Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ninja Scroll TV
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Action
SebyTheDragon
Dupa cum bine stiti,sau daca nu stiti aflati acum,in 2003 s-au apucat sa faca Ninja Scroll seria.
Sper ca nu exista cineva in acest forum care nu a vazut Ninja Scroll the Movie(1994),pt ca ati pierdut un film superb..daca nu l-ati vazut.
Acesta este o combinatie drama,macel,action.

Se pare ca o sa pastreze aceasta linie si seria,insa am vazut si cateva elemente comice,lucru care lipsea cu desavarsire in film.

Au aparut 2 ep(pe care le am :twisted: ).in total vor fi 13.
Situl oficial este:
http://www.jubee.tv

Ofticati-va si voi ...ca e in Japoneza :roll:

Pt mai multe inf dfespre orice sit anime vizitati

www.animenfo.com

Cel mai complet site de anime.

PS: www.sebythedragon-anime.go.ro -situl meu
sayan->GTO
seby cele 2 deja s-au facut 4. probabil saptamina viitoare vor fi 5. Incet incet le vom scoate pe toate.
E super din ce am vazut eu pina acum.
SebyTheDragon
Logic....de cand e postul... wink.gif
O sa le am ..stai linistit...
Io am hdd de 60 gb din care mai am liber pe toate partitiile cam 100 mb....pana nu-mi vine Rwiterul din garantie ...nu ma pot misca un cm...
Ingerasu
Daca stiti de unde pot sa le i-au si eu poate imi si spuneti ca eu am doar primul episod (in japoneza+subtitrare)....
SebyTheDragon
io le iau de pe DC++...Insa tre sa ai o oarecare latime de banda...daca nu vrei sa te arunci de la etaj de oftica!!!
Iti recomand huburile Crazycatgirl 1-3.
sayan->GTO
de aici iei tot ce e nou sau recent aparut
bineinteles P2P -> BitTorent
http://anime.mircx.com/
http://www.downloadanime.org/spider.php
SebyTheDragon
Oamenilor...

E SUPERRRRRRRRRRRR!!!!!!!!

Cand am vazut primele 2 ep nu am ramas asa marcat...insa acum cand am vazut ep 3 si 4...io zic ca seria asta o sa fie SUPER...
A inceput sa bage sange, tipe bune semidezbracate....insa cei cel mai interesant...este muzica...Care e ABSOLUT SUPERBA!!!!!!!
Demiurgus
A inceput bine. M-am uitat doar la primele 2 episoade, restul cand o fi seria terminata. Are atmosfera, personajele care trebuie, muzica potrivita.

Mai vorbim dupa ce vedem tot serialul smile.gif
SebyTheDragon
A aparut si al 5lea ep....!!!!PE CARE IL AM ...LOGIC!!! :twisted:
Marfa...Ma oftic insa cand ma gandesc ca tre sa-l iau in octombrie ...dupa vacanta pe tot...
Macar bine ca iau atunci si Gits tot....FINALYYYYYYYYYY!!!!!!
SebyTheDragon
Luatam si ep 6 si 7....din pacate..creca aici o sa ma opresc...si o sa reiau downlodul dupa vacanta.... :?
Scorpio
Nasol. Da de ce tocmai dupa vacanta?

Si i-a zi cate cd-uri are ce ai luat pana acuma?

Sa ma anunti cand iei tot GITS.
SebyTheDragon
Pai e simplu...io stau la camin...si de aia am fibra...politehnica asta mai da cate ceva la studenti...cand o sa ma duc acasa ciuciu net...
O sa fie un miracol daca o sa intru pe net o data pe saptamana.. :?

Cand ma intorc o sa termin asa..

