazardul creatiei cred ca se va autoregla si nu vor mai fi discrepante intre procesele cognitive la nivel de individ...fiind bineinteles ajutat de completarea informationala la nivelul civilizatiei unde se dezvolta individul respectiv...
Daca vorbesti de perspective si moduri de gindire diferite..cred ca fara sa vrei faci aluzii directe la mine...amice...
Problema mea este ca vad si gindesc din prea multe perspective pe care oricit de straniu ti s-ar parea le aplic pe toate in cotidian...fiind constient in acelasi timp ca una o incalca pe cealalta..si tot ce rezulta este negat de mine...dar....trebuie...pentru ca ai dreptrate sunt si eu un om..un individ ..intr-o societate...care desi ma accepta cind folosesc un sistem de idei si valori acceptate de indivizi in general acestea fiind consacrate in diferite legi acceptate universal...m-ar nega total cind as schimba acest sitem cu un altul care nu este demonstrat si nu este aplicat sau aplicabil in aceasta...deci dilema are mai multe implicatii decit simple diferentze de opinii...nu crezi...
Ps: Nu ai pentru ce...
kaoru
cred ca vanvartiti cam mult in jurul acestui subiect....

plansul este o reactie fiziologica dar izvorata dintrun sentiment profund....
sa negi un astfel de impuls e ca si cum ai nega propriati natura.....

oare ce ne diferentiaza ca oameni de celelalte fiinte de pe planeta asta?......domnule sidonix......terog sa nu te superi..... laugh.gif

asa ca treceti odata la sailor moon ca astai subiectul....hai! la postat! biggrin.gif
Claudia
Kaoru are dreptate..v-ati indepartat mult de SM..prea mult..
Va propun eu un subiect de discutie..sailor saturn: va place (de ce da/nu), ce va impresionat la ea (in caz ca)..eu voi posta mai incolo ca sa nu influentez (desi avatarul spune multe cred)
Fate
Asa este , Claudia . ne-am indepartat cam mult si voi sfarsi acum acea discutie . Mie mi-au plakut cel mai mult Michiru si Hotaru , asa ca iti dai seama ce parere am . Este cel mai misterios personaj al seriei , ce mai tacut . Foarte misto este acea coasa si felul in care o manuieste . Eh , tin minte ca am facut si niste desene pe vremea aia ..... BTW , se pot oare posta desene ?

Sidonix , ai avut dreptate , este adevarat ca am exagerat atuncicand am asociat plansul notiunii de vital , insa ideea ramane ca este ceva indeajuns de important incat sa nu il poti respinge . Parerea mea . Pana la urma , Kaoru a avut dreptate mai mult decat oricare din noi , insasi prin capacitatea de a afirma compromisul . Subiectul este incheiat , insa vreu sa subliniez o treba , care mi s-a parut un pik....neasteptata . Notiunea de incoerenta pe care mi-ai atribuit-o se concretizeaza in exprimare eronata , si nu in perceptie eronata , iar eu tind sa cred ca ceea ce respingi la mine este perceptia , nu modul meu de exprimare sau de a-mi expune ideile . Incoerent in exprimare sunt atunci cand folosesc in mod inadecvat , ilogik si nejustifikat niste termeni . Incoerent in gandire sunt atunci cand trag concluzii eronate pe baza unor premize adevarate . Insa ideile expuse de noi sunt doar puncte de vedere , care , din pricina relativitatii lor , sunt plasate la nivel de premize . Sa nu ma intelegi gresit ; nu ma pot simti jignit de o prolixa .... in cazul de fata ma amuza lipsa de proprietate a notiunii pe care vrea sa o induka . Oricum , trebuie sa recunosc ca esti o persoana interesanta , indeajuns de interesanta inkat se pot invata de la tine destule lucruri , fara nevoia de a te aproba , insa cu respect pentru taria cu (virgula) care iti aduci argumente . Imi cer scuze daca te-a jignit punctul meu de vedere ...

Asa ... gata . Sa vb despre Sailor Moon .
Uiteeee.... Am o curiozitate . Eh , dar mai bine deschid un alt topik tot la sectiunea de sailor moon si scriu acolo ceea ce as fi vrut sa scriu aici . Nu de alta , dar Claudia a ales aici deja un subiect de discutie .

Ah , da ....
Sidonix , am o intrebare , se pot posta desene ? Deranjez moderatorii ?Thanks ....
Sidonix
Forumistilor...nu interpetati ceea ce postez...pt nu aveti cum interpreta ceva fara sens.......clar.....Imi retrag afirmatiile......Fate cui pasa daca vrei sa postezi desene sau nu ...oricum nu ma intreba pe mine...nu-s admin.....
PS: IMi pare sincer rau pt ca sunt atat de rece....Dar eu ma simt Bine...Dragilor....
PS2:Sunt curios ce vreti voi sa mai vorbiti ,,...POate Doar FAn-FICTION...altceva nu mai poate fi spus.........
Claudia
desi multi spun ca cele mai feminine sailor senshi sunt Venus si Neptun mie mi se pare ca Saturn le da clasa la amandoua..la ea fiecare miscare exprima feminitatea dar in acelasi timp tragismul destinului ei..pe care intr-un fel a reusit sa-l depaseasca..desi e unul din personaje caruia i s-a accordat putin timp (comparativ cu Sailor Inners mai ales) mi se pare unul din cele mai complexe..
Urfe
Sigur, se pot posta desene.

