Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: anime romanesc
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Pages: 1, 2
verde-pur
credeti ca romanii ar putea face anime?eu da
LArSON
Dacă considerăm Wonderful Days anime atunci şi rom?nii vor putea face anime. Dacă nu... nu! :twisted:
Diana
Si cum Wonderful Days nu este considerat anime ..... raspunsul este NU.
zeri
Probabil....in viitorul indepartat. Oricum...cat timp exista oameni precum Kaeru speranta tot mai avem.
cipiamon
Defapt intrebarea ar fi trebuit sa fie: Daca si romanii pot sa faca animatie serioasa ? Si raspunsul ar fi un "da" aproximativ. Multi dintre voi nu cunosc faptul ca in Romania in momentul de fata se face animatie dar pentru companii straine (non-japoneze) dar asta nu inseamna ca se face animatie serioasa, oamenii astia in general deseneaza motunasi, in general pentru copii, eu personal nu am auzit de vre-un proiect serios.

Acum lucrez la primul meu scurt-film de animatie, incerc sa-l fac cat mai serios wink.gif
Sidonix
hmm...anime romanesc este imposibil prin termeni...anime=japan...Romanii ...hmm...poate ceva propriu...poate sa fie si mai bun stilul cine stie...daca se va reusi depasirea unor bariere legate de mentalitate poate...Sunt curios cum ar fi Decebal si Traian in vers anime biggrin.gif ...naspa cred...daca ma gindesc bine ce avem noi de spus lumii...ca natie si ca putere de creatie...putine...f putine...pt ca suntem intr-o nisha temporala diferita...noi ne zbatem in dark ages iar restu se arunca spre stele....insa se poate recupera prin imaginatie...avem romani capabili...Dilema mea e : Vrem sa ne impunem la ceva ce nu prea ne intereseaza !?....
cipiamon
Sper ca glumesti Sidonix... sau poate nu am inteles eu bine, cum sa nu avem noi nimic de spus? laugh.gif ... Nici nu stiu de unde sa incep, si uite americanii fac din orice eveniment din istorioara lor de 100-200 de ani mare tam-tam, cred ca s-au facut o duzina de filme, chiar si despre Pearl Harbour cred ca toti stiti,(apropape cel mai scump film din lume) dar despre operatiunea Valul Nimicitor si 1 august '43 cred ca nu stiti nimic, cu toate ca a fost de proportii mult mai mari, si s-a petrecut in campia romana laugh.gif ....

Ce rost are sa dau exemple, s-ar putea exploata cu usurinta istoria, si asta mana-n mana cu filosofia, dupa parerea mea asta e o chestiune de viitor.
yuki
daca romanii pot sa faca anime ?



Da. Exista oameni talentati in romania ( fani anime care se inspira din anime cand deseneaza )

- subiecte interesante ar fi de la daci si romani, la stefan cel mare si pana la fantezii si Sf ...exista multi oameni ci imaginatie.

- cred ca daca s-ar realiza klumea si-ar gasi admiratori





Nu. In ziua de azi si in viitorul apropiat nu se va gasi nimeni care sa finanteze un astfel de proiect.

- cu vocile si muzica cum ar ramane



Deci nu e imposibil dar .....pare mai mult un vis.
Sc0rp10n
Un vis, nu stiu probabil azi pentru ca nu prea avem oameni care sa conduca un astfel de proiect, dar isi mai aduce cineva aminte de "Clanul Novacestilor". Pentru cei care nu stiu asta este un film de animatie, cu siguranta nu a fost facut pe calculator, pentru ca eu l-am vazut acum vre-o 20 de ani, eram mic si abia imi m-ai aduc aminte de el. In Timisoara l-au dat la cinema, si de atunci n-am mai auzit nimic de el, desi am cautat,... , am cautat, am obosit. Poate isi mai aduce cineva aminte de el.
Diana
Eu imi aduc aminte .. mi-a placut enorm. Miscarea personajelor era altceva pe vremea coopilariei mele.

Sper ca nu ma insel si e vorba de cei 2 frati care ajunsesera sa creasca in tari diferite si isi trageau puteri din pamantul romanesc ... sau iar confund?
cipiamon
More info pls!!! smile.gif
Sidonix
hmm...poate om fi avind noi ceva de spus..dar nu o sa se imtimple..
Zink
Daca all of us depe anime forum am avea un studiou anime, cred ca am reushi!!! tongue.gif Restul romanilor sunt lipsiti de imaginatie! creativitate!



