Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sesiune!
Anime-Club Forum > Non-Anime > Diverse
WoundedFlame
Baftă în sesiune!

Baftă, băieți! Și fete, care mai sunteți. Eu am început deja cu examenele, m-am pus pe tocit ca lumea…am o frică la unii...materia e ciudată și am cam 250 pagini de memorat/examen.

Voi cum stați?
darczon69
Bafta smile.gif

Primul examen il am pe 26, iar apoi pe 3 si 11. Ca dificultate...hmm, asta de pe 26 e cel mai usor (vreo 400 de pagini, dar poti urma o structura specifica la fiecare subiect, deci sunt usor de memorat biggrin.gif) dar celelalte doua sunt crima si pedeapsa.

Mult si greu: vreo 500-600 de pagini la fiecare. ohmy.gif
WoundedFlame
Doamne, și mă plângeam de ale mele…Ai vreun truc pentru memorat rapid?
Mumusan
daca sti sa citesti in diagonala, termini mai repede smile.gif
WoundedFlame
De citit, dar memorat? Am 50 pagini despre UE pe care mi-e greu să le rețin.
Mumusan
ca sa memorezi ceva trebuie sa te pasioneze sau sa te socheze, de fel
WoundedFlame
Mă pasionează la greu Uniunea Europeană =))

Credeam că ai vreun truc să memorez și chestiuni boring + total inutile. Eu mă satur de citit, recitit, tocit. Nu intră multe în cap așa.
Mumusan
nu e cam imposibil, eu unu citeam grilele (cu intrebari si raspunsuri) inainte de examen (intre o ora si trei ore acordam) si atat, dar trebuie sa recunosc ca luam acolo in medie nota 7, ma gandesc ce fac la licenta sunt undeva la 350 de intrebari si raspunsuri din care trebuie sa memorez corect minim 60
darczon69
Nu am norocul sa am examene grila anul asta. Toate sunt orale, in fata profului. sad.gif Cat despre trucuri...cum a spus Mumusan, daca-ti place, intra mai usor biggrin.gif. Eu, spre exemplu, am terminat microbiologia (primul examen) in doua zile (ieri si azi). Mai repet maine si dup-aia ma apuc de fiziologie dry.gif .
WoundedFlame
Pff…7 e bine. La asta cu UE am picat toți…de 2 ori până acum. Dacă pic și acum mă zboară din facultate. Nu au trecut decât 15 oameni din toți câți suntem. Cumva…trebuie să scot un 5.

La noi nu e NIMIC grilă, numai eseuri.


EDIT: so....advice to help learn faster? Tips and tricks? Fears?
Mumusan
daca iti povesteste cineva, iar poate fi mai usor, altfel iti trebuie mai multa determinare, fiindca ii eseu probabil ca iti cere sa ma scri si mult, nu? in caz ca nu reusesti sa gasesti nici o metoda, invata elementele principale pentru inceput si daca le sti macar pe alea, poate reusesti sa umpli cu cate ceva de la tine
bloodlover
Multa bafta in sesiune. Eu am terminat facultatea anul trecut happy.gif
WoundedFlame
Mersi, mersi. Master, doctorat, nimic?
bloodlover
QUOTE(WoundedFlame @ Jan 19 2012, 09:06 PM)
Mersi, mersi. Master, doctorat, nimic?
*



Anul acesta au fost putine locuri la stat si nu am intrat dry.gif asa ca nu am vrut sa dau o caruta de bani pentru nimic. Astept un an si ma inscriu la master(desi daca ma angajez curand nu o sa mai am eu chef de master...).

