Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: OVA
Anime-Club Forum > Detaliat > Rurouni Kenshin
Pages: 1, 2
Scorpio
Seria este cam copilaroasa....prea multe faze comice pt. ce strictete si tarie AR trebui sa aibe Kenshin..care oricum nu prea arat fizic a Spintecator sau oricum lasa de dorit.

OAV-urile sunt acel gen de anime..care spun mult in putin.
Bawmwolle
Tocmai asta e farmecul!!!!!
SebyTheDragon
OVA din cate stiu io vine de la Original Anime Video. creca tre sa dau un search pe chestia asta!! Insa in principiu asta insemna. Deobicei prima data se scot ovauri si dupa tvuri....
Aici ...a fost altfel....kenshin seria e din 97 iar Reminesanceul e din 99...Insa daca te uiti la firul epic...tot reminesance ar veni primul..

Io am mai spus si o zic...Samurai x Reminasance este animele ABSOLUT..bineinteles din ce am vazut...si am cam vazut....
Bawmwolle
Am aflat si eu intre timp ce e aia OAV.
kaoru
exista multe info pe forumul asta daca ai rabdare si timp sa cauti (din pacate chestia cu timpul o simt si pe pielea mea asa ca nu va mai reprosez nimic ca nu-si are rostul).





in legatura cu OAV-urile este vorba despre caile prin care sze difuzeaza animeurile....in Japonia mai ales....



Anime- Mult timp anime a fost considerat 'un gen', in realitate fiind o forma de arta care include orice gen ce poate fi regesit in cinematografie si/sau literaura; evaluarea anime trebuie facuta cu la fel de multa grija ca si evaluarea filmelor sau a romanelor, ba chiar cu mai multa grija data fiind dificultatea cu care se realizeaza un anime reusit.

In Japonia anime se difuzeaza pe 3 cai:

1.la TV prin laser disk (LD) DVD sau caseta VHS

2.Filme-prin LD,DVD si VHS

3.OVA- Original Video Animation ,acestea sunt difuzate prin LD,DVD si casete video



OAV/OVA

"Animatie Video Originala" se refera la anime care a fost lansat direct pe video....care na fost prezentat la TV sau in cinematografe.sunt mai bine desenate decat seriile deobicei...story 'comprimat'...spune multe lucruri in putine imagini si actiune.Un maximum de efect cu minimum de efort. un adevarat exercitiu de maiestrie.
Sidonix
Am observat ca Kenshin avea o pasiune pt Titireze biggrin.gif ...cred ca o fi fan BayBlade biggrin.gif ...
Thor
O fi fost si el pe acolo, dar nu era foarte bun si s-a hotarat sa se apuce de arta samuraiului... :roll: :wink:



[/size]Care pe care![size=24]
Sidonix
hehe...eu zic ca titirezele o fo pasiunea lui pina a dat de /love LOve /love ...o schimbat hobby-ul dup-aia...ce nu face samuraiul pt o gheisha biggrin.gif
Thor
It sure as hell wasn't for the food(she was a badddd cook) :barf:
Sidonix
biggrin.gif yep...da ai vazut ca a prestat bine /love ...cu greu l-a tradat pe kenshin...
Thor
Pai de fapt nimeni din party nu l-a tradat>>>s-a vrut a se arata ca drumul dreptatii este pavat cu multe incercari si obstacole dar onoarea si devotamentul vor face ca legatura dintre oameni sa fie tot mai stransa si mai pura....oricate tentatii ar iesi in cale...Si daca stai sa te gandesti, intr-o relatie in Japonia, femeia este foarte devotata barbatului(si Kaoru il iubea pe Kenshin inca din primele episoade>>>sau cel putin ar fi vrut ceva mai mult din relatia lor de inceput>>>tot Kenshin o feminizeaza>>>o face sa incerce mai multe, sa se auodepaseasca, sa fie un as in toate domeniile in carese implica)>>>devotament si first-love pura ca o floare de cires
Muza chan
Rurouni Kenshin: Trust and Betrayal

Vazusem cateva episoade de pe la mijlocul seriei TV, si cunosteam un pic personajele cand m-am apucat sa vad Tsuioku Hen. Am facut bine ca am inceput cu el, cu toate ca in mod normal, trebuia vazut in ordinea in care a aparut. Dar pe vremea aceea ma chinuiam sa stau departe de el, pentru ca stiam ca-mi place si erau prea multe episoade de strans. biggrin.gif

Filmul e unul dintre cele mai bune... pentru mine e perfect. Foarte aproape de stilul lui Kuroshawa (al carui fan ma declar), modul in care e realizat, regia, desenul, muzica... totul e superb. Povestea e cutremeratoare, personajele sunt serioase, evolutia e interesanta. Practic, au reusit sa dea explicatiile pe care mi le doream. Tot ce se intampla acolo, explica evolutia lui Kenshin si te face sa intelegi personajul din seria Tv. Tsuioku Hen e matur, e dur, e zen.
cipmaster
La OVA's trebuie incluse in plus fata de Trust & Betrayal si Rurôni Kenshin: Seisô hen AKA Samurai X: Reflection sau Time. Prezinta ce se intampla cu Kenshin dupa ce renunta sa mai fie rurôni (adica wandering) ... si este seria de OVA's care conclude asupra destinului lui Himura, acum unit cu al lui Kaoru.
Mi-au placut toate OVA-urile, filmul si seria.
Poate cel mai mult mi-a placut 星霜編: muzica potrivita, grafica superba si finalul trist si fericit al unei povesti frumoase => capodopera si poveste de neuitat...
vipe
sunt de acord cu tine, mi se pare cea mai completa poveste de pana acum.....incepe de cand era el mic copil, este antrenat de Musashi si se termina cu moartea sa, in bratele lui Kaoru....este o serie superba, desi unele episoade au fost trase de par, filmele sunt foarte bune.
trust_no_more
Ova-urile, amandoua atat "Trust and betrayal" cat si "Reflections" sunt pur si simplu superbe.
Cred ca la Reflections am plans cat n-am plans la toate anime dramas la un loc. M-a intristat mult Reflections.Dupa ce am vazut seria, care e atat de happy, sa aiba asa un sfarsit dramatic.
Dar in asta consta farmecul aparte al OVA-ului, in puternica incarcatura emotionala pe care o transmite privitorului.
Mumusan
Samurai X: Trust & Betrayal (OAV) and Samurai X: Reflection (OAV)
By far one of the best anime ever made, never the less perfect by all means. Aceste OAV-uri de nu le-am vazut revazut si re re re-...∞...-vazut, nu stiu daca va mai aparea vre-o data un alt anime ca acesta, pacat ca inceput sa decada din TOP-uri in favoare unor anime-uri mult prea inferioare acestuia, dar nah nu mai prinde publicului din ziua de azi mad.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.