Gits '02
Ninja Scroll '03
Gundam seed (sper sa ajunga la ultimul ep pana atunci) '02
Weiss Kreuzz Gluhen '02
Wolfs Rain '03

Oricum...o sa ma vedeti dodata aparand de niciude pe forum... biggrin.gif
Kataracta
Daca raman pe vara in bucuresti le termin eu pentru cine e interesat.
SebyTheDragon
Bine mah nenorocitule...postezi la cateva secunde de mine!!! :twisted:
nu tei rusine...!!!! biggrin.gif

Stiu ca stai toata ziua cu nasu pe forum....dar nici chiar asa de obsedata!!!! 8)

Daca tii neaparat...iale tu...desi nu cred ca Gits se vatermina pana atunci...si nici seedul...din pacate...
Kataracta
Pe mine unul ma intereseaza momentan Wolf's Rain si Naruto ca la astea m-am apucat sa ma uit, dar din cate am auzit de pe aici cred ca m-ar interesa si celelalte. Lasa ca vad eu ce am sa fac vara asta smile.gif Oricum pe plan principal e sa imi iau writer si dupa aia mai discutam noi Seby. vezi tu cum te ajung din urma cu cd-urile biggrin.gif
Fate
Ninja Scroll a fost si este pentru multi dintre membrii acestui forum si nu numai, un film de referinta. Tocmai de aceea nici serialul nu putea sa se lase mai prejos. Nu pot sa spun decat ca am savurat cu mare placere fiecare episod si ca il recomand tuturor celor care inca nu l-au vazut si pe care nu ii deranjeaza sangerarile abundente. Daca chestiile astea va deranjeaza , puteti sa il luati ca pe un medicament impotriva acestor probleme.
Subiectul nu este foarte complicat , dar se ridica deasupra Hellsing-ului la acest capitol.Acolo totul gravita in jurul personajului. Aici totusi exista un subiect mai bine construit si mai ales foarte inchegat , nici prea lung si nici prea scurt , si are un final bun (desi speram altceva).

***SPOILERS***numai ce e italic

Ce insa mi-a placut la Ninja Scroll TV in mod deosebit este originalitatea personajelor. Ma straduiesc sa gasesc unul preferat si nu pot pur si simplu. Fiecare are cate o chestie foarte bine gandita: spre exemplu , ala care nu avea un ochi si pute sa isi bage ochiul unui mort ca sa vada cum a murit , ala cu sange albastru care vedea in oameni niste simple bags , tipa aia ca un paianjan care putea sa isi alipeasca la trup orice fel de brate, mai era si una cu parul foarte mare si lupta cu parul ( la fel ca aia din GGX ) ...si mai sunt s o gramada... de exemplu mie mi-a placut la nebunie episodul 9 in care Guts ( i-am retinut numele) ii macelareste pe toti samuraii aia ...si mi-a placut si mi s-a parut originala povestea lui , blestemul lui de a trai in simbioza cu creatura aceea fara a o putea elimina , si cautand pe unul puternic capabil sa il elibereze de ea , apoi finalul nefericit in care realizeaza ca de fapt el era parazitul si moare si el odata cu disparitia gazdei....how pathetic.....mie mi s-a parut super.
Alt episod care mi-a placut la nebunie a fost ep.11 , din nou original....de fapt toate sunt originale ! Aici mi-a placut sfarsitul in care samuraiul ala chior vrand sa il taie pe Jubei , ii baga sabia in gat fetei , iar ea , inainte de a muri , zice : Pains , pains , fly away ! ... dupa care moare. Iar Jubei nu il ucide.Nu ar fi schimbat cu nimic lucrurile , ei nu i-ar mai fi facut nici un bine. O pedeapsa mai mare pentru asasin ar fi sa traiasca in continuare cu povara acestui pacat pe constiinta sa.
Stiu ca se spune ca grafica nu conteaza asa de mult , dar trebuie sa zic ca in acest serial ea este excelenta. Pastreaza tipicul celei din film , insa vreau sa spun ca unele imagini sunt adevarata arta: de exeemplu imaginea rosie a unui asfintit arzator sugerand moarte , imaginea unor lanuri de grau stralucind in lumina asfintitului , realismul expresiilor faciale ale personajelor schitand stari de furie , ura, panica , nepasare , groaza, extaz, durere , trufie etc. Animatia este excelenta, luptele foarte originale....am gasit cate ceva special pana si in unele amanunte neimportante cum ar fi felul in care sar sangele in urma unei lovituri , ultimile cuvinte ale celui invins sau...uite mie mi-a placut mult tipa aia care putea sa isi alipeasca brate ..... la un moment dat Jubei o taie in doua si ea cade de la mare inaltime... este deosebit de expresiva imaginea in care o arata pe ea cazuta cu fata taiata in doua , ochii fixi congestionati si plina de sange....super misto sangele , foarte real , nu numai culoarea si aspectul , dar si felul in care se scurge. Super tare scena in care aia isi coase singura juatatea de fatza din pielea unui piton sau ce era ca nu cred ca era boa , dupa care , daca imi amintesc bine , infinge satarul intr-un copac si isi coboara violent bratul peste el , ca sa si-l poata taia..... parca ar fi macelarie....impresionanta este vointa acerba de a-l invinge pe Jubei si de a razbuna asfel moartea fratelui ucis , pana si cu mainile si picioarele altui ea continua sa lupte , instare de orice pentru ca sa il vada pe Jubei invins.


