Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sokyuu no Fafner
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Mecha
yuki
O noua serie mecha....nu e inca terminata. Nu e de recomandat celor care cauta ceva original. Nu aduce nimic nou , decat melodiile de la ending si opening.

Grafica seamana uimitor cu cea din Gundam Seed ( la inceput am crezut ca e un fel de side story ) . Primul episod incepe clasic ....personajul principal se vede nevoit sa piloteze un mecha. Feeling-ul e de evangelion si Rahxephon iar modul de operare al robotilor aminteste de Megami Kohousei. .....ce sa zic ... iti relaxeaza ochii, feeling placut daca nu-l privesti cu ochi critici. Nota buna la openig si ending.
z-kun
Intr-adevar, OST-ul (ED/OP) merita 5 stele, cantat de Angela (care a facut si Stellvia). In rest Vrea sa para foarte real, daca ati observat, nu apare nimeni cu o culoare de par ireala sau ceva.



La inceput a fost story-ul frumos, avea un oarecare farmec propriu. Ideea de lume semi-post-apocaliptica este redata destul de bine. Se vrea insistenta pe partea psycho, dar it's failing miserably.



Acum, dupa ep13 pare-se ca revine 'in forta', dar in principiu nu este un anime pe care sa-l pastrez.



Am scos acum Gundam Seed Destiny ep1 dar n-am apucat sa-l vad inca /sweat
naruto2004
z-kun de acord cu tine, merita pastrat eventual OST-ul. Am vazut vreo 5 episoade din serii noi si mi ca iarna asta m-a apuc de revazut animeuri.

Nimic interesant, apropo de gundam nou e penibil.
z-kun
gundam nou - penibil. indeed

cel putin robotul lui Kira (?) este total lol /omg lanseaza un milion de bucati pe care le combina pe battlefield in timp ce restul se uita la spectacol... super lol.



Dar au bagat o gramada de tipe in serie (nu ma supara deloc) plus OST-ul isi mentine stilul. Probabil si de aici OST-ul este de salvat numai /hmm
yuki
mda...eu as fi vrut o continuare care sa se axeze mai mult pe personaje nu pe gundamuri sau pe o noua poveste complicata....
Ranma-kun
Mie mi-a placut enorm de mult, de fapt cred ca e cel mai bun mecha care l-am vazut pana acum, de fapt e o refacere a Neon Genesis Evangelion, eliminand chestiile psicho ciudate intr-o oarecare masura, si facand povestea mai pe inteles. Pe mine m-a impresionat foarte mult felul in care aceshti copii care au trait o viatza oarecum normala pana acuma sunt confruntati de-o data cu realitatea crunta, si fac tot posibilul pentru a-si apara paradisul, chiar se si sacrifica pentru acest lucru si nu plang si tipa si se smiorcaiesc ca Shinji si ceilalti din NGE, pentru nishte chestii idioate.

Recunosc ca nu e un anime original, de fapt nu prea sunt anime-uri originale, japonezii sunt vestiti pentru ca nu au originalitate, in schimb sunt vestiti si pentru faptul ca sunt in stare sa preieie o idee si sa ii dezvolte intreg potentialul.

Soukyuu no Fafner este un anime foarte bun, si cred ca va fi din ce in ce mai popular in anii urmatori.
yuki
Si eu sunt de aceeasi parere, un anime nu trebuie neaparat sa fie original ca sa fie un anime bun. Iar Soukyuu no Fafner este intr-adevar unul dintre cele mai bune serii mecha.

Si totusi sunt destule chestii originale. Mi-a placut relatia si atmosfera de pe insula. Adica majoritatea adultilor nu uitau ca sunt si parinti. Nu mai apar personaje dure care doar stiu sa dea ordine. Ai mai putin senzatia de erou principal decat in alte serii.
Ranma-kun
Yup, lumea pare mai normala, mai realista chiar, dupa mine, iti da senzatia ca, asha s-ar putea sa fie. In plus sunt prezentate foarte multe personaje, dar nu se insista foarte mult pe nici unul, dar toate sunt destul de bine profilate, anyway it's great, sper sa se mai uite lumea la el, e TARE :wink:
axi
oki ... ca un mare fan rahxephon ... despre care toti zic ca seamana cu nge ... mai putin eu care zic ca e mai bun tongue.gif ... trebuie sa vad si asta ... asa ca incepind de azi cand am reusit sa-l si iau cu ajutorul cuiva (se stie singur cine tongue.gif) caruia-i multumesc, o sa incep sa vizionez ... sa vedem ce si cum ... din ce ati spus voi aici se pare ca nu o sa regret.

