Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /usr/home/roanime/forum.anime-club.ro/forum/lofiversion/index.php on line 655
Anime-Club Forum > Pasarea de foc spatiala 2772
Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pasarea de foc spatiala 2772
Anime-Club Forum > Fan Area > Fansub RO
Pages: 1, 2
7of9
Am versiunea raw la acest film vechi. Am trimis deja lui Z-kun de la manga.ro sa-l traduca ei.

Am o subtitrare la el, dar este in spaniola pentru versiunea de 2cd-uri. Care cunoaste bine spaniola este rugat sa ma contacteze ca sa putem oferi acest anime clasic tuturor.
LArSON
De ce induci lumea ?n eroare... Subtitrarea ?n spaniolă nu este de la filmul ăsta ci de la altul din 1978 (ăsta e făcut ?n 1980) :wink:
7of9
Da, damn, asa e.
Vlado
ma da e misto anime-u asta de ceva?
z-kun
a fost dat pe tvr1 cu foarte mult timp in urma. Este excelent

In weekendul asta ma apuc de traducere /sweat mai devreme nu am putut - n-am avut timp /cry

Voi avea nevoie de un encoder probabil, poate si un editor. O sa incerc sa fac eu partea de timing. Sistemul meu fiind 90% pe linux n-am suficient spatiu pentru virtual dub processing. (windows == final fantasy, psx emulator and games platform /happy.gif )

<edit>

BTW, am scos un sample din Konomini. Pare bine facut, eventual dezavantaj ar fi alegerea culorilor la diferitele personaje -> unele se pot citi mai greu. Marime fontului este la limita minima, 2 puncte mai mare ar fi ok. Eventual daca puteti schimba arial-ul acela /hmm. In rest este intr-adevar foarte ciudat sa vezi anime cu subtitrare in ro /happy.gif

</edit>
Sidonix
din amintiri pot spune ca la prima vizionare a fost ceva formidabil...sunt curios acu ce reactie o sa am... :roll:
Tenshi
Sidonix, s-ar putea sa nu mai fii atat de entuziasmat ca si prima data... Ma refer la stilul in care e desenat... Ca povestea este impresionanta. Asta pe putin spus...
Sidonix
I know ingeras...alte senzatii...ale dorinte..eh...oricum merita sa ai acasa animeu' asta....
LArSON
QUOTE(z-kun)
a fost dat pe tvr1 cu foarte mult timp in urma. Este excelent  

In weekendul asta ma apuc de traducere  /sweat mai devreme nu am putut - n-am avut timp  /cry  

Voi avea nevoie de un encoder probabil, poate si un editor. O sa incerc sa fac eu partea de timing. Sistemul meu fiind 90% pe linux n-am suficient spatiu pentru virtual dub processing. (windows == final fantasy, psx emulator and games platform  /happy.gif )

<edit>

BTW, am scos un sample din Konomini. Pare bine facut, eventual dezavantaj ar fi alegerea culorilor la diferitele personaje -> unele se pot citi mai greu. Marime fontului este la limita minima, 2 puncte mai mare ar fi ok. Eventual daca puteti schimba arial-ul acela   /hmm. In rest este intr-adevar foarte ciudat sa vezi anime cu subtitrare in ro  /happy.gif  

</edit>

trebuie un font care sa aiba si caracterele central european, de aceea merg deocamdata pe Arial...

Pt codare si editare ma ofer, avand in vedere ca am si raw-ul smile.gif
Tenshi
...alte senzatii...ale dorinte..eh...oricum merita sa ai acasa animeu' asta....

Daca e sa ne luam dupa senzatii si dorinte prevad ca nu o sa ne prea placa Pasarea de foc spatiala... :wink: Stii tu, dupa ce ai gustat din fructul oprit nu prea mai vrei altceva... Asa si cu anime... dupa Naruto, Last Exile, NGE etc. nu te mai incanta cele vechi :roll:

Asta sa nu va descurajeze, guys... va tinem pumnii si asteptam si noi animeul! /smile
Sidonix
hehe...gresit "pisicutza divina"....tocmai eu apreciez vechiul....si dispretuiesc the new shit....ma refeream la retrairea vechilor senzatii...eh...u don't understand.
Tenshi
Of course I understand! If i look (and act) like a kitty doesn't mean I'm dumb, duh... :?

... just kiddin... :roll:

Doar ca eu am mai avut experiente din astea...
z-kun
GAH~~

Update:

D-abia acum am ajuns sa INTRU pe forum ~_~. Weekendul trecut a fost un pic plin, dar am reusit sa vizionez filmul. Sincer, nu mi s-a parut ceva fantastic, avand multe secvente muzicale si/sau fara dialog -> traducerea nu va fi grea. Pentru cei dornici de reminiscente din copilarie va fi destul de interesant. Cred.

