Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Macross Plus
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Mecha
Chris
Macross Plus este primul anime vazut in intregime de mine. Este super si nu pt ca este primul vizionat, ci pt ca imi place genul: Mech cu putin Love.

P.S.: Cine are o traducere in engleza, sau rom sa ma contacteze.
Fire
Imi place faptul ca mai sunt si altii care au auzit de Macross Plus. wink.gif
Tin minte ca pentru mine impactul agresiv l-a reprezentat coloana sonora. Dupa parerea mea trebuia demult bagat la topul cu OST-uri, pentru ca are o anumita nota distinctiva. Sharon era cu adevarat aparte iar vocea celei care o dubla era divina. In general nu ma innebunesc dupa genul Mech, dar in acest caz a existat o exceptie. De asemenea, mi-a placut constructia intrigii si modul in care ne este expus adevarul, incluzand pastrarea publicului cu sufletul la gura. Apoi legatura cu natura umana si paralela cu abordarea psihologica, triunghiul.
Mi-a parut tare rau de Guld, dar era o miscare scenaristica previzibila, un sacrificiu oarecum cerut de justitia universala.
Chris
Si mie imi plac Ost-urile, fii sigura, dar vezi tu... topicul asta e facut de mult, si tu esti prima care scrie. Deci era ceva de genul: a aduce un pistol unui capitan din armata unui trib de oameni din Africa; face parte din "capitolul" razboi, si poate sa invete sa-l foloseasca, dar nu stie inca de el pentru ca nu are cine sa il introduca.

Eu unul nu ma asteptam sa moara Guld, si chiar credeam ca o sa apara din explozia aia, dar n-a fost asa. Povestea este foarte bine realizata, iar animeul merita vazut.
Fire
Uite, Frost, in sfarsit mai descopera lumea si lucruri noi. Cred ca esti incantat. Eu, da. Vom mai putea discuta si noi cate ceva nou.
Deci, il ai in franceza? Dupa cat de bine cunosc eu poporul acesta ingrozitor de nationalist, as putea crede ca este in PAL/SECAM. Plus dublari ... Pacat, sper ca macar OST-rile le-ai ascultat in original. Oricum, e super!
Sidonix
mi mi s-a parut mass hypnossis cind cinta Sharon....interesant ....
Ps:Robotech the movies mi se par mult mai romantice....fata de macross care sa zicem e prea rece....
Chris
Intradevar, imi pare bine ca acum am cu cine sa vorbesc despre acest frumos si interesant anime.
OST-urile originale nu le-am auzit inca... :cry: Dar s-ar putea sa fac rost de ele... sper. Eu il am in franceza, din pacate... Oricum, acum caut niste subtitrari, poate gasesc ceva.
Fire
Hmm, interesant. Mi se pare mie d-le Sidonix sau simt o unda de melancolie in tonul dumneavoastra? Romantism, huh? ... Mi se pare ca v-ati uitat masca pe undeva prin realitate ...

Lasand tachinarile la o parte doresc sa cer niste informatii mai precise legate de Robotech.
Chris
Fire daca ai nevoie de informatii despre Robotech, intreaba pe privat sau fa un alt topic la Mecha, ok?
Sidonix
fire anytime..but pls hurry cause my time is running out around here....
Chris
Rectific ce am scris mai sus, poti scrie si aici, Fire.

[edit] Am vazut si eu Robotechul, si e frumos, stilul caracteristic al celor care au facut si Macross Plus. Sunt cateva scene super realizate:
- cand da cu lumina de la lanterna prin fata ecranului; parca faci parte din film...
- cand ii curge o lacrima pe microfon lui MinMay.

Presupun ca mai este si o serie sau niste ova-uri, pt ca nu prea am inteles istoria despre care vorbesc ei :oops: ...
bogdragon
Robotech, nu este tot Macros reeditat (puternic) pentru piata americana?
Chris
Din cate stiu eu, Robotech este Macross 1, adica primele filme din Macross dar si cu un alt nume, adica Robotech.
bogdragon
Stiam eu ceva. Se pare ca ele au fost editate sa fie mai pe placul americanilor. La fel cum sa intamplat cu DBZ pe la inceput, unde sau taiat scenele mai lente (si fara legatura directa cu povestea) pentru a dinamiza mai mult actiunea.
rhea
ador muzica. e una din ost-urile mele preferate. yoko kanno is a genius.

sin in rest imi place mult. unul din primele animeuri pe care l-am vazut. me likes guld. Guld Goa Bowman...mda, mi-a placut tare mult Zentraedi-ul. 8)
Chris
Este in top 10 la cele mai bune OST-uri, si merita. Am ascultat variantele amandoua(jap si franceza).

Rhea :arrow: era normal sa iti placa de Guld, este mult mai matur decat Izamu Daison. Dar moare cam... dur.

