Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: O melodie ce staruie in cerebel
Anime-Club Forum > Ro Anime > Anime Music
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16
cilu
M-am tot invartit printre topicuri si nu stiam unde sa pun acest subiect...sper ca e bine aici daca nu moderatorii sa-si faca meseria smile.gif

Ok, vi s-a intamplat ca sa treziti dimineatza cu o melodie in minte si sa nu stit de udne sa o luati? De exemplu asa am patit eu cu una dintre trackurile de incheiere are serialului rurouni kenshin. M-am trezit dimineatza cu melodia asta si pana nu am downloadat-o si ascultat-o de 100 de ori nu am scapat de ea... Acum vad ca patesc la fel cu trackul de inceput de la berserk... it drives me nuts...

Anyway, voua vi s-a intamplat asa ceva?

si daca tot suntem aici, care dintre trackurile de deschidere ale unui serial sau de incheiere v-au placut mai mult?



Mie sincer mi-a placut mult cel de la berserk si dela hellsing, adica erau singurele peste care nu skipuiam cand le vedeam...
yuki
Pai eu sunt cam dependenta de muzica din anime si jpop...ascult in fiecare zi.....dunt multe superbe dar incredibil s-a gasit una care pot spune ca imi place cel mai mult...ending-ul de la Last exile - Over the Sky ( Hitomi ).

Mai recomand cu mare caldura OST-ul de la Heroic legend of Arislan ( e tot instrumental in afara de ending ).
axi
pai si care-i problema? nu o ai, nu sti cum se cheama? ... sau doar ti-a placut mult si vrei sa ne impartasesti asta biggrin.gif ...

just in case, se numeste Tell me why ... si ti-o pot trimite eu pe ym sau mail daca vrei, doar op sau toata melodia.
cilu
Era doar o intrebare...daca v-i s-a intamplat si voua sa aveti o melodie pe care pana nu o ascultati nu scapati de ea...si am dat exemplul cu berserk....

Anyway, acum ca am gatat seria de o saptaman, am si uitat melodia...e ceva temporar pare-se.......

Si in plus, va intrebam care opening-uri si ending-uri va plac........
axi
la maxim: op de la gunslinger girl: the light before we land ... recomand ... se gaseste destul de usor pe net
Ayumi
da mi sa intamplat si mie si mi se intampla des,dar nu am ce face asta e. biggrin.gif mie una imi place sa mi se intample chestia asta. biggrin.gif
Tenshi
Awwww, si mie mi se intampla foarte des. Doar atunci e enervant cand melodia respectiva NU imi place.



Axi, faina melodie! M-a bantuit pana am auzit endingul de la LAST EXILE... Il recomand tuturor /love /love /love
cilu
Acumade ceva timp cat am vazut noirul era melodia ceasului tema principala a enervarii mele....pana mi-a dat-o axi, si prin ascultare excesiva am scapat de ea...... nice remedy don't you think?
Tenshi
Da. Asa e. Da niciodata nu o sa fii totally free!!! tongue.gif tongue.gif tongue.gif Mereu apare alta!!! biggrin.gif
axi
hmmm ... am vazut un episod din last exile inainte sa ma iau cu alte anime-uri ... e pe lista, pus pe hold, tre sa-l vad ... dar pina atunci o sa ascult ost-ul ... sa vad de unde-l iau ...

oops... cilu am uitat sa-ti dau opp de la berserk: tell me why ... da se rezolva ... check ur mail biggrin.gif
Tenshi
Axi!!! Last Exile rocks!!! You'll just LOVE it. Iar OST-ul e supeeeeeeer!!! (Mai ales endingul... /smile )
cilu
Mai nou imi place ce mi-a dat axi de la Radxephon si de la rk, lone wolf suite.....e demential, parca asculti vreo 5 melodii diferite, asa de fain se schimba ritmul si se succeda aproape flawless.......axi.....sper ca ajungi cu bine in buc sa imi mai trimiti ceva 8)
shuin
intai m-a bantuit Making of a Cyborg din gits. ma trezeam cu "a ga maeba..." in gand biggrin.gif



apoi a fost melo din ending-ul wonderful days. A Prayer park se numea.



mai nou nu pot scapa de "Legend of Ashitaka" dupa ce am revazut mononoke hime. si melodia tema a filmului (park tot mononoke hime se numea si melo) mi-a ramas in minte.



intro-ul din hellsing era dragut si el, si m-am trezit de vreo 2 ori cu el in minte



aaa, sa nu uit: Distant Ballad (ninja scroll) e si ea o favorita cu care am scos din sarite multi prieteni smile.gif
saiya-jin
Ce sa spun...de cand am vazut Noir nu mai scapam de Canta per me!

