Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mirai Nikki (2011) Sync
Anime-Club Forum > Ro Anime > General Anime
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Tessa
Sync #11
Mirai Nikki (2011)

Luni - Duminica vizionat si discutat ultimul episod aparut (1 episod/saptamana)


Yukiteru always rejected any offers to go with friends and just keeps writing a diary on his cell phone. He has what he believes is an imaginary friend called Deus Ex Machina. However, one day Deus asks him to play a survival game along with eleven others. The winner becomes the next Deus Ex Machina. In order to win, the contestants must use their diaries of the future to eliminate one another. For Yukiteru to survive, he must team up with another diary holder, a girl named Yuno.

Watching Schedule:

Anime-ul apare in fiecare saptamana luni.

See Synched Anime Watching for more info.
iNeko
lol, tocmai am inceput sa citesc manga, acum 5 minute
pare mindfck anime-ul i like
Tessa
Mindfuck? Hmm...nu mi se pare, cel putin nu inca.
Are un subiect, relativ nou. Sau, nu chiar nou, dar prezentat intr-o forma noua. Mie mi-a amintit mult de filmul acela cu tipul care citea ziarul de maine, desi, aici sunt unele diferente majore tongue.gif .
Ce nu inteleg eu e de ce tipa cu par roz citeste viitorul lui si nu al ei. sau am inteles eu ceva gresit?
I saw this from the first subs that came out so it's probably not 100% accurate, the translation I read I mean XD.
Si nu s-a explicat inca ce se intampla daca vor sa renunte. Poate unii nu vor sa fie god. Iar daca poate sa existe un singur castigator, tipa cum poate sa ramana impreuna cu el?
Am inca multe intrebari, dar asta poate fi de bine daca vor binevoi sa si raspunda la ele cei care fac anime-ul XD.
Sau cei care citesc manga *cough*.
Totusi, no major spoilers please XD.
Oricum, primul episod pare ok. nu cred ca va fi preferatul meu din sezonul acesta, dar e ok smile.gif .
DarkValkyrie
Fiecare Future Diary este special, are caracteristici specifice pentru a incerca sa-i dea avantajul purtatorului. Depinzand de situatie cateodata nu reuseste, si cateodata imprumuta ceva din personalitatea/ caracteristica participantului. Motivul pentru care Yuki citeste viitorul lui este pentru ca lumea lui se invarte in jurul propriei persoane, mereu singur. Yuno il vede pe al lui Yuki din cauza obsesiei ei, practic ea traieste pentru el si singura ei preocupare e ca el sa supravietuiasca. Ce-i drept, e folositor cand mai toata lumea vrea sa-l elimine pe preferatul lui Deus xD

Iar ideea ca unii nu vor sa devina God .... Motivul pentru care nici unul nu renunta este tocmai faptul ca toti au un motiv pentru care vor sa devina God. Persoanele nu au fost alese la intamplare. Toti vor sa continue jocul, sa supravietuiasca ba din ambitia de a deveni God, ba sperand ca vor schimba ceva in lume cu puterile pe care le vor capata, ceva ce le-au distrus viata. In cazul trecutului unui personaj se intampla ca Deus sa fi propus ca-i salveaza viata daca e de acord sa participe, desi tot avea motive sa intre in joc.

O sa observati pe parcursul celorlalte episoade cat de unice pot fi jurnalele. Future Diary ... nu numai ca vorbeste de viitor, dar sunt practic viitorul in mainile lor. E interesant ca fiind atat de diferite jocul chiar devine un survival game, trebuie sa te opresti si sa-ti faci planuri, calcule, nu tot timpul te bazezi pe o idee de genul 'las ca-mi spune exact ce o sa se intample'.
Tessa
QUOTE
Motivul pentru care nici unul nu renunta este tocmai faptul ca toti au un motiv pentru care vor sa devina God.

Eu vorbesc aici mai mult de personajul principal. el nu pare sa stie nimic de asta si nici nu pare ca ar vrea sa devina god. Can he quit if he wants to?
darczon69
Ma gandesc ca nu prea poti sa ii zici lui Deus ex Machina: "Stii, eu nu vreau sa ma joc cu psihopatii astia"....

Tocmai am vazut si eu primul episod. Nu am citit manga, asa ca va rog sa marcati daca urmati sa dati spoilere din manga.

Acest prim episod m-a convins sa continui a urmari acest anime, desi nu prea fac asta cu seriile scurte. Presimt, de asemenea, ca va fi necesara o a doua vizionare biggrin.gif. Cel putin scenele de inceput sunt foarte Higurashi-like.

Iar muzica imi aduce aminte de Lain.

