Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ghost in the shell - innocence
Anime-Club Forum > Detaliat > Ghost in the Shell
Jubei
pentru cei care nu stiu acest film a fost lansat deja in japonia ( eu il am cptura de cinema, problema este ca am nevoie de o subtitrare in engleza sau franceza sau italiana sau germana)

pt cei care nu cred , uite aici : http://www.animenewsnetwork.com/article.php?id=4718

cam atat , ca sunt grabit

salutare
zeri
Am vazut si eu torrentul pe anime.mircx.com dar am zis ca nu merita efortul de download daca e doar tras din sala. Dar ma gandeam cel putin ca e subtitrat...daca nici subtitrare nu are...atunci astept dvd rip-ul.
Ranma-kun
Wow, deabea ashtept sa-l vad, nu a gasit cineva un review ceva sa stiu si eu despre ce e vorba :?, S.A.C. a fost super faina seria, nu se compara cu filmul da no, de aceea sper sa fie filmul asta mai tare.
SovereignCommander
filmul este posibil sa nu fie chiar asa de marfa... daca stim deja ceva din anime si din cotinuari... este posibil ca filmul sa se opreasca atunci cand se termnina gig 2... (ori la 26 ori la 52)... povestea sigur are tot legatura cu un s.a.c... oricum... dar nu are legatura cu gig 2... atunci filmul este dus ceva in viitor... poate si pentru ca batou este mai batran... dar apare blestematia aia de dvd in engleza odata... :roll:
zeri
Deci actiunea din film are pana la urma legatura cu cea din serii. Auzisem ca se va continua intr-un fel primul film si nu va avea legatura...
Scorpio
Wrong!!!! Filmul n-are legatura cu seria..cum n-are nici seria cu primul film. Povestea se axeaza pe Batou din cate stiu eu......si din cate am vazut in trailer.....are legatura cu primul film.....in nici un caz cu seria
cipiamon
vad ca se gaseste versiunea ripuita de pe dvd downloading now, orcum in trailer Batou bate o femeie, ce e asa misto? :roll:
Maximilian
E super fain filmul (da tre sa te uitzi la el de 2 ori ca sa intelegi tot)...l-am vazut azi /gg .Care al vrea si e din cluj sa imi dea un PM si de acolo mai vedem noi.
Vlado
http://82.77.42.28/ aici gasiti filmu dvd rip 700 mb cu sub in eng (10x z-kun) si toate ep din TT foarte frumos filmu mia placut da cam ciuta fata de serial
CyBeR
Ma daca zici asa fata de serial care mie mi se pare lousy fata de primul se cam intelege ca nu merita sa vad filmul...l-am downloadat deja si ocupa 2 cd-uri,varianta DVD-rip.Sa vad si eu pt ce se face atat caz.
SebyTheDragon
Este cam in acelasi stil cu originalul....Grafica din nou e state of the art....exact cum a fost si atunci!!! Nu am ce sa zic la capitolul animatie...face varza cam orice am vazut eu pana acum..

Povestea....un pic ciudata....deh...e totusi GITS...Tre sa il mai vad de vrei 2 ori ca sa inteleg complet cateva dialoguri super filozofice..



E un anime ce tre vazut neaparat daca vreti sa va faceti o ideea asupra a ce insemna ceva de calitate!
MuadDib
Nu am nimica de obiectat la Gost in the Shell Inovence .

La fundaluri sa lucrat foarte bine aproape pana in cel mai mic detaliu,deci GitS Inocence este un master piece .

Se merita vazut de mai multe ori.
SebyTheDragon
In principiu...cred ca de minim 3 ori tre vazut, asta daca vreti sa intelegeti in totalitate discuitiile ce apar.



[spoiler:430f3176e7]Scena cea mai misto mie mi s-a parut cea in care merg la ascunzatoarea de Yakuza....e pur si simplu criminala....si ce moaca avea Togusa...dupa ce incepuse Bateau sa rada.. /gg [/spoiler:430f3176e7]
Mist
filmu na fost cine stie ce si deaia nu m-am mai uitat si la serie :oops:
Scorpio
Mist...daca filmul nu ti s-a parut nu stiu ce.....eu cred ca n-ai stat sa-l intelegi.....e drept ca nu e accesibil novicilor....dar ma asteptam sa stii ca animele nu sutn doar desene animate.......si au substantza si substrat.
SebyTheDragon
Parerile sunt pareri..