Verde-pur,mai bine intrebai daca romanii pot face un manga!
cipiamon
E munca titanica sa faci un film de animatie traditionala, eu pentru o faza de 2-3 secunde lucrez de vreo 2 saptamani si nici nu cred ca sunt la jumate, ma rog sper sa iasa calitativ.... :roll:
naruto2004
Imi aduc aminte ca pe timpuri era la casa pionierilor un club de animatie traditionala. Desenau fiecare cadru, o munca titanica. Stiu un tip care facea parte din clubul ala, veneam acasa impreuna , eu eram la clubul de sah. Imi povestea tot felul de tehnici de desen. in doi ani de zile abia reusisera sa faca citeva minute de film. Era o versiune romaneasca de tom si jery.

La acea vreme era simpatica chestia, dar se vedea amatorismul in desenele unor pusti de 10 ani. Multi s-au indreptat spre pictura dupa experiente de genul asta, iar unul dintre ei e acum un arhitect foarte bun in oras.
Ranma-kun
Of mai, fitzi serioshi, romanii nu au facut nimica bun in toata istoria de 2000 de ani, in plus animeul este o chestie de cultura mai mult decat desen, chiar daca potzi sa reproduci stilul de a desena, nu va fi niciodata anime sau ceva apropriat, atata timp cat este inspirat din cultura romaneasca. Adevarul este ca mai bine am visa la o economie mai puternica pana cand sa facem asa ceva, poate candva cand zboara porcii o sa faca si romanii animatzie cu o poveste cat de cat buna, dar eu o sa fiu mort de mult si voi la fel. In plus la ce interes mare in animatzie exista la noi in tzara are si mari shanse de succes , NOT!!!, fiti realishti ganditzi-va inainte sa zicetzi ceva, noi nu suntem in stare sa reciclam recipiente de plastic sau hartie cum ar trebui, sa maturam strazile sau chestii banale, mai de graba fac aia din Africa animatzie buna, si de fapt in Africa de Sud au facut cateva serii destul de bune, no bine stil propriu de desen, dar e fain, dar acuma ma refer la tzari ca Mozambic etc, sau Bulgaria, Iugoslavia etc, am ajuns sa ma spal pe dintzi cu periutze si pasta de dintzi made in Bulgaria, ce la drak, nu suntem in stare sa facem o periutza de dintzi sau o pasta decenta, ce vizatzi la anime tongue.gif
Sc0rp10n
Ha, care ati vazut clipul de animatie facut de cei trei studenti, cred ca erau din Iasi, cred ca unul era la avocatura si doi la informatica, si cu care participa la nu stiu ce concurs international chiar acum. Cred ca aseara l-am vazut si eu la stiri ziceau ca au facut un clip de 5 minute de animatie pe calculator cu tema istoria omenirii, si chiar au aratat o parte din el. Mai spuneau ca lea luat 3 luni sa-l faca. Nu mai tin minte la ce concurs spuneau ca participa, da chestia e ca daca au ajuns sa-i bage la stiri atunci e ceva important si spuneau ca au sanse mari sa cistige. Ce mai tin minte despre concurs e ca e deschis doar studentilor si premiul e ceva de genul 8000$, poate ma insel aici.
yuki
pot face si manga....eu chiar am vazut la Kaeru ( man sper ca nu am confundat numele ) si mai stiu oameni talentati. Dar nu asta e problema... trebuie sa gasesti pe cineva dispus sa publice manga....dar cum asa ceva e considerat ceva ce nu ar avea priza la public slabe sanse.....
cipiamon
Da, v-am mai spus, in Romania se face animatie (si probabil si manga) dar nu prentru piata romaneasca ci pentru afara, ca daca ar fi publicate aici probabil ca ar fi foarte putini cumparatori.
Sidonix
Bine Cipiamon, dar daca e pt "afara" inseamna ca nu e la noi...pacat...sunt oameni care fac... stiu...insa pe noi nu ne intereseaza decit bautura si miciii la iarba verde....tragic...nu... :?
zeri
Poate reusim si noi sa realizam ceva cand o sa trecem de faza: citesti manga/te uiti la anime = copil. Probabil de aia in Japonia s-a dezvoltat asha mult domeniul animatiei, alti oameni, alta mentalitate.



Mai intai sa-i ajungem din urma pe francezi si pe urma apucam sa ne intrecem cu japonezii. A vazut toata lumea Asterix si Obelix smile.gif, sau mai recent Kaena. Cand o sa facem si noi asha ceva atunci mai vedem...
blackinque
Nu cred ca se poate face anime in romania, rectific, romanii nu pot face anime pentru ca ai nevoie de o bursa pana in japonia la o facultate ca sa inveti toate tehnicile.