Cat despre idee, in mare sunt de acord cu Tessa: e ca a tipului cu pisica cu ziarul de maine. Dar imi place. laugh.gif

Ideea centrala e ca va fi un anime foarte interesant biggrin.gif. Manga o am deja downloadata si ma bucur ca nu am citit-o.
Yuriko
Yup, inceputul e destul de Higurashi-like. blink.gif
Sincer, Yuno mi se pare mai dubioasa decat restul psihopatilor alora... Iar faptul ca poate afla viitorul lui Yuki inaintea acestuia ma face sa o vad ca pe un adversar mai de temut decat ceilalti. Plus ca pare si mai dusa decat toti.

Faptul ca stii viitorul, chiar si cu putin timp inainte, mi s-ar parea un lucru groaznic. Practic, anuleaza dreptul (sau macar iluzia) liberului arbitru. Nu as putea suporta ideea ca orice as incerca sa fac sa imi schimb viitorul, el mereu mi-o va lua inainte si imi va spune ce voi face dupa... The good parts (like cheating at tests and stuff) nu pot compensa pentru partile negativa. And that's why I find it mindfuck. In a good way, that is. Inteleg ca uneori trebuie sa iei masuri ca sa schimbi ceva ce trebuie sa se intample, dar, in fond, tot trebuie sa joci cum ti se canta, and that's not very pleasant. sleep.gif
Am decis sa nu mai citesc manga inainte de a vedea o serie, and I'm gonna keep it that way. Save the best for the last.
elpreda
Din descrierile pe care le citisem stiam deja ca Yuno era singura care nu-si putea vedea propriul viitor ci pe al lui Yuki si eram curios de ce. Acum ca am aflat ca ei nu primeau un raport a ceea ce avea sa se intample si vedeau numai ce ar fi scris ei in jurnal in mod normal I'm even more hyped than before.

@Tessa
Motivul pentru care nu pot sa renunte e ca fiecare dintre ei este o conditie de castig pentru ceilalti, singura varianta ar fi sa renunte toti, which is not going to happen. Cat despre Yuno and Yuki, well we'll just have to wait and see.
darczon69
Stie careva unde gasesc un stalker ca fetiscana aia? biggrin.gif

La birt nu am gasit nimic >.>
elpreda
Incearca link-ul pe care l-am pus la topicul de yandere. If you get lucky tell us about it.
DarkValkyrie
Ce-i drept Yuki la inceput vroia sa gaseasca o modalitate sa scape de joc, dar cum el e singurul si cum impune teama in ceilalti participanti, nu poate scapa de soarta. O sa vedeti voi ce se mai intampla xD Daca va intrebati ce teama, este pentru ca aparent Yuki are un talent in a-si schimba destinul dupa cum spune Deus. Sa mai pomenim ca e si preferatul sa castige?

Eu abia astept s-o revad pe Minene <3
darczon69
@elpreda

Do you think if I get lucky, I'll live through it? biggrin.gif

Si eu abia astept sa vad cum va continua smile.gif. Mai avem 25 de episoade...deci acest sync va dura o vreme laugh.gif
Tessa
QUOTE
Motivul pentru care nu pot sa renunte e ca fiecare dintre ei este o conditie de castig pentru ceilalti, singura varianta ar fi sa renunte toti, which is not going to happen.

Asta nu s-a explicat inca in anime, nu?
Also, Deus mi se pare ca nu e de partea lui. Faptul ca a spus tuturor ca he's the favorite il face unica tinta. That's not really fair...
QUOTE
Mai avem 25 de episoade...deci acest sync va dura o vreme

6 luni...cu siguranta XD.
elpreda
QUOTE(Tessa @ Oct 13 2011, 06:17 PM)
Asta nu s-a explicat inca in anime, nu?
*


Este din anime, Deus a spus asta. The point of the game is to eliminate the other players. Singura sursa de informatii pe care o am in afara de anime e descrierea de pe ANN.
Cat despre Deus, pana acum nu pare interesat decat de a se distra, nu tine cu nimeni. He's just looking for ways to make things more interesing.
darczon69
De acord...dar eu totusi cred ca are o relatie mai speciala cu tipul nostru. Asta din doua motive:

1) Fie il uraste si vrea sa il vada mort, hence l-a marcat ca "preferat"

2) Fie vrea ca el sa ii ia locul, hence vrea sa il faca mai puternic, hence l-a marcat ca "preferat".