Pe mine m-au impresionat mult discutiile filozofice....Tre depus ceva efort pt a le intelege cat de cat!!!
ibarbar
Mi-e mi-a placut si primu film si seria 1 SAC si a doua cat am vazut. Innocence este un film un pig dificil datorita dialogurilor dar merita mult. Eu prefer animeurile care iti testeaza inteligenta, capacitatea de analogie si cunostintele. De asta zic eu ca Innocence e un film bun. Ma mir ca a prins asa bine la americani, dar sunt sigur ca nu au inteles cu adevarat ce vrea filmul.



Merita.
morebla
Interesant . Muzica bestiala , peisajele ametitoare . Adevarul e ca eram familiarizat cu el de cand am vazut videoclipul ala care are toata coloana sonora si care , daca stii si ceva japoneza , este si mai clar :roll: .

Adevarul e ca ma asteptam ca actiunea sa aiba un alt drum ... dar a fost o surpriza placuta . Singurul lucru care m-a deranjat a fost abundenta de citate care ,chiar daca au fost puse cand si cum trebuie , parca ar fi facut mai interesanta atmosfera daca ar fi lipsit .

Merita cu siguranta vazut chiar daca numai pentru grafica si actiune .
trust_no_more
/happy.gif mie kiar mi s-a parut destul de reusit si filmul,grafica nu este dintre celee mai reusite,dar este destul de buna,si povestea este destul de frumos conturata,personajele sunt frumos definte,fiecare reprezentand caractere puternice.
eneea
super filmul, daca nu v-au placut discutiile filosofice macar graica, care m-a lasat pur si simplu cu guraa cascata
Sidonix
grafica cgi putin exagerat implementata...capitolu storyboard e complex realizat in stilu ultra filosofic al lu' Oshi...l-am vazut de 2 ori sa-mi dau seama ce voiau sa zica :roll: ..concluzia mea e ca primu film e mult mai reusit, probabil si pt ca a fost primu /hmm
APoKLips
In primul film totul are o logica... chiar si grafica... in Innocence e suparatoare abundentza graficii pe computer cat si abundenta de citate. Da, este superb stilul lui Oshi, dar e un pic prea greu.... asta referitor la partea ideilor dezbatute in discutiile mult stilizate cu citate.
Sidonix
heh...pacat ca au stricat linia originala..ar fi fost un nou hit daca continuau de unde a ramas primu film :roll:
SebyTheDragon
Pai, ca story continua intr-o anumita masura primul film...

Dpdv al grafici...trebuia sa o faca cat de cat revolutionara....cum a fost si cea din primul film. La ora actuala...grafica "revolutionara" trebuie sa se lege de cgi..... Uni accepta asta alti nu... Depinde cat de conservator esti :wink: !!! /...
Sidonix
mda ...sa zicem...continua un punct din primu...eu consider ca cgi-ul e fol pt ca usureaza munca de productie...in loc sa faca zeci de mii de desene se simplifica folosind comp...din pacate prin asta se pierde din chintesenta anime...un singur lucru mi se pare bun prin tehnologia CG, introducerea coloristicii digitale...
Katy
Mi-a placut Ghost in the Shell Innocence si am ajuns si eu cam la aceleeasi concluzii ca si voi. L-am vazut o sg data si ma chinui sa-mi fac tp sa-l mai vad macar o data. Mi-a fost mila sa-l fragmentez cu pauza si reluare faza cu faza. l-am lasat in pace macar prima data. Totusi, mi-a placut ff mult primul film. Serie n-am vazut. Totusi din asta mi-a placut faza din casa (nici macar nu-s sigura a cui). Ideea de a nu sti ce e realitate si ce nu. In al 2lea nimic comic; in primul este o faza misto in care ea zice:"you can drive now."