Sambata am un pre-test de japoneza, pentru care m-am chinuit toata saptamana. Sper ca duminica ma apuc de traducere. /sweat

Intre timp o sa fac rost de RAW la GITS2 Innocence. Probabil o sa facem intai GITS2 si dupa aia Hi no Tori 2772.

Acum it's time to crash... desi e d-abia 11. Dar maine grammar awaits /cry
LArSON
Am sa traduc eu GITS2, dupa versiunea hawks si apoi ti-o dau ca sa o revizuiesti dupa versiunea japoneza, e bine asa? Asa ca fa Hi No Tori asta, ca sa scapam de el pana una alta biggrin.gif

Spor la invatat
bogdragon
Este Pasarea de foc pe care tot o cauta lumea? Sper ca da.

Pentru mine este printre ultimile animeuri ramase pe care doresc mult sa le vad si nu am avut ocazia. Sper sa faceti treaba buna cu traducerea.
z-kun
update: project done.

credits trebuie revizuite un pic. Credits-urile de la sfarsit nu le-am mai scris, majoritatea fiind aceleasi ca si la inceput, n-am mai pierdut vremea.

larson, il poti scoate de pe adresa 82.77.42.28, ai cont de ftp. Il las la tine in homedir.
LArSON
oky... maine ma apuc...
LArSON
typesetting progress 10%... Genericul was a hard one smile.gif
momotaro
De-abia astept. Am ramas cu sechele de cand eram mic. Fain fain fain fain faiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin.
z-kun
genericul.. da... si eu m-am chinuit pana am tradus toate kanjiurile /sweat
LArSON
typesetting & editing progress 45%
z-kun
keep up the good work. Am cativa nebuni care d-abia asteapta /hmm
LArSON
mult a fost putin a ramas.

Status update. Typesetting & editing 60%
LArSON
oky, l-am lasat la codat peste noapte. Sa vedem, sa vedem ce-o sa iaaasaaa...
LArSON
it's done... will be available sooooooooooooooooooooooooon :muzzik:
momotaro
daca il puteti pune undeva la downloadat, de-abia astept sa ma infig in el :twisted:
z-kun
good job happy.gif

D-abia astept sa-l vad.
LArSON
oky, se găseşte ?n share la Alucard pe anime.dyn.ro (şi la mine, dar nu prea stau pe DC). Am ?nceput ul la z-kun pe ftp dar cum merge doar cu 12-18k am u/l doar 15%. Sper ca Total Commander ştie sa facă resume la u/l :?
momotaro
Mda .. eu ma refeream la direct download, pentru ca nu pot sa dc++ sau bittorrent sau altele :roll: Tenx anyway. Cand o sa fie la direct o sa il iau si eu.

M.
LArSON
o să fie şi direct download, sunt sigur /happy.gif
zeri
Stai sa-l iau si eu de la Alucard si o sa fie si direct download. Problema e ca mi-e dor de fibra optica dinainte si urasc amaratul asta de ADSL sad.gif
ecstasy_pill
hmmm io il am la share ... da vad ca nu prea se infige lumea ... daca da larson o bere poate imi incarc procesele si cu un server HTTP temporar biggrin.gif
LArSON
raman dator cu o bere oricum smile.gif dar poate reuseste Zeri sa-l puna pe ftp la kpnqwest (ca tot l-am trecut in credite)
ecstasy_pill
mda... la mine nu cred ca mai tine si un server http ... ca si asa creca o sa imi crape janghina asta ... sa vb cu cineva poate imi da vo 2-3GB pe un server biggrin.gif
LArSON
ar fi frumos daca am putea sa-l punem pe openmind... daca cunosti pe cineva ar fi mijto. Dar trebuie un nfo ca lumea...
zeri
Gata...l-am luat si eu. O sa-l tin in share pe oDC si o sa incerc sa-l uploadez si pe ftp daca mai e loc. Pentru cine il vrea, joia la intalnire pot sa aduc cd-ul, doar da-ti un shout pe shoutbox sau un PM.
LArSON
oky, l-am uploadat si pe ftp la z-kun si i l-am dat si lui Nucu. Acum aveti de unde sa le luati smile.gif
Vlado
Observ ca 82.77.42.28 nu merge (ala esete ftp lui z-kun nu?)
LArSON
poate că nu merge acum, dar poţi lua filmul de pe hub... că te-am văzut pe acolo. Roagă-l pe Alucard de un slot, sunt sigur că te va ajuta /happy.gif
Sc0rp10n
O sa-l iau si eu in curind probabil de pe DC++ o sa-l las peste noapte ca m-i s-au pus si mie restrictii in ultimul timp pe download si ma chinui sa-mi pun acasa internet, da mai dureaza. Mama da a trecut ceva timp, thank's LArSON ca mi-ai atras atentia.

