Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Discutii generale
Anime-Club Forum > Detaliat > Neon Genesis Evangelion
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Scorpio
Hai sa mai vorbim si despre NGE ca stiu ca-s multi fani. Eu unul am o intrebare: Ce se petrece exact in ultimele doua episoade?!?!?!! Ca n-am inteles aproape nimic.
Chris
Eu astept sa vad si Death and Reberth (sper c-am scris bine) biggrin.gif , si dupaia o sa stiu ce zic. (CRED)
Balthasar
In ultimele 2 episoade din cate mi-am dat eu seama se face o analiza a lui shinji, asuka, misato,etc cu intrebari pshihologice. Cam atat, cred.
Scorpio
Pai asta am inteles si eu. Chestia era ca daca exista ceva in spatele acestei analize. Astept raspuns de la maestru Urfe.
Urfe
Pai.. ultimele episoade sunt analiza personajelor (teama lor de izolare, comunicare etc.).. si un pic mai mult: Shinji si restul isi cauta propria valoare (Hideaki Anno suferea de drepresie si a descrie in EVA ceea ce simtea).

Detalii: despre Rei, Misato (ador scena: Shinji o vede facand sex si apoi toata lumea o ridiculizeaza, stiind asta - frica, dorinta de afectiune), Asuka (no comment: mama ei o confunda cu papusa pe care o distruge, si apoi se spanzura. Si Asuka nu o mai vazuse niciodata atat de fericita!). Shinji ajunge la imagini din ce in ce mai abstracte (nedefinitorii: -> schite in creion -> nimic).

Mie imi plac... desi sunt cam depresive. Nu stiu cum sa o spun fara si sa nu para a vreu sa filosofez: NGE mi se pare si o analiza a slabiciunilor umane si... aici fiecare se confrunta povestea luil...

PS: Scorpio, 10x pentru titlu, dar ma indoiesc ca sunt asa ceva
:roll:


PPS: Death and Rebirth
Scorpio
OK. Mersi de lamurire.
SebyTheDragon
Mda...
Totusi ultimele ep par un pic cam trase de par...faza cu distrugerea lumi mi se pare ridicula(nu neaparat ca idee ci mai ales felul in care se produce).
In ansamblu mi-a placut seria..insa mai degraba as prefera un Escaflowne sau Full Metal Panic decan Evangelionul..

Ce ati zice de Topicuri despre:
Samurai X(inca cel mai tare film anime pentru mine..si credeti-ma am vazut o tona)
Noir
Vampire Hunter D Bloodlust(singuru care se apropie de Samurai X)

PS Aici e moda ca Administratori sa aiba avatr din Kof... biggrin.gif Se intampla ceva daca imi pun avatar Terry Bogard sau Mai :idea:
Urfe
Eu prefer Neon Genesis-ul. smile.gif)
Noi am vorbit despre sfarsitul din serial. The End of Evangelion a aparut pentru ca fanii au fost dezamagiti de acel happy end (mie mi-a placut.. si Rei care fuge cu felia aia de paine prajita in gura, mormaind ca a intarziat, e mortala. I LOVE IT!). Oricum, cele doua seamana ca sfarsit: Shinji isi rezolva problemele. Doar ca in film el si Asuka sunt primii oameni care revin la forma 'normala' (nu a murit nimeni.. si-au pierdut corpul = s-au piedut ca indivizi); pe acelasi tipar ca si in serial...

Se face un thread pt Rurouni Kenshin, Noir si Vampire Hunter D (pt amandoua).. dar nu am avut nelamuriri dupa ce le-am vazut.. nu cred ca lumea are. Ce s-ar putea spune despre ele?
Scorpio
Seby am si eu o intrebare : Ce asemanare intre Kenshin si Vampire Hunter D ai gasit tu? Recunosc n-am vazut tot Kenshin fiindca e lung si am avut alte anime mai marfa de vazut, dar in schimb am vazut ambele VHD si cu cat am vazut eu din Kenshin pot spune ca nu gasesc nici o asemanare.

