Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: OVA
Anime-Club Forum > Detaliat > Rurouni Kenshin
Pages: 1, 2
Urfe
Dintre cele doua - doua are, nu? - preferatul meu este primul. La inceput, cand l-am vazut, am ramas masca si amarat cam toata ziua... :oops:
Seisouhen este bun, dar deja apar mai multe personaje si te incurci putin in nume daca nu ai vazut serialul.... (care este difuzat pe Antena 1, duminica dimineata)


PS: Multi fani - faceti topic-uri!
SebyTheDragon
Io nu mai zic.....pt mine Samurai X OVA este animele absolut!!!L-am vazut si cand aveam cam 20 de cduri..si..am ramas masca...E,creca singurul film care il vad de fiecare data cand mi se da ocazia...l-am vazut cam de 6 ori pana acuma.Acuma va dati seama de ce am si semnatura din el!!
Seria nu se ridica la nivelul lui nici pe departe insa nu mai conteaza..
Am vazut-o si pe asta(seria)...95 de ep..cam multe dar mere cand esti in vacanta biggrin.gif
Nu mi-am luat inima in dinti sa ma uit la Seishouken.... cica moare Kenshin sad.gif .
bogdragon
Seishouken este impresionant tocmai datorita modului in care moare Kenshin. Pentru cineva cu o indemanare atat de mare, moarte lui este cu adrvarat penibila dar cred ca pe placul samuraiului ratacitor.
Pentru cine nu are timp sa vada seria, este suficient sa vezi cele doua OAV ca sa ai suficiente cunostinte despre firul epic al povesti.
Scorpio
Ma nu vreau sa par prea destept, dar... sunt 4 OAV-uri. Practic sunt 2 dar daca n-ati observat cele 2 sunt impartite in 2 fiecare. Dupa primul n-ati vazut ca sunt credite si tot tacamul?! Deci eu zic ca sunt 4. Oricum le-am vazut si eu. Misto. Seria o sa mai aibe de asteptat pt. ca am altele de vazut care cred ca o sa-mi placa mai mult si n-au 95 de episoade
morebla
Stiam si eu de 4 ova... Iar Seishouken m-a suparat foarte tare, posibil pentru ca l-am vazut imediat dupa serie care este putin mai optimista, vesela. Pur si simplu a fost prea neasteptat sa moara Kenshin si inca atat de jalnic. As fi acceptat o moarte intr-o batalie, ceva mai eroic sau sa moara batran si stimat de tot satul, dar Kenshin din Seishouken este doar o umbra a lui Kenshin cu care ma obisnuisem eu. Nu prea stiu ce s-a vrut cu finalul asta dar m-a dezamagit puternic
Diana
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Postul de mai sus care scrie ca este al lui blablabla este de fapt al meu. Explicatia mea este ca probabil cum am lasat fereastra cu post a replay mult timp deschisa, mi-a expirat sesiunea nu am realizat asta, am apasat submit si mi-a inregistrat postul ca fiind al lui (cred ca era logat pe forum atunci). Imi pare rau dar nu a foat cu intentie Blablabla biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif

Si vreau sa rectific ceva din ca am zis mai sus. Abia acum am realizat ca da sunt 2 OVA fiecare a 4 episoade. Dar postul ala nu pot sa-l editez ca cica nu-mi apartine
vik
Sunt doua dar primul e pe 4 parti si al doilea pe 2. Dupa parerea mea sunt cele mai reusite dintre toate.Primul cel putin este recunoscut pe plan mondial ca cea mai buna animatie din 1999. Nu este cel mai buna ca si grafica dar combinand povestea si felul cum a fost realizat. Ce sa mai spun cei care l-au vazut stiu despre ce vorbesc.
Seria e mult sub Ova dar e ceva normal.
Seisouhen finalul era evident. Kenshin nu trebuia sa moara de sabie. Era o promisiune facuta lu Tomoe. Dar daca vreti sa intelegeti cel mai bine povestea va recomand Manga unde este exact povestea creatorului fara modificarile facute de televiziune. Cine e interesat pot sa-i dau si linkul catre site-ul de unde poate downloada scanarile.Trebuie doar sa ceara.
Anty
Vik , Daca ai link-ul scriel pentru ca ma intereseaza si nu cred ca numai pe mine . Cred ca e bine venit sfatul tau pentru ca sper sa lamureasca citeva lucruri din serial .
Si ii dau dreptate lui DIANA -prima parte (cea cu 4 parti) e cea mai buna . Dupa ce l-am vazut nu am mai reusit sa-mi iau gindul de la el citeva zile ca sa nu spun de efectul imediat ( cazuse cerul pe mine )-am avut toata ziua o fata lunga de nu stia nimeni in casa ce ma apucat .
vik
Hahahahahaha Pe mine m-a tinut cam o saptamana. O saptamana fara un zambet pe fata. Pur si simplu n-am putut. Dupa aceea Kenshin forever.
Pe acest site gasiti toate linkurile care merita pt download.