Tot in primu mi-a placut ca Mitajko Kusanagi facea scufundari-e o idee interesabta mai ales k dupa aia zice ce simte : "fear, cold, alone, hope". sent in contradictoriu. Interesant.

Muzica de Kinji kawai e iarasi misto.

Concluzie: merita vazut de mai multe ori din toate punctele de vedere.
Lillith
Azi am terminat si eu innocence si mi-a lasat o parere relativ buna,numai ca nu se compara cu primul...subiectul este uneori greu de urmarit.In schimb mi-a placut f mult cum au iesit ochii tipelor...very nice,atat de albastri.Nice work.Si am obs ca erau multe idei filosofice si multe quoteuri din confucius.Still,the first one is beter... :wink:
WilliE
Voi vad k tot aveti ceva cu primul Ghost, totusi finishul este intr-un stil oarecum japonez, adica final deschis. Crezi ce vrei, imagineaza-ti ce vrei.. Cat despre grafica...keyword:evolution. Superba imbinarea intre 3d si 2d. Nu este stilul clasic, si nici nu cred k as fi vrut sa fie, acum k il vad a n-a oara. Ideea e ca pana la urma fiecare isi are propria parere. Cat despre 3d, cine a vazut Appleseed (stiu k e topic dedicat), pentru k acolo nu poti spune k imbinarea dintre 2d si 3d este buna pt k...ea lipseste, tot filmul e 3d...si ce a iesit...
shoppy
Foarte frumos filmul. A trebuit sa ma uit de 3 ori ca sa fiu multumit ca am inteles cat de cat.

Ca grafica mi-a placut mai mult primul. Al doilea parca a exagerat un pic.

La primul m-au lasat cu gura cascata primele scene de actiune, la 2 deja eram familiarizat cu universul.
blueninja
Deci nu exista titrare in romana, ca eu nu am gasit-o asa ca am inceput sa o traduc din engleza dar numai vreo 25 de minute din film am reusit

pana acum
kaoru
Actuala subtitrare in engleza este incompleta si facuta dupa ureche deocamdata.Eu zic sa mai astepti pana apare o versiune mai buna.
angel_of_night
Si eu am vazut Ghost in the shell 2 inocent pur si simplu m-am indragostit de el dar faza haioasa e ca nu l-am vazut pe 1 si acum caut ca nebuna pe dc++.Daca este cineva din iasi si are ghost in the shell 1 il rog frumos sa mi-l imprumute putin ca sa il copii pe calc ....plss sad.gif
Emanuel
Angel, il am eu si pe cd si dvd, pot sa ti-l dau, da-mi un mesaj si stabilim ( sau mail - ebradeanu@yahoo.com )
well, GITS 2 e bun ,fara discutie, dar are niste probleme.Grafica e SUPERBA, n-am mai vazut asa ceva... pe o scara de la 1 la 10 ar primi 11, oricum am inteles ca a avut un buget de 16 mil $, hehe
Povestea e foarte complexa, chiar mult prea complexa, si aici vin problemele.Imi plac filmele filosofice, complicate, dar innocence e prea de tot, PREA MULT, prea multa vorbarie , filosofie - la un moment dat vorbesc cu citate din Biblie, J Milton, etc - COMMON guys.Efectiv devine obositor, si aproape ca imi pierd interesul pt film.
Primul film e incontestabil mai bun
Toru
Sunt de acord cu Emanuel la faza asta...primul film e incontestabil mai bun...isn't it always?!?grafica celui de al doilea chiar este superba in comparatie cu anime-urile existente...sau cel putin din cate am vazut eu pana acum...nota 15 pe putin tongue.gif
Mi-a placut ca este mult mai complicat...il face mai interesant de vazut... biggrin.gif

