Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: An Attempt At Making Gfx
Anime-Club Forum > Fan Area > Gfx
Hikikomori?
cateva lucrari (re facute dupa ce am pierdut originalele cand mi s-a ars sursa... dont ask):

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

Pareri... suggestion?
NOTORIOUS
1, 4, 6, (7), 8 sunt cele mai bune imo dar per total toate ar putea fi imbunatatite. De exemplu printre cele mai bune e prima din Gosick doar ca eu personal nu suport sig-urile mari. E opinia mea dar totusi daca am avea toti sig asa mare iti inchipui cat ar lua sa gasesti textul. Asta nu schimba faptul ca imi place mai mult versiunea asta decat cea mai mica. Consider ca trebuia abordata usor diferit micsorarea ei. Prima e un PNG cu alpha. Cel mai bine ar fi daca ai umple spatiul alpha cu alb ca in restul sig-ului. Dar problema cea mai mare e sa faci sa se vada mai clar textul "Steins Gate". Sig-ul Steins Gate cu rotitele e foarte interesant. Imi place cum ai folosit alpha channel-ul in sig-ul asta. Dar problema cu textul persista, iar rotile parca au un mic blur. S-ar putea sa fie de la un scale sau poate ai folosit vectori si pur si simplu mi se pare mie. Cu 6 nu prea ai cum sa o dai in bara. Ar trebui sa folosesti acelasi principiu mai des.

Ok pe scurt: keep it sharp, simple, clean, focused, avoid hi-contrast colors ( sig #3) and if you can, make it awesome wink.gif Pana acum te descurci bine. Deasemenea mi-a placut la nebunie initiativa cu drawing of the week.
Hikikomori?
Thank you for the feedback!
Cand am facut sigurile mari(300/600) m-am luat dupa postul lui Zeri in topicul ''Sugestii''. Dupa ce am facut doua siguri am observat si eu ca dei are freaking huge. Sincer sa fiu, nici nu stiu de ce am facut pe prima un PNG cu alpha, uitanduma acum la ea vad ca nu are nici un rost XD. Da rotitele au putin blur deoarece brushul pe care am folosit normal este foarte mare peste 700px si cand micsorez pierde din detalii. Al 6-lea sig l-am facut in 5 minute asa ca da nu am avut cum sa dau in bara... si da o sa tin minte principiul mentionat.

QUOTE(NOTORIOUS @ Aug 5 2011, 03:25 PM)
Deasemenea mi-a placut la nebunie initiativa cu drawing of the week.
*
Topicul ala nu e facut de mine, numai domnisoara care a facuto has left it in may care

sig.4 remasterd:

user posted image
NOTORIOUS
Ah, yes! Much better. In privinta rotitelor din cate stiu exista metode de scalare care evita aparitia blurului. Ala e iar un sig care merita finisat. Personal, la cateva din sig-uri, as desatura bg-ul pentru a scoate in evidenta subiectul (i.e.: 2, 5 poate si ultimul) sau un efect asemanator. Incearca sa eviti drop shadow-ul care se imprastie prea mult. Cel mai des efectele de text subtile sunt mai bune (outline, higlights, etc). Nu prea am facut sig-uri la viata mea dar asta e o recomandare generala data de altii mai dastepti ca mine si anume sa pastrezi atentia pe ce vrei sa transmiti, pe subiect. As vrea sa pot spune mai multe dar prefer sa vad lucrari noi si sa dau feedback pe alea.

In privinta thread-ului cu desenul saptamanii, reformulez: imi place ca esti consecvent (si restul la fel), ca a ramas activ si ca il tineti in viata cu lucruri facute de voi.

Sper ca n-am spus vreo prostie, sunt cam nedormit tongue.gif Anyway, keep it up!
Tessa
Mi se pare foarte reusita idea din semnatura a doua cu Steins;Gate. Foarte, outside the box smile.gif .
Si cea cu Saeko care iese din televizor e interesanta.
Imi dai si mie renderul cu televizotul? Vreau sa incerc ceva XD.
Sau nu ai folosit un render? tongue.gif
darczon69
Nu-i cumva de vanzare televizorul ala? laugh.gif

Preferatele mele sunt urmatoarele: cea cu Gosick, Saeko TV si HOTD-ul.

Idei revigorante intr-un pachet genial. Astept cu nerabdare urmatoarele tale release-uri biggrin.gif.

EDIT

@Tessa

Damn it...atunci nu imi trebuie dry.gif *goes back to reading HOTD doujin"
Tessa
QUOTE
Nu-i cumva de vanzare televizorul ala?

Poate ca e, dar fara saeko iesind din el. Si nu cred ca mai are vre-un farmec asa XD.
Hikikomori?
In primul rand ma bucur ca va plac creatiile mele smile.gif
In al doilea rand...
QUOTE(Tessa @ Sep 13 2011, 10:50 PM)
Imi dai si mie renderul cu televizotul? Vreau sa incerc ceva XD.
Sau nu ai folosit un render? tongue.gif
*

Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu am folosit render. Tehnica folosita se numeste "Out of bounds effect".

QUOTE(darczon69 @ Sep 13 2011, 11:51 PM)
Nu-i cumva de vanzare televizorul ala?  laugh.gif
*
Nu-i de vanzare, nu o dau la nimei... its all mine icon_twisted.gif ... numai pentru mine iese din televizor tongue.gif
darczon69
Ma multumesc si cu Rei sau Saya...sau amandoua. biggrin.gif

Lasand fanteziile noastre de-o parte, ce program folosesti pentru a obtine acel efect? Photoshop?
Hikikomori?
QUOTE(darczon69 @ Sep 14 2011, 05:02 PM)
Ma multumesc si cu Rei sau Saya...sau amandoua. biggrin.gif
*
Cu toate trei biggrin.gif

QUOTE(darczon69 @ Sep 14 2011, 05:02 PM)
Lasand fanteziile noastre de-o parte, ce program folosesti pentru a obtine acel efect? Photoshop?
*
Da Photoshop cs3 am folosit.

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Anime Power Forums (Based on Invision Power Board 1.3) © 2005 Anime-Club.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.