Guld... edenianul viril... cum sa nu-ti placa de el... wink.gif Din baieti imi simpatic Izamu Daison, este un tip mai liber, si imi place cum o abordeaza pe blonda(am uitat cum o cheama... parca Lucy :oops: ).
zeri
zeri casts ressurect

Am facut rost recent de o versiune mai buna la Macross Plus si am zis sa ma mai uit odata la ova-uri. Ce sa spun... e la fel de superb; grafica, ost, actiune, toate la superlativ. Incredibil ce animeuri puteau sa iasa prin '94.
Chris
poti sa mi le faci si mie, ca ale mele nu sunt calitate prea buna :S
zeri
Sigur... si poate ne vedem la intalnirea urmatoare de joi.
Chris
ne vedem sigur la intalnire, eu vin. Am luat si eu Macross Flash back, super tare facut AMV-ul...

daca cel pe care il ai tu e cel pe care lai pus la pagina cu downloads, nu mil mai adu tu, il trag eu.
Sidonix
Macross Pluss OAV'S au fost remasterizate in format .ogm... se gasesc pe boxtorrents.
Chris
mai am putin si leam tras pe toate smile.gif)

oki, chiar ala pe care il tragi e smile.gif
Miroku
ash dori sa stiu si eu de unde pot face rost de el..plzz..
zeri
Ai putea incearca sa iei torrentul de aici. Din pacate torrentul metro pe care il facusem eu nu mai este valabil, a fost sters din lipsa de spatiu.
Miroku
mersi mersi...
Sidonix
...pt cine doreste si are cont si pe boxtorrents gaseste Macross+ .mkv version... avantajul - membri care fac seeding chiar si dupa un an de la lansarea torrentului.
Miroku
stiu stiu smile.gif
Chris
sid sami dai si mie macross-ul plus format mkv, si daca ai si Do you remember love sau Lovers again variante mai bune decat alea pe care mi leai dat acum 2 ani, bagale si pe alea te rog.
angel_without_wings
sunt obsedata de grafica din macross plus. sunt curioasa daca mai sunt si altii? care e 'imaginea' voastra preferata din macross plus?
Sidonix
... pe linga grafica superba, Macross + exceleaza si la capitolul story... the greatest mecha action-story ever-told smile.gif ... scenariul este atat de plauzibil incat deja viitorul care se descrie in serie e pe cale de a se infiripa... avioane inteligente... motoare ultrasonice gen proiectul aurora... etc... parca am mai spus asta pe aici pe undeva smile.gif

ps: pune un dvd deoparte chris, te rezolv cind ajungi tongue.gif
Chris
intradevar viitorul nu este atat de avansati sau fantastic incat sa nu fie plauzibil. Macross + e cam singuru care mi-a ramas la suflet, dar nam terminat inca Macross SDF si nici Macross 7, asa ca mai e timp sa vad ceva la fel de bun.
'imaginea' mea preferata....... pai cred ca stadionul plin de oameni la concertul lui Sharon Apple si secventa cand Izamu Daison alearga dupa pasarea aia gigantica dupa care au facut ei designul planorului la inceputul filmului.

P.S.: mersi mosh, o pui pe iepuroaica ta sa mi-l dea cadou de pasti tongue.gif
angel_without_wings
QUOTE(Chris @ Mar 26 2007, 10:06 AM)
'imaginea' mea preferata....... pai cred ca stadionul plin de oameni la concertul lui Sharon Apple si secventa cand Izamu Daison alearga dupa pasarea aia gigantica dupa care au facut ei designul planorului la inceputul filmului.

*



chestia cu pasare e clasica se sa mai... mie imi place mult imaginea ei supraimpusa pe stadion cand incepe after in the dark... geniala melodie
zeri
Cui inca nu ii pare rau ca nu poate sa mearga prin Japonia, iata o stire:

http://www.audioasia.net/news/1000009.html

QUOTE(audioasia.net)
The anime TV show "Macross" is celebrating its 25th anniversary since its inception. To celebrate, Lynn Minmay will be singing at a special live event called "Minmay meets Fire Bomber" at Nippon Seinenkan (Japan Youth Pavilion) in Shinjuku on Sat., August 18, 2007.

Mari Ijima, the actress who portrayed the popular singer Lynn Minmay from Super Dimensional Fortress Macross will sing the popular song "Ai oboeteimasu ka." Fire Bomber, the band featured in Macross 7 will also appear on stage featuring Yoshiki Fukuyama (singing voice and guitar of Basara Nekki) and Chie Kajiura (singing voice of Mylene Jenius).

Also Macross's newest trailer will be seen at the event, and the newest Macross heroine will debut. Tickets for "Minmay meets Fire Bomber" will go on sale June 9 at a price of 6,500 yen each. Additionally, HD-DVD box sets for Macross Plus and Macross 7 go on sale in August and September.


Si mai luati si un youtube sa va treaca amaraciunea tongue.gif : http://www.youtube.com/watch?v=F3SJItECuwA
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.