Alt lucru care mi-a placut in mod deosebit este coloana sonora , muzica antrenanta din timpul luptelor cu inamicii , dar si muzica din generic , si din intro si din outro. BTW, Genericul e super! Heheh....
In general , grafica deosebita , muzica minunata , luptele bestiale , animatia si personajele originale, fac din acest serial scurt un anime deosebit. Nice feeling! Mie mi-a placut foarte mult. Un singur minus ar fi povestea , dar nu un minus prea mare oricum. Cum ziceam mai devreme , remember Hellsing !!!
SebyTheDragon
Hmmmmmmmmmmm....cum..a putut omul asata ..sa imi fure unul dintre topicurile favorite...Sicand ma gandesc...ca deabia acum o saptamana i-am dat seria lui Lother!!

Mda....perfect...mai multa lume il va aprecia....tin sa cer scuze pt ultimele 5 ep...care sunt excesiv de mari...si mai a si niste dungulite in partea satanga...insa altfel nu le-am putut gasi...tot restul erau RAW!! :?

IO fiind fan inrait Ninja Scroll mi-a placut absolut tot..Grafica destul de buna...desi nu excelenta,personajele....si mai ales monstri super originali...si sa nu uitam muzica..un techno-rave superb...care merge la perfectie mai ales in favzele de bataie!!!
IO nu ma apuc sa va spun ce mi-a placut in fiecare ep...pt ca mi-ar lua mult..si oricum ce imi place mie..e posibil sa nu placa la altul...
Uitati-va la el pt ca merita!! Nu se ridica la nivelul filmulu...dar...tinand cont ca filmul poate fi pus printre cele mai bune anime of all time...i really dont mind!!! La partea cu sangele(ceea ce io ador)....Fate a zis ..sa il luati ca pe un antidot...hmmmm.... tongue.gif nus daca mere...e cam mult...dar ce imi place este ca nu i deloc pus excesiv...(adica in momentul in care ii tai capul cuiva ..e normal sa curga tona de sange...mai in toate animele se sare peste faza de vizualizare a victimei....aici nu e cazul...o veti vedea frumos...in balta de sange .asa cum ar fi trebuit sa faca toti....nu toar sa "simuleze moarte")!!

Fate ai zi:
"Stiu ca se spune ca grafica nu conteaza asa mult,..." Creca cei care zic chestia asta is...IDIOTI...si credeti-ma e un termen cat se poate de adecvat!!!!
LArSON
Ultimele cinci ep. au ap?rut dup? ce seria a fost licen?iat? ?n State, de-aia nu sunt subtitrate de vreunul dintre grupurile de fansub renumite.
morebla
Interesant , imi era frica sa intreb daca au facut din Ninja Scroll un film pentru familie laugh.gif ( la cererea publicului evident )... dar m-am linistit biggrin.gif

QUOTE
\"Stiu ca se spune ca grafica nu conteaza asa mult,...\" Creca cei care zic chestia asta is...IDIOTI...si credeti-ma e un termen cat se poate de acdecvat!!!!