Cu toate acestea, sunt curios daca si ceilalti vor face aliante. Echipa celor doi pare destul de puternica (ma simt de parca am discuta despre Survivor biggrin.gif).
nezumichan
In sfarsit am si eu putin timp sa las o parere. Nu prea am de ce sa ma leg din ce ati discutat, in principal pentru ca inca nu am o opinie anume despre nimic, nici despre personaje, nici despre actiune. Astept sa vad ce se mai petrece.
Pot insa sa spun ca personajul principal m-a cam iritat. Unele lucruri sunt normale, claustrarea in sine, copiatul la teste, faptul ca ajunge sa se considere superior si apoi reactia sa cand afla despre joc, but, nevertheless, he annoyed me. Am empatizat mai mult cu Yuno decat cu el laugh.gif Oricum, pana acum nu e niciun personaj de care sa ma simt apropiata in mod deosebit, poate se va ivi vreunul pe parcurs sau poate nu.
In orice caz, episodul mi s-a parut bun. E dinamic si se intampla destul de multe lucruri, puse cap la cap destul de bine cat sa nu te ameteasca cantitea de informatie. Premiza de la care se pleaca e promitatoare, sper sa fie ceva cu multe intorsaturi de situatie si, totodata, sa nu fie doar actiune chioara, sa mai exploreze si niste idei mai abstracte un pic, it's this stuff I like the most.
QUOTE
Mindfuck? Hmm...nu mi se pare, cel putin nu inca.
N-am inteles niciodata, ce inseamna asta mai exact? Nici nu stiu daca am mai vazut ceva de genul asta huh.gif
darczon69
Definitia difera de la om la om, ma gandesc.

Eu, cel putin, consider mindfu*k urmatoarele anime-uri:

1) Serial Experiments Lain

2) Code Geass

3) Death Note

4) Higurashi

5) Ghost in the Shell


In mare, consider mindfu*k cam orice anime care ma face sa exprim: "WTF?" urmat mai apoi de un "AhA!"...
Pukk
QUOTE(darczon69 @ Oct 13 2011, 10:36 PM)
Definitia difera de la om la om, ma gandesc.

Eu, cel putin, consider mindfu*k urmatoarele anime-uri:

1) Serial Experiments Lain

2) Code Geass

3) Death Note

4) Higurashi

5) Ghost in the Shell


In mare, consider mindfu*k cam orice anime care ma face sa exprim: "WTF?" urmat mai apoi de un "AhA!"...
*




Dude din lista de mai sus am vizionat Lain, Death Note si Ghost in the Shell (animax) si pot spune ca cel mai intens,mai interesant, la categoria mindfu*k a fost Lain. In timp ce ma uitam "procesorul" meu lucra la dubla capacitate decat normal:)))

Oricum un anime frumos. smile.gif
elpreda
QUOTE(nezumichan @ Oct 13 2011, 10:30 PM)
N-am inteles niciodata, ce inseamna asta mai exact? Nici nu stiu daca am mai vazut ceva de genul asta huh.gif
*



Ai putea spune ca e something that distorts, for a moment, your sense of normal or reality, or some other sophisticated definition, but simply put you feel like someone just fucked your brains. When it happens you will know.
darczon69
QUOTE(elpreda @ Oct 13 2011, 10:46 PM)
When it happens you will know.
*



That made me laugh at loud. laugh.gif

@Pukk

Pune mana si uita-te la Code Geass. Daca ti-a placut Death Note, iti va placea si asta. biggrin.gif Garantat.

Da-mi un PM daca vrei torrentul in 1080p. Nu stiu sigur daca am voie sa postez aici linkuri catre trackere.
Tessa
Mindfu*k [cel putin in vocabularul meu] it's something disturbing, that you end up enjoying either way. Dar, dupa cum spune si elpreda, cand o sa vezi unul o sa-ti dai seama si e o chestie pur subiectiva.
Pukk
QUOTE(darczon69 @ Oct 13 2011, 10:51 PM)


@Pukk

Pune mana si uita-te la Code Geass. Daca ti-a placut Death Note, iti va placea si asta. biggrin.gif Garantat.

Da-mi un PM daca vrei torrentul in 1080p. Nu stiu sigur daca am voie sa postez aici linkuri catre trackere.
*



Ok Dude deja am am gasit un pachet Code Geass r1 & r2 pe un traker (nu stiu daca am voie sa specific care..marog) si imediat ce termin Ao Exorcist ma apuc de el.<(happy.gif)>
DarkValkyrie
QUOTE(elpreda @ Oct 13 2011, 06:47 PM)
Este din anime, Deus a spus asta. The point of the game is to eliminate the other players.
*

That is correct. Asta e scopul acestui survival game.
QUOTE(elpreda @ Oct 13 2011, 06:47 PM)
Cat despre Deus, pana acum nu pare interesat decat de a se distra, nu tine cu nimeni. He's just looking for ways to make things more interesing.
*

Actually ... Deus n-a mintit cand a zis ce a zis ... xD
darczon69
Da...pare genul de om, pardon, zeu care ar face asa ceva.