Acuma faza cu avatarul: Nu-i o moda cu avatari din KOF pt. admin fiindaca sunt singurul care are. Deci poti sa-ti pui linistit ce avatar vrei.
Daca pui cu Mai gaseste si tu unul mai deocheat :twisted: biggrin.gif

Si daca tot veni vorba de avatari: Urfe schimbati ma avatarul ala ca ma omori Nici nu inteleg ce-i.
Demiurgus
Probabil Seby se referea la faptul ca VHD e singurul, in viziunea lui, care se apropie ca valoare de SamuraiX si nu la asemanari.
SebyTheDragon
Man.....Scorpio....ma refeream sa faceti separat threat...
Iar daca te referi la faptul ca am zis ca VHDB e singuru care se apropie de Samurai X..pt mine, astea 2 filme reprezinta ..animele absolut.
Nu au cam nimic in comun insa per total amandoua sunt de un nivel f ridicat si inca nu am vazut ceva care sa ma marcheze la fel ca astea 2..
A...ba da....Ninja Scrollul...ca era sa-l uit si pe asta...insa asta are un dezavantaj...e cam vechi(94') si de aici rezulta o animatie foarte buna pt acea vreme insa nu pote concura cea din astea 2.
Scuze ca am deviat de la subiect..Unde eram ...la EVA...hmmm ma faceti sa ma mai uit inca o data la sfarsituri...ca nu le-am mai vazut de peste un an.
Iar la chestia cu interpretarea sharsitului din End ....fiecare cu opiniile lui..
Ziceti ca oameni nu mai au corpuri...nu cam asta insemna moarte...sa devii o alta forma de existenta ca de ex suflet...
Ma rog ar fi multe de comentat, insa nu ma bag pt ca nu al am asa de viu in memorie..in afara de sfarsitul ala care tot il consider de 3 lei..
biggrin.gif
Chris
Mie imi place NGE mult, este foarte bine realizat, iar sfarsitul este original, adica daca ar fi sa se fi sfarsit ca lumea sa fie salvata pentru totdeauna, sau urma sa astepte inca 15 ani pt urmatorii, ar fi fost prea banal.
Chestia cu cele doua sfarsituri este mai naspa, adica ar trebui sa alegi tu sfarsitul, sau ce? Era mai bine daca ramanea in coada de peste, dar nu ma plang.



P.S.: Sunt cumva Admin, si eu nu stiu? Nu sunt, dar totusi am avatar din KOF. Seby :arrow: nu stiu de ce ai mai intrebat?
SebyTheDragon
Kyo/Yori..... :roll: :shock: hmmm...creca v-am incurcat...e...nu-ma de al dracu o sa-mi pun si io avatar din kof biggrin.gif
Urfe
Finalurile difera pentru ca fanii au cerut-o ... :roll:

Scorpio > daca ai fi vazut End of Evangelion ai fi stiut ce este avatarul meu.

SebyTheDragon > Heh.... pai alegi ce-ti place...
morebla
hehehe ,urfe stiu ca avatarul tau este din End Of Evanghelion insa nu reusesc sa disting ce reprezinta ,pentru ca este o poza mica iar rata de refresh de la monitor e sub 60 hz tongue.gif , asa ca te rog sa ma luminezi si pe mine wink.gif smile.gif
morebla
am impresia ca are legatura cu LCT (sau cum se ceama lichidul in care se transforma toti la sfrsit cand isi pierd "scuturile") , sau o fuziune de corpuri intre Rei si Adam( sau cum il chema pe ingerul ala ) , oricum ,avatarul tau arata o portiune mica din ceva mai mare si nu-mi dau seama ce reprezinta
Pen-Pen
Este Rei dupa ce s-a unit cu X (no spoilers!); se vede din frunte inspre gura (aproximativ): iar in fruntea ei este o rana in forma de cruce (tot aproximativ). Eheh.. daca tot nu v-ati lamurit, pun la dispozitie un gif facut din cateva capturi in care se vede totul mult mai bine (la 640x..). Desi daca va uitati pe la sfarsit vedeti imediat dsspre ce e vorba.
Scorpio
Urfe > am vazut End of Evangelion, dar tot "sa-mi bag banii la CEC" de reusesc sa-mi dau seama ce vrea sa fie.

