Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut !
Anime-Club Forum > Forum > Membri noi
vladhoria2006
Salutare fani anime !
Numele meu este Vlad si drept sa spun de mult timp cautam o astfel de comunitate.
Bun deci acum problema e :
-Ce anime imi plac ????
Ok deci pot spune ca ADOR chiar orice fel de Anime ... De la Horror ... La Rommance ... dar totusi preferatele mele ar fi :
+Naruto
+Bleach
+Fairy Tail
+Sword Art Online
+D.N.Angel
+DeathNote
+Inuyasha
+DBZ
Astea sunt cele care imi vin acum in minte.
Ok acum despre hobiuri ... imi imaginez ca vizionatul Anime-urilor se intelege de la sine ... Cititul atat al Manga-urilor cat si a cartilor , preferabil SF , Fantasy sau Rommance , MMORPG-urile ... si cam atat ^^
Scopul meu este , ca al tuturor celor de aici cred , sa gasesc persoane care au aceleasi preferinte ca si mine ... avand in vedere faptul ca in orasul meu nu am prea gasit asa ceva , fanii anime fiind considerati ciudati pentru ca se uita la "desene".
Oricum sper sa gasesc persoane prietenoase , cu care sa leg prietenii !!
Si cam asta a fost ^^
Yoyo
Bine ai venit Vlad!
Am un feeling ca esti la liceu, am i right?
Dezvolta partea cu manga+carti SF daca vrei smile.gif
Mumusan
Salut!

QUOTE(Yoyo @ Aug 31 2012, 12:27 AM)
Am un feeling ca esti la liceu, am i right?
*


yeah i kinda doubt that it sez there 2006
Yoyo
6 year olds are so smart these days tongue.gif
vladhoria2006
Da ai dreptate , trec anul acesta pe a XI-a si am 17 ani .
Ce pot spune despre manga ... In general am vrut sa citesc manga-urile anime-urilor pe care le vizionam .
Un pic de Naruto acolo niste One Piece aici , nu foarte mult pentru ca am marele defect de a incepe sa ma uit la 10 animeuri o data si la 10 mangauri ... deci niciodata nu reusesc sa gasesc destul timp pentru manga , dar presimt ca anul asta scolat va avea multe ore de manga [Doamne ajuta am primit o tableta si acum pot citi/viziona manga si in ore (nu dau un exemplu foarte bun asa ca in cazul in care sunt elevi din clase mai mici va rog nu il urmati !)]
Iar daca vorbim de carti SF/Fantasy (Intotdeauna incurc aceste 2 genuri) , devorez tot ce prind ... Star Wars , Tunele , Animorfii , Septimus Heap , Lord Of The Rings , Hunger Games si multe altele , dar care avand un singur volum am uitat titlul . Ma mai pasioneaza si problema Nazista , dar nu cred ca suntem aici pentru a discuta politica chiar si una expirata .
Marea mea problema este ca , chiar daca liceul meu se crede un liceu de top , majoritatea colegilor mei ma privesc foarte ciudat cand aud ca citesc atat carti cat si manga ...
Oricum din aceasta cauza am invatat ca este foarte dureros sa fi diferit....
Anyway imi pare bine de cunostinta Yoyo ^^
Ah da Mumusan , folosesc acest nick pentru ca m-am obijnuit cu el , primul meu id de mess (cel pe care inca il folosesc) a fost facut in 2006 ^^
Yoyo
Uuuu, another Star Wars fan? Liked Lotr, didn't care much for Hunger Games, didn't read the rest.
Cat despre"problema Nazista", s-a discutat ceva pe forum de asta relativ recent biggrin.gif

Partea cu diferitul o sa dispara, lucrurile au tendinta sa se uniformizeze in timp, don't worry.

