Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rose of Versailles (Lady Oscar)
Anime-Club Forum > Anime detaliat > Romantic Anime
Pages: 1, 2
Claudia
E cel mai recent anime pe care l-am vazut...si am ramas :shock: , fara nici o exagerare. Desi l-am mai vazut o data pe un canal italian cand eram mai mititica tongue.gif si stiam in linii mari care e povestea, m-a impresionat foarte mult. Cred ca tocmai faptul ca e realizat dupa evenimente istorice (pare a fi un anime istoric dar eu zic ca e mult mai mult de atat), il face sa fie atat de realistic..incat chiar traiesti povestea. Nu e ca in alte animeuri..moare personajul preferat si iti pare rau, incerci sa corelezi cu realitatea dar reusesti sa te detasezi pentru ca te gandesti ca e doar un anime, cu luptatoare cu puteri suprnaturale, elfi, zane si dragoni....As avea atatea de zis despre animeul asta incat nici nu stiu cu ce sa incep si cum sa ordonez ideile care umbla aiurea in capul meu. Oricum mi-a placut foarte mult, prea mult poate....
Ranma-kun
L-am vazut si eu acuma hm.... 9 ani, pe rtl2, dar imi amintesc ceva deoarecel l-am vazut de vre-o 3-4 ori, mi-a placut mult atuncea, dar nu intzelegeam chiar mult din el, chestiile cu romantza and stuff ma cam incurcau la varsta de 8 ani, apoi am mai vazut si Schtern Der Sene, sau cum se chema, era un anime sora cu asta, si ala mi-a placut foarte mult, ambele is in acelashi context istoric al revolutziei franceze, si perioada anterioara, cu regele ala Ludvih al 16-lea sau al 17-lea, nici nu stiu daca e vr-un al 17-lea, anyway, dormeam la istorie cand am facut revolutzia franceza. Aicea personajul principal este o fata care ajunge sa fie comandantul garzilor regale, parca, iar la Stern der Sene, este o fata care de fapt este sora cu Marie Antoanet, si ajunge sa fie mascata si sa apere pe cei nelegiuitzi, se lupota cu sabia, etc etc... in fine cam asa ceva.
jory
Candva asta era anime-ul meu preferat biggrin.gif ! Asta pana de curand cand am mai inceput sa vad si altele... :wink: dar inca e in top, mai ales ca l-am vazut de vreo 4 ori (ultima data tot pe RTL 2 tongue.gif) Prima parte e destul de slabuta, dar grafica evolueaza foarte fain spre final, la fel ca si povestea de altfel! Anime-ul asta a facut din mine un fan al istoriei Revolutiei franceze tongue.gif(eram prin clasa a cincea-a sasea cand l-am vazut prima oara, eram mica si impresionabila... :oops: ) Mi s-a parut ca au surprins foarte bine toate intrigile de la palat, pastrand destul de mult din adevarul istoric....iar Lady Oscar e un personaj foarte interesant: mi-a placut enorm scena in care apare la petrecere pentru prima data imbracata in rochie si nu o recunoaste nimeni...



PS.Mi-a placut mult mai mult melodia de final din varianta germana decat din cea japoneza: mi se pare mult mai potrivita...they did a pretty god job this time...
Claudia
Ranma, chiar as fi curioasa sa vad animeul 'sora' cu Lady Oscar de care ziceai.. smile.gif Desi probabil n-o sa se ridice la nivelul asteptarile, cred tongue.gif

Lady Oscar pt mine a inceput perfect si s-a terminat la fel, n-o sa incep acuma sa-l ridic in slavi pt ca fiecare percepem altfel lucrurile si sunt sigura ca o sa fiu contrazisa. De asemenea eu n-am vazut pe Oscar ca o eroina, nici macar in finalul seriei, cand se 'desteapta'..a fost slaba tot timpul, pana la sfarsit, si probabil de asta mi-a si placut. Ciudat.. smile.gif
ruxi
Lady Oscar ( serie pe care am vazut-o de vreo 6 ori pe putin) a fost f multi ani animeul meu preferat, mai ales ca de cand eram mica sunt obsedata de revolutia franceza si de Saint Just (personajul apare si in seria anime si am ramas shocked), care inca e my ideal man lol. Pentru mine Lady Oscar ramane ceva fffff special. Pacat ca n-am seria. As vedea-o cu siguranta cu aceeasi placere.



Cat despre seria de care vorbea Ranma, e mult mai slaba decat Lady Oscar (parerea mea). E mai mult cu un fel de Zorro feminin lol, iar personajele nu sunt atat de puternic conturate emotional ca in Lady Oscar.
Uje
Voi l-ati vazut de atatea ori? Eu l-am vazut doar o data, pe italieni :cry: .