D-asta m-am uitat la Noir, desi era in germana pe viva. Super melodie,dar deja stiti. /happy.gif

Ceva mai recent e X japan - Forever love si p-asta o ascult de 10 ori pe zi 8)
Chim3ra
Cred ca dupa fiecare anime vazut imi apare o obsesie de genu,mi s-a intamplat si cu alte melodii nu numai din cele din anime..cea mai buna solutie de a scapa de ea e precum ziceati si voi,sa o ascultati in exces...sa vad cam cum a inceput la mine...

Cred ca asa: X Tv Ost - Sadame,Ayashi No Ceres - Mugen no kaze,OST-ul din Gravitation,Wonderful Days OST - Boy and flower(pe care habar n-aveam unde s-o gasesc si am ajuns sa fac un rip direct din anime cu jukebox-ul),Himekami - Exceeding love(Genso Suikoden 3 Opening),Genso Maden Saiyuki - Tomatta sekai,Record of Lodoss War opening - Kiseki no umi,Rikki - Suteki da ne(final fantasy 10),Stellvia OST - Ashita e no Brilliant Road 2nd Genesis(pe care am avut surpriza sa ma trezesc dimineata la keichi radio),Chobits - Ningyo hime(2nd ending)(l-am vanat si pe cel offvocal),Gundam Seed - River(melodie de iesit din depresii),Ghost in the Shell Stand Alone Complex Opening - Inner universe,din Noir mai multe dar Melodie,Salva nos,Canta per me si Chloe au fost bestiale,etc etc etc etc ca va plictisesc...



Iar acum ultimele piese care nu-mi ies din cap sunt unele de pe albumul Ayumi Hamasaki Ballads:ex. Hanabi,si Openingul din Elfen Lied - Konishi Kayo & Kondoo Yukio - Lilium...(de astea voi scapa in curand)

scapati-ma de altele 3 /cry ...ca nu le am si n-am cum sa ma satur de ele:

1 din jubei-chan cand Jubei se transforma

2 din lady oscar(Rose of versailles) tema pe care moare Andre si Oscar

3 din wolf's rain cantecul lui Cheza pe care adoarme toti lupii...



Nu v-am insirat atatea piese fara sens...astea sunt in topul preferintelor mele,merita ascultate,poate va scapa de melodiile pe care le aveti in cap /hmm
shuin
chimera 10x... am aflat si io acum cum se numejte melo din ost-ul wonderful days. pacat ca zici k nu poate fi gasita sad.gif

rikki - suteki da ne e cea mai reusita melodie tema din toate final fantasy-urile de pana acum. geniala. am 1 amv super pe suteki da ne!
Chim3ra
daca vrei o sa tzi-l trimit pe mail sau pe messanger cand te prind online..pot sa zic ca rip-ul meu e destul de reusit(m-am chinuit destule ore ca sa se auda bine)...intr-adevar Suteki da ne rullzz,cand nu exista final fantasy 10 eram innebunita dupa Faye Wong - Eyes on me /happy.gif dar suteki l-a intrecut cu mult...chiar si altele ca : Noriko Matsueda, Takahito Eguchi - Eternity ~Memory Of Lightwaves~ sau Nobuo Uematsu(Care dupa parerea mea e un geniu de om) - To Zanarkand...
MuadDib
Chimera vrei Suteki Da Ne ti-as putea trimite dvd cu making of FFX cu versiunea oficiala a ei dar este de ps2

Si ceva ce mia ramas lipit de creierul meu este opening si ending theme la Excelsaga iar ca ost este Angel Deserv to Die la NGE.
CyBeR
OST Muad?!Poate vrei sa zici AMV...System of a dawn - Angels deserve to die.

