Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Soul's Window
Anime-Club Forum > Fan Area > Fan Art
Pages: 1, 2
kaeru
Aici aveti linkul inspre bd-ul meu "Soul's window" si o parte din artworkuri (color si alb-negru):


Soul's Window
Uje

Despre manga: imi place la nebunie biggrin.gif Sunt lucruri care ma deranjeaza si care au mai fost mentionate si pe visualart - asemanarea la stil cu Dragon Ball dar SI povestea pana acum este foarte apropiata de cea a lui Toriyama. Baiatul de pe alta planeta, fata care il ajuta, personajul de pe ultima pagina care, nu stiu de ce, dar imi aduce aminte de Yamcha :wink: ...si faptul ca de curand baiatul a ramas fara tata >.>...
Eh, dar acum sa vb despre partile care mi-au placut. Sa stii ca in unele momente (cand Natia - aha, am recunoscut-o din desenul postat in celalalt thread...sunt mandra de mine XD - il cheama pe Odilon si sare apa in toate partile) mi-au trecut fiori reci pe sira spinarii (sau o fi fost din cauza curentului provocat de balconul deschis si faptul ca eram imbracata sumar laugh.gif ......glumesc ^^wink.gif. Imi place atentia ta pt detalii (eu nu am atata rabdare asa ca felicitarile mele!!) dar ma deranjeaza im unele momente lipsa de spontaneitate (am eu ceva cu asta), cauzata probabil de atentia prea mare data detalilor. Poate sunt subiectiva dar mi se pare mai interesant cand personajul iese din cadru sau ocupa jumatate din pagina (mai ales daca e in miscare) decat sa fie limitat de niste chenare. Dar daca ma uit mai bine la desene cred ca sunt eu subiectiva laugh.gif
Citeam comentariile de pe visualart si la un momentdat cineva mentiona ca stanca din scena mai sus amintita pare cand un munte, cand o piatra mai mare. Vreu doar sa mentionez ca, daca o iei logic, nu e asa dar, daca, de exemplu in scena in care spun "A disparut!", te uiti rapid, fara sa dai seama la detalii, iti lasa impresia ca e doar o piatra mai mare. O fii perspectiva, nu stiu ce sa zic (nu ma pricep la perspectiva si am sechele din clasa a 11-a laugh.gif )
In general, BD-ul mi-a lasat o impresie f. buna si sper sa-l continui. Spor la lucru si bafta in continuare! :gooood: :weee:
Uh, gata! Ma duc sa fac o plictisitoare gravura cu Stefan cel Mare :wb:
kamui
WOW :!: :!: :!:



Si cam atat......... laugh.gif ........ glumesc.



Sunt foarte furios cand mi se intampla lucruri ca asta ... si anume cand toate prejudecatile si ipotezele pesimiste (construite cu greu si intr-un timp foarte indelungat printr-un procedeu mai mult sau mai putin academic: observatia participativa) despre populatia tarisoarei acesteia imi sunt zguduite de aparitia unui eveniment ca asta. De fapt, primul cutremur a fost cand am descoperit acest forum, iar acum asta. Deja e prea mult. Am ramas lipit de ecran si am vazut desenele si nu mi a venit sa cred si nici nu stiu cum de s a terminat atat de repede si m am mai uitat o data si acelasi lucru s a petrecut si cred ca deja vorbesc prea mult si in gol fiindca observ ca pana si semnele de punctuatie s au decis sa si ia concediu si sa nu se mai aseze cuminte la locul lor!!! (Na ca au revenit!)



Nu indraznesc sa critic absolut nimic, fiindca imi dau seama cat de minuscul si de ridicol as fi (asta in conditiile in care sunt afon in ceea ce priveste desenul, pictura, grafica etc.) Las criticile pentru cei care sunt mai avizati ca mine (cum ar fi Uje, din cate mi-a dat de inteles: bafta la gravura cu Fane Babanu'! laugh.gif )



Mie unul manga-ul mi s-a parut genial tocmai din cauza ca vine din suflet. Nu pot sa spun decat ca, in ticalosenia mea, exista totusi cativa oameni care ma fac sa ma simt mandru (Dumnezeule, oare ce boala oi fi contractat de m-a facut sa recunosc un asemenea lucru??? **isi trage singur un sut in fund si-si cere scuze: sumimasen**). Gata! Ma duc sa mai postez o prostioara de povestioara la diverse, ca sa-mi treaca entuziasmul...
Anonymous
.. vroiam doar sa-i spun un mare 'Felicitari' autorului.