A fost una din seriile mele preferate dar tin minte putin din ea mai ales ca la un momentdat am sarit cateva episoade si ce mai tin minte din sfarsit e chestia cu boala (cand scuipa sange) si ultimul episod cand o ingropasera impreuna cu tipul ala misto cu care facuse dragoste in padure (ei, da bine ca tin minte episodul asta laugh.gif )

Am opening-ul in italiana de Cristina D'avena pe care am avut grija intr-un timp sa-l si memorez. Ia sa vedem daca-l tin minte....lol
Sc0rp10n
Eu l-am vazut pe RTL2, acu un deceniu ce mai, abia imi mai aduc ceva aminte despre el. Ce m-a impresionat la el au fost primele si ultimele episoade, restul e o ciorba care pregateste sfirsitul. Ce au japonezii cu sfirsitele triste, ca ma inebuneste de multe ori. Ce mi-ar fi placut sa-i vad pe cei doi inca in viata traind fericiti pe undeva, poate America, in nici un caz in Franta.

Parca l-am vazut pe undeva de dat jos OGM, cred ca a venit timpul sa-l iau si eu.
ruxi
Poi daca Oscar si Andre ar fi trait fericiti pana la adanci batraneti in America sau oriunde altundeva, serialul ar fi fost un foarte mare bullshit, dupa umila mea parere. No offense....
yuki
l-am vazut si eu pe italieni dar nu tot si chiar demult, insa a lasat o puternica impresie asupra mea. Stiu ca intrebam pe la biblioteca daca nu exista o carte despre Lady Oscar tongue.gifu: . Mai tarziu am citit pe net ca cea care a real8izat manga fusese foare pasionata de istoria Frantei.... Am gasit episoade pe bittorrent ( cam 300 MB / episod !!! ) . Dupa ce vazusem multe anime , unele foarte recente 2003 - 2004, grafica m-a dezamagit, asa ca am decis sa nu ma uit , de dragul serialului ...ca sa pastrez impresia buna.
Uje
Hmm...stiti ca au facut si un live action dupa serial? Am citit un singur review despre el si spuneau ca e penal.

Cat despre grafica din anime, am vazut cateva poze dupa ani buni si nu m-a dezamagit atat de tare ^^;;; M-as uita si acum, poate reusesc sa dau de cateva episoade pe kazaa....
jory
Sincer, si eu am avut cam aceeasi reactie ca si Yuki dupa ce am vazut de curand cateva epis din Lady Oscar.... :cry: ...memoria iti mai joaca feste uneori....imi amintesc anumite scene dar cand le revad nu mai par atat de frumoase cum mi le aminteam eu....poate ca e din cauza ca nu m-am uitat decat pe sarite, la anumite epis...poate dc l-as fi vazut pe tot cap-coada m-ar fi captivat la fel de tare....evident asta nu inseamna ca nu mai sunt un fan al seriei biggrin.gif !



De live action auzisem si eu....as fi tare curioasa ce au reusit sa faca....
yuki
eu am vazut afisul de la film...cred ca e la fel ca si Sailor moon action movie , adica oribil.
Katy
Lady Oscar este unul dintre cele mai recente animeuri pe care le-am vazut si cu siguranta cel mai bun din vara asta. m-a impresionat f mult incat aproape ca mi-au dat lacrimile la sfarsit si cred ca daca pers principale ar fi trait fericite as fi ramas dezamagita... cel putin cand a murit Andre am ramas miscata (cred ca se datoreaza si fraptului ca vara asta am vazut f multe animeuri de dragoste). Istoria Frantei este intr-adevar interesanta si am gasit-io prezentata din atatea unghiuri revolutia franceza dar niciodata nu mi-a placut atat de mult sau impresionat. tin minte ca in noaptea in care l-am terminat de vazut n-am putut dormi: eram macinata de ganduri, de idei, de sent... ar fi f multe de spus si cum a spus Claudia nici eu nu stiu de unde sa incep.

As vrea sa subliniez o chestie: Oscar a fost crescuta ca un baiat pe vremea aceea nu astazi, cand fetele erau invatate de tinere sa-si asculte sotii (chiar daca nu-i iubesc) si sa se poarte cuviincios. pt o fata sa fie crescuta ca un baiat destinat unei cariere militare este ceva extrem de tulburator si nici n-as putea sa-mi imaginez ce inseamna asta. Aduc spre ex seara in care se imbraca in rochie si se duca la bal.

Deasemenea vreau sa amintesc de faptul ca la sfarsit tatal ei vrea ca dintr-odata sa se poarte ca o femeie bine educata si sa se casatoreasca cu un barbat de buna familie... /cry

Cred ca pana la urma atributul cel mai potrivit acestui anime este "tulburator" - asta a insemnat pt mine. Este printre animeurile mele preferate, poate chiar nr 1 (ma refer ca poveste).
Kagome
Cand am vazut eu Lady Oscar a fost tot asa pe la 8-9 ani si sincer ce ma impresiona pe mine era openingul cu toti trandafirii :roll: si mai mult de atat cum nu vazusem dela inceput am crezut pentru mult timp ca Oscar este un barbat :oops: ...mda..l-a descris bine Katy printr-un singur cuvant "tulburator", oricum as vrea tare mult sa-l revad ..desi nu imi aduc aminte totul, stiu k m-a impresionat .