ps. totusi nu cred ca ma voi uita vreodta la nge ca sa am si termen de comparatie tongue.gif
Ranma-kun
Sper sa-ti placa Sokyuu no Fafner, e destul de interesant, dar trebuie sa-l vezi pana la sfarshit ca sa-l intelegi, are un sfarshit foarte reushit, in comparatie cu NGE, ar trebui sa te uiti si la NGE, nu cred ca te va impresiona prea mult dupa ce ai vazut RahXeophone si Fafnerul, dar nici nu te vei plictisi :wink:
Animal
Sunt de acord cu Ranma-kun...chestia e ca mai sunt niste intorsaturi de situatie cam FOARTE ciudate!In rest toate bune si frumoase un anime super...mecha action to the max /happy.gif
Scorpio
Am vazut si eu 15 ep-uri.....vedeam ami multe...dar din cauza cuiva nu s-a putut.......grrrr :evil: :evil: .....interesanta serie.....nu prea am cerzut c-o sa gasesc un mecha care sa-mi trezeasca interesul. Exceptand faptul ca e inspirat din NGE, Raxephone si f. putin Gundam Seed...e chiar reusit....bine nu-mi place deloc ca Ferums nu au mai multe forme.....adcia sunt satul de Sphinx....ca aia de teren sunt prea putin importanti.....aici puteau sa fie si ei mai creativi



Axi......pai daca e asa nici eu nu ma uit la Raxephon....ca sa nu am de ce sa ma iau de ea si s-o compar cu NGE tongue.gif tongue.gif



Oricum eu rama la parerea ca un anime original este net superior unuia inspirat.....dar daca copia este de buna calitate merge.....dar mereu pe un loc secund



P.s: OST-ul e chiar super.....Shangti-La e super misto....
axi
bre scorp ... tu nu mai spune ca are putin din rahxephon pina nu vezi tongue.gif ... si ar trebui sa vezi ca merita ...

apoi asteapta sa vezi tot si apoi comenteaza ... lasa ca ti-l povestesc eu ca nu mai stau o saptamina dupa tine :evil:

cat despre copii si originale ... crezi ce vrei ... am mai avut discutia asta de 10 mii de ori ...
Scorpio
Da nu-ti fac casa in pamant croat daca-l vezi fara mine tongue.gif.....si-o sa ma uit si la Raxephon.....cand o sa am timp........



Si discutia cu copii si originale poate fi dusa mult si bine........da nu cred ca are vro unu din noi chef de asa ceva......lenea asta tongue.gif tongue.gif
Scorpio
Gata am terminat-o......misto serie.....e in capul listei la mine la genul Mecha......chiar mi-a placut......are tot ce-i trebuie.....mai ales un FINAL KLUMEA....ceva ce numai vazusem de mult la un anime. Ce-mi place mult e ca si personajele sunt definite klumea......ca dupa NGE , GW si GS nu credeam ca la un mecha o sa mai vad un personaj principal puternic.....sau personaje in general .



Ca personaje mi-au placut Soushi si Kazuki.....mai mult Soushi.....pacat ca el nu lupta direct.....desi in outro il arata il costumul acela special...da ma rog.



Unul din putinele minusuri....si este destul de mic.....e forma si aspectul Festum-urilor......puteau si ei sa faca mai multe tipuri....ca in realitate sunt numai vro 5-6.....si sa fie colorati ceva...sa arate si ei mai de Doamne Ajuta...ca auriul ala chiar devenea obositor la un moment dat



E o serie care merita.....
yuki
poate i-au facut anume asa ca sa sublinieze faptul ca erau o entitate unica si nu indivizi. Adica mie imi dadeau impresia ca ar fi o picatura de metal topit. Poate tocmai de aceea si lipsa tipurilor de festum, si lipsa unei forme prea definite. ati vazut si cum vorbeau . Nu cred ca au fost facuti asa din lene sau lipsa de inspiratie.
Scorpio
Mda.......am luat in considerare si aspectul asta.....ca ei se considera o singura entitate....etc..etc.....dar totusi....se putea ceva mai klumea.....oricum e facut misto
axi
hehe ... terminat de vazut de duminica ... mi-am amintit sa share the experience tongue.gif cu altii ... deci ...

intai remarc ca nimeni nu s-a aventurat sa discute despre festum si oameni ... despre natura relatiei dintre aceste doua (nu stiu daca putem sa le zicem)specii total diferite ...

avem aici o definitie si o idee noua a nonexistentei ... a colectivitatii, lipsei individualitatii ... vazuta ca nonexistenta. ptr festum nu exista individ, nu exista timp ... colectivitatea, totul traia ... indiferent de soarta catorva bucati din el ... la un nivel micro ar merge o comparatie cu organismul uman si celulele de la nivelul pielii ... foarte multe mor zilnic si totusi life goes on ... nici nu le simtim tongue.gif

revenind, festum in peregrinarea lor prin univers intalnesc specia umana caracterizata prin individualitate, dezvoltarea careia a plecat de la individualitate, desi si in cadrul societatii. festum e oarecum similar cu mult mai celebrul borg din star trek ... asimileaza ... si pina la urma invatza de la cei asimilati ... asta da nastere in ecuatia simpla a nonexistentei festumului la niste variabile impredictibile.