Urfe (ante-examen!)
kaeru
Multumesc pt aprecieri, Uje si Kamui. Mi-ati mai ridicat moralul, dupa criticile lui Sidonix (care in mare parte sunt adevarate).

Nu am postat eu link-ul din 2 motive:

1. nu mi-a trecut prin cap

2. habar nu am cum se pun link-uri (I'm sooo stupid!)

Chestia ca ma pierd in detalii e perfect adevarata. Cred ca ar trebui sa realizez mai intai scita unei pagini, desenata sumar si rapid, pt a nu ma potigni in grafica. Insa mi-ar lua cam mult timp...

Mi-a palcut reactia ta, Uje, cand ai ajuns la faza cu Odilon, si mai ales ca mi-ai povestit-o! Astfel de comentarii imi fac inimioara sa tresalte de bucurie si orgoliul meu de artist sa se umfle in pene. Multumesc. M-am bucurat si ca ai recunoscut-o pe Natia in alte desene.

Uite un desen pt voi. L-am facut azi la facultate (ma plictiseam pe la cursuri).

Si cine sa fie misteriosul guest?
Urfe
.. ah, si am uitat sa spun: cei de langa mine, la facultate, care au mai tras cu ochiul in timp ce il citeam credeau ca sunt doar traduceri, nu si artwork romanesc. : ) Au ramas surprinsi cand le-am povestit despre tine (in fine.. prea mult spus. Am dat origini si locatie).
Sidonix
...eu deja mi-am zis parerile...mai mult sau mai putin...nu vreau sa stric visul omului...Un cuvint scurt...voi cei privitori...sunteti orbi...va multumiti cu impresia radiata de suprafata...cautati mai adinc de culoarea neagra, dincolo de mirajul policolor...poate la sfirsit se va schimba ceva...Eu zic ca este imposibil...
Zink
Good work Kaeru! biggrin.gif

Ai incercat sa trimiti Soul's Window la vreun manga publisher?



P.S. Folosesti digital screen tones? Daca da, imi poti recomanda vreun program foto/paint pls?
e-Z
In afara de felicitarile de rigoare, as vrea sa remarc felul "curat in care desenezi", fara elemente derutante, fara aglomerari de obiecte4 in acelasi cadru. Vreau sa zic ca asta e foarte bine, mai ales ca personajele sunt astfel mai bine puse in valoare. Apropo de personaje, mi se pare superb jocul de lumini, felul in care umbrele cad, si contrastul foarte bun al imaginilor. Sunt impresionat de "profesionalismul" desenului tau. chiar foarte...asemanator cu manga-urile pe care le-am vazut pana acum(din punct de vedere al profesionalismului ohmy.gif , nu al originalitatii povestii:))
kaeru
Mi-am trimis BD-ul, odata de mult, la o editura in Jap. N-am primit nici un raspuns (nu ca m-ar fi mirat prea tare).

Ce-s alea digital screen tones? Eu realizez paginile integral de mana, dupa care le scanez si nu le mai prelucrez in nici un fel.

Ar putea cineva sa-mi sugereze un marker care sa nu strice foaia in timp? Thanks.
Sidonix
majoritaea sunt cu xylen si toluen...corodeaza in timp...incearca pe coli tip foto...sunt mai dense cu suprafata ceruita...insa cam scumpisoare...si nu stiu cum o sa ai feelu cind desenezi pe ele....stiu ca sunt bune de carti de vizita :wink:
Zink
Kaeru, pentru ca shi eu desenez manga 24 de ore pe zi, sunt foarte curios in cat timp reusheshti sa termini o pagina? huh? huh? huh? biggrin.gif
kaeru
Sa desenez 1 pg imi ia intre mult si FOARTE mult timp. Chestia e ca lucrez si ff rar pt ca facultatea, prietenii, anime-urile si RPG-urile nu prea imi dau pace.