Ah si da...mi-am dat seama pana la urma ca e fata(femeie) :roll: biggrin.gif
axi
pe vremea aceea era cam la moda ptr parinti, mai ales tati, sa-si doreasca un fiu, pe cineva care sa duca inainte numele familiei, era o obisnuinta, asa s-au perpetuat marile familii aristocratice ...

dar evident lucrul asta nu se putea intampla chiar mereu asa ca unii dintre tatii cu dorinta arzatoare de baiat trebuiau sa se multumeasca cu o fata, si unii dintre ei obisnuiau atunci sa-si educe fata ca si cum ar fi fost un baiat ... lipsa mamei accentua aceasta caracteristica educationala. asa rezulta un tinar domnisor, bun la minuit spada, calarie si altele, dar care de fapt era fata

si ajutorul hainelor care se purtau pe atunci facea destul de usoara ascunderea sexului purtatorului, si parul lung nu era numai apanajul fetelor + ca se mai purtau si peruci.

ma rog, oricum la un moment dat in viata unei fete crescute asa va veni un moment in care va suferi de pe urma educatiei nepotrivite vremurilor, lucru care se cam intampla si in lady oscar.

hehehe kagome, erai prea mica pe atunci tongue.gif
Tenshi
Heh... Acuma am vazut ca ati facut topic despre Lady Oscar... Ca de obicei, ajunge si Tenshi la spartu targului tongue.gif



Doamne, la vremea cand l-am vazut prima data mi se parea cel mai reusit serial, din punctul de vedere al stilului in care sunt desenate personajele. Si ideea in sine a serialului m-a atras: o pushtoaica de numai 14 ani sa ajunga comandanta garzilor regelui... WOW, de 3 ori WOW!!! :oops:

Dar pe tatal ei nu l-am suportat niciodata. Va amintiti primul episod, cand s-a nascut Oscar? Tatal ei astepta impreuna cu surorile ei mai mari... Si bebelusul era atat de dulce... He he... de cand eram mica aveam ideea asta ca e minunat sa se nasca o fetita...... pentru ca fetitele poarta rochite si fundite si infrumuseteaza casa!!!!............. :weee: Pana atunci nu vazusem decat Candy Candy, Sandy Bell, Georgie si din astea cu fetite blonde si orfane... Dar serialul asta m-a revolutionat!!!



Desi eram copil, am urmarit cu foarte mare atentie fiecare episod!!! NU am pierdut nici unul!!!!! 8) Parerea mea este ca acest anime este unul dintre cele mai de calitate seriale din vremea sa. Poate fi incadrat fara prea multe comentarii in Top 5, categoria Istorice biggrin.gif



Dar niciodata nu mi-au placut animeurile in care personajul principal moare... aici are o bila neagra... A fost mult prea trist pentru mine. Am fost asa de dezamagita, nu am putut sa cred ca s-a intamplat asta. Si culmea, serialul a mai continuat cu un episod sau doua (nu mai tin bine minte) fara Lady Oscar! :x Cei ce au vazut animeul cred ca ma inteleg, mai ales daca l-au trait, asa ca mine... A fost ca si cum ai fi pierdut pe cineva drag... /cry
redleaf
/happy.gif Hmmmdaaaa.... Lady Oscar... Mamaaa ce femeie! Mi-a placut la nebunie personalitatea ei... Foarte bine conturate din punct de vedere psihologic au fost toate personajele, de altfel.... Dar Lady Oscar.... Mamaaa ce furtuna dezlantuita.... 8) O adevarata tornada de reactii emotionale provoca femeia aia.... Cam incapatanata, ce-i drept... Da' la sfarsit s-a spalat de toate pacatele.... Oricum, este un serial de anime care mi-a placut si mie foarte mult la vremea lui, si nu numai mie... si sper sa pot si eu face rost de el... pentru colectia mea valoroasa.... biggrin.gif