http://www.theholygoats.nl/sazan/links.html
Sidonix
Tot ce pot sa spun eu despre aceasta serie super naspa ....... e nimic......Sorry but that's the way i fell........
SebyTheDragon
Yup....nus de ce ziceti voi ca ar fi 4 ova diferite...ale 4 alcatuiesc un film de lung metraj la cap la coada!!!

Seishouken are 2 ova saumai bine zis ova 2...

http://www.animenfo.com/animetitle,315,tjb...ni_kenshin.html


Pt e animele absolut...chiar daca pe uni nu i-a atins cu nimic....
Io am reflectat cam 15 min in fata monitorului fara sa misc mai nimic dupa ce am vazut Samurai X-Reminesance(ca asa zice) ... :cry:

PS Vik...uitate si la Semnatura mea....nu tre sa mai zic de unde e!!!
bogdragon
Initial cand am facut rost de film (primul OAV) ma asteptam la ceva ridicol. Cei drept numele de Samurai X este ridicol (mi se pare ca defapt americani au dat numele acesta). Insa m-am inselat amarnic. Filmul mi-a mers la suflet, devenind unul din favoritele mele.
Grafica si animatia este nemaipomenita si si mai important, povestea este bine structurata.
Moarte lui Kenshin este superba, dar si mai superb este modul in care se chinue inainte. Kenshin nu are parte de onoare in moarte pentru ca el prin moarte se caieste pentru toate "atrocitatile" pe care le-a facut. De ce are parte in schimb, este confortul celor dragi (Kenshin se chinuie de unul singur dar rezista ca sa se intoarca la sotia sa doar ca sa moara la scurt timp).
Ce este interesant in al doile OAV este faptul ca Kenshin are un fiu, care desi este talentat in folosirea sabiei, traieste intr-o epoca ce nu mai cere samurai iscusiti. Atata talent, dar degeaba.
final maniac
io vazut serialu prima data si dupa aia OVA-u
comentariu: e mai bun OVA-u la grafica si animation-frames fata de serial
oricum OVA e prea scurt...e prea OVA....mai bun e serialu, ca e mai luuuuung 95ep(care dupa ep 50 o da in telenovela-SF)???NAH.
Io zic ca si OVA si serialu merita vazute, sunt bune, si e o istorie romantzata fictiva despre Meiji-era , stiti voi!!!!!

'the strong shall prey upon the weak' - Shishio Makoto
or somethin' like that.
SebyTheDragon
Read mai signiture....e mai interesanta biggrin.gif !!!
Ovaul e recunoscut pe plan international.....si io il consider cel mai tare anime al tuturor timpurilor...Seria...nu e atat de buna....pt mine nu e nici macar la 1/2 din nivelul ovaului...
vik
"Death no longer terrifies man.The smell of blood is as common as the smell of white plum.So,he creates slavery and savegery wich surpass the horror of dying.This can only be fought with more bloodshed and the cicle NEVER ENDS." Hiko Sejuro Tsuioku Hen-Act 1 ~ Kiru Otoko ~ The Man Who Slays(versiunea dublata. Destul de bine dublata de altfel)

