Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discutii generale
Anime-Club Forum > Detaliat > Bubblegum Crisis
Pages: 1, 2, 3
Chris
Ati vazut ca Dayle nu mai e homosexual in 2040 ? Chestia asta totusi nu face relatia lui cu Leon cum era inainte... si asta e un minus.
Scorpio
Frost...ok.

Cat despre leon si Dayle....poaet asa e mai bine...relatia din 2033 e comica..poate asta e minusul
Chris
Exact Scorpio, asta era minusul. In ciuda faptului ca el era "diferit", nu s-a comportat niciodata asa fata de Leon. Dar glumele pe care le facea pe seama acestei chestii, erau bune:
"Dayle: Vrei sa dormi la mine in seara asta ?
Leon: NOOOO way !!!!!"

laugh.gif
Sidonix
bAi dragilor....realtia leon - dayle....este strict profesionala...incredere si tachinare...cum e intre prieteni 8) ... insa nu cred ca poti face comparatie pe tema elementului comic intre BBGC 2032 si 2040...discutati ceva mai important ...
Chris
Pai asta e minusul de care vorbeam Sidonix... daca era yaoi... era mai comic. Eu nu am zis niciodata ca Dayle se dadea la Leon... :?

Incepe tu Sidonix ceva mai interesant, ca eu nu mai stiu despre ce sa mai vb... :roll:
Sidonix
pai...sa zicem tehnologia Boomerilor.....manufacturierea....pe scara industriala...mi se pare un subiect foarte real si de viitor....forta de munca va urma aceeasi traiectorie....robotizarea va inlocui omu in locul de munca..... :arrow:
Diana
Asta e garantat. Dintr-o gramada de motive este mai avantajoasa folosirea robotilor in multe domenii. Din ce a aratat in serie Boomerii erau super avansati. Dar totusi in 2040 parca nu erau folositi ca toys ci doar ca sclavi. Interesanta situatie pt ca cele 2 notiuni nu se exclud.
SebyTheDragon
Grrrr....iar ne intoarcem la chestii de genul...roboti ajung sa aiba drepturi..!!!