Este un anime care nu trebuie sa lipseasca! /!
Claudia
Citeam ce s-a mai postat la topicul asta si ma gandeam .. ca la capitolul tarie de caracter si toate alea barbatii din animeul asta s-au diferentiat clar. Desi ca personaj am adorat-o pe Oscar ea e o eroina creata de circumstante si de ceilalti ( daca tatal ei i-ar fi acceptat destinul si faptul ca e fata .. Oscar ar fi fost o fata normala din acea epoca, daca nu era Andre .. dragostea pentru Fersen .. si altele) trebuie sa recunosc ca Andre si Fersen .. pe mine m-au impresionat. Ambii si-au infranat sentimentele pentru a proteja fiinta draga si si-au dat viata pentru ea .. parca Fersen chiar a ajutat-o pe Marie Antoinette si pe Ludovic sa incerce sa fuge ( corecta-ti-ma daca gresesc, am trecut ceva timp de cand am vazut animeul ). Scena din sfarsitul seriei cand moare Andre este de-a dreptul tragica .... sad.gif
Katy
Nu gresesti Clau-chan. Fersen i-a ajutat sa fuga. Da ar fi fost o fata normala poate dar intamplandu-se asa a demonstrat ca are tarie de caracter sa-si accepte soarta oricare ar fi fost ea.

Pt mine dimpotriva are o bila alba pt ca pers principal moare. Si ar mai fi o chestie: cred ca tatal ei s-a purtat cel mai inuman cand din cauza onoarei vroia sa o omoare. Chiar daca onoarea la vremea aia era ceva serios cum sa-ti omori propiul copil?

Desi se purta ca un barbat mai multi nobili s-au indragostit de ea (banchetul pt a i se alege un sot). ce premiu grozav n-ar fi reprezentat pt oricare dintre ei. Au fost cativa care chiar au iubit-o: Andre, comandantul garzii regale dupa ce a fost transferata...
Tenshi
QUOTE
Chiar daca onoarea la vremea aia era ceva serios cum sa-ti omori propiul copil?




... este unul dintre motivele pentru care nu ma atrage prea mult acest anime. Nu prea ma uit nici la filmele istorice... Oamenii erau atat de cruzi... Consider ca atunci cand e vorba de familie, onoarea cade pe locul 2. Da, depinde de situatie, dar e prea de tot. Si asa am plans la fiecare anime pe care l-am vazut, incepand de la Pasarea de foc spatiala (si eram doar o tzanca pe atunci), pana la ultimul vizionat, Gunslinger Girls (la care puteam sa umplu o cada cu atatea lacrimi... :oops: ).
axi
onoarea vs propiul copil ... hmmm ... poate parea ciudata o alegere dar vremurile se schimba si odata cu ele si mentalitatile ...

ca sa nu mai zic ca mentalitatile difera de la zona la zona si de la cultura la cultura ... ce ni se poate parea noua de neinteles isi poate avea rostul sau bine determinat intr-o lume guvernata de alte legi si percepte ... si cine suntem noi sa zicem ca moralitatea noastra e mai buna ca a altora, ca principiile noastre sunt mai bune ca alea altora ... totul se aplica numai si numai ptr noi insine

tenshi ... e ok sa plingi si asta nu te-a impiedicat sa-ti placa anime-ul respectiv ...
Tenshi
Thanx, Axi. Asa e. Mi-a placut mult. Adevarul e ca uneori ma complac sa urmaresc anime sau filme TRISTE si apoi raman mult timp asa... pe ganduri... si imi propun sa nu ma mai uit... pana apare altul... :roll:
axi
asta-i dependentza biggrin.gif iti spun eu

si ce am scris mai sus e SPAM ... tot eu spun ... damn ... i feel like a clasic already :roll:
Tenshi
AHHHH!!!!!!! I KNOW IT'S SPAM!!!!!!!! U don't have to remind me that!!! I HATE THAT WORD!!!

Let's just drop it. Deci aici se vorbeste despre Lady Oscar, so... you people pretend u didn't see the above posts! :oops:
Katy
Axi> Ai dreptate. nu se poate aplica decat pt pers in sine. Poate nu ar fi omorat-o pana la urma. Nu se stie. Nu mi se parea totusi, in ciuda la tot ce a facut, un om care sa nu-si iubeasca copilul. si daca-ti iubesti copilul nu cred ca poti fi in stare sa-l ucizi. Eu parca imi aduc aminte ca a ezitat, si a ezitat mult... dar mai stii... se aplica ce s-a spus mai sus.
aquamarina
De curand am reusit sa downloadez toate episoadele seriei Lady Oscar.Nu mai vazusem acest anime de cativa ani si sincer uitasem mare parte din actiune.

Tot ce pot sa spun este ca am ramas impresionata ,acum fiind matura si intelegand evenimentele care au jucat un rol atat de important in istoria Frantei.Personajul Oscar Francois de Jarjayes este superb conturat,toate starile sunt transpuse foarte bine.Daca revedeti animeul,veti vedea ca se pune mare accent asupra ochilor(oglinda sufletului) tongue.gif





M-am documentat si unele dintre personaje chiar au existat.Cred ca abia acum am reusit sa ma bucur cu adevarat de acest serial,sa-l inteleg.