Seby , sa stii ca grafica spune multe dar nu e totul ; sunt lu cruri mult mai importante ... dar depinde ... ficare cu ce-l doare...
Tre sa recunosc ca sunt un IDIOT ...
SebyTheDragon
Bravo mah...te facusi singur idiot!!!....Io nu am nici o vina laugh.gif !!!!
Omule...tu nu poti sa zici ca, daca iti expun o poveste super tare...dar transpusa cu personaje facute din bete de exemplu, cu doua dungi in background si fara culoare...ala e un anime bun......Sper ca te-ama adus pe subiect....Indiferent ce anieme e...CONTEAZA GRAFICA....pt ca asta insemna anime in fond....modul in care sunt modelate imaginile...povestea..pana la urma urmei..poti sa o transpui si in film...dar nu ar mai fi anime ...Nu-i asa??
Io nu condamn animele vechi pt ca au grafica mai slaba...e normal sa fie asa...insa imi permit sa compar anime (dpdv al grafici si nu numai) care au aparut cam prin acelasi timp!!

Tu vroiai sa zici ca nu te intereseaza poate atat de mult ca ma intereseaza pe mine grafica...dar scuza-ma cand vezi bete pe ecran...nu-ti sare si tie tandara? wink.gif
morebla
mda ... foarte amuzant n-am ce zice...
Sincer inca n-am vazut animeuri compuse numai din bete si cerculete ... dar o sa mai caut ( sunt curios daca tu ai vazut asa ceva ).
Nu ma itereseaza ce fel de animeuri iti plac si faptul ca pui pe primul plan grafica si ca iti permiti sa compari animeuri bla bla bla ... ce vroiam eu sa spun este ca te arunci si faci afirmatii jignitoare ... chestia asta s-a ma discutat in alta parte iar daca te intereseaza sa redeschizi subiectul te invit sa cauti topicurile respective ... ( tu te plangeai ca sunt parti ale forumului jalnice ... te invit sa nu contribui la agravarea acestui fenomen ...)

ps . scuze Fate ca am deviat cu acest post de la topic , oricum o sa incerc sa fac si eu rost de serial si apoi o sa postez si eu ceva interesant wink.gif
SebyTheDragon
Man..nu am ce sa iti mai spun...am explicat cat se poate de bine..ce insemna grafica...iar faza cu betele era doar ca sa fac lumea sa inteleaga..Daca tu crezi ca te-am jignit..treba ta!! Io nu am de ce sa ma scuz..!

Sa revenim la Ninja Scroll .Hai sa facem un totp al celor mai originali monstri!! Dupa mine ....ar creca Rengoku...tipa care incearca sa isi razbune fratele!! Are o vointa de fier...E fain sa vezi evolutia ei dea lungul seriei...apare parca prin ep 3...impreuna cu fratesau....atunci parca omoara o gagica super tare..cu un par ucigas!(sper ca imi mai aduc bine aminte..).Prin ep ala pare super misterioasa..pt ca in ep 8..sa apara in toata puterea ei!



PS: Blablabla nus daca ai observat.. unele lucruri io le scriu la misto(de exemplu primul rand din postul meu anterior)..banuiesc ca si tu ai zis la misto ultimul rand din penultimul tau post.....se pare ca tu iei in serios cam orice... :? ! Dac vrei il sterg...daca te face sa te simti mai bine..
Fate
***SPOILERS***
Si mie tot tipa aia mi-a placut cel mai mult....poate si pentru ca apare in mai mult de un episod si ajung sa o personalizeze mai bine. Am mai scris de ea si in prima mea postare. biggrin.gif
Insa mi-a placut si Guts din ep. 9 si mai ales felul in care moare.
LArSON
:roll: Nu uita?i c? ep. 1 este tradus. G?si?i traducerea pe www.titrari.ro sub numele Jubei Ninpuncho (poate c? am scris gre?it, dar e pe acolo) :twisted:
victor
Ce sa zic, am terminat si eu de vazut cu o oarecare intarziere seria Ninja Scroll tv, si am fost placut impresionat. Desi am cate ceva de adaugat(sau de corectat) fata de cele ce s-au spus pana acum.
In primul rand, in afara de personaje(care daca nu erau originale se ducea naibii totul, asta e si esenta serialului) nu prea e nimic original. Serialul nu e facut sa te loveasca la sentiment, e doar un serial de caft, si se achita perfect de aceasta sarcina.
Cat despre episodul ala nr 9 cred ca as putea sa numesc vreo cateva zeci de carti/povestiri si cateva filme in care am vazut ideea(mai bine realizata), dar macar n-a iesit penibil, si asta conteaza pana la urma, si a mai dat un pretext de cateva batai bine realizate. Cel mai apropiat exemplu de noi ar fi un episod din Samurai Jack( a propos, Tartakovski e un mare meserias, este ?-la cate Emmy-uri a primit, cred si eu) unde e mult mai bine pusa in scena ideea. Daca tot sunt aici as putea sa dau Samurai Jack si ca exemplu in cazul "grafica nu prea conteaza". Si in acelasi caz as mai putea sa dau alt exemplu, si anume locul unde am vazut eu unele din cele mai tari batai de pana acum:

