Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Armitage III [OVA & movies]
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Science Fiction
andrixnet
A vazut cineva Armitage III ?

Din ce am vazut pe aici, nu s-a zis nicaieri nimic despre Armitage.

Initial a parut o situatie un pic aiurea, cu pustoaica aia in post de ofiter de politie (hey, sa nu uitam fanservice-ul smile.gif ) dar, ca de obicei, pe masura ce am avansat in episoade, au intrat mult mai adanc.

Unele intrebari ma duc cu gandul la Ghost in the Shell, da' nu mi-o pot imagina pe Kusanagi in postura de mamica robot laugh.gif

Per total, mi-a placut, si tipa e simpatica foc.

Ross e un pic cam prea MARE (think Total Recall cu un Schwartzie de 2 ori mai mare smile.gif smile.gif smile.gif )

Any thoughts? Anyone?
SebyTheDragon
Io am vazut ambele filme !

Dual matrixul e superior din pdv al animatiei ...si chiar si al povesti....Per total ambele mi-au placut! A fost o faza in care ii arata pe ei la sfarsit cum demolau o armata intrega :twisted: ...aia chiar mi-a placut!!
andrixnet
Eu intai am vazut OVA (4 ep) si pe urma Armitage III - Poly Matrix.

Filmul a cam fost o dezamagire, aproape identic cu OVA, doar multe scene taiate. Ici colo, pe final parca cateva scene noi ce nu apar in OVA.

A pierdut mult din forta cu care a impresionat OVA.

In schimb al doilea film, super.

Mami Armitage ! laugh.gif
CyBeR
Never cross a robo mamy!It's bad news!

Eu am vazut doar filmul Dual Matrix si mi s-a parut ca fiind SUPER realizat.Ca sa-mi conving un amic sa-l vada i-am zis ca-i un fel de Ghost in the Shell Reloaded(don't ask!).Oricum,si lui i s-a parut super filmul atat ca animatie cat si ca poveste si personaje.Si eu sunt de parere ca merita vazut din plin filmul asta,desi asemanator cu GITS,e la feld e bun sau poate cine stie...mai bun.
andrixnet
Iti recomand cu caldura sa vezi si restul.
Sidonix
andrixnet nu stiam ca esti fan Kimagure !... :weee:

...revenind la Armitage...face parte din genul cyber-punk....imi place genu...Armitage este un nume de referinta in lumea anime...imi plac utopiile gen AI...Megatropolises...Cyborgs and stuff... Armitage -PoliMatrix e mult mai apropiat de animatia din anii '90...Dual-Matrix..hm miroase a 2k anime....completeaza povestea initiala...

cyber-punk a fost un gen de baza al anime la sf anilor'80 -ineputul '90...multe capodopere fac parte din gen...Gunm (Battle Angel Alita in var U.S.A), Bubblegum Crisis 2032...hm ce vremuri...
SebyTheDragon
Ca tot veni vorba de cyber-punk...try Angel Cop...E un pic cam vechi...da mere big time......cafteli super...

Asa e...Dual matrix...chiar e de noua generatie...Stilul ...nu cred ca a disparut....ganditi-va doar la Gits...
Sidonix
aha Seby...AngelCop e relizat in old style kick-ass...dure ambele tipe...mai ales domsoara cyborg Lucifer :twisted: ...de abia reusesc sa o calmeze.....

...tot cyber-punk e si Cyber City OEdEO....revolutionar la aparitie...animatie superba...caractere puternice.....

PS:...am remasterizat AngelCop in format avi din asf-ul ala penal...
SebyTheDragon
Degeaba ai facut chestia asta ...ca tot ca dracu se vede.....indiferent de codare... :x !
Sidonix
se poate Seby...insa pe tv out mi se vede oglinda....tv e mult mai putin sensibil la calitate fata de monitoare....de fapt cind e vb de orice filme sau anime, tv e baza...22 de inchi rulz...
SebyTheDragon
Logic ......ca pe tv AI IMPRESIA CA SE VEDE MAI BINE...Un monitor ...datorita rezolutiei mari ,e capabil sa rede imaginea cu mai multe detalii!! Io ma refeream la codare in sine...codarea ta ...defapt e mai proasta decat asful original.....asa ca ...sincer ai facut-o degeaba....