@cat despre fazele cu subtitrarea...eu nu inteleg...l-am vazut anul trecut in vara cred, si sub era in engleza si perfect tradus...whatever...care sta mai aproape de braila si vrea sa-l vada sa i-l ceara kisei...
erikson
mi-au placut... amandoua. desi o sa trebuiasca sa ma mai uit de cateva ori la ele sa pricep pana-n toate panzele. smile.gif

insa pt mine a fost ceva nou... si mi-a placut. desi recunosc ca primu mi-o placut mai mult... poate fiindca mi-a placut mult kusanagi.... insa batou e o persoana complexa
zeri
Povestea filmului nu e chiar asa complicata cum ziceti voi: bad guys fac copie la ghostul unor fete iar 'papusile' astfel rezultate o iau razna si incep sa-si omoare proprietarii. Partea nasoala e alta. In primul rand vorbaria care te scoate din sarite; unele dialoguri au vrut sa fie atat de filozofice incat au rezultat niste complete aberatii fara sens. In al doilea rand, absenta lui Motoko din cea mai mare parte a filmului; obisnuiti cu primul film si cu cele doua serii unde povestea se cam invarte in jurul ei, ne lovim de un film unde personajul principal este Batou. Si in al treilea rand, durata foarte mica a filmului, la fel ca si in primul; o ora juma este prea putin pentru un film asteptat de asa multa lume, doua ore ar fi fost mai potrivit zic eu.
Per total e un film bunicel, are o grafica incredibila cu detalii ametitoare, o coloana sonora la fel de buna si minunata ca primul film si niste scene de actiune bestiale biggrin.gif (cand Batou rade cuibul ala de Yakuza e un deliciu)
Zamo
Hmmm,daca vorbiti despre filmul "ghost in the shell 2" ... parerea mea ii ca primul a fost mai fain decat partea a 2'a.Cu toate ca nici nu se pune problema graficii (chiar super in partea a 2'a) ... probabil o sa-l mai revad candva,sa vad daca nu am pierdut ceva din el (sincer sa fiu, am cam adormit pe la mijlocul filmului biggrin.gif tongue.gif )
Hai ca va las ... tongue.gif

jkno
Notele mele pentru GITS Innocence:

- story: 9 (poate prea filosofic uneori, dar totusi un story bun)
- actiune: 9 (are faze in care actiunea e rapida, bine legata dar are si cateva secvente cand parca totul se opreste in loc)
- grafica: 10 (no more comments, e clar)
- faptul ca Motoko a lipsit: 7 (why? [crying] huh.gif )

Trebuie sa recunosc ca GITS 1 mi-a placut mai mult. Dar Innocence are punctele sale bune si astfel nu e departe de el in optiunile mele.
Muza chan
M-am apucat de Ghost in the Shell cu asteptari mari, pentru ca vazusem o alta opera a lui Mamoru Oshii, Jin-Roh, si deci eram cumva pregatita in ce priveste stilul. Cel mai apropiat ca stil de regie mi s-a parut a fi Andrei Tarkovsky, regizor care m-a fascinat dintotdeauna. Si mai stiam cate ceva despre Ghost in the Shell din niste discutii pe care le avusesem mai inainte, relativ la anime-uri din care s-au inspirat creatorii lui Matrix.

Ideea e ca nu stiu de ca marea majoritate considera Innocence ca fiind superior primului film. Bine, ca aceasta parere nu reiese din discutia voastra de mai sus, e o parere mai mult a lumii americane. Din discutia voastra de mai sus reiese exact inversul. Dar, dupa mine, cele 2 formeaza o opera unitara. E drept ca Innocence este incredibil de bine realizat grafic, ca avem imagini mai spectaculoase, poate mai multe descrieri, dar ca filosofie si ca actiune... sunt comparabile. Mie cel putin mi-au placut la fel de mult.

Primul seteaza lumea si personajele... personaje de care nu m-am legat imediat, pentru ca sunt mai deosebite, fata de alte anime-uri. Dar, odata ce incepi sa le cunosti, rezonezi cu ele. Dupa Innocence, imi place tare Batou, mai ales de cand i-am vazut parte umana, dar l-am indragit si pe Togusa (imi place teribil seiyuu-ul, cu vorba lui cumva bolovanoasa, inca de cand l-am auzit ca Spike Spiegel). Si nu poti sa n-o placi pe Motoko.