Cand mai ai timp sa si dormi, daca lucrezi 24 din 24? He, he...
Zink
heh..nu chiar 24 de ore 8)

oricum..eu intr-o saptamana reushesc sa termin 3 pagini....fara screen tonuri...dar asta pt ca am mai mut timp:) Lucrez la un manga pentru tokyopop (cred ca cunosti) Sper sa il termin la timp shi sa ajung printre finalishti:) mangaul se numeste ---ReconQuer. Dar vreau sa ii schimb numele(parca ar fi un joc "strategy"what do u think?
APoKLips
ca trebuie sa'l vada inainte sa zica ceva biggrin.gif

o foaie man

nu cred ca nu gasesti un scaner
Zink
Apoklips...man...nu vreau sa mai zic nimic despre scanner......intradevar sunt peste tot...Dar strang cash pentru unul foarte bun. Nu pot sa trimit mangaul la TokyoPop cu un "bad resolution"... www.tokyopop.com/news/ (intra pe, 'The rising stars of Manga) --->thats were i'm sending my work smile.gif
ruxi
Zink, ce-ar fi sa termnini once and for all cu lauda de sine?! Nu crezi ca ar fi mai bine sa-ti postezi macar unul din mirificele tale desene fara sa mai faci atata caz? Pe mine deja ma doare capul si sincer nu cred o iota din tot ce spui. Fara suparare, dar n-ai dat nici o dovada concreta a talentului tau creator. Dani (Kaeru adica) macar tace si face. Cred ca ar trebui sa procedezi la fel. La dat din gura ne pricepem cu totii pana la urma, nu crezi?
Aoi
Vazut..citit..PLACUT....are si bune si rele..da' restul..? sa nu zici ca asta e tot..?
Bawmwolle
Ce pot sa-ti spun?Numai cuvinte de lauda.Oricum, cred ca stii deja parerea mea.Akyra ala de pe Visualart incearca si el sa faca conversatie, nu prea reuseste.Oricum, omule, tine-o tot asa, o sa ajungi departe! :wink:
blackinque
:suki: aplauze! biggrin.gif



zink, poate chiar esti bun...sunt curioasa sa vad cum arata...
kaeru
Baumwolle, de unde ar trebui sa-ti stiu parerea fara sa mi-o zici? Te cunosc, sau ce?
kaoru
Um well...dupa ce m-am uitat pe el de nenumarate ori...are parti bune...multe, si parti mai putin bune...putine. Cele mai putin bune sunt deja pe cale de a fi corectate.

Nu pot sa spun decat felicitari deocamdata si sper ca intr-o zi sa iasa ceva...am vazut close and personal cata munca a fost depusa.



Bafta Dany_sama!!! :wink: (asta pt ca stiu cat de tare adori emoticonii)



ja ne!
Urfe
Opa! Primul din dreapta e complet schimbat!

Fiecare (desen) reprezinta un tip de schimbare?
blackinque
>_o

bravo kaeru! esti un mangaka foarte talentat si mi-a placut soul's window, are un loc de onoare alaturi de celelate mangauri ale mele.

in legatura cu ce a zis ultimul user, nu iti recomand sa spargi monotonia cadrelor obisnuite facand unele mai interesant amplasate, fiindca in aceste cazuti ochiul uman devine confuz sii sare la un cadru gresit. schite cu personaje ai deja.

povestea este prea la inceput pentru a fi mult comentata, totusi iti urez mult mult spor la treaba in continuare, si sper sa citesc si restul manga-ului smile.gif

o_<
kaeru
Poti sa zici si asa, Urfe. Am pus si eu cateva imagini cu Sepp vechi si nou pt ca sa evidentiez schimbarea. Ca sa te convingi de cat de diferit e noul bd de cel vechi, intra pe adresa aia.
blackinque mersi de aprecieri.
ruxi
Kaeru al nostru revine in fortza cu noi pagini din Soul's Window. Uitati aici un link pentru cei care doresc sa citeasca.

highly recommended smile.gif
kaeru
Hai ca reusesc si eu sa postez aici, in sfarsit!
Am o mare rugaminte:

CITITI NAIBII PAGINILE DE LA LINK-UL DE MAI SUS!!!!!!!

