Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Initial D
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Games/Sports Anime
yuki
Initial D este unul dintre cele mai bune anime ( daca iti plac masinile si cursele cu masini ) . Masinile si cursele sunt realizate pe computer ( si nu vorbesc de Dacia ci numai masini Japoneze gen Lanser Evolution ). In afara de asta Initial D are cel mai bun OST dintre toate animele ( pe care le-am vazut eu desi nu cred ca e incorect daca spun doar " din toate "). Daca vreti sa va convingeti ( sau poate sa ma contraziceti ) puteti gasi cele mai bune melodii din Initial D pe site-ul meu ( www.tsukasa.home.ro )
By the way , a vazut cineva Initial D ? Any fans ?
MaTTh
Nu am vazut dar pare interesant zimi shi mie cate cd-uri sunt toate episoadele ca poate imi trebe shi mie
yuki
First Stage (26 episoade ) - 5 CD-uri
Second Stage ( 13 episoade ) - 4 CD-uri
Thisd Stage ( Movie ) - 1 CD
Extra Stage ( OAV ) - 1 CD
Demiurgus
Am vazut vreo 4-5 episoade din Initial D (sper sa nu devina un obicei vazutul a cateva episoade :?). Insuficient ca sa ma hotarasc daca imi place sau nu:) Ideea imi place, cautam un anime cu/despre masini dar parca ii lipseste ceva. N-am simtit 'adrenalina' cand faceau cate o cursa baietii.
Despre muzica, heh, oricum eu nu prea ascult pop&altele si, deci, majoritatea OST-urilor ma lasa rece smile.gif
yuki
Nu simteai adrenalina :shock: ?!? Pai eu abia mai rasuflam. Dar in sfarsit fiecare cu parerea lui, dar eu cred ca e SUPER !!!
Demiurgus
De aia am si zis ca 4-5 ep cate am vazut nu sunt suficiente. De exemplu, secventa cand personajul principal mergea pe muntele ala ( faza cu paharul cu apa ) mi s-a parut prea simplu realizata.
Sau poate sunt eu prea disperat si cer prea mult? biggrin.gif :twisted:
Danji
Daca nu iti place Initial D e clar ca nu iti plac f mult masinile si cursele in general.. Cum sa nu simti nimic cand masina derapeaza f aproape de marginea carosabilului pe o melodie cu ritm alert .. combinate cu schimbari de unghiuri si secvente. La capitolul sunet pe langa OST, care e super dupa cum zicea Yuki.. si care se portriveste f bine cu ritmul curselor , pot sa spun ca si sunetul ( motorului , scrashnetul cauciucurilor.. etc.. ) este de exceptie. La fel se spune si despre grafica 3d. Ma rog.. vorba lunga saracia omului.. Concluzia : INITIAL D OWNZ DUDES !!!!
yuki
Am pus pe site imagini din Initial D biggrin.gif
MaTTh
Yuki...... Am vazut ca ai multe din initial d ..... Dar pe site nu ai nici o melodie...

Pune shi tu o melodie din initial d sa vad sahi eu cum l-o lasat rece pe
Demiurgus
yuki
vezi din nou pagina anime muzic ....
Chuppy
Nu credeam sa vad o fata interesata de masini. Oricum pare interesant si daca stii de unde se pot downloda sau pe cineva care pe are spune-mi si mie
SebyTheDragon
Yuki...daca to iti plac masinile...uitate la
Ex Driver...mie mi s-a parut mai tare!!
Am avut tot initial D pe hdd....insa dadusem peste Rahxephon...si a trebuit sa fac spatiu..asa ca le-am sters..

Nu uitate de Ex Driver!!Daca vrei ti-l dau io!
Si...apropo...vreau sa ne intalnim...eventual impreuna cu toti din Bucuresti..ca vad ca numa Lother stie de tine!!
yuki
Pentru fani ( cu toate ca nu prea exista ) : a aparut Battle Stage, care contine ( aproape toate ) cursele ( the battles ) din Initial D First, Second si Third Stage. Noutatea consta in faptul ca grafica e mult mai noua, dar melodiile nu sunt aceleasi pe parcursul curselor. Merita vazut mai ales daca in Initial D ati apreciat exclusiv cursele.
Damutz
Se vede ca aici nu eu fost actualizate lucrurile... Extra Stage e aparut de ceva vreme si in februarie se anunta aparitia Fourth Stage. Astept cu nerabdare sa vad acea parte care se pare ca promite mult de tot. Oricum serialul a fost dedicat in principal masinii si nu personajelor. si ca sa plagiez ... este o obsesie pentru Toyota a celui care l-a facut.
WRCDriver
Initial d suxx ass, eu ca mare impatimit al masinilor biggrin.gif pot sa zic asta biggrin.gif

