Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ap Sau Mal?
Anime-Club Forum > Ro Anime > Cafenea
bloodlover
Intrebare simpla: MAL sau AP? Si de ce? Am cont pe ambele dar imi plac chestii diferite la ele.

Pe Mal imi place ca au baza de date mai mare si descrieri la personaje si persoane mai complete. Mitsuhisa Ishikawa de ex are doar o lista de anime-uri la care a fost producator pe AP dar pe MAL e ceva mai completa descrierea. In plus, artificiile de genul badges si notare cu 5 stele mi se par inutile.

In schimb forumul AP arata mai bine si acolo moderatorii isi fac treaba mai bine.

Despre comunitate nu ma pronunt, deoarece pe AP nu prea postez.

Deci dincolo de motivele enumerate de mine si preferinte personale, ce alte criterii s-ar mai gasi pentru a a favoriza unul din siteuri?

Ranma-kun
MAL ?, AP ? . Sorry, Old-Timer here, you gotta spell it out for me.
TheWanderer
@ Ranma-kun
My Anime List si Animeplanet. (hope these two will do the trick!)

@bloodlover
Well, ca interfata si detalii oferite, prefer MAL. (serviciul de memorare a animeurilor vazute nu ma incalzeste cu nimic... maybe if you fancy it, who knows) in rest nu caut altceva, ceva simplu si concret merita de fiecare data!
NOTORIOUS
Comunitatea MAL a depasit de mult AP. Personal rocomand combi MAL+AniDB+TokyoTosho cu bakabt ca rezerva pentru chestii mai vechi. Brotip: le cauti pe google sub forma "site:www.bakabt.com <insert_animu_here>"
Synoptic
Eu prefer MAL pentru ca e mai detaliat si detine mai multe informatii.
Comunitatea nu ma intereseaza.
Foarte rar se intampla sa nu gasesc cate ceva pe MAL dar de obicei Google rezolva problema foarte usor.

Pana la urma, ambele site-uri isi fac treaba bine (MAL un pic mai bine), deci decizia ramane legata de preferintele tale dar daca chiar vrei, eu iti recomand MAL.
NOTORIOUS
Ehem.. detaliile nu apar din senin. comunitate = mai multe informatii fiindca toate chestiile de acolo sunt puse de useri si doar primesc unda verde de la mods. Respect your fellow otaku.
darczon69
Eu nu am folosit MAL, deoarece am descoperit intai AP, dar dupa toate vorbele bune pe care le-ati zis despre el, voi arunca un ochi si acolo.

Desigur, atunci cand caut un anime, singurul lucru care ma intereseaza este numele si anul. Summary sau review-uri nu citesc, fiindca sunt pline de spoilere dry.gif .
Mumusan
hell ... i prefer AnimeNewsNetwork tongue.gif
bloodlover
Multumesc pentru raspunsuri. Cred ca o sa raman pe MAL pana la urma.

Apropor, pe TokyoTosho sunt multi torenti decedati.
Yuriko
Nu stiu altii cum sunt laugh.gif , dar eu nu sunt neaparat pentru comunitati si review-uri pe MAL sau AP. Le-am incercat pe amandoua si am ajuns la concluzia ca AP imi place mai mult, e mai user-friendly tongue.gif. Review-urile si caracterizarile nici nu le caut in general pe astfel de site-uri. La ce imi trebuie mie, in special la capitolul recomandari si character search, AP e mai rapid si mai usor de folosit. In my opinion...
Dar acum depinde de gusturile fiecaruia.
bloodlover
Review-uri nu ma intereseaza nici pe mine. Multi care fac asta sunt retarzi sau fanboys deci parerile lor sunt irelevante. Imi place totusi sa citesc recomandari, pareri si in general sa discut cu alti oameni despre anime (din nefericire nici unul din prietenii mei nu se uita la anime...)
aleerea
Eu nu stiam ca exista AP, iar pe MAL il folosesc doar ca sa tin minte la ce episod sau capitol sunt cand fac o pauza ... sau cand astept sa apara ceva nou la serie. In rest google si wikipedia ruleaza planeta numita internet! Cat despre comunitati, ce pot sa spun, eu nu am timp de forumurile romanesti dar minte si de unele straine!!! tongue.gif
cg1700
Eu nu m-am obosit niciodata sa imi tin un cont updatat de MAL mi se pare prea mult de munca si imi e mult mai usor sa tin minte ce am vazut si la ce ma uit.