In bg...o fi asa..pt ca iai nus roboti...ci boomeri...au o samanta umana in ei...insa in realiate...Creca eradichez planeta daca vine intr-o :evil: zi robotul care face curat zi imi zice....stiii as vrea sa iau o pauza!!!!
Chris
Un robot e un robot, si atata timp cat gandeste limitat, si nu poate sa conceapa ceva singur, fara sa i se bage in memorie, el nu tre sa aiba drepturi. Nu ati vazut ca nu aveau sentimente... nici nu ar trebui sa ceara drepturi.
Sidonix
Nu trebuie confundat robotii cu Ai.....un robot este o machina....o unealta..AI este mai mult.......nu cred ca pot exista multitudini AI....nu se aplica diversitatea creierului uman....Ai reprezinta un overcontrol in masa.....un fel de uniune mentala a tuturor masinilor.....insa supozitii se pot face multe.....cine pe cine controleaza....Ai > over mass ..or AI is the mass.....daca ne gindim putin deja avem un AI incipient....Softul contoleaza comp......adica masina...intr-o fabrica robotizata....master comp prin soft programeaza si controleaza toti robotii.....deci tiparul cred ca se va mentine....evolutia va mari cappacitatea si rapiditarea....la nivel unitate robotizata dar si puterea soft pt a spori numarul de unitati controlate.....
Trunks
Interesanta discutzie...Eu unu am toate episoadele din BBCS -2040 si am vazut cum se termina.Klumea de tot.Omul nu o sa poata niciodata sa ajunga "god like" pt ca nu o sa poata niciodata sa aiba perspectiva infinita=>cunoastere infinita=>putere infinita=>GOD dar are posibilitatea sa creeze o creatura care poate sa faca asta.Este pe discovery un filmuletz pe tema asta.Omul nu o sa poata niciodata sa creeze ceva superior mintzi lui dar sansa o sa poata.Adica daca pune un procesor sa isi reconfigureze circuitele intr-o ordine aleatoare multe dintre solutii vor fi inutile dar multe vor fi cu mult mai bune decat ce ar fi putut descoperi ei.[/code]
Sidonix
mda...bine zis Trunks...insa mai e o constata variabila si o necunoscuta....evolutia creierului uman...asta e sigura.....deci...evolutia genereaza noi perspective..noi orizonturi....rezultatele generate in urma noilor procedee nu pot fi anticipate momentan... limita capacitatii de dezvoltare inca este necunoscuta problemei ..se fac multe pp.asta se numeste fictiune-speculativa....eu zic ca se va produce Ai....este inevitabil...insa mi-e teama ca pina la realizarea acestuia noi vom fi mai avansati decit acesta...un lucru e sigur viteza Ai-lui ne va fi superioara...
zeri
Eu am terminat de vazut, deocamdata, doar 2040-ul si am o intrebare...la sfarsit ce se intampla exact? De ce explodeaza Galatea si ploaia aia din ce era formata?
Sidonix
ploaia ...sincer eu pot face doar presupuneri..nu se mentioneaza....eu as zice ca e ceva forma de energie....un fel de feedback...explozia Galatei...overload..cred biggrin.gif ..am un black out...nu pot rememora momentu...mai uita-te si tu odatqa ca mie mi-e sila.... wink.gif :arrow:
Scorpio
Din cate imi aduc eu aminte..parca e din cauza ca trage Priss cu tunul ala...cand fuzioneaza si ea cu materialul de boomer( dupa ce o salveaza robotul/motocicleta si intra in el). Dar imi amintesc ca si Lina si Nene trebuiau sa faca ceva in interiorul Glatiei...da nuami stiu ce
Trunks
Mei voi chiar nu atzi intzeles........Galatia inainte de chestia aia cu energia era doar un boomer (super avansata cei drept dar tot boomer)care vroia sa distruga omenirea dar cand primeste super energia aia de la antene asi intinde perspectiva la infinit.In consecinca si cunostintzele si puterea ei au facut acelasi lucru.Ajunge un fel de D-zeu de aia poate sa il vindece pe baiat si sa faca chestia aia cu luminile.Omenirea e salvata prin simplul motiv ca a primit cunoastere infinita.Stitzi cum aia "With great power comes great responsability".
zeri
Aha...deci pana la urma numai moare Galatia, nu?
Scorpio
Trunks..nu-s de acord. Glatia nu-i un boomer, fie si el avansat......e mai mult o entitate...si scuza-ma..nu primeste nici o cunostinta infinita sau nu stiu ce....si imi extinde puterea...si nu cred e u ca devine ia milostiva...dupa cata ura avea pt. oameni....nu-mi aduc aminte sa fi dat nici un semn de remuscare. Singurul scop al ei este eliminarea rasei umane....iar fuzionarea cu statia orgitala n-a facut decat sa-i dea puterea necesara pt. asta.