Asful nu se vede cine stie ce...L-ai mai codat si tu....??!!! Felicitari...implicit ai mai pierdut din calitate...Lasa tvul ..deoparte ca n-are a face.. 8) !
Sidonix
ai dreptate Seby..din ceva prost nu ai cum a faci bun... logic, insa am scapat de buffering si pot skipa instant...

..chestia cu tv-ul...imi place asa...stau in pat relaxat...nu ma mai holbez in fata monitorului....si in plus cu pan-scan poti schimba unghiul vizibil mult mai bine pe tv decit pe mon datorita diagonalei mari....mon de 22 ' nu se merita...mai degraba imi iau un tv cu diag >22 '
zeri
Dupa ce am revazut Armitage-ul mi-a trecut prin minte o comparatie ciudata cu Chobits si cu intrebarea pe care am pus-o pe topicul respectiv /happy.gif

Oricum, vroiam sa va intreb daca se zice undeva in ova-uri sau chiar si in film, cum era posibila conceperea unui copil avand, teoretic, un singur parinte? Nu e nevoie de material genetic de la doua persoane pentru a crea o fiinta distincta?
ibarbar
Daca ti-aduci tu aminte Naomi face copilul cu detectivul (lapsus la nume), nu de una singura. Practic replicantii aia de nivel 3 sau 4 care puteau procrea erau o combinatie biologica si tehnologica.
zeri
Cand am zis "un singur parinte", ma refeream chiar la detectivul ala, Ross. Naomi e un robot pana la urma, deci nu poseda material genetic, deci...ceva lipseste.
Pyro
am si eu o intrebare, legat de armitage III, eu am vazut un film intreg (un cd de 700MB), si nu episoade.. acum intreb, am inteles eu gresit? sau in afara de film sunt si episoade?
zeri
Pai e cam asha:

Armitage - OVA - 4 episoade - 1994

Armitage - Poly matrix - film - 1996

Armitage - Dual matrix - film - 2001

Filmul Poly Matrix contine exact actiunea din cele 4 ova-uri numai ca sunt taiate foarte multe chestii. E un fel de rezumat la ova-uri.

Filmul din 2001 e continuarea, cand Naomi si Ross au un copil - pe Yoko
Pyro
asa, dupa mai multa documentatie, am descoperit ca eu am/m-am uitat la Armitage III: Poly Matrix biggrin.gif
Chris
Zeri, daca ai vazut si OVA-urile, zi-mi si mie daca sunt la fel de interesante si daca poti sa mi le dai si mie... :twisted:
zeri
Pai sunt interesante, adica au cu cel putin o jumatate de ora mai multa actiune decat Poly Matrix-ul. Pot sa ti le dau, si cred ca prin Scorpio e cel mai simplu...o sa vb eu cu el joi.
Ranma-kun
Am vbazut si eu Armitage III Dual Matrix si e destul de tare, imi place ca are multa actiune si elimina fazele de stay and talk and think it over cum sunt de exemplu in GITS SAC, in general e super, si la toti fanii GITS sunt cam sigur ca o sa le placa
CyBeR
Aoleu...s-a implinit mai bine de un an de cand am urmarit Dual Matrix si de cand am zis ca am sa vad si restul. Abia acum m-am apucat sa urmaresc OVA-ul iar din cate am citit pe net, Poly matrix e doar o reeditare si taiere a OVA-urilor asa ca presupun ca am sa sar filmul asta.
Vazut primul episod pana acum si trebuie sa spun ca-mi era dor de ceva intr-un stil mai vechi...mi-era dor de cyber-punk...n-am mai vazut nimic de genul asta de cand am urmarit Bubble Gum Crisis cred.
Emanuel
Am vazut si eu Armitage ova si dual matrix. polimatrix nu l-am mai vazut pt ca am inteles ca e practic ova.
Armitage m-a surprins intr-un mod foarte placut. Ovaul e super fain, o poveste foarte interesanta, un design meserias, muzica faina, personaje - naomi e tareeee. Un cyber-punk adevarat.
ova - 5/5
Dual matrix-ul - desi e bun, mie mi s-a parut mia slab decat ova. In primul rand accentul cade mai mult pe actiune (ok, stiu ca pt multi asta e un plus tongue.gif ) in detrimentul povestii, lucru care nu mi-a placut. In al doilea rand, au schimbat design-ul personajelor mad.gif - Naomi arata mult diferita de ova sad.gif .
4/5
Oricum, pt fanii cyber-punk (si nu numai), Armitage e o alegere sigura
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2023 Invision Power Services, Inc.