Muzica e de mare valoare. Kenji Kawai a avut mare inspiratie. Si e foarte bine folosita. Genericul e excelent, la ambele filme. Tema mai e folosita mult in momentele descriptive, imaginea orasului, o combinatie de cultura chineza si thai, incredibila si fascinanta catedrala, statuile uriase, totul... Mai mi-a placut mult melodia de cafe concert, din momentul in care Batou se intoarce acasa, e in masina si se aude River Of Crystals. Superb moment... si superba masina.
(Pentru cei care s-au indragostti de tema, incercati in acelasi stil Himekami, albumul VoicesBest!)

Sunt filme care sa vad de multe ori, pana ajungi sa le cunosti. Cel putin, pana reusesti sa patrunzi toata parte filosofica. Citatele se dau iute, trebuie revazute si aprofundate. Mai ales, ca unele nu ne sunt cunoscute, sunt multe citate budhiste si din scriiitori japonezi. Dar sunt excelente, mie mi-au placut la nebunie, iar cei care zic ca sunt prea multe sau ca pur si simplu exista, n-au inteles esenta. Fiecare citat e pus cu un anume scop. Sunt puse nu pentru prima sau a doua vizionare, ci pentru a "n"-a vizionare. Trebuie sa stii ce se intampla si sa meditezi.

Ritmul e perfect. Alternanta de momente de actiune, cu discutii filosofice si momente descriptive... e superb facuta. Exact secventele in care parca totul se opreste in loc, de care vorbeste jkno, si modul in care sunt plasate in anime, ii da mare valoare. E o caracteristica a filmelor de arta.
Emanuel
uiti un lucru important - pentru a-l vedea de mai multe ori trebuie sa iti fi placut prima data. E atata filosofie si citate in filmu asta incat devine inervant - sincer nici nu prea imi mai pasa ce a vrut sa zica Oshii. Cred Mamoru este un director excelent -are cateva filme geniale - Akira si Jin Roh fiind printre ele. Din pacate, omul are tendinta de a sari calul - ex. : Cat Soup, Angel's Egg, Gits Innocence.
Imi plac filmele filosofice, dar Innocence e prea de tot - autorul uita ca scopul final al unui film este to entertain, sa relaxeze, nu sa fie un curs de filosofie hegeliana (sau kantiana, sau.... blink.gif ). Problema apare in momentul cand iti dai seama ca ai nevoie de o enciclopedie pt a urmari filmul.
Muza chan
Emanuel:
QUOTE
pentru a-l vedea de mai multe ori trebuie sa iti fi placut prima data


Bineinteles... sunt de acord cu asta... dar asta e un gen de film pentru care nu cred ca exista cale de mijloc: adica iti place mult sau nu-ti place deloc. Iar cei carora le place mult, il vor vedea de mai multe ori si-l vor aprofunda.

Cat despre citate, ei, bine, nu cred ca s-a avut in vedere partea cu distractia! tongue.gif Ideea cu citatele nu e originala, ea a mai fost folosita intr-un film de aceeasi factura cu Ghost in the Shell de Andrei Tarkovsky, in The Stalker (daca nu l-ai vazut pana acum ti-l recomand... s-ar putea sa-ti placa... si chiar daca nu.. e o experienta care trebuie avuta). Si in cartea lui Frank Herbert, Dune. Si acolo se folosesc mult citate, la inceputul fiecarui capitol, cu idei care se regasesc in capitolul respectiv.

Si hai ca nu e chiar asa... relativ la chestia cu enciclopedia... sunt foarte multi care probabil au sarit peste citate si au urmarit actiunea... intelegerea citatelor nu e esentiala pentru intelegerea filmului... doar aprofundeaza niste lucruri. E un film cu mai multe nivele de intelegere.
Emanuel
oki, am exageat un pic biggrin.gif . Innocence ramane un film interesant, fara discutie, si merita vazut macar pentru vizual, care e fantastic. Eu as fi preferat sa fie mai mult ca primu - ceva mai multa actiune (mai mult major Kusanagi sad.gif ) , dar...Sunt curios cum va fi SAC si second Gig - ca primu film sau al doilea ? (am de gand s ma apuc de prima serie ).
Am auzit de the Stalker si cred ca am sa il caut - mai ales ca, daca nu ma insel, e horror rolleyes.gif . cat despre dune - nu uita ca este o carte - la o carte e mai usor sa te opresti si sa reflectezi.
Muza chan
The Stalker (cunoscut la noi sub titlul de Calauza) e un SF, facut dupa cartea fratilor Strugatsky, Picnic la marginea drumului (dar nu respecta cartea, parerea mea e ca scenariul filmului e mult superior cartii). E unul dintre cele mai bune SF-uri care s-au facut vreodata, film de arta, cum numai rusii stiu sa faca.
http://imdb.com/title/tt0079944/
Sidonix
... tovarasi este GITS aci tongue.gif... sf-uri la carti, filme sau diverse...