Zeri...moare frate..cum sa nu moara.....ai vazut tu la final vrun semn ca ar mai fii in viata?
SebyTheDragon
Scorpio...prima oara zici ca e o entitate....si dupa zici ca moare... :roll: ...Make up ur mind....!!!
Io zic ca(hmmmm oare de cate ori am facut cacofonia asata???? laugh.gif )...ea era un boomer....dar un boomer care tinde sa isi creeze un Ghost...cum se zice in Gits....si da...moare.....numai stiu exact fazele din momentul distrugeri ei..mi-aduc aminte de o ploie de particule...ramasitele ei..si cam atat..deh in 3 ani...e de ateptat sa mai uit.. wink.gif
zeri
Pai ma gandeam ca daca a ajuns asemeni unui zeu numai poate sa moara. Deci...she's dead and burried.
Chris
Deci sa fie clar: Calatia moare in sfarsit, deci poate fi considerata ca o zeita... dar nu e immortal tongue.gif Eu nu zic ca e boomer... e mai mult om, proportia este in favoarea umanitatii ei. Deci ea ia decizii singura, spre deosebire de boomeri, si are aspiratiile unui om.
SebyTheDragon
Hmm...nu m-as hazarda sa o declar chiar umana....mai e pana acolo...doar cu "aspiratii" ...nu faci nimic..!!..Parte cu zeitatea...lets be serious...!! laugh.gif Eu as catalogao ca un program scapat de sub control....un program foarte avansat....hmmmchiar imi aduce aminte de Puppet Maste din Gits....Singurul lucru care ar legao pe ea de umanitate ar fi faprul ca a fost conceputa din celulele..iar ia-m uitata numele...Sillia..parca...
Ken
Nu pot sa spun prea multe despre Bubblegum Crisis, dar numele e cam neinspirat si nu are legatura cu animele in sine. In schimb, numele personajelor (tipelor) sunt misto (Priss, Linna, etc). Il consider mediocru ca serial anime.
viky
Meditam odata la semnificatia numelui seriei. Mie mi se pare o ironie "Bubblegum Crisis" e un scenariu de end of the world ... "Criza Gumei de mestecat" ... poate exista asa ceva? Si totusi seria te face sa o iei in serios, pare foarte posibila intr-un viitor mai indepartat.
Mi-am adus aminte o alta diferenta intre OVA-uri si serie...parca in OVA-uri boomerii nu aveau nimic uman...erau o specie total aparte; in serie Catalia copie muntea umana... Asta este alt motiv pentru care prefer ideile din OVA.
Scorpio
Ken..are legatutra..una mare...dar trebuie sa stii unde sa o cauti. Bubblegam Crisis = Criza gumei de mestecat...se refera la situatia din Megatokyo..care este ca un balon de guma gata sa explodeze....si care numai poate fi refacut. Se refera la faptul ca daca acest balon explodeaza..nu mai exista "guma" cu care sa faci altul.....guma reprezinta umanitatea. Iar daca tu il consideri mediocru..inseamna ca n-ai inteles mult din el....apropos..asta e unul din anime-le care au lansat genul anime in SUA si daca cauti intr-un dictionar de genuri anime.....ai sa gasesti la Cyber-punk titlu de referinta BGC-ul si o poza mare.

Cat despre Galatia...Seby....si entitatea poate muri....ca practic e formata din energie...care poate fi distrusa....am vazut de curand pe HBO - TITAN A.E....si acolo am vazut ceva de genul asta.....da ma rog..hai sa nu-i zicem entitatea...dar oricum i-am zice...tot moare....si nu se sacrifica ea..ca sa salveze lumea :? ......ar fi contra scopului ei
SebyTheDragon
....Mai..depinde foarte mult de ce intelegi tu prin entitate...O fantoma..NU O POTI OMORA!!!! si e o entitate...poate cel mai bun exemplu de entitate..! Lasa fazele cu energia..nu poti explica entitati...numa pe baze fizice...cel putin nu deocamdata..Poate raspunsul al trebui cautat in religie...dar deja devine prea offtopic!!
Oricum ideea e ca moare..e bine ca am ajuns toti la aceeasi concluzie!! laugh.gif
Aoi
Bubblegum Crisis e unul din serialele care mi-au placut asa ca tre' sa zic ceva si despre el! Desi este vorba despre eterna obsesie a oamenilor, aceea de a crea o inteligenta perfecta, ea, IA sfirseste prin a vedea si a realiza propria imperfectiune ! Momentul cand Pris pluteste in deriva in spatiu.....refuzind sa accepte ca va muri.....ca si momentul in care intervine "motocicleta" cerindu-i sa il elibereze ca sa o poata ajuta....
sunt scene extraordinare!
Chris
Care Bubblegum Crisis ai vazut Aoi ?
Aoi
Lolll...doamne.... cred ca am avut lag..asa ca .. :roll: scuze ptr.intirziere..pentru ca , sincer, nu credeam ca o sa mai posteze careva aici . Pai singura si unica serie care o am ...adika..Bubblegum Crisis 2040..asta in caz ca n-a mai aparut ceva nou..! :wink:
Scorpio
Minune...a mai postat cineva la BGC :shock: biggrin.gif . PAi ceva mai nou nu e desi se preconizeaza un BGC 2041......dar e ceva mai vechi BGC 8 OAV-uri si BGC Crash!. Numai astea au legatura intre ele...2040 fiind un oarecare remake.....saui mai bine zis ceva de sine statator
Chris
Oricum Aoi, 2040 e cel mai klumea si grafic si povestea. Diferenta nu e mare, dar mie mi-a facut impresie mai buna 2040.