si ziceti-mi cum vi se pare povestea.
Multam.
Kisa
Am citit si eu din acest manga... ieri... biggrin.gif
Am inteles ca ce am citit eu nu este de la inceput, dar chiar si asa, povestea mi-a atras atentia (pers mai putin). Imi place f mult pt ca are o tenta de realitate (daca mi se permite exprimarea). Mi-a placut f tare reactia fetei in fata mortii... natura umana... care face orice pt supravietuire. De fapt, din mom in care cei doi sunt capturati, actiunea devine destul de alerta, si pers destul de credibile.
Astept cu nerabdare continuarea. happy.gif

P.S. Am observat atentia acordata detaliilor (mai ales desenele orashelor - cel de suprafata si cel subteran). Poate doar pers le-as fi preferat mai mult in stil shoujo. tongue.gif
Rezo The Red Priest

OMFG O_o.....u made that? nu am citit-o tre sa recunosc ink dar uau.. ai talent domle la desenat nu gluma....e ceva....u got talent; m-a lasat paf....desenezi foarte bine zici ca sunt din jap smile.gif tre neaparat sa continui...cine stie poate devii un manga creator autohton biggrin.gif
axi
wow ... un thread reinviat de "inspiratia" autorului de a aduce o parte din manga cu el la intalnirea de ieri tongue.gif tehehe biggrin.gif
un manga frumos, din pacate still on-going dupa cum remarcam ptr un proaspat fan in cursul aceleiasi zile de ieri tongue.gif
sunt curios daca a apucat kaeru sa dea de masao murayama ... dar la cat de des da el pe forum ... mai am de asteptat pana sa aflu (sau as putea folosi mobilul? icon_twisted.gif )
kaeru
Multam Kisa, iti raman dator pt ca ai inviat threadul. Poate cu ocazia asta o sa se oboseasca mai multi sa-si arunce o privire la linkul de mai sus.
Axi, nu ma subestima, in ultima vreme intru des pe forum. Inainte nu aveam net, remember? Am apucat sa vb cu mister, dar n-a iesit nimic. A zis ca i-au placut bdurile, dar nu m-a ajutat cu nimic concret. Eu i-am cerut niste adrese de pe la edituri, a zis ca are multe cunostinte la ele, dar nu mi-a dat nici o adresa. Cu alte cuvinte, a vrut sa-mi zica ca daca nu ajung in jap personal ca sa ma prezint PERSONAL la edituri, n-am sanse. Ma rog, mi-a zis ceva de niste concursuri internationale de manga. Problema e ca n-am auzit de ele.
Partea buna e ca m-am intalnit cu niste tineri veniti de curand din Franta care erau la fel de inebuniti ca si mine dupa manga si care au zis ca prin mai o sa organizeze un workshop cu ocazia venirii in rom a unui desenator francez. Plus ca o sa incerce sa organizeze o expozitie manga.
Din nou, nimic nu poate fi sigur, da macar mi-am mai facut relatii.
Rezo The Red Priest, cand ai timp, citeste si sa-mi zici cum ti se pare.
Kisa
Pt putin, kaeru. tongue.gif
Iti amintesc sa ma mai anunti si pe mine cand mai scoti ceva. tongue.gif Si daca se mai poate sa-mi oferi ocazia sa o citesc "live" si nu pe comp, ar fi super. happy.gif Este o cu totul alta senzatie. Plus ca am observat cata rabdare ai pe foaie, cand stai si... cum sa ma exprim... "umpli cu negru". tongue.gif

P.S. Cel mai mult mi-a placut cum a fost desenat un pers feminin. Nu am reusit sa-i retin numele si nici nu cred ca a fost mentionat in ce am citit eu (trebuie sa recunoscut - spre rusinea mea - ca nici macar nu stiu cat de important e in poveste). Este vorba despre fata/femeia blonda care era in casa cu adevaratul criminal...
Vebby
Hehe, what a beautiful manga. Am citit pe acolo incercari disperate ale lui kaeru de a face lumea sa si citeasca nu numai sa se uite la poze, si sa si comenteze... biggrin.gif that was fun happy.gif

La desenat, ca un nexperimentat care doar citeste, nu pot zice decat ca imi plac la nebunie si ca intr`adevar zici ca sunt facute in Japonia. Daca nu ar fi in romana, nu cred ca ar sti cineva ca sunt facute de cineva din tara noastra. tongue.gif