am vazut cam tot pana la initial d fourth stage ep 14 si pot sa zic ca cursele is facute super stupid caracterele is niste idioti in mare parte
zeri
Cica a aparut si un film (cu actori reali) dupa anime-ul asta. Il gasiti pe www.torrents.ro aici.
WRCDriver
poate film-ul e facut cum trebuie nu ca anime-ul, ideea e buna dar prost implementata
LordMethos
mdea... uni poate stiu cat de maniac am fost dupa Initial D .. chiar am urlat si pe aici ca il vreau .. pana la urma am tras sfori in stanga si in dreapta si am pus mana pe toate seriile smile.gif) .. si intr-o sapt aveam Stage 1 , 2 , extra , movie , si 4 :-)
seria este super tare .. si cel putin pe mine ma prins de la primele 2 eps :-))
te tine cu sufletu la gura la fiecare cursa :-) si te face sa visezi la niste masinute de genu :-)
Initial D stage 4 este inca ongoing .. si nu ma incumet sa ma uit la el pana nu ajunge la macar 20 de eps
am vazut si live actionu la el si pot zice ca este chiar reusit .. jap ppl rule
si dupa parerea mea nu este neaparat un anime pt iubitori de masini .. ci pt cei ce inteleg ideea animeului :-)
Ranma-kun
Super anime-ul, nu am fost niciodata un fan de masini sau de raliuri, insa dupa acest anime chiar am invatat cate ceva.
Felul in care actiunea creste gradat, si felul in care sunt prezentate fiecare dintre curse este exceptional, chiar te mentine interesat.
Mi-ash doari sa mai vad un 5th stage tongue.gif
LordMethos
poate o sa apara smile.gif cine stie smile.gif
oricum misto serie tongue.gif chiar mam uitat zilele trecute la live action tongue.gif
Narumi
Nu am vazut prea multe animeuri despre curse si Car Driving, dar Initial D chiar m-a interesat. Primele 10 episoade din prima serie le-am vizionat intr-o duminica, pe nerasuflate!!
LordMethos
Pentru fani seriei Initia D .. a iesit subat OVA 2

Initial D

Pt cine doreste gaseste pe tosho sau baka-updates.

Peace
PhoeniX
BUMP...

Initial D e o serie care te prinde. Desi la inceput pare banal, kid has car, kid races with car, kid usually beats the crap outta his rivals, kids does the same shit again and againg, nu e chiar asa. Desi multi au fost indepartati de acest anime (si de manga) din cauza artwork-ului, dupa ce te obisnuesti cu el te prinde, te face sa vezi inca un episod si inca unul, si inca unul s.a.m.d.

Mi-a placut foarte mult la el cum abordeaza diferite teme, de la tehnical know-how in lumea automobilismului, la actiune, romante, comedie si drama. Also, soundtrackul e de departe cel mai bun din toate animeurile pe care le-am vazut (I saw a-frikin'-lot). Atentia acordata anumitor detalii e extraordinara (in putine anime-uri am vazut asemenea atentie la detalii, nu ma refer aici la modelele 3D ale masinilor, traseelor, ma refer la acele detalii mici, precum cum se misca ceva pe undeva, cum arata ceva, nu conteaza ca e chiar in centrul atentiei sau cel mai des, undeva unde chiar nu-ti arunci privirea).

Personajele au si ele un background, evolueaza, reusesc sa para ca nu sunt acolo doar asa sa fie, fie ca e vorba de personajele principale, fie ca e vorba de pierdutii care stau pe marginea drumului si explica anumite treburi ce se intampla in timpul curselor. Si ca tot veni vorba de personaje, imi place ca in Initial D masinile nu sunt doar niste chestii, sunt chiar niste personaje, chiar daca la inceput le vezi ca masini, dupa un timp iti intra si ele sub piele, pe unele incepi sa le indragesti, pe altele sa le urasti. Un anumit ep. in Second Stage chiar era sa-mi dea o lacrima cand in cursa Hachi-Roku vs. EVO III unele lucruri merg prost.

Sa o scurtez aici, Initial D e un anime superb. De la actiune la poveste, de la masini la detalii, totul are acordat o atentie mare. Din pacate, inca nu s-a prea anuntat nimic despre 5th stage, desi au mai aparut deja vreo 10 volume din manga de la punctul in care se termina 4th Stage (vol. 30-31). Si s-a cam terminat in plop. Well, pana cand apare si 5th Stage, mai citesc mangaul, ma mai uit la Wangan Midnight si vad ce e de capul lui Over REV!.
wststreet
Cool, there's an Initial D thread... nu l-am observat.

[OFF TOPIC KINDA STARTS HERE]
Funny thing is.. cat faceam scoala sa dau de carnet, ma uitam la Initial D... You'd think I'd end up racing at night or something. Examinatorul mi-a spus ca voi deveni vitezoman (pt ca mergeam exact cu viteza legala, what's wrong with that?) As vrea sa-l intalnesc sa-i arat ca nu a avut dreptate.
[AND ENDS HERE]

Nu are rost sa zic nimic, PhoeniX a zis totul...
Mie mi-au dat mai multe lacrimi nu doar una la faza cu EVO III.