Ca sa nu ma zic ca si OST-urile sunt mai bune. :twisted:
Aoi
Da ..mi-a placut mult seria si... tre' sa recunosc ..am cautat ceva asemanator dar se pare ca astfel de serii sunt in aceiasi situatie ca prietenii nostri dinozaurii. :? .to bad..poate ..poate AD Police sa mai aiba din acea atmosfera..ca in rest.. sad.gif
Scorpio
AD Police e seria care il urmareste pe Leon.........nu stiu daca o sa apara si Knight Sabers.....n-am vazut-o...da sper s-o vad.



2040 e misto......da daca vezi inainte 2032...parca e bizar........imi place ceva mai mult ala vechi..e originalul biggrin.gif
Chris
In ADPolice, nu am vazut sa apara nimic gen Knight Sabers, dar Leon nu e singur, are si o tipa care cred ca e partenera lui... in cadrul politiei... ca nu stiu si personal...
Sidonix
ad police se axeaza pe Leon....este pre Bubblegum Crisis...Revenind la BBGC 2040 am gasit varianta dvd rip format .ogm pacat ca inca e fresh ..astept mai multi useri...
Sidonix
hm... cica a aparut BBGC 2041 dupa cum zic astia http://www.animenewsnetwork.com/encycloped...ime.php?id=1803

http://www.thecrisiscenter.net/?nav=2041&p...&page=2041/2041

O fi sau nu o fi ?!

:roll:

reditez:[quote]That's right! In mid 2002, ADV (the producer of 2040) announced that because enough interest exists for a continuation of Tokyo 2040 since it's conclusion, they have decided to write and produce a direct sequel to 2040, titled Bubblegum Crisis Tokyo 2041! It is to take place a year later and will continue to twist the plot based in 2040. As of late summer/early fall 2002, the series was in a pre-production, early marketing / writing phase, with production begining sometime soon...

[/quote]

si aci [quote]Bubblegum Crisis Tokyo 2041 is the tentative title for the sequel to the popular Bubblegum Crisis Tokyo 2040 series. However information about this yet to be made series is hard to come by. What we do know is that this new series will be funded by ADV Films who have an interested in continuing the series. However ADV have their hands full with many other projects including the production of a live-action Neon Genesis Evangelion movie. There is absolutely no news about this series from AIC except that the production for the new series is "still in negotiations" which obviously could mean anything. We do know however that it will be another 26 episode series and the episodes will be 25 minutes each just like BGC2040. From where we stand at the moment it seems that we will have to wish the Evangelion movie a great success so that ADVision has enough funding for its other projects including BGC2041. But... I wouldn't hold my breath for this series though... it may never come to be...



[/quote]
Scorpio
Cred c-o sa fie cam cum a fost cu DBAF-ul........da la asta parca mai sunt semne de dorintza de realizare.........o sa vedem.....da eu chiar nu pot sa-mi adu seama cum mai pot continua...decat daca nu strica seria si o invie pe Gladia
Chris
Pai vad ca are si poza.... poate apare si asta, tre sa asteptam putin....
CyBeR
Mda...se apre ca seria 2041 e in productie...sau cel putin asa scrie acolo.Am cautat pe anidb.net dar se pare ca ei nu stiu nimic iar animenfo nici atat.



Ma uit acum la Bubblegum Crisis 2040.Din pacate nu am si celelalte in afara de AD Police.Imi place cat am vazut si chiar a devenit interesant de la ep 13 incolo.Sa vad ce se mai intampla.
Ranma-kun
mi-a placut mult BG.C. 2040, ash vrea sa vad continuarea de la el, da nush sper sa nu fie ceva de gen univers paralel ca la GITS SAC, ci sa continue de unde au ramas, asha cum vad ca au si zis, mie mi-ar place sa mai apara nishte personaje noi and stuff, you can't have enough cute girls in an anime can't you tongue.gif, ar fi frumos, sper ca o sa-l faca cum trebuie /happy.gif
Probably me
S?nt curios ce părere aveţi despre seriile AD Police. Mie mi se par inseparabile de Crisis, mai ales că s?nt făcute ?n acelaşi stil "retro". Dacă ar fi să numesc cele mai bine făcute seriale din toată saga BGC, aş zice originalul BGC (2032) şi AD Police (2030). Crash şi AD Police Files s?nt OK, dar numai OK, poate şi pentru că au o poveste mai dezl?nată, nu e at?t de solid scenariul ca ?n celelalte. 2040 (şi 2041, dacă va apărea vreodată) s?nt ?ntr-o categorie aparte, s?nt prea mult distanţate de 2032 (ca stil, realizare, personaje) ca să poţi regăsi acelaşi feeling.