Macar daca tot nu fac master am timp mai mult sa citesc laugh.gif
PhoeniX
Iar dupa cum geniile care conduc restul "geniilor" din tara asta cam vor inca de anul trecut sa faca masterul doar cu plata... hmmm... Canada, here I come!
Mumusan
care termina anu asta si da licenta, trebuie sa dea si oral nu numai scris, which will sucks a lot more
bloodlover
QUOTE(Mumusan @ Jan 25 2012, 04:30 PM)
care termina anu asta si da licenta, trebuie sa dea si oral nu numai scris, which will sucks a lot more
*



Indiferent de profil? O.o
Mumusan
QUOTE(bloodlover @ Jan 25 2012, 06:05 PM)
Indiferent de profil? O.o
*


pai e legea asta care au dat-o astia din invatamant anu trecut, acum nu stiu, ce stiu e ca oralu e foarte greu constitue prin a pregati o tema aleasa pe care trebuie sa o inveti pe dinafara, te va ajuta un profesor asa ca ar trebui sa sti de ea de la inceputul anului, asta daca nu chiulesti intr-o veselie
cg1700
QUOTE(Mumusan @ Jan 25 2012, 06:09 PM)
pai e legea asta care au dat-o astia din invatamant anu trecut, acum nu stiu, ce stiu e ca oralu e foarte greu constitue prin a pregati o tema aleasea pe care trebuie sa o inveti pe dinafara, te va ajuta un profesor asa ca ar trebui sa sti de ea de la inceputul anului, asta daca nu chiulesti intr-o veselie
*


Adica prezentarea lucrarii de diploma? Si cum e asta diferit de licenta din toti ceilalti ani de pana acum?
Mumusan
QUOTE(cg1700 @ Jan 25 2012, 06:37 PM)
Adica prezentarea lucrarii de diploma? Si cum e asta diferit de licenta din toti ceilalti ani de pana acum?
*


pai cei care aveau doar examen scris, s-au pricopsit si cu unu oral pe langa ala scris
cg1700
Exista facultati care nu au lucrare de diploma? You learn something new every day...
PhoeniX
Voi ce facultati de balet, atat la propriu cat si la figurat, faceti de nu constituie prezentarea de proiect/licenta si ca proba orala si/sau sa nu aveti un cadru didactic/firma/Xulescu ca indrumator la lucrarea de licenta?
Astept generatiile urmatoare cu afirmatii de genul: "Cei care faceti anul acesta facultate, veti fi nevoiti sa dati examene".
Mumusan
la mine sunt 100 de intrebari la licenta tip grila (normal ca nu-i de stat facultatea, la stat platesti de doua-trei ori mai mult pentru acelasi lucru)
cg1700
Sau poti sa nu platesti nimic daca intri la buget.
Mumusan
QUOTE(cg1700 @ Jan 25 2012, 10:35 PM)
Sau poti sa nu platesti nimic daca intri la buget.
*



aia se aplica si la particular, bursa de studii
but i'm more like a computer virus, than a bookworm
bloodlover
QUOTE(Mumusan @ Jan 25 2012, 05:43 PM)
pai cei care aveau doar examen scris, s-au pricopsit si cu unu oral pe langa ala scris
*



Eu am un amic la Poli care a terminat anul trecut si i-au bagat proba scrisa in plus pe langa sustinere orala + proiect. Deci de acum indiferent de profil o sa fie proba scrisa + oral. E bine si asa. Mai este oricum de lucrat muuulttt la invatamantul din Ro. dar e si acesta un pas inainte.
cg1700
Pe mine nu ma sperie in mod special proba scrisa. La noi in facultate examenele sunt partea usoara a unui semestru.
PhoeniX
QUOTE(bloodlover @ Jan 25 2012, 11:58 PM)
Eu am un amic la Poli care a terminat anul trecut si i-au bagat proba scrisa in plus pe langa sustinere orala + proiect. Deci de acum indiferent de profil o sa fie proba scrisa + oral. E bine si asa. Mai este oricum de lucrat muuulttt la invatamantul din Ro. dar e si acesta un pas inainte.
*



Corectie:
Pana acum la Poli, licenta consta intr-o proba orala ce acoperea materiile relevante pe cei 4 ani + prezentarea orala a lucrarii de licenta. Acum materiile pe cei 4 ani sunt verificate printr-o proba scrisa, fiindca cantitatea de materie s-a marit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.