Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discutii generale
Anime-Club Forum > Detaliat > Bubblegum Crisis
Pages: 1, 2, 3
Chris
are legatura initial D cu BGC, ca am dat de live actionul la ala cautand live action la BGC.
Emanuel
Am vazut si eu prima serie ova (eps 1-8)
Sincer, nu imi faceam prea mari sperante cu BC, dar am zis sa ii dau o sansa. TRebuie sa recunosc ca am fost foarte placut surprins, seria fiind mult mai buna decat ma asteptam.
In primul rand atmosfera e super faina. Muzica - rockssss, apoi Tinsel city arata foarte cool (mai ales pt un anime asa vechi). Personajele sunt toate foarte faine si likeable - incepand cu Priss, Nene, Sylia, si terminand cu Leon. persoanjele nu sunt patetice sau inervante, chiar tii la ele (un lucru cu atat mai laudabil cu cat a fost facut in anii '80). Singurul minus aici ar fi bad guys - care sunt pur si simplu badddd, nu prea au substanta. Dar per total, great characters. aa, sa nu uit de Mackie - ohhhhh boyyy laugh.gif . Frate, asta da pervers. E una sa spionezi fetele, dar sa te uiti dupa propria sora biggrin.gif ... sigur arata bine, dar totusi laugh.gif tareeeeee
din pacate, Bc nu e perfect - si in opinia mea are o mare problema - povestea. Seria e foarte interesanta, arata super, ce mai, dar din pacate,e destul de confuza, se explica foarte putin. Cine sunt Knight Sabers ? ce urmaresc ei ? Apoi cine sunt boomerii ?. Si o chestie destul de aiurea - daca am inteles eu bine, boomerii erau folositi la diverse munci - domle, daca vezi ca o masina este atat de periculoasa - cand un boomer o ia razna, se lasa cu distrugeri masive si morti - atunci nu mai folosesti asemenea masini. mi se pare tampit cum boomerii tot reprezinta o amenintare, dar ei sunt in continuare folositi - inconstienti oameni.
La asta se mai adauga confuziile la fiecare episod - de ex. intr-un eps. evadeaza niste fete, ajung in tinsel, vor sa gasesca o ...inima (?), ma rog se imprietenesc cu Pris, etc. Totul este foarte confuz - cine sunt ? ce sunt ? ce vor ? de unde vin ? cine sunt adversarii ? Totutl in Bc este prea pe scurt explicat si prea tarziu.
Dar chiar si cu aceasta problema, bubblegm Crisis ramane un anime foarte bun, care mi-a placut mult - 4/5. un SF recomandat tuturor fanilor genului.
Am sa ma apuc sa vad si serialul tv cool.gif
Sidonix
seria Tv dezvolta/completeaza/detaliaza caracterele si story-line-ul... asta este cel mai mare plus... insa din pacate nu egaleaza OSt-ul din 2032... si nici nivelul "cinematografic" la care au fost concepute OAV-urile... BGC 2032 au fost gindite ca filme de sine statatoare in pricipal pt piata americana... ele reprezinta stilul deja clasisc anilor cyber-punk de la sf anilor '80- incep '90... pt o imagine completa urmareste si BBG Tokyo 2040 si de ce nu AD Police (seria originala macar pt OST si idee)...
Lumpy
De acord cu Sid AD Police e completare necesara, dupa parerea mea. Dar cand vine vorba de BGC 2032 too much thinking will be bad for you, just let the cyber-punk envelop you tongue.gif
Iar seria aduce raspunsurile alea pe care le cauti tu, sper sa iti placa
Emanuel
seria tv am sa o vad cu siguranta, cat despre ad police... sa vedem.
dar o curiozitate : de ce numiti Bc cyber-punk ? am intalnit clasificarea asta si la unii critici, dar mie nu mi se pare un cyber-punk. Eu as zice ca e un Sf destul de clasic (sigur, Cyber-punk e un subgen al genului sf, dar... tongue.gif ). Spre deosebire de anime ca Gits sau Metropolis, in Bc nu apar elemente filosofice referitoare la ce inseamna safii om, diferenta om/masina, cum ne afecteaza cybernetica viata, etc... Mie mi s-a parut mult mai action-oriented, asa ca nu l-as numi cyber-punk.
Sidonix
emanuel urmareste 2040 pt a afla raspunsul l-a intrebarea pusa de tine... iti recomand sa adaugi si Bbg Crash...
2032 it's all about music & action in Hollywood Style smile.gif
Sidonix
Kinuko Oomori - Konya wa Hurricane

daca tot am dat azi peste gold oldies fac un refresh de old topic smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.