Cat despre story si si mod de scriere... povestea nu lasa de dorit, asa cum am citit pe acolo, doar ca e un subiect mai "utilizat".
La inceput exprimarea e cam greoaie, replicile nu curg natural, dar pe parcurs se imbunatateste situatia. Cel putin, mie mi se pare ca adaosul de replici ironice sunt un element foarte bun in desfasurarea unei convorbiri. Si am gasit niste expresii super simpatice ex: 'comoara asta are picioare sau tu habar nu ai unde este?". Ajuta foarte mult.
Pe langa expresii, e utila si folosirea unor expresii sau locutiuni care inlocuiesc cuvinte.

Ce am observat este ca scrii foarte frumos cand vine partea e povestire.
Citez 'Ati avut vreaodata impresia ca visati cu ochii deschisi? Un astfel de moment traoeste Sepp care vede cu stupoare cum apa se despica si din adancimea oceanului se naste o fiinta". Suna mult mai placut decat dialogul. Acolo mai ai de muncit. Iti recomand Fetele Gilmore daca doresti un exemplu de vorbire fluenta si replici biggrin.gif

Am gasit si cateva gresheli. Nu gresheli de tipar ci de lib romana ex:
@(pag 15) fii- un sg i.Probabil ca poate fi si gresheala de tipar, dar preventiv wink.gif
cate o data- se scrie legat
@(pag 20) sorei --> surorii

Si inca un detaliu. Ar fi bine sa explici undeva pe pagina ce isneamna fiecare sfx ex shurp=zgomot de pashi sau ce`o fi.

Si ink ceva biggrin.gif nu ar fi rau sa delimitezi actiunea pe capitole, si sa pu la fiecare sf de cap un va continua sau cap1 sf etc.

Anyway, manga, daca pot sa ii zic asa, e super, si sper sa nu se adevereasca vorbele unui croat "Pana o termina, o sa fiu batran" si sa apucam finalul destul de curand tongue.gif
kaeru
Multumesc pt comentarii.
Chestia cu uitatul doar pe poze e, din pacate, adevarata si enervanta. Cu atat mai neplacuta si mai trista in cazul Roanime-ului. Oare sa-mi arate asta ca nu merita sa ma muncesc pt publicul roman?
La partea cu limba romana, ai perfecta dreptate. O stalcesc in cele mai originale moduri cu putinta. Sa vezi cum era inainte sa-mi fi corectat frazele cativa prieteni!!! Despre “cateodata” marturisesc ca habar n-aveam ca se scrie intr-un cuvant. Sunt inteligent, nu?
La faza cu onomatopeele, nu cred ca ai dreptate. Am lasat la latitudinea si imaginatia cititorului sa inteleaga si sa interpreteze cum doreste. Probabil ca te referi la momentul cand Sepp si Natia ajung in canalizare si dau peste vampir. Te-ai prins ca e un vampir? Daca da e bine, inseamna ca sunetele si-au facut efectul scontat. Daca nu, mai am de lucrat. Chiar sa-mi zici ce ai inteles din faza aia. Multam.
Povestea poate fi oricand delimitata pe capitole. Deocamdata, nu e cazul. Asta s-ar intampla in cazul publicarii ei. Oricum, acum sunt aproape de a finaliza primul vol care, pana acum, numara 130 pg. O sa ma fie inca vreo 5-6 pg si termin.
Lady_Megumi
Super, Kaeru! smile.gif Ai mare talent la detalii si backgrounds... asa ca astfel se rezolva si problema asistentilor... ca doar ei sunt cei care creeaza backgrounds si anumite elemente pt mangaka... LOL... so vei avea mai putzini bani de dat in stanga shi-n dreapta pt desenatori, in general... smile.gif Sper sa-tzi publici acest manga si sa ai mult succes... povestea mi se pare interesanta. Numele Sepp m-a facut sa rad, asta pt ca e oarecum un nume de tzaran in germana, but don't mind me! tongue.gif Keep up the good work!!!