Manga nu cred k s-ar vinde bine la noi. De exemplu, pana shi tatal meu, cand vede ca ma uit la anime, zice :GROW UP! si sora si mama .... si tu brutus
Sidonix
yep...anime e valabil ca hobby dar nu e totul in viata...la noi va fi etichetat ca "kids stuff" indiferent de ceea ce se va face..
Diana
Oare exista cineva pt care animeul e totul in viata? Fiecare se foloseste de anime ca substitut pt altele .. zic eu. Contraziceti-ma.
axi
yeap ... like scorp for women biggrin.gif laugh.gif :twisted:

PS. joking ... haha
cioby2k
nush daca romanii pot face sau nu anime. dartind sa cred ca nu. nu am intalnit la nimeni o mentalitate care sa imi scimbe parerea. (nu ma puneti sa descriu cum ar trebui sa fie mentalitatea /! ) dar asta o pot spune doar din instinct...
^Dash^
QUOTE(Diana)
e vorba de cei 2 frati care ajunsesera sa creasca in tari diferite si isi trageau puteri din pamantul romanesc ...


Ala se numea Clanul Novacestilor? oh my god... credeam ca sunt singurul; am cautat de nebun cateva luni desenul acela, dar se pare ca a disparut pe undeve prin arhivele TVR... mai tin minte decat flash-uri din desenul acela, gen sageti aruncate catre unul din frati si cum sabia ii iesea singura din teaca si se invartea in spatele lui bloc?nd efectul ucigator al armelor dusmanului tongue.gif , sau cum luau pamant in traista aia nenorocita si aruncau pe sabie inainte de a lovi inamicul fulgerator :twisted: ...

Anywayz, anime facut de romani nu cred, dar Clanul Novacestilor este un exemplu bun de originalitate romaneasca... cred :roll:
zeri
In ultima vreme am vazut foarte multi oameni talentati la desen. Cred ca daca ar veni un studio de animatie din Japonia si ar incerca sa-si deschida un sediu la noi, angajand tineri romani talentati am mai avea si noi o sansa. Asta cu conditia ca japonezul sa pregateasca mai intai oamenii, ca oricat de bun ai fi, nu ai mai desenat niciodata animatie pentru televiziune.
rockeritza
Da, da da si iarasi da! /!

Sunt convinsa ca sunt o gramada de romani talentati care ar fi in stare sa faca anime-uri de talia celor japoneze.

Optimism cronic?

Sa o luam logic, cati dintre voi nu postati la sectiunea Fan Art? Ganditi-va cati oameni deseneaza anime-uri in fiecare zi, si le deseneaza bine dar poate nu au acces la internet ca sa se inscrie in clubul nostru? Mai departe... sunt f. multi care s-ar pricepe de minune dar nu sunt f. familiarizati cu stilul, si asta pt. ca momentan anime/manga nu e f. promovat la noi...aici e treaba de "educatie artistica"... .

:magao: Avand in vedere ca sunt obosita si risc sa-mi pierd ideile, nu mai spun decat ca treaba cere bani si organizare... mai multi oameni sa vina cu o poveste, personaje, sa se aleaga ce e cal mai bun si sa se caute (ca nu ai cum sa nu gasesti) oameni talentati care sa fie pusi in legatura unii cu altii si sa se formeze o echipa care sa-i dea bice (ceva cam in genul a ce se intentioneaza pe manga.ro) PE BUNE! Doi-trei lideri acolo care sa supravegheze toata mustaria si o sa iasa o minunatie...

intrebarea este: are cineva chef sa se ofere? are cineva incredere ca o sa iasa intr-adevar un prim anime romanesc DEMENTIAL? are cineva suficient curaj? astea-s intrebarile (mda, de fapt E mai multe)... ca de putut se poate numa' sa vrei... si poate suna a cliseu... but it's how things are. really.
shuin
off-topic: omg, Clanul Novacestilor... un desen kre mi-a placut knd eram mic. Il are cineva? plssssss, il vreau... mi-a placut f mult si as vrea sa il revad



on-topic: cu bani gramada, si o organizare cat de cat buna romanii pot construi cladiri care sa concureze cu turnurile petronas (sau cum dreaq se numesc) din malayezia

really ar trebui sa jtit k orice poate fi facut oriunde atata timp cat ai banu' gramada... ai banu, vin si creierele



