Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nijikon 2012
Anime-Club Forum > Forum > Anunturi
Pages: 1, 2
Coyotee
user posted image

Bine v-am gasit la cea de-a 6 editie Nijikon


Din 2007 pana acum au trecut cinci ani, o jumatate de deceniu in care Nijikon a crescut de la un eveniment mic, tinut la ultimul etaj al MNAC la cel mai mare eveniment anime din Romania. Odata cu el au crescut si abilitatile noastre de organizatori si, printre mai bune si mai rele, am reusit in fiecare an sa organizam un eveniment mai reusit decat cel din anul precedent.

Si la aceasta editie cautam sa pastram traditia, imbunatatind evenimentul. Anul trecut am avut prima editie inscrisa in EuroCosplay. Anul acesta speram sa avem si mai multi concurenti ce doresc o sansa de a reprezenta Romania la cel mai mare concurs cosplay din Europa. Totodata vom cauta sa va oferim si mai multe activitati si ateliere fata de anii trecuti. Latura comerciala, gamingul, desenul, concursurile, nu sunt nici ele neglijate.

Ca de obicei, toate informatiile oficiale le vei afla pe www.nijikon.ro.


Ramane sa ne vedem pe 3-4 Noiembrie la Palatul Copiilor!
Ramziel
T-T darn it....the cosplay jumped in my eyes DX....why god....dammit
Din pacate nu am bugetul sa fac cosplay this year.....since I'll end up job-less...fcking college T-T

Anyhow...nu am participat la foarte multe events of the yearz...sa spunem asa, insa nu am fost dezamagit pana acum, au fost unele lipsuri,dar am preferat sa vad ceea ce mi-a placut, de-abia astept 3-4 noiembrie *stashes last salary away* >:|

Last year...in echipa de voluntari was fun, desi nu am stat decat vreo ora jumate linistit pana sa incep sa alerg din nou de colo colo <.<
Sunt tentat totusi sa dau join again :3, de vreme ce o sa fiu job-less pretty soon si o sa am ceva timp liber, gimme a call and I'll help, daca aveti nevoie de ceva smile.gif, ask Notorious for my number if you need me, or just ask me and I'll post it here....cam atat sa nu apuc sa fac romane in post-ul asta biggrin.gif
darczon69
I can't wait biggrin.gif.

Fiind prima editie la care voi participa, sunt foarte curios cum se va desfasura totul biggrin.gif
quite_silent
Si eu cred ca o sa vin si ar fi tot pentru prima data biggrin.gif Mwahah can't wait.
dopamine
QUOTE(quite_silent @ Oct 12 2012, 09:54 AM)
Si eu cred ca o sa vin si ar fi tot pentru prima data biggrin.gif Mwahah can't wait.
*




Si el 'crede' c-o sa vina. haha He's a funny guy.
Si eu o sa vin cu quite silent.
Si probabil juma' din grupa mea de la facultate o sa fie acolo also. hehehe
Plus you forum people xD I'm sure it's going to be fun.
Ramziel
Oh...kewl biggrin.gif
Pey atunci see you there, also if you wanna meet up :3

I'mma just come solo and meet up with my friends there biggrin.gif
Or....I'll just bring my minion (best friend) along smile.gif

PS: >.> Aparent iar am fost tentat si de data asta m-am inscris ca voluntar <.<
ApaaPlata
Voi venii si eu pe acolo smile.gif
Ramziel
Oki doki, as they say the more the merrier biggrin.gif
Garden Girl
Prima data lol.

Iti spun eu cum va fi: lasand la o parte organizatorii, care deja au fire albe de par + alte cateva zeci de adulti, o sa fie o masa de kidalai. Been there, done that.

+ oamenii care fac cosplay. Tot ce inseamna non-Naruto costume, arata awsm.

Also, poate voi trece si eu pe acolo duminica aia, sa bag lumea in sperieti.. rolleyes.gif

quite_silent
user posted image

=))=))=))=)) smile.gif))))))))))))
ahahahahahahahhaha
laugh.gif laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Garden Girl
Ooo...k
BloodSamurai
Eu cred ca voi trimite un delegat in numele meu (sa vada ceva figurine la oferte icon_twisted.gif si cine stie poate ii dau unda verde sa le cumpere).
Eu nu voi putea veni dar asta e rolleyes.gif ! (Parca il aud pe MuMusan "uraaaa bloodrascheta nu vineee" biggrin.gif tongue.gif )
Mumusan
Uraaaa Bloodrascheta, nu vineee ... Who cares? vi, nu vi, ya problem.