Adevarul e ca te cam plictisesti sa administrezi Space and Time, nu? blink.gif

Chiar, daca ati avea puterea lui, ce ati face? Daca ati castiga voi jocul, ce ati face? biggrin.gif

EDIT

Huh...se pare ca azi nu avem un jurnal al viitorului de urmarit >.>
darczon69
Oh da...Incepe sa imi placa din ce in ce mai mult anime-ul asta.

Cel putin episodul 2 ne-a inundat cu informatii, de la character development (imi place sa vad ca crybaby-ul de main char s-a schimbat atat de mult in 2 episoade) pana la actiune (YAY! for crazy terrorist chick) pana la romance (kiss scene in episodul 2? Who would've thought? ( huh.gif ) pana la intriga ( ohmy.gif ).

Oh, da...asta zici ca e facut pe gustul meu biggrin.gif.
Synoptic
QUOTE
MC: protect me

Da' m-am saturat de atatia MC inepti si fricosi.
Dropped.
darczon69
QUOTE(Synoptic @ Oct 18 2011, 07:31 PM)
Da' m-am saturat de atatia MC inepti si fricosi.
Dropped.
*



Pacat. Eu consider ca are potential seria. Nu cred ca mi-ar fi placut daca main characterul era un mega-geniu care ii omora pe toti din primul episod.

Parca e mai uman asa. Nu cred ca un individ obisnuit ar reactiona altcumva intr-o asemenea situatie: i mean, daca cineva vrea sa te arunce in aer pentru ca faci parte dintr-un survival game creat de un zeu pe care-l credeai imaginar cu ajutorul unui telefon care prezice viitorul, cred si eu ca ai vrea sa fii protejat de singura fiinta vie care stie prin ce treci si care te poate ajuta, chiar daca e un stalker biggrin.gif.
Synoptic
QUOTE(darczon69 @ Oct 18 2011, 09:11 PM)
Nu cred ca un individ obisnuit ar reactiona altcumva intr-o asemenea situatie: i mean, daca cineva vrea sa te arunce in aer pentru ca faci parte dintr-un survival game creat de un zeu pe care-l credeai imaginar cu ajutorul unui telefon care prezice viitorul, cred si eu ca ai vrea sa fii protejat de singura fiinta vie care stie prin ce treci si care te poate ajuta, chiar daca e un stalker


Si ca prin magie, toti participantii in acest joc sunt toti badass si "sa vezi ce te omor si sa vezi ce-ti fac". Toti inafara de MC desigur.
Asta cum o explici?
Si parca era si un copilas printre participanti.
Pe ala cum il mai explici?
Si Yuno e in aceeasi situatie ca si Yukii si E SI FATA, si vad ca se descurca foarte bine cu omorul si toate cele.
Pe asta cum o mai explici?

Toata lumea poate, MC nu poate.
Asta cum o mai explici?
elpreda
Now don't be mean, he's quite a good shot with a dart. Si acum il compari cu Yuno... Yuno is the yandere queen of course she's badass. Cei care traiesc izolati asa sunt in general lasi, si priveste cat de mult s-a schimbat fata de inceputul primului episod, pot spune ca e cea mai rapida evolutie pe care am vazut-o in primele 2 ep din orice anime. He is not your usual crybaby MC.
Daca tot te deranjeaza consider-o pe Yuno MC, at least that's what I'm doing.
darczon69
De acord cu elpreda. Pentru doua episoade, s-a schimbat mult.

Si, sa nu uitam, ca nu stim nimic despre celelalte personaje.

Normal ca Ninth e badass: she's a fuck**g terrorist! Normal ca Fourth e badass: he's a cop! Normal ca Third e badass: he's a criminal!

Cat despre Yuno, ea este stereotipul de model student: arata bine, e desteapta, probabil e buna la sport si este infatuata peste masura de Yukkii al ei, asadar, va face orice pentru el (cum a si zis) chiar daca asta inseamna sa sara printr-o fereastra sau sa omoare pe cineva (she did kill all those students pentru Yukkiiiiii). Love is a powerfull thing. icon_twisted.gif

Cat despre MC in sine, el e un bystander, dupa propriile cuvinte. Cu toate acestea, sa nu uitam ca el a fost cel care l-a omorat pe Third si a ranit-o pe Ninth si nu altcineva. Deci, are un dram de curaj in el.