Seby > OK. Am inteles ce-ai vrut sa spui. Dar nu cred ca un se merita sa facem un topic doar pt. un film, fiindca discutiile ar fi mult mai limitate decat la o serie.
memo
Scorpio, si mie mi s-a intamplat cam la fel. Adica seria mi-a placut, dar la sfarsit am ramas oarecum in aer.
Scorpio
pai mi se pare ca raspunsul se gaseste in Death and Rebrith... sau ma insel?
MaTTh
Adevarul e ca am auzit multe de Neo Genesis Evanghelion dar nu am auzit niciodata despre ce este vorba asa ca va voi ruga sa scrieti shi voi o poveste ceva shi daca stiti shi cate ep are toata seria?!!!
Urfe
MaTTh> nu-i atat de simpla povestea. Spre au existat mari discutii, mai ales pentru sfarsit(uri). Eu cred ca ar trebui sa pui mana pe serial si pe filme si sa le vezi. Merita. E un clasic.
MaTTh
Deci eu nu vreau sa va apucati sa-mi explicati toata povestea ci doar care-i faza.... din ce imaagini am vazut yo stiu ca is 4 fete shi nu stiu ce legatura au astea cu ceva monstrii ce se tot bat....

A shi apropo spunetimi shi mie cate episoade are in total!!!!!
Diana
NGE are 26 de episoade. Nu stiu ce imagini ai vazut, dar 4 fete??? Nu sunt 4 fete personajele principale... Cred ca confunzi seriile... Iar pentru o scurta povestire a subiectului incearca sa citesti un review la
http://www.animenfo.com
sau in orice alta parte pe net. Tocmai "care-i faza" ii face pe multi sa vorbeasca despre NGE. Eu una mai am putin de meditat. Poate se gaseste altcineva care sa te lamurasca mai bine....
morebla
mai, tu pune mana pe serial si uitate la el ca NGE nu este pokemon ca sa se apuce cineva sa-ti spuna ca "ala la batut pe celalalt care era cat pe aci sa ia bataie dar in final ,dupa multe momente de suspans ,a invins si au trait fericiti pana la adanci batranete..."
E putin mai comlicat decat
QUOTE
din ce imaagini am vazut yo stiu ca is 4 fete shi nu stiu ce legatura au astea cu ceva monstrii ce se tot bat....



si nu sunt patru fete tongue.gif

asa ca nu mai umbla cu fofarlica smile.gif si ia si te uita si dupa aceea vino si cere explicati la eventualele nelamuriri wink.gif
MaTTh
Sorry guys....Daca imaginile pe care le-am vazut erau cu patru fete.....ce sa fac!!!!!....
Da uitat o sa ma uit la el dar vroiam sa stiu shi you care-i faza
(Mersi Diane)
Balthasar
Daca ai putea sa le descrii putin sa stim si noi care e treaba.... Singurele personaje feminine din serie mai importante sunt Asuka (fata roscata), Rei ( fata cu parul albastru), Misato (bruneta), Ritsuko (blonda). Deci cred ca despre ele e vorba.
MaTTh
Exact.......
Am un Wallpaper care cred ca shi voi il avetzi deci cred ca stiti despre ce este vorba.....
yuki
Imi place NGE chiar daca nu e printre preferatele mele. E greu de inteles ( iar eu nu l-am vazut decat o data ). Dar consider ca asta e farmecul lui, e un anime psihologic ( si mai putin cu roboti a.k.a. mecha ). Mi-a placut Shinji cel mai mult. Stiati ca e interpretat de vocea unei femei , Ogata Megumi ? Oricum NGE e original !
Pen-Pen
Uh.. caracterul meu preferat este Misato. Povestea cea mai 'bolnava' este, cred, cea a Asukai. Rei este lipsita de personalitate... Shinji e cum e (voce de femeie.. biggrin.gif).. oare daca fac un topic separat si cu un poll vor exista interesati?
Balthasar
Caracterul meu preferat e Gendo. Este un tip rece, calculat care stie ce vrea si care face orice pentru a-si indeplini obiectivele.
Scorpio
Da cred ca este singurul personaj care e mai rasarit. In rest...... :? . Cel mult Shinji e cel mai prost erou principal pe care l-am vazut. E mult prea slab.
Chris
Personajul meu preferat este Rei, deoarece arata bine, face ce i se zice ca sa nu dea de banuit, ii este indiferent daca moare, atata timp cat moare cu un scop in care crede, si cu chestia asta sunt de acord. Faza cu memoria care o bantuie, eu cred ca e de umplutura, un mijloc prin care mai trebuie si ea sa apara in secvente. In afara de chestia asta, ea are un caracter stabil, si puternic.