Eu unu depinde de starea de spirit daca vin, eventual daca nu intervine altceva.
Ramziel
>.>.....Mumusan shall come, chiar daca tre sa il leg si sa il trag dupa mine >:3

And Blood, cred ca mai bine ai veni sa iti procuri singur materialul, decat sa trimiti pe altcineva, trust me it's much better tongue.gif
Mumusan
I have to agree with Ramziel, if you want something done, do it yourself wink.gif
Bavarezu
Inca un anunt. La Nijikon ca de obicei veti beneficia de free wireless internet. De data asta fac anuntul aici pentru ca in anii precedenti multa lume a spus ca nu stia despre acest fapt. Puteti sa aduceti cu voi la conventie orice device de la smartphone, tableta pana la laptop. Tot ce trebuie sa faceti este sa dati cautare si sa conectati device-ul la SSID-ul cu cel mai puternic semnal. Toate SSID-urile cu free wireless internet din cadrul conventiei vor avea in nume cuvantul Nijikon iar retelele wireless vor fi nesecurizate. Pentru alte detalii sau probleme vorbim la fata locului. Locatia de dispunere a echipei tehnice va fi la loja in sala de proiectie. Daca nu dati de noi lasati un bilet, ceva acolo si va contactam noi (mai mult ca sigur ca suntem la standurile de merchandise). Ca sa nu uit accesul internet este provided as it is (i mean restricted as hell) by ROEdu. So if ROEdu delivers so do we. See you there.
ghepardu
Am o rugminte pentru cei din sala de proectii:
sa nu mai amestece AMV cu Live Music Video (LMV)
Anul trecut dupa fiecare AMV era proectat un video clip cu persoane care cantau melodi din diferite anime.
Imi plac foarte mult AMV-urile, dar nu vreau sa vad LMV-uri chiar daca sunt bune.
Stiu ca sunt si persoane care le plac LMV-uri si probabil o sa doreasca sa le vada la Nijicon si sper sa se bucure de ele, asa ca va rog inca o data nu amestecati AMV-uri cu LMV-uri, ohh era sa uit de MAD-uri nici ele n-ar trebui amestecate desi imi plac la fel de mult ca AMV-urile smile.gif
Messeriche
auziti eu sunt "boboc" care sunt marile atracti la nijikon?
darczon69
Depinde ce te atrage smile.gif

Unii merg pentru a se intalni cu comunitatea. Unii merg pentru workshop-uri, cosplay, AMV, proiectii sau panels. Altii (myself included) merg pentru merchandise smile.gif

Ideea e ca va fi imposibil sa te plictisesti, dar, ca sa ai o idee mai buna despre ce se face acolo, trage cu un ochi pe Nijikon 2012
Baka man
Am trecut azi pe la Palat, sa vedem unde vom avea standul si din cate am putut trage cu ochiul, Nijikon-ul de anul acesta pare promitator biggrin.gif

Ramane sa vedem cum va iesi, sa tinem pumnii stransi
Ramziel
We shall see tomorrow biggrin.gif
Garden Girl
Oh god, another year of nerds, internet geeks, roacari, pusti lesinati dupa jocuri, fuckin expensive merchandise si mare mare aglomeratie..
Animal
" fuckin expensive merchandise "

YOU CAN'T PUT A PRICE ON NEKO-MIMI's! THEY ARE INVALUABLE!
Garden Girl
A da ? Eu am luat unele cu 6 RON.
Messeriche
luulz cum a fost azi smile.gif) ,maine mai e ceva?
SoulReaverFo
foarte bine totul a fost ca anul trecut.