De asta imi place: fiindca e un om "aproape" normal care a fost inghitit de un joc periculos.
nezumichan
Tocmai ce am vazut si eu episodul doi (waiting for them subs saddened me).
Vad ca parerile despre Yukiteru sunt impartite. Eu as putea spune ca ma aflu undeva la mijloc. Pe de o parte, sunt de acord ca a evoluat binisor si apreciez asta. Pe de alta parte, e ceva la el care ma scoate din minti. Caracterul lui, felul in care gandeste... nu zic ca nu e realist, dar pur si simplu ma irita.
Imi place de Yuno mai mult. Si acum si de Kurusu, pare un personaj bun (in sensul de bine construit).
Animeul se misca foarte bine, hope it stays like that cause I love it biggrin.gif
darczon69
Singurul dezavantaj este ca apare o data pe saptamana > . > ...si mi-am promis sa nu citesc manga mad.gif .

O alta chestie ciudata este faptul ca numai doua grupuri s-au apucat de el (GotSpeed is GotWoot). Ma intreb de ce?

Inca un plus este mica explicatie data de Merurururururur (asa o chema? The little demon) la sfarsit. Desi, as fi preferat sa-mi dau seama singur de astea la a doua vizionare...ma rog smile.gif.
nezumichan
QUOTE(darczon69 @ Oct 19 2011, 04:44 PM)
O alta chestie ciudata este faptul ca numai doua grupuri s-au apucat de el (GotSpeed is GotWoot). Ma intreb de ce?
*


Te referi la episodul asta? Mai sunt si altele, doar ca de la ele apare mai tarziu (au doar primul episod pana acum).
darczon69
Serios? Huh...n-am observat. Ma rog, calitatea e foarte buna iar subtitrarea e ok. smile.gif
Yuriko
The plot reminds me of a twisted-reversed Higash no Eden tongue.gif

Now that's some interesting developement!
Mi-am schimbat parerea despre Yuno. Poate ca nu are pana la urma ganduri ascunse si chiar este un stalker cu singurul scop de a-l proteja pe Yuki (desi tot am ceva reticente; the paranoid midget in my brain says so). Oricum, asa fucked-up cum e, pare sa fie unul din cele mai stabile psihic personaje de pana acum.
Yuki on the other side is just too much of a wuss. Paradoxal, in momentul cand a fost cel mai josnic si a decis sa o foloseasca pe Yuno pentru a supravietui mi-a placut cel mai mult personajul lui. He was so realistic and human and I really like anti-hero types of MC (though this doesn't seem to bee the case). Cum a spus si elpreda, a evoluat mult in doar 2 episoade, dar nu suficient cat sa devina "the cool guy"-type.
Pe de alta parte, nu inteleg de ce Deus i-ar fi dat lui Ninth un future diary. Inteleg ca vroia sa se distreze, dar de ce ar oferi unei asemenea persoane sansa de a deveni zeu, regardless of her reasons. Si Fourth imi inspira si mai multa neincredere decat Yuno la inceput. dry.gif I'm just obsessed with stabbing in the back plots...

Off-topic: Nu ma uit in general la ending credits, but I happened to watch it now; is it supposed to be a big time spoiler? blink.gif
darczon69
Say what? blink.gif

Trebuie sa ma uit din nou la ending.

EDIT

Hmm...nu mi se pare.

In orice caz, pe Deus nu-l intereseaza cine are future diary sau cine ii va lua locul. Pe el il intereseaza doar sa fie un joc interesant (cel putin asa da impresia).

In legatura cu Fourth, sunt absolut ferm convins ca vom avea ceva stab in the back thingy. Adica, singura modalitatea de a castiga jocul este de a ramane ultimul. biggrin.gif Asa ca in Survivor ai nevoie de aliante, la inceput, pentru a elimina cat mai multi dintre competitori. Asa ca, bineinteles, te aliezi cu cei mai slabi membri, pentru a-i putea elimina la sfarsit. Si ce membru mai "slab" decat niste copii, din care un wuss si o fata infatuata peste masura? biggrin.gif
Yuriko
Nu cred ca nu il intereseaza char deloc cine are future diary... Spunea DarkValkyrie ca membrii au fost atent selectati, asa ca nu cred ca Deus nu a prevazut o astfel de posibilitate. I mean, 'kill between yourself as much as you want, I gave you this power for that', dar cei din afara jocului nu ar trebui implicati dry.gif

Edit: Ok, maybe I go too far in details... I'm just into 'teoria chibritului'
darczon69
He's a god. Nu cred ca ii pasa de vietile unor insecte ca oamenii biggrin.gif.

Si tocmai de aceea au fost selectati atenti participantii, pentru a-i oferi lui Deus cat mai mult entertainment. Adica, daca ar fi toti niste functionari publici sau secretare, jocul nu ar fi asa interesant, nu crezi?