Aaaa,iar personajul Andre mi-a placut la nebunie.Cum sa nu iubesti asa un barbat.Bine ca totusi,intr-un sfarsit,iubirea a fost impartasita.Macar o clipa...
Katy
Ce pers au existat? Sunt f interesata.
Immortality
Din cate stiu eu,3 personaje au existat sigur:Maria tereza,Maria Antoaneta si Ludovic al XVI-lea.Nu prea mai stiu anime-ul caci l-am vazut demult. Totusi,l-as vrea si eu.Can U help me? 8)
ruxi
in afara de Maria-Antoaneta, Maria Tereza si Ludovic al XVI-lea, au mai existat in serie personaje care au fost reale in istoria Frantei. Astea sunt Fersen (legatura lui cu regina a facut valuri la curtea Frantei pe atunci), contesa Du Barry (care era intr-adevar amanta lui Ludovic al XV-lea), Robespierre, Saint-just (uhh care e personajul meu preferat din istorie alaturi de Alexandru Macedon biggrin.gif. Saint-just a facut parte din partidul iacobin alaturi de Robespierre, a fost memebru in Comitetul Salvarii Nationale si a elaborat prima constitutie din istoria Frantei democratice in 1791. a fost ghilotinat in 1794 impreuna cu Robespierre). alte personaje istorice reale au fost Cardinalul de Rohan (afacerea colierului este de asemena reala) si Necker (care era ministrul finantelor, destituit de Ludovic al XVI-lea pt ca vroia sa reformeze economia si rechemat in functie in 1789 pt ca situatia ajunsese de necontrolat). Personajele principale, respectiv Oscar si Andre sunt fictive (asta ca sa nu va mai obositi sa cautati biggrin.gif )
Immortality
Esti cea mai trae Ruxi. wink.gif Multumim pentru explicatii. biggrin.gif
ruxi
am uitat sa adaug ceva. chiar daca personajul Bernard Chatelet este unul fictiv, ziarul la care lucra el, si anume Le Cordelier, a existat. Era ziarul iacobinilor, al carui coordonator a fost Marat (unul din cei mai importanti revolutionari, care a fost asasinat de Charlotte Corday).



aa, am omis 2 personaje reale: fiul familei regale si madame de Polignac.
Diana
Au surprins foarte bine starea de spirit a epocii. Animeul e destul de realist din punctul acesta de vedere. Din cate imi aduc aminte scandalul colierului este o intamplare reala. Si personalitatea regelui destul de bland si pasionat de surubareala e realista ... oamenii care mureau de foame pe strazi cand la Luvru se faceau petreceri fastuoase......



Lady Oscar nu putea sa traiasca. Ea reprezenta tot ce ar fi trebuit sa fie un nobil ... frumoasa, onesta, integra, loiala. Si vremurile nu ii permiteau sa supravietuiasca. Nu mi-o imaginez maritata cu Andre intr-un colt de lime facand mancare, brodand si crescand copii in timp ce sotul se ducea zilnic la munca biggrin.gif. A fost educata sa traiasca pt regalitate si a murit odata cu ea. Sfarsitul perfect si o lectie bunicica de istorie.
Alinna
Mie mi-a placut acest anime de la primul pana la ultimul episod...am toata seria plus filmul wink.gif merita vazut si revazut ...
Prima oara l-am vazut pe italieni cand eram mai micutza si mi-a placut enorm de mult ( eu fiind mai baietzoasa de felul meu)...
Andre biggrin.gif a fost prima maaaaaaaare dragoste ( mai micutze avusesem eu inainte tongue.gif terrence din candy candy)...
Mi-a placut si coloana sonora...
( si nu!!!! mi-a placut chestia aia numita la stelle de la senne si subscriu la opinia exprimata de altcineva care considera acea varianta un "zorro feminin" <----- nu aprob ideea, a nu se intelege ca insult proprietarul ideii wink.gif)
ruxi
hahahahahaaaaaaaa poi a spune ca subscrii la o idee inseamna ca esti de acord cu ea. laugh.gif

trecand la subiect, imi mentin parerea ca intre cele 2 serii e o maaaare diferenta. iar chestia cu "zorro feminin" am spus-o pentru ca exact asa se comporta personajul. masca aia mi se parea total ridicola si oricine cu un pic de minte si-ar fi dat seama cine e individa (macar de si-ar fi pus o kagula ca atunci mai avea ceva credibilitate laugh.gif )=> exagerare grosiera. Rose of Versailles e mult mai bine si mai realist realizata, cu personaje puternice si care nu cad in ridicol. dumnezeule... cum ar fi fost s-o vedem pe lady oscar cu masca de-aia?! laugh.gif laugh.gif
Alinna
QUOTE
cum ar fi fost s-o vedem pe lady oscar cu masca de-aia?!