vladhoria2006
Ms de incurajare apreciez foarte mult ! smile.gif
Si da Star Wars RULEZZ nu pot astepta sa fie free The Old Republic .
Pe mine ma atras foarte mult Hunger Games chiar recomand daca vei avea ocazia sa citesti ^^
Vreau o parerea ... crezi ca mereita sa citesti manga inainte de a vedea un anime ? majoritatea persoanelor pe care le-am intrebat au spus ca strica tot farmecul ... dar nu pot astepta care o saptamana pentru un episod si nu stiu ce sa fac .smile.gif Ms in avans ^^
Ah da si btw quoteul tau e al lui L nu ? .. Momentul in care am vazut episodul in care a murit am inceput sa plang (stiu stiu sunt penibil smile.gif) ) . Oricum cel mai tare detectiv ever !!!!!!!!!!!!!!
Yoyo
Pai am citit Hunger Games. In primul rand nu mi-a placut cum e scrisa, n-avea farmec deloc (cum a avut lotr de ex).

La manga vs anime e o intreaga polemica. Eu acum citesc mai mult manga decat ma uit la animeuri so I might be a little biased. Probabil depinde si daca esti genul de persoana care prefera sa "priveasca" sau sa "asculte".
Pentru shounen sau situatii in care e importanta animatia (culori, efecte, dinamica etc), mai bine te uiti la anime.

Here you are, a geek present to wellcome you on this forum. biggrin.gif

//yup, L quote. Actually even my name starts with "L"
Lucky! biggrin.gif
vladhoria2006
Mie mi se par mai faine manga ... adica sunt foarte pretentios cand vine vorba de animatii si cel putin primele 200 de ep din One Piece mau lasat cam rece ... povestea si actiunea e buna dar animatia ... ugh nu prea ... asa ca mam apucat sa citesc manga smile.gif)
Iar acum am sa iti spun un secret smile.gif) YOO I AM YOUR FATHER
Yoyo
Oh, you are?
Where's my weekly allowance then?
vladhoria2006
Hey I am evil smile.gif) you have to earn your moneys tongue.gif ... Is hard to build a D.S and afford allowance smile.gif)
Yoyo
I sure hope you're not being a cheapskate when building that DS, i wouldn't want it to blow up if I fired at it ONCE wink.gif
vladhoria2006
Of ++++ this .. im gonna be a pokemon trainer !!
Or i will w8 for the japs to invent a MMORPG like Sword Art Online , and i will become the top player !!!!!!!
quite_silent
AHAM. Inainte de welcoming you, tre' sa stii ca nu ai sanse sa beat me la un joc gen SAO since I am as agile as an elephant -.- But my brain kinda works ok in jocuri.
Never make a claim like that again -.- I shall destroy you -.-

biggrin.gif:D:D Welcome dude tongue.gif
vladhoria2006
Nice to meet u 2 quite_silent smile.gif) I WILL DESTROY YOU smile.gif)
Dar pana atunci sad.gif( .... smile.gif) altceva nu joci ? MMO ma refer smile.gif) sa ne testam puterile smile.gif) ARRRRRRR !!!!!!!!!!
quite_silent
Bai, nu prea mai joc nimic regulat ( wait...that sounded wrong, didn't it? ).

Putin Dota2, putin Diablo 3....that's about it. Am jucat WoW cam 5 ani or so, dar ...gah I'm glad I got bored of it.

Joc si LoL cand e prietena pe la mine, ca nu prea se intelege cu Dota smile.gif)

Also, mai tot timpul cand joc, nowadays....I'm wasted si nu prea ma pot concentra, but i can still laugh my ass off :|

Oricum, clar numai MMOs joc, dar si cate putin Skyrim din vara in paste....dar cand you get accustomed to MMOs....there's no going back to single player sad.gif

vladhoria2006
smile.gif) hai sa iti dau bataie la LoL smile.gif)) si incearca Lineage 2 wink.gif merita ... si WoW suck smile.gif)) dar oricum smile.gif) cand o sa apara SAO am sa te distrug DISTRUG smile.gif)))))
quite_silent
Maaaan....you got your facts wrong.
Wow a fost bun. Dar nu pentru fanii Lineage...care erau obisnuiti cu un anumit gameplay.
Am jucat putin L2, dar nu ma atrage in mod special. Ma deranjeaza faptul ca iti misti characterul asa...nu pot sa ma obisnuiesc. Si crede-ma, am incercat sa joc de vre-o 3 ori pana pe la 40-ish asa, la insistentele prietenilor. I HATE THAT $**t.