Pe cand daca aduci laolalta niste nebuni ca astia (serial killer, terrorist, some kind of ancient princess, mad scientist, a kid, a stalker, a cop etc etc etc), e mult mai interesant biggrin.gif.
Sidonix
... dupa ce am vazut primele episoade pot zice ca seria are un plus in sensul ca nu reuseste sa te plictiseasca actiunea desfasurandu-se rapid... insa tema de surviving game este mai mult decat overused si din pacate the main role character is a p*ssy si asta imi creeaza disconfort in vizionare... this Shinji wannabe sustinut de Yuno mi se pare o combinatie iritanta insa poate intr-un fel chiar e cea mai potrivita pt genul asta de scenariu... nimeni nu vrea caractere liniare puternice pt ca ar omora suspansul implicit ratingul >.< ... din ce am vazut pina acum scenaristii sunt setati pe shock and twist si nu poate fi un lucru rau insa nu cred ca au prea multe variante de final care sa nu fie intuite deja... oh well, will see more about it as it goes I guess...
darczon69
In plus...faza de la inceputul primului episod ma zgarie pe creier.

Eu, sincer, cred ca voi fi surprins de sfarsit smile.gif. Am incredere in scenaristi ca vor face asta biggrin.gif.
DarkValkyrie
QUOTE(Synoptic @ Oct 18 2011, 08:29 PM)
Si ca prin magie, toti participantii in acest joc sunt toti badass

Si Yuno e in aceeasi situatie ca si Yukii si E SI FATA, si vad ca se descurca foarte bine cu omorul si toate cele.
*


Weeeell ... eu as mai astepta ceva episoade pana la o astfel de parere. Yuno e un caz special si din faptul ca e instabila <.<
QUOTE(darczon69 @ Oct 20 2011, 03:11 PM)
He's a god. Nu cred ca ii pasa de vietile unor insecte ca oamenii biggrin.gif.

Si tocmai de aceea au fost selectati atenti participantii, pentru a-i oferi lui Deus cat mai mult entertainment. Adica, daca ar fi toti niste functionari publici sau secretare, jocul nu ar fi asa interesant, nu crezi?

Pe cand daca aduci laolalta niste nebuni ca astia (serial killer, terrorist, some kind of ancient princess, mad scientist, a kid, a stalker, a cop etc etc etc), e mult mai interesant biggrin.gif.
*


Wrong .... xD I gotta lol. O fi el zeu, dar prin urmare ar trebui sa fie si destul de intelept sa-si dea seama ca e o pierdere de timp sa aduni oameni la un loc fara un scop anume. Decat daca nu cumva era un zeu bazat pe razboi, varsare de sange, ura ... ceea ce nu e.

Nu va grabiti la concluzii doar din doua episoade in acest anime. Yuki m-a enervat si pe mine la culme though <.< Cateodata se rezuma la niste decizii ridicole, se pune in incurcatura, nu sta sa gandeasca situatia destul. Personajul meu preferat a fost si ramane Minene.
Yuriko
Tinand cont ca seria e ongoing si nu am citit manga, nu le-as numi neaparat concluzii pripite, ci speculatii. laugh.gif That's the fun part about a synch, I think; formulam teorii, incercam sa descoperim personajele cu informatia de la un moment dat ca apoi episodul urmator sa fie a punch in the face si sa schimbe punctul de vedere cu 179 de grade tongue.gif
darczon69
True biggrin.gif. Pana acum, pot spune ca imi place foarte mult acest anime biggrin.gif. Iar faptul ca e ongoing doar pluseaza factorul de epicness fiindca trebuie sa stau cate o saptamana pana cand vad urmatorul episod, saptamana in care pot specula si forma teorii pana imi pusca capul laugh.gif .
Terry_SOAD
Si mie mi se pare destul de interesant anime-ul asta, dupa primele doua episoade. Manga n-am citit-o si nici n-am de gand sa o citesc, dar mi se pare un plus faptul ca e o adaptare destul de fidela (din cate am inteles) a seriei manga, care e terminata deja, deci nu e nevoie sa inventeze ei un final tampit (... e terminata, nu?). Pe de alta parte, desi anime-ul imi place, nu pot sa nu fiu sceptic si sa nu ma gandesc ca se poate sa ia o turnura nasoala in orice clipa, deoarece e un anime care se bazeaza 90% pe o poveste care se dezvaluie treptat si genul asta de anime-uri pot sa o ia pe aratura in orice clipa. Dar important e ca, pentru moment, imi place (chiar mai mult decat ma asteptam).