O buna semnatura. 8)
MaTTh
Deci Samurai X am urmarit shi yo shi pot sa spun ca-i SUPER!!!!
Anty
Merci pentru linK SebyTheDragon
Anty
Am vazut pagina si e destul de complexa
SebyTheDragon
Situl in sine e super complex...si are lincuri la siturile oficiale ale oricarui anime aproape...bineinteles daca exista!! biggrin.gif

www.animenfo.com
morebla
Sidonix, nu te supara, dar te-as ruga sa dezvolti putin parerea ta despre Samurai x, toti care au postat aici si-au motivat parerile iar tu ai fost prea vag; De ce nu-ti place Samurai x ?
Sidonix
Ok Mr.Bla ...... Nu cred ca e nevoie sa maturizezi un caracter timp de 95 sau cite sunt de ep si apoi sa-l ucizi....altceva ...sunt satul pina peste limita mea admisibila de samurai....prea multa onoare...prea multa jertfa.......pe linga atitea lupte si bouturi interminabile se infiripeaza o povestioara de dragoste ..patetica...un feeling to much to less.....sfirsitul poate fi pe gustul meu dar vroiam si mai multa drama si durere ...Pot sa afirm un lucru - cind am vazut primul anime acum citiva ani buni...am simtit furnicaturi pe sira spinarii , inima imi palpita .... prima impresie a fost foarte puternica......intotdeauna am cautat sa resimt acea euforie de mult trecuta .... doar doua anime pina acum m-a facut sa simt astfel ..una reprezinta o evolutie a spiritului uman...cealalta este o masina a timpului care imi da o imortalitate aparenta de fiecare data cind o privesc.. nimic din prima experientza nu s-a mai repetat ....totul mi se pare anost ... inundat de culori ametitoare si imaginatie nefocalizata....Satisfied.... :?:
Nu vrea sa spun nimic....important ...ce tin ...tin doar pentru mine......
SebyTheDragon
Man ...chiar as dori sa aflu ce varsta ai!!
Io am 20 biggrin.gif !!Ai un punc de vedere c-am rar intalnit...nus cati cunoscatori gandesc ca tine ...insa ma rog ..gusturile nu se discuta!!!
Io chiar iubesc seriile cu samurai!
Kenshin nu este chiar foarte buna ...Insa de ex

Samurai X OVA,Samurai Deeper Kyo ,Ninja Scroll TV si filmul mi se pare niste filme foarte reusite!
yuki
ma inscriu si eu in rand cu toata lumea si spun ca da, primul OAV e cel mai bun. Al doilea mi-a placut tocmai pentru modul in care moare Kenshin . Dupa 95 de episoade cu lupte mi se parea prea banala o "death by the sword". Cred ca daca nu se lungeau pe 95 de episoade ( si faceau doar 60-70 sa zicem ) era mut mai reusit serialul. Mai ales ultima parte a fost cam " out of character " ca sa zic asa. Si viziunea lor despre cum arata o cruce e deplasata ( ma refer la partea cu Sayo a.k.a. Magdalia si fratele ei). Dar mi-a placut la nebunie vocea lui Kenshin in serial si faptul ca e mai relaxant, mai cu poante. You gotta love : "Oro ? " . Oare cum traduc asta romanii?
SebyTheDragon
Creca il traduc cu "daaaaaaaaaaaa" ...Pe masa nu am a din a dar v-ati prins!! biggrin.gif