Also, grafica... devine buna mai tarziu, just bare with it for the first stage. E printre putinele animeuri destul de importante pentru mine incat sa le vad de 2 ori.. si singurul anime pe care l-am vazut de 3 ori.
Garden Girl
Nu uitati de soundtrack. That's instant orgasm.
wststreet
QUOTE(Garden Girl @ Aug 1 2010, 07:54 PM)
Nu uitati de soundtrack. That's instant orgasm.
*



PhoeniX mentioned that xD


Cateodata vad masini la tv.. racing and whatnot.. si ma astept sa inceapa vreo melodie.. din aia.. tanananana-tana-tana... si sa apara un hachi-roku sa-i ia pe toti ca sa livreze tofu la timp.


Edit: Aveam in minte Back to the Rocks cand am zis de melodie mai sus. xD
PhoeniX
Numai cand ma gandesc la cum incepe melodia aceea imi imagine un Nissan Skyline R32 GT-R negru... Si inca un aspect pozitiv, felul in care se potrivesc melodiile ca o manusa la ceea ce se intampla.

Phok, imma gonna fansub this...

Also, gotta search for the topic on Wangan Midnight... if not, make one.
wststreet
Apropo de muzica din Initial D.. e un stream pe shoutcast numai cu muzica Initial D related..
http://74.63.86.45:8000
diablo46
mersi mult pentru stream smile.gif
oricum aveam majoritatea soundtrack.ului, dar parca e mai fain asa biggrin.gif
thx again
wststreet
You're welcome biggrin.gif
Garden Girl
QUOTE(wststreet @ Aug 1 2010, 07:12 PM)
PhoeniX mentioned that xD

O fi zis, da' ce, crezi ca am stat sa citesc tot pomelnicul ala?
Yeah, imi place My only Star, Don't stand so close to me, Rage your dream.... omg omg prea multe sa le enumar wub.gif
PhoeniX
QUOTE(wststreet @ Aug 1 2010, 08:15 PM)
Apropo de muzica din Initial D.. e un stream pe shoutcast numai cu muzica Initial D related..
http://74.63.86.45:8000
*



Initial D radio FTW... tre' sa mai vad daca mai am contul pt. comunitatea Initial D World.

LE:

Ma uitam azi pe MAL la niste seiyū (voice actor) si am ramas masca cand am vazut ca Shinichiro Miki ii da vocea lui Takumi. E unul din cei mai cunoscuti seiyu, a mai fost vocea la charactere precum:

Roy Mustang (FMA: Brotherhood)
Urahara Kisuke (Bleach)
Bak Chan (D.Gray Man)
Eric Nishijima (DARKER Than BLACK)
Kurz Weber (Full Metal Panic)
Lockon Stratos (Gundam 00)
Kajirou "James" (Pokemon)
Lee Linho (Read OR Die)
Kyuzo (Samurai 7)

Si lista continua...
Krieger-san
Initial D effin' rulez. Scuze de bump, vad ca ultimu' reply s-a postat a long long time ago in a galaxy far far away, dar trebuie sa imi exprim parerea.
Sunt mare fan Initial D, am vazut toate stage-urile pe nerasuflate, nici nu-mi dau seama cum au zburat. Foarte foarte FOARTE fain, mai ales ca sunt impatimit de masini si de drift.
Visez sa imi pregatesc masina personala pentru drift IRL, dar nu stiu daca voi reusi ca nah.... IRL is not that easy as in TV world.

The soundtrack is awesome. Ca si in cazul soundtrack-ului de la Wangan Midnight(de la anime+ de la jocuri), am descarcat melodiile pentru a le asculta la volan.
I tell yee, that is some serious s**t. Driving a car and listening to those tracks automatically makes you drive like you just stole the damn car. It's brilliant.

Inspirat de serii de genul Initial D sau Wangan Midnight, caut sa-mi fac un mic car club. Street racers, tuners, JDM car owners, gear heads and everything in between. Of course, the more passionate they are with cars, Japan, anime and such, the better.
Of course, girls are more than welcome.
PhoeniX
Astazi m-am uitat si pe lista cu animeurile ce urmeaza sa apara in aceasta toamna. Am vazut niste titluri interesante, dar toate au devenit complet inexistente din momentul ce am vazut ca in noiembrie urmeaza sa apara Initial D 5th Stage. Am fost mai excitat decat fanii Apple cand e vorba de noile fur... err... inovatii si vesti lansate de Apple cand vine vorba de iPhone/iPaidALotForShit.
Sidonix
Initial D 5th stage are deja 2 episoade scoase. La fel de epice ca si pina acum asistam la noi provocari/drift battles pentru Takumi & Project D... Se prefigureaza un battle Takumi vs 350z din opening biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.