La LoL nu sunt tocmai master, so daca vrei, jucam un joc impreuna. As long as you're my ward bitch o_O smile.gif)) biggrin.gif I kid, I kid. Jucam diseara 1 daca e. Momentan sunt la munca.

Also, urasc si jocul ala. Nu e destul control. Nu pot sa dau deny la creeps ca sa nu ia aia exp si bani...nici la towers...e harta foarte mica...Nu pierd aia bani cand ii ownez sad.gif Gah...ma rog. Dar e fun ca e masacru tongue.gif
vladhoria2006
Mda te inteleg eu urasc gameplayu de la WoW ... oricum Dota nu mia placut ... mi se pare mult pre unbalanced .... oricum poate facem vreun LoL ... smile.gif ^^
quite_silent
Nu prea e unbalanced...e doar o prima impresie. E mult mai axat pe teamplay oricum.
K, ne auzim pe seara. LoL name = yamyo.
TheWanderer
Welcome, lad , to our humble community!

Am aruncat si eu un ochi pe aici, si ce sa vad? A gamer ( and a Lineage 2 player to boot!) biggrin.gif

@vladhoria2006 & quite_silent

Cand o sa aveti timp, aruncati-mi si mie o invitatie, maybe we can turn that into a threesom... 3 sided sparring session tongue.gif

@ Yoyo

QUOTE(Yoyo @ Aug 31 2012, 12:28 AM)
//yup, L quote. Actually even my name starts with "L"
Lucky! biggrin.gif
*



You sure about this? Think of the danger you've exposed him to, there will be grave consequences! >:3

@vladhoria2006

Well, I wish you happy posting!
See ya laterz ^^
Yoyo
QUOTE(TheWanderer @ Aug 31 2012, 10:28 PM)
You sure about this? Think of the danger you've exposed him to, there will be grave consequences! >:3

All part of my grand plan, there can be only one "V"on this forum
Please take care of it while LoL-ing, make it look like an accident laugh.gif
vladhoria2006
Nice to meet u Wanderer smile.gif if ur interested in L2 pm on my yahoo (same id as my name here) and maybe we will make a LoL 2 smile.gif smile.gif) btw Yoyo i don't die i respawn smile.gif) ... or i will make my friends use dragon balls
TheWanderer
Oh, yeah it's nothing to worry about, I do babble some times... but if you fancy having (much too) "thrilling" experiences in the near future, just stick with us ^^. >:3

Respawn is too good to be true, in this case tongue.gif
vladhoria2006
I don't always die but when i do smile.gif) i respawn
Yoyo
Omg you guys, you speak fluent geek tongue.gif
vladhoria2006
No more compliments pls smile.gif)
And btw is an art to speak fluent geek
bloodlover
Bun venit! So let me see...

Se scrie "romance" cu un singur m (am observat ca ai scris gresti de doua ori).

De asemenea, daca vrei SF de calitate lasa SW and stuff. Treci frumos pe Asimov si Herbert pentru inceput, iar daca iti place o sa ajungi si la chestii mai grele.
vladhoria2006
Multumesc de sfat blood ... grammar nazi eh ? oricum ... fiecare cu gusturile sale ... si imi apre rau sa te anunt dar in opinia mea nu exista sf mai tare decat SW cum nu exista fantasy mai bun decat LOTR sau Game Of Thrones.
Dar multumesc pentru timpul acordat !
Yoyo
He, he dar bloodlover ti-a dat de fapt un sfat foarte bun in somewhat of a brutal manner. laugh.gif
My gods of sci-fi lit are actually Asimov and Herbert.