Mda...in serie ..dupa ce il omoara pe Shishio...prin ep 55-60 daca nu ma insel...restu e cam de umplutura...
Iar voi ...vreti sa ma bagati in mormant.....chiar ma uit la al doile OVA ca m-ati innebunit!!!...Asta se va intampla dupa ce vad pt a 7 oara primul OVA wink.gif !!
Anonymous
Sidonix ... cred ca ai pareri prea transante dar nu sint cu totul impotriva lor . Eu insa am gusturi mai largi . Stii ce? Daca nu lai vazut uitate la Perfect Blue si s-ar putea sa resimti prima inpresie de care vorbeai . Eu am fost foarte placut impresionat cum s-a putut juca acel anime .
Anty
Sidonix ... cred ca ai pareri prea transante dar nu sint cu totul impotriva lor . Eu insa am gusturi mai largi . Stii ce? Daca nu lai vazut uitate la Perfect Blue si s-ar putea sa resimti prima inpresie de care vorbeai . Eu am fost foarte placut impresionat cum s-a putut juca acel anime .
Sidonix
Cred ca vrei sa ma insultzi Anty :!: :?: ....adica tu ce crezi ca eu vad animeuri doar de cind m-am inscris pe forum si nu am vazut Perfect Blue ....... daca am ce am zis inseamna ca stiu la ce ma refer ... Transant spui ... eu zic ca inca sunt foarte cuminte in afirmatii ... Stii ce inseamna Flame-Thrower nu.. :?: .... Sa vad ce o sa faceti daca o sa apara si pe Forum la noi ... cu toate ca nu cred ca va fi posibil ... Daca nu stii ce reprezinta Don't ask me brother cause i won't tell you...... :arrow:
morebla
I'm not satisfied, yet.

Iti impartasesc sentimentele tale fata de acest serial insa ce mi-a placut mie a fost, inceputul ,cele 4 episoade Trust and Betrayal, ce parere ai de acest Samurai X ( la cre nu te-ai referit deloc si care ,dupa mine ,este unul dintre cele mai "interesante" anime-uri pe care le-am vazut , in genul asta).Sfarsitul cred ca este pe gustul tau , deoarece , exista multa drama si durere, tradari, resentimente... (sa presupunem ca este separat de restul seriei...)


QUOTE
am simtit furnicaturi pe sira spinarii , inima imi palpita .... prima impresie a fost foarte puternica......intotdeauna am cautat sa resimt acea euforie de mult trecuta .... doar doua anime pina acum m-a facut sa simt astfel ..una reprezinta o evolutie a spiritului uman...cealalta este o masina a timpului care imi da o imortalitate aparenta de fiecare data cind o privesc

asta am simtit eu cand am vazut Samurai x Trust and Betrayal; drama mea a fost ,ca apoi am facut rost de serial , oav-uri si film, care m-au dejamagit total, mi-au inselat asteptarile peste masura .,insa le-am vizionat ca poate poate...

ps: ce e aia Flame-Thrower , ca mai facut foarte curios :?:
SebyTheDragon
Flame-Trower...e o arma.. logic....de macelarit in masa!!!!!!
Ce draq nu ati jucat Starcraft,Serious Sam 2 sau mai nou Unreal 2???
In Starcraft o echipa de FireBati faceau lejer una de Zealoti!!

Creca Sidonix a zis ceva de genul...Sa vezi ce surprins o sa fii cand vin la tine la usa cu DRUJBA!!!