Ca OST e melodia de inceput de la seria a treia din Slayers...nu mai stiu cum se numeste melodia dar imi place.
Chim3ra
piesa de la System of a down se numeste Chop Suey...da ma rog /happy.gif ...de la Nge la Angels disurve to die pana la System of a down...am ajus si la titlu original /happy.gif



Muadib,nu cred ca il am...cand a fost fratele lui Yoshi in Cj de am facut niste dvd-uri de ps2 nu cred ca il avea si pe ala la el...
^Dash^
Ce as vrea eu sa aud pe un OST ar fi Slipknot sau Korn...cred ca ar face ravagii, si avand in vedere ca fiecare OST e corelat cu animele respectiv...

[img]http://images.google.ro/images?q=tbn:NwYIZNwIlScJ:www.chez.com/free4web/benoit/gender/gore%25202.jpg[/img]
Chim3ra
Eventual AMV-uri...mie imi plac OST-urile asa cum sunt...nu as vrea sa fie amestecate cu muzica pe care o ascult la radio,discoteci sau cluburi...
^Dash^
Nu prea vezi Slipknot pe Tv... cel putin pe Mtv Romania sau Atomicii de la KamVarza TV. Eu am noroc ca am 4 versiuni de Mtv /happy.gif

Nu cred ca ar fi rau sa aud portiunea de mijloc de la Slipknot - Get This in timpul unui gun fight... AK-uri, Colturi... Zergii, Protosii si /gg .

Sau ceva cu Hip-Hop pe fundal... sometin' like DRE, Lil' Jon, Method... dar stiu ca sunt doar vise... si in plus asta ar transforma acel anime in ceva ce te-ar duce cu gandul mai mult la americani decat la Japonia. sad.gif
Druidess
QUOTE(^Dash^)
Ce as vrea eu sa aud pe un OST ar fi Slipknot sau Korn...cred ca ar face ravagii, si avand in vedere ca fiecare OST e corelat cu animele respectiv...

[img]http://images.google.ro/images?q=tbn:NwYIZNwIlScJ:www.chez.com/free4web/benoit/gender/gore%25202.jpg[/img]




A fi interesant cel putin,intr-adevar.Pe mine nu m-ar deranja nici un Nine Inch Nails in coloana sonora al unui anime.Au avut piese super reusite in alte coloane sonore,sa nu mai spun de Doom 3.



Mie imi tot suna in minte de cateva zile incoace See Saw - Yasashii Yoake (Hack Sign) si Shell (Witch Hunter Robin)...
jory
Mie mi se intampla mereu chestia asta, e nasolca tot ascult melodia respectiva si la un moment dat ma loveste alergia deja si pic in extrema cealalta...si dupa cateva saptamani dc se intampla s-o aud iar ma loveste obsesia si tot asa...mereu dintr-o extrema in alta /cry



Primul care a avut onoarea a fost ostuldin Angel Sanctuary - absolut demential, nu plecam la fac pana nu ascultam Knife of romance...si inca mai am fixatie pe:

-"tema III" de la Gunslinger girl

-"digging my potato" de la Cowboy Bebop

-"sayonara" de la Saikano

-"aqua" de la Arjuna

-"behelit" de la Berserk

- openingul de la Serial experiments Lain

si ar mai fi da nu-mi mai aduc aminte....tre sa verific playlistul biggrin.gif



si de fapt ce ma enerveaza cel mai tare e ca exact melodiile care nu-mi plac deloc imi raman pe creier, dar parca nu ar mai vrea sa plece...ma trezesc cu ele in gand...ingrozitor...someone wash my brain please /angry
erikson
eu sunt obsedata de melodiile de la detectiv conan de pe nemti

apoi vin melodiile de la slayers get along si give a reason si de la royal ii fain

si melodiile de la inuyasha cel mai mult imi place fukai mori

intotdeaua fredonez careva din ele :roll: i'm hopeless



va voi ramane vesnic recunoscatoare daca imi trimiteti niste melodii pe erikson_ked@yahoo.com; sa puneti la subject doar anime song sau asa ceva *puppy dog eyes*
usagy
Mie mi se intampla de fiecare data cand termin un anime.