Pen-Pen: Eu sunt interesat.
Anonymous
Rei? Rei nu este in stare sa ia niciodata vreo decizie.. asta este problema ei: nu e decat o clona (intr-nu fel, impropriu spus) fara personalitate.
Anonymous
Scorpio, Shinji este un anti-erou. Exista o tona de astfel de personaje.
Chris
In primul rand zi cine esti, n-ai avut tupeul sa intri cu userul tau, nu?

Deci Rei este personajul care imi place mie, e parerea mea. Poate sa ia decizii singura, si exemplul este : se sacrifica pentru Asuka(parca), cand intra cu explozibilul in un inger. Atunci Gendo ii zice sa se opreasca, iar ea n-o face. Si citeste mai bine ce am scris, pentru ca o sa vezi de ce ea faec ce i se zice, am scris asta odata.
Urfe
Scuze, eu am fost ala. Am stat prost cu timpul si a iesti mai agresiv decat as fi vrut. Dar cu Rei, asta ar fi problema ei.. in primul rand, este scoasa pe banda rulanta.
Stiu totusi ca de vreo trei ori a ales.
morebla
Rei este o "bucata de carne" care incearca sa-si explice existenta si unicitatea (sa-si explice ei) ,o clona (si personajul meu favorit ,cu toate ca, toate personajele sunt interesant in felul lor).Rei se aseamana fosrte mult cu personajul ala din X , nu mai tin minte cum se numeste , dragon al pamantului care era o clona fara sentimente.Toate personajele sunt "bantuite de demoni" ,mai ales de "demonii trecutului" , si incerca sa se mentina pe "linia de plutire" wink.gif .
Balthasar
Blablabla, tu te referi la Nataku de la X. Este o oarecare asemanare intre Rei si Nataku. Rei este ajutata de Shinji sa isi descopere sentimentele, ca de exemplu cand Shinji a deschis cu mainile usa incinsa ca Gendo si Rei nu stia ce sa faca sau sa simta si Shinji a spus sa zambeasca.
Chris
Sorry Urfe, dar ma luase valu'. Chestia e ca intradevar Rei este "o bucata de carne", dar are personalitatea ei, si este ca un copil ce trebuie indrumat la inceput, pana incepe sa judece singura.
APoKLips
Imi pare rau ca nu am rabdare sa citesc tot ce s-a scris la topic.

In privinta a ceea ce a spus Urfe apropo de finalul "fericit" al seriei, este un final chiar mai complex de atata, si n-am inteles eu prea bine, dar faza accea cu Rei Ayanami era doar ceva proiectie din mintea lui Shinji - finalul este totusi ceva cam sec , chiar daca e happy. Finalul din "Death"
l-am inteles cel mai greu si chiar am mai multe semne de intrebare decat restul finalurilor NGE.
Totul presupune introspectia spiritului si a evolutie spirituale -mai ales spirituale- umane.