PS: Personaly i prefer Flack Cannon!! biggrin.gif I need more BLOOD!!!!!! :twisted:
Sidonix
Mai Seby esti tare hazliu.....adica la DRUJBA nu m-am gindit pina acum laugh.gif laugh.gif Chiar asa de violent nu sunt eu ...prefer sa ucid doar cu cuvintele ...violentza nu ma caracterizeaza ...... ... nu la asta ma refeream .... ce vroiam sa zic poate fi caracterizata ca un fel de arma dar numai in sens metaforic .. Draga Seby mai lasa gindu de la jocuri .... laugh.gif ca o sa o iei razna in masa....de la atita blood... laugh.gif ....raspunsul o sa-l gasiti pe forumurile din afara :idea: .... :arrow:
morebla
Draga Seby, ti-ai dat sema, evident , ca l-am intrebat pe Sindonix ce este acest Flame-Trower in viziunea lui sau daca este vreun program mai aspecial pentru forumuri, eram curios.
Ca sa-mi dau sema ce este un Flame-Trower , nu este neaparat sa fi jucat vreun joc, stii asta, nu ? wink.gif
MaTTh
Are careva ceva manga cu samurai X sa-mi trimita shi mie????
Pen-Pen
Heheheh.. Rurouni Kenshin, complet.. pe 2 CD-uri (aproape)! :twisted: (ca manga)
Anonymous
Va cam aprindeti repede si fara sa fie foc biggrin.gif . Sidonix ... departe de mine gindul de a te jigni . Am vrut sa stiu doar daca ai vazut acel anime si daca ti-a placut ... atit . Se vede ca ca ai gusturi foarte singeroase si de asta cred ca am sa unblu cu binisorul pe linga tine deacum inainte biggrin.gif
Fate
Erm.....io nu pot face akltceva decat sa intaresc parerea majoritatii preopinentilor mei : primul OAV din Rurouni Kenshin , cel in 4 acte este cel mai tare anime pe care l-am vazut vreodata ...... Este un titlu de referinta , si sincer , nu imi vine a crede ca totusi unii inca nu l-au vazut ....Serialul ete cu adevart cam lung , insa , in opinia mea , problema sa este alta . Elementul care capteaza in mod deosebit atentia si aprecierea spectatorului este felul in care intensitatea actiunii este distribuita si doza de imprevizibil care o insoteste ... aici tokmai aceasta este problema : intensitatea actiunii , in lok sa creasca pana la momentul final , urmand diferite schimbari de situatie la care spectatorul sa nu se poata astepta , creste pana la un anumit punct , in care nu reuseste inca sa stimuleze la maxim emotiile spectatorului , apoi scade , schimband totul intr-o pliktiseala totala , dupa care iar mai creste un pik , iar scade si tot asa ... in final deja ajunge la o limita atat de joasa , incat numeri episoadele care mai urmeaza pana la ultimul . Momentul cel mai savuros este cel al luptei finale cu Shishio Makoto ; daca de aici intensitatea actiunii ar fi continuat sa creasca , ca urmare a unei eventuale rasturnari bruste de siuatie , succesul acestei serii s-ar fi ridicat cu mult deasupra a ceea ce este acum ... In fine , eu cred ca fiecare serial in parte este o expresie a unei anumite viziuni artistice , pe care , daca nu o putem intelege , cu siguranta o putem respecta .
Rurouni Kenshin TV , cel de 95 de episoade , este un ansamblu de imperfectiuni ; mergand insa pe principiul ca imperfectiunea generalizata creeaza pefectiune , este un serial reusit , tokmai prin capacitatea sa de a transpune previzibilul in imprevizibil . De fapt acesta este punctul sau forte : previzbilul devine imprevizibil si mesajul celui care a dat viata personajului ajunge la noi intact . Misiunea artistului nu este neaparat sa faca ceva care sa placa celorlalti , ci sa reuseasca sa isi transmita viziunile asa cum sunt ele , fara a le supuna eventualelor metamorfoze psihologice si sociale . OAV II -ul , prin simplitatea dramatismului , intareste ceea ce am afirmat mai devreme ....
Eh , sunt curios daca Sidonix imi impartaseste punctul de vedere .....
Thanks ...
kaoru
nai vazut SamuraiX ?! nai vazut anime adevarat...... mie mila de tine
:twisted: esti deadreptul patetic....
SamuraiX...hmmm.. THE BEST. Punct.
Fate
Kaoru : Ori nu vorbeai cu mine , ori daca vorbeai cu mine , te inseli tongue.gif
Am vazut Samurai X , cred ca am lasat destul de usor de inteles treaba asta , si este cu adevarat , cel putin si in opinia mea , BEST ANIME EVER !
kaoru
hmmm...mda
ERAM DIN NOU SARCASTIC!!!!! normal ca miam dat seama ca lai vazut...
da......din pacate eu nam vazut partea in care Kenshin moare sad.gif.
as vrea din tot sufletul sal vad. TREBUIE....
Scorpio
Da OAV-urile sunt misto, dar seria........lasa de dorit masiv.