edit: Chiar nu am gasit nicaieri Host clubul e cumva prea mic? eu macar ma asteptam la trei mese si scaune.
Messeriche
nici eu nam apucat sa intru colo pt ca muream pe colo de ras smile.gif)) cand sa intru si eu la host club vine o fata si imi ofera o masca de pedobear cica mi se potriveste si ca taie din pret
Ramziel
<.<.....lulz, depinde de la ce ora te asteptai sa fie, din cate am inteles host club-ul a fost deschis incepand cu ora 17:00 :3....dupa cum este mentionat si pe site-ul lor, plus puteai sa intrebi la parter la informatii daca nu puteai gasi tongue.gif, din pacate eu pe la 5 was saying my goodbyes <.<, asa ca nu iti pot da detalii <.<

also, unele lucruri au fost putin over-priced, dar ce sa ii faci, au fost si lucruri mai ieftine, found some manga at 10 - 15 lei, am luat si de la manga shop o manga la 25 lei, plus a bunny and some stickers
PS : stickerele si insignele + posterele cred ca au fost totusi destul de ieftine, probabil nu ai stiut unde sa cauti cheap stuff tongue.gif, plus mai erau si figurinele acelea micute (5-8 lei) and there were some others like the keys from fairy tail(10 lei, I think)...etc etc

Plus mai erau si unele reviste manga mai ieftine, for kids pockets.

End off.
Meseriche cu siguranta mai e si maine ceva, so come ova to the dark side >:D, we got cookiez smile.gif
Messeriche
smile.gif) the cookie monster,da vin smile.gif ,desi eu sunt cam dezamagit ,nam putut sa cumpar un poster facut din bumbac cu c2 ( smile.gif) ma corrupt sushiu si am ramas falit )
Nagisa-chan
Sa-mi exprim parerea? Mi s-a parut foarte ok, am gasit cateva chestii dragute (plush-uri, chockere, o insigna cu come to the dark side, we have cookies, niste casti dragute, tricouri) insa am avut probleme cu mancarea...Ma asteptam sa gasesc mai multa mancare dar clatitele au fost bune, la fel si dulcurile alea! Nu stiu daca a mai observat cineva, dar hot dogii erau la inceput 3 lei si dupa cateva ore si-au scumpit la 4 lei. smile.gif) Am stat mai tot timpul in sala de proiectii, m-am uitat la anime-ul ala dubios dar foarte tare din punctul meu de vedere ( faza cu painea aia mi s-a parut cea mai dubioasa, dar e misto!). Mi-a placut mult ca au venit cu idei din jocuri dar mi s-au parut putini cosplayeri. Am vazut mute persoane costumate dar care nu au patricipat. sad.gif Mi-a placut mult juriul. A fost fun. (mai ales cu fili langa mine)
Messeriche
=)) painea care sangereaa iisuse
deci eu debea intrasem in sala si era o paine insangerata si eu eram like im the wrong neighbourhood
Ramziel
meh presupun, la cosplay I can't say much, au fost putini, prezentari scurte and meh not so atractive

PS: anime name ish -> Jinrui wa Suitai Shimashita
and yeah, faza cu painea a fost super tare biggrin.gif
NOTORIOUS
QUOTE(Messeriche @ Nov 4 2012, 07:44 AM)
=)) painea care sangereaa iisuse
deci eu debea intrasem in sala si era o paine insangerata si eu eram like im the wrong neighbourhood
*


M-am apucat de serie si pe primul loc m-a marcat faza cu painea. WTF laugh.gif .. pe locul doi sunt puii care zburau pe geam. Am fost incantat sa vad ca se pun si chestii mai ciudate la fest.

A fost ok Niji azi. Poate mi se pare mie dar parca publicul s-a manifestat cu ceva mai mult entuziasm decat pana acum. Imi pare bine sa vad ca exista un interes continuu... n-as vrea sa raman solitar. Ne auzim maine

Cheers
Messeriche
auziti stiti unde pot sa gasesc video cu prima prezentare de cosplay ca eu am fost la mortal kombat? sad.gif
Mumusan
Puncte bune, cam ce s-a prezentat in mare a fost fain, destul de interactiv.

Puncte proaste, s-au taiat/scos multe din proiectiile propuse, ce-a ce m-a cam dezamagit, organizarea a lasat de dorit, a fost sub cea de care am avut parte la anul asta la Otaku Fest, in care s-a respectat orarul cat de mult s-a putut, pe cand aici multe intarzieri, si in ultima zi am fost rugati sa parasim sala de proiectii, la sase, desi mai aveau in program si alte chesti, dar nah ...
Nagisa-chan
Mie mi s-am parut foarte misto, a 2a zi n-am venit, am avut ceva treaba. Eu voiam mai multa macareeee! De ce ati parasit sala la 6?
Fili
La otaku am avut friptura cu cartofi prajiti si prajitura, mancate la masa. Aici ne-am multumit cu hotdogs si clatite mancate pe scari... Dar tot a fost fun smile.gif
Nagisa-chan
Da, ca altii au ajuns si pe la Otaku, ca n-au fost raciti. smile.gif
Fili
Hai ca la anu' avem 3 conventii (EECC, Otaku si Niji), poti sa recuperezi smile.gif
mariska23
EECC??? Cred ca am mai intrebat o data pe cineva ce este... unde, cand si cu ce se manaca!?