Sunt de acord cu parerea multora ca Yuki e un personaj cam enervant, dar totusi, desi in primul episod, in afara de momentul in care arunca si el dartul ala in telefonul lui Third, m-am gandit "of, de-ar muri tipul asta odata si i-ar lua locul altul...", in episodul doi, insa, e mai bine conturat personajul, zic eu. Pare mai uman. Sure, e un pampalau in continuare, Shinji style, like Sidonix said, dar actiunile si gandurile lui au sens, adica multi ar fi facut la fel in locul lui. Faptul ca incearca sa se bazeze pe Yuno ca sa-si salveze propria piele, desi o credea o sarita de pe fix, faptul ca vrea si el sa nu se mai simta un ratat (which he is) ma fac sa simpatizez cu el si sa-l inteleg (nu ca m-as fi folosit eu vreodata de cineva sau ca m-as fi simtit un ratat... asa, in principiu zic XD).

Yuno e cam in aceeasi categorie de personaje cu Yuki, in sensul ca e fairly annoying initial cu infatuarea ei nejustificata, dar in episodul al doilea e si ea mult mai bine conturata si pare parca un pic mai reala (daca e posibil asa ceva).

Ramane un anime promitator care e in crestere, dupa primele 2 episoade. Trist (pentru mine) e ca m-am spoilarit ca un noob de pe wikipedia acum cateva minute legat de un twist la care m-am gandit totusi din prima clipa, dar era doar o speculatie de-a mea, acum ca stiu ca intr-adevar asa va fi e mai nasol... Totusi, inca sunt curios cum se va ajunge in acel punct si ce se va intampla dupa. Poate fi un anime foarte bun, sau poate fi un epic fail. Ramane de vazut. Cert e ca, pentru moment, e promitator.

One more thing... Care e treaba cu Yuki, fratilor, e gay? Sau nu stie exact ce inseamna termenul 'stalker'? Atunci cand cea mai frumoasa, mai desteapta, mai etc, etc fata din scoala ta e infatuata de tine, primul tau gand e "stay away from me, you're a stalker"? Come on, cred ca vorbesc in numele tuturor heterosexualilor atunci cand zic "cut that shit out, man!" Daca e homosexual, sure, atunci e logic. Nici mie nu mi-ar placea sa stiu ca e vreun tip din scoala mea infatuat cu mine. It'd be plain creepy. Dar el ar trebui sa fie in extaz, nu sa se comporte ca si cum l-ar urmari Bin Laden. Plus ca tipa nici macar nu e un 'stalker' ca la carte. Nu doarme noaptea langa geamul lui, nu-l agreseaza in niciun fel, she's not in his face all day long. Pur si simplu i-a marturisit practic ca e indragostita de el si ca o sa-l protejeze cu orice pret. Sure, a bit loony, but still... Come to your senses, man! XD (or confirm that you're gay)

PS: Stiu ca am zis initial ca nu am de gand sa citesc manga, dar dupa spoilerul ala de pe wikipedia, se prea poate sa nu ma mai pot abtine. XD
darczon69
QUOTE(Terry_SOAD @ Oct 21 2011, 12:43 PM)


One more thing... Care e treaba cu Yuki, fratilor, e gay? Sau nu stie exact ce inseamna termenul 'stalker'? Atunci cand cea mai frumoasa, mai desteapta, mai etc, etc fata din scoala ta e infatuata de tine, primul tau gand e "stay away from me, you're a stalker"? Come on, cred ca vorbesc in numele tuturor heterosexualilor atunci cand zic "cut that shit out, man!" Daca e homosexual, sure, atunci e logic. Nici mie nu mi-ar placea sa stiu ca e vreun tip din scoala mea infatuat cu mine. It'd be plain creepy. Dar el ar trebui sa fie in extaz, nu sa se comporte ca si cum l-ar urmari Bin Laden. Plus ca tipa nici macar nu e un 'stalker' ca la carte. Nu doarme noaptea langa geamul lui, nu-l agreseaza in niciun fel, she's not in his face all day long. Pur si simplu i-a marturisit practic ca e indragostita de el si ca o sa-l protejeze cu orice pret. Sure, a bit loony, but still... Come to your senses, man! XD (or confirm that you're gay)

*



That made me L.O.L. laugh.gif

Si eu m-am gandit: "Man, you're one fuc**d up midget biggrin.gif."
DarkValkyrie
Actually if I was him I would feel a bit scared.... I mean stalkers can be fun, but they can go oh so wrong. xD Sunt de acord ca obsesia ei m-a cam enervat as well. A fost o relatie love-hate cu Yuno. Pe de o parte e tare in actiune, pe de alta ma intrebam "Why the obsession? Why!?".