Garantez ca are o intriga si un beckground super bine pus la punt NGE-ul, si tocmai de acea ar trebui sa am rabdare sa-l mai vad inca de vreo 2 ori, ca sa-l inteleg in detaliu( sad.gif poate ca nici asa nu as reusi 100%).

Si poate pare stupid, dar cele mai mari intrebari mi le trezeste inceputurile seriei ( partea cu primul inger si al 2-lea impact )

Personajul principal este ... nu este. Toate au aceeasi importanta pt. mine, chiar daca unele nu apar foarte mult. Este o epopee a omenirii chiar daca ea este reprezentata mai ales de cei trei piloti EVA si oamenii din spatele lor.

(Oh man. oh man !!! scuzati cuvintele pompoase, incerc sa ma dezobisnuiesc de ele )
Urfe
Prin finalul din 'Death' te referi la Death & Rebirth. Spune-mi si mie te rog, dar cat se poate de clar, cate minute are filmul? Te rog. Si cum se termina. Il am, dar la inceput scrie 'This is Rebirth' (?? Si deci ma tot intreb daca nu cumva am doar o parte din film).

10x

Da, finalul fericit e ambiguu.
morebla
Asta este chestia cu "bucatile de carne" ,pe parcursul "vietii" incearca sa-si formeze o personalitate, sa devina o entitate cu constiinta, sentimente si alte chestii din care suntem foemati noi oamenii wink.gif , si ca sa posede aceste lucruri trebuie sa interactioneze cu anumite personaje mai speciale, mai cu "probleme" ; acest lucru fiind valabil atat pentru Rei cat si pentru Nataku de la X.
Chris
Acum ca am vazut si eu ceva din X, stiu si eu de ce Dragon ziceti(Nataku).
Oricum Rei imi place mie, and if you don't like that, sue me !!!!! biggrin.gif wink.gif
DMW
Favorit/a?
Rei.
Care dintre ele?
A treia.

Frost_Dragon, as spune ca "Rei o salveaza pe Asuka" doar mai tarziu, cand arunca Lancea, cand incearca sa arunce in aer ingerul vrea sa salveze NERV. In fond Asuka reactioneaza la ideea ca Rei ar salva-o doar dupa Lance.
I'm picky, I know smile.gif
morebla
Si mie imi place Rei smile.gif , dar si Asuka si Shinji, toti au sarmul lor ,chestii care ii fac unici si placuti mie wink.gif si mai este si la 13-lea inger , care ocupa un loc aparte in inima mea wink.gif
DMW
QUOTE(blablabla)
Si mie imi place Rei  :) , dar si Asuka si Shinji, toti au sarmul lor ,chestii care ii fac unici si placuti mie  ;)  si mai este si la 13-lea inger , care ocupa un loc aparte in inima mea  ;)

si Misato. hey! ai uitat-o pe Misato! biggrin.gif
tre sa te intreb....
ce parere ai de S/K, huh? miros de yaoi acolo, ceva? *ducks for cover*
not a yaoi fan, just askin'.
Chris
Exact BLA, cum ramane cu Misato ????? E a doua ca frumusete, dupa Rei(parera mea).
morebla
Misato e o frumusete prea evidenta,comuna ,nu asa de misterioasa ca Rei sau Asuka sau Shinji :oops: tongue.gif biggrin.gif ; stilul in care se imbraca si infatisarea pe care o are , sincer ,ma plictisesc.

S/K hmm... daca ar fi sa miroase a "ceva" ,cu siguranta nu ar mirosi a yaoi ci ,poate , putin a Shounen Ai wink.gif , este (cum se spune la dragut in japoneza ? tongue.gif smile.gif ) avand in vedere ca, K (daca nu fac confuzie ) era un inger wink.gif .
Scorpio
Eu unul nu stiu ce-ati vazut voi la Rei, da ma rog. Eu o consider pe Misato ce-a mai frumoasa, dupa care vine Ritsuko, dupa care ar fi Asuka.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.