poze de la niji! poze nijikon 2012
Fili
East-European Comic Con
O sa fie pe 31 martie tot la Palatul Copiilor
SoulReaverFo
la categoria mancare, in sala 1 la standul cu dulciuri mi s-a parut prea putin am luat cateva jeleuri si caramele dar abia mi s-a da un sfert de punga.
Mumusan
EECC
KittyTeea
Avand in vedere cati bani am spart pe-acolo, da mi s-a parut o editie reusite.
BloodSamurai
QUOTE(Fili @ Nov 4 2012, 11:13 PM)
East-European Comic Con
O sa fie pe 31 martie tot la Palatul Copiilor
*



Yo Fili , ai mai fost la Comic Con ?? Odata am auzit ca a fost cumva pe la/langa Teatrul National (sau ma insel).?? Vreau sa stiu daca se merita dpdv al produselor puse la vanzare : comics-uri si manga, figurine nu cred ca sunt. Ca daca tot sunt la un pret marisor sau ca cel online atunci comand online si gata tongue.gif
Thanks ,
Ramziel
bahhhh...BS o sa te pun eu in tema :3
dupa cum au postat insasi cei ce se ocupa cu organizarea, evenimentul are o preocupare de 20% anime/manga deci, dap vor mai fi cel mai probabil si manga-uri si figurine, insa cel mai bine iti dau link pt Q&A al EECC pt a-i intreba direct pe ei

PS : va fi si un concurs de cosplay and amv la EECC
concursul de amv dupa cate am aflat, va fi clasat pe 3 categorii in functie de stilul amv, mai simplu...let me give u a link :3

East European Comic Con Q&A - just go and ask them directly

PS2 : cei ce se ocupa cu organizarea EECC sunt cei care s-au ocupat si cu organizarea Japan Play biggrin.gif
hope that helped

PS3 : *copy paste FTW* Comic Con is 20% Comics, 20% Anime-Manga, 20% Movies and TV Shows, 25% Gaming and 15% Surprise.


@Kitty : hey you, vreau si eu pozele >:O.....btw...:") am spart pe undeva pe la 2 milioane jumate la Niji :"3

PS4 : one last edit - momentan site-ul EECC nu e inca upz, insa cam in termen de vreo 10-12 zile sa zicem aproximativ va fi pregatit cu mai multe info, also guys...spread the words, va fi si la EECC un concurs de cosplay si gaming and other stuff....I asked biggrin.gif

Answer from organizers >:D
" There will be 4 Contest on the main stage. Cosplay - Costume Contest, AMV - Anime Music Video, Saiki a Japanese Unique Talent Show, and Quiz - A question contest. Aside from that there will be TCG Contests, BoardGames Contest and PC Gaming & Consoles Contest on a secondary stage."

Hope that helped :3

gahhh.....another edit
PS5 : quote from organizer

"Unfortunately there won't be workshops. Japan Play has workshops we don't.
We're trying to get as closer as we can to what New York Comic Con has in store. Lots of commercial exhibitors, many communities presenting themselves, Boardgames and TCG areas, Artists' Alley, Gaming Area, Food Area and so on. As for activities, contests, panels, stand-up comedy and many many more. So for the first edition we do not plan to have workshops."
Messeriche
iisuse cristalin 260 de mb de poze !
Ramziel
meh, that's light <.<
am avut vreo 1 giga de poze odata anyhow
am o prietena care a strans doar poze timp de 4 ani cam vreo cativa tera biggrin.gif
Mumusan
QUOTE(Ramziel @ Nov 5 2012, 05:51 PM)

am spart pe undeva pe la 2 milioane jumate la Niji :"3

*



Numa' el mai sparge milioane ...

Hei tataie, vrei sa spui vre-o 250 de lei, demonetizarea a avut loc acum 7 ani ...
Ramziel
bleh whatever "does the usual /ignore Mumusan"

anyhow....guys, Nijikon de anul acesta a fost un succes din partea mea, minuses and pluses, but meh...I like it biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.