ehhh, Lady Oscar a avut noroc cu Andre ca altfel se juca si ea de-a zorro [parca asta era intentia ei ...cand voia sa-l prinda pe Bernard care ii jefuia pe cei bogati...in stilul lui robin hood .. nu asa ajunge Andre sa fie ranit si sa-si piarda vederea? .. )(si parca Andre isi taie si parul in acelasi episod?)] , dar important e ca nu a facut-o biggrin.gif
vladcopil
Lady Oscar este animeul meu preferat. Am cumparat pana si manga din Japonia:D Mangaka Riyoko Ikeda este geniala. A mai scris si alte mangauri de o extrema sensibilitate asa cum este Lady Oscar. Intre ele as putea mentiona mai ales Oniisama he (Caro fratello, Brother dear brother) si Orpheus no mado. Am vazut Ruxi, ca te-ai documentat cu privire la personajele din Lady Oscar care au existat in realitate. Ai uitat insa unul foarte important:) Generalul de Jarjayes a trait in realitate si a fost unul dintre cei care au ajutat familia regala sa fuga la Varennes (fara succes) si a mai participat la un complot care urmarea scoaterea familiei regale din Temple (tot fara succes). Cine a vazut filmul Maria Antoinetta (difuzat uneori pe TVRM) poate isi aminteste de el tongue.gif. Riyoko Ikeda s-a inspirat la scrirea acestei opere din cartea lui S. Zweig "Maria Antoinetta", din cele doua monografii ale lui Pierre de Nolhac si nu in ultimul rand din Memoirs d'un medicin (Joseph Balsamo, Le collier de la reine, Ange Pitou si La comtesse de Charny) de Alexandre Dumas. Si nu in ultimul rand, am citit ca in afara Lady Oscar este atat de studiata incat este subiect de teza de doctorat smile.gif
P.S. Celalalt anime despre revolutia franceza "Il tulipano nero" (sau stern der seine) este dragut (am toate ep in italiana), insa nu respecta nici pe departe realitatea istorica, nu numai prin faptul ca Simone Lorel este prezentata ca sora Mariei Antoinette (ceea ce e o intriga draguta de altfel tongue.gif) ci prin puternica tendinta comunista de a prezenta peiorativ familia regala si prin inventia absurda de la sfarsitul serialului: Simone se casatoreste cu Robert de Vaudrel si pleaca in strainatate cu copii surorii ei (in realitate copii Mariei Antoinetta sunt omorati si ei in timpul revolutiei).
oscar francois
wow ce ma bucur ca sunt si alte persoane care au urmarit si au facut o pasiune din acest serial..ma refer la a afla tot ce se poate ce personaje sunt fictive, care au existat in realitate..kawaii..
- vb de peronaje care au existat mai este unul Rosalie care a fost doar servitoarea reginei in timpul petrecut la inchisoare
- apoi oscar a murit in aps 39 deci doar in eps 40(ultimul) nu a mai aparut "vie"
- alinna se pare ca-n copilarie fuseram indragostite de aceleasi personaje..lol...

Katy
Ciudat.. de curand mi s-a facut dor de Lady Oscar.. si m-am uitat la primele 12 ep. Pot sa zic k ma captiveaza acum la fel de mult ca si in urma cu trei ani. Multumesc pt detalii in legatura cu personajele reale.Vreau si eu filmul:((
edinaa
si mie mi-a placut foarte mult.
este un anime deosebit.
Asra
Fiti fericiti! Eu cel putin sunt happy.gif iar muzica ce se aude e a celor de la Violet UK biggrin.gif Go Yoshiki!

http://www.youtube.com/watch?v=8nosrE2Ez-4

Si pentru cine nu stia, cei de la Lareine au cantat si ei melodia de la inceput <3 Se pare ca Ikeda le-a facut si niste portrete in stilul ei happy.gif

http://www.youtube.com/watch?v=ojjN_CsBMCc
anaxor
Wow, Lady Oscar!!!!!! Am vazut seria pe cand aveam vreo 14 ani (adica acum destul de mult timp tongue.gif ) pe un post italian de televiziune.Mi-a placut foarte mult!Ma bucur ca mai sunt persoane captivate de poveste. laugh.gif
haruhichan
buna tuturor:) sooo happy ca m gasit siteul asta, nu-mi vine sa cred. si eu ma uitam pe italieni la animeuri in vremurile de demult, adica acu vreo 10 ani, si imi placea rose of versailles la nebunie, precum si georgie, candy etc.daca vreti sa vedeti varianta completa in japoneza subtitrata in engleza, o gasiti pe youtube.it's all there

http://www.youtube.com/profile?user=aofachan

http://www.youtube.com/profile?user=aofachan2

apropo, stie cineva unde pot sa gasesc oscar in italiana?
intellect
Mă chinuie şi pe mine o dilemă... biggrin.gif
Unde exact apare în varianta italiană melodia Una spada per Lady Oscar a Cristinei D'Avena? Că în generice nu e...
haruhichan
Apare in varianta din 1992, cand au modificat usor prima varianta a anime-ului in italiana, dat prima data in anii 80.( adik l-au cenzurat mai mult si au modificat unele dialoguri, au inregistrat peste etc.). Atunci i-au dat si a doua denumire de "Una spada per lady oscar".Initial se numise Lady Oscar simplu.
Observ ca tu traduci din varianta mai veche, data in anii 80, adica cea mai completa. smile.gif Cred insa ca majoritatea am vazut la italieni varianta din 92, cu melodia Cristinei la inceput.
La un moment dat au inceput sa le dea in paralel. daca mai tineti minte, le dadeau la un moment dat in bucati de episoade de cate 10 minute pe canale 5. Acelea erau in varianta originala.