Acu am terminat Samurai Deeper Kyo shi am ramas obsedata de melodia de inceput. Am cautat-o pana am innebunit ( bine, ca nici inainte nu ma simteam mai bine :tere: ) dar am gasit-o ypyyyyyyy :waku: Tsubokura Yuiko- Blue Requiem. Merita!

Acu o s-o ascult over and over pana o sa ma plictisesc sau macar pana termin alt anime :wink:
Sc0rp10n
Eikichi Yazawa - The Trouble Man

E melodia de la sfirsit pentru Night Warriors si ultima obsesie, am gasit-o de vre-o 2 zile si o ascult in continuu.
MuadDib
Mi se intampla mai rar sa imi ramana astfel de melodi care imi plac ci cele opuse ,dar am doua in special care mi-au ramas cu adevarat in minte acestea sunt: Fake Wings (hack)si Falow me (GITS 2);
blackinque
se intampla...mie mi s-a intamplat ceva asemanator, dar nu cu o melodie anime. am dldat un cantec de pe net, si mi-a ramas in cap toata ziua..apoi toata noaptea...si nu puteam sa dorm, de fiecare data cand ma trezeam, fredonam melodia..nici nu mai stiu care era...



cat despre favourite theme, am vazut destule animeuri, dar FUKAI MORI va ramane mereu pe locul 1 /love o fredonez de multe ori, dar niciodata nu ma deranjeaza...
Demona
Melodia care e obsedanta deja pt mine e de pe coloana sonora de la Elfen Lied, the openin` theme... Lilium, which I freakin` adore...!!!! :roll:



Os iusti meditabitur sapientiam,

Et lingua eius loquetur indicium.

Beatus vir qui suffert tentationem,

Quoniqm cum probates fuerit accipient coronam vitae.

Kyrie, ignis divine, eleison

O quam sancta, quam serena, quam benigma, quam amoena

O castitatis lilium.




Nice lyrics(ca ador latina) shi nice music... in genul lui Mozart - Requiem... What more can I ask? :roll:
MaTTh
asa ma patit si eu cu noirul .. canta per me si salva nos ... .. cred ca numa dupa vreo 200 de ascultari am scapat.. si mi sa mai intaplat can ma jucam FFXIII .. la faza cand squall si yuna sunt pe nava aia ragnarok.. i o melodie faina.. nu puteam scapa de ea sad.gif( .. ma bantui o vacanta de vara intreaga.. [terminasem FFXIII la inceputul vacantei]
Vebby
melodie care imi place f mult si o askult mereu d ecand o am..e este luna halo-sanctuary...e mai calma..smile.gif
Immortality
O melodie mi-a ramas intiparita k-lumea in capsor: Pegasus Fantasy-OST-u de la Saint Seiya.E rock. biggrin.gif
shuin
1. matth ti-a batut joc de final fantasy cu mare stil... knd jucai final fantasy 12 in scena cu squall si yuna? smile.gif))))) tare

oricum e vb de ff8 si squall si rinoa, si melodia se numejte 'eyes on me' si e cantata de faye wong



2. am nevoie de ajutorul vostru. pls poate si mie sa-mi spuna cineva cum se num melo din berserk episodul 7 Sword Master, atunci knd Gatsu sta pe un acoperis cu sabia intinsa spre luna.. imi place mult melo. PLs tell me numele si dak se poate de unde pot descark mp3-ul... .cel ce ma va ajuta va primi.... eterna mea gratitudine biggrin.gif pls ppl
Demona
Bey, OST-ul de la Gantz freakin` rulzzz! Opening-ul e pretty good, dar in epidosu` 4 ultimele scene, are pe fundal un song awesome, cu lyricsuri de genu` I smile, I kill... I need the OST!!! :shock: /... /!
Demona
So acum am ramas "cuplata" pe o melodie din My HiME. Nu shtiu cine o canta, cred ca Yuki Kajiura or somethin`In film e cantata de Alissa Searss (Miyamura Yuuko)... In fine... Se numeshte Only the fairy tale and is a great song!!! :roll:
Anael
hmmm....melodie ramasa in minte...."catchy tune".....pai acum ar fi flautul din samurai x. (ova'uri).....tot melodia aia o fredonez mereu....de azi dupa-masa cand m-am uitat (din nou) la samurai x....