cum insa la noi desi 'ie' creiere&talente, nu 'ie' bani, nu prea vad k se va face asa ceva f curand
Immortality
Anime=desene animate japoneze .Deci e imposibil ca romanii s afaca un anime.Sa faca desen stil anime da,dar nu anime.
Ranma-kun
Romanii nu-s in stare sa faca chestii de gen Mickey Mouse, nu avem nici macar 3 benzi desenate romaneshti in toata tzara, numai 2-3 care sunt carti de colorat pentru copii mici, cum sa ne putem compara cu japonezii care produc sute de mii de astfel de magazine. De anime-uri nici sa nu mai vorbim, daca nu suntem in stare sa facem nishte manga-uri, ce sa mai visam la anime-uri.
Immortality
QUOTE(Ranma-kun)
Romanii nu-s in stare sa faca chestii de gen Mickey Mouse, nu avem nici macar 3 benzi desenate romaneshti in toata tzara, numai 2-3 care sunt carti de colorat pentru copii mici, cum sa ne putem compara cu japonezii care produc sute de mii de astfel de magazine. De anime-uri nici sa nu mai vorbim, daca nu suntem in stare sa facem nishte manga-uri, ce sa mai visam la anime-uri.


Aici te contrazic.Benzi desenate se fac,dar nu s epublica.si aveti foarte multi oameni talentati.
Ranma-kun
Immortality, am primit si eu un exemplar Manga Inc. 1, insa nu vreau sa-l comentez /... , tacerea zice totul...
Immortality
QUOTE(Ranma-kun)
Immortality, am primit si eu un exemplar Manga Inc. 1, insa nu vreau sa-l comentez  /... , tacerea zice totul...


Eu nu ma refeream la story,dar la modul de desenare.Care aduce cu cel al japonezilor.Avem multi oameni talentati.Din pacate,foarte putini au stil unic.Cei mai multi copiaza exact stilul anime. sad.gif
cioby2k
QUOTE(Immortality)
Eu nu ma refeream la story,dar la modul de desenare.Care aduce cu cel al japonezilor.Avem multi oameni talentati.Din pacate,foarte putini au stil unic.Cei mai multi copiaza exact stilul anime. sad.gif


nu zic ca nu sunt persoana talentate la desen, pt ca sunt. dar degeaba se poate desena daca nu vii si cu un story. pe tine ce te tine mai mult in fata monitorului? grafica sau story-ul?
Immortality
Mai intai,daca imi place grafica,ma uit.Si daca story-ul e si el fain,atunci ma captiveaza.Dar primul lucru la cre ma uit e grafica.
zeri
Mey...avem si romani talentati si la scris povesti. Luati ca exemplu pe Dan Dobos. Abatia, dupa parerea mea de fan SF inrait (mort dupa tot ce incepe cu Star biggrin.gif ), intrece si lasa in urma mult de tot orice alta poveste SF; Star Wars cam paleste in fata ei.

Un anime cu o astfel de poveste ar fi un succes imediat, desi mai bine ar face-o film artistic.
Ranma-kun
Nici eu nu ma refeream la story, ci la grafica, Immortality, pentru a face benzi desenate nu trebuie numai talent, de fapt trebuie foarte putin talent, si multa practica si disciplina, acolo trebuie sa faci sute de desene unul dupa altul, toate in acelasi stil, si trebuie respectate anumite reguli de desen, romanii nu vor fi niciodata in stare de asha ceva.

Oameni talentati.. sa avem multi.. fi serioasa, avem o mana de ei, si pe aia de-i pui sa deseneze zilnic si sa predeie munca la un deadline, fac pariu ca 90% din ei nu-s in stare de asha ceva.

Immortality... nu crede totul ce auzi la televizor sau ce zice in ziar, ca e dezinformare totala, n-are sens sa mai aduc argumente in privintza.. ai sa vezi.....
Immortality
Nu ma luasem dupa ziare/tv ,ci dupa fanarturi.Oh,well!Ai dreptate in privinta disciplinei.Noi nu vom fi niciodata la nivelul japonezilor sau al oricarei alte tari civilizate.
Marius
Fan art - uri... nu vreau sa supar pe nimeni, cateva fan-art-uri mi-au placut foarte mult .. dar din ele nu se poate deduce cat de buni suntem la desenat manga - anime. Nici nu ma refer la Anime ca de astea suntem departe... dar manga necesita extrem de multa munca.. si nu numai un personaj pe o foaie alba, trebuie decoruri, peisaje, interioare, scene de actiune.. si un story evident. Uita-ti-va numai la o pagina din Battle Angel Alita de exemplu, este de 5 ori mai multa munca decat la cel mai bun fan-art pe care l-am vazut pe aici... asta e parerea mea cu cu fanart-urile.