Din cate citesc eu de aici voi n-ati prea vazut multe anime, de zice-ti ca Samurai X este Best Anime Ever. :? Scuzati-ma, dar....mai largiti-va orizonturile
kaoru
mhmmhm....mda...ok ....nu raspund la provocari :twisted:
Fate
Scorpio , eu nu am incercat sa iti impun preferintele mele . Am spus clar ca este opinia mea . Eu cred ca Samurai X este cel mai tare , deci asta nu inseamna ca este cu adevarat cel mai tare . Orium de gusturi nu se discuta ..... poate sa fie un anime pe cre sa il detesti ( ca sa nu dau nume ) si sa gasesti pe unul care sa zika ca e BEST ANIME EVER .....You never know ....

Hmmmm, Scorpio , care este BEST ANIME EVER , dupa parerea ta ?!?
Sunt curios sa aflu ....
Thanks ....
Scorpio
Fate......cand faci o afirmatie de genul BEST ANIME EVER....trebuie sa ai cu ce sa argumentezi...adica cu vrun grad prix, sau de pe vrun site in domeniu care face sondaje sau chestii de genul asta....pt. ca altfel parerea ta este doar a ta si fara valoare de adevar, practic.

Asa pot spune ca......DBZ e best anime ever.....cand nu prea este asa. Sau pot spune ca orice serie care am vazut-o si mi-a placut foarte mult este best anime ever.

opinia mondiala este ca ba Akira, ba GITS.......la capitolul serii.....BGC OAV-urile au un statut foarte bun

Deci mie mi-e foarte greu sa spun ca o anumita serie sau un anumit film este best.
Fate
Cand zik ca este parerea mea , este clar ca ma raportez numai la ce gandesc eu , deci nu este nevoie sa iau in consideratie nici un fel de sondaj , sau altceva de genual asta .
Scorpio
Fate....cum vrei...n-are rost sa-ti explic ceva ce ar trebui sa intelegi
Diana
Samurai X OVA este un anime de referinta pt mine. Filozofia m-a impresionat, personajul principal este unul din caracterele mele preferate. Actiunea este perfecta, nu se idealizeaza, nu incearca sa ascunda nimic. Chiar poti sa invinovatesti personajul daca vrei. Ti se dau suficiente motive (nu este chiar asa de inocent cum pare, sub aparenta aceea idealista se ascunde un adevarat razboinic). Si ce daca el vrea sa ajute pe toti inocentii, ceea ce realizeza de fapt este o baie de sange. Povestea este superb realizata si conceputa. Sa nu mai pomenesc de grafica si sound, care sunt best. Adika merita.
Fate
Scorpio , inteleg . Nu pot afirma ca un anime este BEST ANIME EVER , atata timp cat nu am vazut totul , ca sa am cu ce titluri sa il compar .
Asadar , este de asteptat ca opinia mondiala sa nu incline catre titlul care imi place mie . Da-mi voie insa sa gresesc . Si ca sa rectifik totusi si sa nu fi suparat pe mine , voi zice ca este cel mai bun din cate am vazut eu . Cerd ca de data asta ma aprobi . Si , intr-un fel , sunt si eu mai multumit , pentru ca acum spun un adevar . smile.gif
Thanks ...
Scorpio
Ai fost in gand cu mine....ca exact diferenta asta vroiam sa ti-o evidentiez si eu biggrin.gif . Cat despre faza cu suparat...nu sunt...doar am vrut sa te fac sa intelegi ca ai gresit.

Oricum.....eu zic sa mai faci rost de anime.....ca s-ar putea sa-ti placa altele mai mult
Bawmwolle
Ce-i aia OVA??????????????? :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Bawmwolle
Gata, in sfarsit, am aflat...
Le-am si vazut, Romantic Tales from the Meiji Era(cel in patru acte) si Seishouken(sau cam asa ceva:P).
Mie parca mi-a placut mai mult serialul...In filme totul este excesiv de serios..de la grafica pana la actiune..Actiune este chiar dramatica as putea spune....Iar seishouken este chiar trist... :cry: :cry:
Fate
Mie imi plak mai mult cele triste .... intr-un fel , iti impun o atitudine meditativa exceland prin seriozitate .....si nu pliktisesc , spre deosebire de cele LUNGI si usor amuzante , in care subiectul este si el cam diluat . Mesajul de asemeni da si el de gandit .....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.