in rest...ar fi eterna melodie de la...Praktiker......that -is- a catchy tune.... biggrin.gif
axi
ending Silent Mobius ... Karen Moh - Silently ... super melodie ...

am ascultat la ea cred ca de vreo 20 de ori cand mi-am luat-o de pe net. ca sa nu mai zic ca lasam toate endingurile in loc sa le skipuiesc cum fac de obicei cand ma uit pe la cate ceva.
Vebby
je je...Karen Mok-Silently(am ascultat-o o vreme in prostie) shi acum am facut o obsesei pentru Canta per me..shi ma bucur ca nu sunt singura..am avut una shi pt Shine din Hellsing, toate melodiile din Gundam Seed shi, cu toate ca nu am vazut animeul, imi plac Endingu Shi Opening din Gunslinger girls..

cel mai nou (de juma de ora) sunt fixata pe Openingu de la Ghost in the shell^_^
axi
hehe ... gundam seed ... ost-ul e misto si totusi prea putin mediatizat ...

gunslinger girls ... oppeningul l-as asculta in prostie ... The light before we land ... nice

hellsing are si el un ost misto, destul de alert si te prinde ... melodii misto smile.gif

GitS ... hehehe ... lithium flower? sau inner universe? ce-ti place mai mult?
Vebby
daca am inteles io bine Inner universe... am descoperit mai nou soundrakul din Hack sign..tre sa fac rost de el..it`s my next obssesion^_^
axi
hehe ... daca stii unde sa intrebi tongue.gif ... adik la mine ... o sa faci rost de el mai repede decat crezi tongue.gif



crystal kay - motherland ... unul din endingurile de la Full metal alchemist ... imi place f mult ... ca tot ost-ul de altfel.
Demona
Asta e shi mai obsedanta...



Lodoss Opening - Kiseki no Umi



yami no yozora ga futari wakatsu no wa

yobiau kokoro hadaka ni suru tame

kazari nugisute subete nakusu toki

nanika ga mieru



kaze yo watashi wa tachimukau

yukou kurushimi no umi e to

kizuna kono mune ni kizande

kudakeru nami wa hatenaku tomo



nani wo motomete daremo arasou no?

nagashita chishio hana wo sakaseru no?

toutoki ashita kono te ni suru made

deaeru hi made



kaze yo watashi wa tachimukau

yukou kagayaki wo mezashite

inori kono mune ni dakishime

samayou yami no you na mirai



kaze yo watashi wa osorenai

ai koso mitsukedashita kiseki yo

kimi wo shinjite'ru yorokobi

arashi wa ai ni kizuku tame ni fuite'ru



..... :roll: :roll:
blackinque
>_o



in ultimul timp imi staruie in cerebel Nakushita Kotoba de la naruto ... make it stop ... /!



si daca tot veni vorba de cantece care creeaza obsesii, am "Devils never cry" (dmc 3) de vreo 2-3 luni in cap, i just love it, o fredonez mereu. amazing song. my fav song ever!!!



o_<
erikson
mi-am gasit noi obsesii:

Fullmoon wo sagashite:(gasit pe net) Myself doushite sukinandarou- deja o stiu p d rost HELP!

Cowboy bepod: Real folks blue
Demona
Ultima melodie de anime care e pretty addictiv, este Pride-Nageki No Tabi, de la Akino, melodie ce apartzine coloanei sonore anime-ului Sousei No Aquarion... Melodie nu e deloc "my style", da` tot o ascult, pentru ca imi aduce aminte de cineva... unsure.gif
alesa_666
O melodie obsedanta:Sound life de la Trigun...
Ayumi
in ultimul timp am inceput sa ascult o mel de la Saiyuki :Mirai-open up your mind.....o ascult in prostie biggrin.gif
wicked
Well, that would be.... Heaven's not enough din Wolf's Rain...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.