Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut
Anime-Club Forum > Forum > Membri noi
tykeros
Salut, numele meu este Vlad sunt din Bucuresti si am 22 de ani. Prima data am luat contact cu anime prin `96 (posturile alea italienesti). Bineinteles nici nu stiam bine ce e Japonia pe atuncea.

Am vizionat aproximativ 80 de anime-uri pana acuma dintre care foarte bune mi s-au parut:

Angel Beats!
Baccano!
Bakemonogatari
Black Lagoon
Code Geass: Hangyaku no Lelouch
ef - a tale of memories.
Elfen Lied
Highschool of the Dead
Ichiban Ushiro no Daimaou
Isekai no Seikishi Monogatari
Mnemosyne: Mnemosyne no Musume-tachi
Shuffle!
Samurai Champloo
Trigun

Ordinea nu are vreo relevanta... si dupa cum bineinteles se poate remarca am o slabiciune pentru genul ecchi si harem tongue.gif desi imi plac foarte mult si titluri mai mature si serioase.

Cam atat. daca doriti sa stiti si altceva intrebati-ma...... sunt sociabil wink.gif.
darczon69
Bine ai venit!

Finally! Cineva care a vazut Ef...I thought I was alone biggrin.gif. Tale of Melodies ai vazut?

Dar Clannad/Kanon(2006)/Air?
tykeros
"Tale of Melodies" este inca in curs de vizionare... nu de alta dar am intrat in sesiune.

Clannad/Kanon mi-au placut foarte mult ...
Cat despre Air foarte reusit doar ca m-a prins intr-un moment prost psihic de am suferit inca vreo doua saptamani ...

PS. Am adugat la semnatura lista cu anime-uri desi nu este chiar 100% la zi
darczon69
I feel you there...si eu sunt in sesiune sad.gif

Daca tot iti plac romance/drama, incearca si Spice and Wolf: o poveste absolut fantastica cu un dialog la nivelul Bakemonogatari si personaje la fel de interesante biggrin.gif.
cg1700
Bun venit!

Daca ti-au placut Kanon/Air/Clannad iti recomand sa citesti Little Busters tot de la Key. E cel putin la fel de bun ca Clannad, dar din pacate, datorita unei serii de circumstante nefericite, nu a fost facut un anime dupa el.
tykeros
Spice and Wolf vazut placut.

Little Busters suna promitator tinand cont ca nu am mai jucat nici un VN de vreo 3 luni e perfect.. deja am inceput sa-l iau de pe torrenti.


Va multumesc pentru recomandari. Aveti o comunitate foarte primitoare pe acest forum sunt impresionat.
Himitsu23
Hello and Welcome!
QUOTE(tykeros @ Jan 22 2012, 09:17 PM)
Aveti o comunitate foarte primitoare pe acest forum sunt impresionat.
*


I know, right? My life just got a little better ever since I became a member here. Nu trece zi fara sa accesez acest site smile.gif Pe facebook cred ca intru o data pe luna smile.gif)

Anyway, enjoy posting here!
darczon69
QUOTE(tykeros @ Jan 22 2012, 09:17 PM)
Spice and Wolf vazut placut.

Little Busters suna promitator tinand cont ca nu am mai jucat nici un VN de vreo 3 luni e perfect.. deja am inceput sa-l iau de pe torrenti.
Va multumesc pentru recomandari. Aveti o comunitate foarte primitoare pe acest forum sunt impresionat.
*



Daca nu ai varianta asta deja, click. biggrin.gif

Cat despre community, sunt de acord cu Himitsu23 biggrin.gif. These guys and gals rock cool.gif .
tykeros
Da intr-adevar un VN fun se ridica la inaltimea asteptarilor .... si uite cum pierd eu noptile tongue.gif

P.S. Even cats fall from poles laugh.gif
cg1700
Hilarious, isn't it?

Sincer, Little Busters are, din perspectiva mea, unul din cele mai bune cast-uri de personaje ever.
darczon69
QUOTE(cg1700 @ Jan 23 2012, 02:54 AM)
Hilarious, isn't it?

Sincer, Little Busters are, din perspectiva mea, unul din cele mai bune cast-uri de personaje ever.
*



Referitor la Litttle Busters, ca tot sunt in sesiune, deci trebuie sa procrastinez biggrin.gif. Varianta asta care e?

Si este vreo diferenta de storyline intre EX si normal edition? Merita sa joc din prima EX? Sau sa joc normal edition si apoi EX? Patch-ul in engleza este si pentru EX? I R confused dry.gif . Ceea ce ma intereseaza nu e neaparat H-scenes (although that's a bonus biggrin.gif), ci storyline-ul.
cg1700
Torrentul e varianta normala (adica nu EX sau ME) si daca ma uit bine la el e acelasi .iso pe care il am si eu.

Ca sa te lamuresc mai bine, varianta normala e prima varianta de LB aparuta in 2007.