Hope that helps smile.gif
intellect
Ow, different version... sad.gif Înseamnă că nu e nimic de făcut. Nu mai trag încă o dată toată seria.

btw, am tradus, nu traduc. Deşi s-ar putea s-o mai iau o dată de la capăt, ca să mai şlefuiesc puţin traducerea, dar asta ceva mai încolo. biggrin.gif

Mulţumesc.
haruhichan
smile.gif welcome. Oricum, cred ca toti preferam sa vedem versiunea mai completa rolleyes.gif . My mistake cand am zis traduci, doar stiam ca ai pus deja mai demult ultimul ep. Great job, very grateful wink.gif
malina1985
da a fost super fain eu lam vazut pe tvr si sincera sa fiu l-as mai privi o data
tsukionnanoko
Cred ca l-am vazut de cel putin 3 ori,dar numai in varianta japoneza (nu stiu daca eram nascuta pe atuncea cand era pe tvr sau la italieni).Desi grafica e veche,povestea e foarte buna si cred ca va ramane printre animeurile mele preferate.
Tessa
Ah, Lady Oscar, o adevarata capodopera! ^_______^

Pe parcursul a celor 40 de episoade viata la curte este descrisa in cel mai mic detaliu. Urmata indeaproape de afisarea incapacitatii unui rege de a-si conduce tara si de a lua decizii benefice pentru poporul sau (de aici si izbucnirea revolutiei mai incolo).
Povestea te captiveaza inca din primele episoade. Observi cum o simpla cearta a doamnelor de la curte e pe punctual sa declanseze un nou razboi intre Franta si Austria. Pare putin cam extrem, dar daca cele doua implicate in cearta sunt printesa Marie-Antoinette si curtezana preferata a regelui chiar se poate intampla^^.
Drama se instaleaza succesiv in anime. Moarte unui rege nu inseamna altceva decat inscaunarea altuia, orice dorinta de libertate este imposibila pentru printesa/imparateasa si orice gest egoist al ei este aspru judecat de cei din jur.
WARNING: S-ar putea sa fac spoiler!!!Mai bine nu cititi!
user posted image
Oscar François de Jarjayes
Teoretic eroina principala a acestei serii.Desi sincera sa fiu, o buna bucata de vreme povestea s-a axat mai mult pe printesa, Oscar ramanand un element de decor.Curajoasa si inteligenta, crescuta asemeni unui barbat, Oscar reuseste intotdeauna ce isi propune.A reusit sa ma uimeasca de nenumarate ori prin spiritul prectic si rapiditatea in a lua decizii de care dadea dovada.Daca ar fi fost ea rege mai mult ca sigur ca Franta nu ar fi intrat in revolutie XD. Are un spirit al responsabilitatii prea mare si intotdeauna ii pune pe cei din jurul ei inainte nevoilor personale.Sincera sa fiu m-a uimit nobletea de care dadea dovada.Totusi, parca e un personaj un pic cam perfect.Singurul ei minus: si-a dat seama prea tarziu de ceea ce simtea pt. Andre si de sentimentele acestuia pentru ea.Oricum, finalul dramatic aproape ca m-a facut sa plang, dar nu imi pot imagina unul mai bun.Mi s-a parut unul din acele cazuri in care moartea e mai degreba o eliberare pentru personaj decat o suferinta.
user posted image
Marie-Antoinette
Tanara printesa iresponsabila care nu intelege inca ce important va fi rolul ei in cursul istoriei.Are propriile ei principii peste care nu vrea sa calce sub nici o forma chiar daca asta inseamna sa il supere pe rege.Cati ani nu i-a vorbit lui Du'bary? 2 sau 3...wow XD.Sincera sa fiul la inceput am crezut ca ea e eroina principala deoarece mai mult era prezentata viata ei la curte.Naiva si influentabila ajunge in cele din urma sa fie sfatuita de o persoana ndemna care nu face altceva decat sa ii strice imaginea si mai mult.Nu isi da seama ca fiecare greseala a ei e aspru taxata, mai ales micile escapade.Aici ma refer la aventura ei cu Fersen.Astfel ajunge batjocura lumii.E totusi prea ingrata ca sa auda vestile care circula in afara palatului.In ciuda acestor defecte printessa e un personaj simpatic.Intr-un fel poti sa ii intelegi deciziile.A fost obligata sa locuiasca intr-o tara straina, sa se casatoreasca cu un print pe care nu il cunostea, normal ca si-a dorit momentele ei de libertate.Pacat ca pentru asta a fost in cele din urma decapitata.