Crina
kaeru
Numele de Sepp l-am "furat" dintr-o carte. Vulpile in vie, daca nu ma insel, dar s-ar putea sa ma insel! Oricum, asta era porecla data nu mai stiu carui principe austriac de sora-sa, regina Frantei. Deci, mai mult ca sigur ca e ai dreptate!
Alexander
...Speachless...Jaw dropping... Holly cow... blink.gif
Da, asta imi trecea prin minte in timp ce citeam mangaul. Este excelent!

Nu am citit comentariul de pe visual art deci nu stiu daca s a mai spus sau nu dar: Sepp are o asemanare izbitoare(de camion, chiar!) cu Goku.

Scenariul este dragut, dar cred ca trebuie sa il faci un pic mai umoristic - nu ma asculta sunt doar un amator rolleyes.gif.

Desenele sunt excelente, ma intrebam daca pot sa fac si eu un artwork la mangaul tau, ar fi o problema? wink.gif


Anyway congrats, I bow to ur skills oh great master! smile.gif

QUOTE
Pt cei care vor sa-mi citeasca bd-ul, am 3 conditii:
1. Sa nu mai dati imaginile la nimeni
2. Sa nu le uploadati pe net
3. Sa va spuneti parerea despre ele, dupa ce le-ati citit, aici in thread.
Daca credeti ca sunteti capabili sa rspectati regulile astea 3, trimitet-mi un PM cu adresa voastra de mail.


Interesante cerinte...
kaeru
QUOTE
ma intrebam daca pot sa fac si eu un artwork la mangaul tau, ar fi o problema?

Nu-i nici o problema, chiar as fi curios sa vad cum arata personajele privite de altii. Atata doar ca nu se va numi artwork, ci fanart. Artworkurile sunt facute doar de autori.
Tenshi
I LOVE your fiction, Kaeru!! E captivant, palpitant, interesant, grafica e excelenta, e un adevarat manga. Imi plac la nebunie dialogurile dintre Natia si Sepp. ^_~ Thank you so much for sharing it with us. ^v^

P.S. Cand o sa am timp poate o sa postez si eu un fanart cu cele doua personaje. ^^;;
kaeru
Un desen cu pers principal din bd-ul pt fanzinul MangaINC:
user posted image
Alexander
Desen pe care conform regulilor din cate mi amintesc nu ai voie sa l postezi pe net. Daca e preview la vreo banda desenata sau manga its ok.

E foarte misto. Congrats.
kaeru
Stai ca nu inteleg. Conform caror reguli nu am voie sa-l pun pe net?!?
Am zis ca e un pers din bd-ul care o sa apara in mangaINC.
Tenshi
o_o Ce reguli? De ce sa n-aiba voie?!! Doar sunt creatiile lui...

E superb desenul, Kaeru! Umm... ce-ar fi sa postezi un desen cu ambele personaje? Asa, unul mai... romantic? Ce ziiiici? ^____^;;
kaeru
Well, personajul masculin e secret!
E ceva mai deosebit as putea spune, atat ca felul in care arata, cat si ca fire.
Va tr sa asteptati pana iese fanzinul!
Animal
Mmmm...nu pot sa zic ca imi place...im sorry bout that sad.gif dar eu sunt eu ...si asta e opinia mea.

Nu cred ca pot face o treaba mai buna ca tine si nu incerc sa iti minimalizez eforturile dar situatia asta e ceva gen ... eu iau doi intro lucrare si tu patru...ma rog...ideea e ca am vazut manga-uri romanesti care aratau mult mai bine( am avut acces la asa ceva pt ca un prieten de-al meu cu asta se ocupa smile.gif )
kaeru
Normal, e imposibil ca ceva sa placa la toata lumea.
Poate ne arati si noua mangaurile alea romanesti de care vorbesti, ca sa avem un termen de comparatie. Multam.
kaeru
In stanga, desenul meu, in dr, desenul facut de o prietena dupa desenul meu. Ha, ha, ha! Am ras singur vreo 5 min!

user posted image
Tenshi
Woaaa!! :)))) Am facut si eu asa o data si chiar ca e distractiv. :)))) Thanx for posting this... ha ha... :P
kaeru
user posted image
Animal
"Poate ne arati si noua mangaurile alea romanesti de care vorbesti, ca sa avem un termen de comparatie."

Nam voie...ca as fi facut asta demult...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.