Mie cel mai reprezentativ pentru saga BGC şi ADP mi se pare tocmai Leon McNichol. El (şi partenerul său du jour) s?nt unul dintre legăturile care unifică toate seriile şi e foarte interesant să vezi că Leon e un fel de barometru pentru fiecare serial ?n care apare. Cel mai plin de viaţă şi pitoresc mi s-a părut Leon din AD Police (serialul, nu OVA), dar probabil că e de aşteptat, ?n definitiv era personajul principal.
Scorpio
N-am vazut seria ADP.....ma apucasem de ea da am renuntzat.....de lene biggrin.gif ..... am vazut in schimb files-urile.....din care n-am inteles mare lucru....ca dupa ce ca sunt 3 nici n-au legatura unul cu altul.....ma rog.....ADP-urile sunt o paralela la BGC.......povestea boomerilor privita prin ochii AD-ului.....nu a Knight Saber......seria nu are chiar nici o tangentza cu BGC-ul(din cate 4 ep-uri am vazut eu) in afara de oras....boomeri si manson....nu are nici o treaba cu BGC-ul
Probably me
AD-urile nu au legătură cu Knight Sabers, dar mi se par foarte importante, pentru că descriu contextul ?n care au apărut ulterior KS. Oricum, sper că s?nteţi de acord că AD Police (organizaţia) e un element esenţial al universului BGC, pentru că reprezintă reacţia societăţii din MegaTokyo la problema boomers. KS s?nt un element atipic, nişte "vigilantes" care decid la un moment dat să ia situaţia pe cont propriu. Şi au avut succes pentru că AD era prea organizată, prea ?nceată, prea birocratică şi supusă intereselor marilor companii. BGC 2032 mi s-a părut mult mai frumos c?nd l-am revăzut după AD-uri, ?nţelegi mai multe şi multe situaţii capătă semnificaţii noi.

ADP Files e perioada de debut a boomers, e haotic dar poate ca e normal, pentru că şi reacţiile AD ?n acea perioadă erau haotice, ?ncă nu aveau experienţă. Oricum, mi-au plăcut şi Files, cum ziceam, pentru feeling, plus acelaşi gen de coloană sonoră precum 2032 şi AD Police, un fel de glam rock feminin, dacă-mi pot permite să-i zic aşa. smile.gif
Sidonix
hmm...am vazut AD police original 3 oav's...superba coloana sonora...story-ul se axeaza pe Leon...violenta primeaza in serie...old feeling of cyber mayham...love it...
Chris
era de asteptat ca (virgula) coloana sonora sa fie buna, sa vedem ce o sa fie deacuma in colo, adica in 2041... ca ce e nou kinda' sucks... dry.gif
Sidonix
... info: pe torrente a aparut o noua versiune HQ 720i la serie inclusiv intro and endings AC3... era si timpul smile.gif

ps: aceasi remasterizare si in cazul Bubblegum Crisis Megatokyo 2033...
Chris
am vazut pe google ca exista Initial D the Movie Live Action, il are cineva ?
Sidonix
... nu vad legatura cu BBG mosule !? tongue.gif ... insa daca tot ai zis-o sa vad ce gasesc.. eu as fi vrut un live ation BBC insa ar fi prea frumos ca sa fie adevarat smile.gif
Scorpio
Auzi ... sigur ai vrea asa ceva .... dupa live-action-ul dela GTO si Death Note? tongue.gif Eu zic ca ar iesi o varza totala......bine ca stiu ca tu doar vrei sa vezi 4 fete sexy cum se bat pe acolo si se schimba in costumele alea ...da....punet-i pofta in cui

Ah .... de 2041 se mai stie ceva? ca parca era in proiect
Sidonix
... n-am gasit nimic... pacat ca nu se infiripa nimic din proiectul care se zvonea... 2041 in grafica din zilele noastre... hmm... gindeste ce ar putea iesi wink.gif ... ceva gen fight din appleseed 2004 adroid action smile.gif...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.