Cat despre comunitati, MAL nu e chiar ce as considera eu o comunitate buna. Cred ca mai mai spus asta pe undeva, dar parerea mea personala e ca cea mai buna comunitate anime de pe Internetul non-japonez e cea de pe 4chan. Nici o alta comunitate pe care am vazut-o pana acum nici macar nu poate incepe sa se compare din punct de vedere al calitatii.
Yoyo
So... am conturi pe AP (just for trolling), ANN ( forgot pass+username rolleyes.gif ) si MAL.
Prefer fujoshi dreamland MAL pentru ca acolo mi se pare mult mai usor de cotrobait prin liste si stalkuit otaci cu gusturi similare >>> deci ceea ce altii ar numi "user friendly" laugh.gif
vladhoria2006
Sal sunt nou pe aici si am o intrebare ... merita sa te iei dupa lista de top anime de pe MAL ? :? (sunt intr-o criza de anime si am sa mor daca nu gasesc un anime cu mai mult de 20 de ep de vizionat)
Mumusan
ANN Top e ceva mai bun
vladhoria2006
Arigato Mumusan
Mumusan
no need to thank me, in mare majoritate sunt cam acealeasi in top mai peste tot, pe alta parte se mai strecoara si altele care au facut senzatie pe moment
Yoyo
QUOTE(vladhoria2006 @ Sep 1 2012, 10:47 PM)
Sal sunt nou pe aici si am o intrebare ... merita sa te iei dupa lista de top anime de pe MAL ? :? (sunt intr-o criza de anime si am sa mor daca nu gasesc un anime cu mai mult de 20 de ep de vizionat)
*


Uite-te la top dar in functie de genurile pe care le preferi. Too much shojo and yaoi in top 100. dry.gif
vladhoria2006
Mumusan incerc si eu sa fiu politicos nu imi taia aripile.
Oricum caut cva Horror ... sper ca Monster e bun
Yoyo
Monster nu e asa horror cum ai crede si actiunea e destul de lenta.
Pentru horror poti sa incerci Deadman Wonderland (dar nu exceleaza).
vladhoria2006
Am vazut DMW ... si nu era horror deloc ... alte idei ? ... poate ceva cu vampiri ? ... nu hellsing
Mumusan
Monster, e mister si suspans, desi foarte detaliat e numai pentru cei care apreciaza partea asta, mai bine te uiti la un film horror, anime nu prea ai ce, Ghost Stories, probabil.
vladhoria2006
Vazut si Ghost Stories.... eh o sa imi incerc norocul cu Monster ... de ex Shiki a fost foarte bun
EDIT .... K nu imi place animatia .... smile.gif) cred ca am sa incerc Darker Than Black suna interesant
Mumusan
da dar nu o sa te mai inspaimante ... sa iti dea senzatia aceea, Monster, pre cum am spus nu e horror, ci suspans si mister, acu depinde si ce cauti, cu "the unknown"(cum sunt cu fantome si dispariti) sau cu mult sange.
Yuriko
Have you tried Shiki sau Higurashi? Si chiar Ghost Hunt poate glisa spre horror... oarecum
vladhoria2006
Ms de sugestii smile.gif o sa fac o lista si dupa ce o sa imi aduc aminte la ce ep sunt pe la 4 animeuri o sa ma uit si la astea .... ma urasc ca incep prea multe XD
Edit.... Btw nice to meet u Yuriko-san
bloodlover
QUOTE(Yuriko @ Sep 1 2012, 11:29 PM)
Have you tried Shiki sau Higurashi? Si chiar Ghost Hunt poate glisa spre horror... oarecum
*



^this. Higurashi incepe cam incet, but once it picks up...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.