In schimb, nu pot sa contest ca exista desenatori de benzi desenate foarte buni si in Romania ( arunc ochii pe birou si dau de "Teritoriu Interzis" al lui Victor Trifan.. really nice ). Si mai sunt constient de o chestie: sunt o gramada de romani care lucreaza in domaniul animatiei sau al BD-ului pe alte meleaguri, dar care nu au de ce sa publice in tara.. nu au nici public nici compensatii materiale... pacat.



Deci, de putut, pot face si romanii.. ( totusi eu sunt mai inclinat spre partea SF.. cand aud de Anime-uri despre Stefan cel Mare si Sfant ma pufneste rasul .. om fi noi mandri de istoria noastra - cu atat am mai ramas si noi ca prezentul sucks big time - da' nici chiar asa )
vik
Toata lumea spune ca avem talent cu caru dar "nu este bani" si fara bani nu faci nimic. Daca ai talent si ambitie reusesti. Daca ai scos un pic capul la lumina si ai fost luat in vizor ai si zburat din tara asta spre meleaguri mai calde.



Anime romanesc: Facut in Romania? Poate nepotii mei

Facut de Romani? E probabil sa fi vazut o droaie pana acum si sa n-am idee.
transe
QUOTE(Marius)
Uita-ti-va numai la o pagina din Battle Angel Alita de exemplu, este de 5 ori mai multa munca decat la cel mai bun fan-art pe care l-am vazut pe aici...


...asta asha este dar...la un manga lucreaza o echipa intreaga...un singur om nu poate sa faca un manga.Unii se ocupa de decoruri, altii de character design,de colorat, altii de scenariu...sa mai continui? :roll:

Dar ce se asteapta de la un manga desenat de europeni? Sa copieze perfect ceva ce s-a facut deja? Fiecare artist are stilul propriu cu care se incadreaza sau nu in acest gen (manga). Sa comparam DBZ cu Onegai Teacher shi cu Appleseed...Toate sunt anime, nu?

Nu cred ca este de criticat fanartul...este o preocupare frumoasa...cu totii trebuie sa incepem undeva /...
kaoru
Exista doujinshiuri transe. Si unele care au facut faimosi oameni precum Abe.

Exista desenatori si la noi...vezi Souls Window.

Iar un fan-art ramane un fan art si nu poti compara un manga mai ales unul de calibrul Alitei cu un fan-art.

Insa in Romania oamenii sunt inchisi, narrow minded si nu-si asuma riscuri. Cand o fac, o fac numai din interes iar la cel mai mic semn ca nu ar avea un profit...cat de mic si murdar...prefera sa distruga totul.

Am trait-o pe pielea mea, nu ca ar conta prea tare.

Asa ca voi continua sa savurez anime si manga luate pe diverse cai din alte tari.

Enjoy....
BladeDancer
daca sa straduiesc da pot face shi romanii anime-uri /happy.gif
DjSpider
Daca la romani ne referim la cei de pe forum..DA se pot face animeuri romanesti. Da daca e vorba in general, e spus ca mai repede explodeaza pamantul decat fac romanasii animeuri.
icon_twisted.gif icon_twisted.gif
Poate doar daca o sa vina JAPONEZII si sa-si schimbe nationalitatea.
ATUNCI DA. Da sansele sunt de 1 la OO rolleyes.gif rolleyes.gif .
Dark_Lady
Exista asa ceva???????????m-as mira!!!!!!!!!!!!!!!! dry.gif
da cred k cei de pe forum ar putea sa fak si fff frumoase! biggrin.gif
kagome167
Nu cred ca noi romanii ne putem compara cu japonezii. Chiar daca pe noi ne cam deranjeaza, trebuie sa recumoastem ca ei au o cultura mult mai bogata. In plus, sunt experti in anime stiu sa deseneze, iar noi nu suntem asa buni ca ei. sad.gif pacat......
Uje
Avem artisti f. buni, avem si o istorie/traditie bogata din care sa ne inspiram, dar ne lipseste publicul/interesul. Atat timp cat nu exista o cerere mare pt. animatie (sau o parere mai evoluata despre ea) la nivel de tara nu o sa vezi prea devreme animatii "made in Romania".
Killer
manga, respectiv anime fac parte din traditia japoneza, e stilul lor si nu cred ca ne reprezinta si sincer tot ceea ce am putea realiza ar fi o copie oarecum ridicola....asa ca sa lasam profesionistii sa se ocupe de asa ceva
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.