... hmm... Innocence a fost un exercitiu grafic inferior indiferent de progresele tehnologice in arta animatiei digitale aparute fata de opera lui Oshi... a lipsit o regie buna si asta se vede in momentul transpunerii scenariului in imagine... SAC Si 2ndGIG dezvolta personajele din section 9 accentuand-o si mai mult pe Kusanagi ... pt GITS sunt importante din p.d.v. detaliilor epice... +we get to see the "little cute" funny Tachikomas in action smile.gif
Muza chan
Era off topic, dar erau niste informatii care tin de cultura... iar discutia era interesanta. E un gen de discutie care ar trebui lasata libera, pentru ca altfel, se umple forumul de informatii fara valoare, oamenii nu mai discuta, ci se emit doar sentinte.

Mai bine incearca sa fii constructiv si argumenteaza-ti afirmatiile, ca sa ma lamuresc si eu de fapt ce-ti place si ce nu, ca asa din 3 cuvinte e cam greu! Nu de alta, dar parerea ta mi se pare originala, cel putin cea referitoare la grafica. tongue.gif

QUOTE
grafica cgi putin exagerat implementata...

QUOTE
Innocence a fost un exercitiu grafic inferior indiferent de progresele tehnologice in arta animatiei digitale

Okami
In filmul acesta se vede clar ca au lucrat si cei de la Ghibli.Am observat ca multi fani s-au plans pentru ca lipseste actiunea din film. Structurarea temei : om-robot e abordata complex prin intermediul filosofiei, lasand actiunea pe un plan secundar.Cred ca producatorii au vrut sa scoata in evidenta mai mult problematica de viitor ce o implica aceasta relatie,centrandu-se pe o dezbatere axata pe concepte.

In ciuda criticilor unor fani, mie mi s-a parut cel mai reusit film din serie, atat din punct de vedere grafic cat si din punct de vedere conceptual.Metafora papusii m-a incantat in mod placut, fiind perceputa ca o punte de legatura intre om si robot.Insa, mi-a lipsit mult Motoko.
Sidonix
... okami, ti-a lipsit mult motoko !?laugh.gif ... oare de ce, din moment ce ai afirmat ca ti se pare ca este cel mai reusit film din serie!? tongue.gif... probabil te refereai la seria de filme... pt mine Motoko este GITS... restul sunt doar completari...
... hmm, zici ca sunt dator cu explicatii muza-chan!? ... ok... nu-ti dau tongue.gif ... pot sa-ti recomand sa privesti scenele contemplative din Gits-ul lui Oshi si pe cele din Innocence...
ps: nu-mi place sa argumentez afirmatiile decit in simbolistica mea haotica laugh.gif tongue.gif
Muza chan
Nu, ma lipsesc de explicatiile tale... oricum, in stilul tau tongue.gif , cu 20 de cuvinte din care 5 onomatopee, nu cred ca ai fi capabil sa duci o discutie care sa ma intereseze! icon_twisted.gif
Okami
Sidonix, ma refeream la serie cand vorbeam de Motoko.

Ar fi interesant sa discutam despre simbolul "papusii" din film si o paralela a papusii cu robotii.
Sidonix
... intr-adevar... sunt plictisitor in discutiile care nu ma atrag intens laugh.gif muza-chan... plus ca imi place sa aberez tongue.gif ...
hmm... okami... acum imi scapa... ar trebui sa-l revad... sunt doi ani de cind l-am vizionat smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.