http://www.newgrounds.com/collections/xiao.html

Parca nu mai conteaza asa mult grafica, nu? Uite Seby, faza cu betele nu e doar ca sa fac lumea sa inteleaga, e pe bune smile.gif

Dar sa revin. Grafica nu-mi pare chiar asa tare la Ninja Scroll, cateodata am senzatia ca le-a fost lene si arata unele secvente de parca ar fi fost facute in flash.
Muzica e simpatica, in ton cu serialul, desi n-are nici o legatura cu perioada in care se petrece actiunea. O chestie destul de neplacuta e ca sunt doar cateva melodii care se cam repeta, deci mie cam pe la ep 8 deja incepuse sa mi se acreasca de ele, bine ca mi-a luat ochii actiunea.

Desi l-am tot criticat pana acum, serialul e mai mult decat ok, si daca iti plac bataile e chiar superb. Asta e si marele lui merit- actiunea fara mari menajamente, si povestea e un pretext pt omoruri.

Frumos, chiar atasant, putea sa fie mai lung.
Ken
Hail to Fate, master of anime!!!! Datorita lui a ajuns Ninja Scroll si pe la mine. Deocamdata nu am vazut decat intro-ul si prima impresie a fost ca melodia e cam lame... Dar cred ca o sa am o parere buna despre serial, o sa va tin la curent. (O sa-l vad impreuna cu Whip :oops: ) Cu ea am vazut si DNAngel si White Cross.
SebyTheDragon
Aha.......got u Whip... wink.gif !!!Deci ele tipu care face legatura intre tine si Fate...Got it!!!
Oricum...enjoy the show....din pacate ultimele 4 ep..desi sunt foarte mari ca dimensiune....se vad cam naspa...au niste dungi in partea stanga...foarte stresante...dar deh...altfel nu l-am putut gasi subtitrat..asa ca multumitiva cu varianta asta!!

Chiar ma bucur ca nu m-am chinui degheaba...daca ati sti...cat am injurat ca nu gaseam ultimele 4 ep subtitrate....Bine ca nu m-am chinuit degeaba!! biggrin.gif !!!


PS: Vezi ca mai are Whip cateva anime noi.. wink.gif Printre care si Ikkitousen !!!..
Ken
Stiu, am vorbit cu ea. Ikkitousen il aveam si eu dinainte. Dar nu l-am vazut inca. Am vazut Ninja Scroll (like I said last post biggrin.gif ) si mi-a placut, ce sa zic... Dusmanul cel mai misto m-i s-a parut tipul fara un ochi din episodul 3 (parca). Adica modul cum era facut, nu ca ar fi fost cel mai tare...
Urfe
L-am vazut si eu.