Pentru cei pasionati de cele mai vechi, mai am un film ce s-a dat pe TVR1, cam in acelasi timp cu Hi No Tori, si ii zice "Choujin Locke", "Locke the Superman" cum mai este cunoscut sau "Eu Superman" cum i-au zis ai nostrii, foarte fain, mie chiar i-mi place mai mult. Si bineinteles ca nu i-am gasit subtitrare.

PS : daca ma gindesc mai bine, ar mai bine daca poate cineva sa-mi dea subtitrarile, mai ales daca l-e aveti si in engleza.
z-kun
il iau acum de pe server... uitasem de el

cat despre 82.77.42.28 normal ca nu merge. Am de voie de bandwith pentru alte chestii - deja am facut 50GB + de xfer luna asta /gg

poate o sa-l pun pe http mai incolo wink.gif *poate*
LArSON
QUOTE(Sc0rp10n)
O sa-l iau si eu in curind probabil de pe DC++ o sa-l las peste noapte ca m-i s-au pus si mie restrictii in ultimul timp pe download si ma chinui sa-mi pun acasa internet, da mai dureaza. Mama da a trecut ceva timp, thank's LArSON ca mi-ai atras atentia.

Pentru cei pasionati de cele mai vechi, mai am un film ce s-a dat pe TVR1, cam in acelasi timp cu Hi No Tori, si ii zice \"Choujin Locke\", \"Locke the Superman\" cum mai este cunoscut sau \"Eu Superman\" cum i-au zis ai nostrii, foarte fain, mie chiar i-mi place mai mult. Si bineinteles ca nu i-am gasit subtitrare.

PS : daca ma gindesc mai bine, ar mai bine daca poate cineva sa-mi dea subtitrarile, mai ales daca l-e aveti si in engleza.

Cu placere. Iarta-ma ca te intep un pic, dar iti sugerez sa-i mai dai lui Vlado din cratimele tale pt ca tu le folosesti fara rost si el nu le foloseste de loc biggrin.gif . Cat despre Superman, doar daca are Z-kun timp pe langa ceea ce face acum :wink:
Vlado
Lol....păi...!!! ce să LArSON ? Nani ? biggrin.gif Z-Kun m-ai dai drumul la film pe http ?
LArSON
QUOTE(Vlado)
Lol....păi...!!! ce să LArSON ?

Nu ?nţeleg ?ntrebarea. Ia-l de la mine de pe DC... ca vad ca mai bantui hubul de anime
Vlado
LArSON tu stai 2 minute pe hub si iesi.Din pacate cablul meu se cam *RUPE* din 2 in 2 minute sad.gif.Cu 30 de kbps max cred ca 1-2 zile imi ajung sa trag filmul sad.gif :oops: :roll: /$ /angry /omg /cry /!
mathias_sandorf
Salutare la toata lumea. Am vazut tot thread-ul, dar nu si subtitrarea despre care era vorba la inceput. Am inteles ca s-a editat direct in fisierul video, dar ideea este ca eu am facut rost de o varianta a filmului fara subtitrarea respectiva, asa ca va rog, daca se poate, sa o postati aici, sau pe softpedia, sau pe titrari sub forma de attachment.
LArSON
sa fii tu sanatos... Cate grupuri de fansub isi publica scripturile? Iti recomand sa te uiti la versiunea scoasa de noi. O gasesti pe DC++, hubul anime.dyn.ro.
momotaro
Larson, daca nu ti-e cu suparare, m-am bagat si eu ca matza-n calendar peste torrentul tau de la hi-no-tori si dupa ce o sa-l termin de luat (in catziva ani cred tongue.gif) o sa-l las la seed, asta dupa ce ma descaltz cum se face asta in Azureus. So pliz seed some more (deocamdata am 1 seed, 1 peer si connection timeout sau error :?). Am citit posturile de acolo si stiu ca intri cu predilectie seara. Doar seed /happy.gif /love
LArSON
sorry, am sters arhivele din computer... intra pe hubul de anime si ia-l, la viteza luminii stinse pt ca am doar 8k/s pe extern maximum... Dar daca-l vrei, asta n-o sa te impiedice /happy.gif
momotaro
Hm, nu imi place dc++. O sa incerc altfel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2018 Invision Power Services, Inc.