primul om care a inteles ce vor festum de la noi si cum se poate "lupta" cu ei a fost makabe akane ... ea s-a lasat asimilata urmand sa interactioneze cu festum si sa-i "invete" despre natura umana.

asa se nasc coexistentele om-festum.

tema anime-ului este nu degeaba intrebarea cheie "are u there?", e intrebarea care face diferenta intre existenta si nonexistenta.

in final festum invata despre ura, viatza si moarte, timp si apoi prin durere si frica se indivizualizeaza ... primul pas spre convietuirea speciilor ... si evident happy ending.

ps. despre personaje si altele alta data tongue.gif
Kisa
Am vazut si eu aceasta serie... in sfarsit...

Ca si mecha, contine f multe elemente intalnite deja in Neon Genesis Evangelion si RahXephon, dar parca aduce si ceva nou in acelasi timp.

Cel mai mult mi-au placut primele eps, cele in care apare Hazama Shoko. Mi s-a parut unul dintre cele mai puternice personaje, chiar daca nu i se ofera destul timp in acest anime. Raspunsul ei, in momentul in care mama sa ii spune ca insula nu merita ca ea sa moara pt aceasta, chiar daca de asteptat, mi s-a parut sincer si simplu... si mai ales credibil. Nu moare pt insula, ci pt Kazuki. Gestul ei mi s-a parut admirabil.

Cat despre festum... am si eu o nelamurire... Festums sunt o entitate, right? "Nimic", dupa cum spun ei... Nu sunt umani (chiar daca in timp asimileaza forme oarecum umane). La inceput, la Sphynx forms, nu am inteles d c se compotau de parca aveau ochi, situati in regiunea capului. Adik, ei se intorceau dupa Fafner si dupa avionul "Human's Army" (asta in primul eps)... Eh... chiar nu pot sa nu fiu atenta la detalii... dry.gif
CyBeR
Stau in continuare si ma uit la DVD-ul pe care sta frumos scris Sokyuu no Fafner 1-25 cu un marker negru...si ma gandesc daca sa-i mai dau sau nu o sansa.
Am urmarit din serie doar primele episoade acum ceva luni cand l-am downloadat...nu pot spune decat ca am reusit sa adorm de 3 ori cu anime-ul asta. Pe langa elementele imprumutate din alte anime-uri (lucru ce nu-l mai consider un minus de cand am vazut Argento Soma sau Dual) nu pot gasi nimic care sa ma atraga din nou la aceasta serie. Desigur, stau si ma gandesc ca poate e un caz gen Scryed, unde la fel am dormit prin primele episoade dar dupa episodul 10 deja nu ma mai puteam dezlipi de ecran...decisions decision...
axi
cyber, stai linistit si te uita in continuare la dvd-ul ala tongue.gif ... nu stii ce pierzi.
desi lumea zice ca sunt multe clisee, mai exact ca sunt multe faze intalnite deja in rahxephon sau nge ... eu zic ca povestea per ansamblu e diferita, la fel si perspectiva generala de abordare, si mie personal mi-a placut destul de mult si storyline-ul, teoria despre existenta si non-existenta etc ...
faza de care mentioneaza kisa nu am remarcat-o sincer sa fiu, dar poate exista o explicatie logica, poate dintr-o anumita pozitie putea lovi adversarul, habar nu am, deci nu ma pronunt pro sau contra ... after all, nimeni nu e perfect biggrin.gif
Kisa
QUOTE(axi @ Dec 7 2005, 09:10 PM)
poate dintr-o anumita pozitie putea lovi adversarul
*



Nu e vb despre asta. Daca iti amintesti in primul sau al doilea eps, cand descopera Human's Army insula, apare un Sphynx shaped festum. La un moment dat avionul HA sau Fafner (nu mai stiu exact) il inconjoara, iar festumul isi misca fatza (daca ma pot exprima asa) dupa obiectul zburator.

Am observat ca in timp festums au ajuns sa aiba ochi si gura, dar nu era inca cazul.
Scorpio
Festum incercau sa se conecteze la mintae omului tot punand intrebarea "Soko ni ru" ei practit simteau undele telepatice emanate de creierul uman.....probabil ei dupa astea se ghideaza....si de aia isi misca capul dupa cum se misca Fafner-ul.....da ma rog....astea-s detalii

Eu is tare curios ce-o sa fie in Fafner 2....ca inca e in concept.....da nu ma prind ce mai poate sa fie

Oricum.....ost-ul e super misto in el.......iar elementele intalnite in NGE (ca Rax tot dupa NGE e luat....mama ce-o sa-mi dea axi pe faza asta tongue.gif tongue.gif ) mi se par mai bine utilizate decat in NGE.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.