Trust me, this (poti sa ignori tot ce nu e Asimov din lista) is alot better that SW, asta atat din punctul de vedere al complexitatii universului creat cat si a calitatii mesajului transmis. Mai mult decat o serie sf, e o lectie de viata. Ai tot ce vrei, de la filozofie la fizica cuantica; de la religie si istorie pana la insasi esenta naturii umane.
Unul dintre cele mai interesante lucruri despre Fundatie (Roboti+Imperiu+Fundatie) este ca a fost scrisa pe parcursul a zeci de ani si ai astfel ocazia (rara) sa intrevezi procesul de maturizare al unui scriitor de la inceputul carierei pana la moarte.
Daca vrei sa te familiarizezi cu Asimov, ai putea sa incerci pentru inceput Nightfall (short story).

Look, i seem to know some sort of geek dialect too. laugh.gif
vladhoria2006
....look i don't say hi was not right ... but i hate people who come and say ... oh look i know better than u .... stop listening to that shity music ... or stop reading that shity books because my tastes are better XD....
Yoyo
Getting defensive is the normal response i guess.
Bloodlover probably forgot how he also hated criticism and know-it-alls when he was 17. smile.gif
But he really gave you good advice, though.
TheWanderer
Poi... nimeni nu are cu adevarat puterea de a-ti impune sa faci ceva anume ^^", de aceea nici nu ar trebui sa te simti prea marcat, pentru ca ai putea ajunge sa ocolesti some awesome things that might change your perspective (in a good way... or not? XD). smile.gif

Din entuziasmul lui bloodlover si a lui Yoyo ai putea desprinde cam cat de mult a reusit sa ii marcheze acest(i) autori... but you should take it slow and enjoy all kinds of levels of works (intr-o ordine crescatoare, de preferat), mainly, because you'll have a natural growth so you'll enjoy each and every book you'll read.

I'm more on the Fantasy side... if you fancy some good books to read, I'll be at your disposal ^^!

EDIT:

And, btw... cand citesti o carte, ce anume speri sa gasesti? (si de ce?)
vladhoria2006
sleep.gif" ....... anyway
Edit ... K o sa citesc dar tot nu imi convine ca cineva sa fie asa agresiv ....
Edit... smile.gif) k are careva un link pt ebook ?
BloodSamurai
Salut si bine ai venit!
Daca esti fan Star Wars atunci arunca un ochi la un film care ar putea fi sursa noua de inspiratie pt. viitorul film cu Bobba Fett the bounty hunter.
Filmul se numeste HUNTER PREY din 2009-2010 (nu e rau ca poveste si putin sf). http://www.imdb.com/title/tt1270291/
vladhoria2006
You are my hero blood sad.gif(
Btw nice to meet u 2 !
bloodlover
I never said that I know anything better than you. I just gave some friendly advice. Asculta de astia mai batrani ca stiu ce vorbesc laugh.gif E vorba si de gusturi evident (pe mine ma plictiseste teribil Martin de ex.). Din aproape in aproape descoperi autori noi si la un moment dat cand te uiti in urma o sa razi cand te gandesti ca odata iti placeau chestii infantile gen SW (desi filmele vechi sunt epice, I'll give you that). Din aproape in aproape o sa ajungi la Clarke, Dick, Gibson, Lem, fratii Strugatki etc.

Daca zici ca iti place fantasy, recomand Ursula K. LeGuin. Tanti asta scrie un amestec de fantasy cu SF. Mie personal imi place la nebunie. The Left Hand of Darkness de ex. are niste idei foarte interesante si merge la fix ca o prima lectura.

ps: I'm not a grammar nazi huh.gif
vladhoria2006
Scuze far nu am de gand sa iti cedez locul in autobuz , "old man" smile.gif)) .
Oricum nu am ce face sunt un fanboy si mi se pare fascinanta toata povestea din SW avand in vedere ca se intinde pe o gramada de ani , sa nu mai zic de cate rase au reusit sa creeze . Pana la urma e o serie de vreo 200 de carti ... oricum am sa incerc si ce ziceti voi
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.