Haha, couldn't resist the manga Terry? Poti sa citesti ca este terminata.
Tessa
QUOTE
Love is a powerfull thing.

Or obsession tongue.gif .
Pana la urma am putea sa spunem ca Yuno il ajuta si pentru ea. toate intrarile din jurnalul ei sunt despre el. daca el moare jurnalul ei ramane fara intrari deci lipsa lui reprezinta lipsa unui viitor pentru ea = her death. That's the way I see it actually.
Momentan nu-mi place de nimeni in mod deosebit. Ma rog, au trecut doar 2 episoade oricum, dar actiunea se misca destul de bine si nu e tocmai previzibila.
Am o presimtire ca [,] Kurusu o sa-l tradeze la final, dar mai vedem noi tongue.gif .

QUOTE
Adica, singura modalitatea de a castiga jocul este de a ramane ultimul.
Asta inseamna ca la final Yuki va trebui sa o omoare pe Yuno? Pentru ca ea nu mai are future diary daca el moare.

QUOTE
Eu, sincer, cred ca voi fi surprins de sfarsit smile.gif. Am incredere in scenaristi ca vor face asta biggrin.gif.

Nu paria mult pe asta. Eu m-am obisnuit sa fiu pregatita pentru orice deoarece asteptari mari mi-au adus dejamagiri de doua ori mai mari [se gandeste la Haruhi acum....].

And yeah, Yuki is a bit gay because he doesn't like to get involved. He probably doesn't have the wet dreams and stuff. Si am si eu aceeasi intrebare ca si DarkValkyrie: "why is yuno so in love with yuki?" Chiar sper sa ne dea un raspuns logic la intrebarea asta mai tarziu altfel ea devine pur si simplu o arma pe care s-au gandit scenaristii sa i-o dea lui yuki ca sa nu fie omorat din primul episod ^^.
Dlanor
QUOTE(Terry_SOAD @ Oct 21 2011, 12:43 PM)
Plus ca tipa nici macar nu e un 'stalker' ca la carte. Nu doarme noaptea langa geamul lui, nu-l agreseaza in niciun fel, she's not in his face all day long.

You'd be surprised...
darczon69
Say what? blink.gif

Cam asta a fost reactia mea dupa episodul 3. Doamne, cate se intampla in doar 3 episoade...este genial biggrin.gif.

In plus, imi place pack-ul complet: o tzara de ecchi, o tzara de romance (scena sarutului din ferris wheel a fost OVER 9000!!! rolleyes.gif ), un pic de char development (no wonder Ninth is....kinda...crazy) si chiar aparitia unui personaj nou.

Pana acum, personajul meu favorit e, clar, Yuno. I mean, zici ca e sora vitraga a lui Lucy/Nyuu, cu partea aia foarte dragalasa (vezi kiss scene ferris wheel thingy) si partea aia mai putin dragalasa (the whole stalker, killer thingy icon_twisted.gif ).

Inca o chestie: fansubul la care m-am uitat a tradus ceea ce scria la pe future diary a lui Yuno atunci cand curata marul: "Yuno and Yukkii come together. - HAPPY END" Fapt ce m-a facut sa ma gandesc la...alte lucruri laugh.gif . Oare la acele "alte lucruri" se referea Yuno? huh.gif

Anywhore, acum stau ca pe ace si abia astept episodul urmator. Sunt extrem de curios de ce s-au schimbat atat de multe prin simplul fapt ca Yuno will probably kill Yukkii.

Adica, cand a murit Third, ma indoiesc ca au primit toti un mail: "Third is dead. 11 left". Acest fapt ma face sa cred ca Yukkii e special, mai special decat toti ceilalti (iar replica lui Deus imi confirma acest aspect).

PS. Scena finala e geniala biggrin.gif "Good Night, Yukkii"... icon_twisted.gif
Tessa
Nu cred ca Yuno o sa-l omoare pe Yuki. Dupa cum am spus, her future diary is all about yuki, he dies she'll die as well.
Ca in schimb poate sa-l prinda si sa abuzeze de el...e cu totul altceva XD. Afther all, she does love him tongue.gif .
Oricum, foarte bun episodul. Chiar m-a facut curioasa legat de multe chestii.
Si totusi, ce siguranta au ei ca atunci cand vor muri toti mai putin unul acela va primi god like power? Mie mi se pare ca Deus i-a pus sa fuga dupa cai verzi pe pereti.
Acum am vazut si eu ca manga-ul e terminat. In sfarsit! Deja m-am saturat de anime-urile astea care te lasa cu un final deschis catre un al doilea sezon care de cele mai multe ori nu mai apare sad.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.