EX a aparut un an mai tarziu si a adaugat trei rute in plus. Doua din rute sunt pentru eroine care au aparut in varianta normala dar nu au avut o ruta, dar a treia este pentru un personaj complet nou (si din cate am auzit ruta e foarte buna). In plus a mai adaugat si scene ero (desi nu stiu de ce ar vrea cineva sa citeasca un VN de la Key cu scene ero dry.gif . They make the worst and most akward ero scenes.)

ME e pur si simplu EX fara scenele ero.

Cat despre translation patch, el traduce doar continutul din varianta normala (deci cel mai bine ar fi sa o citesti pe asta acum) Grupul de traducere a lansat si o versiune a patch-ului pentru EX dar e buggy, nu traduce nimic in plus si risti daca il folosesti sa te trezesti ca ajungi la scene care sunt in japoneza.

Oricum, sfatul meu e sa citesti versiunea normala fiindca e ceea ce as putea numi "o poveste completa". EX doar adauga continut suplimentar dar nu are vreo influenta asupra plot-ului principal (adica in principiu asupra rutei finale, Refrain, care e echivalentul lui After Story din Clannad). Asa ca poti sa citesti versiunea normala acum si apoi sa citesti rutele suplimentare din EX peste 1-2 ani cand vor fi terminate de tradus(asta daca vor fi vreodata terminate de tradus)
darczon69
Aha...am priceput smile.gif. Asa voi face. Joc intai varianta normala, iar la vara cand ma apuc din nou de japoneza fac si EX-ul biggrin.gif...In afara de Clannad nu am jucat altceva de la Key, chiar daca am Air si Kanon 18+...

EDIT

But...of course tongue.gif
cg1700
Go for it. Si nu uita a revii cu impresii dupa ce termini.
Mumusan
Salut & Welcome!



QUOTE(darczon69 @ Jan 22 2012, 09:46 PM)
Bine ai venit!

Finally! Cineva care a vazut Ef...I though I was alone biggrin.gif. Tale of Melodies ai vazut?

Dar Clannad/Kanon(2006)/Air?
*



Ciiiie ... is he a noob with 500 posts or what?

presupun ca toti ce au postat in topicuriile astea au urmarit EF

http://forum.anime-club.ro/forum/Ef-A-Tale...ies-t10001.html

http://forum.anime-club.ro/forum/Ef-A-Tale...ies-t10016.html
darczon69
Uu, mersi pentru spelling error heads-up tongue.gif.

Si da, am trecut prin forumurile alea; numai ca nu am vazut alte discutii in afara lor tongue.gif. That's why I thought I was alone rolleyes.gif .

In plus, inca nu am 500 de posturi tongue.gif. Inca.
tykeros
Am revenit cu impresii. Pana acuma am reusit sa parcurg ruta "Mio Nishizono" acum m-am apucat din nou pe el ... (Yui-chan e vizata ).


Din ce am vazut pana acum intr-adevar personajele sunt foarte reusite. De asemenea plotul + mini-game-urile sunt strucuturate in asa fel incat nu prea ai timp sa te plictisesti. Glumele sunt si ele destul de reusite ca sa nu mai zicem ca am invatat si eu un pic de baseball cu ocazia asta.

Pentru cei incantati cu ce au produs "Key" pana acuma ... vor regasi aceleasi calitati si la Little "basterds" (laugh.gif ... nu m-am putut abtine)... calitate audio/video foarte buna si un flow al povestii foarte placut.

Un singur lucru m-a deranjat desi asta e ceva subiectiv. Din ce am remarcat main path-ul jocului ar fi "Rin" pe care eu nu prea o agreez ... cred ca o las ultima icon_twisted.gif

Cam atata pentru moment.
cg1700
QUOTE(tykeros @ Jan 24 2012, 05:27 PM)

Un singur lucru m-a deranjat desi asta e ceva subiectiv. Din ce am remarcat main path-ul jocului ar fi "Rin" pe care eu nu prea o agreez ... cred ca o las ultima  icon_twisted.gif

Cam atata pentru moment.
*



Un mic warning legat de ruta lui Rin. Majoritatea recomanda sa nu o lasi totusi pe Rin la sfarsit fiindca in principiu, trebuie sa parcurgi de doua ori ruta ei ca sa deblochezi ruta finala. Prima oara, ruta ei se opreste subit undeva pe la mijloc. De abia dupa ce joci ruta a doua oara dupa ce ai terminat si toate celelate rute, poti sa ajungi in a doua jumatate a rutei ei (care e mai mult sau mai putin preludiul pentru ruta finala). Asa ca daca o lasi la sfarsit va trebui sa parcurgi de doua ori aceeasi ruta consecutiv, ceea ce poate fi cam plictisitor.
tykeros
Merci de sfat.
BloodSamurai
Salut Vlad. Bine ai venit.
hmm Trigun, atunci poate o sa-ti placa SUNABOUZU - Desert Punk e si funny si cu large breasts etc etc. GRENADIER e varianta feminina a lui Sunabouzu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.