Personajele (fizic) mi-au placut la nebunie... dar povestea a cam lipsit, iar la inceputul fiecarei lupte se stia sigur ca Jubei are sa castige (cumva). Mult mai 'inuman' (in sensul de 'perfect') aici decat in film.
In mare a cam lipsit suspansul...
LArSON
Ninja Scroll TV a dat na?tere la un scandal destul de mare ?ntre grupurile de Fansub, cei pu?i la zid fiind Anime Junkies care aveau de g?nd s? traduc? serialul p?n? la sf?r?it. Datorit? acestui scandal a fost dificil de g?sit tot serialul tradus. :evil:
SebyTheDragon
Ai..numa innebuni....Ghici cine si-a spart capu de ciuda...pana a gasit ultimele 5 ep traduse... :evil: :? !!!! Imi venea sa sparg compul cand luam numa rawuri!!!!!
LArSON
Dac? mai ai Raw-urile ?i se v?d bine poate le traducem ?i scoatem ni?te ep. mai calumea c? astea traduse sunt ?i mari ?i cu chestia aia enervant? ?n margine.
Sidonix
aham..trecind peste faptul ca ep 9 nu l-am vazut(mercy seby pt ca a facut asta posibil :roll: )...sa zic si eu cu ce se maninca...macel din prima secventza pina in ultima...grafica simpatica conf cu ultimile trenduri...BUT...the story sucks...de fapt nici nu ar trebui sa ne asteptam la story prea mult nu... Jubei se plimba creanga pe unde apuca si taie tot ce il seaca...exceptind the knight in shining armour attitude /happy.gif ...nu se ridica la valoarea filmului BUT merje...if u like blood and carnage :twisted:
ibarbar
L-am vazut acu o luna.



Subtzirel rau. Dar placut de urmarit, te tine in scaun cu batai carca, monstr?l?i la fiecare pas, sange etc. Mai slab evident decat filmu, plus ca filmu era bun cand a aparut si acum e un clasic, ca altfel nici filmu nu e genial.



Dar si mie imi place din cand in cand un macel zdravan MUAHAHAHAhA....



Merje.
cioby2k
slice them all. oh yeah. ameninti viatza sau misiunea? atata iti trebuie. nu bag sabia in tine si te omor ca nu ma simt bine. macar in 2 si tot te despart
SebyTheDragon
Clar seria nu e la nivelul filmului ....e cam si normal....Nici Gits seria nu se compara cu cele 2 filme...Cam asa a fost dintotdeuna...Deobnicei ce apare prima data e ceva mai bun decat ce se face dupa..

Oricum seria e super faina ...chiar si asa...Macelul face totul :twisted: !
Pico
am vazut primu ep ....m-am scarbit....UN JEG ....si-o batut joc de film care a fost exceptional...e de kkt seria...sunt desenati cam prea colorat....jubei nu arata asa solid...si are nasu ciudat....au exagerat putin cu tehnik lui jubei...o dau in SF cu puterile la shinobi....si c draq face un mech in japonia secolului 17??...dejaba k e slab...dak n-ar fi fost filmu hai k mergea ...dar filmu a ridicat niste standarde...si seria e sub ele...
Probably me
Eu am apreciat fantezia creatorilor. Asemenea colecţie de personaje ciudate mai rar.
shadow2989
Ninja scroll filmul a fost si este un anime care imi place.Ninja scroll tv duce lipsa de tot ce avea interesant filmul.(actiune si personaje)
Kanessj
Inca mai jelesc DVD-u' acela irosit pe care am scris seria!
Ninja Scroll TV este unu' dintre cele mai seci serii anime pe care le-am vazut, norocu' meu a fost ca am vazut seria inaintea filmului...dar si asha, tot o porcarie mi s-a parut! Poveste de toata jena, in stil Power Rangers...adica in fiecare episod apare un nou inamic (care si ei tot o jena sunt), si Jubei (care m-a dezamagit) tre' sa-l invinga! Bah...kkt!
Asta e, macar e la colectzie...who am I kiddin'...imi vreau DVD-u' inapoi :((
Majin
sunt deacord kane. filmul e bestie. mi-a placut! dar seria....come on. si in power rangers era mai antrenanta actiunea. iar genericul...god, ala e test de rabdare ! nu recomand seria nimanui! filmul in schimb...respect !
ja!
Probably me
Oh come on că sīnteţi cīrcotaşi. Mi se pare o serie decentă. N-o avea profunzimea filmului, dar compensează prin varietatea de personaje fantastice, şi ca serial de aventuri e chiar OK.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.