Sailor Moon: specialul cu Haruka & Michiru... eu inca nu sunt 100% convins ca este ceva serios. Oricum, e prima oara cand am vazut-o pe Haruka purtandu-se astfel cu o persoana care NU este Michiru.
removed_on_request_20121227
astazi e 6 ianuarie, deci e ziua lui sailor saturn (hotaru), si vreau acum ca toti sa ureze la multi ani ca ma oftic daca nu! grhhhh.... say 'happy birthday' to the best sailor senshi!

anyway....
Majin
ok...eu sunt cam paralel cu seria{pt ca am vazuto cam de multicel...}dar mie mia placut cel mai mult de sailor neptun!
baka me!!!!!
la multi ani hotaru
DMW
QUOTE(card)
astazi e 6 ianuarie, deci e ziua lui sailor saturn (hotaru), si vreau acum ca toti sa ureze la multi ani ca ma oftic daca nu! grhhhh.... say 'happy birthday' to the best sailor senshi!


ok, Happy Birthday, Hotaru!

Urfe, specialul e serios. laugh.gif
aquamarina
In primul rand salut! tuturor celor care posteaza pe acest forum.Azi am descoperit acest site si primul lucru care l-am citit au fost lucrurile legate de Sailor Moon. /happy.gif



Tot ce pot sa va spun este ca ma bucur ca mai exista fani ai acestui anime,care mie ,sincer,mi-a luminat copilaria.Faptul ca mai exista persoane care au plans sau care au suspinat la aventurile lui Usaghi,ma face sa cred ca nu am dat dovada de infantilism.Desi acum am o varsta la care nu pot spune ca mai ma uit la desene animate,acum un an cand mi-am pus net,primul lucru pe care l-am facut a fost sa-mi iau episoadele,filmele,muzica din sailor moon.

Pana la urma in fiecare dintre noi ramane un copil,iar daca stam sa ne gandim,in afara de partea fantastica a serialului,sailor moon ne ofera o adevarata lectie de prietenie ,dragoste si incredere in fortele proprii. tongue.gif



Va pup pe toti si sa speram ca spiritul Sailor Moon va ramane viu in continuare!!!
Sidonix
aquamarina...salutari...sugestie nu se zice desene animate ci anime...indiferent de virsta care zici ca o ai iti garantez ca si eu la virsta pe care o am, am descoperit destule anime-uri care sunt pt aceasta categorie de virsta...se incadreaza in "tagu" de Anime pt Adulti adica story ce implica thriller, horror, drama, violenta, sex etc...ca si in cazul genurilor filmelor artistice de fapt...
Katy
Am reusit sa termin seria Sailor Moon de vazut toata. (in sfarsit acum cateva luni) si mor de ciuda pt ca imi lipsesc primele 20ep din seria a 5a.

Le vreau. Sailor Moon imi da o senzatie de buna-dispozitie generala. sad.gif( si nici nu prea stiu ce se intampla pt k te ia k din oala. Am inteles majoritatea actiunii, dar tot le vreau.
Urfe
Am avut 2 zile foarte ocupate.. asa ca, de pe la 11 si pana e la 2 -3 noaptea, eu m-am uitat la Sailor Moon. Pe sarite, oricum le-am vazut de n'spe ori. Haha. Ca si pentru Katy, pur si simplu imi schimba dispozitia in bine.



PS - Ok, are cineva si varianta de calitate? Eu am niste rm-uri impartite pe a, b, multumita Dianei.
Immortality
Urfe,te ajut eu cu Sailor Moon de calitate,daca vrei. biggrin.gif
Katy
Am si eu aceeasi varianta. Unele sunt chiar mai aiurea k nu se vede k lumea subtitrarea. Macar de le-as avea pe toate sad.gif
ruxi
n-am postat la SM manga ca am vazut ca e inactiv din primavara lui 2004.



mai voi astia disperati cu SM, daca vreti absolut toata manga SM, va da Ruxi link pt ca e draguta si kind-hearted as usual LOL.

so:



http://www.boxtorrents.com/details.php?id=11756



tot ce aveti de facut e sa-l dl. are 1 giga si ceva, dar daca intr-adevar vi-l doriti.... :twisted:
sailorcorvus
Salut
Acesta a fost primul anime vazut , l am vazut parca prin 1997 la Televizor si apoi nu l am mai vazut , anul asta insa Ala de Sus ma indemnat sa l vad , adica cautam ceva pe net si din gresala am vazut Sailor Moon , asa ca am lasat balta totul si m am apucat de cautat pe net sailor moon si apoi m am apucat de vizualizat , iar apoi am inceput sa ma uit si la alte anime , iar acuma sunt un om disperat de anime , dependent ect ... ....
Asa a fost sa fie , asa mi a fost scris.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.