user posted image
André Grandier
Se pare ca am ajuns si la personajul tau preferat^^.Si mie mi-a palcut Andre, dar nu pot sa spun ca mai mult decat celelalte personaje.E loial si o iubeste sincer pe Oscar, sufera in tacere cand isi da seama ca aceasta e indragostita de Fersen, dar prefera totusi sa ramana alaturi de ea chiar daca asta inseamna probabil o suferinta constanta.La urma urmei a stiut de mic ca nu se va putea ridica niciodata la nivelul lui Oscar.Si totusi reuseste sa o faca sa se indragosteasca de el^^.Am fost asa de fericita cand ea recunoaste ca il place fata de Fersen: "my Andre" ^_____^.Totusi mi s-a parut un personaj care putea fi dezvoltat mai bine.Prea s-a multumit cu rolul de "aghiotant" pe langa Oscar.Ca norocul ca inspre final lucrurile isi schimba cursul.
user posted image
Hans Axel von Fersen
Un nobil suedez care se afla in Franta ca sa studieze.Lucrurile lui se complica (,) cand la un bal o intalneste pe regina Marie-Antoinette si se indragosteste de aceasta.Mai rau e faptul ca si ea se indragosteste de el. Povestea lor de dragoste este ridiculizata de oamenii de rand si subiectul principal de barfa al doamnelor de la curte.Fersen incearca sa faca tot posibilul ca sa se indeparteze de ea: atat pentru binele lui cat si pentru al ei, dar in cele din urma nu reuseste.Va ajunge sa se reintaorca de mai multe ori la cea pe care o iubeste.
Acum sa trecem si la personajele secundare ^^:
user posted image
Jeanne de la Motte-Valois
Prima care mi-a starnit interesul a fost Jeanne.O adevarata luptatoare.Egoista si lipsita de scrupule e dispusa sa faca orice pentru a ajunge bogata.Lacomia e, de asemnea, lucrul care o impinge in cele din urma in inchisoare.O defaimeaza pe regina si spune lucruri ingrozitoare despre acesta, lucruri care in cele din urma vor fi crezute de populatie. Face acest lucru pentru simplul motiv ca inainte de a ajunge in inchisoare vrea sa faca ceva deosebit.M-a surprins curajul si nebunia ei.Cu ajutorul acestei farse ea scapa din inchisoare, scoasa de rebeli care aveau nevoie de motive sa intoarca populatia impotriva familiei regale.
user posted image
Comtesse de Polignac
Cine spune ca daca ai fost candva bun nu poti fi rau.Contesa Polignac e cel mai bun exemplu pentru expresia: bani si puterea corup.Initial e o femeie care canta la curte, e modesta si inteligenta, dar imediat ce ajunge in gratiile reginei incepe sa "sape" pentru a obtine cat mai multi bani si proprietati pentru familia ei.Ii face lucruri ingrozituoare lui Oscar, dar de asemenea plateste si un pret pentru rautatile ei: fica ii se sinucide din cauza ca dorea sa o casatoreasca cu un conte mai in varsta cu 20 de ani decat ea.
Momentan doar despre aceste personaje vrau sa vb.Mai sunt: Rosalie Lamorliére, Alain de Soissons, Comte de Girodelle si Bernard Châtelet despre care as putea sa mai spun cate ceva, doar ca momentan nu mai am timp si acestea nici nu sunt personaje care sa ma fi uimit prin ceva, dar ca au avut si ele rolul lor important in anime.

Coloana Sonora e mai buna decat ma asteptam, avand in vedere anul productiei, iar openingul chiar am ajuns sa il ador^^.Am citit pe internet cum ca ar fi si un live action facut, dar criticii il caracterizeaza ca fiin unul foarte slab, deci nu m-am uitat. Manga are povestea putin diferita din cate am inteles, dar din pacate inca nu e complet tradusa si nu vreau sa mai adaug un “ongoing” pe lista. XD

O serie despre care cred ca as putea vorbii la neasfarsit...
mihaelas1977
eu abia am inceput de cateva zile sa ma uit la acest anime, dar nu prea am timp sa vad mai mult de cateva episoade pe zi, poate in week-end reusesc sa vad si eu tot, dar pana acum imi place foarte mult si ma tine cu sufletul la gura si abia astept sa vad toata povestea. e primul anime, dupa sandy pe care il vad si cred ca nu va fi ultimul, de fapt sunt convinsa.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.